Anti-kraakactie wekt argwaan in de buurt Recreatief wandelpad langs Braassemermeer 'Hij heeft er het voetbal voor laten schieten Concordiastraat vreest bewuste verkrotting De Gaay-Fortman opent expositie over dorpen Boven-Volta Langs deze dijk bij het Braasse- loopt het tracé van het wandelpad ALPHEN AAN DEN RIJN - "Misschien kan ik de boel nog opknappen?" Hans den Hoed (22), wat bedremmeld te midden van de met glasscherven bezaaide huiskamer, werpt de overweging onmiddellijk weer van zich af. Drie dagen lang had hij zich met vrouw en kind via een kraak- actie een behoorlijk onderdak verschaft in de Concordia straat. Gistermorgen volgde de tegenactie van de eigenaar van het al negen maanden leegstaande huis op nummer 20, de uit Son (Brabant) afkomstige F.N.H. Inding. RIJNSATERWOUDE - Een recreatief wandelpad voor de eigen inwoners langs de dijk van de Braassemermeer en van de Leidschevaart; een fiets/wandelpad van nieuw bouwwijk "De Kuil" naar het scholencomplex. Ziedaar twee plannen die de gemeente Rijnsaterwoude koestert. Plannen, die dit jaar door burge meester en wethouders in een i conórete vorm gegoten zullen worden, nadat zij al enige jaren vermeld stonden op het wensen- lijstje van, met name, de gemeén- teraadsfractie van Gemeentebe langen. plex, dat een beveiliging voor de schoolgaande kinderen beoogt, geldt hetzelfde. Ook hier zijn de grondeigenaren benaderd met het verzoek op de plannen te rea geren. Momenteel moeten de schoolkinderen via de betrekke lijk drukke Herenweg (geen fietspad) naar school. Het pad langs de Braassemermeer, dat een verbetering van de wan delmogelijkheden voor de eigen inwoners dient te zijn, zal op een voudige wijze worden aangelegd. Het is niet de bedoeling dat het pand wandelaars van buiten het dorp zal aantrekken, aangezien dat parkeerproblemen zal ople veren. En de gemeente heeft noch de wens, noch de mogelijk heden meer parkeerplaatsen te scheppen bij het Molenpad of bij de Van Wassenaerlaan. Of het pad er inderdaad komt is intus sen vooralsnog onzeker. B en W hebben zich in aanzet afwach tend opgesteld: naar de landei genaren, over wiens grond het pad moet lopen, is een brief ge stuurd met het verzoek om me dewerking. De reacties moeten nog binnenkomèn, waarna even tuele verdere onderhandelingen volgen. Volgens burgemeester G. 1 J. van der Kroft zal er in elk geval niet in agressieve zin (met ontei gening als troefkaart) door B en W worden onderhandeld. I VALKENBURG - De Valken- burgse sociëteit "De Peuk" zal morgenmiddag'om vier uur het nieuwe onderkomen aan de Kat- wijkerweg in gebruik nemen. De opening wordt verricht door R.H. van der Mey. "De Peuk" is on dergebracht in het Hibé-com- plex. NOORDWIJK - Prof. dr. Bas de Gaay Fortmanhoogleraar aan het I?ist i- tute of Social Studies en voorzitter van de NOVIB verricht vrijdag om half acht in de hervormde Kapel aan de Hoofdstraat de opening van een aldaar ingerichte- expositie over Boven-Volta. De tentoonstelling is een onderdeel van de aktie, die onder het motto "Noordwijk helpt Boven-Volta" wordt gevoerd om een ontwikkeling s- samenwerking tot stand te brengen lussen Noordwijk en een tweetal dorpen in dit Afrikaanse land, dat behoort tot de allerarmste gebieden van de 'wereld. Het gaat om de dorpen Kéra en Kosso. Evenals in de andere dorpen op het uitgestrekte platteland van Hoven-Volta ontbreken daar de meest elementaire voorzieningen voor de samènlevina Een eerste ontwikkelingsplandat door de bevolking van Kèra en Kosso zelf met Nederlandse vrijwilligers werd samengesteldkan worden uil- gevoerd, indien.de Noordwijkse bevolking daaraan actief wil meedoen Met de bouw van een school in elk van de dorpen is al begonnenVele andere voorzieningen, onder meer voor de landbouw, de gezondheids zorg. en dergelijke kunnen volgen als de beoogde samenwerking met de dorfcen tot stand komt. Men kan daar van alles zien en te weten