Hockeyploeg in halve finale na zege op Rusland Cijfers ATrends editie augustus1978. u IJshockey in Leiden op "professionele basis Zojuist verschenen: Rabobank Litjens topscorer op EK SCORES IN BETAALD VOETBAL Lisse eerste DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1978 PAGINA 17 Hannover, kan worden omgedoopt in omgeploegde akker waarop de hockeyers van de Sowjet-Unie met zure gezich ten neerkeken. Zij gebruiken de Europese kampioen schappen in Hannover uitsluitend ter voorbereiding op de greep naar de wereldtop tijdens hun eigen Olympisch toer nooi dat wordt afgewerkt op kunstgras Coach Airich hoopt dat hij in de Noordduitse stad aansluiting kan vinden bij de Europese elite, een verwachting die na de 1-0-neder- laag tegen Spanje gerechtvaardigd was, maar na de 4-1-afdroger van Nederland, zullen de Sowjets nog harder moeten werken omdat in Moskou ook Olympisch kampioen Nieuw-Zeeland, zilverwinnaar Au stralië, wereldkampioen Pakistan en het in Argentinië wakker ge schrokken India acte de prèserice geven. De Russische coach Airich ontkent niet dat het wegblijven in Argenti nië een fout is geweest. De ware re den onthult de overigens zeer openhartige Rus niet, hoewel hij allerminst verheerlijkend spreekt over de faciliteiten in zijn land. Via overwinningen op Zweden en Bel gië arriveerde Rusland in Han nover, waar het is om bij te leren Nederlands bondscoach Wim van Heumen is enthousiast over de vorderingen van de fysiek in top vorm verkerende, uiterst sportief optredende Sowjets, die echter op het hobbelige veld niet bij machte waren hun op egaal kunstgras geënte spel in te wisselen. Het stoppen van de bal met een na genoeg op de grond geplakte stick en het veel pushen van de bal, dui den op intensieve oefeningen op een vlakke grasmat, waarbij zij het voordeel hebben dat de 26-jarige sportleraar Wiatscheslav Lampejev FC VVV - Haarlem 1-0 (1-0), 45. Hilkes 1-0. Scheidsrech ter: Thomas. Toeschouwers: 8500. Volendam - NEC 0-0. Scheidsrechter Van Dijken. 2500 Toeschouwers. Feyenoord-FC Den Haag 2-0 (1-0), 28. Notten (strafschop) 1-0, 88. Van Deinsen 2-0. Toe schouwers: 18.500. Scheids rechter: Geurds. Vitesse - AZ'67 3-4 (1-3). 21. De Graaf 0-129. Ressel 0-2,37. Bleyenberg 1-2, 42. Nygaard 1-3, 64. Mulderij 2-3, 74. De Graaf 2-4, 88. Bleyenberg 3-4 een strafcorner in de vierkante bo dy heeft, die regelrecht kan wedij veren met die van zijn evenmin tenger gebouwde collega Paul Litjens, die dankzij drie goals zijn totaal opschroefde tot acht en als voorlopige topscorer zijn gewicht van 96 kilo in kauwgom kreeg uit gekeerd. Oranje-doelman Pierre Hermans, die drie strafcorners van de Russi sche libero op de benen stopte, gaf ruiterlijk toe dat hij kansloos was toen interim-uitloper Roderick Bouwman zijn stick niet tegen de bal kon krijgen en Lampejev al zijn kracht in het schot legde. „Als Litjens hem goed raakt, heb ik geen kans om de bal te stoppen. Die Rus slaat weliswaar traag en niet zo nauwkeurig maar wel harder Bang Wouter Leefers is allerminst bang dat de Russen in eigen omgeving de gevestigde orde omver zullen schoppen. „Zij hebben te veel spe lers in dit team die de middelmaat niet halen. Met een paar goede spelers kom je nooit een toernooi door". Hans Kruize constateerde, nadat hij was uitgewisseld voor Roderick Bouwman, dat de basis van de Russen te smal is om meer te bereiken dan een incidenteel suc- Coach Airich is daar in Hannover overigens wel op uit. „Als wij. (strafschop). Scheidsrechter Beek. Toeschouwers 10.000. PSV - Go Ahead Eagles 1-0 (0-0) 70. Rene van de Kerkhof 1-0. Scheidsrechter Keizer. 