LEIDSCH DAGBLAD België bijna zonder olie „Er gaat nog steeds olie naar Rhodesië vandaag Autocoureur Peterson vanochtend overleden CONNORS VERSLAAT BORG Koningin: brief aan Marokkanen „Stoppen" REGELS Etherpiraat losgeslagen MAANDAG 11 SEPTEMBER 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35651 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Chris Evert en Jimmy Connors hebben de Amerikaanse ten niskampioenschappen ge- Chrjs Evert heeft alle zeilen moeten bijzetten om het zes tienjarige schoolmeisje Pam Shriver te kunnen verslaan. Dat gebeurde in twee sets. Maar in beide sets nam de 1.83 meter lange Pam Shri ver een voorsprong. Evert vocht - onder zware druk staande - hard terug en won de laatste drie games van beide sets. Ze pakte daarmee een even groot prijzenpak ket als Jimmy Connors: 38.000 dollar. De in de herenfinale verslagen Borg kreeg 19.000 dollar. Pam Shriver niets. Als ama teurspeelster mocht zij geen terug naar de schoolbanken voor haar laatste jaar... Borg heeft zich ditmaal niet staande kunnen houden te gen Connors en... pijn in zijn duim. Twee jaar geleden moest hij in Amerika de strijd staken wegens een rugblessure, vorig jaar gaf hij wegens pijn in de schou der vroegtijdig op en dit maal kon een injectie met een pijnstillend middel hem weer niet redden. Hij was onder deze omstandigheden een gemakkelijke prooi van een fel vechtende Jimmy Connors, die met 6-4, 6-2, 6-2 revanche nam voor zijn ne derlaag op Wimbledon. Borgs duim begon zaterdag op te zetten na zijn overwinning op Vitas Gerulaitis in de halve finale. Midden in de nacht wendde hij zich tot toernooiarts Irving Glick, die met ijs probeerde de zwelling te keren. Het hielp zo weinig, dat Borg gister ochtend vrijwel niet in staat was zijn racket vast te hou den. Om de finale te redden werd daarna besloten tot krachti ger maatregelen. Door de werking van het pijnstillen de middel verloor Borg ech ter de controle over zijn be wegingen. Éénmaal - bij het serveren in de eerste game van de derde set - vloog het racket zelfs uit zijn hand. Hij maakte zes dubbele fouten en kreeg slechts 58 procent van zijn eerste opslagen in. Connors daarentegen maak te geen enkele dubbele fout en had een percentage van 80 op zijn eerste service. Hij raakte dan ook geen enkele maal zijn service kwijt. Borg voerde overigens zijn geblesseerde duim niet ter verontschuldiging aan. "Het deed vóór de wedstrijd zeer. Maar ik heb nooit met de ge dachte gespeeld op te ge ven". Hij gaat nu echter niet naar Australië. De droom van groot slam - de titels van Frankrijk, Wimbledon, Amerika en Australië - is nu toch verstoord... DEN HAAG (GPD) - Koningin Juliana heeft in een brief aan de „182 Kerkmarolfkanen" toege zegd dat zij bij minister-president Van Agt en staatssecretaris Haars (justitie) „bijzondere aandacht" voor hun probleem zal vragen. Volgens de Rijksvoorlichtings dienst heeft ze daarmee echter geen enkel oordeel gegeven over de kwestie. De term „bijzondere aandacht vragen" is de gebruike lijke bewoording in een ant woordbrief aan een groep men sen, als het om een maatschap pelijk probleem gaat, aldus de voorlichtingsdienst. De advocaten van de Marokkanen, die illegaal in ons land verblijven en met uitwijzing worden be dreigd, hadden de koningin in een brief om hulp gevraagd. Ook hadden zij om een ontvangst op paleis Soestdijk gevraagd. Dit laatste is in de brief door de ko ningin afgewezen, omdat hiertoe „helaas geen gelegenheid be staat" BODEGRAVEN - Automobi listen die zondagnacht over het Bodegraafse Buitenkerk reden, stonden wel gek te kijken. Een drieëntwintigja rige inwoner van het kaas- dorp probeerde hen tot stop pen te dwingen, omdat, zo bleek later, hij vond dat de motoren in de nachtelijke uren veel te veel lawaai pro duceerden. Slechts eén chauffeur gaf ge hoor aan het 'stopteken' en hoorde het verhaal van de man aan. Deze bestuurder vond het maar een vreemd gedrag en stelde de rijkspoli tie van het voorval op de hoogte. Toen zij aankwam liep de Bodegraver nog al tijd te zwaaien. Zodra hij de politie in het oog kréég zette hij het op een lo pen. Slechts een kort sprin tje van één der agenten was voldoende om hem te ach terhalen. Toen bleek al snel wat er aan de hand was: de man had te diep in het glaas je gekeken. Hij mocht zijn roes uitslapen in de cel. GRENEN SCHROTEN DE H0UTBAAN zelf bouwcentrum Zijldijk 22Leiderdorp tel. 071-699311 OP het terrein van de Verenigde Touwfabriek zaterdags tot 5 uur geopend. Enkele buien Wisselend bewolkt en