Juristen vormen Helsinki-groep Leids Folkfestival ook dit jaar weer op niveau Ons Belang 65 jaar „Er staat nog heel wat werk op stapel WAAR OF NIET WAAR? Organisatie voor mensenrechten 11 MAANDAG 18 SEPTEMBER 1978 PARIJS - Adolf Hitler was huisschilder, brood verliest calorieën als men het roostert en bevroren ledematen moe ten met sneeuw gemasseerd worden. Waar of niet waar? Over dergelijke vooroordelen - ze zijn namelijk niet waar - heeft de Franse journalist Claude Vallette een boek sa mengesteld. Het "Lexicon van vooroorde len" werpt een flinke hoe veelheid algemeen als juist aangenomen stellingen totaal omver. Zo droegen sint-Ber- nardhonden nimmer een vaatje rum om de nek om uit gegraven slachtoffers van la wines een versterkende slok te verschaffen. Adelaars kun nen geen kinderen ontvoeren, zwanen zingen niet voor hun dood en vleermuizen vliegen niet in vrouwenhaar. Ratten verlaten geen zinkende sche pen en onderzeeërs varen on der Water sneller dan aan de oppervlakte. Valette heeft nog veel meer pij len op zijn boog: het recept voor biefstuk Tartaar stamt niet uit Azië doch uit de fanta sie van Jules Verne. Geloof niet dat dat een zwart uit slaande zilveren lepel giftige paddestoelen aanwijst want dat zou u volgens de auteur slecht .kunnen bekomen. Net zo verkeerd is het hardnekki ge geloof dat het Franse Vreemdelingenlegioen nog steeds gezochte misdadigers opneemt. De beroemde toren in Londen heet niet "Big Ben", die naam slaat alleen op de klok. Rome werd niet op zeven maar op acht heuvels gebouwd en het meest ver taalde boek ter wereld is niet de Bijbel, maar de werken van Lenin. Valette bestrijdt dat vorsten vroeger het "jus primae noc- tis", het recht om de eerste huwelijksnacht met de brui den van hun onderdanen door te brengen, hadden. Dat mannelijke leden van de sek te der Mormonen meer dan één vrouw mogen hebben is sedert lang afgeschaft. De auteur rekent voorts af met het bijgeloof over liefde- bevorderende stoffen. Oes ters noch truffels, poeder van de hoorn van de neushoorn of selderijsalade hebben ooit kunnen bewijzen dat zij het liefdesgenot verhogen. Dat men ook in de maanden zon der "R" gerust verse oesters kan eten zal de kwekers van deze lekkernij ongetwijfeld uit het hart gegrepen zijn. Maar Valette heeft er nog meer. Niet het kleurloze nicotine veroorzaakt de bruine vingers van kettingrokers, dat ge beurt door de teer. De poriën van de huid ademen niet, zegt hij. Dit ondergraaft ernstig de geloofwaardigheid van Gold- finger in de James Bondro- man, namelijk dat hij zijn beeldschone slachtoffer had kunnen doden door haar li chaam met een luchtdicht laagje goud te bedekken. Niet waar zegt de schrijver te gen door velen als vaststaan de feiten aangenomen zaken als dat de schilder Henri Rousseau douanier was, dat de sambadans uit Brazilië stamt - die komt uit Afrika - en dat de uitdrukking "IJze ren Gordijn" door Winston Churchill zou zijn uitgevon den. Het was koningin Elisa beth van België die dit zei toen zij in 1914 de Duitse ver sterkingen langs de grens met haar land bezichtigde. De "rode telefoon" tussen de Verenigde Staten en de Sow- jet-Unie is een telexapparaat. Maak een slaapwandelaar ge rust wakker, hij zal er geen nadeel van ondervinden, mits hij niet in de dakgoot staat. Geef hem desnoods een glas witte wijn, maar weet wel dat driekwart van alle witte wij nen uit rode druiven worden gemaakt. Vallette bestrijdt tenslotte de in het buitenland heersende mening dat zuurkool het na tionale gerecht van de Duit sers is. Volgens hem komt "Sauerbraten", gemarineerd gebraden 'vlees, daarvoor eerder in aanmerking DEMONSTRATIE VOOR KERKMAROKKANEN UTRECHT - Ongeveer 3000 sen