Directeur Gading: „Gehandicaptenbeleid Leiden flut" Leidato voor 17e keer van start v.d. Water „Hulp genoeg, maar het is wel wat nauw" ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1978 LEIDERDORP - Directeur "Ga ding": "Gehandicaptenbeleid Leiden flut". Raymond Guèrin en Dick van Tol zijn twee deel nemers van het Aktiviteitencen- trum voor lichamelijke gehandi capten "Gading" in Leiderdorp. Gading telt zo'n 25 deelnemers die binnen het centrum kunnen deelnemen aan verschillende ac tiviteiten, zoals het vervaardigen van een eigen krant, tuinwerk- zaamheden, lichaamsverzorging, tekenen en naaien. Het centrum kent ook een deelnemersraad die tot laak heeft wensen, klachten en ideeën van deelnemers te be spreken met medewerk(st)ers. De raad bestaat uit vijf vast en drie reserve leden die worden ge kozen door de deelnemers zelf. Herman Janssen, algemeen-direc teur van het Gading, over de acti viteiten binnen het centrum. "door hun gehandicapt zijn kun nen de deelnemers niet deelne men aan het arbeidsproces, maar ook zij willen wat te doen hebben. Hier kunnen en mogen ze van al les. Je zou kunnen spreken van alternatieven voor arbeid. Daar naast gaan we hier ook vormend te werk. We leren ze bijvoorbeeld hoe ze een belastingformulier moeten invullen". De gemeente Leiden noemt Her man Jansen een "flut-gemeente" wat betreft het gehandicapten beleid. Janssen: "Wanneer je ziet wat bijvoorbeeld de gemeente Leiderdorp allemaal voor gehan dicapten doet en je vergelijkt dat met Leiden kun je Leiden met recht een "flut-gemeente" noe men. Ik ben me er echter wel van bewust dat het in Leiden allemaal een stuk moeilijker ligt omdat het een oude stad is. Ütrecht en Am sterdam zyn vanwege de grote, oude binnensteden voor gehan dicapten net zulke beroerde ste den, Leiden is dus geen eenling". Wooneentrum Janssen vervolgt "In Leiderdorp is men aan het overleggen over de mogelijkheid tot het verwezelij- ken van een wooneentrum voor gehandicapten. Een groep van 20 tot 50 (aangepast) woningen bin nen een bepaalde wijk. Op dit moment zjjn we aan het praten met een aantal architecten. De gemeente Leiderdorp staat er zeer welwillend tegenover. Er zouden in deze regio best meer van dat soort centra kunnen ko- Er zou dan wel eerst een soort regio werkgroep moeten worden ge formeerd met inspraak voor de mensen die er gaan wonen. De moeilijkheid hierbij is dat het aanpassen van een huis veel geld en verlies van ruimte kost, omdat je gangen, deuren enz. breder moet maken. Daarnaast moet je zorgen dat je zo'n wooneentrum niet gaat afsluiten, dan ga je snel een ghetto-achtige situatie kwe ken". „Streekfunctie LEIDEN - Door het metselen van een eerste steen heeft burge meester Vis gisteravond de 17e Leidato geopend. De eerste bur ger die, voor de vierde keer in successie de huishoudbeurs opende, bevestigde de officiële steen aan een huis dat in tien da gen tijd (door leerlingen van ADVERTENTIE Quarts - Horloges De Aller Beste EIGEN ATELIERS niet meer weg te denken' technische scholen) in de Groenoordhallen zal verrijzen. Het project is bedoeld om de Lei- dato-bezoeker attent te maken op de goede toekomstmogelijkhe den die er in het bouwbedrijf zijn. Overigens verklaarde de burge meester het metselen maar "flauwekul" te vinden: het huis wordt over tien dagen, als 230 stands tellende huishoudbeurs verleden tijd zal zijn, weer snel afgebroken als het is gebouwd. De burgemeester verklaarde gis teravond "het wel weer eens leuk" te vinden om een Leidato te openen, hoewel hij toegaf dat het steeds moeilijker werd om "iets origineels" te bedenken om de opening luister bij te zetten. Bur gemeester Vis sprak niets dan lof over de Leidato. Hij vond de huishoudbeurs een "uitstekend voorbeeld van de regionale func tie van de stad Leiden" en sprak zijn bewondering uit voor de standhouders die de moed op brengen "open en bloot" met hun artikelen tien dagen lang de Groenoordhallen te bevolken. "Je bent kwetsbaar, wantje