enkele buien. Eerst harde wind tot storm uit het noordwesten, in de loop van de dag af nemend. Minimumtemperaturen on geveer 11 graden, maxima rond 16 gra den. (Opgemaakt om 11.15 uur) HILLEGOM - Drie mannen hebben vanmorgen vroeg op brute wijze een juwelierszaak aan de Hille- gomse Hoofdstraat geramd en be roofd. De waarde van de gestolen briljanten, gouden en zilveren sieraden bedraagt tenminste an- derhalve ton De juwelierszaak Roeland is maar liefst op drie manieren beveiligd Het bedrijf beschikt over een ste vig hekwerk, inslagbeveiliging inslaan van ruiten) en elektroni sche ruimtebeveiliging (zodra iemand binnen is gaat ook een alarm over.). Al deze vernuftige beveiligingssystemen konden niet op tegen het grove geweld van de Die probeerden aanvankelijk met een kabel verbonden aan de trek haak van een auto het hekwerk weg te trekkenMaar toen dat niet lukte reden de daders het hekwerk stuk, nadat ze er drie keer waren op ingereden. Vervolgens werd de toegangsdeur naar de zaak ver nield. Met ijzeren stavèn werden de grote spiegelruiten van de zaak aan diggelen geslagen Nadat de daders hun slag hadden geslagen verlieten ze Hillegom met een andere auto. De auto nnie Peterson kon nog levend uit deze brandende chaos worden gehaald toch aan de verwondingen bezweken De Zweedse autocoureur Ronnie Peterson is vanmor gen in het Niguarda zieken huis in Milaan overleden. Hij bezweek aan de verwondin gen, die hij gisteren op het circuit van Monza opliep. Mario Andretti mocht daar wereldkampioen worden en Niki Lauda mocht de race- met-dubbele-start winnen, het geheel werd overscha duwd door het enorme onge luk van Peterson en Bram- billa voor de allereerste bocht na de eerste start. Een complete chaos, kolossale materiële schade en diverse gewonden waren het gevolg. De Lotus-coureur Peterson was er het ergste aan toe. Het zag er naar uit, dat collega James Hunt zijn leven had gered door hem snel uit het wrak te bevrijden. Anders was hij in de vlammen om gekomen. Nu leken zijn ver wondingen beperkt te zijn tot enkele beenbreuken. (Van een onzer verslaggevers) LONDEN/DEN HAAG - BP en Shell leveren nog steeds olie aan Rhodesië. Dit wordt vermoed door het Nederlands ministerie van buitenlandse zaken en beves tigd door vier onafhankelijke bronnen, zo schrijft de Engelse krant "Sunday Times" in haar editie van gisteren. 'Waar de Sunday Times dit bericht vandaan heeft weten wij niet" zo 12 SEPTEMBER Zon op: 7.09 uur; onder: 20.03 uu Maan op: 17.22 uur; onder: 1.35 i Hoogwater te Katwijk te 11.42 e uur; laagwater te 6.59 en 19.38 u het hekwerk ramd, lieten ze gewoon staan. Die auto bleek gestolen te zijn in Hil legom. De tweede auto werd te ruggevonden nabij de snelweg in Leiderdorp. De auto was tijdens het weekeinde uit die plaats ont vreemd. Volgens ooggetuigen verlieten de daders de Hoofdstraat tegen het verkeer in. De politie was twee minuten nadat omwonenden hadden gebeld ter plaatse, maar van de daders ontbrak elk spoor Volgens een woordvoerder van de politie is direct aan de andere korpsen doorgegeven dat drie mannen met vermoedelijk een BMW ergens in de regio rondre den. Ondanks het feit dat de da ders waarschijnlijk via Leiden naar Leiderdorp zijn gereden, kon het spoor niet worden opge pakt door andere politiekorpsen Omwonenden konden de politie een vaag signalement geven van de daders. Een goed signalement was vrijwel onmogelijk omdat de daders bivakmutsen droegen Vandaag wordt het onderzoek voortgezet. De politie heeft nog enkele aanwijzingen die, wellicht tot aanhouding zouden kunnen leiden. zei een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken vanmorgen in een reactie op het bericht. Hij legde er de na- i druk op dat geen activiteiten on- dernomen worden zolang de En- j gelse regering nog niet het zoge naamde "Bingham-rapport heeft opgestuurd. Dit rapport, over de ontduiking van de Rhodesië-boycot door Engel se bedrijven (waarbij ook het Ne- derland-Engelse bedrijf Shell voorkomt) is officieel nog niet gepubliceerd, maar er is inmid dels veel van uitgelekt. De vier bronnen waarop de Sunday Times zich beroept zeggen dat Rhodesië olie krijgt via een raffi naderij in de buurt van Johan nesburg, genaamd "Sasolburg Maar na een drie uur durende operatie vannacht om de be nen te zetten kreeg de 34-ja- rige Zweed plotseling ademhalingsmoelijkheden. Ook zijn nieren functioneer den niet goed meer. Even la ter raakte hij in een diepe coma. Hij had teveel schade lijke benzinedampen bin nengekregen in de korte tijd, dat