PSV-verlies door overmoed SCOREBORD Dit geliikspel is voor AZ koude douche NOTTINGHAM ZORGT VOOR VERRASSING Fenerbahce straft lusteloosheid van Eindhovenaren af VJ 4 weken lang het Ieidsch dagblad ter kennismaking voor de HALVE PRIJS D ik ga liever niet over 1 nacht ijs en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld Naam Adres Woonplaats Girorrr. Hokje ai ruisen en bon ingevuld in een open envei :onder postzegel opsturen naar i Dagblad Antwoordnummer 214 Leiden n (Lux) S-0, AEK Athene (Grie) - FC Porto (Port) 6-1, Fenerbahce - PSV 2-1, FC Brugge (Belg) - Wisla Krakau (Pol) 2-1, Vlaznija Schkodra (Alb) - Austria Wien (Oos) 2-0, Zborjovka Brno (Tsj) - Up jest Dozsa (Hon) 2-2, FC Köln (Did) - IA Akranes (IJsl) 4-1, Juventus (Ita) - Glasgow Ranger (Schot) 1-0, Notting ham Forest (Eng) - Liverpool (Eng) 2-0, Grasshoppers Ziirich (Z wi)- La Valette (Malt) 8-0. Haka Valkeakoski (Fin) - Dynamo Kiev (Sov) 0-1, FC Malmö (Zwe) - AS Monaco (Mon) 0-0, Omonia Nicosia (Cyp) - Bohemians (Ier) 2-1, Odense BK (Den) - Lokomotiva Sofia (Bul) 2-2, Linfield Belfast (Ier) - Lilles- tröm SK (Noo) 6-0, Partizan Belgrado (Joe) - Dynamo Dresden (Odl) 2-0. EUROPA CUP II FC Barcelona (Spa) - Shakter Dontesk (Sov) 3-0, Valur Reykjavik (IJs) - FC Magdeburg (Odl) 1-1, Marek Stanke Dimitrov (Bul) - Aberdeen (Scho) 3-2, Ferencvaros (Hon) - Kalmar (Zwe) 2-0, Beveren Waas (Bel) - Ballymere Ier land 3-0, Paok Saloniki (Gri) - Servette Geneve (Wdl) 2-0, Universitatea Craio va (Roe) - Fortuna Düsseldorf (Wdl) 3-4, Zaglebie Sosnowice (Pol) - Wacker Innsbruck (Oos) 2-3, AZ'67 - Ipswich Town 0-0, Shamrock Rovers (Ier) - Apoel Nicosia (Cyp) 2-0, Rijeka (Joe) - Wrexham (Wal) 3-0, Floriana la Valetta (Mal) - Inter Milaan (Ita) 1-3, Bodo Glimt (Noo) - Union Luxemburg (Lux) 4-1, eerste wedstrijd 0-1, Bodo naar de tweede ronde, Frem Kopenhagen (Den) - Nancy (Fra) 2-0. Ommekeer blijft uit tegen Ipswich DEN HAAG - Liverpool, op jacht naar zijn derde achter eenvolgende Europese titel bij de landskampioenen, heeft gisteravond in de eerste ronde met 0-2 verloren van Nottingham Forest, de club die vorig seizoen Liverpool van de Engelse titel afhield. Op zich een verrassende uitslag, omdat Liverpool in de Engelse league tot nu toe zijn eerste vijf wedstrijden won met een doelsaldo van 19 voor en twee tegen. Bij Nottingham daarentegen wilde het nog niet zo lukken Garry Birtles, die pas zijn derde wedstrijd in het eerste van Nottingham speelde maakte het eerste doelpunt en stond aan de basis van het twee de. De 22-jarige aanvaller, die twee jaar geleden voor nog geen 10.000 gulden van een amateurclub werd overgenomen, scoorde zelf in de 26ste minuut en spleet de Liverpool-verdediging open met een pass over 40 meter naar Colin Barett, die geen fout maakte: 2-0. Ook FC Brugge, de club van Ernst Happel, staat voor een zware taak na zijn eerste wedstrijd. Het werd thuis slechts 2-1 tegen Wisla Krakau uit Polen door Ceulemans, Cools en een tegen goal van Kapka Juventus uit Italië won in Turijn voor 55.000 toeschouwers slechts met 1-0 van Glasgow Rangers, dat in de Schotse competitie zijn eerste overwin ning nog moet behalen. FC Köln maakte er in zijn eerste Europa-Cupwedstrijd weinig van. De 9000 toeschouwers, zagen de thuisclub met 4-1 winnen na een blamerende voorstelling, tegen de IJslandse kampioen Akranes. Vllaznija, de eerste vertegenwoordiger uit Albanië sinds vele jaren, verras te met een thuisoverwinning van 2-0 op Austria Wien, de Oostenrijkse club, die vorig seizoen nog verliezer was in de finale