20.000 toeschouwers. Roda JC - Sparta 4-0 (2-0), 11. Toonstra (strafschop) 1-0,14. Koster 2-0, *9. Toonstra 3-0, 74. Vermeulen (strafschop) 4-0. Toeschouwers: 12.000. Scheidsrechter: Weerink. NAC-FC Utrecht 3-2 (2-0), 25. Flight (eigen doel) 1-0, 30. Storm 2-0, 77. Van Veen 2-1, 86. Goodlass 3-1,88. Van Veen (strafschop) 3-2. Toeschou wers: 6500. Scheidsrechter: Draaisma. FC Twente - MVV 3-0 (0-0). 60. Thijssen 1-0 (strafschop), 71. Webb 2-0 (eigen doel) 74. Thoresen 3-0. Scheidsrechter Beukman. Toeschouwers 8500. PEC - Ajax 0-3 (0-1) 7. La Ling 0-1, 71. Meyer 0-2. 86. Taha- mata 0-3. Scheidsrechter Corver. Toeschouwers 12.000. Spanje hadden verslagen, was dat in ons land groot nieuws geweest, maar tot nu toe weten we geen raad met de kansen. Vijf keer stonden mijn spelers alleen voor doelman Garcia, we scoorden niet. Een uit val deed ons de das om. Ik had ge hoopt dat we tegen Nederland een stuntje zouden uithalen, maar aan gezien Wales dat al had gedaan keek ik met weinig verwachting uit naar het duel met Holland, dat hier verreweg de meeste indruk maakt" Zijn collega Van Heumen is daar allerminst gelukkig mee. Hij wil graag vanuit de underdogpositie opereren en hamert op het feit dat West-Duitsland thuisspeelt. Zijn angst voor overschatting ging te gen de Russen zelfs zover, dat hij de spiedende Engelsen - nagenoeg zekere tegenstander van Nederland dat zich nu al halve-finalist weet - en de Westduitsers die de hele wed strijd op een recorder inpraatten, zand in de ogen wilde strooien door Ron Steens' spitspositie over te la ten aan Litjens en Tim Steens weer als voorstopper op te stellen, hoe wel Van Heumen hem in de finale al als bewaker van de Duitser Peter Trump heeft aangewezen. Tevens liet hij eerst Geert van Eijk en later Bouwman uitlopen om de strafcor ners te onderscheppen. „Alles was gericht op het voorko men van blessures. Litjens kan in de spits meer klappen incasseren dan Ron Steens en inlopen op een strafcorener van Lampejev houdt risico in. Ik wilde winnen en met fitte spelers van het veld komen", aldus de bondscoach, die na een nachtelijke rit van Den Bosch naar Hannover een flitsend uit de startblokken schietend Oranje op jacht zag gaan naar een revanche op zcihzelf. Voldoende De 4-1 was meer dan voldoende Paul Litjens gebruikte èèn strafbal, èèn strafcorener en een pass van Tom van 't Hek en toonde daarna zijn dankbaarheid aan zijn clubge noot door hem nog eens op maat te bedienen. Van 't Hek scoorde zijn eerste goal via een magnifieke backhand, daarmee het vertrou wen, dat by de groeiende Doyer al was verbeterd, ook bij zichzelf op vijzelend. De Spaanse coach Horst Wein, die alles en iedereen de schuld geeft als de zaken niet naar wens marcheren, kreeg een gevoelige tik te incasse ren. Tsjechoslowakije, nog niet aan scoren toegekomen in drie wed strijden, pikte de Spanjaarden via een gelijkspel van 2-2 een kostbaar punt af en als de Ieren vandaag toe slaan tegen Spanje, komt Europees kampioen Spanje zelfs njet in de halve finales, waarvoor