Gewoon... een kwestie van doorpoken1 Majorettes zorgen voor spektakel Bedrijf wilde honderd miljoen van gemeente r>r> Charmante en vlotte shows ALCOHOL CONTROLE Actief in vrije tijd MAANDAG 18 SEPTEMBER 1978 LEIDEN - "Ik wist wel dat Ronald met een prijs zou thuis komen. Hij overziet eerst heel rustig wat hij moet doen, meet ontzettend nauwkeurig. En bovenal is 't een ijskou de". B. Zwiers, consulent van de stich ting Bemetel (Bedrijfsopleiding metaal- en electrotechnische in dustrie) verhult niet dat hij trots is op zijn voormalige leerling. Ronald Minke, klein en tenger voor zijn 19 jaar, ondergaat alle belangstelling voor zijn persoon tje heel laconiek, alsof het een ander betrof. Zijn commentaar blijft in eerste instantie beperkt tot een nuchter schouder opha- lend: 't Is gewoon eèn kwestie van doorpoken" Ronald Minke, instrumentmaker bij het Zoölogisch Laboratorium in Leiden, werd derde in zijn vak bij de beroepenwedstïijden die dit jaar in Korea werden gehou den. Behalve zijn diploma Beme tel behaalde hij vorig jaar ookzijn diploma leerling-instrumentma- kèr aan de Leidse instrument- makersschool. Volgend jaar doet hij daar zijn examen als gezel. In zijn avonduren studeert Ronald electrotechniek aan de mts, waar hij nu in het derde leeijaar zit. Ronald was niet de enige die zater dag uit Korea terugkeerde met een medaille in zijn koffer. Nog twee anderen van de 16 man (één vrouw) sterke N ederlandse ploeg heklommen in Korea het erepo dium. Frans Bongers behaalde de tweede'prijs bij het schilderen, Marijka Jacobs veroverde het zil ver bij het dameskappen. Vorig jaar, toen de beroepenwed- strijden in Nederland hun 23ste jaargang beleefden, werd er door radio noch televisie enige aan dacht aan geschonken. Dat was heel anders in Korea, weet Ro- nald te vertellen. Daar stonden I zó'n 20.000 Koreanen langs de weg om de deelnemers aan de be roepen westrijden bij hun tocht I van het vliegveld naar Busan, waar de wedstrijden werden ge houden, te verwelkomen. Span doeken kondigden tot in de verre omtrek, tot in de Koreaanse hoofdstad Seoul aan toe, de 'Olympics' aan. Postzegels wer den uitgegeven, speciaal ter gele genheid van dit gebeuren. Ruzie Ronald: "De Koreanen behaalden zelf 23 eerste prijzen. Maar die jongens zitten dan ook twee jaar in een trainingskamp. En éen ge reedschap dat ze hebben, net als de Japanners, het kwijl loopt je uit de mond als je dat ziet" Over eei} door hemzelf meegenomen stuk gereedschap heeft Ronald trouwens nog een keer fors ruzie gehad met'de jury die de werk stukken moest beoordelen. "Dat was een plankje met polijstpa- pier. Voor de nabewerking, Ronald Minke wonend, aan de Leidse Rijndijk is dit weekeinde terugge keerd uit Korea, waar hij deelnam aan een inter nationale beroepenwed- strijd. De Leidenaar, instru mentmaker bjj het Zoölo gisch Laboratorium, be haalde een derde prijs. Op dé foto: Ronald Minke met Medailleen oorkon de, naast hem de^heer B. jËL___ Zwiers, consulent van de SHi Stichting Bedrijfsople !H waardoor je strakker kunt op werken. Maar dat kenden ze daar helemaal niet. Daarover ging ie- friand van de jury zo tekeer dat ik op een gegeven moment dacht vent, barst toch". In vergelijking met de manier waarop de Koreanen op de be roepen wedstrijden worden Voorbereid gebeurt dat in Ne derland op z'n jan boerenfluitjes. Ronald werd. voor deze interna tionale krachtmeting geselec teerd tijdens de nationale beroe- penmanifestatie in Utrecht, fe bruari dit jaar. Daarna ging hij meer met staal werken dan met 'mësSi#!;' 0mdat dat voor zijn Anneke Groen, hoofd majo rette van "The Kooi Girls". Zij werd met een minimale voor sprong op Selma Yperlaan van "Aktief' gekroond tot miss majorette. wedstrijd-werkstuk waarschijn lijk zou worden verlangd. Dan toch nog internationaal een derde plaats te bereiken (na è'en Kore- aan en een Zwitser) is natuurlijk een hele prestatie. Ronald: "Tja, ik kreeg wel