W est-Duitsland in halve finale van WK-hockey Kleine kans voor volleybalteam Kortsjnoi na yogalessen snipverkouden Hoeness weg bij Bayern TARANTININAAR BIRMINGHAM CITY Taalstrijd bij Belgische dames LERBY EN ARNESEN IN DEENS ELFTAL WOENSDAG 20 SEPTEMBER 1978 MÜNCHEN (ANP) - Uli Hoeness zal Bayern München verwisselen voor Hamburger SV. Gistermid dag werd de transfer na onder handelingen tussen de voorzitter van de Beierse club, Wilhelm Neudecker, en HSV-manager Günther Netzer definitief. Voor Hoeness is geen basisplaats meer in het elftal dat trainer Gyula Lo- rant voor ogen heeft. Het contract van de aanvaller loopt tot na het seizoen 1980/1981. In het contract is een terugkeer- clausaule opgenomen. HSV be taalt voor dé rest van he 250.000 mark plus btw. Mocht Hoeness na Hamburg blijven, dan lost zyn nieuwe club de rest van het trans ferbedrag af, dat wordt geschat op zo'n 700.000 mark. PSV tegen St. Etienne PARIJS (ANP) - PSV zal op dins dag 24 oktober in het stadion 'Pare des Princes' in Parijs een vriendschappelijke wedstrijd te gen Saint Etienne spelen Dit ter gelegenheid van het jaarfeest van de vereniging van Franse sport journalisten. De twee clubs ontmoetten elkaar in 1976 en in 1977 in het Europese bekertoernooi voor landskam pioenen, respectievelijk in de halve eindstrijd en in de tweede ronde. Beide keren won Saint Etienne thuis met 1-0 en hielden 'Les Verts' het in Eindhoven op 0-0. Militair team langs Cambuur LEEUWARDEN (ANP) - Het Ne derlands militair elftal heeft gis teravond de oefenwedstrijd te gen eerste-divisieclub SC Cam buur met 3-1 gewonnen, na een voorsprong van 2-0 bij de rust. Ruis van FSC scoorde in Leeuwar den twee keer, AZ-speler Pier Tol maakte één doelpunt. De treffer van Cambuur kwam op naam van Metz. De door scheidsrechter Van Dy ken geleide wedstrijd werd door 1100 toeschouwers bekeken. Uli Hoeness: BIRMINGHAM (ANP) - De Ar gentijnse voetballer Alberto Tarantini, die deel uitmaakte van het nationale elftal dat werldkampioen werd, is ge contracteerd door de Engelse club Birmingham City, die momenteel aan de staart van de hoogste voetbalafdelging bungelt. Het transferbedrag voor Tarantini, voor wie Bar celona ook interesse heeft ge toond, zou 250.000 pond (on geveer 1.200.000 gulden) be dragen. De Argentijn zal onmiddellijk bij zijn nieuwe club in trai ning gaan. Waarschijnlijk zal het nog een maand duren voor de transfer helemaal rond is. Tarantini moet nog een werk vergunning krijgen. Daarbij is niet alleen het arbeidsbu reau betrokken, maar ook de League en de vereniging van profvoetballers zullen zich over de zaak moeten uitspre ken. Tarantini is de vierde Argen tijnse voetballer die na he WK-eindtoernooi in Engeland komt spelen. Tottenham Hot spurs contracteerde Ricardo Villa en Osvaldo Ardiles en tweede-divisieclub Sheffield United trok Alex Sabella aan MADRID (GPD) - West-Duitsland mag zich, zij het offi cieus, halve finalist op het wereldkampioenschap hockey voor dames noemen. Goed, in theorie kunnen Spanje en België nog gelijk komen, maar wie iets dieper doordringt in de krachtsverhoudingen, ziet het belachelijk in van een tegenwerping omdat de regerende wereldkampioen nauwelijks enige oppositie heeft te duchten van de con currenten. De Nederlandse ploeg keek toe, coach Huib Timmermans noteerde alle details die de Duitse meisjes tegen Japan te berde brachten, maar hij werd nauwelijks een steek wijzer dan hij al was na de rechtstreekse ont moeting in Amstelveen en Limburg am der Lahn De Oranje-meisjes koesterden zich - op advies van team-arts Joep Brenninkmeyer - slechts korte tijd in de zon, die nog steeds on barmhartig boven het kunstgras veld van Los Somontes brandt. Zij lieten de