ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1978 mpbb—PE? :wsam Deze week wordt op het Engel se vliegveld Farnborough voor de 23e maal de wereld beroemde vliegshow gehou den. Het van oorsprong puur Britse evenement is uitge groeid tot een unieke ten toonstelling waar wapenfa brikanten hun waar te koop aanbieden. Naast de bur gervliegtuigen worden er veel hypermoderne militaire toestellen getoond. Spectaculaire hoogtepunten: het debuut van het Franse gevechtsvliegtuig Mirage 2000 (foto links) en de spring- schans voor vliegtuigen, een soort skischans, die de En gelsen op hun kruisers gaan gebruiken als startbaan voor de Harrior. (foto rechts) Dit weekeinde is de show open voor het publiek, dat per traditie met honderddui zenden toe zal stromen. Ze kunnen met eigen ogen con stateren wat er zoal aan het modernste wapentuig wordt aangeboden. Geen voorstel ling om opgelucht te verla ten... FARNBOROUGH - On der normale omstan digheden zal het vlieg veld van Farnborough onwetende passanten nauwelijks opvallen De enige grote start baan ligt verscholen in het groene glooiende landschap van Kent. De militaire gebouwen in de omgeving trekken geen aandacht en vlieg tuigen in actie zijh er doorgaans slechts bij uitzondering te bespeu- Farnborough is het testterrein van de Engelse luchtmacht. Er wordt nog slechts gebruik van gemaakt wanneer men een toestel wil uitproberen Waarschijnlijk tot vreugde van de omwonenden in het rustige stadje, die op zestig kilometer van de Londense heksenketel volop van de na tuur kunnen genieten. Eens per twee jaar wordt die rust echter hartgrondig verstoord, wanneer in Farnborough de vliegtuig- en wapenfabrikan ten uit de hele wereld neer strijken voor de wereldbe roemde Farnborough vlieg show. Acht dagen lang showt de handel zijn produkten. Farnborough wordt daarvoor herschapen in een enorm ten tenkamp. Op de heuvels rond het vliegveld verrijzen lange rijen met „chalets", waarin de fabrikanten hun gasten kun nen ontvangen. Onder het genot van een borrel en een hapje kunnen geïnteresseer den daar vanaf privé-terras- sen de vüegshows volgen Producenten van vliegtuig onderdelen, van schietstoe len tot radarapparatuur en van landingsgestellen tot pa rachutes hebben vele duizen den meters ruimte in de enorme tijdelijke expositie ruimten. Publiek Daar kunnen niet alleen han delaren, maar ook het gewone publiek zien hoe tanks nauw keurig met de nieuwste gra naten worden uitgeschakeld, men kan boordwapens voor straaljagers bewonderen, die niet minder dan 6000 kogels per minuut uitspuwen en vóór de hallen worden in de open lucht raketten, grana ten, radarinstallaties, kanon nen en straaljagers aangebo den alsof het zoete broodjes zijn. De grootste trekpleister vormt echter nog altijd de vliegtui gen. De grootste vliegtuigfa brikanten bewaren vaak hun nieuwste snufjes tot Farnbo rough. Daar komen om het jaar alle mogelijke aspirant kopers bijeen om het aanbod te bekijken en te vergelijken. Farnborough heeft op dat ge bied een naam hoog te hou den. Met de Franse show op Le Bourget is het het grootste vliegfeest ter wereld. Regeringen die voor de aan schaf van nieuwe straaljagers of bommenwerpers staan, luchtvaartmaatschappijen, bedrijven met zakenvliegtui- gen of gewoon erg rijke figu ren met genoeg geld om er zelf een machine op na te houden, krijgen dagelijks de gelegenheid om de koopwaar in actie te zien. Drie uur lang laten de testpiloten van de vliegtuigfabrieken zien tot welke prestaties hun machi nes in staat zijn. Ze draaien misselijk makende loopings, bochten die de toeschouwers de adem in doen houden, star ten en landen op erg korte baanstukken of laten - met helikopters - zien hoe simpel zware vrachten door de lucht vervoerd kunnen wor den. Brits Eén typisch Brits sprekende heer vermeldt daarbij de za kelijke