van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. ALKMAAR (GPD) - De ommekeer bleef uit voor AZ. De ommekeer, die de ploeg van Georg Kessler zo nodig had, om in het Europa-Cupduel tegen het Engelse Ipswich Town af te kunnen rekenen met de slechte start van de vaderlandse voetbalcompetitie. Opnieuw bleek de kwetsbaarheid van de Noordhollanders, opnieuw werden de tekortkomingen, die ook in de duels tegen PSV en Vitesse zo overduidelijk aan het licht waren gekomen, blootgelegd. Wim van Hanegem "hand in hand" met Ipsivich-verdediger Les Tibott Ipswich Town bevestigde alleen maar dat AZ nog lang niet op het niveau is gearriveerd waarmee het in de bekerfinale Ajax ver sloeg en uiteindelijk het recht verkreeg om in de Europa Cup II te debuteren. Op de openingsfase en de komst van Hugo Hovenkamp in de tweede helft na, waardoor de Noordhollandse formatie van trainer Kessler even kon opleven, bleek AZ's grootste tekortko ming een mentale zaak te zijn. De Noordhollanders misten de durf en de inventiviteit om de begin- stand in een betere uitgangsposi tie te veranderen, dan die nul-nul in feite op papier is. Het miste ook de dynamiek in de opbouw van de ploeg ongetwijfeld, zoals oe fen meester Georg Kessler na af loop bekende, iets dat te maken heeft met de vorm. „Die vorm is er nu eenmaal niet, en die krijg je ook niet zomaar in een wedstrijd terug. De uitgangsposi tie voor de return is weinig hoop vol, maar we moeten rustig blij ven. Niet in paniek raken. Echt, ISTANBOEL (GPD) - Aan het grote werk is PSV nog altijd niet toe. De Nederlandse landskampioen probeerde gisteravond in het Inonu-sta- dion van Istanboel, in de eerste Europa-Cupwedstrijd tegen Fenerbah ce, de verschillende tekortkomingen wel te verbloemen door de Turkse tegenstander wat ongeinteresseerd tegemoet te treden, maar toen Fe nerbahce dreigde de 2-1-voorsprong nog verder uit te bouwen, moesten de Eindhovenaren duidelijk meer kracht in de strijd werpen om de thuiswedstrijd over veertien dagen niet met een al te grote achterstand te moeten beginnen. PSV speelde de eerste 45 minuten erg lusteloos, mogelijk veroor zaakt door de temperatuur, die om half negen gisteravond nog altijd ruim de 20 graden over schreed. Toch kon PSV zich die lusteloosheid niet permitteren, omdat de Turken meer klasse in huis hebben dan PSV uit de voorgaande eerste-rondewed- strijden (viermaal op rij tegen een Ierse opponent) gewend was. Dat de Eindhovenaren uiteindelijk de nederlaag tot 2-1 wisten te be perken, was voor een groot ge deelte het werk van Ernie Brandts en Jan Poortvliet, die hun regelrechte tegenstanders nauwkeurig schaduwden, waar door op slag het grootste gevaar uit de Fenerbahce-ploeg werd gehaald. Vooral Jan Poortvliet had het voor rust bijzonder moeilijk tegen de van Trabzonspor overgenomen Ali Kemal, een uitstekende spel verdeler, die bij welke Europese topploeg dan ook beslist tot een van de hoofdrolspelers zou beho ren. Ali Kemal heeft niet alleen een grote technische vaardig heid, maar bovendien beschik' hij over een sterk ontwikkeld spelinzicht, dat Fenerbahce gis teravond in het afgeladen Inonu- stadion (45.000 toeschouwers) twee treffers tegen PSV oplever- Nonchalant Eerst, in de 17de minuut, plaatste Ali Kemal de bal uit een corner feilloos op het hoofd van de door Brandts niet afgeschermde Rasit (1-0) en vlak voor het rustsignaal van de uitstekend leidende Zuid- slaaf Manolavski Torna, nadat de Eindhovenaren al gelijk geko men waren, kreeg de PSV-defen- sie een inzet van Kemal niet vol doende