analyse van het Duit se spel over aan de coach die na tuurlijk een confrontatie met West-Duitsland in de halve finale wil vermijden. Morgen valt pas de beslissing als tegen Argentinië moet worden aangetreden en het is zaak goed beslagen ten ys te komen, want een halve finale te gen België of Spanje is heel wat aantrekkelijker dan een duel met de meisjes van fulltime hockey- trainer Werner Nowak. De Duitser realiseert zich dat na de 4-0 en 1-0 nederlagen opperbest, maar zegt: „Wij zijn met Nigeria,- België, Spanje en Japan dermate zwak ingedeeld dat we in feite niet weten waar we momenteel aan toe zijn. Tegen België speel den we slecht, scoorden maar èèn keer, Nigeria leverde tien doel punten op, Japan vier, maai* wat zegt dat? Onze middenvelders hebben vrij rond kunnen darte len, konden doen wat ze wilden en de aanvallers konden scoren. 15 doelpunten lijkt heel wat, maar ik weet nu, na drie wed strijden nog steeds niet wat onze defensie in dit stadium waard is. De zwakke groep geeft voorde len, omdat je al je reserves eens kunt laten opdraven, maar ik zou liever in de positie van Nederland verkeren. Dat moet met zijn ba sisteam opkomen, kan daardoor een eenheid worden en als ze eer ste worden in de groep hebben zy in de halve finale een gemakke lijke dag". „Dat kunnen wy niet zeggen. Wij krijgen Nederland of Argentinië en gezien de huidige kracht van die twee, ben je van niets zeker", aldus de Duitser, die al heeft aan gekondigd dat prolongatie van de wereldtitel inhoudt dat hy vol gend jaar niet zal deelnemen aan de WK, die de specifieke dames- bond in Vancouver (Canada) or-, ganiseert, omdat de FIH (organi sator van de WK in Madrid) be slist over plaatsing voor Mos kou. Huib Timmermans zag de Duitsers tegen Japan voor rust aanzetten en daarna freewheelen, maar concludeerde wel: „Als ik dat zo zie, begrijp ik eigenlijk nog niet hoe wij twee "maal van die ploeg hebben kunnen winnen. Ze spe len perfect hockey, met libero Christine Moser en voorstopper Margrit Muller als grote uitblink sters". Dat duo slaat afwisselend' de strafcorners in, die Gudrun Neumann met de hand stillegt Zij doet dat echter onreglemen tair, loopt te snel in en de Biltho- vense scheidsrechter Ina Volkers riep haar eerst twee maal terug voordat de Duitse zich strikt aan de regels hield. Het rendement van de corner daalde acuut" ./Tegen België marcheerde dat wa pen evenmin soepel. Slechts èèn doelpunt leverde het op, maar d Belgen hebben zelf ook de groot ste problemen, kregen er tegen Nigeria maar liefst 22, maa scoorden èèn keer, misten ee strafbal en kropen met een 1-0 ze ge door het oog van d naald". Coach Michel Derweduwen was er gelukkig mee. Hij moet de dames naar de halve finale leiden, maar manager Francine Wilputte be paalt de opstelling. Derweduwen zei schouderophalend: „Dat is nou typerend voor de Belgische hockeybond. Ik moet zorgen dat ze winnen maar heb niets te zeg gen. Als het fout gaat is het mijn schuld, als er gewonnen wordt heeft Francine goed werk gele verd" Taalstrijd Onze Zuiderburen, die slechts 1000 hockeyende dames hebben kampen met een levensgroot probleem. De strijd tussen dt Franstalige Walen en de Neder landstalige Vlamingen is ook in de sport opgedoken. Wil een sportbond subsidie ontvangen, dan dient het zich te splitsen. Het Waalse overkoepelende comité betaalt uit aan Franstalige clubs en zelfs individuelen, de Blozo doet dat aan verenigingen die Nederlands als voertaal hebben, maar zelfs ook aan Nederlands sprekende leden die, door wat voor omstandigheden dan ook, in een Franstalig team spelen. De tennis- en de hockeybond wil den die splitsing niet, maar dat hield tevens in dat er geen cent subsidie meer binnenkwam. Ge volg