De sport is bij het journaal apart Yan der Smissen: moeizame startIÜË P/Leiden maakt enorme sprong in het duister David Levy overwint de computer REUTEMANN NAAR LOTUS Trophy-team zakt een plaats ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1978 In Studio Sport komt het voet bal altijd eerst, en in het jour naal komt de sport altijd op het eind. Daaruit spreken twee tegengestelde filoso fieën. Studio Sport zegt wat de meeste kijkers het meest interesseert, zetten we voor aan, dan kunnen ze de rest desgewenst laten schieten. Dan hoeven ze niet ons hele programma uit te zitten voor dat het lekkerste hapje komt Het journaal redeneert echter aldus. Sport is weliswaar po pulairder dan de Sinai en Be stek '81, maar juist daarom is het verstandiger de sport ach teraan te zetten. Op die ma nier dwingen we de mensen ook naar onderwerpen te kij ken die weliswaar niet popu lairder, maar wel belangrijker zijn. Een soort zendingsdrang dus. Of zouden ze werkelijk by het journaal denken dat sport een inferieure vorm van nieuws is? Zouden ze de sportnieuw- tjes aan het slot zetten onder het motto: „Als er nog tijd over is, zullen we het nog even vermelden, anders vergeten we het maar". Dat laatste geloof ik niet. Wel valt het me steeds weer op, dat sport een „klasse apart" is. Er is natuurlijk een soort „natuurlijke rang-volgorde" bij het brengen van het natio nale en internationale nieuws, zoals je in super markten en warenhuizen een natuurlijke rangschikking van de goederen hebt. De si garetten staan altijd bij de kassa in de supermarkt, en de afdeling levensmiddelen in het warenhuis bevindt zich altijd gelijkvloers of liever nog in de kelderverdieping. Daar zijn ongetwijfeld geld verslindende onderzoeken naar gedaan, die dan na en kele jaren gevolgd worden door andere geldverslinden de onderzoeken, want toen ik een tijdje geleden terugkwam in een supermarkt van Albert Heyn, waar ik jarenlang het brood geheel achterin de zaak had moeten halen, bleek het brood 'verhuisd te zijn naar helemaal vooraan. Een van beide onderzoeken moet dus onjuist zijn geweest. Nieuwtje Het feit dat sport als een klasse apart wordt behandeld, blijkt hieruit dat een nieuwtje uit de sportwereld zelden of mis schien wel nooit als eerste in het journaal wordt gebracht. Een staking, een grote brand, een betoging, een geval van overlijden, een geboorte, een roofoverval, een pausverkie zing, een jarig prinsje, een overstroming, een werklo- zencijfer, al die dingen kun nen op hun beurt wel eens een Sada(je of een Van Agtje van de eerste plaats verdringen, maar Johan Cruijff zal toch minstens het hele Paleis Soestdijk met alle opstallen moeten kopen en omdopen in Huize Danny, voordat hij als opening in het journaal zal mogen fungeren. De meeste kranten doen dat anders. Belangrijk sport nieuws komt meestal op de voorpagina, zoniet in zijn ge heel, dan toch als aandacht trekker voor de rest van het artikel op de sportpagina. Het verbaast mij trouwens toch waar de kranten elke dag weer al die sportberichten vandaan halen, want de avond tevoren was er nog niets te melden in het jour naal. Schaken, ja, en dan nog wel eens iets, als het heel erg belangrijk was, maar daar houdt het wel mee op. Meer dan èèn kolom zullen de kran ten morgen toch niet over sport te schrijven hebben, denk ik dan, als ik de televisie uitdoe en naar bed ga, maar zie, ik word weer wakker van de melkauto, de kranten plof fen op de mat, en wat blijkt? Twee, drie pagina's vol met sport! En het journaal wist twaalf uur geleden nog niets