Superieur Ajax 'speelt' in tweede helft met PSV SCOREBORD Ik zie een sten Feyenoord pas laat naast matig AZ: Harde aanpak houdt voetbalsupporters in Alkmaar kalm Tahamata forceert breekpunt 'n Rondje van mij. Wie heeft de opener? MAANDAG 11 SEPTEMBER 1978 SPORT EREDIVISIE FC Utrecht-PEC/Zwol le1-1 MW-NAC1-1 NEC-FC Twente0-0 Spartd-Volendam3-0 FC Den Haag-Roda JC0-3 AZ'67-Feyenoord 2-2 Haarlem-Vitesse1-1 GA. Eagles-FC VW2-0 Ajax-^SV2-0 Ajax 5 5 0 0 10 19-5 Roda JC 5 4 1 0 9 11- 0 PSV 5 3 1 1 7 10- 4 Twente 5 1 4 0 6 5-2 NEC 5 1 4 0 6 4-1 AZ'67 5 2 1 2 5 15-11 Feyenoord 5 13 15 5-4 Utrecht 5 13 15 6-6 Sparta 5 2 1 2 5 6-7 NAC 5 13 15 7-12 G.A. Eagles 5 1 2 2 4 7-7 Vitesse 5 1 2 2 4 8-9 Haarlem 5 1 2 2 4 5-9 VW 5 2 0 3 4 3-12 Den Haag 5 1 1 3 3 3-7 Volendam 5 1 1 3 3 3-8 Pee/Zwolle 5 0 3 2 3 5-10 MW 5 0 2 3 2 1- 9 EERSTE DIVISIE Vlaardingen-Eindhoven0-2 Wageningen-Telstar1-1 Groningen-Helmond Sp3-0 Excelsior-Amsterdam0-0 Dordrecht-Cambuur1-1 Heerenveen-Den Bosch3-1 Fortuna SC-Willem II 2-0 Heracles-Veendam 2-0 De Graafschap-Amersfoort3-2 Fortuna SC 5 3 2 0 8 12- 3 Graafschap 4 3 1 0 7 10- 4 Groningen 5 2 3 0 7 5-1 Heracles 5 2 3 0 7 6-3 Heracles 5 2 3 0 7 6-3 Amsterdam 5 2 3 0 7 3-1 Wageningen 5 2 2 1 6 9-5 Excelsior 5 2 2 1 6 3-2 Eindhoven 3 2 10 5 4-1 Telstar 4 1 3 0 5 4-3 Veendam 5 2 1 2 5 7-5 Willem II 5 13 15 4-3 Cambuur 5 1 2 2 4 2-3 Dordrecht 5 1 2 2 4 3-7 Den Bosch 5 1 1 3 3 4-6 Vlaardingen 5 113 3 4-7 Amersfoort 5 1 1 3 3 7-11 Heerenveen 5 1 1 3 3 4-11 SW 4 0 2 2 2 4-9 Helmond Sp. 5 0 0 5 0 5-15 1. Clarke (Ajax) en Van der Kuylen (PSV)5 3. Arnesen en Ling (Ajax), Kist (AZ), Mohorovic (NAC) en Morgan (Sparta) 4 ALKMAAR - De AZ-leiding heeft zaterdag drastische maatregelen ge nomen in samenwerking met de politie in Alkmaar. De jeugdige sup- portersgroepen van AZ en Feyenoord werden, doordat ze naar aparte vakken werden verwezen, uitgebreid gefouilleerd. Op de staantribu- nes stonden leden van de AZ-órdedienst en rechercheurs. Voorts waren politiehonden ingeschakeld. De jeugdige supporters kre gen dan ook geen kans om voorwerpen op het veld te gooien. Toch raakte er nog een controleur van AZ aan het hoofd gewond en moest hij voor behandeling naar een ziekenhuis worden vervoerd. Buiten het stadion stond een mobile eenheid van de politie gereed om zonodig in te grijpen. Dat hoefde niet. Manager Hans Kraay heeft zaterdag toch nog een stukje van de wed strijd AZ-Feycnoord kunnen zien. Na zaterdagmiddag als spion Ips wich Town-Aston Villa (0-2) in Engeland te hebben bezocht, keerde de AZ-official vliegensvlug terug. Hans Kraay kon weinig vertellen over Ipswich, dat woensdagavond de tegenstander van AZ voor de eerste ronde van het Europa-Cuptoernooi voor bekerwinnaars in Alkmaar „Wij krijgen het moeilijk, maar daar is Europa-Cupvoetbal voor", aldus Kraay. Feyenoord wacht met spanning op de uitslag van de foto's, die vandaag zullen worden gemaakt van de knie van Gerard van der Lem. De Rotterdamse rechtsbuiten klaagt al enige tijd over pijn, die hem o.m. belette om zaterdagavond aan te treden. Aad Mansveld leest Jaan de Graaf de les. De Spakenburger trok zich er weinig i bracht hij voor AZ de stand op 2-1 AMSTERDAM - Simon Tahamata heeft zaterdagavond te gen PSV nog eens ten overvloede aangetoond dat hij te goéd is om een pendeldienst te blijven onderhouden tus sen de dug-out en het veld. Omdat Ajax-trainer Cor Brom in de prettige situatie verkeert dat hij ten minste vier (goede) spelers tot zijn beschikking heeft voor drie plaat sen op het middenveld, heeft hij een rouleersysteem moe ten invoeren. Een aflossing van de wacht, die tot nu toe voor Tahamata vrij eenzijdig is geweest, hoewel juist hij nog geen moment in gebreke is gebleven. In de thuiswedstrijd tegen PEC werd pas 13 minuten voor tijd een beroep op hem gedaan en had hij maar vier minuten bedenktijd nodig om Ling op weg te sturen naar het voor de Amsterdammers