erkzoekende vrouw signaleren PALET Grondvormen kleding komen en gaan al duizenden jaren HOE ZIT DAT NOU iel van FNV-vrouwen in Rotterdam Muurpeper groeit overal HISTORISCH KOSTUUM MUSEUM MAANDAG 18 SEPTEMBER 1978 ROTTERDAM - Veel werkende en werkzoekende vrouwen hebben (of krijgen) met problemen te maken. Problemen die recht streeks te maken hebben met het feit dat zij vrouwen zijn: zij krij gen voor gelijk werk nog vaak een andere beloning dan man nen, hun kansen in het bedrijfs leven liggen dikwijls ongelijk, vaak worden ze in de hoek ge schoven van „het typische vrouwenwerk" (dat niet zelden synoniem is met onaantrekke lijk en onderbetaald). Vrouwen die deze problemen hebben le ren kennen, willen daarover praten, en dan liefst met andere vrouwen die de problematiek uit eigen ervaring kennen en misschien ook nog een goed ad vies kunnen geven. Door Leens Macaré Dit is, in grote lijnen, de gedach- tengang achter een enkele maan den geleden in Rotterdam op gang gekomen „FNV-vrouwen- spreekuur" dat eenmaal per week wordt gehouden. Vier uur lang zijn dan twee vakbonds vrouwen van de FNV, de Federa tie Nederlandse Vakbeweging, aanwezig om vragen te beant woorden, zo mogelijk een zinnig advies te geven, of „zomaar als klankbord" te fungeren. Komen bepaalde problemen erg veel voor, dan wil men die doorspelen naar de vakbonden zodat men .daar aan een oplossing kan gaan 5werken. Doel van dit vrouwen- spreekuur het helpen verbeteren van de positie van de werkende vrouw in Nederland. „Andere behandeling" „Met dit spreekuur willen we óok een stuk bewustwording op gang brengen; vrouwen leren om zich te realiseren dat ze op de ar beidsmarkt vaak een andere be handeling krijgen dan mannen. Hen erop wijzen dat een werken de vrouw dezelfde rechten heeft", zegt Thea, een van de veertien vrijwilligsters die (in ploegen van twee) het vrouwen- spreekuur in Rotterdam draai ende houden. Elke maandag zijn twee FNV-vrouwen van 's och tends tien tot 's middags twee uur te vinden achter de balie van hun stand in het HIC, het hulp- en in formatiecentrum in de hal van het postkantoor aan de Coolsin- gel. Een ideale standplaats omdat hier onder èèn dak een aantal dienst- en hulpverlenende in stanties is gevestigd, zodat bij sommige ingewikkelde proble men meteen kan worden door verwezen naar deskundig advies in hetzelfde gebouw. Het vrouwenspreekuur, ontstaan vanuit een FNV-vrouwengroep, mag volgens de initiatiefneem sters gezien worden als „onbe taald, puur vrijwilligerswerk, verricht vanuit de motivering om de achterstelling van vrouwen op te heffen". De medewerksters (zelf werkende vrouwen, van wie een flink aantal werkzaam is in de sociale séctor) hebben tevoren een korte training gesprekstech niek, arbeidsrecht en sociale wetgeving gevolgd, en zijn actief in vrouwengroepen van de vak bonden. Overigens is het idee voor een dergelijk vrouwen spreekuur niet gloednieuw; in enkele grote steden zijn de AB- VA-vrouwen (actief in het vrou wenwerk binnen be ABVA, de algemene bond van ambtenaren) al enige tijd bezig met spreekuren Gangbare problemen Tot nu toe is de daadwerkelijke belangstelling voor het Rotter damse vrouwenspreekuur nogal wisselvallig; nu eens komen er per ochtend zo'n tien vrouwen om advies, dan weer is het erg rustig. In een kaartsysteem wor den de vragen „per probleem" gerubriceerd: arbeidsbemidde ling, arbeidsrecht, arbeidsvoor waarden, belastingen, kinderop vang, om-, her- of bijscholing, ontslag, salariskwesties, rechts