Leiders vragen om gebedvoor welslagen topoverleg Swapo moet oordeel geven over YN-plan De NMB Kapitaalmarkt-Renterekening. 8.16% Amerikaans smokkelaar voor Russische rechter NAAST HET NIEUWS Wraak Rhodesië op guerrilla's De NMB denkt met u mee. Paus pleit voor volledige vrede Botha eist duidelijkheid Traangas tegen stakers in Peru Wilson in problemen door boycot DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1978 it Op het terras van het zomerverblijf Camp David, zitten (v.l.n.r.) Sadat, Carter en Begin gemoedelijk bijeen 's Avonds hadden zij het eerste zakelijke gesprek. NEW YORK (REUTER) - De Zuidafrikaanse minis ter van buitenlandse za ken, P. Botha, heeft giste ren besloten zijn bezoek aan New York te bekorten en naar zijn land terug te keren nadat hij opnieuw de plannen voor een grote VN-operatie in Namibië (Zuidwest-Afrika) had verworpen. LIMA, PERU (AFP) - De politie, gesteund door pantserwagens, heeft gistermorgen een einde gemaakt aan de 'mars van het of fer' van 10.000 stakende koper mijnwerkers in Lima. De politie, die gebruik maakte van traangas en die schoten in de lucht afvuurde, zette de tuinen van de faculteit van medicijnen af, waar de mijnwerkers na hun mars waren samengekomen. Ze werden daarna gedwongen in au tobussen en op vrachtwagens te stappen en werden naar onbe kende bestemming gebracht. Volgens bepaalde stakers eiste het politie-optreden ,enige slachtof fers'. De ongeveer 45.000 sinds een maand stakende mijnwer kers eisen loonsverhoging en het weer in dienst nemen van colle ga's die tijdens voorgaande acties waren ontslagen. Directeur laboratorium overleden BIRMINGHAM (Reuter) - De di recteur van een laboratorium in Birmingham, dat te maken zou hebben met een geval van pok ken in deze stad, is gisteren overleden, nadat hij vijf dagen geleden de hand aan zichzelf had geslagen. De 49-jarige prof. Henry Bedson was op 1 september met een ern stige halswond in een ziekenhuis opgenomen. Kort tevoren was de 40-jarige Janet Parker, een me disch fotografe, met pokken be smet toen zij bij de medische fa culteit van de universiteit van Birmingham werkte. Zij ligt nog in een ziekenhuis. Prof. Bedson was hoofd van de af deling microbiologie. In een brief van 20 pagina s aan VN- secretaris-generaal Kurt Wald- heim eiste Botha een ondubbel zinnig schriftelijk antwoord van de Namibische onafhankelijk heidsbeweging Swapo of zij de door de Veiligheidsraad aan vaarde onafhankelijkheidsrege ling voor Namibië aanvaardt Bespreking 'Beslissingen over belangrijke kwesties hangen daarvan afal dus Botha in de brief die gisteren op het hoofdkwartier van de VN gepubliceerd werd, een dag na dat het kabinet van Zuid-Afrika in Pretoria bijéénkwam ter be spreking van de kwestie-Nami- bië Botha 'zei dat Zuid-Afrika, dat de regeling in april aanvaardde, be reid was daarmee door te gaan, maar niet op de basis van inter pretaties die niet overeenstem men met het plan dat werd opge steld door de vijf westelijke leden van de Veiligheidsraad. Waldheim stelde voor een VN- macht van 7.500 man, alsmede 360 man burgerpolitie en om streeks 1.200 burger-functiona rissen naar Namibië te zenden om te komen tot een bestand en om verkiezingen voor te bereiden en deze te controleren. Uitstel Maar verschillen over de voorge stelde troepensterkte en andere 'zaken, waaronder het uitstellen van het verlenen van onafhanke lijkheid aan Namibië tot na het eind van dit jaar, noodzaakten tot verder overleg. Botha zei dat als het geweld in het, gebied voortduurt, het onafhan kelijkheidsplan niet zou kunnen