RBB BENADRUKT KLAMUHIL Arbiter helpt RCL: 3-2 Karakter Arie Haasnoot beloond Katwijk wijzigt zijn speltype en wint MAANDAG 18 SEPTEMBER 1978 PAGINA 17 SPORT SPORT LEIDERDORP - Scheidsrechter De Winter leek ook na afloop nog niet door twijfel te zijn bevangen. Alsof er bij Zwart-Wit '28 geen sprake was van grote irritatie en alsof RCL niet op z'n zachtst ge zegd het 'cadeautje', dat leidde tot de 3-2 winst, wat verbaasd had geaccepteerd. De Winter gaf, overtuigd van eigen gelijk nog maals zijn lezing van de aanlei ding tot de zo fel betwiste straf schop. "Heel simpel" De zaak lag "heel simpel". Met twee vuisten had die ausputzer de spits van RCL tegen de grond ge duwd. Die ausputzer, Cees Wan der had (uiteraard) eén geheel andere versie van het gebeurde. Niet met twee vuisten maar het twee handen (een subtiel onder scheid) had hij op de schouders van Pierre van Gemeren geleund, toen die opeens bukte terwijl hij de bal wegkopte. Bovendien speelde het hele incident zich volgens Wander af buiten het strafschopgebied. Hij leek het gelijk aan zijn kant te hebben, al dient daar onmiddellijk aan te worden toegevoegd dat De Win ter er met zijp neus bovenop stond. Die penalty was daarom zo belang rijk omdat het min of meer een breekpunt in de wedstrijd bete kende. Met een 1-2 voorsprong leek Zwart-Wit in die tweede helft weinig meer te kunnen ge beuren. RCL viel machteloos aan, terwijl aan de andere kant de Rotterdammers via een aantal gevaarlijke counters dichtbij succes waren. Na die door inval ler Bennie Heemskerk (hij kwam in het veld voor voorstopper Cees Ruis om de aanval meer kracht bij te zetten) benutte elfmeter trap, werden - zoals dat vroeger zo fraai heette - de bordjes echter verhangen. Boos over zoveel on recht trok Zwart-Wit massaal ten aanval, waardoor RCL op zijn beurt ineens mogelijkheden kreeg. Het was uiteindelijk Peter Piket, die na goed doorgaan van Dick Witteman de zaak in het voordeel van de Leiderdorpers beslechtte. Teveel Daarmee kreeg de ploeg van trainer John Huguenin eigenlijk iets te veel van het goede. Een gelijkspel had de verhoudingen beslist be ter weergegeven. Want waar Zwart-Wit in de tweede helft de ploeg met de meeste pech was, daar had RCL voor rust meer verdiend dan de 1-2 achterstand. Vooral in de eerste fase draaiden de Leiderdorpers goed. Met veel voortvarendheid werd de achter hoede van Zwart-Wit onder druk gezet. Het middenveld zorgde niet alleen voor bruikbare passes, maar slaagde er ook in de aan valsplannen van de Rotterdam mers in een vroeg stadium te ont regelen. Succes leek daarom niet uit té blijven, maar kwam tegen de verhoudingen in aan de ande re kant. Een doelpunt overigens dat er best zijn mocht. Onder lei- ding van spelbepaler Jan Coenen I kwam Zwart-Wit na een klein kwartieije ineens naar voren. Spitsspeler Arnold Lobman kon door de plotseling ontstane nu merieke meerderheid uitkiezen wie het karwei mocht afmaken. Het werd Hennie de Klerk, die onder doelman Bram Brandt door het net vond. Gelijk Nauwelijks aangeslagen bleef RCL aanvallen vooral over rechts waar Wim Roest de grootste moeite had met de balvaardige Peter Pi ket. Een hoge voorzet van Piket bereikte zeven minuten later via de borst van Cees Wander, spits Pierre van Gemeren, die gemak kelijk gelijk kon maken. Na die treffer viel RCL nerkwaardig ge noeg wat terug. Zwart-Wit kwam er wat meer uit en het was weer Coenen die aan de basis stond van een tweede Rotterdamse treffer. Zijn prachtige dieptepass bereikte Arnold Lobman, die zelden los kwam van zijn bewa ker Cees Ruis, maar nu toch zo wel hem als doelman Brandt te snel af was Zwart Wit bleef daarna, zeker in de tweede helft beter. Het overleg en vooral de dynamiek was er bij RCL uit. Waarschijnlijk was de Rotterdammers ook niets meei gebeurd, als scheidsrechter De Winter, die verder