bijstand, sociale verzekeringen en voorzieningen. Uit de tot nu toe geregistreerde vragen wordt wel duidelijk dat er erg veel on kunde is rondom begrippen als, bijvoorbeeld, arbeidsovereen komsten. Er zijn ook veel vragen op het ge bied van de sociale wetgeving. Thea- „Dat is voor heel veel men sen een ondoorzichtig terrein. Vaak blijkt men ook de bijzonde- Een greep uit de brochures die de re bepalingen inzake het mini mumloon niet of nauwelijks te kennen. Een kolossaal mqeilijk punt daarbij is, dat vrouwen die erg graag weer willen gaan wer ken, geneigd zijn om genoegen te nemen met minder dan waar ze recht op hebben. Op zeker ogenblik hebben we, met betrek king tot dit punt, hier ook een man aan de balie gehad. Zijn vrouw was op een kwekerij gaan werken, hij had het idee dat zij daar met haar verdiensten onder op de goede weg moeten helpen het minimumloon zat en wilde dat wel eens uitzoeken. Maar het kernpunt dat steeds weer terug komt is het zoeken naar werk. Veel vrouwen die tot nu toe hier om advies zijn geweest, zijn op zoek naar werk, hebben moeite met het vinden van werk, vooral van part-time werk" Vragen de vragen: vrouwen willen weten hoe hét precies zit met de finan ciële regelingen bij zwanger schap voor de werkende vrouw, hoe de sociale wetgeving wordt gehanteerd in de situatie „sa- menwonen'a, wat ze kunnen on dernemen tegen een aangezegd ontslag of, in het algemeen, bij veranderingen of onzekerheid in een arbeidssituatie. Een buitens huis werkende vrouw zoekt, voor de uren tussen de middag, een opvangmogelijkheid voor haar kinderen. Een oudere werkende vrouw (in dit geval een verpleeg ster van begin vijftig) wil met vervroegd pensioen: de proble matiek van de dubbele belasting, „druk beroep en huishoudelijke taak", is vooral in de groep der wat oudere werkende vrouwen een algemeen verschijnsel. Een gezinsverzorgster die begin veertig is, twintig jaar geleden in dit beroep heeft gewerkt maar destijds haar studie niet afmaak te, wil inlichtingen over de mo gelijkheid om alsnog die oplei ding af te maken omdat ze nu zonder diploma nergens wordt aangenomen. Een ander type rend voorbeeld: een vrouw die zich als werkzoekende liet uit schrijven bij het arbeidsbureau omdat ze zich had laten inschrij ven bij een uitzendbureau. Op het vrouwenspreekuur komt ze aan de weet dat je in zo'n geval ge woon bij het arbeidsbureau inge schreven kunt blijven, en dat het een vaker voorkomend misver stand is dat dit niet zou mo gen. In een aantal gevallen kunnen de medewerksters van het vrou wenspreekuur de bezoeksters een min of meer pasklaar ant woord aanreiken. Al dan niet aan de hand van de bestaande (maar lang niet altijd bij het grotp publiek bekende) brochures over, bijvoorbeeld, onderwerpen als minimumloon en scholings voorzieningen. In veel andere ge vallen is het een kwestie van ver wezen naar gespecialiseerde hulpverlenende instanties. Of gewoon van luisteren en praten, een ruggesteuntje en wat ideeën geven aan vrouwen die zich bij voorbaat „kansloos" voelen op de huidige arbeidsmarkt en er daar door niet toe komen om „de tan den erin te zetten", zelf initiatie ven te ontplooien. „Kom eens langs", inviteert de (in opgewekt groen uitgevoerde) folder waarin de bedoelingen van het Rotter- Het FNV-secretariaat voor vrouwelijke werknemers (dat binnen de Federatie Ne derlandse Vakbeweging de belangen van vrouwelijke werknemers behartigt, de positie van de vrouw in ar beidsproces en vakbeweging wil versterken, en discrimi natie