„Draait Ajax, dan word je verlaagd tot figurant..." „BEWIJZEN..." Roda kan het gaan „OP DEZE MANIER GAAT BARRY NIET DOOR... SCOREBORD r>*> Topscorers ROTTERDAM (GPD) - Eens te meer is Barry Hughes gisteren in de Rotterdamse Kuip, waar Feyenoord het ondermaatse op treden van Haarlem nog niet eens optimaal afstrafte, door een hel van ergernis gegaan. Wekenlang al klautert de Haar lemse trainer vruchteloos op te gen een muur van onbegrip bij de leiding van de club, waarvoor hij deze zomer lucratieve aan biedingen van onder meer Spar ta, Feyenoord en AZ'67 van de hand wees. Zonder stemverhef fingen, zonder agressieve aan tijgingen, maar met een na drukkelijk accent op het falende aankoopbeleid ventileerde de Brit na afloop van het zware verlies (5-0) bij Feyenoord zijn ongenoegen. „Iedereen heeft nu nog eens pre cies kunnen zien waar het bij Haarlem aan mankeert. Ik heb een uitstekende keeper, maar toch staan we na zes wedstrij den al met 14 tegengoals op de ranglijst. Verder wil ik niet in details treden. Ik heb er geen behoefte aan om spelers te kwetsen. Maar tijdens de aan loop naar de competitie heb ik de oplossing voor deze proble men al aangedragen. Als de i, die ik deze week nog een keer bij het bestuur zal depone ren, geen resultaat opleveren, denk ik er sterk over om af te haken. Ik heb een naam als trai ner opgebouwd en die gooi ik niet zomaar op straat. Op deze manier gaat Barry in ieder geval niet door. Ik ga me niet iedere week belachelijk maken". In zijn pleidooi voor uitbreiding van de selectie verzwijgt Hug hes telkens angstvallend de naam van de speler die Haarlem de weg naar het succes tegen de mindere clubs kan wijzen. „Ik kan die jongen voor een prikkie naar Haarlem halen en daarom begrijp ik niet dat het bestuur niet hapt". Het ligt voor de hand, dat Barry Hughes een ausputzer op het oog heeft. Want vooral daar stapel den de problemen zich tegen het gretig profiterende Feyenoord hoog op. Door de chaotische or ganisatie achterin kon Feye noord een sprankelende demon stratie opvoeren die met wat meer overleg en koelbloedig heid in nog veel hogere cijfers had kunnen uitmonden. Zelfs zonder Eddie Treytel (spier- verrekking), Aad Mansveld (en kelblessure) en Gerard van der Lem (onwillige knie) overklas ten de Rotterdammers het laffe Haarlem in alle linies. Met gave combinaties, veelvuldig opko mende verdedigers die nauwe lijks afgeschermd werden en splijtend dieptespel van de uit blinkers Wim Jansen en Jan van Deinsen werd Haarlem van meet af aan onder druk ge zet. Na de onverbeterlijke klassegoal van Jan van Deinsen, die in de 23e minuut een panklare voorzet van Wim Jansen hard en on houdbaar achter Rob Boersma kopte (1-0), kwam de scorings drift pas goed op gang. Peter Houtman - nadat hij eerst voor een leeg doel had gemist - pro duceerde zijn eerste competitie- goal op aangeven van (opnieuw) Wim Jansen (2-0) en nog voor rust rondde Michel van der Kor- put een trefzekere voorzet van Wim van Til af (3-0). Na de pauze (Hughes had Reuser gewisseld voor Balm en verving even later ook de geblesseerde Piet van de Berg voor Boeck- ling) bleef Rob Boersma aan vankelijk overeind op schoten van Bennie Wijnstekers en Ri chard Budding. Mazzelen deed de Haarlemse klassekeeper, toen Andrè Stafleu een straf schop, toegekend omdat Hout man „gemangeld" was, naast schoot. Feyenoord-trainer Jezek later over die fase: „Eigenlijk had Jan van Deinsen die penalty moeten nemen. Hij scoort ge makkelijk