een kleine hartver- kramping toen ik dat hoorde. Ei genlijk was mijn enige doel de Duitser voorbij te gaan, dat was zo'n hopeloze gozer". Pa, zeer na drukkelijk aanwezig in de ouder lijke woning aan de Rijndijk, grijnst. "Dat heeft hij van mij. Ik heb het sinds de oorlog niet op - DuitsersV - kamsteeg Iedere zaterdag van 10 tot 13 uur magazijn geopend in Oegstgeest. VOOR ALLE SCHADEREPARATIES MIST Kastjes LEIDEN - De verwachtingen van het Leidato-comité zijn nog overtroffen. Hadden de organi satoren van de 17e huishoud beurs die de afgelopen tien da gen in de Groenoordhallen werd gehouden op 75.000 bezoekers gerekend, het werden er zelfs 78.199. Het hoogste aantal be zoekers dat de Leidato ooit heeft weten te trekken. Inmiddels hebben de kraampjes weer grotendeels plaatsge maakt voor de nuchtere kalve ren. Vandaag moest de vee markt nog in de 'bijhal' worden gehouden, maar morgen is de markt weer op het oude stekkie. De 230 kraampjes moesten van daag in een razend tempo wor den afgebroken. Tussen de bedrijven door mocht burgemeester Vis nog aantreden om het Leidato-huis, dat precies op tijd werd opgeleverd, te ope nen. Het huis is gebouwd door de Leidse technische scholen onder het motto "er is nog werk zat in de bouwberoepen". Ook het huis viel vandaag onder de slopershamer. De diverse ma terialen die erin verwerkt zijn hebben echter al een goede be stemming gevonden. Volgens mede-organisator Van Zijp is het een goede beurs geweest. De standhouders verklaarden una niem goede zaken te hebben ge daan. LEIDEN - Bij een alcoholcontrole in Leiden in de nacht van vrijdag op zaterdag werden in totaal vijf rijverboden opgelegd. De con trole, die van 2 tot 4 uur 's nachts werd gehouden, betrof 120 mo torvoertuigen. Vrouwengroep De vrouwengroep bij hetvor- mingscentrum Troef begint op 26 september om 9 uur Omdat er nog, een aantal plaatsen open is, wordt mor genochtend van half tien tot half twaalf een open ochtend gehouden. Geïnteresseerden kunnen daar vrijblijvend in formatie krijgen over de cur* sus. Er is gratis kinderopvang aanwezig, de cursus is be stemd voor vrouwen tot onge veer 30 jaar en de kosten zijnf 2,50 per ochtend. Voor telefo nische opgave: 071-130494. Thema-avond De FNV-vrouwen organiseren vanavond een thema-av'ond over de problemen van de qw dere vrouw, die er alleen voor staat. Alle geïnteresseerde vrouwen zijn vanaf acht uur welkom in het gebouw aan de Pieterskerkgracht 11 VOS-cursus In de huishoudschool 't Steen- velt (Sumatrastraat) in de Kooi wordt een VOS-cursus (Vrouwen Oriënteren zich óp de Samenlevinggehouden. Vanavond is er een kennis making savond. Wie interesse heeft kan contact opnemen met Bella Spierenburg, Ti- morstraat 33, tel. 141892. Creatief In 't Breehuys (Breestraat 19) begint morgen de creatieve werkavóndZes weken lang, telkens op dinsdag van half acht tot half tien, wordt er een cursus batikken gegeven, waarna spinnen en weven, kaarsen maken, sieraden emailleren en leer bewerken aan de beurt komen". De cur sussen zijn bedoeld voor scho lieren van 15 tot 19 jaar. Het cursusgeld bedraagt 20 gul den per "blok" Nederlands Morgenochtend om half tien be gint in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 een cursus praktisch Nederlands. De cursus is bedoeld voor mensen, die datgene wat ze vroeger op school geleerd heb ben willen opfrissen en die wegwijs willen worden in al lerlei officiële taal en de "kleine lettertjes". Inschrij ven kan morgenochtend van af 9 uur. Duivensport LPC hield een wedvlucht vanaf St. Ghislain met 189 duiven. De uitslag was: 1. A. Singe- ling,2,4,6,7.9,10,N. de Groot, 3.J. Groenendijk 5,8, J.v. Al phen. LPV "De Rijnklievers" vloog eveneens vanaf St. Ghislain, met 295 duiven. De uitslag was: 1,4,5,6, J. Kok2 gebr. Hoogervorst, 3, W. Jaco- bi, 7, 8, P. v. Griensven, 9. P. Veelenturg, 10. K. v. Legden. "Het Oosten" vloog met 177 duiven vanaf St. Ghislain. De uitslag: 