„hete" winter Rassendiscriminatie vooravond van Nederland aan Blik in de weekbladei Nu al oorlog tussen bonden en werkgevers EISEVIERS De nieuwste mop in Den Haag: Bestek 81, het is meer mes dan vork. Het is duidelijk, de moppen zijn er al dus het grote debat over het "heilsplan" van Van Agt kan begin nen. De politici op het Binnenhof hebben het nog even uitgesteld tot begin oktober, maar voor twee andere par tijen, de vakbeweging en de werkgevers is de strijd om de miljarden al in volle hevigheid ontbrand. Een strijd die nog wel tot ver na het kamerdebat zal voortduren. Want de maatregelen die in de bezuiningsnota van Van Agt staan afgekondigd, zullen rechtstreeks van invloed zijn op het arbeidsvoorwaardenoverleg voor het komende jaar] De stellingen voor dit overleg zijn dan ook dit jaar vroeger dan ooit betrokken. De laatste cao voor dit jaar was nog maar nauwelijks ge tekend, of het werd bekend wat de eis van de vakbeweging voor het komende jaar zou worden. Was het dit jaarapo, het komende arbeidsvoorwaardenbeleid zal in het teken komen te staan van de arbeidstijdverkorting. Twee za ken die min of meer in eikaars verlengde liggen. De werkgevers hadden weinig tijd nodig om over het idee van de vakbeweging na te denken. Het antwoord van de voorzitter van het VNO, Van Veen, was kort maar krachtig: onmogelijk, daar is geen geld Eigen plan Inplaats daarvan kwam hij samen met andere werkgevers met een eigen plan, dat tevens een reactie was op de bezuinigingsnota van het kabinet Van Agt. Geen tien miljard bezuinigen, zeggen de werkgevers, maar twaalf tot vijf tien miljard. De koppeling van het minimumloon aan de mini mum sociale uitkeringen moet worden verlaten, een sterkere controle op de uitvoering van de sociale verzekeringen en een her ziening van de maatstaf wanneer iemand arbeidsongeschikt ver klaard wordt. De vakbeweging reageerde woe dend: "Dit is de meest grove aan val op de sociale zekerheid van.de werknemers na de oorlog" zei FNV hoofdbestuurder Frans Drabbe en hij loste alvast een waarschuwingsschot "Als de werkgevers deze opstelling handhaven dan dagen zij de vak beweging uit tot een spijkerharde confrontatie" Kloof Drabbe zou daar wel eens gelijk in kunnen krijgen. Want tussen de voorstellen van de werkgevers en de ideeën van de vakbeweging voor arbeidstijdverkorting lijkt een onoverbrugbare kloof te lig gen. Arie Groenevelt, de voorzitter van de Industriebond NW, concreti seerde vorige week tijdens een forum in Leiden het idee van de arbeidstijdverkorting enigszins. Hij maakte er vrijdagmiddag vrij van. Volgens hem is dat veel ef fectiever dan per dag een uur minder werken. Dat uur is zo in gehaald, een vrije vrijdagmiddag niet. Meningen op deze pagina zijn voor rekening van de auteurs. Door Mark Kranenburg apo onderhandelingen ook al de wens van arbeidstijdverkorting door. Zoals bij Hoogovens, waar een groot aantal arbeidsplaatsen op het spel stond vanwege een re organisatie. Bij dit staalconcern pleitten de Industriebonden voor de invoering van een vijf-inplaats van een vierploegendienst. Met deze maatregel zou een deel van de op de tocht staande arbeids plaatsen behouden kunnen blij- De leden van de Industriebonden waren bereid in ruil voor de vijf ploegendienst 1,5 procent van hun loon in te leveren. Intussen had Dick van der Laan, econoom van de Industriebond NW uit gerekend dat apo's (waarin ar beidstijdverkorting is opgeno men) zichzelf terug verdienen Op de duur zouden de extra kos ten worden goedgemaakt door het afnemende aantal mensen dat een sociale uitkering nodig heeft en door de stijging van de ar- beidsproduktiviteit (minder ziekteverzuim) in de onderne ming. Overheid Bij de onderhandelingen over een vijfploegendienst werd daarom