hij nog in zijn brandende bolide zat. Vanmorgen om elf minuten over tien kwam het einde. Paul Litjens voelde zich giste ren "klein, verlaten en een zaam". Uitgerekend op het beslissende moment had de koningschutter van het Eu ropees kampioenschap het laten afweten. In de finale tegen West-Duitsland miste Litjens een strafbal, die 3-3 had kunnen betekenen. Nu verloor Oranje met 3-2 en kan het team een zilverwin keltje beginnen. Simon Tahamata daarentegen kende een opperbest week einde. In de topper tegen PSV forceerde de kleine 22 PAGINA'S Ajax-voetballer in feite de beslissing, waarmee de re serve duidelijk solliciteerde naar een vaste aanstelling in het basisteam. Ajax, dat vooral na de rust superieur was, speelde in de tweede helft met de tegenstander, die er met 2-0 nog genadig afkwam. Feyenoord leverde bij AZ '67 een aardige presta tie door die club in eigen huis op een 2-2 gelijkspel te hou den. De twee "topclubs" uit de Al- phense regio konden geen van beide tot de volle winst komen: ARC, helemaal van slag, verloor met 2-1 en Kou dekerk moest in een doel- puntenrijk duel een punt af staan. Alphen zag twee man het veld uitgestuurd. PAGINA'S 11-18 STAAT DER NEDERLANDEN 71% LENING 197S31 PER 19S4/13BS Inschrijving volgens het tendersysteem op 12 september a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs In een bondig en helder geschreven boekje zegt kamervoorzitter Von deling dat gedragsregels voor politici moeilijk zijn vast te leg gen. Hij is er dan ook geen voor stander van. In een reeks van ar gumenten die Vondeling aan draagt, vallen er twee met name op. Om te beginnen: normen, ook politieke normen, die het moeilijk maken om een code te ontwerpen die in alle twijfelgevallen kan voorzien. Het tweede argument: de ernst van de ontsporingen tot nu toe is niet zo groot. Met argumenten kan men dikwijls verschillende kanten uit. Het is ditmaal eveneens het geval. Juist in een tijd waarin normen steeds minder stilzwijgend worden aanvaard, maar op hun maat schappelijke geldigheid worden getoetst, is er veel te zeggen voor een aantal regels. En dat heeft dan minder met "normen" in verheven zin, maar veel meer met nuchter "fatsoen" te maken. Bo vendien kan men met fatsoensre gels redelijk concreet zijn. Nim mer als kamerlid gebruik maken ten eigen bate van voorkennis is zo'n concreet voorbeeld. Dat de ernst van de ontsporingen in Nederland niet alarmerend zou zijn, moet iedere burger maar voor zichzelf beoordelen. Allerlei branchevervaging via adviseur schappen van politici of juist te ruggetreden politici heeft het ver trouwen in het ambt bepaald niet ongeschokt gelaten. Ook de kwes tie van de koopsompolissen was niet bevorderlijk om het geloof in de onkreukbaarheid van politici te sterken, ook al ging het hier om een briesje in een glas water De lóbby-achtige druk kamerleden, mede door steeds verfijnder beïnvloedingstechnie ken uit het bedrijfsleven, bloot staan moet niet worden onder schat. Juist omdat men daarbij gemakkelijk in het niemandsland tussen wat kan en wat niet kan verzeild raakt, zou het goed zijn dat er wel enige grenspalen in de vorm van fatsoensregels zouden komen. Politici zijn net als ande re mensen, niet beter en niet slech ter. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. ANTWERPEN (BELGA) - De sta king in de Belgische olie-indus trie duurt nog steeds voort en heeft zich op sommige plaatsen zelfs uitgebreid. Er zijn tot nu toe nog geen grote problemen geweest bij de pompstations langs de wegen, maar deze wor den als de staking aanhoudt snel verwacht. De staking is uitgeroepen nadat de Amerikaanse maatschappij Oc cidental het sluiten van haar raf finaderij RBP te Antwerpen be kend maakte. Vrijdagavond heb ben vierduizend arbeiders in de distributie het werk neergelegd. Vanmorgen gingen ruim duizend arbeiders op verschillende raffi naderijen in staking. De 256 arbeiders van RBP houden hun bedrijf al dagenlang bezet. Hun eis is handhaving van werk gelegenheid. De achtergrond van de sluiting is dat er teveel raffina derijen zijn in Europa, waardoor een tekort aan orders is ontstaan. DEN HAAG (ANP)- Het zendschip "Aegir", dat onder de naam ra dio Delmare sinds 21 augustus radio-uitzendingen vanaf de Noordzee verzorgt, is vanmor gen bij ëen stevige bries losge slagen van zijn ankers. De be manning heeft om assistentie gevraagd. De sleper Smithbank uit Rotterdam verleende van morgen de gevraagde assisten tie. 4 weken lang hei AEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1