Graspol bepaalt lot van RCL tenonder in chaotische slotfase Noordwijk wint topper Spakenburg wint met 3-1 Nog even wennen voor Rijnsburgse Boys Ter Leede wint door dubieuze strafschop MAANDAG 11 SEPTEMBER 1978 Arme Theo Guyt> Hij moet als geen ander, onmiddellijk na dat voor hem zo fatale moment, de conse quenties van die voor 0-2 goed- zynde 'graspolgoal' hebben be seft. Direct nadat hij zo drama tisch over die flodderbal van Bo- gers was geduikeld, moet de ta lentvolle goalie hebben geweten, dat Noordwijk juist die gelukkige 0-2 dankbaar als gelegenheid zou aangrijpen om de gordel van rust en zelfvertrouwen nóg wat strak ker om te gorden. Zelfvertrouwen, dat voor rust al den waren by Quick Boys in de ouverture aanzienlijk minder op de voorgrond getreden. Vooral door de creatieve inbreng van Jaap Heerikhuisen slaagden de Katwijkers er toen in de tekort komingen in aanvallend opzicht op afdoende wijze te maskeren. Sterker nog: de voortreffelijk op tredende Dick Dortmundt moest in die beginfase regelmatig han delend optreden bij gevaarlijke inzetten van Heerikhuisen en de goedspelende puntspeler Cees Rooyen. „Dortmund was voor ons een obstakel' Quick Boys-spits Cees van Rooyen (midden) tracht zich door de Noordwijkdefensie te slingeren. Hij ontmoet op zijn weg echter Ab Spaanderman. Frans v. d. Veen (links) en Bart Zandbergen (rechts) kijken belangstellend toe. KATWIJK - Secondenlang zat Quick Boys-sluitpost Theo Guyt op zijn knieën wezenloos te staren naar dat 'domme' graspolletje, daar vlak voor zijn heiligdom, dat brutaalweg de rol van scherprechter in het regiospektakel Quick Boys-Noord wijk (uitslag 1-2) voor zich had op geëist. Uitgerekend dat oneffenheidje in de verder onberispelijke Katwijkse piste was er de oorzaak van geweest, dat het onschuldig uitziende schuivertje, dat Jan Willem Bogers in de 62ste minuut losliet, een ver raderlijk opstuitend effect meekreeg. De lichte koerswijziging, die het speeltuig daardoor maakte, was voldoende om de Katwijkse sluitpost in een poel van ellende onder te dompelen. gelvrije Bogers, die zich het bui tenkansje op de 0-1 niet liet ont glippen. Noordwijk had zich door die mee valler uiteraard een aanzienlijk rustiger uitgangspositie verwor ven. Het kwam in het spel duide lijk tot uitdrukking. Gaandeweg werd het initiatief van Quick Boys overgenomen. De ploeg creërde zich via Bröring (on reglementair gestuit door Den Hollander), Klinkenberg en Van Dijk opeens reële kansen om de marge uit te breiden. Die laatsten werden echter in hun scorings driften gestuit door Guyt en Den Hollander. In het tweede bedrijf pakte Quick Boys met tomeloze geestdrift de J na die 0-1 losgelaten draad weer op. Op verbeten wijze werd de jacht op de gelijkmaker ingezet. Cees van Rooyen vond echter Ab Spaanderman op zijn weg en Rienks had in ideale positie op nieuw teveel tijd nodig om zich als doelpuntenmaker te laten bejubelen. Dat gelukzalige lot bleek later wel weggelegd voor Bogers, omdat het bewuste gras polletje zonodig de aandacht op zich wilde vestigen. Tot verdriet van Theo Guyt... GERARD VAN PUTTEN belangrijke mate binnen de Eel- Goed, ook Noordwijk kreeg in (lat n-brigade was geslopen, op het moment, dat Quick Boys-li bero Joep den Hollander Noord wijk (lees Sjoerd Boot) in de meest letterlijke zin het balletje had toegespeeld en Jan Willem Bogers zich daardoor als maker van de openingstreffer mocht la ten bejubelen. In feite had die in de 33ste mjnuut. gescoorde goal al een enigszins verlammende werking op de en thousiast gestarte thuisploeg ge- had. Met name rechtermidden velder Jaap Heerikhuisen, die zich in de openingsfase als een kundig regisseur had aange diend, zakte na die 0-1 naar een ongekende diepte weg. Trou