onder controle, zodat Emin van dichtbij in kon schie ten (2-1). Kees Rijvers: „Bij beide doelpun ten die we tegen kregen leek het uitverdedigen nergens op. En dat was inderdaad het gevolg van een te grote dosis nonchalance, zeg maar gerust overmoed. Dat kun je je tegen een ploeg als Fener bahce beslist niet permitteren" Van de twee tegentreffers kwam het matige uitverdedigen van de PSV'ers bij het tweede doelpunt van Enim het duidelijkst tot uit drukking. Ernie Brandts kon voor een gedeelte het eerste doelpunt van Fenerbahce in de schoenen worden geschoven, omdat hij niet tijdig ter plaatse was om het vaak opgezochte ge vaarlijke hoofd van Rashit af te schermen. De PSV-verdediger smaakte evenwel het genoegen nog geen kwartier later met een kopbal, uit een voorzet van Kees Krijgh, de gelijkmaker te produ ceren. Bij de treffer die Enim ach ter de overigens uitstekend werk verrichtende Ton van Engelen deponeerde, was de organisatie in de Eindhovense defensie to taal zoek. ..Tot dat moment hadden we de wedstrijd in feite in handen", oordeelde Kees Rijvers, „maar als je je eigen defensie niet orga niseert en weer veel te veel de aanval opzoekt, zonder ervoor te zorgen datje eigen man is gedekt, dan vraag je uiteraard wel om moeilijkheden. Het is een heel eenvoudig abc'tje uit het voetbal spel. Bij ons wordt het echter nóg altijd omgekeerd". In de tweede helft paste PSV dat basisgegeven veel consequenter toe en toen werd het ook duide lijk dat de Eindhovenaren, wan neer de zaken vanaf het begin energieker waren aangepakt, nooit geconfronteerd hadden be hoeven te worden met een ne derlaag. Bovendien speelde Ger- rie Deijkers in die tweede 45 mi nuten mee als invaller voor Renè van de Kerkhof, die weer last had gekregen van een oude blessure. (Rijvers: „Renè ondervindt al enige tijd hinder van die blessure, maar de toestand wordt toch wel steeds somberder"). Het mee spelen van Deijkers inspireerde PSV enigszins, hoewel de weken uit de roulatie geweest zijnde spitsspeler van de Brabanders zijn eerste optreden dit seizoen in de Eindhovense formatie nog moest beperken tot wat stoor- De Turk Rasit schreeuwt zijn vreugde uit nada* hij 1-0 heeft gescoord tegen PSV. werk. Dat steeds vinnig deelne men aan de duels had echter wel tot gevolg dat Fenerbahce wat meer aandacht ging besteden aan zijn bepaald niet grootse verde diging, zodat er minder aanval lende acties door de Turken kon den worden ondernomen. Reëel Fenerbahce-trainer Nesdet Nis had het helemaal niet verbaasd dat de bij de rust verkregen 2-1-voor sprong door zij n ploeg niet verder uitgebouwd kon worden. Nis: „Je speelt natuurlijk wel tegen een Europese topploeg. En het mag dan wel waar zij n dat PSV op dit moment nog niet het juiste ritme heeft kunnen vinden, dat neemt natuurlijk niet weg dat een dergelijke ploeg ook op zijn rou tine een heel eind kan komen. Dat werd na de rust wel bewezen. Toen hebben we in feite niet veel meer echte uitgespeelde kansen gekregen. Zo reëel moet je ook weer zijn". Rijvers: ..Bij ons moeten we het kennelijk nog altijd aan den lijve ondervinden, maar ik heb tevo ren al gezegd dat dit Fenerbahce een ploeg is die per se niet onder schat mocht worden. Afgezien daarvan geloof ik toch wel dat het mogelijk moet zijn om over veer tien dagenmet tenminste een 1-0- zege de volgende ronde te kun nen bereiken". Met die uitspraak van Kees Rijvers kan meegegaan worden, maar van de andere kant moet toch ge steld worden dat de volgende ronde in Istanboel al min of meer veilig had kunnen worden ge