te melden, rara, hoe kan dat? Opgeklopt Bij het journaal zullen ze dit een bewijs te meer vinden van de absurde manier waarop in de kranten de sport wordt opge klopt. „Als de sportredacties hun nieuws met een even kri tisch oog zouden bekijken als wij doen met al het nieuws, zouden de kranten maar een halve sportpagina per dag hebben",, zullen ze bij het journaal vermoedelijk zeg gen. Ze zouden niet helemaal ongelijk hebben. De onbe langrijkste wielerkoers maakt nog kans met een vol ledige uitslag vermeld te worden, terwijl honderden hoogst belangwekkende le zingen, tentoonstellingen, vergaderingen van politieke en antroposofische groepe ringen als onbelangrijk in de prullenmand worden ge gooid. Joris Jacobs, chef sportredactie van het Vlaam se Nieuwsblad, vertelt in Het Krankzinnige Kwartiertje dat er èèn ding is dat de Neder landse sportjournalisten van hun Vlaamse collega's heb ben geleerd: „De sportpagina's groeien ook in Nederland in tal en last, wat ten koste gaat van de kwali teit. Want een goede journa list heeft niets met het AAN TAL pagina's te maken. Ne derland bevindt zich nu op dezelfde gevaarlijke weg die België al is gegaan: er komen altijd maar meer pagina's bij voor de sport, en ze beseffen nog niet wat ze zich op de hals halen. Het begint ergens, maar waar eindigt het? Wij hier in België dromen van een sportpagina, waarop we dan driemaal per week een stuk met lijf en ziel kunnen schrij ven. Dat hadden ze in Neder land, maar daar draven ze nu van weg!"' En Jan Fulinx, sportredacteur van Het Laatste Nieuws zegt over datzelfde onderwerp in hetzelfde boek: „Wij zyn verplicht dagelijks vier a vyf bladzijden met sport te vullen, en dat kan niet met zinnige praat. Iedereen zegt dat we moeten vermin deren, maar het kan niet, het publiek blijkt het nodig te hebben. Als er geen sport is, schrijft De Volkskrant bij jul lie ook geen artikel, maar dat is bij ons onmogelijk. Het Volk is een paar jaar geleden begonnen met ook de uitsla gen te geven van al het kna pen- en scholierenbasketbal, en heeeft daar toen 4000 lezers mee gewonnen..." Groot verschil Enerzijds anderzijds dus. Maar ook als je het opkloppercen- tage van de sportberichtge ving aftrekt, blijft er een groot verschil tussen het percenta ge van de krant dat aan sport wordt besteed en het percen tage in het journaal dat aan sport wordt besteed. Maar ook daarop kan het journaal weer antwoorden, dat je de vergelijking niet moet trek ken met alle sport in de krant, maar met de sportberichten op de voorpagina, omdat het journaal een voorpaginafunc tie heeft. De rest van de sport komt ruimschoots aan bod in Studio Sport en de andere sportprogramma's. Dat is wel waar, maar de politiek komt ook ruimschoots aan bod in de actualiteitenprogramma's, evenals de «werkloosheid en de pausverkiezingen. Maar ja, wat zullen we eigenlijk klagen, als eenzijdig in sport geinteresseerde televisiekij kers? Als je alleen maar in kunst bent geinteresseerd, hoef je de televisie helemaal niet aan te zetten, en zeker niet als het journaal begint. Karei Appel moet wel het hele paleis Soestdijk rood hebben geverfd, op verzoek van Dan ny en Johan, om even in het journaal te worden ge noemd. NICO SCHEEPMAKER ENSCHEDE (GPD) - De meest be sproken figuur gisteren, in het Enschedes biljartpaleis Stokkers waar tot en met morgen de natio nale kampioenschappen pen tathlon worden gehouden, was afwezig. De Oldenzaler Ben Velt huis voelde zich, slechts enkele uren voor de start van het titelge vecht, vanaf zijn ziekbed ge dwongen de