overigens vrijwel vlekkeloos floot, RCL 'niet de helpende hand had toege stoken. BART JUNGMAN Bennie tieemskerk (tweede van links) kiest s rechts op een kansje i de Berg het luchtruim. Dick Witteman loert KATWIJK - Bij de 3-1 zege die Katwijk op AS WH behaalde moet toch vooral trainer Frans van der Zeeuw de nodige kritische kanttekeningen hebben geplaatst. Niet geheel ten onrechte, want tegen de zwakke op ponent uit Hendrik Ido Ambacht kwam aan het licht dat Katwijk nog niet in het ritme zit. Vooral tijdens de eerste speelhelft stegen er regelmatig wat ontevreden geluiden uit de Katwijk-dug out. Oorzaak: Katwijk combineerde wel vrij soepel, maar de oranjehemden misten snelheid en diepte in hun spel. ASWH kreeg daarom in die eerste drie kwartier de betere kansen. Kat wijk belastte de eigen defensie onnodig bij balverlies op het middenveld en vaak deden er zich benauwde situaties voor in het Katwijk-straf schopgebied. In die fase hielden Wim Guyt I en Piet Kruit het hoofd koel en doelman Cees Koelewijn hoefde slechts eenmaal handelend op te treden bij een actie van de beweeglijke ASWH-spits Joop Jacobs. Het enige wat Katwijk daar tegenover stelde was een afstandsschot van Jan v. d. Plas waar keeper Ton Scheurwater nog de nodige moeite mee had. Frans v. d. Zeeuw wist in elk geval duidelijk wat hij te vertellen had in de pauze, die met de begrijpelijke 0-0 was ingegaan. Na rust werden Arnold Boers, Gidie v. d. Bent en Jan v. Dijk met veel diepteballen bediend en toen pas bleek, hoe slecht de ASWH-verdedi- ging functioneerde. Reeds na vier minuten plukte Katwijk vruchten van de gewijzigde speelwijze. De doorgedrongen Jan v. d. Plas trok voor naar Boers die simpel inkopte. Twintig minuten later raakte de ASWH- defensie zodanig in paniek bij een actie van Jan v. d. Plas dat een ASWH-er het karwei voor de Katwijker afmaakte en zijn eigen keeper passeerde. Vlak daarna omspeelde v. d. Bent laatste man Dorée, loste een hard schot dat afstuitte op Scheurwater waarna de toegesnelde Jan v. Dijk de stand op 3-0 bracht. In de laatste minuut gaf Katwijk onnodig Jacobs de ruimte om de eindstand te bepalen 3-1. HERBERT POLANE De gelijkmaker LISSE - Zo vreugdevol hij aan het eind van de eerste periode met opgeheven armen het veld was ingestormd, zo teleurgesteld was hij toen het eindsein van de twee de helft klonk. Hoe graag had Lis- ser Boys-trainer Harry van der Horst niet één of twee punten van rivaal Rijnsburgsè Boys willen afsnoepen. Op slag van rust leek aan die wens voldaan te worden, toen zijn team een 0-1 achterstand nivelleerde. Een uur later stond Van der Horst echter weer met beide benen in de realiteit. Rijns burgsè Boys had niet alleen met 1-4 gezegevierd; de ploeg van Harry van der Horst moest zater dag op eigen bodem voor het eerst in twee jaar beide punten uit handen geven Nekslag ''Het tweede doelpunt heeft ons de nekslag gégeven", aldus Van der Horst. "Die treffer werd uit dui delijke buitenspelpositie ge scoord. Daardoor raakte mijn ploeg van slag af. Daarvóór wilde de ploeg wel, maar toen kwamen we tegenover de routine van Rijnsburgsè Boys gewoon veel en veel tekort. We hadden het in de eerste helft moeten maken. Toen kregen wij de kansen, die RBB in de tweede helft kreeg. Alleen de Rijnsburgers wisten die te benut ten en wij niet". Debrigade van trainer Herman Wijnands ging in een opmerkelij ke opstelling van start. Linker spits Gé Perfors stond op de open gevallen plaats op het midden veld (Hennie de Klerk was ge schorst), terwijl Cor Vreugdenhil door Wijnands te oud en te traag gevonden) zijn rentree maakte en op de linkerflank was geposteerd. Toch was Vreugdenhil ("Als De Klerk weer mag spelen zal ik er wel weer naast staan, maar toch zal ik me voor die tijd proberen waar te maken") op die voor hem zo ongewone positie met name voor de