verlossende vierde doelpunt. Af gelopen woensdag bewees de kleine Zuidmolukker in de uit wedstrijd tegen PEC geen war- ming-up nodig te hebben, door zijn eerste de beste actie als in valler in de 82ste minuut zelf om te zetten in een schitterend doel punt, waarmee hij bewees dat in zet in zijn spel gezelschap heeft gekregen van inventiviteit. Brom heeft tot dusver bij herhaling verkondigd dat hij Tahamata be slist niet als een vaste reserve be schouwt. Een feit is echter dat hij zijn donkere pupil tegen PSV in principe weer een plaats op de „bank" had toebedacht. Alleen als gevolg van het wegvallen van de woensdag met een enkelbles sure opgescheepte verdediger Jan Everse was er plotseling als nog plaats voor Tahamata, omdat Soren Lerby ditmaal moest bij springen in de defensie. Sollicitatie Tahamata greep ook deze keer de gelegenheid aan om te sollicite ren naar een vaste aanstelling in het eerste elftal. Niet alleen door ADVERTENTIE Heerlijk,helder Heineken steeds oplossingen in moeilijke situaties aan te dragen, maar vooral ook door de wijze waarop hij (in samenwerking met Dick Schoenaker) het breekpunt in de wedstrijd wist te forceren. In de 58e minuut trok hü een lange sprint op de linkervleugel, van waar hij de bal op maat afleverde bij Schoenaker, die ineens uit haalde. Dat Tahamata de voorbereidingen voor dat openingsdoelpunt had kunnen treffen, weet trainer Kees Rijvers van PSV achteraf vooral aan de onattendheid van Willy van de Kerkhof en Kees Krijgh: „We hadden met elkaar afge sproken dat Tahamata niet veel vrijheid mocht krijgen, maar der tien minuten na rust was Willy van de Kerkhof niet te bekennen en was Krijgh te laat om nog iets te kunnen redden. We hoefden niet per se te winnen, maar wat gebeurde er, in hun ijver speel den mijn jongens te veel op de helft van de tegenpartij, ook op. het moment dat ze bij Tahamata hadden moeten zijn. We hebben een goede eerste helft gespeeld. Op deze manier hadden we niet hoeven te verliezen" Chauvinisme In zijn chauvinisme zag Rijvers echter over het hoofd dat zijn ploeg met een nederlaag van 2-0 (vijf minuten voor tijd vloerde Ernie Brandts Ruud Krol en be nutte Ray Clarke de penalty) be paald niet tekort was gedaan. Af gezien van een wat moeizame in- werkperiode van Ajax, waarin bijvoorbeeld Harry Lubse de bal juist over kopte en Paul Posthu- ma net naast schoot, was het woord wel heel duidelijk aan de Amsterdammers. Dat zij niet in een vroeger stadium wisten uitte lopen, is onder meer terug te voe ren op reddingsacties van Adrie van Kraay en Brandts op de doel lijn en op een gecorrigeerde be slissing van scheidsrechter Wee- rink bij een doelpunt van Schoe naker. Nadat Weerink al in de dertiende minuut wat al te snel een gele kaart had getrokken voor de PSV'er Stevens, die Ling op het veld had uitgestrekt, leek Wee rink in eerste instantie geen re den te zien om zijn medewerking niet te verlenen aan een doeltref fend afstandschot van Schoena ker. Pas na een massaal protest van de Eindhovenaren bedacht hy zich en kwam hij tot de conclusie dat er sprake was van hinderlijk buitenspel. Verdedi ger Brandts: „Clarke stond ach- Na aangeven van de niet zichtbare Tahamata, haalt Schoenaker v Clarke en Lubse zijn getuigen. ter mij en Van Kraay en veran derde de bal van richting toen Schoenaker schoot". Het was niet de enige keer dat Clar ke PSV te hulp kwam. In de eer ste helft was de Engelse spits het richtingsgevoel zodanig kwijt, dat hy met een volledig mislukte pass zijn scherp opgestelde te genstander Renè van de Kerkhof bijna een vrije loop in de richting van doelman Piet Schrijvers toe stond. Alleen omdat Van de Kerkhof niet op een dergelijke geste had gerekend, ging dat be zoek niet door. Onwennig Clarke liet vooral op deze momen ten blijken nog niet te zijn ge wend aan zijn nieuwe omgeving. Hij probeert in te spelen op het artistieke voetbal van zijn mede spelers, maar