wens, ook diverse andere Kat wijkse acteurs kregen in die pe riode plotsklaps problemen met hun rolkennis, nu Quick Boys nóg meer dan tevoren het geval was geweest van de wijkendspe- lende (de term is van Arie Lagen dijk) Noordwijkers de speldicte- rende rol kreeg opgedrongen. De voormalige Katwijkspeler Freek Rienks bijvoorbeeld slaagde er geen moment in de door zijn di recte opponent Ab Spaanderman soms opengelaten ruimte pro ductief te maken, eenvoudig, omdat de middenvelder zater dagmiddag niet bij machte bleek om vanuit zijn normale -trage- bewegingstempo naar een hoger bewegingsritme te accelereren. Zoals in die fase de aanvallende be perktheden van de vleugelver dedigers Remmelzwaal en Van Tricht al evenzeer op duidelijke wijze aan het licht kwamen, schuldig als zij met hun van zui verheid gespeende passes gere geld waren aan onnodig balver lies. Voeg daarbij het feit, dat de flankspelers Teun v.d. Plas en Bart Zandbergen de fout begin gen zich te vaak achter hun direc te tegenstanders Van Kesteren en Plaatzer te verschuilen en het is verklaard, dat Quick Boys in de slotfase niet verder kwam dan die merkwaardige .caramboletreffer van Cees van Rooyen, die, nadat hy was ingeschakeld door Zand bergen, zijn inzet eerst tegen de paal zag belanden, waarna de bal vervolgens via Frans van der Veen toch in het doel verdween: 1-2. Onvolkomenheden Al die offensieve onvolkomenhe- begin in ruime mate goede gelijkheden, zoals Van Dijk, die uit kansrijke positie voorlangs schóót, maar de formatie van John Eelman was in dat eerste half uur niet werkelijk in staat om de dadendrang van de Katwij kers in te kapselen. Juist daarom accepteerden Booten Bogers na 33 minuten de onge wild uitgestoken helpende hand van Den Hollander met zoveel gretigheid. De Katwijkse ausput- zer bracht de kentering in de wedstrijd, omdat hij op vrij knul lige wijze tegen de Noordwyk- captain opschoot en tot zijn ont zetting moest toezien, hoe de bal daarna terechtkwam bij de vo- le Klerk (midden) in duel met Rijsoord-verdediger Ver- t Haasnoot (9) kijkt toe KATWIJK - Volkomenterecht maakte Quick Boys-trainer Arie Lagendijk zich boos over de kritiek, die werd geuit op de speelwijze van zijn ploeg. "Wé hebben wel degelijk ge probeerd de wedstrijd te dic teren. Zeker in het eerste half uur voor rust, maar toch ook daarna hebben we getracht Noordwijk onder druk te zet ten. Dat we daarmee Noord wijk in de kaart hebben ge speeld is een feit. Maar wat moetje anders, als er driedui zend mensen op de tribune zitten? We hebben getracht via pressievoetbal Noordwijk de voet dwars te zetten. Dat is helaas niet gelukt. Noordwijk heeft goed gebruik gemaakt van de geboden ruimte. In de toekomst zullen we in thuis wedstrijden echter op soort gelijke wijze de tegenstan ders onze wil op moeten leg- geni Dat dit eventueel punten kan kosten moeten we dan maar incalculeren". Toch zal dat in de toekomst nog weieens mee kunnen vallen. Niet iedere tegenstander heeft immers voetballers als bijvoorbeeld Jan Willem Bo gers rondlopen. Samen met Ruud Bröring en John van Dijk vormt hij bij Noordwijk een' voorhoede, waar iedere traiher zich gelukkig mee zou moeten prijzen. Noordwijk- traiher John Eelman plaatste overigens de kanttekening, "dat met name Ruud het noodzakelijk vond via sub tiele voetbewegingen in de slotfase de op dat moment Dick Dortmundt. opgebouwde Ö-2 voorsprong luister bij te zetten. Onnodig balverlies was het gevolg. Wat voor ons overigens geen ver dere gevolgen had" Ook Sjoerd Boot moest toege ven» dat Quick Boys lange tijd het heft in handen had gehad. "Qüick Boys drong ons dui delijk op de eigen helft terug. Zoals zo vaak viel het doel punt aan de andere kant. Na rust viel bij ons de concentra tie