gegevens, zoals het gewicht van de bommenlast, snelheid, wendbaarheid en alle andere mogelijkheden van het toestel. De regerings vertegenwoordigers en bij de militaire vliegtuigen vooral de aanwezige luchtmachtof ficieren kijken ingespannen toe. Onder de tienduizenden die op de pers- en handela- rendagen langs de stands sjokken, bevinden zich de meest uiteenlopende gezel schappen. Een ploegje uit communistisch China valt in de grote menigte nauwelijks op. Een Poolse straaljager staat naast een Canadees toestel. Niet alleen de westelijke producenten zijn vertegenwoordigd, ook Roemenië en Polen, Brazilië en Argentinië dingen naar kopers van hun burger- of militaire vliegtuigen. Ameri ka is voor het eerst sinds jaren niet met een groot militair contingent aanwezig. Toonde de Verenigde Staten twee jaar terug nog acht geavanceerde toestellen, nu waren er niet meer dan twee helikopters en één vliegtuig present. Die te ruggang is het gevolg van Carters besluit om de ver koop van wapens aan andere landen terug te dringen. De beslissing om zo weinig toe stellen naar Farnborough te sturen, heeft in Amerika tot felle protesten van de Ameri kaanse vliegtuigindustrie geleid. Zelfs senator Barry Goldwater richtte zich per soonlijk tot de president met het verzoek de VS op Farnbo rough een beter aanzien te geven. Carters critici achten de kleine delegatie op het En gelse vliegveld schadelijk voor de Amerikaanse reputa tie. Een tweede tegenvaller voor de organisatoren was dit jaar het wegblijven van de Russen, die beloofd hadden met een burgertoestel te zullen ko men. Niettemin melden de organisatoren van Farnbo rough dat opnieuw het predi- caat „grootste vliegshow ter wereld opgeplakt kan wor den. Niet minder dan 350 fir ma's uit zestien landen zijn aanwezig. Achttienhonderd journalisten reisden naar Farnborough om het evene ment te verslaan. Hoewel er geen bedragen worden ge noemd, is het duidelijk dat de kosten voor zo'n evenement in de tientallen miljoenen guldens moet lopen. Alleen chalet Steeds vaker komt het dan ook voor dat fabrieken het niet meer op kunnen brengen om met een volledige équipe, inclusief demonstratievlieg tuigen uit te rukken. Nol van Fenema, hoofd public-rela tions van de Nederlandse vliegtuigbouwer Fokken „Wij hebben hier dit keer ook alleen een chalet en een stand, geen vliegtuigen. Dat werd te duur. Het gaat niet alleen om het overvliegen van die toe stellen, maar er komen be manningen mee, er zijn tech nici nodig. Daarnaast hebben we een ploeg deskundigen in ons chalet. Zij kunnen., de technische gegevens aan de, belangstellenden meedelen. En dat gebeurt niet alleen op Farnborough. We zijn ook al naar Hannover geweest, vol gend jaar krijgen we Parijs. Misschien gaan we nog naar een Amerikaanse of Japanse show, dat is alles bij elkaar niet meer te betalen". In de chalets wordt niet op een drankje of een hapje gekeken. De zwarte limousines met Grote Bazen rijden af en aan. In de chalets, dikwijls fraai ingerichte tenten, hangt de sfeer van de Grote Jongens onder elkaar. Paul Jaillard, directievertegenwoordiger van de Franse gigant Das sault „Het is erg belangrijk dat je hier als fabriek je ge zicht laat zien. Op Farnbo rough komen alle belangrijke figuren uit de vliegtuigwe reld. Onze president kan hier zijn collega's uit de hele we reld ontmoeten, zonder daar voor steeds op reis te hoeven gaan. Zo'n gelegenheid doet zich maar heel zelden voor. Voor ons is dit het geld volle dig waard. Farnborough is van groot belang. Dat blijkt wel uit het feit dat wij hier voor het eerst onze Mirage 2000 tonen". Door Theo Klein en Hans de Bruijn De contacten op Farnborough leiden vrijwel nooit direct tot de verkoop van vliegtuigen. „Nee, er komt hier nooit ie mand binnenlopen die direct beslist om een machine te ko pen", zegt Deryck Childs, verantwoordelijk