door beide partijen ook met een Februari 1977. Voor het eerst sinds lange tijd kreeg prijscompensatie. Komend jaar zal de arbeidstijdver land weer een 'hete' winter te wachten7 schuin oog naar de overheid ge keken. Was de regering bereid ook te delen in meerkosten van een vijfploegendienst? Zy had er immers zelfbelang bij dat er meer mensen aan het werk zouden blijven. Uiteindelijk bleek minis ter Albeda van sociale zaken be reid 50 miljoen te stoppen in de experimenten met de vijfploe gendiensten. Het is logisch dat de vakbeweging het niet gelaten heeft bij het be pleiten van een vijfploegen dienst. Zoveel bedrijven zijn er niet meer in Nederland die in vier ploegen draaien. Er is dus geke ken naar andere arbeidsverkor- fende maatregelen: uitbreiding van de vakantie en vervroegde pensionering. De vervroegde pensionering is ook weer een maatregél die al van kracht is in de wat zwakkere be drijfstakken en waar de overheid financieel bijspringt. Zo is in de metaal al enige tijd de SUM rege ling van kracht die het voor werknemers van 63 en 64 jaar mogelijk maakt met behoud van hun salaris eerder met pensioen te gaan. Toch doen de werkgevers of ze de eis van arbeidstijdverkorting voor het eerst horen. Dat is na tuurlijk niet zo verwonderlijk want ze zien de bui al hangen. Tot nog toe heeft de vakbeweging alleen maar gepleit voor arbeids- tijdverkortende maatregelen bij bedrijven waar arbeidsplaatsen direct op het spel stonden. De overheid was dan in veel gevallen bereid met geld over de brug te komen. Het zit er echter dik in dat de vak beweging de eis voor een 35 urige werkweek of een vrije vrijdag middag nu juist bij de sterke be drijven gaat stellen. Arie Groene velt noemde er vorige week al een paan Philips, waar in de eerste helft van dit jaar meer winst ge maakt werd maar ook meer ar beidsplaatsen verloren gingen, en het bank- en verzekeringswe zen. Dit zijn geen bedrijven waar .geen geld Voor een deel van de bevolking zal de inwilliging van de eis voor een vrije vrijdagmiddag niets meer zijn dan de bevestiging van iets wat allang bestaat. Want hoe moeilyk is het niet om nog ie mand op kantoor op vrijdagmid dag rond een uur of drie te berei ken. En wie durft er nog op vrij dagmiddag een vergadering te beleggen? Hooguit een luchbij- eenkomst kan nog óp voldoende deelnemers rekenen. Arie Groenevelt heeft nu echter de vrije vrijdagmiddag gevraagd voor de werknemers die weke lijks hun 40 uur netjes moeten volmaken. De vrije vrijdagmid dag of de 35 urige werkweek is het logische antwoord van de vakbeweging op de alsmaar meer verdwijnende arbeidsplaatsen Apo's Dit jaar stonden de zogenaamde arbeidsplaatsenovereenkomsten (apo's) centraal in het cao overleg. Onder de noemer van een apo zijn dit jaar een heleboel verschillen de afspraken gemaakt: sommige ondernemingen garandeerden het aantal arbeidsplaatsen voor één jaar, andere voerden een sa nering door waarna een apo in het vooruitzicht werd gesteld en bij weer andere bedrijven werd al leen maar afgesproken dat de vakbeweging tijdig zou worden ingelicht wanneer er zich ingrij pende verschuivingen in het per soneelsbestand zouden gaan voordoen. Kortom met de apo kon men alle kanten uit. En wanneer de vak beweging zich maar bereid toon de dat "akelige" woord apo maar niet in de mond te nemen, waren de ondernemers best bereid iets wat in die zin op papier stond, te ondertekenen. Arie Groenevelt gaf het vorige week tijdens het forum in Leiden dan ook toe: de apo's zijn een flop geworden. Vijfploegen Bij enkele bedrijven klonk in de Terwijl tallozen samen met het Nederlands Elftal van Koos Postema zich het hoofd breken over wel of geen 4V2-daagse werkweek, zit er nog een ad der onder het gras van de Ne derlandse