wat weg. Dat tiit zonder gevolg bleef kwam mede, omdat Dick Dortmundt ge weldig stond te keepen". Hetgeen collega-aanvoerder Arie Haasnoot tot de opmer king verleidde, "dat die Dortmundt voor Quick Boys de grote sta-in-de weg was geweest. Hij is degene, die het verschil uitmaakte met het Noordwijk van vorig jaar". Het moet inderdaad worden ge zegd, doelman Dortmundt hééft echt klasse. Noordwijk lijkt er ten opzichte van het vorig seizoen dan ook duide lijk op vooruitgegaan, nu het team ook Kees Karstens, Rob Suttorp en John Manuputty nog" achter de hand heeft. De enige zorg van trainer Eelman is, dat er mogelijk onnodig puntenverlies tegen de zwak kere ploegen wordt geleden. Doipweg door gebrek aan concentratie en inspiratie. Ook Quick Boys heeft be paald mogelijkheden om bo venin te kunnen eindigen. Juist daarom was het zo on bevredigend, dat de competi tieleiding deze topper zó vroeg in het seizoen had ge pland. THEO VAN SEGGELEN SPAKENBURG - Na een zeer enerverende wedstrijd tus sen twee aanvallend ingestelde ploegen heeft R.C.L. bei de punten laten liggen tegen Spakenburg (3-1). In een tumultueus verlopen slotfase, waarin RCL wanhopig probeerde de gelijkmaker te forceren en waarbij doelman Bram Brandt zelfs als veldspeler ging optreden, sloeg Spakenburg via een uiterst simpel doelpunt toe. Hieraan was een partij voetbal voorafgegaan, bestaande uit in grediënten die een amateurwed strijd zo aantrekkelijk kunnen maken: aanvallend voetbal, fou ten in beide defensies, fraaie schoten, knappe saves van beide keepers, sensatie en vooral vier doelpunten. Al in de beginfase van de wedstrijd, die zich ken nerkte door het af tasten van eikaars mogelijkhe den en onmogelijkheden moest Hans Braat op de doellijn redding brengen na een kopbal van de al- RIJNSBURG - Het zal nog wel enige tijd vergen, voordat Rijnsburgse Boys het spel speelt, zoals trainer Herman Wijnands dat voor ogen heeft. Bij tijd en wijle komt dat nieuwe speltype in de wedstrijd goed uit de verf, op andere momenten heeft de Wijnands-brigade daar ech ter Üe grootste moeite mee en zakt de ploeg als een weke pudding ineen. Zaterdag te gen Rijsoord kwam dat vooraslnog wisselvallige spel van RBB weer tot ui ting. Desondanks blijken de Boys de eerste beginselen van het door Wijnands zo ge liefkoosde 'totaalvoetbal' aardig onder de knie te krij gen, getuige alleen al de rui me zege op Rijsoord: 5-2. "Het ontbreekt", aldus Wij nands, "bij een aantal spe lers alleen nog aan spelin zicht, maar ook dat gaat ie dere week beter". Een van die spelers bij wie het spelinzicht nog niet gerijpt is, is Leo van Delft. Het pas negentienjarige talent speelde als laatste man (Wil Groenendijk zat zijn laatste schprsing uit) een goede wedstrijd, maar kwam op die positie op het organisa torische vlak nog het een en ander tekort. Om die reden functioneerde de Rijnsburg se defensie zaterdag dan ook niet naar behoren. De twee tegentreffers waren daar onder meer het gevolg van. In aanvallend opzicht heeft Rijnsburgse Boys er dit sei zoen het verrassingseffect 'Van der Voort' bij gekregen. De van SC Lisse afkomstige middenvelder Ruud van der Voort heeft door zijn snel heid (waarmee hij de induk wekt eenmaal per week op de draversbaan van Duin- digt te trainen), met name in de counter, niet de minste moeite met zijn tegenstan ders. Vreemd was het dan ook niet dat hij na een kwar tier spelen, na aangeven van Cas Zwaan, 1-0 in tikte. Een fout van doelman Cees Star, hij kwam onnodig uit zijn doel om Rijsoord-spits Den Uyl het scoren te belet ten, hetgeen Zwaan ook al trachtte te doen, leverde niet veel later de gelijkmaker op. Nadat Henk van der Zwan vlak voor en na rust voor 3-1 zorgde, maakte Marion dankbaar gebruik van de