'Consequent zijn; dat is mijn botsing geweest' Hengelaarsbond Leiden treedt toe tot CNHY NORIT Bussen zullen minder lawaaiig worden KOLONEL B.D. WESSELS UIT LEIDSE POLITIEK: Ex-minister Veldkamp hoogleraar in Leiden DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1978 LEIDEN - De Hengelaarsbond voor Leiden en omstreken heeft gisteravond met algemene stemmen besloten om met in gang van 1 januari 1979 toe te tre den tot het Centraal Nederlands Hengelaarsverbond (CNHV). De Leidse bond, met 4300 leden de grootste vereniging op recreatief gebied in Leiden, nam de beslis sing om tot het overkoepelende orgaan toe te treden tijdens een bijzondere ledenvergadering in het St. Antonius Clubhuis. De termijn dat Leiden niet is aan gesloten geweest bij een landelijk orgaan zal daardoor precies één jaar zijn. Want met ingang van 1 januari van dit jaar trad de Leidse bond uit de andere oeverkoepe- lende organisatie, de Nederland se Vereniging van Sportvissers federaties (NWS). De wisseling van organisatie houdt verband met de grote bezwaren die er bij het Leidse bestuur leven tegen de opvattingen binnen de NWS. Die punten betreffen onder meel de slechte organisatie van de uit wisseling van viswater tussen hengelsportverenigingen. Ver der zijn er bezwaren tegen het streven van de NWS naar de verdwijning van de zogenaamde "vrije hengel". Voorzitter Koos Mark benadrukte gisteravond dat vooral dat laatste punt van belang is geweest om aansluiting te zoeken bij het CNHV. Mark: "Als het CNHV niet meer bestaan had had de NWS het er waiarschijnlijk doorgekregen dat de vrije hengel zou verdwijnen." Ander argu ment is volgens de voorzitter dat Leiden via het CNHV is verte genwoordigd in organen als de Kamer voor de Binnenvisserij, de IJsselmeercommissie en de Or ganisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij. LEIDEN - Teleurgesteld, maar ook opgelucht. Dat moet zo ongeveer de ge moedstoestand zijn ge weest, waarin kolonel b.d Wessels afscheid heeft ge nomen van een zesjarige carrière in de Leidse poli tiek Teleurgesteld, omdat die politiek zoveel anders was dan hij, "naief als ik ben" zes jaar geleden dacht. Opgelucht omdat al het stadhuisgekonkel voor taan aan hem voorbij zal gaan. Omdat hij geen con cessies meer hoeft te doen aan wat hy zelf "mijn ge voel voor consequent zijn' noemt Theo Wessels, zoals zijn vrienden en bekenden (wat best politieke vijanden kunnen zijn) hem ken nen, moet zich in de politiek altijd als een vis op het droge hebben gevoeld. Wie was hij in Leiden' Hij was DE commandant van DE Kokschool. Dat wist iedereen Pas na zijn pensionering werd hij lid van de WD. en belandde sneller in de gemeenteraad dan hij ooit had bevroed. Wat dat aan gaat was zijn vertrek daaruit nauwkeuriger bepaald. Dat kon digde hij al twee jaar geleden in eigen kring aan. De kolonel buiten dienst moet zich op het militaire slagveld beter hebben thuisgevoeld dan op het pluche van de Leidse raadzetel Wat wist hij van de lokale politiek toen hij eraan begon? Niet vee. Hij was geinterresseerd in het we en wee van Leiden, dat zeker maar de vertaling daarvan in par tijpolitieke twisten ging aan hem voorbij. Als commandant van de kokschool had hij wel met het plaatselijk bestuur te maken, ze ker. Maar hoe ging dat? "Als ik iets gedaan wilde hebben, dan had ik meestal te maken met twee wethouders. Dat waren mijn vrienden Piena en Sannes (bei den van de PvdA). Die regelden het dan, dat liep geweldig" Belangstelling Wessels is ongetwijfeld een gezel ligheidsmens. Iedereen wist dat. Theo, met zijn kleurrijke militai re loopbaan achter zich, is altijd goed voor een mooi verhaal. En omdat hij geen zwijgzaam type is kon hij zich ook in de