is dat de Belgische hockey- dames volgend jaar niet naar Ca nada mogen. Alet Stubbe, een Belgische die afkomstig is uit het Noordbrabantse Oosterhout en nu in Blankenbergen woont en in het 110 kilometer verder gelegen Brussel speelt, zegt „Binnen veertien dagen gaan we om de ta fel zitten om de mogelijkheid te bespreken om toch naar Vancou ver te gaan. De enige voorwaarde zal worden, dat heb ik al gehoord, dat de speelsters de gehele trip ,zelf betalen. Daar pieker ik niet over. Ik kan 50.000 francs (3500 gulden) wel beter besteden. Zie je, dat zijn de omstandigheden waaronder wij onze sport moeten bedrijven". Brigitte Motte zei schimpend: „Bij de heren kan alles, die gaan over twee jaar naar Tokio om daar kwalificatiewedstrijden te spelen voor de WK te Bombay. Dat kan allemaal wel, maar voor de dames doet de bond niets". De WK in India is op een merk waardig tijdstip gepland. Kartar Singh, het rondreizende Indiase bestuurslid vertelde: „Kerstmis 1981 is iedereen nog thuis. Op 30 december beginnen we met de WK en vieren met de hele hoc- keygemeenschap nieuwjaar. Is dat niet iets bijzonders?". Of de spelers dat ook appreciëren, daar wordt niet naar gevraagd. PARMA (ANP) - Wanneer van daag het nationale volley balteam in het Pallazzo dello Sport voor de eerste wed strijd van het wereldkam pioenschap aantreedt tegen Oost-Duitsland is de rustig ste voorbereidingsperiode van een oranjeteam achter de rug. Het is de bondscoa- ches Jaap Korsloot en Harry Veldhuis gelukt, in samen werking met de NEVOBO de rust om de nationale heren selectie te handhaven. Mede omdat de clubs die spelers moesten leveren in een vroeg stadium op de hoogte waren gesteld. Daarbij kwam dat de boyd ze ven oefenduels voor de ploeg heeft vastgelegd, die voor de bondscoaches een uitste kende gelegenheid waren de selectie te testen en de een heid tussen de diverse club moten te vergroten. On danks de voor Nederlandse begrippen uitstekende voorbereiding zegt aanvoer der Frank Constandse: "Dat grote aantal oefenpartijen was natuurlijk een voordeel, een nadeel was dat in een korte tijd lange reizen ge maakt moesten worden en daardoor voor een aantal spelers een te grote belasting vormden". Nederland speelde oefenwed strijden tegen de Verenigde Staten, die twee keer verlies opleverden, Mexico en Ca nada, waarbij steeds met overmacht gewonnen werd. Oranje plaatste zich voor dit wereldkampioenschap via de groene bestuurstafel om dat de resultaten bij het vo rige wereldkampioenschap in Mexico en de Europese kampioenschappen in Fin land een dusdanig slecht re sultaat opleverden dat men zich niet kwalificeerde. Doordat Egypte echter te laat inschreef kon Nederland door bemiddeling van voor zitter Piet de Bruin alsnog de tickets voor Italië bestellen. De ploeg is in een groep inge deeld met Bulgarije, Oost- Duitsland en Canada. De eerste twee plaatsen zich voor de grote finales in Ro me. De laatsten worden ver wezen naar de kleine finales in Venetië. De kansen van Nederland om Rome te be reiken zijn klein, alleen een verrassende winst op de DDR in de openingswed strijd zou daar voor kunnen zorgen. Bulgarije is veel te sterk. Bondscoach Korsloot: "Mochten we de grote finale niet bereiken, dan zullen we proberen zo dicht mogelijk bij de dertiende plaats te eindigen. Met het materiaal in deze selectie moet dat ze ker mogelijk zijn". Ook Constandse, die er bij het laatste Eurppese kampioen schap in Finland wegens het toen niet kiezen van Chris Schmidt niet bij was, zegt over de mogelijkheden van Oranje: "Een dertiende of veertiende plaats zou in dit zeer sterk bezette toernooi al een goede prestatie zijn en het is ook nodig na het echec van Finland. Het betekent teve rhet