samenleving, en wel de rassendiscriminatie Het ondier begint steeds meer koppen te krijgen. We zijn natuurlijk allemaal te gen rassendiscriminatie maar wat zullen we uiteinde lijk met de Molukkers doen9 Of met de buitenlandse gast arbeiders? En hebben we nu liever dat Surinamers hier wél of niet blijven. Een paar concrete voorbeelden In Den Haag werd een jonge Su rinamer van vijftien jaar verdacht van diefstal, door agenten zeer hard aaiigepakt De politie ontkent dat hier sprake van mishandeling was, maar als je leest wat voor kwetsuren de jongen heeft vraag je je af wat er dan wel op dat politiebureau is ge beurd. Er is ook gescholden volgens de jongen zeer racis tisch, maar volgens de poli tiewoordvoerder is niet meer te achterhalen wat er precies is gezegd. De Haagse burge meester geeft er wel blijk van door het verhaal heen te kij ken maar blijft vervolgens steken in loze spijtbetuigin gen en sussende taal. Rond het gedrag van de politie is nog steeds een ondoordringbare vesting opgetrokken", aldus een landelijk ochtendblad. Een andere zaak is de film Mid night Express waarover de vice-president van de Am sterdamse rechtbank mr. BJ Asscher oordeelde dof hij er begrip voor had dat de Tur ken als volk en als een in Ne derland wonende bevolkings groep in het diepst van hun ziel, cultuur en menszijn bele digd zijn over een bepaalde passage uit deze film. Maar dat hij geen reden zag te be velen om volgens de eis van enkele in Nederland wonende Turken dat die passage uit de film zou worden verwijderd Een al eeuwen slepende zaak die nu weer actueel is, is de dis criminatie van de zigeuners De geschiedenis van de zigeu ners dateert al uit het begin van de Middeleeuwen toen zij uit Noordwest-lndiè west waarts trokken.. In de eerste helft van de vijftiende eeuw kwamen zij in onze streken Aanvankelijk werden zij goed ontvangen, maar al spoedig stak de vreemdelin genhaat de kop op. Deze duurde eeuwen en vond zijn dieptepunt in de Tweede We reldoorlog. Hitler-Duitsland beschikte in de "Rassenhygië- nische und Bevölkerungsbio- logische Forschungsstelle' over ongeveer 20.000 dossiers met gegevens over zgn. zuive re en onzuivere zigeuners. In de oorlog werden in de con centratiekampen tussen de 250.000 en 400.000 zigeuners vermoord. Het is een grote schande dat de Nederlandse samenleving weinig of niets geleerd heeft van de gevolgen van deze ras sendiscriminatie en. haar on- verdraagzame houding handhaaft. Volgens de wet lijkt het keurig geregeld, maar in de praktijk blijkt er niets van terecht te komen. Zi geuners mogen best in ons land leven, maar niet in ons nette dorp. Ze belemmeren het mooie uitzichtze roven de 'waslijnen leeg, stelen alles wat los en vast zit, hebben een slechte invloed op de jeugd. In één woord: ze maken de buurt onveilig. Zo maken we het volgende tafe reel mee dat in Veendam Nieuwegein en Ede de ge meentebesturen wel goedwil lend zijn maar worden ge dwarsboomd door de plaat selijke bevolking. Zo zagen we op het journaal het weerzin wekkende beeld van een zaal vol brallende, pilsdrinkende zweterige gemeentebewoners die hun veto uitspraken over de komst van die paar zigeu nerfamilies in het dorp. "Een enkeling pleitte vóór de zi geuners. Een boegeroep volg de daarop", aldus de presen tator We schijnen nog steeds niet ge noeg geleerd te hebben van alle ellende die minderheids groepen ondervinden in een net bevolkt, goed georgani seerd, uitstekend geregeerd land.Het zou zin hebben ons te herinneren hoe een volk als de Indianen, op den duur een minderheidsgroep in hun ei gen land, uitgemoord werd door de overheersende blanke bevolking. Ik bedoel daarmee de Indianen in Noord-Ameri- ka. In het aangrijpende boek Bury my Heart at Wounded Knee" van Dee Brown