voor de ex port van militair materiaal bij Lockheed. „Het voornaamste is dat je hier de gelegenheid hebt om alles over je produk ten uit te leggen aan aspirant kopers. Er worden contacten gelegd en onderhouden die wellicht later tot de verkoop van vüegtuigen kunnen lei den. In ons chalet ontvangen we vertegenwoordigers van luchtvaartmaatschappijen, maar ook politici, parlemen tariërs. Uit Nederland bij voorbeeld (de defensiecom missie bezocht Farnborough in verband met de opvolger van de Neptune - red.), maar ook uit Portugal en Noorwe gen". Lockheed likt nog de wonden van het wereldwijde omkoopschandaal, waarbij ook de naam van prins Bern- hard was betrokken. De voorlichters van de fabriek moeten nu nog alle moeite doen om die kwalijke reuk te verdrijven. Childs: „Zo'n affaire is men na tuurlijk niet van de ene dag op de andere vergeten. Ik heb echter niet de indruk dat er nog negatieve invloed merk baar is op onze gesprekken met Nederlandse politici nu Er is sinds dat schandaal alles aan gedaan om herhaling te voorkomen. Er zijn nieuwe mensen in de top gekomen, we hebben strenge regels waardoor het geven van smeergeld niet meer mogelijk zal zijn. Bovendien is het zo dat iedereen nu extra scherp op ons let, alleen daardoor zou zoiets al erg moeilijk zijn". Daar komt nog bij dat een bedrijf dat zichzelf res pecteert niet op Farnborough weg kan blijven. Farnbo rough is een „must", afwezig heid betekent een deuk in de reputatie. Parlementariërs Dinsdag maakten enkele leden van de vaste-defensiecom- missie uit de Eerste en Twee de Kamer van de gelegenheid gebruik om even naar Farn borough over te wippen. Ne derland heeft immers nog steeds geen beslissing geno men over de opvolging van 13 verouderde Neptune-ver kenningsvliegtuigen. De Amerikaanse Orion (van Lockheed) en de Atlantic (Dassault) strijden om de eer De concurrenten slaan de kamerleden al maanden om de oren met informatie, die van de ene dag op de andere kan wisselen. De parlementa riërs maken de reis met een Friendship van de Koninklij ke Luchtmacht naar de RAF- basis Odiham en vandaar met militaire helikopters naar Farnborough. Bij Dassault loopt het programma fout. De fabriekstop is niet op tijd aanwezig, voor enkele ka merleden voldoende om boos weg te lopen. WD'er Ploeg: „Als ze vliegtuigen willen verkopen, dan moeten ze maar zorgen op tijd te zijn. Als ze nog wat willen dan komen ze maar naar Den Haag" Na uitgebreide excuses te heb ben aanvaard, komen beide partijen overeen later op de dag toch met elkaar te praten. Ook Ploeg, voorstander van de Amerikaanse Orion, is aanwezig. Alle partijen krij gen ongeveer een uur om op nieuw hun eigen produkt aan te prijzen. Ze hebben dat al verschillende malen eerder gedaan, onder meer in verga deringen met de vaste-ka- mercommissie in Den Haag Na afloop blijken de 5 toch nog nieuws opgeleverd te hebben, hoewel de kamer leden het zelfs op dat punt niet eens zijn. Van den Bergh verkondigt dat de Fransen hun prijs voor de Atlantic verlaagd hebben van 64 naar 51 miljoen. Hij is echter nau welijks uitgepraat of andere collega's spreken dat tegen Er zou nog voor 10 miljoen per toestel aan reservemate riaal besteld moeten worden Verwarring alom Commissievoorzitter De Vries „Die tegenstrijdigheid in de gegevens hou je natuurlijk tot het contract uiteindelijk ge sloten is". Heeft het dan nog wel zin om met een hele ploeg naar een luchtvaartshow te gaan? De Vries: „Jazeker, dat is vandaag wel weer bewezen. We hebben toch nieuwe ge gevens boven water gekre gen. Het parlement heeft zich de laatste maanden intensief met deze wapenaankoop be ziggehouden. Hadden we dat niet gedaan, dan was in april waarschijnlijk al de Orion aangeschaft. Nu hebben we al bereikt dat de twee aanbie dingen serieus tegen elkaar worden afgewogen. Om dat te kunnen doen