komen over het wonen, werken er leven van de VoltanenOok zullen er kunstvoorwerpen uit Boven-Volta l koop zijn ten bate van de Noordwijkse actie. De tentoonstelling duurt tot en met 24 september: dagelijks geopend var 14-17 uur en van 19-21 uur Zwaaiend met de moker liet hij maar weinig heel van ramen, deuren en kozijnen, daarbij nauwkeurig de eigendommen van Den Hoed ontwijkend. Met de voordeur bevestigd op het dak van zijn auto ging Inding daarna weer af, terwijl de gea larmeerde politie zich spoedde naar de puinhoop in de Concor diastraat, om daar een ontred derde Den Hoed en een aantal verontwaardigde buurtbewo ners aan te treffen. „Geen flat" Het gezin Den Hoed is intussen weer terugverhuist naar de zolder van vier bij vier meter boven de door Den Hoed gerunde macro biotische winkel in de Concor diastraat (hoek Raadhuisstraat), alwaar een lange koude winter wacht. Niet verplicht overigens, want Den Hoed is als erkend wo ningzoekende door de gemeente al eens een flat aangeboden. Hij wil echter een eengezinswoning en daarop is nog steeds het wach ten. "Zo'n betonkolos, een flat, daar willen wij niet in leven", zo verklaart hij. Maar goed. Het vooruitzicht van die winter deed Den Hoed zondag besluiten het in goede staat ver- kerende huis van Inding te kra ken. Hij vertelt: "In april hebben we al eens gevraagd of we het huisje niet konden huren. Ook de con tactpersoon van Inding, me vrouw Noordermeer, die de hu ren 'ophaalt, heeft 'Inding er al eens op gewezen dat het huis leeg stond. Toen we zondagavond in het huis trokken, heeft die me vrouw ook meteen een brief ge schreven naar Inding om een goed woordje voor ons te doen. Maandag Heb ik Inding ook zelf een bi^ief geschreven met het verzoek het huis te mogen huren en op knappen. De gemeente heb ik toen meteen om aansluiting van water en licht gevraagd. Toen ze daar vanmorgen (woensdag, red.) voor kwamen, liepen er door de openstaande deur plotseling twee mannen binnen, van wie één zich voorstelde als Inding. Hij stelde ons voor het huis met een te verlaten. Ik heb toen een tegenvoorstel gedaan, want ik wilde de boel niet meteen op straat zetten. Ik zei Inding dat ik er best uit wilde, op het moment dat hij het huis zou gaan opknap pen, want dat schijnt het plan te zijn. Dan zou ik voor de winter tenminste onder dak zijn. Op dat voorstel van mij ging hij echter niet in. Zijn metgezel haalde een moker en vervolgens s-loegen ze de boel kapot" Kapot geslagen Volgens rechercheur J.A. de Geus, samen met zijn college W.F. van den Heuvel snel ter plekke na en kele alarmerende telefoontjes, heeft de huiseigenaar een bere kende tegenactie uitgevoerd. 'Hij heeft gewacht tot de deur openstond en is toen binnenge lopen. Daarna heeft hij alle ramen en kozijnen - alleen eigen spullen dus - kapotgeslagen zodat het huis onbewoonbaar is geworden Daarmee heeft hij niets straf baars gedaan en toch weer de vrije beschikking over zijn huis gekregen. Dat Den Hoed niet bij het eerste verzoek van Inding het huis ontruimde is evenmin straf baar, zodat de zaak wel geen juri disch vervolg zal krijgen" Onder de omwonenden in de Con cordia, bekomen van de eerste schrik gisteren nogal argwanend, circuleerden kort na de vernie lende actie van Inding de wildste geruchten. Tegenstanders van de kraakactie van Den Hoed lijken er niet of nauwelijks te zijn. "Dat huis staat al negen maanden leeg. Waarom weet ik ook niet, maar het is wel verdacht natuurlijk", aldus één van de samenscholen de bewoners gisteren. Enkelen spreken het vermoeden uit dat Inding niet zozeer op de renovatie van de huizen uit is, als wel op sloop, en straks met de braakliggende grond te specule ren. Het feit dat Inding één van zijn eigen huizen zozeer heeft be schadigd dat bewoning zonder uitvoerige reparatie niet mogelijk is, sterkt de omwonenden in die mening. Renovatie Een bewoonster van één van hi dings andere woningen