hebben zaterdag in Utrecht deelgenomen aan een demon stratie ten gunste van de 182' kerkmarokkaneiï.' Aan de de monstratie, die gevolgd werd door een manifestatie op het Domplein, namen diverse verte genwoordigers van 'politieke par tijen, de kerken en de vakbonden deel. Aan het hoofd van de stoet liepen de secretaris van Raad van kerken, dr. Fiolet, FNV-voorzit- ter Wim Kok, PvdA voorzitster len van de Heuvel en PPR-frac- tieleidster Ria Beckers. Dr. Fio let, zei in een toespraak dat de "eerlijkheid van het Nederlandse protest tegen de schending van de. mensenrechten op het spel staat". "Dat protest zou huichel achtig zijn als wij niet zouden protesteren tegen de schending van dé mensenrechten in ons ei gen land" Dr. Geertman hoogleraar LEIDEN - Dr. H. A. A.P. Geertman, wetenschappelijk hoofdmede werker aan het Klassiek Instituut van de. Groningse universiteit, is benoemd tot gewoon hoogleraar in de klassieke archeologie aan de Leidse universiteit. Prof. Geertman (43) studeerde letteren aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen, waar hij "ook het doc toraalprogramma volgde. In 1963 slaagde hij cum laude voor het doctoraal examen in Utrecht. Prof. Geertman was van 1963 tot 1967 leraar oude talen aan het Gymnasium Augustianum in Eindhoven. In 1967 vertrok hij voor twee jaar naar Rome waar onder zijn leiding een opgraving werd uitgevoerd rond en ondër de kerk van(S. Sisto Vecchio. Een aantal jaren latér deed de hoogle raar mee aan het Nederlandse Pompei-project, waarvoor hij de bouwkundige studies voorbe reidde. In 1969 werd hij benoemd aan het Klassiek Instituut in Groningen. Zes jaar later promo veerde hij tot doctor in de lette ren. Prof. Geertman heeft samen met twee hoogleraren uit Berlijn en Engeland indertijd het initia tief genomen tot de oprichting van een internationaal comité ■voor de studie van- antieke mar mersoorten. Taxi's frontaal LEIDEN - Een frontale botsing tussen twee taxi's leverde zon dagochtend om vijf uur twee ge- wonde passagiers, twee over dui zeligheid klagende taxi-chaf- feurs en twee totaal vernielde taxi's op. De bestuurder van één van de taxi's, een 21-jarige man uit Was^ senaar, was door nog onbekende oorzaak op de linkerweghelft van de Hoge Rijndijk terecht geraakt en botste bovenop de hem tege moetkomende taxi, die werd be stuurd door een 18-jarige Leidse chauffeur. De twee vrouwelijke passagiers van de laatste (17 en 18 jaar), raakten gewond aan hoofd en benen, en werden voor onder zoek naar het Academisch Zie kenhuis overgebracht. LEIDEN - Ook Nederland kent nu een eigen Helsin ki-groep, een organisatie die onder meer wil toezien op de manier waarop op eigen bodem de rechten van de mens worden na geleefd, zoals deze zijn vastgelegd in de "Slotakte van Helsinki". Dit docu ment dat werd getekend aan het eind van de Confe rentie voor veiligheid en samenwerking in Europa op 1 augustus 1975 in Hel sinki. LEIDEN - De grote kracht van het vierde Folkfestival, dat zaterdagmiddag, 7avond en -nacht gehouden werd in ver schillende zalen van het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat is, dat zowel aan dacht wordt besteed aan in- ternationale ontwikkelingen op folkgebied (daarvoor wa ren artiesten uit o.a. Dene marken, België, Frankrijk Engeland en natuurlijk Ier land aangetrokken) alsmede aan verdienstelijke muzikale folk-initiatieven vanuit de re gio. Door de met-aflatende ij ver van o.a. Bernard en Elma Kleikamp, Kees Ouwejan, Yvonne Jacobs, Cor de Boer en Jelle de Lange kon ook dit vierde Folkfestival uitgroeien tot een ondubbelzinnig artis tiek en financieel succes. Het succes van dit Folkfestival bestaat uit drie componen ten: de gedegen .voorberei ding en in het verlengde daarvan dé bindende afspra ken met optredende arties ten; de mentaliteit van de ge middelde folkfestivalbezoe- ker, die rustig z'n pilsje drinkt en aandachtig luistert en "last but not least" het niveau van de optredende artiesten. Want ook dit jaar waren Ou- wejan/Kleikamp er in ge slaagd een. zeer aantrekkelijk programma samen te stellen. Dat waren natuurlijk op de eerste plaats Wannes van de Velde (België), Fungus (Ned.). Iain Mackingtosh (Schotland) en Saffron Sum- merfield (maakte in het ver leden zowel met elpee "Salis bury Plain" als met haar op treden in voorprogramma Alquin veel indruk). Terecht werden deze artiesten door de organisatie van het Folkfesti val als de grote klappers op gevoerd. Een tendens was. dat vooral 's avonds, na een korte onderbreking, de stemming er pas echt in kwam. Steeds regelmatiger verlangde het vaak dol-en- thousiaste publiek dat de op tredende artiesten terug kwamen. Hierdoor kon het gebeuren, dat dit festival, dat oorspronkelijk rond midder nacht zou eindigen, pas om half twee was afgelopen. Af gelopen, wat betreft het L.V.C., want een aantal be zoekers, organisatoren en op tredenden ging na afloop naar Catena om tot 6.00 uur in de vroege morgen het ondubbel zinnig succes van dit vierde Folkfestival te vieren. Want niet alleen de "gevestigde" folkartiesten werden terug- geklapt; ook artiesten, die voor de buitenwacht vrij on bekend zijn vonden een goed gehoor voor hun muziek. Vooral .Gabriël Yacoub, Johnny Silvo en Mike Maran viel die eer te beurt. Vooral Yacoub bracht een prima show, waar het laatste woord nog niet over gezegd is. Het eerder genoemde Fungus (van elektrische folkrock te- —s-kenhuis overgebracht. LEIDEN - "Al zijn wij nu 65 jaar, hi de omgeving van Molenstraat worden verwezenlijkt. zo memoreer Het vierde folkfestival nie alleen financieelmaar ook ar tistiek een groot succes ruggekeerd naar akoestische folkmuziek), Crackerhash (veel Britse en Nederlandse volksmuziek) en Ouwejan Makkers waren groepen van Nederlandse bodem die veel indruk maakten. Vooral Ou- wejan's "Mountain Dew" was een zeer sfeervolle binnen komer. Tussen het interna tionale geweld bleef deze Leidse groep verrassend goed overeind. Het optreden van "Halloween" werd helaas wat bemoeilijkt door de appara tuur waarmee men moest werken. De "Ramshackle Stringband" (oudere country- repertoire met folkinvloeden) bewees met het optreden za terdagavond voor ruim 600 bezoekers, dat men terecht het oude, wat vrijblijvender aandoende, repertoire heeft verlaten. Ondanks dit succes overweegt de organisatie toch om volgend jaar, wanneer het eerste folkfestival-lustrum gevierd gaat worden (de eer ste maal werd het F. F. geor ganiseerd als onderdeel van de "Eeuwfeestweek") uit te wijken naar Oegstgeest. Dit omdat de gemeente Leiden zich voor een relatief te laag bedrag garant wilde stellen voor het festival. Het zou erg jammer zijn als het zover moet komen. BERT KOEKEBAKKER Alle West-en Oosteuropese landen, de Verenigde Staten en Canada hebben deze slotakte getekend. Hij bevat tien beginselen die de deelnemende landen in hun on derlinge betrekkingen in acht zullen nemen. Hierbij horen on der meer de mogelijkheid gezin nen over grenzen heen te hereni gen, uitwisseling van, toegang tot en verspreiding van informatie, culturele betrekkingen en men senrechten. In verschillende landen aan de an dere kant van het IJzeren Gordijn zijn al eerder Helsinki-groepen opgericht, welke veelal met hun regeringen problemen hebben gekregen over hun optreden. De Nederlandse Helsinki-groep stamt rechtstreeks uit het Ne derlands Juristen Comité voor de Mensenrechten (NJCM). Dit co mité