staat open en bloot terwijl je ook nog concurrenten om je heen hebt", aldus Vis die de Leidato niet in de laatste plaats een ontmoetings functie wilde toebedelen. "De hoofdzaak is een soort van ont spanning, een sociëteit die voor elk wat wils heeft. Eén van de happenings in Leiden die er echt bij zijn gaan horen", zo besloot de burgemeester. Eerder waren tien standhouders, die al tien jaar of langer aan de Leidato deelnamen, een huldi ging ten deel gevallen. Leidato- voorzitter Van Zijp roemde in zijn toespraak voorts de snelle opbouw van de stands (pas na de veemarkt dus dinsdagavond, kon daarmee een begin worden ge maakt) en verklaarde dat er de komende dagen ruim drie mil joen gulden aan goederen in de Groenoordhallen opgesteld is. ADVERTENTIE ANTIEKE EN STIJLKLOKKEN Uw vakadres Eigen ateliers De betere kwaliteiten in de voordeligste prijzen v. d. Water Haarlemmerstraat 181 ETALAGE IN DE STEEG Burgemeester V tselt de op de Leidato. Van Zijp en Van der Klugt, leden van het organisatiecomité kijken belangstellend toe Ten slotte Dick en Raymond schrijven over de opgedane ervaringen in bioscopen, restaurants en café's: "Van de twintig keer ben ik één keer geweigerd in de bio scoop. Door de hoofdingang kon ik, als ik in de rolstoel zat, niet naar binnen. Daar om moest ik altijd achterom. Eenmaal in de bios ging ik meestal uit de rolstoel en daarna in de stoel. De andere mensen in de rolstoelen moesten in het zijpad zitten. Omdat het niet anders kon hoefden we inplaats van 7,50* 5,00 te betalen. Hulp was er genoeg. Ook als we in een bovenzaal moesten was er hulp. We werden met rol stoel en al naar boven getild. In café's en restaurants is het voor mij iets gemakkelijker. Ik kan met m'n looprek zo binnenstappen. Als het erg druk is valt het een beetje te gen, aangezien mijn looprek overal tussen door moet. De ingang is meestal erg nauw en vol met barkrukken. Toi letten zijn niet erg groot. Er kan onmogelijk een rolstoel in. De bar is erg hoog. Je moet op een barkruk zitten wil je er bij kunnen. Als je in een rolstoel zit ben je verplicht aan een tafeltje te zitten. Ho- penlijk worden restaurants en cafés aangepast aan ge handicapten" Raymond Guérin 'Een poosje terug ben ik naar de bioscoop geweest. De film was "Soldaat van Oranje". Alleen kan beslist niet, om dat er altijd iemand moet zijn die de deur openhoudt. Verder kon ik niet op de ge wone stoel plaatsnemen maar moest ik langs het zij pad in de bioscoop zitten, anders kon het niet. De reden hiervan is dat de brandweer vreest dat, wanneer er brand uitbreekt, we in de vlammen opgaan. Je bent nl. niet zo gemakkelijk weg uit de bios met een rolstoel. Ook moest ik van te voren bellen om een plaats. In de kroeg moest ik eveneens vragen of Ze me er in wilden duwen, want de drempels waren te hoog. In een ander restaurant moes ten de stoelen opzij gezet worden" LEIDEN - Sedert enkele jaren is binnen het wereldje van de gehandicapten sterk het zelfstandigheidsgevoel binnengedron gen. Gehandicapten willen niet langer to taal afhankelijk zijn en als "zielig" worden beschouwd. Zoveel mogelijk alles zelf doen, werd het parool. Zelf er op uittrek ken, zelf boodschappen doen. In hoeverre Leiden, met z'n op één na grootste bin nenstad van Nederland, aan dat parool te- genmoet kan komen werd door Raymond en Dick, twee gehandicapten van "Ga ding", en ondergetekenden onderzocht. LEIDEN - Met een rolstoel door Leiden trekken betekent wor stelen met stoepranden die soms op onneembare vestingen lijken. Behendig proberen om met on handzame wagens om, op de stoep uitgestalde goederen heen te komen en tegelijk de voetgan gers proberen te ontwijken. Iets dat niet altijd lukt.Met name in de drukke Haarlemmerstraat en de nauwe Donkersteeg zijn botsin gen onvermijdelijk. Maar het betekent ook vriendelijk heid van doorgaans sjacherijnige Leidenaars. Toegeknikt worden, een groet krijgen van onbekende mensen. Een behulpzame hand. De vriendelijkheid is