wordt beschreven hoe stam na stam van de Indianen met trots en wéllust werd uitgemoord of murw gemaakt. Indiaanse stamhoofden hielden aan grijpende toespraken om de blanken te weerhouden,Hier mogen enkele citaten vólgen: "De blanken probeerden de Indianen altijd te overreden hun leven op te geven en als de blanken te leven - word boer, werk hard en doe zoals zij - en de Indianen wisten niet hoe zij dat moesten doen, en ze wilden het ook nietAls de Indianen hadden geprobeerd de blanken te laten leven zoals zij, zouden de blanken zich hebben verzet, en met vele In dianen was dat hetzelfde." Wamditanka van de Santee- 'Toen ik jong was liep ik over dit hele land, oost en west, en ik zag geen ander volk dan de Apachen. Vele zomers later liep ik weer over dit land en ontdekte ik, dat een ander ras van mensen gekomen was om het in bezit te nemen. Hoe is het nu? Waarom wachten de Apachen tot zij sterven - DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1978 waarom dragen zij hun leven op hun vingernagels? Zij zwerven over de heuvels en de prairies en hopen dat de he mel op hen neerstort. De Apa chen waren ooit een groot volk. Nu zijn zij nog met wei nigen, en daarom willen zij sterven en dragen hun levens op hun vingernagels"Cochi se van de Chiricahua-Apa- chen. "Men verkoopt geen aarde, waarop de mensen lo pen." Tashunka Witko. "De blanken hebben maar één kant verteld. Zij hebben het verteld om zichzelf te rechtvaardigen. Zij hebben veel verteld, dat niet waar is. Alleen hun eigen beste daden, alleen de slechtste daden van de Indianen hebben de blan ken verteld." Heinmot Tooyalaket van de Nez Per- De zigeuners noemen zichzelf rom. Dat betekent mens. de overheid de extra kosten zal gaan subsidiëren en dus de kos ten door de onderneming zelf ge dragen zullen moeten worden. De werkgevers hebben echter al la ten weten dat er geen geld voor is. Ook bij de goed draaiende be drijven niet. De vakbeweging is steevast van plan de kortere werkweek in ieder geval bij een aantal bedrijven, doorgevoerd te krijgen. De uitkomst zal ook hier wel weer in het midden, in de buurt van de 38 uur dus, liggen. Maar voordat dat bereikt is zal ons land als de voortekenen niet bedriegen, een lange hete winter hebben door gemaakt. De weekbladen haken deze week gretig in op het voorstel van Arie Groenevelt voor een vrije vrij dagmiddag. Zoals te verwachten was, wijst Ferry Hoogendijk in Elsevier het idee totaal af: "Met dit idee heeft Groenevelt zich meer als futuroloog gepresen teerd dan als een verantwoorde lijk vakbondsman". Het is trouwens opmerkelijk hoe het taalgebruik van Hoogendijk overeenkomt met dat van WD- leider Koos Rietkerk. Hoogen dijk vergelijkt de vakbondsbon zen Wim Kok en Harm van der Meulen met patiënten die bij de dokter komen en na het voor schrijven van het recept hem dwingen te zeggen dat de medi cijn voor 100 procent zal helpen. En wat zegt Rietkerk in hetzelfde nummer van Elsevier in een in terview met Frans de Lugt? "Er is geen garantie dat de patiënt er door de toediening van een be paald geneesmiddel er weer he lemaal bovenop zal komen" Toeval of steekt er meer achter? In het omslagartikel herdenkt El sevier dat het tien jaar geleden is dat de mammoetwet werd inge voerd. Onderwijsspecialist dr. J. Pennock schreef een somber verhaal: "Zoals de situatie er nu voorstaat, weet de leraar niet waar hij aan toe is. En een grote groep middelbare scholieren moet wel blokken, maar weet niet waarvoor" i/n VRIJ NEC IERLAND Had Elsevier een interview met Rietkerk over vooral de sociaal- economische problemen, Vrij Nederland voelt oppositieleider Joop den Uyl aan de tand over hetzelfde onderwerp. Den Uyl ontvouwt tegenover Joop van Tijn en Feike Salverda een vrij origineel