in wetgeving en ar beidsverhouding probeert te bestrijden) beschikt over al lerlei informatiemateriaal over problemen waar wer- "Hoe zit dat nou?" is een boek je met informatie over aller lei dingen die werkende Vrouwen zouden moeten we ten (sociale verzekeringen, belastingen, collectieve ar beidsovereenkomsten e.d.). Het kost, inclusief verzend kosten, 4,50 per exemplaar. "Dat schort er aan!" gaat over de terugkeer van de vrouw in het arbeidsproces: be schouwingen over arbeids markt, onderwijs, arbeids- rol, gezin, woonomgeving, werken en emancipatie, af gesloten met "een eisen pakket". Prijs 3,75. "Vrouwenzaken en vakbond- staken" is een rapport over het organiseren van wer kende vrouwen dat, inclusief verzendkosten, 6,50 kost. "Neem je touwtjes in eigen hand" een discussieboekje over de positie van werken de meisjes, is voor NVV-le- den gratis en kost voor niet- leden J' 1,50. Al dit informatiemateriaal kan besteld worden door overmaking van de genoem de bedragen op gironummer 306482 van de FNV, met ver melding van de naam van de betreffende uitgave. damse FNV-vrouwenspreekuur worden toegelicht. Die bood schap geven de medewerksters dan ook aan elke bezoekster mee: kom gerust nog eens praten. „Concrete informatie" Over nut, noodzaak en doel van dergelijke vrouwenspreekuren zegt Ingrid Christochowitz, een van de drie medewerksters vrouwenarbeid van het in Am sterdam gevestigde FNV-secre tariaat voor vrouwelijke werk nemers: „In de eerste plaats kun nen vrouwenspreekuren een aan tal belangrijke problemen van werkende en werkzoekende vrouwen boven water brengen, zodat we er in groter verband iets aan kunnen gaan doen. In de tweede plaats kan op deze manier concrete informatie aan vrouwen worden overgebracht. De be hoefte daaraan is nog steeds groot. In de praktijk weten veel vrouwen weinig of niets van ar- beidsvoogwaarden, arbeidsover eenkomsten en bergelijke za ken". In dit verband wijst ze nog eens op het bestaan van een aantal publi caties waar werkende en werk zoekende vrouwen een heleboel informatie uit kunnen halen. Zo als de bekende blauwe brochure over minimumloon en dito vakantie en bijslag, het boekje „Bij de hand" (wenken voor de werkende vrouw), en de (al jaren bestaande) brochure scholings voorzieningen; uitgave van het ministerie van sociale zaken die gratis te krijgen zijn bij de ar beidsbureaus, waar men boven dien over deze onderwerpen alle inlichtingen kan geven. Bij de ra den van arbeid is de bekende „Kleine gids van de sociale ver zekeringen" te koop. Daarnaast heeft het FNV-secretariaat di- vegse publicaties uitgegeven over allerlei zaken die werkende zouden moeten we ten. Uit de ontwikkelingen van de laag ste maanden is steeds duidelijker geworden dat vrouwen hun kan sen om te delen in de beschikbare arbeid niet cadeau zullen krijgen. Ingrid: „Werkzoekende vrouwen moeten laten zien en laten horen dat ze er zijn. Zich laten inschrij ven bij arbeidsbureaus, informe ren naar de bestaande om- en bij- scholingsregelingen. Gelukkig beginnen steeds meer vrouwen actief te worden in de vakbewe ging, al is het totaal aantal geor ganiseerde vrouwen nog laag. Maar er is duidelijk een stijgende lijn". Kostuumdeskundigen Fred 'van der Laken en Ansje van Dijk-De Vries: museumwerk laten aansluiten bij onderwijsprojekten. baarheid ziet. Op deze tentoon stelling hebben we bovendien een texfieltafel opgesteld met losse lappen stof die de bezoekers in de handen kunnen nemen. Wantje kunt over textiel nog zo veel