gemeente raad verheugen in de belangstel ling van vriend en "vijand". Het geen vooral tijdens schorsingen van de raadsvergaderingen zichtbaar was. Raadsleden ter linker en ter rechter zijde plach ten dan toe te snellen. Wessels, oom Theo, vertelt. Het geen van verre zeer zichtbaar, maar helaas niet altijd hoorbaar was. Dat was wel het onbedaar lijke gebulder der omstanders dat op zulke momenten meestal verscheidene malen losbarstte. Dan voelde de kolonel b.d. zich op zijn gemak. Het woord polari satie heeft hij in het woorden boek moeten opzoeken. Hij doet er niet aan mee. Hoewel? Wat denkt het voormalige WD- raadslid van de PPR? Hij beent weerbarstig door de woonkamer voor zijn huis aan de Mariënpoel- De toetreding tot het CHNV zal de Leidse bond per lid 3 gulden kos ten. Daarvoor is geen contribu tieverhoging nodig aldus voorzit ter Mark, want door de explosie ve groei van het ledental zijn de inkomsten van de bond hoger dan werd verwacht. Voor de le den betekent de toetreding tot het CNHV dat men straks ook maandelijks het blad "Piscator" zal ontvangen waarin het vereni- gingsnieuws zal worden opge nomen. Het eigen bondsblad zal ophouden te bestaan. Tijdens de gisteravond gehouden ledenvergadering werd verder meegedeeld dat het aantal peur- vergunningen voor het Kager- plassengebied met ingang van volgend jaar zal worden verdub beld tot 100. Voorwaarde is alleen dat de Kamer voor de Binnenvis serij daarmee akkoord gaat. Bo vendien zullen met ingang van volgend jaar dagvergunningen uitgegeven worden voor het Vlietland-complex, dat behalve de gezogen zandplassen ook de Bakkersloot, de Weegsloot, de Meerburgerwatering en de Vin- kesloot omvat. straat. "Ik heb me de afgelopen maanden niet bemoeid met de collegevorming, maar aan één ding heb ik me geërgerd: dat de PPR aldoor in de publiciteit bracht dat zij niet wilde samen werken met de VVD. Alsof de WD ooit zou willen en kunnen samengaan met de PPR. Ik heb zelfs geprobeerd chantage te ple gen op mijn eigen fractie. Ik heb ze laten weten: als jullie met de PPR in een college gaan zitten, dan bedank ik in het openbaar als lid van de WD." Die Beijen (een raadslid, red.), is al net zo inconsequent als die hele partij. Kijk, internationaal kan niemand mij verdenken dat ik sympathie koester voor het communisme. Maar op lokale ba sis valt er met deze CPN best te werken. Men kan mij er ook niet van verdenken dat ik het met de ideeën van de PSP eens ben. Maar ik weet wat ik aan de PSP heb. Maar de PPR? Die noemt zich radicaal. Dat is: nooit tevre den zijn met minder dan honderd procent." En, om nog eens te benadrukken dat zijn afkeer van links voorna melijk gericht is tegen die ene partij, meldt Wessels zich best te kunnen vinden in de constructie van een PvdA-WD college van wethouders. Hij vindt niet dat de WD het CDA wel erg makkelijk heeft laten vallen. "De jongens van de WD in de Leidse fractie zijn jong en onafhankelijk", zegt hij. En dan, bijna dicterend: "Het is eenvoudig een feit dat, stuk voor stuk genomen, met de Leid se PvdA-raadsleden, wilt U dat Leidse onderstrepen, dat met de Leidse PvdA-raadsleden con structiever valt te praten dan met de Leidse, wilt U dat Leidse weer onderstrepen, de Leidse CDA- raadsleden. Het is zuiver een kwestie van persoon" Onverkiesbaar ^ldus beland in de actuele politiek situatie hier ter stede is het nuttig terug te gaan naar de oorsprong: een kolonel buiten dienst doet zijn intrede in de gemeenteraad van Leiden. De WD had hem in 1970 op de kandidatenlijst laten plaatsen. Hij was nog niet zo lang lid. Zoals gezegd pas na zijn pen sionering ("Ik vind dat je je als beroepsmilitair niet bij een poli tieke partij moet aansluiten"). Hij