CDA en VVD nog niet eens over inspraak Hulpverlening aan jeugd niet straffen Winterzon,Wintersport,Verre Reizen, Neckermann heeft het allemaal. "In naaste toekomst mogelijk meer Verdronken man na anderhalf jaar gevonden Binnen ondernemingen B reestraat 83 Leiden 071-134592 483.- 384.- 58.- 326.-1130.- 948.- amtoReizen Prettige vakantie! En betaal niet te veel! Neckermann. DINSDAG 12 SEPTEMBER 1978 PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Het meningsverschil tussen WD en CDA over de posi tie van de directeur van een bedrijf tegenover de ondernemingsraad is ook gisteren geen stap dichter bij een oplossing geko men. De WD blijft vast houden aan het standpunt dat het CDA-voorstel, dat moet leiden tot een zelf standige OR, in tegen spraak is met het regeer akkoord. De liberalen zullen dan ook tegen het wetsvoorstel stemmen, indien het wijzigingsvoor stel door de Tweede Ka mer aanvaard wordt. Het is echter nog onduidelijk of CD A-woordvoerder Van Zeil het betrokken amendement in zal dienen. Tot gistermiddag was dit nog niet gebeurd. Volgens een woordvoerder moet de CDA- fractie tijdens het wekelijks be raad altijd op dinsdagmorgen de uiteindelijke beslissing hierover Inmiddels is een tweede conflict gerezen, door het CDA-voorne- CDA: CHILI STERKER ISOLEREN DEN HAAG (ANP) - De Neder landse regering moet samen met andere democratische landen naar doelmatige middelen zoe ken om het Chileense bewind zo snel mogelijk verder te isoleren, zowel politiek als economisch. Dat staat in een verklaring die gisteren is uitgegeven door het dagelijks bestuur van het CDA Aanleiding is de herdenking van de val van Allende, 5 jaar geleden. Het CDA, aldus de verklaring, stelt met bitterheid vast dat hei dicta toriale regime van generaal Pino chet nu al vijf jaar de terugkeer van de democratie onrriogelijk maakt. Omdat politieke argu menten geen indruk blijken te maken op het regime, blijft inter nationale isolering over als enig pressiemiddel, aldus het bestuur van het CDA. Een gisteren opgericht "nationaal comité voor de vermisten in Chi li" heeft een telegram gestuurd aan de organisatie van familiele den van vermiste politieke ge vangenen in Chili. In het tele gram betuigt het comité - dat on geveer veertig leden telt - steun aan de acties van de familieleden van de vermiste gevangenen. Onder de leden van het comité be vinden zich Wim Kok, Ruud Lubbers, Sicco Mansholt, Hedy d'Ancona, Elizabeth Andersen, Anton Constandse, Dolf Coppes, prof. Röling, prof. Verkuyl, Irene Vorrink, Harm Wiersma, dr. J. Glastra van Loon, Jasperina de Jong, prof. Goudzwaard, André van der Louw en Jan Pronk. In het telegram staat o.m.; "Wij zijn uiterst verontrust over de aan houdende schending van de mensenrechten in Chili. In het bijzonder trekken wij ons het lot aan van de zgn. vermiste politie ke gevangenen. Wij veroordelen de weigering van de Chileense autoriteiten om aan.de familiele den van deze vermisten ophelde ring te verschaffen". Naar schatting achtduizend men sen hebben gisteravond in Am sterdam gedemonstreerd tegen de militaire regering van Chili. DEN HAAG (GPD) - Minister Al- beda van sociale zaken wil niet langer stellen dat de bezuini gingsoperatie Bestek *81 de werkloosheid zal beperken tot 150.000. „De economische groei valt voor dit jaar tegen en voor volgend jaar zijn er zoveel onze kerheden dat de bezuinigings operatie wellicht zal moeten worden bijgesteld", zo stelde mi nister Albeda gisteren in En schede. „Er moet aan gedacht worden dat Bestek '81 een rapport is uit 1978 en dat het best mogelijk