is de Nederlandse afdeling van "the International Commis sion of Jurists", een internatio nale juristenorganisatie die zich bezig houdt met de mensenrech ten en onder meer de Verenigde Naties adviseert. Het NJCM is in Nederland onder meer bekend geworden door de juridische hulp die men geeft aan de Vredeswerkgroep Oudewater, welke van de plaatselijke over heid geen toestemming kreeg bepaalde spandoeken teksten van de Vredesweek op te hangen. Omdat dit meer schijnt voor te komen is een gerechtelijke pro cedure aangespannen. De maat regel zou in strijd zijn met de vrij heid van meningsuiting en arti kel 7 van de grondwet. De "Slotakte van Helsinki" is op zijn naleving getoetst tijdens de conferentie van Belgrado, welke in oktober vorig jaar werd ge houden. Op 11 november 1980 zal de slotakte opnieuw ter sprake komen op een speciale conferen tie in Madrid. Het doel van de Nederlandse Hel sinki-groep is om zoveel moge lijk informatie te verzamelen op het terrein van de naleving van de slotakte. Deze zal desgewenst ter beschikking worden gesteld van de Nederlandse overheid, poli tieke partijen, politici en journa listen. Bovendien wil men het Nederlands beleid op dit punt toetsen. De op richters verwachten dat hierbij met name het buitenlands beleid, het vreemdelingenbeleid en het beleid inzake culturele contacten aan de orde zullen komen. Men wil ook niet-juristën in de groep opnemen. KRAKERS BETRAPT LEIDEN-Vier Leidse r 21, 25 en 27 jaar, zijn gisteravond om elf uur door de politie aange houden omdat ze bezig waren met het kraken van een woning aan het Levendaal. Na verhoor zijn ze in de loop van de nacht weer vrijgelaten. In de nacht van zaterdag op zondag rond twee uur hield de politie twee Leidse jongens aan die trachtten in te breken in een wo ning aan de Haarlemmerstraat. Ook zij zijn na verhoor op vrije voeten gesteld. Promoties Leidse1 universiteit LEIDEN - De lijst van promoties aan de Leidse universiteit wordt deze maand met elf promoties verlengd, namelijk vijf by ge neeskunde, vijf by wiskunde en natuurwetenschappen en één bij letteren. Doctor in de wiskunde en natuur wetenschappen zijn geworden A.P. Uijtewaal (28) uit Haarlem, W.C.M. Henkens (29) uit Leider dorp en mevr. E.C.M. Kielman- Van Luyt (27) uit Maassluis. De zelfde titel zal krijgen S.W.T. We- stra (27) uit Leiden op 20 septem ber en mevr. G.E.I. Voskuyl- Holtkamp (31) uit Oegstgeest op 28 september. Doctor in de ge neeskunde zijn geworden A.P I Varekamp (35) uit Oegstgeest en R.A. van Dijk (32) uit Oegstgeest en zullen worden J.B.Th. Am bachtsheer (42) uit Vorden op 20 september, A.P.M. Meiman (31) uit Voorschoten en R.A. Voskuyl (30) uit Oegstgeest op 28 septem ber. Mevr. M.C. Monna (74) uit Den Haag wordt op 27 september doctor in de letteren. NIEUWE UITGAVEN Buurt tegen groter bedrijf LEIDEN - Het comité Raadshe- renbuurt heeft bij de gemeente aan de bel getrokken om te voor komen dat een bedrijf in hun wijk (tussen Rijnsburgerweg en de gemeente Oegstgeest) gaat uit breiden. Het comité heeft ge hoord dat één van de bedrijven in de buurt, het bedrijf wordt niet met name genoemd, plannen in die richting heeft. Aangezien het comité de Raadsherenbuurt als woonwijk wil laten functioneren vraagt het burgemeestér en wet houders of dit bericht juist is of niet. Zo ja, dan wil de buurt gele genheid krijgen om een mening te vormen over de komst cq uit breiding van een bedrijf in de wyk. Centraal en Oost-Azië, door Wolf Kielich. Redaktie: Joep Bütting- hausen Serie Volken en Stam men. Uitgeverij Het Spectrum Amsterdam, 27,50 Oceanië en de Filippijnen, door Wolf Kielich. Redaktie: Joep Büttinghausen. Serie Volken en Stammen. Uitgeverij Het