tot nu toe is hy in feite alleen van waarde voor de ploeg als hij gaten trekt voor op komende collega's en zich verder niet met het spel bemoeit. In de spits wordt hij dan ook constant afgelost door Schoenaker, Ta hamata, Ling, Geert Meyer en afwisselend de centrale verdedi gers Krol en Pirn van Dord, die herhaaldelijk accentueren hoe aanvallend Ajax momenteel denkt. In het begin leek PSV die voortva rendheid van zijn opponent te zullen uitbuiten, maar al snel -bleek dat Willy van der Kuylen als centale man niet over de ver deelsleutel beschikte waarmee de verdediging van Ajax had moeten worden geopend. Van der Kuylen kwam niet verder dan het terugleggen van de bal en kreeg ook geen steun van andere halfspelers. Jan Poortvliet had Frank Arnesen weliswaar tegen diens gewoonte een verdedigen de rol opgedrongen (Arnesen: „Ik ben bewust teruggegaan, omdat zijn sterkste punt het verdedigen is en Tahamata mijn rol gemak kelijk kon overnemen"), maar wist daarentegen niet voor aan vallende impulsen te zorgen. Hetzelfde gold in feite voor Renè van dé Kerkhof, die al gauw ge dwongen was om te gaan zwer ven, eenvoudig omdat hem geen inspraak werd gegund door een alleen in het begin onzeker op tredende Lerby. Solisten In tegenstelling tot Ajax, waar de solisten (Ling, Tahamata) zich gemakkelijk lieten inpassen in het als een harmonica werkende collectief, kwamen de individua listen by PSV te zwemmen. Zij verloren het onderlinge contact en konden afzonderlijk geen antwoord vinden op de pressie van de Amsterdammers. Zeker ADVERTENTIE r het eerste Ajax-doelpunt. Brandts, niet na rust, toen Ajax soms zo superieur was, dat het positie spelletjes uitvoerde als gold het een trainingspartij. Dat het bij 2-0 bleef, is dan ook eerder een te kortkoming van Ajax dan de ver dienste van PSV, dat in Ton van Engelen een zwakke stand-in had voor de met een vingerblessure tobbende Jan van Beveren. Van Engelen had vaak geen vat op de bal en vergrootte alleen maar de onrust. Niettemin zal PSV vermoedelijk ook woensdagavond tegen Fe- nerbahce een beroep op hem moeten doen, ook al hoopt Van Beveren op een „wondertje" dat zijn rentree zal bespoedigen. Van Beveren, die zich definitief niet meer beschikbaar zal stellen voor het Nederlands elftal (Zwartkruis weet dat, maar durft het niet offi cieel aan me te vragen): „De pijn in mijn vinger is over. Als het enigszins gaat, sta ik woensdag onder de lat. Ik geef nooit op". Gunstig is de situatie voor Ajax, dat waarschijnlijk woensdag weer kan beschikken over Jan Everse, waardoor Lerby vermoedelijk buitenspel zal komen te staan, ook al hield juist hij kort voor ty d de „nul" voor Ajax vast. De enige keer dat Ren-e van de Kerkhof geen genoegen hoefde te nemen met zijn figurantenrol en Schrij vers al was gepasseerd, redde Lerby voor de doellijn. JAN PREENEN ALKMAAR (GPD) - Jaan de Graaf, de handige linkervleu gelspits van het zaterdag avond zo gehandicapte AZ '67, kon zijn vreugde niet op. Een kwartier voor tijd van het boeiende voetbalgevecht te gen een sterk verjongd Feye noord, in het sfeervolle AZ- stadion, had de Spakenbur ger de bal flitsend langs doelman Eddy Treytel getikt: 2-1. Een verrassende voor sprong van de Noordhollan ders op het na rust veel beter voetballende Feyenoord, dat het chaotische AZ soms dreigde te overspelen. Slechts vijf minuten kon AZ hopen op succes, toen kopte Jan van Deinsen schitterend 2-2 in. Dat betekende ook de eindstand, waarmee de ploeg van trainer Georg Kessler dik tevi eden mocht zijn. Teleurgesteld Kessler maakte na afloop een teleurgestelde indruk. In de eerste plaats omdat zijn ploeg tweemaal een voorsprong moest prijsgeven, en daar naast daar Van Hanegem op nieuw last kreeg van een las tige spierverrekking in het dijbeen. „We hebben in dit nog prille seizoen wel veel pech met onze spelers. Des ondanks had ik hoop, dat we die voorsprong van 2-1 zou den vasthouden", aldus