is dat, wanneer we meer weten over de ontwikkelingen in de komende twee tot drie jaar, er nog wel eens een herijking zou kunnen gaan plaatshebben. Dat lijkt niet on waarschijnlijk", aldus de be windsman. Het zou volgens minister Albeda kunnen betekenen dat we moe ten zoeken naar meer bezuini gingen. „Het zou ook kunnen zijn dat we samen met de sociale partners nog eens zouden moeten kijken naar de conclusies die we hieruit moeten trekken voor het arbeidsvoorwaardenoverleg" Loonsverlaging is volgens de bewindsman echter niet iets dat voor de hand ligt. „Dit zou, via de invloed op de nationale beste dingen, andere negatieve effec ten met zich meebrengen. Dat is een les die de jaren '30 ons heb ben geleerd". Minister Albeda vermoedt dat, ge zien de tegenvallende economi sche groei, het wel eens nodig zou kunnen zijn dat we volgend jaar zouden moeten gaan kiezen voor een zwaarder instrumentarium dan Bestek '81 biedt. „Het lijkt mij erg moeilijk om nog meer te bezuinigen, maar de politieke mogelijkheden zijn natuurlijk afhankelijk van de mate waarin het volk zich bewust is van de na righeid waar we met elkaar in zit ten. Als blijkt dat het allemaal te genvalt, dan zal dit niet iets zijn dat de regering of het Centraal Planbureau alleen opvalt, maar zal ook de man in de straat het merken. Op het moment dat die begint te begijpen hoe zwaar on ze problematiek is, zal ook de po litieke mogelijkheid om te ko men tot beperkingen anders gaan liggen In de komende weken zal de WD- fractie in de Tweede Kamer ge sprekken voeren met een aantal maatschappelijke groeperingen over de ombuigingsplannen van het kabinet-Van Agt. Dit overleg heeft plaats als voorbereiding op het debat over Bestek *81, dat op 5 oktober zal beginnen. Gisteren had een liberale delegatie een „buitengewoon nuttig" gesprek met vertegenwoordigers van de Raad voor Middelbaar en Hoger Personeel. In de komende weken volgen nog gesprekken met de vakcentrales CNV en FNV. Ook de ambtena- renorganisaties zullen nog voor een gesprek worden uitgenodigd. Pas na afloop van de gesprekken wil de partij tot een definitieve afronding komen van haar standpunt over Bestek *81. Wassenaarse politie in opspraak DEN HAAG (GPD) - Heeft een functionaris van de Wassenaarse politie in 1975 informatie van Ira- nezen, die kritiek hadden geuit op het regime in Iran, doorgege ven aan de ambassade van Iran? Deze vraag heeft het Tweede- Kamerlid Van der Spek (PSP) schriftelijk gesteld aan de minis ters van justitie en van buiten landse zaken. Van der Spek wil weten waaruit die informatie heeft bestaan, en of het in het verleden vaker is voor gekomen dat leden van de Was senaarse politie of andere politie functionarissen informatie aan de Iranese ambassade hebben doorgegeven. Ook vraagt het kamerlid zich af of de ministers van dergelijke contacten op de hoogte waren. Als er inderdaad informatie is doorgegeven dan vindt Van der Spek dat een handelwijze, die in strijd is met de Grondwet. Het PSP-kamerlid vraagt de minis ters een uitgebreid onderzoek in te stellen en de betrokken politie functionaris op het ontoelaatbare van zijn daad te wijzen. men de wet ook te laten gelden voor ondernemingen met tussen de 50 en 100 personeelsleden. Keja, die gekant is tegen dit voor stel, weet nog niet hoe zijn fractie hierop zal reageren. Volgens hem zullen de liberalen echter ook de ze wijziging van de hand wijzen. "Dit amendement zal het klimaat in kleine ondernemingen hele maal verzieken", aldus de WD'er. De regeringsvoorstellen willen de wet laten gelden voor ondernemingen