hebben we ge gevens nodig. Die krijgen we bij verschillende gelegenhe den, onder andere op een show als Farnborough, waar alle betrokkenen aanwezig zijn" Onder indruk Terwijl de kamerleden hun best doen er achter te komen wat er nu werkelijk aan de hand is, zetten enkele honderden meters verderop Nederlandse zakenlieden hun beste been tje voor bij een mogelijke Arabische klant. Op de stand van Hollandse Signaal, een dochter van Philips, demon streren Nederlandse militai ren de hypermoderne radar apparatuur op een Leopard- tank. Zichtbaar onder de in druk klimt de donkere cliënt na afloop uit de koepel. Vraag aan de directieleden: „Heeft-ie wat gekocht?". Antwoord: „Nee, dat gaat zo niet heren. Het is hier geen gewone jaarbeurs. We laten hier onze produkten zien. Werkelijke verkoop is een zaak van de langere ter mijn" Vraag: „Vind u het niet vreemd dat iedereen hier binnen kan lopen, terwijl de modernste wapens, tot en met kanonnen en raketten te koop worden aangeboden?" De heer Hozee, perschef van Hollandse Signaal: „Het is beslist niet zo dat iedereen hier zomaar kan kopen. Daar komt nog heel wat bij kijken. Als Nederlands bedrijf heb ben we van de regering een exportvergunning nodig. De verkoop gaat niet door als de regering dat niet wil en dat geldt doorgaans ook in de an« dere landen die wapens leve- De heren van Hollandse Signaal zien duidelijk de voordelen van een show als Farnbo rough. Voor de handel, maar ook voor de toeschouwers. Hozee: „De Engelsen willen de belastingbetalers graag la ten zien wat de regering met het overheidsgeld doet. Dat gebeurt hier ook. Tot enkele jaren geleden was deze show alleen toegankelijk voor de Britse industrie, maar nu kunnen ook buitenlandse be drijven deelnemen". Volgens de Hollandse Signaal zou een show zoals die in Farnbo rough wordt gehouden ook in Nederland een groot succes worden. Ze realiseren zich te gelijkertijd echter dat zo'n evenement, zo het al betaal baar was, naast honderddui zenden toeschouwers ook de nodige protesten zou aan trekken. Grens Op Farnborough wordt zowel burger als militair materiaal getoond. De grens tussen die twee sectoren is echter lang niet altijd scherp te trekken, zoals bijvoorbeeld blijkt in de sector lichte (sport)vliegtui- gen. Daar wordt onomwon den getoond hoe een sport- vliegtuig of een licht trai ningstoestel met enkele klei ne handgrepen in een (gevaar lijk bommenwerpertje kan worden veranderd. Bommen, raketten en complete sets mi trailleurs kunnen onder de vleugels worden gehangen. Het toestel hoeft dan alleen nog in camouflagekleuren overgeschilderd te worden en het kan worden ingezet. Dat gebeurt al veel in landen waar guerrillagroepen actief zijn. De Amerikaanse ervaringen in Vietnam, zo vertelt een de- fensiedeskundige, hebben uitgewezen dat die kleine toe stellen onder bepaalde om standigheden veel effectiever ingezet kunnen worden tegen rebellen dan de zware, veel duurdere jets. En omdat er heel wat regerin gen zijn die alleen met behulp van geweld in het zadel kun nen blijven, bestaat er een le vendige belangstelling voor de lichtere vliegtuigen en goedkope straaljagers. Een Spaanse fabrikant komt het verst in prijs aan de koper te gemoet, hij levert een kant en klare straaljager voor ander half miljoen. Ter vergelijking, de door Nederland bestelde F-16 kost vijftien miijoen per stuk. „Misschien zijn er zo'n 130 regeringen in de wereld die hun defensie op peil wil len houden. Dat zijn allemaal potentiële klanten", rekent onze deskundige voor. Ze hebben echter lang niet alle maal zoveel geld te besteden als Nederland. Vandaar die ruime keus. Farnborough biedt voor elk wat wils. SKMAALAPPARATm Hollandse Signaal: hypermoderne radarapparatuur voor de tank De koopwaar wordt aantrekkelijk uitgestald

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19