plan. Hij wil dat de mensen in kleinere, goedkopere 'auto's gaan rijden. "Bij vijftien procent versobering kom je al op zon anderhalf miljard per jaar, besparing dus. Als de mensen die anderhalf miljard zouden beste den aan woningverbetering, wo ningisolatie, voor maatschappe lijke diensten of bijvoorbeeld dat ze weer wal thuis bezorgd kunnen krijgen. Dan zou het werkgele genheidseffect al enorm zijn" In hetzelfde interview zegt Den Uy. dat één van de vier hervormings voorstellen van zijn kabinet, de Wet Investerings Rekening (WIR) achteraf niet zo geslaagd was. En, het moet maar eens ge zegd worden, of het nu aan foto graaf Bert Nienhuis ligt of de ex- premier zelf, de foto van Den Uyl bij het verhaal is weer schitte rend. Bibeb had een lang gesprek met minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken. Het spel in de Tweede Kamer, de polarisatie in de binnenlandse politiek heeft hij onderschat, '"t Is een duik in een totaal andere sfeer, hè. De di plomatie zou je met judo kunnen vergelijken, de politiek met bok- Van der Klaauw waarschuwt zijn opponenten: "Ja, ja ik ga los branden. Ze zullen het merken Als Relus ter Beek straks begint, nou dan lust ik hem". Onder het kopje DS'78 bespreekt Haris Smits de toenaderingspogingen De rubriek Terzijde tenslotte: Toch betekent korter werken een lan ger huwelijk. Het omslagverhaal van de Haagse Post is gewijd aan het geheime landgoed van Gerard Reve. Eelke de Jong weet maar liefst zes pa gina's vpl te schrijven over de vrienden, oude ervaringen en nieuwe woonruimte van de schrijver. De bronnen voor dit verhaal: enkele boeken van hem, gesprekken met vrienden van de schrijver erï dorpsgenoten, en met de schrijver zelf die de mini male duur van drie minuten had den. Het is een verhaal geworden wat ook in het weekblad Privé niet zou hebben misstaan. Maar ja, het staat in de Haagse Post en het is van Eelke de Jong, dus het Interessanter is het verhaal van economisch redacteur Leon de Wolff over de kosten van de vrije vrijdagmiddag. Hij heeft er zo zijn twijfels over. Volgens hem zal het betekenen dat vier miljard aan overheidsgeld ongeveer 100 duizend arbeidsplaatsen gaat opleveren. En dan is er nog geen rekening gehouden met regio nale verschillen in werkloosheid en met de bedrijfsgrootte. Verder in de Haagse Post van deze week een ooggetuigeverslag uit Nicaragua en het verhaal van een commune die zyn tiende levens jaar is ingegaan. Onder dé kop De Ruiter of Andries- sen- dat is de kwestie, zet parle mentair redacteur Rob Vermaas nog eens de abortus-perikelen op een rijtje. De conclusie: "Op dit moment is nog niet goed in te zien hoe het kabinet-Van Agt met een eigen wetsontwerp kan komen en in ongewijzigde samenstelling de drempel naar het jaar 1979 (de datum waarop er een wetsont werp inzake abortus móét liggen red.) overstappen. Vanzelfsprekend gaat De Tijd nog even jn op de benoeming van een 'nieuwe paus in Rome. Hans Bronkhorst is voorzichtig opti mistisch over Joannes Paulus I: "In de eerste tien dagen heeft de nieuwe paus zich een origineel man getoond. Het was een ver frissend begin met enkele verras sende gebaren en uitlatingen" Ook aandacht in De Tijd voor Chili waar het deze week vijfjaar gele den is dat het bewind van presi dent Allende met geweld werd vervangen door een fascistische dictatuur. Het blad heeft het ver slag opgenomen van een West- duitse journalist. "De ultra rechtse aanhangers van de presi dent moeten zich niet alleen ver dedigen tegen links, maar wor den thans ook met soortgelijke wensen van rechts geconfron teerd. Want steeds meer Chilenen twijfelen aan de werkzaamheid van de uit de VS geïmporteerde economische strategie".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 21