organisatie tot im proviseren te dwingen. Zijn on verwachte afmelding resulteerde ten slotte in de toezegging van de Nijmegenaar Jos Bongers om alsnog het deelnemersveld te completeren. Pogingen om de in eerdere instantie in aanmerking komende Wim van Deventer en Hans Sundquest over te halen naar Enschede te komen, waren voordien mislukt. De absentie van Velthuis, slechts op het allerlaatste moment defi- nitief, noopte wedstrijdleider Van de Meer en KNBB-verte- genwoordiger Lensen in aller ijl een ander speelschema op te Havermans" feilloze libre-partij stellen. Omdat vervanger Bon- gers niet vroeg genoeg aanwezig kon zijn, diende Christ van der Smissen, in tegenstelling tot de oorspronkelijke planning gis termiddag, al aan de biljarttafel te verschijnen. De regerend Europees kampioen in de vijfkamp stemde ten slotte toe, maar bleek mentaal nog geens zins voorbereid op de vroegtijdi ge confrontatie met Louis Ha vermans. Eerst in de laatste spel- soort, het driebanden, stelde de jonge biljarter uit Sint-Wille- soort in de gelegenheid gesteld een behoorlijke serie op te bou wen. Even zovele malen echter vormde de enige positieve uit- faalde Vultink. De caramboles zondering op de ronduit zwakke oogst bedroeg ten slotte slechts overture waarmee dit pentath- het schamele totaal van vier. Ion-toernooi van start ging. Van Zij het niet op bepaald imponeren- der Smissen, maar ook Vet en de wijze, revancheerde de nog al- Vultink, konden het maar moei- tijd onberekenbare Groenlonaar lijk opbrengen de volle vijf uur zich door winst in de vier overige geconcentreerd aan de tafel te spelsoorten. blijven staan. Concentratiege- Het titelgevecht ook een slijtage- brek, vermoeidheid en onwen- slag te worden waarin de condi- nigheid waren na afloop dan ook tioneel sterkste ten slotte wel- brord de zege veilig. Daarvoor Met r de voornaamste verontschuldi gingen waarvan Neerlands best geachte biljart-allroudners zich bedienden. had Havermans het libre t bandstoten al naar zich toe ge trokken. In de eerstgenoemde spelsoort deed hij dat op een ma nier zoals dat van de in Enschede aanwezige vaderlandse biljarteli- i Hans Vultink grijpt het feit dat het seizoen nog zo pril te baat om zijn onthutsend slecht gespeelde librepartij tegen Piet Vet te verklaren. Liefst vijfmaal werd Vultink door de regerend nationaal kampioen licht aan het langste eind zal trekken. Daarop afgaande is het zeer onwaarschijnlijk dat invaller Jos Bongers een rol van beteke nis kan spelen. Een recentelijke handoperatie kostte de Nijmege naar een aanzienlijke trainings- achtefstand en bovendien deel name aan de nodige invitatie- toernooien. die spel- Ondanks de moeizame zege in de openingssearïte op Havermans, gaat Christ van der Smissen van zelfsprekend door voor de voor naamste favoriet in Enschede Noodzakelijk voor deelname aan de internationale voortzetting is een titel voor de Sint-Willebror- der niet, omdat hij middels zijn vorig jaar behaalde Europese titel al zeker is van deelname aan het dit keer in Leuven te houden Eu ropees kampioenschap. Die we tenschap zou een door een ver anderde reglementering geprik- De vier favorieten voor de Nederlandse titel penthathlon: vlnr: Van der Smissen, Havermans, Vultink en Vet CAEN - Basketbalkampioen P Leiden maakt deze maand een toernee door West-Europa om" de nodige ervaring op te doen voor het aanstaande Europa Cup-ge beuren. Na eerdere ontmoetin gen met ploegen uit België, Oos tenrijk en West-Duitsland, stui ten de Leidenaars in Caen en Le Mans op Frans subtopploegen. Morgenavond