met meer dan 100 personeelsleden. Keja wijst er verder op dat tussen beide par tijen afgesproken was dit onder werp in een afzonderlijke wet te regelen. Ook de PvdA, die buiten de conflic ten tussen de beide coalitiepart- - ners staat, is begonnen aan haar standpuntbepaling. Woordvoer der Stan Poppe heeft de fractie voorgesteld te proberen het rege ringsvoorstel op details bij te schaven. Uiteindelijk zal de frac tie waarschijnlijk vóór stemmen, op grond van de (negatieve) overweging dat deze wetswijzi gingen de uit 1950 stammende wet in elk geval zullen verbete- De socialisten zullen waarschijnlijk benadrukken dat het door de re gering voorgestelde "terugdraai en van de zelfstandigheid van de OR" uitzichtloos is. Op lange termijn komt het er toch wel van, gelooft woordvoerder Poppe. Na tuurlijk zal hij ook uitgebreid in gaan op de door hem geconsta teerde tekortkomingen in het wetsvoorstel. Naast de vermin derde zelfstandigheid betreft het vooral de ingewikkelde procedu re, het afschaffen van de inspraak bij directeursbenoemingen en de afwijzing door het kabinet van de doelstelling om te komen tot ver sterking van de band tussen di rectie en het personeel. Het CNV wil dat de regering nu duidelijkheid betracht met de kwestie van de medezeggen schap. Het CNV betreurt ernstig dat nog geen concrete beslissingen zijn genomen over de uitbreiding van de wet op de ondernemingsra den. Uit het verdeelde SER-ad- vies bleek al, dat het CNV voor stander is van verlaging van de grens van 100 naar 25 werkne mers. In bedrijven met minder dan 25 werknemers kan een per soneelsvertegenwoordiging worden ingesteld. Het CNV is i mening, dat iedere werknemer ongeacht de omvang van de onderneming alleen al door het feit dat hij deel uitmaakt van het bedrijf recht heeft op me dezeggenschap. Het CNV is van oordeel dat de di recteur en de ondernemingsraad in onderling overleg bepalen wie de voorzitter zal zijn van de over legvergadering. Bij verschil van opvatting biedt een wisselend voorzitterschap een goede oplos sing. De door de regering voorge stelde oplossing - de directeur is in die geschilgevallen voorzitter - acht het CNV bevoogdend. MADRID - Prinses Irene is gisteren met haar vier kinderen op het vliegveld Barajas van Madrid afgehaald door haar man prins Carlos Hugo. Het gezin zal zich definitief in de Spaanse hoofdstad vestigen hoewel Carlos Hugo nog altijd niet de Spaanse nationaliteit bezit. PvdA-voorstel in Tweede Kamer DEN - HAAG -UTRECHT „De hulpverlening aan minderja rigen moet niet langer strafbaar worden gesteld, wanneer er sprake is van een zorgvuldige hulpverlening aan kinderen van twaalf jaar en ouder" Dit is de kern van het initiatief wetsontwerp van de PvdA'ers Roethof en mevrouw Haas-Ber ger dat vandaag in de Tweede Kamer behandeld wordt. Het Landelijk Overleg Alternatieve Hulpverlening in Utrecht oor deelt positief over het voorstel. „Het ontwerp kan een verbete ring betekenen van de situatie waarin hulpverlening aan min derjarigen' plaatsheeft en komt dus indirect ook aan de weggelo pen jongeren ten goede", aldus het Landelijk Overleg. „De verandering betekent dat de ouders van weggelopen kinderen die bij ons komen een machts middel minder in handen heb ben. De huidige situatie betekent dat de ouders met artikel 280 van het Wetboek van Strafrecht in handen de problematiek die aan de orde is kunnen omzeilen met een beroep op politie-ingrijpen om hun kind terug te krijgen. Het gesprek over het kind dat in moeilijkheden zit - iets wat ove rigens ook vaak voor de ouders van een