de laatste weken en hij was de aangewezen man. Maar toen ik dat riep, stond Stafleu al klaar om aan te leg gen". Daarna liep Feyenoord toch nog verder uit. Stanley Brard illu streerde de lef van de Rotter damse jongeren met een schitte rende treffer (4-0) en met een ge richte kopbal bepaalde Peter Houtman ten slotte de eind stand op 5-0. MAANDAG 18 SEPTEMBER 1978 SPORT HILVERSUM (ANP) - De NCRV-sportshow heeft za terdag een gedeelte laten ho ren uit de directe Spaanse radio-uitzending van de wedstrijd in het toernooi om de UEFA Cup tussen Athle tic Bilbao en Ajax vorige week woensdag, waarin ver slaggever Jose Luis Fernan dez nadrukkelijk beschrijft dat de bal uit het schot van Vidal naar zijn waarneming naast ging. Zoals bekend meende de Westduitse scheidsrechter Horstmann dat het schot doel had getrof fen en kende een doelpunt toe, waardoor Ajax met 2-0 verloor. In deze sportshow vertelde voorts Robert Colette, de enige Nederlandse persfoto graaf bij deze wedstrijd, in het bezit te zijn van door hem gemaakte foto's, waarop ook al zeer duidelijk te zien zou zijn dat de bal naast was ge- gaan. Vice-voorzitter Boering van Ajax heeft in de uitzending gezegd niet op de hoogte te zijn geweest van deze be wijsstukken, waarvan hij overigens graag gebruik wil maken om aan de protest brief van Ajax bij de UEFA kracht bij te zetten. AZ '67 nog lang niet uit het dal' KERKRADE (GPD) - Bert Jacobs kan er na de testca se tegen AZ'67 niet meer omheen „zijn" Roda JC heeft de mogelijkheden om het dit seizoen hele maal te gaan maken. Een toppositie moet er voor de Kerkradenaren, na de 3-1 zege tegen AZ'67, dit jaar inzitten. Het spel dat Roda JC met name in de begin fase speelde, heeft een einde gemaakt aan de spe culaties als zouden de Kerkraadse successen te rug te voeren zijn op een gelukkige start. George Kessler verliet met gebo gen hoofd de Limburgse gras mat. Geen moment, met uitzon dering van de slotfase toen Roda JC onnodig het heft uit handen Ling en Koster in selectie Oranje-elftal DEN HAAG - Bondscoach Jan Zwartkruis heeft Tscheu la Ling (Ajax) en Adrie Koster (Roda JC) opgenomen in de selectie voor het Nederlands elftal, dat woens dag in Nijmegen tegen IJsland speelt. Het tweetal vervangt Ruud Geels (Anderlecht) en René van de Kerkhof (PSV), die beiden wegens blessures niët beschik baar zijn. gaf, heeft de Alkmaarse formatie de hooggespannen verwachtin gen kunnen waarmaken. De Noordhollanders konden het gewoon niet, omdat Roda JC van meet af aan het spel'dicteerde, voor gevaar zorgde via het aan- valstrio eri achterin koel en kloek verdedigde, onder aanvoering van de briljant spelende Sten Ziegler. AZ mag met deze 3-1 stand zelfs te vreden zijn. Het ontbreken van de zieke Willem van Hanegem en de geschorste Metgod kan als ex cuus worden aangevoerd (en dat gebeurde uiteraard door Kess ler), maar zelfs met hun inbreng was dit Roda JC niet uit het ritme te halen. De Kerkraadse formatie had het geluk, net als thuis tegen Sparta, om vroeg op een voorsprong te komen. Een'combinatie Ziegler- Ehlen werd door Nanninga fraai afgerond met een kopbal, een ac tie waarbij doelman Meskovic geen beste beurt maakte. Vijf mi nuten later,er waren amper ne gentien minuten gespeeld, maak te Koster er 2-0 van, nadat Kol- ding en Nanninga de Alkmaarse defensie hadden uitgespeeld. Visitekaartje Adrie Koster (links) heeft gescoord, Nanninga zinkt juichend op de knieën Fred Filippo is verbijsterd. De eerste twintig