worden uitgevoerd. Maar indien het geweld eindigde, zou er geen noodzaak zijn voor een groot aan tal militaire VN. Commandant Tot commandant van het 225 man sterke detachement Nederlandse geneeskundige troepen, dat in het kader van VN-Vredesopera- ties in Namibië te werk wordt ge steld, is benoemd de luitenant kolonel B. van Tussenbroek (47), commandant van het Korps Commando troepen in Roosen daal. Het is de eerste maal dat Nederland een militaire eehheid beschikbaar stelt voor een der gelijke operatie, maar in oórlogs- verband heeft luitenant-kolonel Van Tussenbroek bij de Verenig de Naties al de nodige ervaring opgedaan, onder meer in Israël. Tegenstanders De Syrische regering wil op 20 sep tember in Damascus een bijeen komst organiseren van tegen standers van het vredesinitiatief van de Egyptische president Sa- dat. Syrië heeft al aangekondigd dat het elk resultaat dat op de topconferentie in Camp Da vid wordt bereikt, zal verwerpen Aan de conferentie in Damascus moet worden deelgenomen door Syrië, Libië, Zuid-Jemen, Alge rije en de Palestijnse bevrij dingsorganisatie (PLO), die zijn verenigd in het zogenaamde "af wijzingsfront". Tijdens zijn eerste wekelijke alge mene audiëntie heeft paus Jo hannes Paulus I gisteren een me nigte van ongeveer 15.000 gelovi gen opgeroepen met hem te bid den voor het welslagen van de besprekingen in Camp David opdat daar een rechtvaardige en volledige vrede kan worden ge- MOSKOU (AP) - Tegen de van ille gale valutahandel en smokkel verdachte in Moskou wonende Amerikaanse zakenman Francis Crawford is gisteren door de aan klager vyf jaar voorwaardelijke gevangenisstraf geëist. Zijn zaak was deze week voor de Russische rechter gekomen. De misdrijven waarvan hij is be schuldigd zouden kunnen wor den gestraft met ten hoogste acht jaar werkkamp. Crawford is de vertegenwoordiger in Moskou van de Amerikaanse onderne ming International Harvester. De aanklager wees erop dat ver zachtende omstandigheden wa ren, dat het Crawfords eerste "vergrijp" was en dat hij was op gegroeid "in een land met andere gewoonten" Bij dit alles kwamen nog de feiten dat Crawford pas kort in de Sowjet-Unie was en "dat zijn fir ma had bijgedragen tot het verbe- tërén van de. economische be trekkingen tussen de twee lan den." Een in de Sowjet-Unie voorwaar delijk veroordeelde buitenlander zou meteen het land kunnen verlaten maar het is ook mogelijk dat de rechter oordeelt dat hij de hele periode toch in de Sowjet- Unie zal moeten doorbrengen, als betrekkelijk vrij man dus. Gelijk met Crawford waren drie Russische burgers als mede plichtigen voor de rechter ver schenen. Tegen één van hen Wladimir Kiselev, werd vijf jaar "streng" werkkamp geëist, tegen zijn vrouw Loedmila, evenals te gen Crawford, vijf jaar werk- kamp voorwaardelijk en tegen de 23-jarige caissière Alla Solowjo- wa vier jaar werkkamp. Kiselew heeft toegegeven de leider te zijn van een internationale smokkelbende. In verband met zijn misdrijven tegen de valuta bepalingen loopt hij nog de kans ter dood te worden veroordeeld MARYLAND (AP/AFP/UPI/REUTER) - President Carter, president Sadat en premier Begin hebben gisteren een beroep op de gelovigen van alle religies gedaan "te bid den opdat hun overleg in Camp David zal leiden tot vrede en gerechtigheid". "Na vier oorlogen geniet de heilige - grond nog niet de weldaden van de vrede. Ons bewust van de ern stige problemen waarvoor wij ge steld zijn, stellen wij ons ver trouwen in de God onzer vaderen aan wie wij wijsheid en raad vra- gen", aldus de gezamelijke bood- j schap