natuurlijk bedoeld voor Raymond en Dick, maar wij, als begeleiders, delen erin mee. De proef op de som ge nomen en lukraak oversteken zonder op of om- te kijken. Bus sen, auto's, vrachtwagens, ze stoppen zonder uitzondering. Spitsafbijter van de "test" is het museum van Volkenkunde. Een brede, monumentale trap voert naar de ingang. Onmogelijk om met stoel en al daar binnen te komen. We staan wat besluite loos te overleggen totdat twee suppoosten, die ons blijkbaar in de gaten hebben, de trap af ko men. Zonder veel omhaal van woorden sjorren de niet meer zo piepjonge suppoosten Raymond en Dick met rolstoel en al naar boven. Vrachtjes van respectie velijk zeventig en honderd kilo Zelfs het ijzeren toegangshek, een draaigeval dat zich niet voor verhuizingen leent, wordt ver plaatst. De twee bereidwillige museummannen verontschuldi gen zich herhaalde malen voor het ontbreken van een lift en op rit. Er is, zo vertelt één van hen, vroeger wel een lift geweest. De directeur vindt het volgens de suppoosten niet nodig er weer één te bouwen. Ze vertellen dat Raymond en Dick beslist niet de eerste gehandicapten zijn die de sprong wagen naar het museum te komen. Zjjn zelfs bereid nog meer sjouwwerk te verrichten, prijzen de eerste en tweede ver dieping. "Daar is nog veel meer moois te zien." De trappen zijn echter zo steil en tellen zoveel treden dat we het maar bij de be gane grond houden. Een suppoost raadt ons de dia-serie over Indonesië aan. Hij draait de serie kennelijk speciaal voor ons, want op het bordje staat vermeldt dat de serie om half twaalf en half vier wordt vertoond. Als we de dia's bekijken -is het één uur. Terwijl we echt nergens om heb ben gevraagd. Als we tenslotte durven weggaan (dat kan' echt niet na tien minu- 4 ten) zijn de suppoosten aan het lunchen. Ze hoeven niet te wor den geroepen, want museumbe zoekers schieten te hulp. "Beetje mal hè" zegt een sjouwer wat verlegen over de afwezigheid van een lift of oprit. "Je moet je er eigenlijk niet door laten weer houden om hier naar toe te ko men" zo merkt een ander op. Op naar het Belastingkantoor, waar tot onze grote verbazing naast de brede toegangstrap een speciaal hok met lift geconstrueerd blijkt Door Jaap Visser en Miep de Graaff te zijn. De portier bij de ingang heeft middels een gesloten tv cir cuit de gelegenheid om alles wat zich in het hok afspeelt gade te slaan. De portier vertelt dat de lift vorig jaar november is opgele verd, dat de bouw van de lift een slordige 100.000 gulden heeft ge kost maar dat invaliden er nau welijks gebruik van maken. "Ze komen gewoon de trap op strom pelen" zegt de portier. "Herhaal delijk wijs ik ze op het bestaan van de lift, maar dat wimpelen ze af." De lift blijkt wel geliefd te zijn bij moeders-met-kinderwagens maar dat is niet de categorie men sen die men bij de bouw voor ogen had. Warenhuis de Hema in de Haarlemmerstraat is het vol gende proefkonijn waar we na een slopende tocht langs mu seum De Valk, de Steenstraat en Een dag lang trokken we door de Leidse binnenstad om te kijken hoe "aangepast" de stad is. Hieronder volgt de weergave van de tocht. de drukke Haarlemmerstraat mee worden geconfronteerd. Wonder boven wonder blijken de zware rolstoelen de trede bij de ingang te kunnen "nemen" Het blijft vooralsnog bij de begane grond. Om op de eerste verdie ping te komen, zo wordt uitge- puzzeld, moet de goederenlift in werking worden gesteld. En die lift mag alleen worden gebruikt als er een personeelslid mee naar boven wil gaan. Het is moeilijk zoeken tussen op koopjes beluste mensen, zodat we besluiten om naar niet naar de eerste verdie ping dopr te stoten. Eerder had het station ook weinig moeilijkheden voor de wagens opgeleverd. Een brede oprit bij de achteringang aan de rechter kant van het station voert naar een lift waarmee bijna alle per rons zijn te bereiken. Bijna. Moet een invalide perron nummer 1 of 2 hebben dan heeft hij pech ge had, want daar voert alleen een trap