Alles minder dan goud is een tegenvaller... Pam Shriver is sterker dan Navratilova Ajax wil arbiter Keizer niet meer fsSsszeSSa Hockey-doelman Maarten Sikking: Europees kampioenschap hockey naar Amstelveen Weer Rus eerste in Ronde van Toekomst uieii£-^t-oorf ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1978 SPORT PAGINA 11 AMSTERDAM (GPD/ANP) - Ajax heeft in een brief aan het bestuur van de KNVB gevraagd om scheidsrechter Jan Keizer uit Volendam niet meer aan te wij zen voor competitiewedstrijden van de Amsterdamse ploeg. De brief, die nog door oud-voorzitter Jaan van Praag was opgesteld, is een reactie op het verzoek van Keizer aan de KNVB om geen wedstrijden van AZ'67 te hoeven leiden, omdat hij een baan bij Wastora - eigendom van de ge- Met het aanvaarden v^n die functie heeft Keizer zijn integriteit als scheidsrechter op het spel gezet, zo is het bestuur van Ajax van mening. Van Praag; "Als Keizer zich niet meer in staat acht om wedstrijden van AZ'67 te leiden, dan kan hij ook niet voor andere wedstrijden in aanmerking ko men. Bij die wedstrijden kan het belang van AZ'67 net zo goed ge diend of geschaad worden". Het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB is overigens niet van plan gehoor te geven aan het verzoek van Ajax. Een woord voerder van de voetbalbond; "Een scheidsrechter heeft op een of andere manier altijd wel een binding met een club. Maar dat is nog geen reden om aan zijn inte griteit te twijfelen. Hoewel het verzoek van Ajax nog door de scheidsrechterscommissie be sproken moet worden, is het be stuur voorlopig van mening niet in te moeten gaan op het verzoek van Ajax". lona), laatste elftal liet hij in de jaren 1923 tot 1927 slechts twee ballen door. Spanjes beroemdste doelverde- Ofschoon diger, Ricardo Zamora Martinez, jiji is gistermorgen na een langduri ge ziekte overleden, aldus heb ben de geneesheren van de San| Jose-kliniek in Barcelona mee gedeeld. Hij is 77 jaar geworden. Zamora heeft gespeeld voor Espa- nol JBarcelona), Real Madrid en in het nationale elftal. In (Barce- percent van de thans levende Spanjaarden Zamora nooit aan het werk heeft gezien (hij speelde zijn laatste wedstrijd in 1939) is zijn naam in voetbal kringen legendarisch gebleven, getuige het bekende gezegde; "er zijn maar twee doelverdedigers; in de hemel st. Petrus en op aarde Ricardo Zamora". Nederlaag voor tafeltennissers AMERSFOORT - Het Nederlands tafcltennisteam heeft in een oe fenduel tegen Zweden een ruime 9-1 nederlaag geleden. De wed strijd werd gisteren gespeeld in Amersfoort in het kader van de zogenaamde "Kei-feesten". Anne Vlieg en Hans Gootsen, die voor het A-team uitkwamen, wa ren kansloos tegen Liljegren en Grönlund, die daarvoor zelfs niet vol uit hoefden te gaan spelen. De pas 15-jarige Patrick Swier van Skilla weerde zich in het b-team naar vermogen. Dat betekende toch een ruime nederlaag tegen Lundberg, maar slechts een 22-20 verlies op invaller Ahman zorgde voor het enige Nederlandse punt dat op naam kwam van Jaap van Spanje. (Van onze sportredactie) HANNOVER - Er ontsnapt een ge dempte vloek als Cees-Jan Diep- eveen de bal tegen de plank pusht. Typerend voor Maarten Sikkings instelling. Hij kan niet tegen zijn verlies, zelfs niet op een trainingspartijtje een dag voordat Nederland de halve finale tegen Engeland op het Europees kam pioenschap moet afwerken. Al negen jaar acteert hij aan de we reldtop, is aan zijn negende grote internationale toernooi bezig, kent de verhoudingen als geen ander, maar blijft de nerveuze, in troverte vent, zoals een hockey- keeper nu eenmaal is, die zijn teamgenoten even genadeloos