die werd uitgegeven op ini tiatief van president Carter. Het denkbeeld tot het uitgeven van de boodschap had Carter dins-1 dagavond voorgelegd aan pre mier Begin en gisterochtend aan president Sadat. Sadat is een toe gewijd moslim, premier Begin een orthodoxe jood en president Carter een baptistisch christen. Gisteravond om negen uur onze tijd is de eerste officiële bijeen komst van de drie leiders ge weest. Eerder had president Car ter afzonderlijk met Sadat en Be gin gesproken en hadden zij el kaar 's middags korte tijd ge sproken. vonden voor de bij het conflict in het Midden-Oosten betrokken landen. In de overvolle audiëntiezaal van het Vatikaan verklaarde de nieuwe, paus dat deze vrede voor elke partij bevredigend moet zijn, zonder dat zaken als "het probleem van de Palestijnen, de veiligheid van Israël en de heilige stad Jeruzalem" onopgelost bly- LONDEN (AFP) - Nieuwe onthul lingen over het schenden van de sinds 1968 geldende olieboycot tegen Rhodesië door de Britse ondernemingen British Petro leum en Shell (40 procent Brits) hebben rechtstreeks de naam van de voormalige socialistische premier, sir Harold Wilson, in het geding gebracht. Sir Richard Marsh, minister van verkeer in de regering-Wilson en voormalig president van British Rail, verklaarde gisteren in het dagblad Daily Mail onomwonden dat "iedereen met een beetje ge zond verstand" wist dat de olie (voor Rhodegië) uit Zuid-Afrika kwam/ 'Iedereen wist het, ook "Sir Ha rold", aldus Marsh, dat de be voorrading van Rhodesië ge schiedde door filialen van BP en Shell in Zuid-Afrika en Mozam bique De verklaring van de oud-minister, die thans de conservatieve partij aanhangt, zijn volledig in strijd met de ontkenning van Wilson Deze schreef onlangs in een brief aan het dagblad Times: "Ik heb in die tijd nimmer enige informatie gekregen over bedriegerijen van de kant van bepaalde grote Britse oliemaatschappijen" De Britse pers haalde gisteren een recente verklaring aan van presi dent Kaoenda van Zambia, die eveneens de ontkenning van Wil son aanvalt. "Ik heb de Britse re gering al in 1968 gewaarschuwd dat Britse maatschappijen olie aan Rhodesië bleven leveren. Ik ben ervan overtuigd dat sir Ha rold op de hoogte was", aldus de Zambiaanse president Deze verklaringen lijken m ver band met de komende verkiezin gen niet gunstig voor de Labour Partij, die een voorstandster is van de politiek van sancties tegen Rhodesië. De conservatieven zullen er minder last van hebben want zij hebben hun sympathie voor het Rhodesische blahke bewind nooit onder stoelen of banken gestoken, zo wordt door politieke waarnemers vermoed Het zeer serieuze weekblad Eco nomist voorziet zelfs problemen voor de huidige Labourpremier, James Callaghan, die van 1974 tot 1976 minister van buitenlandse zaken was. OVERSTROMINGEN De overstromingen die al wekenlang het noorden van India en Bangladesj teisteren hebben sinds een paar dagen ook de Indiase hoofdstad Nieuw Dehli bereikt. Duizenden personen werden hierdoor gedwongen hun huizen te verlaten om in hoger gelegen gebieden een veilig heenkomen te zoeken. Van officiële zijde wordt gevreesd dat er uiteindelijk tienduizenden doden zullen vallen dit jaar door de moesson-overstromingen. Miljoenen zijn al dakloos. PELIKAAN In de Australische stad Renmark heeft een pelikaan een porte feuillevan een dame "weggepikt". Hij slokte het voorwerp op. Na enige uren kon men het dier zover krijgen dat hij het "teruggaf' Een man die een maand geleden ongeveer hetzelfde beleefde was minder fortuinlijk. Hij liet zijn portefeuille