Nederlandse volleybal en dus de kans dat de clubs aanbiedingen krijgen om in teressante wedstrijden in het buitenland te spelen". Het Nederlands team bestaat uit de volgende spelers: Frank Constandse, Loek Wil- lemstein, Wim Thewissen, Chris Schmidt, Hans Krieger (Starlift), Ruud de Wit, Mar tin de Groot (Delta Loyd), Wim Knip, Rob Kampman, Onno Kalf, Bert Reparon (In- terlance), en Johan van der Veen (Kuipers Holland). BAGUIO (ANP) - Victor Kortsjnoi staat er bij de afgebroken stelling van de 24ste partij van de schaak tweekamp om de wereldtitel te gen kampioen Anatoli Karpov iets beter voor. Karpov, die met wit speelde, gaf zijn 42ste zet on der couvert af. Desalniettemin geloven de deskundigen, die reeds tien weken in de Filippijnse stad verblijven, dat de achttiende remise vandaag een feit zal zijn. Het voordeel van de uitdager lijkt niet voldoende om zijn tegen stander, die een voorsprong van 4-2 heeft, dichter te naderen. Kortsjnoi was duidelijk op een overwinning uit. Enkele zetten voor het afbreken van de partij ontliep hij remise door de herha- .ling van zetten te voorkomen. Veel spanning kende de partij niet. Na een Ruy Lopez-opening, de zevende in de tweekamp, speel den de twee schakers vrij snel naar het punt van afbreken. Het feit dat Kortsjnoi gisteren zijn relatie met de twee Amerikaanse goeroes van de 'Ananda Marga secte verbrak, hield de gemoede ren in Baguio veel meer bezig. De organisatie van de tweekamp, onder leiding van Florencio Campomanes, greep eigenlijk pas voor het eerst in bij een gril van Kortsjnoi, niet direct de schaaksport betreffende. Men wilde dat de uitdager zijn rela tie met de twee Amerikaanse goeroes, de 28-jarige Michael Dwyer en de 32-jarige Victoria Sheppard verbrak. Om veilig heidsredenen. Anders zou de or ganisatie de tweekamp stopzet ten. Het Amerikaanse paar is i teel na het betalen van een borg som op vrije voeten, omdat het verdacht wordt van een poging tot moord op een Iranese diplo maat en daarvoor al 17 jaar tegen zich heeft horen eisen. Kortsjnoi nam bij de twee yoga-les- sen en onderwierp zich aan ad viezen van zijn' meditatie-mees ter. Reden waarom hij gisteren zwaar verkouden was, want één van de opdrachten was het op ge regelde tijden water in zijn ogen gooien tijdens de partijen tegen Karpov. En dat alles om de ver meende hypnotische stralen van de mysterieuze dr. Vladimir Zoekhar te ontlopen. De delegatie uit de Sowjet-Unie protesteerde tegen deze alliantie. Raymond Keene, secondant en delegatieleider van Kortsjnoi, liet de organisatie gisteren schrifte lijk weten dat de Amerikanen niet meer tot de delegatie van de uitdager behoren. Wel schijnen er nog steeds minstens vier medita tie-adviseurs in de villa van Kortsjnoi te wonen. Vandaag wordt de 24ste partij hervat. Afgebroken stelling: wit* Kg2, Tb5, Pd2, pionnen op h3, g3, f2 en e5. Zwart Ke7, Pd8,Tal, pionnen op h6, g6, H en a5. Kortsjnoi staat er weer helemaal alleen vo Amerikaanse 'goèroevriendjes' Michael Dwyei De organisatie stond niet langer de aanwezigheid van zijl Victoria Sheppard toe KOPENHAGEN (ANP) - De Ajacieden Sören Lerby en Frank Arnesen staan in de basisopstelling van het Deense elftal, dat vandaag in Kopenhagen de wedstrijd tegen Engeland in voorron- degroep één van het toernooi om het Europese kampioen schap voor landenteams speelt. Ook ex-Feyenoorder Jörgen Kristensen en Allan Simonsen van Borussia Mönchengladbach zijn opge steld. De opstelling van het Deense team is: Birger Jesen, Flem- ming Nielsen, Henning Munk Jensen, Per Rontved en Sören Lerby, Flemming Lund, Carstcn Nielsen en Frank Arnesen, Allan Si monsen, Benny Nielsen en Jörgen Kristensen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13