vertellen, uiteindelijk willen mensen het materiaal altijd voe len. De stof tussen beide handen pakken, de glans en beweging zien, het geluid van het materiaal horen. Dat is vaak ook het eerste wat je doet als je in een winkel een lap stof of een kledingstuk uitzoekt". "Corsettenkabinet" De huidige tentoonstelling in het Kostuumcentrum laat diverse voorbeelden zien van kostuum- en textielhistorische relaties tus sen verschillende culturen, zoals Chinese invlo.eden op westerse kledingstukken en stofdessins, de westerse invloed op de kle ding in Indonesië en de invloed van de Derde Wereld op het kle dinggedrag van vandaag. Verder kan men er zien hoe de verschil lende standen rondom het jaar 1900. hun eigen typerende kle- dingdetails hadden, en hoe-de lij nen van de mode tussen 1760 en 1900 verliepen. Aanleiding tot hilariteit is er volop in een afzonderlijk „corsettenka binet", waar de martelwerktui gen der corsetterie (met tailles van 49 tot 55 centimeter!) te zien zijn, zoals ze sinds het midden van de achttiende eeuw werden toegepast. Een uit de reformbe weging afkomstig voorlichtings prentje uit 1910 laat zien hoe de zich strak inrijgende dames hun lever, darmkanaal en ribben in de vernieling hielpen met hun door de mode gedicteerde harnas- De tentoonstelling in het Histo risch Kostuum Centrum duurt tot 30 december 1978, en is ge opend op donderdag, vrijdag, za terdag en zondags, 's middags van een iot vijf uur. Voor groeps bezoek moet een afspraak wor den gemaakt- Loeff Berchma- kerstraat 50, Utrecht, telefoon 030 -31 53 97. Als er in de tuin een gedeelte is dat constant dor en droog blijft en waar werkelijk .totaal niets wil groeien, moet men vooral wat planfjes van de muurpeper aan schaffen. Na verloop van korte tijd zullen deze uitgroeien tot een hele pol. De muurpeper groeit werkelijk overal en geeft in deze tijd van het jaar een wolk van gele bloempjes. Ook in de rotstuin en als bodembedekker doet dit plantje het bijzonder goed. De herenlijn van Etienne Aigner No 2 is uitgebreid met drie pro- dukten: scheercreme(16.-)creme voor na het scheren (26.-) en een verzorgingscreme die het vocht in de huid moet vasthouden 26.-. Dior heeft de nieuwe winterkleu ren al gelanceerd. Deze zullen op de markt komen onder de naam Les fantastiques. De kleuren zijn zacht maar toch heel sprekend in oranje, rose en bruin. Vooral de bruine kleur is even wennen. De lippenstift en nagellak kosten 10,75 de lipgloss 12,50. In de oogmake-up is het oogpotlood groen-goud een kleur die aan sca- rabeeën doet denken, het meest opvallend. Bij Jeanne Gatineau zijn de kleu ren bruin, beige en oranje favo riet. Hier een voorbeeld van een modieuze opmaak voor deze win ter. UTRECHT - De lap die om het li chaam wordt gewikkeld of ge drapeerd. De' poncho, het hemd, de tuniek, de kaftan, de jas. Grondvormen van onze kleding die altijd weer, overal ter wereld, in alle culturen en tijdperken te rugkwamen en terugkomen. Een' eeuwenoud Chinees bloempa- troon wordt aan het eind van de jaren twintig opnieuw gepen seeld, maar nu op een wuftë charlestonjurk. En de grofgewe- ven wijdhangende kledingstuk ken uit landen van de Derde We reld vullen in 1978 de etalages van modewinkels in het welvarende Westen. „Niets nieuws onder de zon", lijkt een uitspraak die, met eindeloze regelmaat, steeds weer opgaat in de geschiedenis van de kleding. Dat wordt weer eens duidelijk in het (vorig jaar geopende) Histo risch Kostuum Centrum in Utrecht, aan de hand van een ten