minuten heeft Roda, JC haar visitekaartje afge geven. De snelheid en getruct- heid kw.am er via Kolding en Koster meteen uit, daarbij ge steund door een sterk spelende Nanninga, die tien minuten voor tijd het veld verliet vanwege een bovenbeenblessure. De kracht van dit Roda JC is terug te voeren op alle linies. Defensief is er geen speld tussen te krijgen, met uitzondering van de laatste twintig minuten toen enkele spelers niet professioneel genoeg het Alkmaarse gevaar opvin gen. AZ durfde niet tegen de Limbur gers. Het puntenverlies in de competitie en de matige prestatie tegen Ipswich Town zat de ploeg nog duidelijk in de benen. De op bouw tot aan de middenlijn was nog wel acceptabel, maar daarna was het huilen geblazen. Roda JC speelde daar keurig op in. Met lange ballen werd met name rechterspits Adrie Koster (op nieuw in een glansrol) bediend en de Alkmaarse defensie inclusief Meskovic stonden meer dpn eens voor joker. De Joegoslavische doelman kwam na rust niet meer in het veld. Kessler achtte hem schuldig aan minstens èèn doelpunt en Vooys mocht zijn plaats onder de lat in nemen. Alle Alkmaarse hoop op een fatsoenlijk resultaat ging in rook op toen Theo de Jong er di rect na rust 3-0 van maakte, nadat Lees en Koster de weg hadden geëffend. Dat Kist er 25 minuten voor tijd 3-1 van maakte was al leen van belang voor de statistiek van Jongbloed. Na 516 minuten voetbal moest hij de eerste com petitietreffer incasseren. Roda JC deed het na rust kalmer aan. Tegen dit AZ hoefde de Kerkraadse ploeg niet eens voluit te spelen. De Alkmaarders mis ten achterin met name de ge schorste Metgod, waardoor de defensie bij vlagen een zeef was. Kessler: „We zitten in een dal, dat geef ik toe. Maar we komen er wel uit. Als de competitie tegen het einde loopt, draaien we weer lek ker bovenaan mee". Bert Jacobs kon niets anders concluderen dan: „Een goede wedstrijd met goed voetbal van onze kant op bepaalde momenten". Maar dat hadden de bijna 18.000 kijkers ook gezien. IJSHOCKEY - Feenstra Flyers heeft zaterdag in Bilbao in de eer ste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskam pioenen de Spaanse kampioen 1. Clarke (Ajax)7 Bilbao met 9-3 verslagen. De pe- 2. Van der Kuylen (PSV)6 riodestanden waren 0-2, (M en 3. Kist (AZ) en 3-3. Arnesen (Ajax) 5 TENNIS - Betty Stöve heeft in de finale van het tennistoernooi in Tokio in twee sets verloren van de Engelse Virginia Wade: 4-6, WIELRENNEN - Het Australische 6-7. Wade, die met de eerste koppel Don Allan en Danny plaats 20.000 dollar verdiende, Clark heeft na drie dagen koersen won dé eerste set vrij gemakke- in de zesdaagse van Londen nog lijk, maar kwam in de tweede met steeds de leiding. De Australiërs 1-3 achter. Ze kwam terug tot 4-4 verzamelden 388 punten. In de- De tie-break besliste ze met 7-2 zelfde ronde rijden de Westduit- in haar voordeel, sers Wilfred Peffgen en Albert Fritz. Beiden hebben 293 punten. Op de derde plaats staan de Ne derlanders Gerrie Knetemann en Jan Raas. Ook zij hebben nog geen achterstand opgelopen. Maar het Nederlandse koppel be zit echter veel minder punten dan de koplopers: 233. WIELRENNEN - De Belg Herman van Springel heeft zaterdag de Profronde van Ossendrecht ge wonnen. Het was de tweede overwinning van een buitenlan der in een Nederlandse wed strijd. Eerder won Wellens de Ronde van Kamerik. UTRECHT (GPD) - De trainer van FC Utrecht, Han Berger, toch een bekend propagandist voor aanvallend voetbal, moet gistermiddag