weifelende houding van de RBB-defensie en nam alle tijd voor het aanleggen van een afstandschot van 25 me ter, waarop Star kansloos was. Op het moment dat al les weer een beetje klopte bij Rijnsbugse Boys en het 'to taalvoetbal' dicht benaderd werd, bewezen Van der Voort en Gert Ouwersloot dat het nieuwe systeem wel degelijk zijn vruchten kan afwerpen. WALTER OOMEN tijd gevaarlijke Spakenburgse centrumspits Rudy Beukers. Spakenburg begon langzaam maar zeker het heft in handen te nemen en onder aanvoering van spelverdeler Ferry ter Mors werd RCL regelmatig en steeds na drukkelijker teruggedrongen. Deze Ferry Ter Mors (ex-Zwart Wit) genoot de twijfelachtige eer een persoonlijke mandekking van David Brandt te krijgen. De duels tussen beide spelers waren mede bepalend voor het verloop van de eerste helft. Aan de ene kant strooide Ter Mors, met zijn schitterende traptech- niek en uitstekende spelover- zicht, met fluwelen passes, maar aan de andere kant weigerde hij zijn schaduw David Brandt te volgen bij diens aanvallende es capades, die hierdoor steeds fre quenter en gevaarlijker werden. In de 18de minuut was het woord aan Spakenburg: Ter Mors open de op rechts en zijn collega-mid denvelder Bert Koops had een onbegrijpelijke vrijheid. Hij ging goed door, maar produceerde een trappende beweging, die het midden hield tussen een voorzet en een schot. Voordat RCL wist wat zijn bedoeling was geweest, lag de bal al in het net. Terwijl de RCL-defensie verbaasd bleef toekijken, kwam Ruud Beukers in en knalde de bal laag in (1-0). In de 34e minuut was linkervleu gelverdediger Ab Braat op links goed doorgebroken. Hij trok de bal richting zestienmeterlijn, waar de goed vrijgelopen David Brandt (Ter Mors was nergens te bekennen) keihard en hoog 1-1 liet aantekenen. Het gevolg was een levendige partij voetbal van beide kanten met veel aanvallen de impulsen van Spakenburgs ausputzer Jan van Diermen I. Voortzetting De eerste twintig minuten van de tweede helft waren een voortzet ting van de laatste tien van de eerste, met als hoogtepunten drie sublieme reddingen van Bram Brandt op inzetten van Beukers en Rik de Harder. De 22ste minuut bracht de beslis sing in de wedstrijd: op het mo ment, dat Ton Ederveen bij RCL de geblesseerde Hans Braat was komen vervangen, mocht Jan van Diermen II op rechts een vrije schop nemen. Hij trok de bal hard en laag vóór, Ruud Koele- wijn en de gehele verdediging van RCL misten en de bal vloog bij de eerste paal tegen de touwen (2-1). Het antwoord van RCL was verras send, maar logisch: Cees Ruis werd in de spits geposteerd van wege zijn lengte en achter ging RCL man-tegen-man spelen. Het gevolg hiervan was. dat Spaken burg veel meer ruimte kreeg en doelman Brandt ver buiten zijn strafschopgebied als laatste man optrad. Toen hij echter in de 40ste minuut mee wilde gaan voetbal len rond de middenlijn (in navol ging van o.a. Pim Doesburg) en de bal knullig verspeelde, was het voor alweer Rudy Beukers niet moeilijk om vanaf 45 meter de bal in het verlaten doel te plaatsen (3-1). Zo eindigde de leuke wed strijd in een verdiende Spaken burgse zege, dit alleen al op grond van het feit, dat de ploeg goed profiteerde van enorme indivi duele blunders van RCL. JAN VAN DUYN LEIDEN - Ter Leede, dat doorgaans pas later in het seizoen op dreef komt, mag zich nu na twee com- petitiedagen al verheugen in het rijke bezit van drie punten. Na de 1-1 vorige week op eigen veld tegen ASWH, wisten de Sassen- heimers zaterdag de lasti ge uitwedstrijd tegen Spi rit in een 0-1 overwinning om te zetten. Katwijk - vorige week nog vrij - bleef in Gouda tegen Jodan Boys op een 1-1 gelijkspel steken. Lis- ser Boys deed het van dit drietal zaterdag tweedeklassers het minst. In