pauze één van de betere Rijnsburgers, hetgeen hij hal verwege de eerste periode bena drukte door de openingstreffer, uit een voorzet van Ruud van der Voort, op zijn naam te schrijven. Ondanks die achterstand waren de beste kansen voor rust echter weggelegd voor de Lissenaren. Vooral jeugdspeler Leo Weijers liet zich een aantal malen gelden, maar zijn schoten gingen óf voorlangs öf werden door Star gekeerd. Diezelfde Siar had even later alle geluk van de wereld, dat de bal na een schuiver van Ed Langereijs via de paal in zijn handen terecht kwam. Maar in de allerlaatste seconde van de eerste periode kon Harry van der Horst dan toch juichentoen Gerard Nij kamp een lange bal naar de ijverige Weijers doorkop- te, die vervolgens eerst Gert Ou- wersloot klopte en daarna Cees Star: 1-1. Rijnsburgsè Boys, ontevreden over het spel van voor rust, ging na de pauze met nog een versnelling ho ger van start en zette in een kwar tier tijd, vooral door toedoen van Piet Haasnoot,, de puntjes op de 'i'. Eerst tikte Haasnoot met een simpele beweging een voorzet van Perfors in, waarna hij in een tij dsbestek van tien minuten Ger- rit van Egmond en Henk van der Zwan in staat stelde te scoren. Welletjes De ploeg van Herman Wijnands vond het bij die 1-4 stand wel letjes, terwijl Lisser Boys te ont goocheld was om in het resterende half uur iets terug te doen. Het klasseverschil tussen de koploper en de rode lantaarndrager was duidelijk benadrukt. Harry van der Horst, de man die zich zoveel van dit duel had voor gesteld, tenslotte: "We komen te rug. Per slot van rekening hebben we tot nu toe de drie sterkste ploe gen uit de klasse gehad" WALTER OOMEN NOORDWIJK - John Eelman leg de zijn vinger exact op de zwakke plekken. Nadat Noordwijk een 2-0 voorsprong in het laatste kwartier nog had prijsgegeven aan DOVO (het was totaal onver wacht 2-2 geworden), wees de trainer op de "idiote situaties" die waren ontstaan in de tweede helft. "Zelfs toen we op 2-0 waren gekomen, ontbrak de rust nog", besefte hij naderhand. "De mid denvelders waren veel te gretig. Die bleven alleen maar vliegen, waardoor we met een waanzinnig groot gat van 60, 70 meter te ma ken kregen en de ploeg uiteenviel in twee delen: een aanval van zes man en een verdediging van vier N Het ontstaan van die twee aparte linies die, gescheiden door een niemandsland, volkomen onaf hankelijk van elkaar leken te spelen, brak Noordwijk tenslotte zodanig op dat het zo vroeg opge plakte etiket "fortuinlijke ploeg" volledig versnipperd werd. Za terdagmiddag immers, kon er behalve over een gebrek aan doortastenheid, vooral gespro ken worden over pech. De pech bijvoorbeeld dat Sjoerd Boot halverwege het duel het veld moest ruimen om een scheurtje in zijn wenkbrauw te laten hech ten; de pech ook dat twee goals ongeldig werden verklaard; de pech dat de eerder toch zo be trouwbare doelman Dick Dort- mundt in de fout ging. Met Boot (vervangen door de rede lijk spelen Godee) verdween in de pauze de middenvelder die op dat stuk terrein, dat nadien tot verboden gebied leek te zijn ver klaard, voor de organisatie zorg de. Nu Karstens nog met een achillespees-blessure aan de kant verbleef, was Boot daar een be langrijke speler, wiens gedwon gen verdwijnen ertoe bijdroeg dat het behoorlijke, gesloten voetbal van de eerste helft daarna nog slechts één moment uitge voerd kon worden. Alleen laatste man Gerard Tio slaagde er een maal in de verbinding tot stand te brengen. Na 75 minuten voetbal overbrugde hij het niemandsland via een één-tweetje met spits Ruud Bröring. Tio betrok Bogers in het spel en die vleugelspeler besliste voor de zoveelste keer een duel met figurant Nelis Hou triet in zijn voordeel. Na de voor zet kopte Bröring zijn tweéde goal binnen op even beheerste wijze als waarop hij na een kwar tier spelen Noordwijks eerste