vallen, een pelikaan pikte het voorwerp meteen op en vloog ermee weg. PRINSES Prinses Irene, de echtgenote van de carlistische leider Carlos Hugo de Bourbon-Parma, wordt maandag met haar vier kinderen te Madrid verwacht. In december 1968 was het gezin door wijlen generaal Franco het land uitgezet na te zijn beticht van "illegale politieke activiteiten" KAMIKAZE Keizer Hirohito van Japan heeft zijn ministerie van buitenlandse zaken gevraagd op diplomatieke wijze te antwoorden op een brief van president Amin van Oeganda, waarin deze Japanse kamikaze-piloten uit de Tweede Wereldoorlog uitnodigde voor het bijwonen van de 33ste verjaardag van het einde van de oorlog in Azië. Het ministerie is verzocht een boodschap over te brengen met de hartelijke dank voor de uitnodigingsbrief en enkele diplomatie ke groeten van de keizer. Smith dreigt na vliegtuigongeluk SALISBURY (DPA/REUTER) - Twee dagen na het vliegtuigon geluk in het noorden van Rhode sië, waarbij tien blanke overle venden volgens de Rhodesische autoriteiten zouden zijn ver moord door zwarte guerrillastrij ders. hebben de Rhodesische strijdkrachten een "vergeldings actie" uitgevoerd waarbij tot nu toe 34 mensen om het leven zijn gekomen. Dit is officieel in Salis bury bekendgemaakt. De Rhodesische premier Ian Smith' verklaarde gisteren in parlement ADVERTENTIE Totljanuaril979 extra introduktierente 0.25%. Veilig en interessant voor beleggers en spaarders, j -xS- De NMB Kapitaalmarkt-Rente rekening geeft een rente die een 0.50 boven het gemiddelde rende ment op aflosbare Nederlandse staatsleningen ligt. Belegde bedragen blijven dage lijks opvraagbaar. Afnemende retourrente Hoog rendement Rente voor de maand september: (inclusief 0.25 introduktierente) Ik wil graag meer weten over de NMB Kapitaalmarkt-Rente rekening. Stuurt u mij uw folder met uitgebreide informatie Straat NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK i i I Postcode I Woonplaats I I In gesloten envelop zonder postzegel opsturen aan NMB Afdeling KMR. Antwoordnummer 131. Amsterdam. dat "de komende dagen een an- dere politiek zal borden ge voerd". Hij zei dat hij over enkele dagen meer details zou geven over acties die de Rhodesische regering wil ondernemen naar aanleiding van het vliegtuigon geluk. "De vrienden van Rhode sië in de wereld kunnen wellicht geschokt worden door de nieuwe maatregelen maarvoorons zijner grenzen", aldus Smith. Hij sprak van een "dramatische verande ring" in de situatie. De wereldraad van kerken heeft gisteren gezegd het neerschieten van het Rhodesisch vliegtuig diep te betreuren. De raad heeft in augustus blootgestaan aan hef tige kritiek voor het geven van geld aan het Patriottisch front van Joshua Nkomo en Robert Mugabe, zonder op enigerlei wij ze toezicht te hebben op de be steding. Nkomo beweerde dinsdag dat de guerrillastrijders van het front het toestel met 56 inzittenden hadden neergeschoten, maar dat ze niet verantwoordelijk waren geweest voor de moord op 10 overlevenden, onder wie kleine kinderen. Een woordvoerder van de raad dat stelde dat men ook, krachtig de moord op duizenden weerloze Afrikaanse burgers in vluchte lingenkampen in Rhodesië en in aangrenzende landen veroor deelt'. "Dit jongste incident versterkt de eerder door de raad ingenomen positie, dat naar een rechtvaardi ge en vreedzame regeling wordt gestreefd door middel van on derhandelingen waaraan alle par tijen deelnemen en waarbij met de belangen van alle rekening wordt gehouden", aldus de ver klaring.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9