wel enkele jaloerse blikken hebben geworpen naar de Ajax-dug-out in het Utrechtse stadion Galgenwaard. Want daar. in de van steen en golfplaat opgetrokken ruimte, zat Cor Brom, ook al een man die gezonde opvattingen koestert over voetbal. Maar de Ajax-oefenmeester ziet die in praktijk gebracht. Daarvoor staal de kwa liteit die hij in het veld kan brengen borg. Bergerevenwel kan zijn ideeën over voetbal voorlopig slechts op het instructiebord kwijt. Simpelweg omdqt zijn selectie, zeker tegen ploegen als Ajax, klasse tekort komt om zijn wensen om te zetten in daden. Snelheid, techniek, loopvermogen, individuele balvaardigheid, FC - Utrecht is er met mondjesmaat mee uitgerust. Ajax daarentegen loopt ervan over en hoefde niet eens alles uit de kast te persen om in Utrecht een royale 4-1-overwinning te bereiken. Overmacht Han Berger berustte volledig in de overmacht,die de Amsterdammers gisteren demonstreerden. „Het kwaliteitsverschil tussen ons en Ajax is lëvensgroot. Je kunt mandekking, ruimtedekking toepassen, systemen bedenken wat je wilt, je legt het toch af tegen hen. Er loopt zoveel individuele klasse rond. De aanvallen van Ajax worden in zo'n hóóg tempo uitgevoerd, datje geen schijn van kans hebt. Toekomstige tegen standers van Ajax kunnen alleen hopen dat de ploeg een keer een slechte dag heeft. Draait het elftal, zoals tegen ons, dan ben je verkocht. Dan word je gedegradeerd tot een figurant die tweemaal drie kwartier achter zijn tegenstander aan holt". Toch verliep de beginfase van het duel tegen Ajax voor FC Utrecht voor treffelijk. Al in de vijfde minuut kopte rechtervleugelverdediger Ton de Kruijk een door Willem Flight genomen corner achter doelman Piet Schrijvers. De hoop bij FC Utrecht dat de topper, vorige week zaterdag tégen PSV, en het UEFA-Cupduel tegen Atletico Bilbao, afgelopen woensdag, een deuk zouden hebben geslagen in de elasticiteit van de Amsterdammers, leek voor even gerechtvaardigd. Maar de gretigheid waarmee de thuisclub na dit vlotte succes dacht de koploper in de eredivisie nog een draai om de oren te geven, was volslagen misplaatst. Het opdringen van FC Utrècht op de Ajax-helft kreeg in de achtste minuut al een fatale uitwerking. Schoenaker speelde op links de geheel vrij gelaten Geert Meijer aan en die kon zijn rush met een doeltreffend schot afronden: 1-1. Lesje Een lesje in countervoetbal door Ajax, waarmee Utrecht gewaarschuwd had moeten zijn. Maar nee, de ploeg van Han Berger kon de beheersing niet opbrengen om bij deze stand de kat uit de boom te kijken. Ook al doordat Utrechts aanvalsleider Leo van Veen in de tiende minuut een vrije trap tegen de paal knalde. FC Utrecht bleef volharden in de gedach te dat tegen Ajax succes binnen handbereik lag. Maar Ajax trok wel lering uit het bij na-doelpunt van Utrecht. Het schakelde prompt over op een hogere versnelling en degradeerde zijn tegenstander, onder meer door de individuele inbreng van Frank Arnesen en Simon Tahamata op het middenveld en Geert Meijer en Tscheu La-ling iri de voorhoede, tót een sparringpartner. Iets meer dan een half uur had Ajax, dat in Utrecht menig keer als bofkont het veld was afgestapt, nodig om FC Utrecht de knock-out toe te bren gen. Clarke benutte in de 27e minuut een penalty nadat Utrechts zwak spelende voorstopper Henk van der Vlag een hoge voorzet van La-ling met zijn handen uit het doel had geslagen. Vijf minuten lager kogelde Frank Arnesen de bal van buiten het strafschopgebied