Indonesië weert j Molukkers Snelle herkenning virussen mogelijk VAN DER WIEL GLACE'S msm Werkgevers van illegale gastarbeiders nog vrijuit fHaafv I even op; jOowtamsj Eis 10 maanden voor vernielen van schilderij Verscherpte regeling Diagnose in een paar uur Politieagent stierf aan een hartinfarct Doodgemelde man was springlevend PC BRUIN'S. BANKET DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1978 DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer heeft afgezien van een tij delijke regeling waarbij het in dienst nemen van illegale bui tenlanders strafbaar wordt ge steld. Dit is gebeurd onder aan drang van minister Albeda (so ciale zaken), die hoopt dat de Eer ste Kamer binnenkort het wets ontwerp „Arbeid buitenlandse werknemers" zal behandelen. Hierin wordt deze zaak eveneens geregeld. Naar aanleiding van de gebeurtenissen rond de „182 kerk-Marokkanen" stelde vooral de PvdA-fractie zich op het standpunt dat er een dergelijke interimregeling diende te ko- De socialistische woordvoerder Van der Doef toonde zich giste ren echter tevreden met de ver klaring van de bewindsman, dat hij bij de Eerste Kamer aange drongen had op spoed bij de be handeling van de uit 1976 stam mende wet. De Senaat besloot indertijd het wetsontwerp niet op de agenda te plaatsen vanwege vermeende strijdigheid met het Europees Sociaal Handvest. De bewindsman heeft de Eerste Kamer nu geschreven dat er van strijdigheid tussen beide wets ontwerpen volgens hem geen sprake is. Beide wetten zijn door de Tweede Kamer reeds goedge keurd. Minister Albeda heeft voorts kun nen instemmen met een sugges tie van de WD'er De Voogd, dat er een discussiestuk moet komen over de integratie van buiten landse werknemers en hun ge zinnen in ons land. Met name het regeringsbeleid en de grondsla gen hiervoor moeten volgens de vaste-kamercommissie voor so ciale zaken in de nota uit de doe ken worden gedaan. Al eerder, in 1970 en 1974, kwam de regering met inventarisaties van het probleem, waarbij in het eer ste geval het hierheen halen van de gastarbeiders centraal stond. Minister Boersma kwam vier jaar later met zijn visie. Hij sugge reerde reeds dat vanwege de eco nomische kentering buitenland se werknemers beter niet hier heen konden worden gehaald, tenzij hun aanwezigheid in be paalde bedrijven dringend nodig was. Inmiddels is de stroom le gale gastarbeiders nagenoeg op gedroogd: in 1976 kwamen nog slechts 14 werknemers ons land binnen (vorig jaar 99). De Voogd gelooft dat, nu de be hoefte arbeiders te werven by het bedrijfsleven „gemillimeterd" is, de wet uit 1976 (die ook de toela ting van nieuwe gastarbeiders regelt) nog slechts weinig zin heeft. Veel meer behoefte bestaat er volgens hem aan inzicht in het beleid dat uitgestippeld is voor diegenen die hier permanent verbly ven. Ook Van der Doef wil weten hoe de regering deze groep met hun gezinnen in onze sa menleving denkt op te ne- Hierbij speelt vooral een rol de problemen betreffende scholing, huisvesting, sociale voorzienin gen en gettovorming. Ook de op vang van de zogenaamde tweede generatie, de opgroeiende kinde ren in deze groep, wordt volgens de commissie een probleem. Dit geldt eveneens voor de eenzaam heid waarin veel, vooral Turkse, huisvrouwen in ons land le- Op vragen van onder meer Van der Doef over de kerk-Marokkanen gaf minister Albeda geen ant woord. Hij wees de kamercom missie erop dat dit een zaak voor staatssecretaris Haars (justitie) was en dat het kabinet reeds tot een bepaalde koers had beslo ten. DEN HAAG (ANP) - De ongeveer twintigduizend statenlo ze Molukkers in Nederland kunnen praktisch geen fami liebezoeken meer afleggen in Indonesië. De regering in Jakarta laat alleen no g groepen reizigers toe en hun activi teiten worden sinds kort scherp nagegaan door de Am bassade in Den Haag. Bovendien moeten ze - ook als ze de