belandde op een "gegarandeerd onverkiesbare plaats". "Ten min ste, dat dacht ik. We hadden vijf zetels en ik stond, ik weet niet meer waar, maar op een volko men niet-ambitieuze, niet-ver- kiesbare plaats". Maar omdat de WD-fractie in die jaren kenmer ken vertoonde, die gewoonlijk slechts in een duiventil worden aangetroffen (vooral doordat het lidmaatschap van de Tweede Kamer onverenigbaar werd ver klaard met het raadslidmaat schap) kwam Wessels toch aan de beurt "Ja, en dan moet je er ook voor op draaien, vind ik. En ik was zo naïef om te denken, ach, Leiden, ze hebben mij ereburger ge maakt, misschien kan ik iets te rugdoen". Echt? Is hij in die jaren een echte WD'er geworden? De kolonel, nog eens een opmerke lijke smakelijk wijn inschen kend, heeft de vraag verwacht. "Ik reed eerst, met een hoog waardigheidsbekleder binnen de WD, ik zeg niet wie, door een luxe deel van het land. Langs al die geweldige buitens rijdende, maakte ik de opmerking dat daar waarschijnlijk bijzonder veèl WD'ers woonden, maar betrek kelijk weinig liberalen. Ik ben li beraal" Is de WD dan een liberale partij? "Jawel, de WD zou geen liberale partij zijn, als we al die anders denkenden niet zouden tolere- Kolonel b.d. (een toevoeging waar aan zijn naam wel nimmer zal ontkomen) Wessels' politieke credo: "Ik wil voor alles conse quent zijn aan mijn eigen princi pes. Dat is mijn botsing met de leidse politiek geweest. Dat ge voel is me ook in myn eigen frac tie wel eens kwalijk genomen. Ik kan het niet hebben als mensen op de gang zeggen dat ze het he lemaal met me eens zijn - vooral op het gebied van verkeer ge beurde dat - maar in de raad toch anders stemmen. Vanwege de politieke eenheid. Dit verschijn sel is voor mij de grootste shock geweest. En eerlijk gezegd: ik ben ook aangetast door die ver politieking, ik ben er ook niet vrij van gebleven. Dat is telkens te gen mijn zin gebeurd. *s Nachts kon ik er niet van slapen" Geen spijt Wessels uit de gemeenteraad. Maar nog volop in zijn club, zijn socië teit, waar hij zich het meest op zijn plaats voelt. Heeft hij het ge voel iets voor Leiden te hebben kunnen doen? Peinzend: "Ik ben er in elk geval zeker van dat ik in mijn spreekbeurten beslist de mening van een grote groep Lei- denaars heb vertolkt." Het raadslid b.d. samenvattend: "Ik heb er geen spijt van dat ik deze periode in de gemeenteraad heb meegemaakt. Maar als ik op nieuw voor de keuze zou staan, dan zou ik het niet meer doen" JOHN KROON Dr. Veldkamp Het openbaar streekvervoer voorziet in Nederland in een grote behoefte. Het afgelopen jaar is er 237 miljoen keer ge bruik van gemaakt. Voor de Consumentenbond betekende dit voldoende aanleiding om het streekvervoer eens uitge breid onder de loep te nemen. Negentien streekbusbedrij- venwaaronder de in de Leid se regio opererende Noord Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij (NZH). Cen traal Nederland (CN) en West Nederland (WN), werden door de Consumentenbond door gelicht. In de Consumentengids van au gustus verscheen de uitslag van dit onderzoek. Met name de NZH in onze regio verre weg de belangrijkste buson dernemingkreeg de nodige kritiek te verduren. Samenvattend luidde die kri tiek als volgt. "In de NZH-bus- sen is vaak geen ruimte voor omvangrijke bagage aanwe zig en ontbreken voorzienin gen voor het op z'n plaats houden van die bagage Meestal is er gladde bekleding in de bussen en ontbreken af valbakken. Verder zijn de bussen nogal lawaaiig. Gele genheid om de fiels te stallen bij de bushalte ontbreekt in de meeste gevallen. De chauffeur wacht vaak niet met wegrij den tot iedereen zit en stop plaatsen worden slechts zel den afgeroepen" Bij de NZH bleek men van deze