Nieuw-Lekkerland werd tegen de club van die naam met 1-0 het onderspit gedolven. Spirit-Ter Leede - Een omstreden strafschop moest er uiteindelijk aan te pas komen om Ter Leede aan de volle winst te helpen. "Aangeschoten", meenden de Spirit-spelers, toen de bal in de achttiende minuut de arm van back Jan de Jong beroerde. Scheidsrechter Ekering was die mening echter niet toegedaan er deponeerde de bal op de stip. Tei Leede-ausputzer Nico van de. Fange had weinig moeite om de ze eenvoudige mogelijkheid t< verzilveren (0-1). Daarmee is het meest sensationel' van deze matte partij wel verteld Het enig ander opmerkelijk fei was het schot van Sassenheime Hans Bisschops een paar minu ten later, dat een einde vond oi de kruising. Spirit probeerdi vooral in het laatste kwartier no^ wel iets aan die achterstand tc doen, maar de ploeg miste vol doende stootkracht om echt ge vaarlijk te'wkunnen worden. Al leen Gerrit van der Heuvel was met een schot dat net naast ging nog enigszins in de buurt van de gelijkmaker. Ontevreden Jodan Boys-Katwijk - Trainer Ger Perdijk van Jodan Boys vond na afloop dat zijn spelers geen en kele reden tot mopperen hadden met het gelijkspel tegen Katwijk. Hij toonde zich vooral uiterst on tevreden over het spel dat de Gouwenaren na rust opvoerden. Inderdaad had Katwijk gedurende die tweede helft constant een groot overwicht. Dat resulteerde uiteindelijk in slechts één treffer. Een strakke hoekschop van Huig Schaap bereikte het hoofd van Jan van der Plas, die met een fraaie kopbal 1-1 kon laten aante kenen. Voor rust namelijk, toen de ploegen nog aardig tegen el kaar opwogen en het publiek aantrekkelijk voetbal voorscho telden, had Jodan Boys via de ge vaarlijke spits Bert Graafland de leiding genomen. Hy pikte in de vijfendertigste minuut een diep tepass van Joop Alphenaar op en knalde die keihard langs Kat wijk-goalie Kees Koelewyn. Katwijk bleef na het doelpunt van Van der Plas op meer jagen, maar de geroutineerde en goed spe lende Goudse achterhoede kon erger voorkomen. Het was de uitblinkende doelman Piet Roondenberg, die goede kansen van onder andere Piet Varkevis- ser en Jan van Dyk onschadelijk maakte. Gebrek aan routine Nieuw-Lekkerland-Lisser Boys - Debutant Lisser Boys heeft het in het tweede duel in de tweede klasse niet kunnen bolwerken. Het was voornamelijk een gebrek aan routine dat de ploeg van trai ner Van der Horst in Nieuw-Lek- kerland tegen de club van die naam de das omdeed. Technisch waren de Lisser spelers wel wat meer onderlegd dan hun tegen stander, maar Nieuw-Lekkerland toonde zich de meest geïnspi reerde ploeg en in veel gevallen iets voortvarender. Het enige doelpunt van de wedstrijd kwam zeven minuten voor rust tot stand. Gert-Jan van de Valk speelde onnauwkeurig terug, waarop een onoverzichtelijke si tuatie ontstond wat uiteindelijk resulteerde in een indirecte vrije trap in het strafschopgebied. Eerst kwam het schot van Nieuw- Lekkerland-speler Hugo Boer nog terug uit de mêlee van spe lers, maar in tweede instantie velde hij alsnog het vonnis over Lisser Boys (1-0). De Lissenaren probeerden daarna nog wel terug te komen, maar tot een daadwer kelijk offensief kwam het eigen lijk niet. Meer dan doelrijpe kan sen voor Leo Weijers en Gerard Nykamp zat er niet in. Halverwe ge de tweede helft viel Lisser Boys ver terug en was Nieuw- Lekkerland met name via de ge vaarlijke Kees de Bruin nog dichtbij een tweede doelpunt. ZEILEN - De Australische zeiler Keith Pattison is op het IJssel- meer nabij Enkhuizen open Ne derlands kampioen in de Finn- jollenklasse geworden. Pattison eindigde tweemaal op de eerste plaats en twee keer als tweede met een totaal van 6 punten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15