Nederlandse nationaliteit bezit ten - een verklaring tekenen dat ze bereid zijn zich te laten arreste ren en berechten als ze 'verbo den' materiaal bij zich hebben. De ambassade noemt de verkla ring "een kwestie van duidelyk- heid". Functionarissen van de ambassade eisen ook van de familieleden in Indonesië dat ze zich garant stel len voor de eventuele gevolgen van bezoek uit Nederland. De familie moet daarvoor een ga rantstelling tekenen bij de plaat selijke politie. Dit blijkt uit documenten die giste ren gepubliceerd zijn door het landelijk comité Zuid-Molukken (LAC). Een woordvoerder van de ambassade erkent liet bestaan regeling heeft al tot klachten geleid bij het Inspraak orgaan Welzijn Molukkers, een advieslichaam van CRM. Het or gaan reageerde gisteren verbaasd op de mededeling van de ambas sade dat ook Molukkers met een zg. faciliteitenpaspoort worden geweerd van individueel bezoek aan Indonesië. Tot voor kort was het paspoortstempel 'wordt be handeld als Nederlander' meestal goed vóór een visum. Dat is nu afgelopen, omdat het gaat - om met de ambassadewoordvoerder te spreken - om de status van de reiziger en niet om zijn paspoort. Volgens het inspraakorgaan ver klaart dat het feit dat sommige Molukkers op de ambassade te horen kregen dat ze maar Neder lander moesten worden, willen ze een visum krijgen. Het landelijk comité Zuid-Moluk ken verklaart de scherpe veilig heidsmaatregelen uit het bezoek dat de RMS'er J. Hatumena uit Deventer in mei bracht aan Indo nesië. Hy werd met 'belastend materiaal' op de terugweg gear resteerd in Jakarta, op Ambon verhoord en na berechting op het' vliegtuig naar Nederland gezet. Zijn naam wordt genoemd, in een brief die voorzitter Usman Pa- dang van de Molukse provinciale staten kort na de arrestatie stuur de aan de regering in Jakarta. Usman Padang eist dat statenlo ze Molukkers uit Nederland ge weerd worden en verder dringt hij aan op een strengere selectie van Molukkers die naar Indone sië komen. De arrestatie van de 'bélanda' Ha tumena was volgens het LAC het begin van een arrestatiegolf op de Molukken, vooral op het eiland Saparua. De ambassade heeft dit altijd ontkent, maar volgens het comité zitten ongeveer tweehon derd mensen gevangen. Het LAC probeert Amnesty Inter national te bewegen iets te doen voor de arrestanten. Zaterdag start het comité een briefkaar tenactie op een landelijke bijeen komst in Groningen. De kaarten zijn bestemd voor het hoofdbe stuur van Amnesty International in Londen. Het verscherpte reisbeleid van Ja karta heeft volgens de Indonesi sche ambassade in den Haag geen invloed op de zg. oriëntatie reizen van Molukkers. De woordvoerder zegt dat er dit jaar nog twee groepen zullen vertrek ken. De eerste bestaat uitzo'n ze ven Zuidmolukse jongeren onder leiding van Daan Halatu uit Gro ningen. Hy staat bekend als een vroegere aanhanger van de 'an dere' Zuidmolukse leider gene raal Tamaela, maar zit nu op de lijn van ir. Manusama. Dat de zeven orientatiereizigers statenloos zijn, is in dit geval geen bezwaar, aldus de ambassade, omdat het hier gaat om een groep jongeren 'die de realiteit onder ogen wil zien'. AMSTERDAM - Boze bewoners van de Amsterdamse Wetering- buurt hebben gistermiddag op de Weteringschans een barricade op gericht uit protest tegen gemeente lijke verkeersplannen. De bewoners zijn bang dat die plannen zullen leiden tot een 'toe name van sluipverkeer door hun buurt. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Virus sen kunnen door nieuwe technieken zeer snel wor den herkend. Terwijl het tot dusver enkele dagen tot weken duurde voordat kon worden vastgesteld of iemand een bepaald virus onder de leden had, is thans zo'n diagnose in een paar uur een feit Dat was een van de nieuwtjes op het Internationale Congres voor Virologie, dat gisteren in het Congresgebouw in Den Haag is afgesloten. De snelle diagnose heeft als voordeel dat epidemieën in de kiem kunnen worden ge smoord. Daarbij kan bijvoor beeld worden gedacht aan diar- ree-epidemieën onder zuigelin gen in het ziekenhuis De nieuwe techniek werd door prof. dr. J. van der Veen, hoogle raar medische microbiologie de universiteit van Nijmegen, omschreven als „eenvoudig, snel en minstens even gevoelig als de klassieke methode". Vooral ontwikkelingslanden heb- de methode te verfijnen, zodat deze al 100 keer gevoeliger kan worden gemaakt. Deze nieuwe methode is evenwel nog niet ope rationeel. ben voor de zgn. elisa-techniek Virusziekten kunnen, op grote belangstelling. De methode kan levenreddend zijn bij ge vaarlijke besmettelijke ziekten als de lassakoorts en de Marburg ziekte. n ons land worden èèn of twee quarantainestations ingericht, deze of a SCHIPHOL (ANP) - De 33-jarige hoofdagent van de luchthavenpolitie Schiphol, B. Drenthe, die in de nacht van dinsdag op woensdag tijdens een aanhouding op de luchthaven stierf, is overleden aan een hartin farct. De gistermorgen verrichtte sectie heeft dit uitgewezen. Een woordvoerder van de rijkspolitie dienst luchtvaart heeft dit gistermid dag meegedeeld. De hoofdagent overleed kort nadat hij samen met een collega na een achtervolging een Duits sprekende man had aangehouden. Tijdens deze achtervolging hebben de beide agenten waarschuwingsschoten afge vuurd. De aangehouden man wist in de consternatie na het ineenzakken van de hoofdagent te ontsnappen. De twee agenten wilden de man aanhouden vanwege zijn opvallende belangstelling voor een auto met Nederlands kenteken, die op het par keerterrein van het Hiltonhotel op de luchthaven stond. De rijkspolitie, dienst luchtvaart, heeft gistermorgen een jonge Duitser ondervraagd, die mogelijk bij deze zaak betrokken zou kunnen zijn. De man werd gistermorgen vroeg slapend in een auto op de luchthaven aangetroffen. De rykspolitie zoekt nu naar een tweede Duitser, die ver moedelijk dinsdagavond in het gezelschap van de ondervraagde Duitse jongeman zou kunnen zijn geweest ADVERTENTIE Marian Simons, schoonheids specialiste, draagt een bril van kele uitzondering na, nog niet bij de mens worden genezen. Men laat door virussen veroorzaakte ziekten als verkoudheid en griep over het algemeen maar uitzie ken. Het is wel mogelijk mensen tegen virusziekten te bescher men door ze in te enten, dere exotische ziekten lijken te Thans zijn ongeveer tien vaccins tegen verschillende virusziekten ontwikkeld, maar aan de ontwik keling van nieuwe vaccins wordt over de gehele wereld met kracht gewerkt. Te verwachten is by- voorbeeld dat binnen enkele ja ren een vaccin tegen geelzucht-B beschikbaar komt. Deze ziekte komt vrij veel voor bij drugsver slaafden, in ziekenhuizen en in zwakzinnigeninrichtingen. Er is ook een nieuwe manier ge vonden om een vaccinatie doel treffender en veiliger te doen verlopen, door de entstof op een andere plaats dan gebruikelijk toe te dienen. Pas is ontdekt dat bepaalde virussen alleen schade lijk zijn als ze in een bepaald deel van het lichaam voorkomen. Luchtwegvirussen kunnen bij voorbeeld in het maag-darmka naal bestaan zonder schadelijke gevolgen. Die virussen regelen daar dan wel de produktie van antistoffen, waardoor men niet meer kan worden besmet door het betrokken virus. lijden middels de nieuwe snelle diagnosetechniek kunnen wor den onderzocht. Dat is geen overbodige luxe: recent werd in West-Duitsland lassakoorts ge constateerd, en in Engeland de gevreesde Marburg-ziekte. De elisa-techniek kan niet voor alle soorten virussen worden ge bruikt. Het is bijvoorbeeld nog niet mogelijk er het polio-virus mee te herkennen. Maar inmid dels is men er bij TNO ii "Bescherm vogels in Waddenzee" DEN HAAG (ANP) - Een over- grote meerderheid van de Tweede Kamer wil dat de re gering' de Waddenzee