en het komend weekeinde volgen nog de Zwe den en mogelijk ook de Polen en Italianen. Na die duels moet de Leidse basketbalploeg klaar zijn voor het grote karwei. Terwijl de basketballers van Lei den zich hier in Caen het vuur uit de sloffen lopen, bevindt mana ger Frans van Egmond zich mo menteel in München voor de lo ting van de Europa Cup. Het hoofdkwartier van de interna tionale basketbalfederatie, kort weg FIBA, is de plaats, waar Van Egmond behalve de namen van de tegenstanders van P/Leiden in de eerste ronde (6 duels) ook zal vernemen of Mitchell Plaat in het Europa Cup-toernooi van de par tij mag zijn. Over nieuwkomer Jeff Lende wordt maar helemaal niet gesproken, temeer, daar de lijzige forward voor Leiden van aanzienlijk mindere waarde is dan de praktisch onmisbare Plaat. Of de onderhandelingen van de Nederlanders met de on der Oosteuropese druk staande FIBA veel resultaat zullen ople veren, valt op zijn minst te betwij felen. Toestroming De toestroming van Amerikanen met een Nederlands paspoort, die behalve de Nederlandse clubs ook het nationale team versterk ten bracht Oost-Europa in het geweer, zeker, omdat in Grie kenland en Israël zich soortgelij ke ontwikkelingen voordeden. Om aan de oneerlijke concurrentie een halt toe te roepen besloot de FIBA twee jaar terug tot het in voeren van beperkende maatre gelen met betrekking tot het doen meespelen van ge(her)natu- raliseerde spelers. Waar Jimmy Woudstra (in Nederland voordat de regel van kracht werd) en Sid Bruinsma (altijd Nederlander gebleven) door de mazen van het net konden glippen, daar raakte Plaat in de kluwen bindende voorwaarden verstrikt. Frans van Egmond staat in Mün chen voor de niet geringe opgave om die wegen te vinden, die ertoe moeten leiden, dat alsnog op le gale wijze aan de bondsbepalin- gen kan worden ontsnapt. Mocht de missie van Van Egmond Mitchell Plaat. niet slagen, dan zal Henny Blom over twee maanden voor de moeilijke keus komen te staan om één van zijn Amerikaanse spelers - Plaat, Collins of Barto- lome voor de Europa Cup te laten vallen. Onzekerheden De onzekerheden, die er bij de lo ting nog steeds bestaan typeren in feite de opportunistische keu ze van de Leidse basketbalclub voor deelname aan het Europa Cup-toernooi. Na de behaalde landstitel (in mei) spraken de sponsor en coach zich unaniem tegen een eventueel Eu ropa Cup-avontuur uit. De natio naliteitsproblemen, de onvol doende accommodatie in Leiden en de organisatorische proble men leken dat afwijzende oordeel alleszins te rechtvaardigen. Vlak voor de sluiting van de inschrij vingsterm ün keerde P/Leiden echter op zijn schreden terug, nu het van de Europese directie van de sponsor een garantie ontving. Plotsklaps leken alle problemen uit de wereld, hoewel de Vijf Meihal nog altijd niet de vereiste twee extra-nooduitgangen heeft om een uitbreiding van de toe schouwerscapaciteit mogelijk te maken. Ook enkele spelers wer den door die plotselinge koers wijziging van het bestuur voor het blok gezet, omdat men op grond van eerder gedane uit spraken verplichtingen (studie, werk, school) voor het nieuwe jaar was aangegaan. Zo nam Har ry Kip bijvoorbeeld een exa menklas aan. Derhalve mag het Europese avontuur, waarin Lei den zich gaat storten, met recht een enorme sprong in het duister worden genoemd HANS JACOBS TORONTO - De mens is de ma chine (vooralsnog) de baas gebleven. De internationale schaakmeester David Levy heeft deze week in Toronto de Amerikaanse computer Chess 4.6 overtuigend verslagen en daarmee een tien