stelt niet temin door, de huurbaas te zijn benaderd over renovatie. "Dan De ravage in de keuken die restte nadat de Brabantsehuisbaas het pand Concordiastraat 20 in Alphen onbewoonbaar had laten slaan. Naar diens eigen verklaring "om een begin te maken met de renovatie moet ik volgens hem een paar honderd gulden meer gaan beta len. Ik heb daarmee ingestemd, want als ik dat niet doe moet ik verhuizen en dan ben ik zeker even duur uit". Omstanders leg gen dat echter weer uit als een poging om de huurders uit de huizen te krijgen. De vrees voor verkrotting om het buurtje baart hen zorgen. Opmerkelijk tenslotte is de offi ciële verklaring van inspecteur Molenaar van de Alphensc poli tie: "De heer I. is de woning door de openstaande deur binnenge komen en heeft het echtpaar, dat de woning was ingetrokken, verzocht om het huis weer te verlaten omdat het huis aan de beurt was voor renovatie. Het echtpaar weigerde dat en toen zijn er natuurlijk woorden ge vallen. Daarna is de eigenaar begonnen met de renovatie, waardoor de woning op dat Zes Valkenburgers monteren Engels kerkorgel in gereformeerde kerk VALKENBURG - Met een "halve duimstok heeft organist Schone veld net zo lang lopen passen en nieten tpt hij het voor elkaar had. Ook toen al min of meer was be sloten maar naar een ander orgel uit te kijken gaf hij de "strijd" niet op. De Valkenburger was "verlief' op het honderd jaar ou de Engëlse instrument. Daarom liep hij het vuur uit z'n sloffen om de gezaghebbende mensen als nog tot andere gedachten te brengen. Het is hem gelukt. Zelfs de kerk van de gereformeerde gemeente wordt inwendig ver bouwd om het fraaie orgel te kunnen plaatsen. In december zal het instrument te bewoneren en te beluisteren zijn. "En weet je", verklapt de vrouw van de organist, "hij heeft er het voetballen voor laten schieten. M'n man stond in het doel. Hij was bang een blessure aan z'n hand op te lopen en dat hij niet zou kunnen spelen als het orgel klaar is. Dat zou een ramp voor hem zijn Lang gezocht De orgelcommissie (zes man sterk) van de gereformeerde gemeente heeft lang gezocht naar een ge schikt instrument voor het kerk gebouw. Tot ze bij een Fries be landde die Engelse orgels kocht uit kerken die waren afgebroken. Dertienduizend gulden moesten ze er voor neertellen. Voor het opknappen trokken ze nog eens tienduizend gulden uit. "Als je een nieuw orgel koopt ben je ze ker tachtigduizend gulden kwijt", weet Schoneveld te ver tellen. "Dus dit is eigenlijk een koopje". Met z'n zessen besloten ze het in strument van top tot teen te revi seren. Orgelbouwer Strubbe uit Vinkeveen diende hen van ad vies. Begin dit jaar gingen ze aan de slag. In een schuurtje naast het pontje. Toen ze het hart van het orgel onder handen gingen ne men, hebben ze hun werkterrein velegd naar het domein van de orgelbouwer. De kast en pijpen staan nog in Valkenburg. "Ja" zegt de tweede organist Glasber gen, "aan die spulletjes moet ook heel wat worden gedaan. D'r 'zit zeker honderd jaar stof op. Voor je dat eenmaal goed schoon hebt komt er heel wat kijken" Geen tegenvaller Hoev/el de "zes'*1 aanvankelijk ook het mechanische gedeelte zelf hadden willen opknappen, von den ze het bij nader inzien toch beter hier maar een deskundige bij te halen. "Nee, dat was eigen lijk geen tegenvaller voor ons. Dat werk was zo moeilijk dat het gewoon beter was er een deskun dige bij te halen. Natuurlijk, als we hadden gewild hadden we het ook zo kunnen neerzetten. Dan hadden we na een paar jaar tóch moeten gaan sleutelen. In zo'n apparaat zitten honderden scharniertjes. Als daar honderd jaar niets aan is gedaan gaat het op een gegeven moment ram melen. En dat willen we voorko-' men. We willen een goed instru ment waar we voorlopig niets aan hoeven te doen". De mannen dachten aanvankelijk een maand of twee nodig te heb ben om het technische gedeelte op peil te brengen. Iedere zater- dag