kritiek niet geschrokken te zijn, integendeel men was er juist blij mee. NZH-woord- voerder De Zwart: "Ik ben blij dat de Consumentenbond dit onderzoek heeft verricht. Het is best wel eens goed dat de verschillende busbedrijven met de neus op de feiten wor den gedrukt". Samen met de heer De Zwart namen we de verschillende punten van kritiek op de NZH door. De Zwart: "Wo.t het ge brek aan bagageruimte be treft: aangezien wij voor ver reweg het grootste gedeelte in het woon-werkverkeer actief zijn hebben we gekozen voor zoveel mogelijk zitplaatsen in de bus. Zo'n keuze gaat dan inderdaad ten koste van de bagageruimte. Die gladde bekeding is trou wens net zoiets. We hebben juist gekozen voor gladde be kleding en wel uit hygiënisch oogpunt. Bij banken met tex- tiel-bekledingzoals ze die in Engeland vaak hebben, glijje dan misschien minder mak- ADVERTENTIE BRILJANTEN Ringen - hangers - oorbellen - armbanden - groeibriljant - briljant voor belegging Uw betrouwbaar vakadres Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 LEIDEN - De voormalige minister van sociale zaken dr. G.M.J. Veldkamp is benoemd tot bijzonder hoogleraar in de leer der sociale zekerheid aan de Leidse universiteit. Volgens het bestuur van de Stich ting mr. H.P.L.C. de Kruyff-fonds in Amsterdam, dat de benoeming realiseerde, is het voor het eerst in Nederland dat een dergelijke leerstoel is ingesteld. Veldkamp, die van 1961 tot 1967 minister was, is belast met de re geringsopdracht om de sociale zekerheidswetgeving in Neder land te vereenvoudigen en han teerbaarder te maken. Kritiek op NZH kelijk van je stoel maar ze zijn natuurlijk wel veel moeilijker schoon te houden" De kritiek over het lawaai dat de NZH-bussen in de regel produceren wordt door de heer De Zwart volledig on derkend. "Die kritiek vind ik inderdaad terecht en geldt in het bijzonder voor de Leidse stadsbussen. Maar er wordt aan getverkt. De nieuwe NZH- bussen waarvan de eersten in december in gebruik worden genomen, zullen dan ook aanmerkelijk minder lawaai produceren. Er zal namelijk geluidsabsorberende stof aan de wanden van de motorcom partimenten worden aange bracht" De kritiek over het ontbreken van mogelijkheden om de fiets bij de bushalte te stallen geldt volgens NZH-woordvoerder De Zwart in geen geval voor de Leidse regio. "In en rond Leiden zijn bij zeer veel haltes fietsklemmen aangebracht. Dit punt van kritiek vind ik trouwens niet zo reëel. In feite is het zorgen voor stallings ruimte een zaak van de ge meente en niet van het busbe drijf. Het gaat hier immers om gemeentelijk grondge bied". Over het laatste punt, het niet afroepen van stopplaatsen en het verzuimen met wegrijden te wachten tot iedereen op z'n plaats zit, zegt De Zwart: "Of deze kritiek juist is kan ik niet beoordelenHet is in elk geval wel zo dat er bij de chauffeurs elke keer weer op gehamerd wordt om toch maar vooral stopplaatsen af te roepen en met wegrijden te wachten tot iedereen zit. Maar ja, wan neer een bus om de een of an dere reden vertraging heeft opgelopen kan het wel eens voorkomen dat een chauffeur zodra de laatste passagier binnen is er onmiddellijk vandoor gaat" Geen gevaar voor onderwijs project Noord LEIDEN - Het onderwijsproject in Leiden-Noord zal zeker niet op korte termijn worden beëindigd Eind september heeft op het mi nisterie van onderwijs een ge sprek plaats over het project in Noord en tien andere, soortgelij ke projecten. "Maar het doorgaan van het project Leiden-Noord is niet in gevaar", aldus J. de Bil van de Leidsche schooladviesdienst. Het Tweede Kamerlid David van Ooijen (PvdA) heeft in vragen aan staatssecretaris Hermes van on derwijs en wetenschappen zijn bezorgdheid