bekritiseert als zichzelf. Zaterdag en zondag hoopt hij zijn doeltje dermate deskundig te verdedi gen, dat hij een tweede titel aan zijn prestatiestaat kan toevoe gen. De 30-jarige verzekeringsagent uit Breukelen onderkent echter dat hij het hoogtepunt van zijn car rière al vijf jaar achter de rug heeft. Het behalen van de wereld titel in Amstelveen was het ab solute einde, omdat hij meent dat je een titel maar éénmaal voor het eerst kunt winnen. Een waarheid als een koe. Met het Eindhovense HTTC en het Utrechtse Kam pong speelde hij in Frankfurt als landkampioen om de Europa- Cup, die hij overigens nooit won. In Hannover jaagt hij op Europe se erkenning. Een gouden me daille is het doel, maar uitbundig zal hij het niet vieren. Eind 1969 vierde hij in Ierland zijn debuut. Hij werd niet gepasseerd. Op 5 september 1978 beleefde hij zijn honderdste interland en en passant ook de grootste afknap per in zijn unieke loopbaan. „In Amstelveen dook ik een strafbal van een Pakistani uit mijn goal en werd wereldkampioen. Tot nu toe herinnert iedereen zich dat moment, maar uitgerekend in mijn honderdste internationale wedstrijd ga ik gierend in de fout. Reken erop dat mijn teamgeno ten me daar nog erg lang aan zul len herinneren. Ik kan me niet voor de geest halen dat ik ooit meer voor schut heb ge staan" Gespannen, ondanks het feit dat hij de meest geroutineerde doelman ter wereld is, die niet zelden na een groot evenement werd opge steld in het wereldelftal. Ruiter lijk bekent hij: „Ik denk dat ik me te nadrukkelijk heb geconcen treerd op het bereiken van die mijlpaal. Je kunt kletsen wat je wilt, honderd interlands spelen is voor elke sportman een groots moment. Juist in die wedstrijd wil je iets laten zien. Nou, dat heb ik ook, al was het puur nega tief' .Achteraf bezien is het me enigs zins tegengevallen. Litjens vierde zijn feestje in Engeland na een zege. De afknapper van het ge lijkspel tegen Wales heeft de stemming na afloop beinvloed, waardoor het me eigenlijk tegen viel. Logisch, dat wel, maar 'je hebt een bepaald verwachtings patroon omdat je erbij bent ge weest toen Bolhuis, Steens, Litjens en Leefers in de bloe metjes werden gezet. Dat doet ie dereen toch iets, ook al loop je al jaren mee. Er zijn in de sport momenten die je aangrijpen, die het eelt doen wegsmelten. Je bent toch mens, nietwaar?" Bij het Nederlands hockeyteam is het gebruikelijk dat de aanvoer der de spelers die vijftig, vijfen zeventig of honderd interlands hebben afgewikkeld, een speech toevoegt, waarin hij alle zijden belicht. Rons Steens weigert uit sluitend op de positieve toer te gaan en stipt niet zelden de nega tieve zijden aan. Waarna hij uit de spelerspot een gewenst cadeau overhandigt. Sikking ontving een hooivork en een aardappel- pootapparaat, omdat hij rond zijn boerderij in Breukelen een agra risch bedrijfje heeft opgebouwd, waarin kippen, schapen, ezels en honden het goed met elkaar kun nen vinden. In die rustige omgeving leeft hij zich in in de wedstrijden van zijn club, Schaerweyde, en het Ne derlands elftal. Kan hij zich nog druk maken? Zegt een Europees kampioenschap hem nog iets9 Immers, hij was erbij in 1970 te Brussel, in 1971 te Barcelona, in 1972 te Munchen, in 1973 te Am stelveen, in 1974 te Madrid, in 1975 te Koeala Loempoer, in 1976 te Montreal, in 1978 te Buenos Ai res. Een gouden (1973), twee zil veren (1970 en 1978) en één bron zen (1974) medailles hebben zijn hals gesierd. Wat wil je nog meer9 .Olympisch goud kondigt Sikking zonder blikken of blozen. „Dan moet je je weer helemaal inzetten. Op een Euro pees kampioenschap niet. Kijk, dat wereldje is zo