toonstelling met een lange titel: „Antieke westerse en niet-wes- terse kleding en textiel vanaf het midden van de achttiende eeuw tot heden". Eemexpositie die het oog wil openen voor de kostuum- en textielhistorische relaties tus sen uiteenlopende culturen, en - derhalve meer „ontdekkingsob ject" dan statisch kijkspel wil zijn. Dat laatste is trouwens ook de grondgedachte die achter de op zet van het nog jonge Kostuum centrum zit. Kostuumdeskundi gen Fred van der Laken en Ansje van Dijk-de Vries, die samen de directie voeren, zeggen: „We proberen te laten zien hoe onze kleren steeds weer verband hou den met vroegere vormen. Een antwoord te geven op de vraag naar het hoe en waarom van kle dingstukken en textielgebruik in een bepaalde periode. En dan zie je hoe bezoekers als het ware zelf aan de slag gaan. Ze gaan verge lijken, heen en weer lopen-om alle details nog eens in zich op te ne men". „Ze zien, bijvoorbeeld, dat me vrouw en dienstbode in een be paald tijdperk in hun kleding wel hetzelfde modeprofiel vertoon den, maar dat details en textiel materiaal verschilden. De een deed niets en kon haar mouwen van kostbare stof rustig tot half weg -de handen laten vallen, de ander moest werken en droeg onverslijtbare materialen met opbindbare mouwtjes. En zo zijn er tientallen dingen te ontdek ken. We krijgen hier eigenlijk maar zelden mensen die na een krap half uurtje zeggen: zo, ik heb het wel bekeken*-'. Meer dan museum Twintig jaar geleden kocht Fred van der Laken een uit 1890 date- rend kostuum. Het werd de basis van de omvangrijke collectie his torische kostuums en accessoires die hij in die twintig jaar heeft verzameld, en die nu de perma nente museale collectie van het Kostuumcentrum vormt. Als museum is dat Kostuumcen trum, volgens hem „eigenlijk nergens te plaatsen", omdat het een heel eigen karakter en opzet heeft. Het is ontstaan uit particu lier initiatief en kan functioneren dank zij incidentele subsidies en de steun van een tamelijk grote groep donateurs. Het presenteert zich nadrukkelijk als een instelling die niet alleen museum wil zijn, maar ook dui delijk „een informatieve en edu catieve wisselwerking" wil op bouwen, in het bijzonder met het onderwijs. Beide directeuren zijn ïf in het onderwijs werkzaam: Ansje van Dijk als le rares textiele vormgeving, Fred van der Laken als docent textiel- geschiedenis en textielinforma- tie. Een consequentie daarvan is wel dat het Kostuumcentrum slechts vier middagen per week geopend kan zijn. Het Historisch Kostuum Centrum is gevestigd in drie in elkaar overgaande oude huizen in het hart van Utrecht. Twee ervan da teren uit het einde, het derde uit het begin van de 17e eeuw. Van 1826 tot 1974 was er een verhuur bedrijf van toneelkleding in ge vestigd. De geheel intact geble ven antieke fourniturenwinkel uit die vroegere periode is nu binnen het Kostuumcentrum een van de grote blikvangers. Een trapje voert naar een intrigerend samenstel van grote en kleine expositieruimten, die allemaal in elkaar overlopen. De gedempte belichting boven de kostuum- groepen gloeit aan en uit met een tweeledige bedoeling: fel licht is een van de doodsvijanden van antiek textiel, en bovendien sug gereert de wisselende lichtsterk te een bewegend effect in de kle- dingmaterialen. „Het beweegbare karakter van tex tiel, het is belangrijk dat je dat zichtbaar maakt", zegt Ansje van Dijk. „We proberen de kleding zo op te stellen dat je die beweeg-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11