keihard achter doelman Hans van Breukelen: 1-3. Prikkel De vanzelfsprekendheid waarmee Cor Brom deze 3-1-voorsprong bij rust nabeschouwde, zegt toch wat over het vertrouwen dat zijn spelers bij hem genieten. „De 1-0-aehterstand heeft mee geen moment benauwd. Ik weet hoe Ajax kan spelen. Zo'n snel tegendoelpunt is zelfs prettig. Het betekent een extra prikkel. En die kun je ook wel eens nodig hebben. Het was alleen een voordeel voor ons dat wij maar èèn helft nodig hadden om de zaken recht te trekken. Nu konden we na rust de krachten sparen. En dat kwam prima uit na die twee zware duels tegen PSV en Bilbao". Ajax drong in de tweede helft inderdaad niet meer aan. Een marge van twee doelpunten was tegen FC Utrecht, dat afgelopen seizoenen in confrontaties met op papier sterkere tegenstanders ver boven zichzelf kon uitgroeien, meer dan voldoende om lucht te kunnen sparen. Maar ook een Ajax op de handrem was voor de thuisclub nog een opponent waartegen wéinig eer kon worden behaald. De Amsterdammers, die het accent na rust van snelheid op balbezit verlegden, bleven FC Utrecht, dat naarmate de strijd vorderde steeds meer op zijn tandvlees ging lopen, dollen. Utrechts linkervleugelverdediger Ton Witbaard verpersoonlijkte de wan hoop waarmee de mannen van Han Berger van het kastje naar de muur werden gestuurd. Na een half uur in de tweede helft legde hij binnen het 16-metergebied balgoochelaar Tscheu La-ling neer. Waarvoor de goed leidende scheidsrechter Van Ettekoven terecht een penalty gaf. Ajax' centrumspits Ray Clarke kweet zich opnieuw uitstekend van zijn taak als strafschopspecialist: 1-4. Gele kaart Het moet Han Berger zwaar te moede zijn geweest dat de twee verse krachten die hij in het midden van de tweede helft binnen de lijnen bracht (Van Tamelen op de linksbuitenplaats voor de falende Van den Ham en Jan van Staa op het middenveld voor de uitgebluste Rietveld) geen enkele opleving teweegbrachten bij FC Utrecht. Ajax-aanvoerder Ruud Krol kreeg van scheidsrechter Van Ettekoven voor rusteen gele kaart, omdat hij zich schuldig maakte aan spelbederf bij het nemen van een vrije trap. EREDIVISIE EERSTE DIVISIE FC Utrecht-Ajax 1-4 Eindhoven-Wageningen 1-1 PEC/Z\volle-MW 0-2 Telstar-FC Groningen 1-2 NAC-NEC 2-2 Helmond Sport-Excelsior 3-5 FC Twente-Sparta 2-1 FC Amsterdam-FC Dordrecht 3-0 Volendam-FC Den H aag 1-1 SC Cambuur-SC Heerenveen 0-0 Roda JC-AZ'67 3-1 FC Den Bosch-Fortuna SC 2-1 Fcv'enoord-Haarlem 5-0 Willem II-Heracles 2-2 Vitesse-Go Ahead Eagles 0-0 Veendam-De Graafschap 2-2 FC VVV-PSV 0-5 SC Amersfoort-SW 4-1 Groningen 6 3 3 0 9 7-2 Ajax 6 6 0 0 12 23-6 Amsterdam 6 3 3 0 9 6-1 Roda JC 6 5 10 11 14-1 Graafschap 5 3 2 0 8 12-6 PSV 6 4 11 9 15-4 Fortuna SC 6 3 2 1 8 13-4 Twente 6 2 4 0 8 7-3 Excelsior 6 3 2 1 8 8-5 Feyenoord 6 2 3 1 7 10-4 Heracles 6 2 4 0 8 8-5 NEC 6 15 0 7 6-3 Wageningen 6 2 3 1 7 10-6 NAC 6 14 1 6 9-14 Eindhoven 4 2 2 0 6 5-2 AZ'67 6 2 13 5 16-14 Veen dam 6 2 2 2 6 9-7 Go A. Eagles 6 13 2 5 7-7 Willem II 6 14 16 6-5 Vitesse 6 1 3'2 5 8-9 Telstar 5 13 15 5-5 Sparta 6 2 13 5 7-9 Amersfoort 6 2 13 5 11-12 Utrecht 6 13 2 5 7-10 Den Bosch 6 2 13 5 6-7 Den Haag 6 12 3 4 4-8 Cambuur 6 13 2 5 2-3 Volendam 6 12 3 4 4-9 Heerenveen 6 12 3 4 4-11 MVV 6 12 3 4 3-9 Dordrecht 6 12 3 4 3-10 Haarlem 6 12 3 4 5-14 Vlaardingen 5 113 3 4-7 VW 6 2 0 4 4 3-17 SW 5 0 2 3 2 5-13 PEC/Zwolle 6 0 3 3 3 5-12 Helmond Sp. 6 0 0 6 0 8-20

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13