klein, dat je precies weet wie je tegenover je krijgt. Je weet als je hierheen gaat, datje de laatste vier bereikt. Datje in de halve finale tegen En geland speelt. En toch zijn we drie weken geleden naar Bishop Stortford geweest om tweemaal tegen Engeland te spelen. Je móét wel, want wat heb je eraan om tegen tweederangsnaties" te oefenen? Dat is niet kleinerend bedoeld, maar Nederland is nu eenmaal een wereldtopper. In West-Duitsland, Engeland en Spanje heb je goede sparring partners. En, na onze twee over- HANNOVER - Het vierde Eu ropese hockeykampioen- schap wordt in 1983 in Am stelveen gehouden. Het con gres van de Europese Hockey Federatie (FEH), waarin 24 landen zijn vertegenwoor digd, moest een keus maken uit Wales en Nederland. De 21 aanwezigen kozen met 12 te gen 8 stemmen (één onthou ding) voor Amstelveen, om dat - mede op voorstel van West-Duitsland - de Neder landse afgevaardigden voor zitter Sijmons en directeur Duinker toezegden tegelijk met de 12 herenteams een Eu ropees titeltoernooi voor da mes te organiseren. Een uni- Het is de bedoeling van de FEH dat het Europese kampioen schap voortaan precies een jaar voor de Olympische Spelen wordt gehouden. De tijd tussen het nu lopende evenement in Hannover en de EK te Amstelveen zou Duits land graag in 1981 willen vul len, maar dan worden in Bombay al de wereldkam pioenschappen gehou den. Er werd tevens beslist dat de beste zes teams van het EK, dat morgen wordt afgerond, zich plaatsen voor Amstel veen. Officieus komt de win naar in aanmerking voor een plaats op de Olympische Spelen van Moskou, maar in de wandelgangen werd ge hoord dat zowel Nederland als West-Duitsland een plaats mogen claimen. winningen, Engeland is bang voor ons, terwijl wij zoveel erva ring in de ploeg hebben datje van onderschatting niet meer kunt spreken. Daar lopen we te lang Sikking al negen jaar. In die perio de versleet hij zes coaches: Krui- ze, Ancion, Schnitger, Van Grimbergen, Tania en Van Heu- men. „Zeg maar dat er een climax in die opsomming zit", conclu deert hij diplomatiek. „Iedereen heeft zijn specifieke eigenschap pen". Zoals hij die zelf ook heeft. Spijkerhard voor zijn collega's, die hem proberen te verdringen. Eerzuchtig, altijd op jacht om de beste te zijn, zoals hem nu al eni ge malen op wereldniveau is ge lukt. De minst gepasseerde kee per. Een titel die hem niet meer toekomt. Hij verklaart „Vroeger was de ver dediging altijd het sterkste deel van het Nederlands elftal. Dat is geleidelijk veranderd. Nu zijn we aanvallend ingesteld, scoren meer". De cijfers spreken duide lijke taal. Op de negen grote toer nooien die vanaf 1970 werden ge speeld, scoorde Oranje tot nu toe 151 doelpunten en kreeg er 75 te gen, met Buenos Aires in maart als positief hoogtepunt met 26 goals en Madrid in 1974 als uit schieter met slechts vier tegen treffers. In Argentinië ging Sik king twaalf keer voor schut. Sikking: „Met de komst van de strafcornerspecialisten, zoals Ties Kruize en Paul Litjens, zijn we voor elke ploeg levensgevaar lijk geworden. Zeker op kunst gras, waar ze beiden zelfs de lan ge corner doeltreffend kunnen afronden. Met die ontwikkeling is hockey van zijn image verlost dat er weinig wordt gescoord. Maar niet alleen op het speeld- veld, zeker ook de getraindheid speelt een heel grote rol. In onze hoofdklasse wordt je wekelijks zwaar op de proef geeteld. Daar door heb je internationaal minder moeite met de weerstand. Onder schat dat niet" We gniffelen nu om zwakkere lan den, worden niet nerveus als het eens even niet loopt, als aan het eind van de rit we maar optimaal aanwezig zijn, want we moeten gewoon