weggelopen minderjari ge geldt - kan als de wetswijzi ging aangenomen wordt gemak kelijker worden gevoerd", aldus Arthur van Wijk, die als hulpver lener aan het Utrechtse Jongeren Advies Centrum (JAC) verbon den is. Van Wijk heeft geregeld met weg gelopen jongeren te maken. Ge middeld melden zich wekelijks drie jongeren bij het JAC die thuis zo hoog oplopende proble men hebben dat ze daar beslist niet meer willen blijven. Het JAC biedt deze kinderen hulp aan in de vorm van een eerste ge sprek over de moeilijkheden en een tijdelijk opvangadres. Tege lijkertijd wordt ook geprobeerd om een gesprek met de ouders te openen. In veel gevallen hebben die dan al contact opgenomen met de kinderpolitie die daarop een bevel tot opsporing laat uit gaan. In deze eerste fase van het contact met de weggelopen minderjari gen schuilt het probleem dat de twee opstellers van het wetsont werp uit de wereld willen helpen. Volgens de wet zijn ze verplicht om de verblijfplaats van zo'n jon gere aan de politie bekend te ma ken als deze erom vraagt. Ook wanneer de betrokken hulpver lener het beter vindt dat dit niet gebeurt. Dan kan het tot conflic ten komen die in sommige ge vallen zelfs tot aan de Hoge Raad toe worden uitgevochten. Vrij re cent heeft dat nog geleid tot ver oordeling van een aantal alterna tieve hulpverleners. Kritiek Hoewel het socialistische wets ontwerp een verbetering bete kent voor de alternatieve hulp verleners, wil dat nog niet zeggen dat ze nu ook al tevreden zijn. „Er gebeurt niet echt jets aan de rech teloze positie van de mindeijari- gen. Opsporing, aanhouding en teruggeleiding door de politie van weggelopen jongeren blijft mogelijk. Alleen is dan de hulp verlener niet meer strafbaar". De wijziging van artikel 280 moet volgens het Landelijk Overleg gevolgd worden door een veel in grijpender verandering van het Burgerlijk Wetboek. In het BW moet volgens de alternatieve hulpverleners een algemene norm komen die inhoudt dat de jongere - naar gelang van zijn ontwikkeling in sociaal, econo misch, persoonlijk en lichamelijk inzicht - recht moet hebben zich volgens eigen inzichten te gedra gen. Dat zou moeten gelden voor bijvoorbeeld beroepskeuze, on derwijs, hulpverlening en ver eniging. Daarnaast zouden voor bepaalde rechten leeftijdsgren zen moeten worden vastge steld. MAASTRICHT (GPD) - Op aanwijzing van de Groningse parag nost Cor Heilijgers is gistermiddag in het Albertkanaal nabij de sluis van Ternaaien het stoffelijk overschot gevonden Van de 26-jarige Maastrichtse student Ton Sprenger, die sinds ruim an derhalfjaar spoorloos was. De jongeman werd door duikers op de bodem van het kanaal aangetroffen achter het stuur van de auto van zijn vader, waarmee hij van huis was weggereden. Het stoffelijk overschot is voor nader gerechtelijk onderzoek naar het mortuarium van Visee overgebracht. Met deze vondst is thans eindelijk zekerheid verkregen over het lot van de vermiste, wiens ouders na de vergeefse opsporingsacties van de politie ten einde raad de paragnost inschakelden. Ton Sprenger verdween op de vroege ochtend van zondag 6 februa ri 1977 uitzijn ouderlijk huis aan de Hubertuslaan in de wit-beige auto van zijn vader. Toen hij in de loop van die dag niet meer kwam opdagen, riepen de ouders de hulp van de politie in. Daar toe was des te meer reden omdat hun zoon - een begaafd student die enkele maanden eerder zy n kandidaatsexamen in de klassie ke letteren in Nijmegen had behaald - een hersenletsel had dat zich manifesteerde door momenten van geheugenverlies en mo torische storingen