reisden ze naar Vinkeveen moment niet meer geschikt was voor bewoning. Er is een muur weggehaald en er schijnen in derdaad wat ruiten te zijn ver wijderd". „Ja, dat is inderdaad de verklaring van de eigenaar, de heer I., maar wij hebben niets anders kunnen constateren". Overigens werd I. (Inding) staande gehouden ("dus niet: aangehou den", zoals Molenaar nadrukke lijk corrigeert) op de Steekter- weg. Met de deur op zijn dak was hij een gemakkelijke "prooi" van de speurende politie. Niets bekend Resten twee opmerkingen: bij openbare werken van Alphen aan den Rijn is niets bekend over eventuele renovatieplannen in de Concordiastraat; eigenaar Inding was gisteren de gehele dag niet te bereiken. Verenigings gebouw in Waddinxveen opgeknapt WADDINXVEEN - Het grondig verbouwde en opgeknapte gere formeerde verenigingsgebouw aan de Stationsstraat in Wad dinxveen zal zaterdagmiddag of ficieel in gebruik worden geno men. De openingshandeling zal worden verricht door dominee J Snoei, emeritus-predikant van de gereformeerde kerk. Dominee Snoei neemt ook de onthulling van de naam voor het gebouw voor zijn rekening. Voor de naam is een keuze gemaakt uit veertig inzendingen Met de verbouwing is een bedrag gemoeid van vier ton. Met als re sultaat dat het gebouw nu een prachtige grote zaal en drie kleine vergaderzaaltjes heeft. Twee scholen in Waddinxveen krijgen één klas minder WADDINXVEEN - De openbare Theo Thyssenschool en de Jan Ligthartschool in Waddinxveen zullen het dit schooljaar allebei met één leerkracht minder moe ten doen.De scholen worden res pectievelijk vijf- en vier klassig. Hoewel burgemeester en wet houders alles in het werk hebben gesteld om voor beide scholen een extra leerkracht in de wacht te slepen, heeft het ministerie an ders beslist. 'Die man vindt het zelfs leuk dat wij bij hem komen knutselen. Hij activeert ons. Toen we hem vroe gen of we het brood niet uit zijn mond stootten, wees hij dat re soluut van de hand. Ach, Strubbe heeft werk genoeg. In zijn werk plaats heeft hij zelfs een hoekje ingericht voor mensen die in hun vrije tijd een orgeltje willen bou wen. Voor ons heeft hij een strak werkschema opgesteld. En daar hebben we heel wat aan gehad" beweren beide organisten. Het opbouwen van het orgel in de kerk nemen de "zes" ook voor hun rekening. Het kan, en dat vinden beide organisten wel een beetje jammer, niet hetzelfde worden opgesteld als destijds in de afgebroken Engelse kerk. "Ja, dat veranderen", aldus Schone veld, "is heel wat werk. Maar met passen en meten hebben we toch een constructie gevonden waar- door we het kwijt kunnen" Week vakantie De organisten van de gereformeer de gemeente hebben op hun zo mervakantie beknot. Als straks het opbouwwerk in de kerk gaat beginnen, nemen ze nog een weekje vrij. "Dat hebben we er graag voor over", zeggen zij. "We houden niet alleen de kosten laag, maar het is voor ons nog een hobby ook. Bovendien heeft dit als voordeel dat we ieder onderdeel tje precies weten te zitten als er eens iets stuk zou gaan. Tenslotte hebben we alle dingetjes y/e\ een paar keer in onze handen gehad. En als je zelf iets kunt repareren is dat mooi meegenomen, of niet Schoneveld (links) haalt een se handen. om te "klussen". Het verliep ech ter allemaal zo voorspoedig, dat het karwei hoogstwaarschijnlijk binnen vijf weken is geklaard. Veel extra geld kost die "verhui zing" naar de werkplaats van Strubbe niet. "We hebben alles ;je over een pijp, Glasbci zelf gedaan", vertelt Glasbergen. "De orgelbouwer heeft ons alleen van advies gediend en heeft aan wijzingen gegeven. Natuurlijk vraagt hij daar geld voor, maar het zal zeker niet zo veel vergen als dat we het uit handen zouden gen neemt een houten hebben gegeven". Geen concurrent Ziet Strubbe hen niet als een con current voor zijn zaakje? "Welnee", roept Schoneveld uit.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 25