Europees kampioen worden. Dat zijn we aan onze stand verplicht. Met andere woorden: waar ter wereld we ook komen, is alles wat we minder halen dan een gouden medaille, een tegenvaller. Dat is eigenlijk het enige dat een druk op onze schouders legt. Gelukkig maar, anders was er niets meer aan. Je moet toch ergens de motivatie uit kunnen putten" IJSHOCKEY - HIJS heeft gisteren een nieuwe speler/trainer aange trokken. Het is de 25-jarige Brian Mc Sheffry, die drie jaar geleden bij de Vancouver Caunuks speel de. De Haagse ijshockeyclub trok ook een tweede Canadees aan: Brian McKenzie Archieffoto van 1973 in Amstelvee na het stoppen vai kampioen.... Maarten Sikking tijdens het wereldkampioenscnap in i. Van de Duitse goalie ontvangt hij een schouderklopje i een strafpush. Nederland werd toen overigens wereld- ST - (ANP)-A(ANP) - De ronde van de Toekomst wordt nog steeds overheerst door ren ners uit de Sovjet-Unie. De vierde etappe van gisteren, startsein van Bernard Hinault in Roanne en finish in Saint- Etienne, werd gewonnen door Alexander Averin, die de etappe in Chalon ook al op zijn naam bracht en voorts twee keer tweede werd. De laatste dertig kilometer legde hij af op de fiets van zijn ploeggenoot Guseinov, die deze welwillend had afge staan toen Averin pech kreeg. Soekhoroetsjenkov uit hetzelf de land is de grootste toe komstbelofte, want hij heeft nog steeds de eerste plaats in zijn bezit. De gele trui. Alle andere kleuren zitten om de lichamen van andere Sowjet- rijders. De rode trui, waar de ploeg mee begon, is er dus niet meer. Morozov ging er na tien van de 140 kilometer lange rit reeds vandoor. Alleen de 20-jarige Spanjaard Carlos Machin ging mee. Dat duurde tot de 112e kilometer. Toen de grote groep hen weer inhaalde, vond Averin het tijd om te demarreren, daarbij vijf an deren meeslepend. Met 17 se conden voorsprong op de rest mocht het groepje om de eer ste plaats sprinten. Averin deed dat het snelst. De Nederlanders gingen in dat geweld bijna allemaal ten on der. Alleen Jonkers manifes teerde zich in de slotfase in het grote peloton en werd zes tiende. De anderen kwamen in dat naamloze geheel als 21 e binnen, behalve Jan Claes- sens die 80ste werd met een achterstand van 29 minuten. De uitslag van de vierde etappe 1. Averin (Sov) 140 kilometer in 3.40.16. 2. Skoda (Tsj) z. t., 3. Pikoeoes (Sov) z. t.,4. Buki (Bel) z. t., 5. Mytnik (Pol) z. t. De stand in het algemeen klas sement is: 1.Soekhoroetsjenkov (Sov) 15.57.32, 2. Averin (Sov) op 36 sec, 3. Morozov (Sov) op 51 sec, 4. Cabrero (Spa) op 59 sec. 5. Pozzi (Ita) op 1.03, 6. Glaus (Zwi) op 1.04. De klasseringen van de Neder landers in het algemeen klas sement zjjn: 15. Jo Maas op 1.57, 44. Willy Maessen 16.05.26, 47. Hennv Stamsnij- der 16.11.32, 63. Ad van Peer 16.20.43, 67. Jacques Ver- bruggen 16.21.56, 76. Jan Jonkers 16.35.53, 83. Jan Claessens 16.57.25. NEW YORK (ANP) - Pam Shriver een zestienjarig Amerikaans meisje, dat dit jaar voor het eerst op grote toernooien uitkomt, heeft voor een grote verrassing ge zorgd. In de halve finales van het dames enkelspel in Flushing Meadows, zegevierde zij met 7-6, 7-6 over de als eerste geplaatste Wimbledonkampioene Martina Navratilova. Shriver, die zes tiende was geplaatst, won de tie break van de eerste set met 7-5 en die van de tweede met 7-3. Martina Navratilova trof in de zes tienjarige, de één meter tachtig Martina Navratilova lange Pam Shriver als tegen standster, die net zo hard sloeg als zij, zich even gemakkelijk over de baan bewoog en op de kritieke momenten koelbloediger acteer de.De vroegere Tsjechische, die de Amerikaanse nationaliteit