heen. Utrecht is zodoende voor gehandicapten uit Leiden per trein onbereikbaar. In het stadhuis aangeland blijkt dat de publieke tribune die geinte- resseerde burgers tijdens raads vergaderingen kunnen bezetten voor gehandicapten verboden terrein is. Slechts een trap geeft toegang tot de tribune. Volgens voorlichter Lelieveldt kan dat feit gehandicapten niet verhinderen de raadsvergaderingen te bezoe ken. Ze kunnen namelijk een plaatsje in de raadszaal zelf krij gen, die per lift bereikbaar is. De toiletten in het stadhuis zijn niet aangepast voor invaliden (dat wil zeggen: voorzien van beugels, een verlaagde toiletpot en brede deuren) maar naar het oordeel van de voorlichter zijn de toilet ten in het vooroorlogse stadhuis zo breed dat rolstoelen er met gemak in kunnen. Binnendringen in het stadhuis is gedeeltelijk mogelijk. De lift doet alle verdiepingen aan. Boven dien, zo redeneert Lelieveldt, be hoeft ook een invalide niet koste wat het kost in elk hoekje van het gebouw te kunnen komen. Het gemeentelijk beleid is er name lijk op gericht de "klant" bij de balie, dus vlak bij de ingang van het stadhuis, te houden, om te voorkomen dat hij door het ge bouw gaat zwerven. Blijkt de toegangsdeur voor een invalide te zwaar, dan schiet er een hel pende hand toe. Bij de "rust" in het restaurant van V en D blijkt het ook m dit waren huis voor gehandicapten goed toeven is. Ook in dit gebouw kan van een lift gebruik worden ge maakt, terwijl in het nieuwe res taurant geen drempel te bespeu ren valt. Anders is het bij het gebouw van de Leidse Duinwater Maatschappij aan de Driessenstraat. Niet zo zeer een gebouw dat dagelijks wordt overspoeld met Leide naars, maar toch: een openbaar gebouw waar mensen met bij voorbeeld een foutieve waterre kening worden naar toegestuurd. Gehandicapten maken dan een vergeefse reis, want slechts een smalle trap voert naar de ingang van het gebouw. Een schrale troost moge zijn dat het trappetje zo steil is dat menige bejaarde er zo niet letterlijk, dan wel figuur lijk aver struikelt. Sombere geluiden ook over het gemeentelijk bureau Huisvesting aan de Hooigracht waar een in valide, wil hij zich laten inschrij ven voor een woning, afhankelijk is van tenminste twee man die hem de trap op sjouwen. Alléén kan hij de wagen met geen moge lijkheid naar binnen loodsen. Het Arbeidsbureau echter heeft z'n zaakjes prima voor elkaar. Aller eerst is er een oprit aangelegd. Er zijn geen liften in het gebouw, maar op de begane grond zijn wel twee kamers gereserveerd voor de ontvangst van gehandicapte werkzoekenden. De kamers zijn aangepast, getuige de brede deu ren. Het laatste bezoek geeft de burger moed, want er blijkt uit dat men bij de bouw van nieuwe gebouwen (dat van het Arbeids bureau is vijfjaar oud) wel dege lijk rekening wordt gehouden met het bestaan van gehandicap ten. Conclusie: Leiden is een struikelblok voor gehandicapten, maar hoop doet leven. LEIDSCHENDAM - Winkelende gehandicapten in winkelcen trum Leischenhage. Het complex, met een fors aantal vierkante meters aan parkeerruimte, wordt algemeen beschouwd als een ge ducht concurrent voor de Leidse middenstad. Een verscheidenheid aan winkels in één complex: voor gehandicapten een haast ideaal koopcentrum. Er behoeft niet door smalle straatjes en steegjes wor den gelaveerd. Lastige stoepen en steile hellingen zijn er niet te bekennen. De ingangen zijn breed genoeg voor de rolstoelen en in een vestiging van VenD zijn in tegenstelling tot het Leidse bedrijf) aangepaste toiletten. Maarzo laten de gehandicapten veelvuldig weten,het is er minder gezellig dan in Leiden. Wanneer de ingangen van de Leidse winkels wat breder zouden zijn en als er op verschil lende plaatsen aangepaste toiletten waren dan zouden ze voor wat het winkelen betreft liever in Leiden blijven. k'Het gemeentelijk bureau Huis vesting aan de Hooigracht: verbo den terrein voor gehandicapten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3