Kessler, die met nadruk wees op het sterk verzwakte mid denveld bij AZ. Over de zeer slechte organisatie van de AZ-defensie, waarin Bart van Nieuwpoort als ma tige linksachter debuteerde, wilde Kessler niets zeggen. In de eerste helft, toen Van Ha negem de gaten in deze linie dichtte en de voetbalzaken netjes regelde, bleven de ge breken nog verborgen. Na het vertrek van De Kromme bleek opnieuw, dat AZ in de fensief opzicht rommelig in elkaar zit. Feyenoord-trainer Jezek miste de geblesseerde Gerard van der Lem. En in het laatste half uur moest de uitblinkende ausputzer Aad Mansveld, die met een pijnlijke teen kampt, zich laten vervangen door Mi chel van de Korput. De Rot terdammers losten deze problemen beter op dan AZ. Dieploeg speelde alleen voor rust verdienstelijk. Kees Kist opereerde verrassend op het middenveld en Pier Tol had zijn plaats in de spits overge nomen. Tol, die op deze plaats niet voldeed, knalde in .de achtste minuut schitterend in. Doelman Eddy Treytel redde echter meesterlijk. AZ zocht niet, zoals in voorgaan de wedstrijden, onstuimig de aanval op. Het speelde dit maal met meer overleg. Emotioneel Feyenoord liet zich intussen niet onbetuigd en de 13.000 toeschouwers zagen dan ook een aantrekkelijke en soms emotionele strijd met vele spannende momenten. In de 40ste minuut klaterde ap plaus op voor Kees Kist, die na goed aangeven van Peter Ressel met een dreun in de hoek doelman Treytel vol komen kansloos liet: 1-0. Het betekende het honderdste competitiedoelpunt van de schutter, die in zijn nieuwe rol op het middenveld veel goeds deed. De tweede helft toonde een heel ander beeld. Zo goed als AZ voor rust draaide, zo slecht ging het daarna. De gebles seerde spelbepaler Van Ha negem werd op het midden veld vervangen door Ursem en dat was voor AZ een groot verlies. Feyenoord drukte het onzeker spelende AZ intus sen in de verdediging en het verbaasde niemand toen Wim van Til de gelijkmaker via een corner kon produceren: 1-1. Eerst kopte Van Til tegen het houtwerk, maar in de re bound deed hij het perfect over. AZ was merkbaar aan geslagen en defensief heerste er wanorde. Trainer Kessler haalde Tol eruit en voor hem kwam de 17-jari- ge Ricky Talan van jong-AZ in de voetbalarena. Talan verhuisde naar de rechtsbui tenplaats en Peter Ressel kreeg opdracht op het mid denveld te spelen. Kees Kist was intussen in de spits te ruggekeerd. Het wachten was op een Feye- noardtreffer. Die kwam nog niet, al had Jan van Deinsen bijna succes. Zijn spetter bot ste echter tegen de AZ-lat. Het angstige AZ kon alleen maar counteren. Toch zou de thuisclub na een half uur een verrassende 2-1-voorsprong nemen. Loek Ursem tikte de bal uit een vrije schop naar de jarige Nygaard (29), die prompt Jaan de Graaf in stel ling bracht. De Graaf rea geerde uitstekend, snelde naar Treytel en schoot knap Opwinding Het AZ-stadion trilde van op winding op zijn grondvesten. Slechts vijf minuten kon dit gehavende AZ hopen op een overwinning. Toen Van Nieuwpoort niet goed in greep, kwam Richard Bud ding op rechts vrij. Zijn strakke voorzet bereikte het hoofd van de attente Van Deinsen, die fraai 2-2 inkopte. Feyenoord toonde zich met dit gelijke spel content. En omdat ook AZ geen vuist meer kon maken, kwam er geen wijziging meer in de sco- Heerlijk,helder Heineken „Ajax is te groot voor Bilbao AMSTERDAM - Onder de 30.000 toeschouwers die Ajax-PSV zaterdagavond in De Meer volgden, bevond zich Gonzalo Beitia, de tweede trainer van het Spaanse Atletico Bilbao, woensdagavond de tegen stander van Ajax. Beitia vond „Ajax een groot team, dat waarschijnlijk te groot zal blijken te zijn voor Bil bao. Ik ben erg onder de in druk gekomen van de manier van spelen. Het team blijft gaan. Iedereen valt aan en verdedigt mee tot de laatste minuut", aldus Beitia. ADVERTENTIE Heerlijk, helder Heineken

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11