1,4,B. Singeling, 2,5, K. Dokkum en Zn., 3, 9, C. Gijsman, 6, 7, 8,10, P. Juffer- Ronald is trouwens niet de enige in huize Minke die goed met zijn handjes kan wapperen. De talrij ke met zorg bewerkte houten kastjes, kistjes en tafeltjes getui gen ervan dat ook vader Minke da,ar wel raad mee weet. "We we ten er allemaal wel weg mee", al ibis Ronalds vader. "Mijn andere zoon heeft nog prijzen gehaald op school en mijn twee dochters zijn prima coupeuses" Ronalds herinneringen aan Korea ("Alle Koreanen heten Lee, spij kerbroek") zijn velerlei. De ex cursies. "Elke dag een tempeltje ziis een tempeltje zo een museum met een tempeltje. In elk hotel waar we kwamen volksdansen Alles bij elkaar was het alleen net iets te veel georganiseerd. Je kon er nauwelijks zelf uit, zag alleen maar al het mooie, het goede. Maar de enkele keer dat we zelf het dorp zijn ingegaan zag je wat een geweldige armoe er heerste" Eten Het eten. "Rijst, macaroni, spaghet ti, steeds met zo'n sausje. Bij de een na de ander was de maag van streek, allemaal de volgende och tend aan de dunne. Dan moest je naar de dokter, broek omlaag, hup, spuit erin en door" Het materiaal waarmee moest wor den gewerkt. "Het was allemaal vreemd, de machines waren te groot. Als we een werkstuk had den mogen maken dat drie keer zo: groot was, ja, dan waren ze er wel voor geschikt. Maar nu... wat ik-heb gemaakt zou ik bij de uni versiteit niet durven inleveren" Nationalistisch De Koreanen. "Ze zijn zo nationa listisch. Zo worden ze ook ge vormd. Om 6 uur bijvoorbeeld, dan moesten we ophouden met wérken, dan sprongen ze opeens overeind, in de houding en "gin gen ze het volkslied zingen. Dat deden ze wel een paar keér per dag. Heel gek, dat doet je dan toch wat". De laatste avond. "Elk land moest iets opvoeren, wij dus een klom pendans. Klompen, boerenkie len, lachen was dat. Het werd al lemaal op de tv opgenomen, de hele avond, en wij waren con stant in beeld". Eén van de meest vreemde zaken die Ronald was opgevallen bij excursies naar bedrijven: de Ko reanen, twee jaar in training voor zo'n beroepenwestrijd,doen niets anders dan een schroefje, een moertje, op dezelfe plek mon teren, steeds weer diezelfde han deling. "Die inventiviteit die in rflijn werk van me wordt ge vraagd kennen ze daar niet, het is steeds weer hetzelfde, voor ie dereen". Thuis aan de Rijndijk, is Ronald nog even het middelpunt van belangstelling. De een na de an der valt binnen, wil dat hij vertelt. Overal staan bloemen. Gedeelte lijk voor hem, gedeeltelijk nog resterend van het 35-jarig huwe lijksfeest van zijn ouders. Ronald loopt er niet van naast zijn schoe nen. Vanavond gaat hij weer ge woon naar school, naar de mts. Waarom zou hij niet? GRATIS BANDEN- Vraa9onze KONTRHI F aanbied.ng KONTROLE banden! b.v. DAGELIJKS. 4 halen, 3 betalen! I kamsteeg LEIDEN Het speelterrein aan de Anjelierstraat was zaterdagmiddag het decor voor het derde majorettenconcours van de speeltuinvereniging "Zuiderkwartier". In tegenstelling tot het concours van vorig jaar (bar slecht weer en slechts zes deelnemende korpsen) werd hgt concours ditmaal een grandioos succes. Goed weer, veel publiek en een record aantal van zestien deelnemende korpsen vormden hiervoor de nodige ingrediënten. Hetgeen de korpsen zaterdagmiddag lieten zien was over het algemeen van een zeer behoorlijk niveau. Dit werd al direct overduidelijk nadat speeltuinvoorzitter Paauw zijn openingswoord had gesproken, en van zelfsprekend de majorettes had opgedragen om toch maar vooral hun beste beentjes voor te zetten. De spits werd namelijk afgebeten door de Leidse "Golden Green Stars" en dat gebeurde op de voor de "Stars" bekende vlotte wijze. Op recente muziek van de dames "Luv" en "Pus sycat" verzorgden zij een boeiende show. Dat deze formatie hoge ogen zou gaan gooien in de A-groep (er werd in drie categorieën, de A, B en C groep, om de prijzen gestreden) stond