ter wereld had geholpen. Evenals na de 1-0 (tot stand geko men omdat John van Dijk knap had geprofiteerd van aarzelend uitverdedigen van Nico Lock, waarna Bröring het werk met een koelbloedig schuivertje had af gemaakt), leken ook na 2-0 Noordwijks uitzichten uiterst riant. Maar net als tevoren het ge- SPIJKENISSE - Met een even droge als doeltreffende knal on derstreepte Arie Haasnoot twee seconden(!) voor het einde van het sprankelende duel Spijkenis- se-Quick Boys de juistheid van zijn eigen, met de paplepel inge goten voetbaldevies ("geef nooit op tot het moment, waarop 'de scheids' voor het eindsignaal blaast"), dat juist door voetbal lers van ztfn generatie op zo spreekwoordelijke manier wordt gekoesterd. In een desperate poging om de ge lijkmakende 3-3 alsnog op het scorebord te brengen, meldde de 31-jarige Katwijkse captain zich twee seconden voor tijd als front soldaat in de vuurlinie. Op ietwat gelukkige wijze caramboleerde het ronde object na een vrije schop van Joep den Hollander via het hoofd van Spijkenisser Bart Groeneboom en de rechter voet van Teun v.d. Plas uitgere kend voor zijn linkerbeen, waar- na een machtige uithaal vol doende was omzyn verlangens te bevredigen. Met die 3-3 haalde het gehandicapte Quick Boys -Cees van Roöyen (vakantie) en Bart Zandbergen (bronchitis) ontbraken- een gro tere 'vangst' aan boord dan de Lagendijk-formatie bij rust zelf ooit voor mogelijk zal hebbên ge houden. Weliswaar keken de kustbewoners op dat ogenblik tegen een ogen schijnlijk nauwelijks verontrus tende 3-2 achterstand aan, maar in feite stond die score in geen enkele verhouding tot de werke lijke krachtsverhoudingen, als bedacht wordt, dat Spijkenisse de in het eerste bedrijf opvallend statische 'Katwijkers in volledige desorganisatie had gebracht. Als geen ander begreep trainer Arie Lagendijk dan ook dat zijn tak- tisch concept 'om' moest. Ook hij besefte, dat er voor zijn ploeg al leen dan tegenkansen in het ver schiet lagen, als er naar het 'pres siewapen' zou worden gegrepen, nu voor rust duidelijk was ge worden, dat het Spijkenisser cen trale verdedigingsblok in fysiek opzicht duidelijk tekort schoot en na het wegvallen van de aan zijn schouder geblesseerde libero Nico Hokke, een échte leider ontbeerde. De als centrumspits opererende Freek Rienks werd na rust dan ook voortdurend door de uitblin kende spelbepaler Nico Kuyt -speelde notabene met een 'losse meniscus' en gaat op 3 oktober onder het mes- met hoge, loep zuivere centers als aanspeelpunt gezocht, terwijl bij balbezit Hans van Duyn geregeld als tweede puntspeler in de frontlijn op dook. Daardoor kreeg de Spijke- nisse-achterhoede met een nau welijks te kloppen 'luchtmacht' te maken, wat er, mét het feit dat het Lagendijk-korps nu wel aan houdend in beweging was, toe bijdroeg, dat bij de moegestreden volgelingen van coach Jan van Baaren de rust enf zelfverzekerd heid plaats gingen maken voor wanorde en onrust. Quick Boys kreeg daardoor -met name Kuyt (kopbal), Teun v.d. Plas (schot in zijnet), Haasnoot (afstandsschot) en Wim van Duyn (inzet voor langs)- plots riante uitzichten op goals in de schoot geworpen. Een beeld, dat een schril contrast vormde met de opnamen, die de 1500 kijkers voor de pauze voor geschoteld hadden gekregen. Toen was Spijkenisse in werke lijk alle linies oppermachtig was geweest. De eilandbewoners pro fiteerden in die fase kundig van de geoffreerde ruimte en het zwakke uitverdedigen van de Quick Boys-achterlijn. Wat zijn weerslag had op doelman Theo Guyt, die zich met de minuut on zekerder begon te voelen. De sluitpost droeg voor die laatste stelling zelf het bewijs aan op het moment dat hij over een slap rol- lertje van Piet Brussaard dook, wat goed bleek voor 3-2. Daarvoor was Quick Boys er, on danks alle kommer en kwel, in geslaagd de snelopgelopen 