jaar oude weddenschap om 1.250 pond sterling (ruim 5000 gulden) ge wonnen. Levy, een 33-jarige Schot, had tien jaar geleden met twee computerdeskundigen een weddenschap om 500 pond af gesloten, dat er voor eind au gustus 1978 geen computer programma uitgedacht zou worden, dat hem op het schaakbord zou kunnen ver slaan. Enkele bijkomde wed denschappen verhoogden de inzet tot 1.250 pond. Levy, zelf ook een computerexpert, was destijds schaakkampioen van Schotland. Met groot leedwezen hebben wij kennis genomen van het heengaan van onze directeur de Heer S. v. d. KWAST Zijn vriendschappelijke omgang en grote werklust zullen steeds in onze herinnering blijven. Gezamenlijk personeel GLASIMPORT-VERFFABRIEK A. v. d. KWAST b.v. LEIDEN/SASSENHEIM Leiden, 8 s< sptember 1978 De computer, waarmee hij in Toronto zijn krachten mat, was de Chess 4.6 van de Northwes tern University. Levy zat in een geluiddichte kamer in Toronto aan een electronisch bord, dat verbonden was met de compu ter in Minneapolis. Levy had de afgelopen jaren al vaker tegen computers ge speeld en, in serieuze partijen, steeds gewonnen. Maar de match tegen de Chess 4.6, over zes partijen, was zijn grootste uitdaging tot nu toe. Ook nu ze gevierde de Schot hij won drie partijen en speelde een remise. Chess 4.6 is wereldkampioen van de schakende computers. In 1977 versloeg hij o.a. de Rus sische Caissa. "Het programma van de Northwestern Universi ty is nu sterker dan 99,5 procent van 's werelds schakers", schreef Levy onlangs in het tijdschrift New Scientist. "Als we eenmaal in het stadium komen waarin deze verdomde dingen (de computers) schaakmeester verslaan, zijn niet meer te houden. Enorme computers zullen dan op alle gebieden beter denken dan wij," aldus Levy. kelde Van der Smissen kunnen helpen om de nog resterende slo pende tweegevechten met een gerust hart tegemoet te zien. Van der Smissen hoefde zelf in de avonduren niet in actie tekomen. Zodoende heeft hij ook nog niet kunnen ervaren in hoeverre hij opgewassen is tegen de uitput tingsslag, zoals dit pentathlon- toernooi zonder overdrijving kan worden betiteld. Louis Haver mans blijkt de eerste te zijn die van vermoeidheid door de knieën ging. Hij bleef, naarmate de con frontatie met Piet Vet vorderde, steeds verder onder zijn normale niveau en bereikte dan ook een triest dieptepunt in de laatste spelsoort, het driebanden. Na ruim 11 uur aan het biljart te hebben gestaan, was ook Hans Vultink totaal leeggespeeld. „Dit is geen pentathlon meer, maar een marathon", verzuchtte de Gollonaar, die met veel moeite in invaller Bongers via een indruk wekkende winst in het drieban den had weten te lossen. Vultink presenteerde zich daarmee als de voornaamste bedreiger van Christ van der Smissen, maar die ontwikkeling was te voren al te voorzien geweest. MONZA - De Argentijnse formule een-coureur Carlos Reutemann zal het volgende seizoen ryden voor de dit jaar zo succesvolle equipe van Lotus. Volgens teamleider Colin Chapman was het contract reeds afgelopen woensdag getekend. Op diezelf de dag maakte de Ferraristal, waar Reutemann bijna twee jaar lang vooruitkwam en destijds de opvolger was van Niki Lauda, bekend, dat Reuteman het team zou verlaten. De Zuidafrikaan Jody Scheckter neemt de plaats in van de Argentijn. Als tweede blijft Gilles Villeneuve r Ferrari rijden Reutemann neemt bü Lotus de plaats in van de Zweed Ronnie Peterson, die eerder deze week verkondigde een tweejarige overeenkomst te hebben gete kend bij McLaren. Mario Andret- ti, die de zege in het