naast andere gebieden als be schermd gebied onderbrengt bij de overeenkomst inzake "watergebieden van interna tionale betekenis als verblijf plaats van watervogels." Het Pvd A-kamerlid Rie de Boois diende daarover giste ren een motie in tijdens een kort debat waarin de Kamer liet weten haar goedkeuring te hechten aan die overeen komst welke in 1971 werd op gesteld in het Iraanse Ram- Het internationale verdrag pro beert gebieden te bescher men die door hun bijzondere karakter van grote betekenis zijn voor vogels als zomer- of winterverblijf, broedplaats of rustplaats. aantrekkelijke tnps. Allerlei Winter- en Wintersport- reizen. Maar ook tientallen mo- gelijkheden voor een onvergete- lijke vakantie in de herfst en lente. In binnen- en buitenland. Duidelijk beschreven en passend binnen elk budget. I Kortom, u kunt met de nieuwe INS-vakantiegids alle kanten uit. m Gratisverkrijgbaai I H Itions, de reisburo's, RABOban- kenen de ANWB. I Reisbureau van de N.V. Nederlandse I \S; mm Katreinetoren, Centraal Station, M Ut r cl I it Tel. Ü3U-31.94.45 AMSTERDAM (GPD) - „Een ge programmeerde misdaad" zo omschreef officier van justitie mr. L. van de Berge gisteren de beschadiging van een schilderij van Vincent van Gogh door de 31- jarige kunstschilder P. J. L.. Hij eiste tien maanden gevangenis straf tegen hem omdat hy op 5 april in het Stedelijk Museum in Amsterdam met een Stanley-mes twee lange halen over het schil derij „La Berceuse" had getrok ken. ,Hij heeft zich vergrepen aan een goed dat de hele wereld toebe hoort", aldus de officier, die ove rigens begrip had voor de span ning waarin verdachte was ge raakt door onbillijke behande ling van gemeentewege. „Maar een echte kunstenaar zal zyn handen niet willen besmeuren aan het werk van een grote kunstschilder. Hij treft een broe der, ook al is die overleden. Bij tegenslag zal hij nóg verbetener, nog harder werken. Of besluiten niet langer kunstenaar te zijn". De kunstschilder hoorde in maart dat hij niet langer een uitkering kreeg in het kader van de contra prestatieregeling omdat zijn ar tistieke niveau te laag werd ge vonden. Uit protest besloot hij iets te doen dat de gemeente zou schokken. Hij dronk zich in het Stedelijk Museum met een glaasje wyn moed in en sneed daarna vastberaden een kruis over het grote schilderij. Min of meer toevallig koos hij het doek van Van Gogh. „Ik wilde geen tijdgenoot maar gewoon een ou de meester. Of het nu Piet Paal tjes was of een andere oude mees ter kon me niet schelen" Twee miljoen Het doek, dat een handelswaarde zou hebben van twee miljoen gulden, is volgens museumdirec teur De Wilde in wezen onher stelbaar vernield. De kracht waarmee de schilder het mes hanteerde was zo groot, dat zowel het schilderij als het steundoek zijn doorgesneden. Zelfs na res tauratie blijven deskundigen de Tegen bezuiniging DEN HAAG (ANP) - De PSP heeft het initiatief genomen om te ko men tot oprichting van landelijke en plaatselijke comité's voor het voeren van acties tegen de bezui nigingsplannen van de regering. Reeds thans is gevraagd de hand tekening te zetten onder een pro test, dat demonstratief aan de Tweede Kamer zal worden aan geboden. In het protest wordt de kamerleden verzocht wijzigingen aan te brengen in het voorgeno men regeringsbeleid. Nieuwe Rijn 62. Leiden. Tel.