in een van zijn benen. De speuracties van Nederlandse en ook Belgische politie leverden echter geen spoor op. Ook een oproep, enkele etmalen later van de Maastrichtse politie in de pers met vermelding van zijn signa lement en het afdrukken van een foto, boden geen enkel resultaat of houvast voor verdere naspeuringen. Bij de politie was inmid dels de conclusie gerypt dat het hier een tragisch ongeval betrof. Voor de ouders bleef echter de slopende onzekerheid. Bijna een jaar later, op 2 januari van dit jaar, zag een schoonzoon van de zwaar beproefde ouders bij toeval het tv-programma „Een bekende Nederlander", met in de schijnwerpers de 58-jarige pa ragnost Cor Heilijgers, die beweert bewijzen op tafel te hebben zo'n 70 vermiste personen te hebben achterhaald. De tv-uitzen- ding leidde tot een contact tussen de familie Sprenger en Cor Heilijgers. Na enkele weken toog hij naar de Limburgse hoofd stad om er zich twee dagen te oriënteren. Na enig aftasten van de Limburgse dreven stond voor hem al spoe dig vast dat Ton Sprenger in België met de auto in het Albertka naal was terecht gekomen. Als onheilsplek wees hij een plaats aan, gelegen tussen de sluis van Ternaaien en een kanaalbrug, zuidelijk gelegen van de sluis. „Ik kreeg een droom waarin de naam „Bertus" telkens terugkeerde. Van het gegeven Hubertus laan, waar de ouderlijke woning staat, legde ik onbewust een relatie met het Albertkanaal. Zo ben ik in combinatie tot enkele andere gegevenheden tot de lokatie gekomen", zo verklaarde Cor Heilijgers gisteravond, nadat hy telefonisch in Groningen van de vondst was verwittigd. Nadat begin dit jaar de paragnost de plek had aangewezen, slaagde de familie Sprenger erin te bewerkstelligen dat de Belgische en Nederlandse autoriteiten - tot en met de minister van justitie - toestemming verleenden tot een onderzoek ter plekke. Met het draaien van de ambtelijke molens in de richting van het fiat verstreek een half jaar. Op 14 juli hield de rijkspolitie te water echopeilingen op en nabij de plaats die de paragnost had aange wezen. Ongeveer 500 meter zuidelijk van de sluis kon op de kanaalbodem iets worden geregistreerd dat duidde op een groot voorwerp. Daarbij werd echter niet vastgesteld wat er zich precies onder het wateroppervlak bevond. Voor Cor Heilijgers betekende het ech ter de volstrekste bevestiging dat zijn „droom" had beantwoord aan de realiteit. Twee maanden moesten verstrijken alvorens duikers van het Maasbrachtse duik- en bergingsbedrijf Van Oost en Co. gisteren de kanaalbodem konden onderzoeken. Na korte tijd stootten zij op een auto met inzittende. Het bleek de wit-beige Daf met het betreffende kentekennummer. In aanwezigheid vari Belgische en Nederlandse politie en van justitionele functionarissen werd de wagen met het stoffelijk overschot in de namiddag uit het water getakeld. Cor Heilijgers gisteravond: „Ik ben ook voor de nabestaanden zielsgelukkig dat de jongen is gevonden. Het is voor mij echter een ergernis, dat het duiken pas na mijn gezeur is doorgezet. Ik vond het ronduit een schandaal, dat er na het vinden van de plek twee maanden overheen hebben moeten gaan" ADVERTENTIE jDrie reisboeken van amen 526 pagina's dik. Boordevol voordelige vakanties die precies bieden wat u altijd al zocht. Haal ze bij één var de hiernaast genoemde verkooppunten. Want alleen daar bent u zeker van Neckermann. Een Necketmann-reis koopje écht alleen maar bij: Alle Spaarbanken met het Neckermann vignet Spoorbonk-Reizen vroom ;.dree; iann

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7