uitgesproken over het beëindigen van een aantal onderwijsprojecten. Het gaat om projecten die zijn opgezet voor wijken in achterstandsituaties Van Ooijen vreest dat voor de projecten in Arnhem, Leiden, Lopik en Utrecht per 1 augustus 1979 geen rijkssubsidie meer ge geven wordt. Volgens De Bil is er wel sprake van dat de projecten in Arnhem en Lopik aflopen. Dit geldt echter niet voor het Leidse project. Het ministerie van onderwijs deelt eveneens mee dat Leiden niet bang hoeft te zijn. "Er zal gespro ken worden over hoe de projec ten in de toekomst moeten wor den en welke dingen er veran derd moeten worden enzovoorts Maar er wordt niet gepraat over stopzetten", aldus een woord voerder van het ministerie. ADVERTENTIE 't betrouwbare ook in de vakantie! Kermis-braderie Morgenavond vanaf 7 uur en de gehele daaropvolgende za terdag vanaf 10 uur wordt op het terrein bij de Vredeskerk Burggravenlaan-Lorentz- kade) een braderie en kermis gehouden. In kraampjes zul len speciale artikelen worden verkocht zoals wijn, buiten landse kaas, haring en textiel. Er komt ook een "koek en zo- pie"-wagen, terwijl zitjes en parasols het terrein een fleu rig aanzien zullen geven, spe ciale attracties zijn: een bal lonwedstrijd, een ballengooi- tent, hobbelfietsën, ringsteken met een rosalie, een verf cen trifuge, gewichttrekken en bingo. Voorafgaand aan de opening trekt een muziek korps door de wijk. Tijdens de braderie is er "levende mu ziek". De baten van de kermis -braderie zijn bestemd voor de bouw van een buurthuis. Drs.P in LVC In het Leidse Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 staat morgenavond het Nederland se lied centraal. De avond zal worden geopend door de be kende Drs. P., de, cabaretier met zijn vaak absurde teksten die met nummers als "Heen en weer" en "Café Chantant" zelfs de hitparade wist te ha len. Verder treedt die avond de Nederlandse popgroep Fooisband op. De groep is voortgekomen uit de formatie CCC Inc. en de Slumberland- lal gaat om acht het optreden van m negen uur ge- band. De uur open e Drs. P is pland. Poppen maken In het LAK-theater (Levendaal 150) begint dinsdagmorgen 26 september een cursus poppen maken. In tien lessen kan de cursist leren hoe een vinger pop, poppenkastpop, mario net of karakterpop gemaakt moet worden. Er wordt ge werkt met stof, ijzerdraad en papiermaché. Cursusleidster Lisa Meijers zal laten zien hoe met verschillende materialen kan worden omgesprongen De cursus eenvoudig ontwer pen van eigen kleding van het LAK start op maandag 2 ok tober tussen 8 en 10 uur. H$t gaat erom van een gegeven basispatroon een ontwerp te maken, het ontwerp op ware grootte te tekenen en het op textiel over te brengen. In schrijven voor beide cursus sen in het LAK op 13,14 en 15 september. Duivensport LPV "De Rijnklievers" vloog met 306 duiven vanaf Stroyyi- beek. De uitslag: 1. S. v. Goo- zen, 2. A. de Mey, 3, 7, J. v. d. Wal, 4. J. Kok, 5.J.V. Leyden, 6.J. C. Pracht, 8. P. v. Griens- ven,9.J. Verstraaten10. D.v. Mil. LPC vloog met 248 duiven vanaf Strombeek.De uitslag: l,3,5,N.de Groot, 2,4.8, J. v. Alphen, 6. P. Koenen, 7.10, J. Groenendijk, 9. J. Rozier. LVC-cursussen Volgende week beginnen de cur sussen van het Leids Vrije tijdscentrum. Bij de volgende cursussen is nog plaats: maandag: yoga, t'ai chi, gi taar fotografie gevorderden. Dinsdag: fotografie begin ners, boetseren en tekenen en schilderen. Woensdag: etsen, tekenen en schilderen, gitaar en pottenbakken. Inschrijven dagelijks van 12 tot 17 uur en van 1930 tot 20 uur aan de Breestraat 66. Raadslid b.d. Wessels: "Ik dacht, misschien kan ik iets terugdoen" LEER DER SOCIALE ZEKERHEID

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3