2-0 achterstand (doelpunten van Groeneboom en invaller Harry Remmerswaal) door toedoen van de verdienstelijk spelende lin kerspits Wim van Duyn en Freek Rienks (fraaie kopbal) te nivelle- De koerswijziging waartoe Lagen dijk tijdens de onderbreking op dracht gaf, bracht de ommekeer. Wat niet wegnam, dat Quick Boys ondanks alle offensieve daden drang, die nu wel werd ontplooid, in het zicht van de haven dreigde te gaan stranden. Karaktervolle Arie Haasnoot voorkwam dat en gaf op de valreep deze propagan- davoorstelling voor het zaterdag voetbal de al met al juiste 3-3 uit slag mee. GERARD VAN PUTTEN val was geweest, sloeg de combi natie van onrust en pech weer toe. De onrust had ertoe geleid dat het slachtrijpe DOVO in de eerste helft niet definitief was uitgeteld, mede omdat een snelle tweede treffer van Van Dijk werd afgekeurd omdat grensrechter Van Rijn de bal de achterlijn had zien passeren, de pech kreeg ge stalte door de fout van doelman Dortmundt en een nieuwe cor rectie van scheidsrechter van der Spoel. Twee minuten mocht Noordwijk zich in veilige haven wanen. Toen sloeg het noodlot toe. Op een pass van invaller Steef v.d. Oosterkamp, gekomen voor Hans van Kooten, raakte de ver uit zijn doel gesnelde Dort mundt in verwarring. Weliswaar had hij alle gelegenheid de bal vrijuit weg te trappen, maar "ik liep te kijken waar ik ermee heenkon". Het gevolg was dat Dortmundt fi naal mistrapte, waardoor flank speler Navest simpel 2-1 in het verlaten doel kon deponeren. Pal daarop kreeg Noordwijk op nieuw een afknapper. Bröring zou bij het inkoppen van 3-1 zijn arm hebben gebruikt. Althans volgens arbiter Van dr Spoel. De spits zelf ontkende het heftig. "Honderd procent onjuist. "Als het wel zo was, zou ik het ook zeggen, maar dit was een zuivere goal". De andere "zienswijze" van de spelleider en de groeiende onrust in de eigen gelederen, kostte Noordwijk tenslotte het eerste punt. Drie minuten voor tijd kon DOVO's debuterende spits Geurt Cornellissen, verder de hele wed strijd onzichtbaar "verstopt" door Frans v.d. Veen, 2-2 inkop pen. Volledig onverwacht omdat DOVO voordien niet de indruk had gewekt veel meer dan alleen een positieve voetbalinstelling en een negatief karaktertrekje ("Ze zouden hun tong eens thuis moe ten laten", zei arbiter Van der Spoel) in de strijd te kunnen wer pen. "Zoiets mag natuurlijk nóóit gebeuren", meende Eelman. "Als je een kwartier voor tijd met 2-0 voorstaat, mag je dat nooit van zri leven nog uit'handen geven." PAUL DE TOMBE Ter Leede krijgt te weinig1-1 SASSENHEIM - Vorig eindigde het treffen tussen Ter Leede en SV'35 in een ruime 5-0 overwinning voor de Sassenhei- mers. Na afloop was de Wasse- naarse doelman Jaap Toet de zondebok. Ditmaal stond het ge zicht van Jaap Toet na afloop van de in een 1-1 gelijkspel geëindig de wedstrijd heel wat vrolijker. Op miraculeuze wijze had hij zijn doel tot ver in de tweede helft schoon weten te houden, totdat een penalty van Nico van de Fan- ge hem op de knieën bracht. Daarvoor had Kees Buys voor SV'35 gescoord. Met het 1-1 gelijke spel kreeg Ter Leede eigenlek te weinig. De Sassenheimers waren vrijwel bij voortduring in de aanval, maar de voorwaartsen ontbrak het aan schotvaardigheid, al was Hans Bisschops in de eerste helft dichtbij een treffer, maar Toet kon tot tweemaal toe redden. Na rust wist SV'35 tegen de ver drukking in te scoren via een snel uitgevoerde uitbraak. Uit een voorzet van de 16-jarige Ruud de Heyer knalde Kees Buys de Was- senaarders naar 0-1. Na deze te genvaller voor de Sassenheimers werd de druk op het SV'35 doel nog groter, wat na een overtre ding op Wim Kosters binnen de beruchte lijnen leidde tot de pe nalty van Nico van de Fange. Zyn schot van elf meter betekende de gelijkmaker (1-1).

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17