wereldkam pioenschap dit seizoen nauwe lijks meer kan ontgaan, heeft vol gens Chapman zijn contract met Lotus voor jaar verlengd. Chap man vertelde verder dat Andretti het volkomen eens was met de keuze van de Argentijn. Zelf koos hij voor Reutemann, omdat "Carlos heeft aangetoond een winnende coureur te zijn". Dit seizoen bracht de Ferraririjder de Grote Prijzen van Brazilië, de Verenigde Staten en Engeland op zijn naam. ANDERSTORP (ANP) - De Ne derlandse teams bij de interna tionale motorzesdaagse in Zwe den blijven het uitstekend doen. Na vijf dagen zijn beide teams nog compleet. Het Trophy team liep de eerste strafminuten op: Rudi Boom kreeg er twee, het geen 120 strafpunten opleverde. Het team werd als gevolg daarvan gepasseerd door Frankrijk en Groot-Brittannie. Aangezien het team van de Verenigde Staten uit de strijd verdween zakte Neder land in het algemeen klassement slechts één plaats, naar de vijfde. Met droefheid geven wij hiermede kennis, dat na een langdurige ziekte is overleden onze directeur SIMON VAN DER KWAST Zijn grote werkijver zal ons altijd bijbijven Directie en Commissaris Glasimport Verffabriek A. v. d. KWAST b.v. LEIDEN/SASSENHEIM De crematie zal plaatsvinden in het crematorium "Oc- kenburgh", Ockenburghstraat 21s-Gravenhage (einde Laan van Meerdervoort) op dinsdag 12 september a s. om 3.00 uur 's middags. NAGEKOMEN FAMILIEBERICHTEN ons heengegaan mijn SIMON VAN DER KWAST in de leeftijd van 62 jaar Sassenheim: J. H. D. VAN DER KWAST C. J. VAN DER KWAST-ZEKVELD RUUD. ANNEMIEKE, BRAM Sassenheim: A. A. VAN DER KWAST H. VAN DER KWAST-CRAMA Hierdoor delen wij mede. dat onze kantoren en magazij nen te Leiden en Sassenheim, wegens het overlijden van onze directeur de Heer S. v. d. KWAST de gehele dag gesloten zuHen zijn op dinsdag 12 september a.s. Glasimport-Verffabriek A. van der Kwast B.V. Heden is plotseling van ons heengegaan o ger en oom CORNELIS DE RUITER op de leeftijd van 62 jaar Leiderdorp, 8 september 1978 Heden heeft de Heere plotseling van ons weggenomen onze lieye man, vader en opa CORNELIS DE RUITER op de leeftijd van 62 jaar P. C. DE RUITER-GLASBERGEN BERT, RINEKE. BARRY en MARIJKE KEES en MARJAN RIEN en MARIKE INEKE en HANS 8 september 1978 Hoofdstraat 188 2351 AR Leiderdorp De overledene is opgebaard in het rouwcentrum J. H. Soek. Hogewoerd 162 (bij Plantage) te Leiden, waar ge legenheid is tot condoleren dinsdagavond van 7-8 uur. De rouwdienst in de aula van de algemene begraafplaats aan de Hoogmadeseweg te Leiderdorp is bepaald op woensdag 13 september a.s. om 2 uur, waarna de teraar debestelling aldaar zal plaats vinden. Ook na de teraardebestelling gelegenheid tot condoleren in de ontvangkamer van de begraafplaats. "De Heer is mijn Herder" Plotseling is van ons heengegaan mijn lieve en dierbare man, onze lieve zorgzame vader, schoonvader en opa HENDRIK LE MAIR echtgenoot van APLONIA KLAZINA VIS op de leeftijd van 71 jaar A. K. LE MAIR-VIS NEL en THOR JOKE en FONS WIL en BAAN HENK en MARIAN MARIAN en HENK ANS en GIJS ROB en DIANA PAULA GIJS KARIN HJ(J)RDIS PAULA WILMA BAAN PIETER EELKO RIANNE Hoor en verhoor ons aebed. De Rouwdienst is bepaald op dinsdag 12 september 1978 om 2.00 uur n.m. in de Nederlands Hervormde Kerk te Sassenheim. waarna de teraardebestelling zal plaats hebben op de begraafplaats aldaar. Gelegenheid tot condoleren maandag 11 september 1978 van 7 00-8.00 uur n.m. in het Rouwcentrum "Vliem". Jacoba van Beierenlaan 4. Sassenheim. Geen bezoek aan huis

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13