steld. Maar Willy van der Kuylen, de aangewezen spelverdediger bij PSV, liet dit keer weinig be speelbare ballen van een der voe ten liet vertrekken. Maar dat is zo langzamerhand een oeroud gegeven binnen de PSV- groep. Willy van der Kuylen is een uitstekend voetballer, en zal dat in de komende jaren onge twijfeld nog wel blijven, alleen heeft de Helmonder èèn probleem: de uitwedstrijden in Europa-Cupverband liggen hem bepaald niet. En: wanneer Van der Kuylen niet draait, draait PSV niet. ik had gerekend en gehoopt op een overwinning met een ver schil van twee of drie doelpunten. Een nul-nul-gelijkspel is dan zoiets als een koude douche", al dus Kessler, die zyn ploeg na tiën aardige openingsminuten volle dig zag wegzakken. Eerst Kist, en later Van Rijnsoever, hadden het in de beginfase Ipswich-doelman Cooper knap lastig gemaakt. Kist na een voorzet van Van Rijnsoe ver, Van Rijnsoever zelf na een combinatie met Nygaard. „Die kansen hadden benut moeten worden", zei Kessler later, „dan groeit een ploeg". In paniek Maar AZ groeide niet. Raakte zelfs in paniek toen een massale bui- tenspelval te laat dichtklapte en had het grootste geluk van de we reld dat de in het verleden zo vaak verguisde doelman Meskovic eerst Wark en vervolgens Mariner van scoren afhield. AZ ver krampte. Beet zich vast in de mandekking om alle risico's van een achterstand al by voorbaat uit te sluiten, maar ging daarbij wel voorby aan het feit dat er meer nodig is dan alleen maar verdedigen om zich van een goe de uitgangspositie voor de return te verzekeren. In feite was AZ's nul-nul-gelijkspel terug te voere op het weinig ge durfde spel van de Noordhollan ders. Alleen Henk van Rijnsoever maakte een positieve uitzonde ring op die instelling van de AZ- vededigers, die zich als het ware hadden vastgeplakt aan hun En gelse opponenten. Het toonde eens te meer AZ's zwakke punten aan. Het ronduit slecht functioneren van de ach terhoede van de Noordhollan ders bleek met name op het mid denveld ook zijn uitwerking niet te missen. Van Hanegem, aan vallend begonnen, vertrouwde het sluitstuk van de defensie niet en liet zich naarmate het duel vorderde steeds meer in de ach- terste punt van het middenveld zien. Op zichzelf tekenend, om dat daarmee ook de aanvalslinie maar nauwelijks kon worden be diend. Even leek AZ op te leven toen Hugo Hovenkamp door Kessler het veld in werd gedirigeerd. Aan vankelijk op zijn oude plaats als linksback, die hij sinds zijn bles sure - opgelopen in de voorberei dingsfase van het Nederlands elf tal - niet meer had ingenomen, later op een voor Hovenkamp zelf nogal moeilijke rechterwing. „Ik moest by mijn man blyven van Kessler. Hij wilde geen onnodige risico's nemen. Vandaar dat ik ook niet aan het bedienen van aanvallers toekwam". Daarmee verviel AZ weer in het spel van machteloos aanvallen. Slechts twee keer leverde die aanval wel byna rendement op, eenmaal door Kist in de 16de mi nuut van de tweede helft en een maal door Ressel 16 minuten la ter. Kist knalde op de lat en Res sel schoof de bal te zacht in de handen van doelman Cooper „Niemand durfde echt aan te vallen. De linies bleven te veel hangen en ik geloof dat dat de belangrijkste oorzaak van dit nul nul-gelijke spel is", zei Peter Res sel later. „Dit was AZ nog niet. ADVERTENTIE Luba barst van de banen voor korte en langere tijd in magazijnen, fabrie ken en buiten. Met alle mogelijke produkten. Steek de handen uit de en kom nu naar Luba. Luba Uitzendbureau

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17