-.071-124108 WEETALLES VAN BRILLEN EN SPECIALIST VOOR KONTAKTLENZEN. ZAANDAM (GPD) - Bij een ver keersongeval in Brussel zou dinsdag de 42-jarige Zaandam mer Arthur Ellinger om het leven zijn gekomen, aldus een bericht van het ANP. Bij het oversteken van een kruispunt zou hij niet at tent genoeg op het verkeer ge weest zijn. De heer Ellinger is echter nog springlevend en verder dan Am sterdam is hij dinsdag niet ge weest. Het is zowel hem als het ANP een raadsel hoe dit bericht in de wereld is gekomen. Het ANP had 's ochtends rond tien uur een telexbericht ontvangen uit Brussel, verzonden door het Belgische departement van ver keerszaken. Vervolgens had het ANP de politie in Zaanstad ge beld met het verzoek dit bericht te controleren. Bedoeling was dat het bericht vastgehouden zou worden totdat de politie het had bevestigd. Bij het wisselen van de dienst echter is het bericht per ongeluk toch verspreid waardoor er gistermorgen één krant was die ten onrechte het overlijden van de heer Ellinger meldde. Hoe het Brusselse departement van verkeerszaken aan het nieuws kwam, is nog onbekend. De zaak wordt uitgezocht maar tot dusver is er nog niets bekend. De heer Ellinger begreep er gister morgen ook niets van. Via een vriend die de recherche op be zoek had gehad, kwam hij erach ter dat hij doodgewaand werd. Het heeft hem de halve nacht ge kost om alle vrienden, kennissen en familieleden op de hoogte te brengen van het feit dat hij nog „gewoon lekker in leven is". Voorts verklaarde hij niet zo ge schokt te zijn door het bericht „Als betrokkene reageer je alleen op het verdriet by je familie. Aan de ene kant moet ik erom lachen, maar aan de andere kant ben ik erg kwaad. Aanvankelijk dacht ik aan een flauwe grap. Ik heb alles overdacht vanaf mijn lagere schooltijd. Misschien afgunst of een vriend die gek was geworden. Maar ik kan het me niet voorstel len, hoewel niets me tegenwoor dig meer verbaast. Volgens het ANP kan het ook geen flauwe grap zijn geweest. Hoe komt men dan aan mijn naam? Het bericht is regelrecht verzon den door het Belgische departe ment van verkeerszaken'\ Een zegsman van het ANP beves tigde gisteren dat een grap hem zeer onwaarschijnlijk voorkwam. Een andere mogelijkheid die de heer Ellinger opperde, was dat iemand anders was overreden die met zijn paspoort aan de wandel was. Vyf jaar geleden verloor ik mijn paspoort op Schiphol", al dus de heer Ellinger. Een persoonsverwisseling is echter ook zeer onwaarschijnlijk, omdat er gisteren in Brussel niet één dodelijk verkeersongeval heeft plaatsgehad. Het Belgische pers bureau Belga bevestigde dat. Ook daar begreep men niet hoe het heeft kunnen gebeuren. beschadiging zien. Bovendien heeft het doek de spanning en het verband verloren waardoor de randen weer omhoog zullen ko men. Dat zal nieuwe restauratie nodig maken. De officier van jus titie betreurde het verlies van dit „erfgoed", dat in 1945 door de familie Van Gogh aan de gemeen te Amsterdam is geschonken. Hy vond dat in het vonnis een „on miskenbaar halt" zou moeten doorklinken. Zes kopieën De verdediger van de kunstschil der voerde aan dat het bescha digde schilderij nooit is verhan deld en ook geen handelswaarde heeft. De oud-directeur van het Van Gogh-museum, Meijer, had hem gezegd dat het doek wel de gelijk was te herstellen. De advocaat bestreed de kunst waarde en de onvervangbaarheid van La Berceuse. „Van Gogh heeft zes schilderijen gemaakt die allemaal La Berceuse heten en die identiek zijn", aldus de ad vocaat. „Vijf doeken zijn in de handboeken opgenomen maar het zesde niet omdat het tot de „verworpen doeken" wordt ge rekend". De kunstschilder, die autodidact is, heeft het gevoel dat hij, zolang hij bezig is, door de officiële instan ties van het kastje naar de muur is gestuurd. Eenmaal kocht de ge meente schilderijen aan voor een bedrag van achtduizend gulden, maar de volgende aanvraag werd botweg afgewezen. Hij vindt dat zyn werk onzorgvul dig is behandeld door de beoor delingscommissie. Ook zou werk van hem in een container zijn ge gooid toen hij in verband met huurschuld uit een woning werd gezet. „Ik ben geen groot kunste naar", zei hy gisteren voor de rechtbank „maar mijn werk is my heiliger dan vrouw of kind". De rechtbank doet uitspraak op 20 september. ADVERTENTIE VOOR GEVULDE KOEKEN RONDO'S EN...

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7