Spec trum 27,50 De honingbij, door Karl von Frisch. Serie Dieren dichterbij. Het Spectrum, 19.50 Groeten uit Praag, Tien jaar na de Praagse Lente, door Martin van den Heuvel en Hans Renner. Uit geverij Elsevier Nederland, Am sterdam. Paperback, 19.50 Leven zonder kalmeringsmidde len, door Elly Lambooij-Clab- bers. Uitgeverij L.J. Veen, Wage- ningen. Paperback, 16.50. Margriet weet raad. Aula-boek Uitgeverij Het Spectrum Utrecht, 9,50 Gerechten uit de snelkookpan, door Isolde Brackle. Verschenen in de Luitingh Gourmet-reeks. Uitgeverij Luitingh, Laren NH. 22.90 Scheuren en stekken. Het verme- ningvuldigen van tuin- en ka merplanten door stukken afleg gen, marcotteren,- scheuren, de len, enten, oculeren en zaaien, door Catharine Osgood Foster. Uitgeverij Hollandia, Baam. 24.90 De spreeuw, door Hugh Gallacher. Serie: Dieren dichterbij. Uitgeve rij Het Spectrum, Utrecht, 19.50 De vos, door G.A. van Oort. Serie: Dieren dichterbij. Het Spec trum. 19.50 Luchtatlas van Nederland, onder redaktie van prof. drs. G.J. van den Berg, drs. P.W. Geudeke, mevr. dr. A.W. Edelman-Vlam en Ir J.A.C.E. van Roermund. Uit geverij Unieboek, Bussum. 29.50 Mijn leven, deel 1, door Emma Goldman. Uitgeverij Het We reldvenster, Baam. 45.~ Ziektcn en beschadigingen in de fruit- en moestuin, door A.M. Toms e.a. Uitgeverij Moussault, Baam. 29.50 Juliana Regina 1978. Dertigste deel. Uitgeverij Hollandia, Baam. 9,75 LEIDEN - "Al zijn wij nu 65 jaar wij gaan nog niet mét pensioen. Integendeel, er staat nog heel wat werk op stapel". Met deze woor den gaf Van der Hoogt, bestuurs lid van woningbouwvereniging Ons Belang, zaterdag het start sein voor een feestelijke avond met Ted de Braak, Mini en Maxi en bal toe in de feestzaal van de Stadsgehoorzaal. Alles ter gele genheid van het 65-jarig bestaan van de woningbouwvereniging. Wat nog allemaal op stapel staat gaf voorzitter Van der Veer eerder die avond te kennen. Nieuwbouw de omgeving van Molenstraat Bronkhorststraat, evenals i de Marnixstraat en de directe omgeving daarvan. Renovatie van een deel van de woningen, aan de Marnixstraat en van een gedeelte van de Waldeck Pyr- montstraat. Tenslotte zal het ach terstallig onderhoud worden aangepakt van de flats van de woningbouwvereniging aan de Willem de Zwijgerlaan en van de woningen aan de Falckstraat, de Julianakade en omgeving, Drui- venstraat en Kersenstraat. Deze plannen zullen binnen drie iaar worden verwezenlijkt. Wethouder Waal, die zijn in het bui tenland vertoevende collega Verboom verving, had eerder op de dag de hoop uitgesproken dat de samenwerking tussen de ge- meente en 'Ons Belnag' ook in de toekomst op dezelfde voet zou worden voortgezet als thans. "'Ons Belang' is de derde Leidse woningbouwvereniging, opge richt in een tijd dat de arbeiders betere woningen wilden hebben, die zijn 65-jarige bestaan viert. 'Werkmans Woningen' en 'De Goede Woning' gingen u voor", moreerde de wethouder tijdens de receptie bij speeltuin vereniging Noorderk wartier. Een recpetie die werd ingezet met een show van muziekvereniging "De Burcht". Zoals dat past bij een 65-jarig be-, staan werd het bestuur van 'Ons Belang' danig in de bloemetjes gezet. Daarnaast overhandigde wethouder Waal nog een tegel namens de gemeente Leiden. Het wijkcollectief Leiden Noord bracht zyn felicitaties over in vloeibare vorm: met twee flessen drank. TOKIO - Zevenduizend meest gehelmde demi we luchthaven Narita bij de Japanse hoofdstad Tokio, hoefden niet in te grijpen. De demonstrantenstudenten, boeren en arbeiders uit vele boeren voor de aanleg van hel vliegveld van hut otesteerd tegen de nieu- tegen het feit dat

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9