voor een ieder als een paal boven water. Maar de "Golden Green Stars" zouden zware concurentie te ver duren krijgen, ook dat werd al snel duidelijk gemaakt door de Leidse korpsen "De Juwelen" en "Aktief'. Vooral het optreden van dit laatste gezelschap (de uiteindelijke winnaar in de A-groep), dat werd aange voerd door de charmante en beweeglijke hoofdmajorette Selma Yper laan, was klasse. Ook de optredens van het Haagse "Eureka" (in de B-groep) en "De Paauwen" uit Wassenaar (in de C-groep) waren het aankijken volledig waard. Na de pauze, waarin verscheidene hummeltjes van nauwelijks twee tur ven hoog uit eigen initiatief en uit alle macht hadden geprobeerd om hetgeen zij voor de pauze hadden gezien na te doen, werd het program ma voortgezet met een optreden van de C-groep van "De Juwelen". Deze "mini-majorettes" verbaasden iedereen met een vlotte en vrolijke show De kleine meisjes leken absoluut geen last te hebben van zenuwen. Ze stapten zo zelfverzekerd rond dat het wel leek of ze thuis in de huiskamer een showtje aan het opvoeren waren. Een belangrijk aandeel in het boeiende geheel hadden verder ook nog "De Juwelen B", "The Kooi Girls" en "The Caravella's" uit Katwijk (beiden in de A-groep). Nadat deze laatste groep was afgemarcheerd werd door alle deelnemende korpsen gezamenlijk nog een wervelende en kleurrijke show opge voerd. Een aantrekkelijk besluit van een geslaagd concours. Uitslagen: In de C-groep werd "De Toekomst" uit Leiden derde, "De Paauwen" uit Wassenaar tweede en de eerste plaats ging naar "De Ju welen" uit Leiden. In de B-groep werd wederom "De Toekomst" derde, "De Juwelen" tweede en het Haagse "Eureka" eerste. In de A-groep werden "The Kooi Girls" derde, "Pauline" uit Leiden tweede en eerste werd het Leidse "Aktief' Miss-mgjorette werd Anneke Groen van "The Kooi Girls" JAAP VISSER De "Golden Green Stars" tijdens hun vlotte optreden, toch moest deze Leidse formatie genoegen nemen met e wat tegenvallende vijfde plaats. LEIDEN - In de zaak-Jesse, een lang slepende kwestie tussen de gemeente en de eigenaar van een zaak voor electro-apparatuur aan de Ververstraat 8, lijkt schot te komen. De gemeente is van plan een rechtsgeding te gaan voeren om Jesse uit het pand te krijgen, dat een woonfunctie moet krij gen. Eerder heeft Jesse, toen hem door de gemeente de huur was opgezegd, een schadevergoeding geëist van maar liefst honderd miljoen gulden. Het conflict tussen Jesse en de ge meente ontstond in februari 1977. De gemeente was in december 1976 eigenares geworden van het door Jesse Electro Apparaten gehuurde pand Ververstraat 8. Het doel van de gemeente was dit pand een woonfunctie te geven. Op 8 februari 1977 werd aan Jesse de huur opgezegd. Binnen drie maanden moest hij eruit zijn. H. Jesse is vervolgens naar de kan tonrechter gestapt met het ver zoek de huuropzegging nietig te verklaren of de gemeente een schadevergoeding van 100 mil joen te laten betalen. Kanton rechter mr. W. de Koning stelde Jesse in het ongelijk. Voor de gemeente kwam daarmee de weg vrij om Jesse per dagvaarding tot ontruiming te dwingen. De commissie algemene en bestuur lijke aangelegenheden krijgt vanavond hieromtrent een voor stel van B en W. Zonodig willen B en W in hoger beroep en eventu eel in cassatie gaan. Wel zal Jesse aanspraak kunnen maken op een schadevergoeding. In een gesprek met de gemeente lijke commissie vestiging en ver plaatsing van bedrijven heeft hij zelf de suggestie gedaan zijn fir ma naar Rijnsburg te verplaat sen. De gemeente heeft aangebo den hem hiermee te helpen. Tot nu toe is Jesse echter niet op dit aanbod ingegaan. ADVERTENTIE Zoekt U een goed Ankerhorloge reeds vanaf 40.- of Electronic-QUARTS De beste merken brengen wij U SEIKO - CASIO - CERTIN A - PRISMA - CITIZEN - JUNGHANS-EWE- ANKER Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig EIGEN ATELIERS

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3