heeft aanvaard, weerde vier match points af, maar kon in de beslis sende tiebreaks de zaken niet naar haar hand zetten. Shriver won de beslissende game van de eerste set met 7-5 en die van de tweede set zelfs met 7-3. Hoewel het weerbericht sprak van zonnige omstandigheden moest de partij tweemaal wegens regen worden onderbroken. Het opont houd duurde in totaal een uur en een kwartier. Tijdens de tweede onderbreking beende Shriver nerveus door de scheidsrechters- ruimte. Haar coach Don Candy zei; "Ze is geladen tot aan de top pen van haar vingers". Net als na de eerste stop was de jonge Ame rikaanse er direct weer in. De beide speelsters, die in de voor gaande partijen nog geen set hadden afgestaan, speelden de openings-set bijna punt voor punt. Actie en reactie, zelfs tot ADVERTENTIE Zondag a.s. aanvang 14.00 uur LDWS - LFC LDWS-terrein Sportpark de Vliet. aan het uitwisselen van dubbele fouten in de tiebreak. Evenals in de enige ontmoeting die zij ervoor hadden, was het Shriver, die de eerste set won Aangezien beide speelsters onop houdelijk het net zochten,stonden dikwijls niet meer dan vier meter van elkaar af, verwikkeld in acrobatische volleyduels. Shriver kwam in de tweede set met 3-1 voor. Navratilova greep twee dubbele fouten van haar tegen stander aan om terug te komen Daarentegen gaf zij zelf met drie missers in de negende game Shri ver tweemaal de gelegenheid de partij uit te maken. Die kans greep de jonge Amerikaanse ech ter nietevenmin als het derde dat zij kreeg toen zij in de tiebreak met 6-2 voorkwam. Op het vierde matchpoint echter stuurde Na vratilova,zelf een backhand ach ter de lijn en was Shriver in de finale. Navratilova gaf hoog op van haar tegenstandsterdie de jongste finaliste uit de geschiede nis is. "Ik speelde goed", zei ze, "maar zij speelde beter. Ze is dan wel een jong kind, maar ze speelt als .een volwassene. Als het echt ADVERTENTIE Voor het vijfde jaar i reikte Jimmy Connors de halve finales in de strijd om de open Amerikaanse tennistitels. On verwacht gemakkelijk versloeg hij zijn landgenoot Brian Gott fried in drie sets; 6-2, 7-6 en 6-1 In de halve eindstrijd ontmoet Connors zijn 19-jarige langenoot John McEnroe. De andere halve finale gaat tussen Björn Borg en Vitas Gerulaitis. Een copie van de halve finales van Wimbledon 1977, waar Borg en Connors zich plaatsten voor de slotwedstrijd. In de kwartfinales tegen Gottfried heeft Jimmy Connors zijn beste wedstrijd in dit toernooi ge speeld. De 25-jarige Amerikaan was uitstekend op dreef en hield zijn tegenstander constant onder druk. Voor een uitverkocht cen tre-court (19.433 toeschouwers) overklaste hij Gottfried, die in de eerste en derde set onophoudelijk weggespeeld werd met uiterst preciese passeerslagen. Alleen in de tweede settoen Gottfried voor een voorzichtigere tactiek koos, mocht hij tot de tie-break bijblij ven. Maar in het zeven-punten -spelletje demonstreerde de twee voudige titelhouder zijn absolute topklasse. Met 7-0 verloor Gott fried de tie-break en de tweede set. Het was de tiende overwin ning van Connors op Gottfried sedert 1973 De partij duurde twee uur en twaalf minuten. In het herendubbelspel bereikte Marty Riessen en Sherwood Ste wart de eindstrijd. In de halve fi nales versloeg het als achtste ge plaatste duo het Australische koppel Edmonson en Marks met 6-3 en 6-4Pam behoort ook tot de laatste vier. ADVERTENTIE Zondag a.s. 14.00 uur ASC- Voorburg Terrein de Kempenaer- straat Sportcomplex "KIKKERPOLDER" Zondag a.s. aanvang 14.00 hoofdklasse wedstrijd UVS - EDO .,^4 -f/.ATèWD-CoUu_

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11