naast Ne derland en Engeland ook West- Duitsland zich via een 10-0-over- winning op Gibraltar plaatste. De eerste editie van de Rabobank-uitgave "Cijfers Trends" heeft zich in een grote belangstelling mogen verheugen. Geen wonder, want deze brochure zet een aantal essentiële gegevens over een groot aantal branches duidelijk op een rij. U vindt er recente informatie over 23 branches uit het Midden- en Klein bedrijf in. Overzichtelijk gerangschikt. Als zodanig is het vooral een nuttig instrument voor ieder die een advies functie voorhet bedrijfsleven vervult geld en goede raad Stuurt (J mij de brochure "Cijfers Trends editie augustus 1978. (1 iflVuI Postcode: Ii Rekening bij de Rabobank Nee Hl (J kunt deze bon opsturen naarde Rabobank in Uw woonplaats of ongefrankeerd zenden naar: IH Centrale Rabobank. Antwoordnummer 700, 5600 VB Eindhoven. LEIDEN - Als Ton Menken breeduit lachend zijn zojuist van Schiphol opgepikte Ca nadees met Nederlands pas poort introduceert zwijgt Pim van Halem beschaafd. De baas spreekt, de uitvoerder luistert. Hetgeen ook de Ca nadese werknemer, die later in het Engels verklaart, dat hij, mits langzaam uitgespro ken, zijn eigenlijke moerstaal kan verstaan, probeert. Na drie woorden geeft hij het op, kijkt hij niet begrijpend naar Ton Menken, die in zijn en thousiasme keer op keer ver snelt. Ton heeft grote plannen, dan praat en gebaart hij veel. Het gaat dit keer over het voor malige Leiden Lions, dat dit seizoen onder de naam Men ken Leiden in de hoogste divi sie de sterren van het ijshoc-r keyfirmament moet gaan spelen. Pim knikt, Ted knik kebolt en weg is Ton. Hij heeft meer aan zijn hoofd, de voor zitter mag het verder uitleg gen. Dat van die plotseling veranderde opvattingen en Pim van Halem, de Haagse voorzitter van de nog zo jonge Leidse ijshockeyclub, lacht wat schlemielig, maar omdat hij geen man die zich snel uit het veld laat slaan, begint hij opgewekt in de stapels pa pier te graaien. En achteloos leest hij op: Ted Meijer, Ne derlandse Canadees: Dave Mathewson, Canadees; Dan Kuomo, Amerikaan: Ed Nie- huis, Nederlandse Canadees; Paul Dom, ex-Tilburg Trap pers; Robin Saraber, ex-HIJS en jeugdinternational en Rob Hagendoornex-HIJS. Dat is het wel zo'n beetje, deze heren spelen het komend seizoen voor Menken Leiden" Hij glimlacht, weet precies wel ke vraag nu komt en begint daarom maar uit zichzelf met het beantwoorden daarvan. "Ja, ja, waarom deze batterij buitenlanders, terwijl ik vo rig jaar het ^belang van een rustige opbouw van onze jon ge vereniging bepleitte. Twee dingen. Allereerst moesten we kiezen of delen. Gebruik ma ken van ons recht op promotie naar de hoogste divisie of blijven spelen in een uitge mergelde tweede divisie. We kozen voor de eerste divisie, omdat we publiek en spelers geen afknapper wilden be zorgen. En dan komt punt twee om de hoek kijken, wat wil je in die eerste divisie Onderaan bungelen of probe ren een rol te spelen. Gevoels matig kies je natuurlijk voor dat laatste, al staat dat lijn recht tegenover datgeen wat ik vorig jaar verteld heb Maar we moesten min of meer, of je er nu blij mee bent of niet Pim van Halem (r) met de nieuwe aanwinst voor de Leidse ijshockeyclub, Ted Meijer. Op de achtergrond twee spelers van landskampioen Heerenveen. Die ploeg trainde vorige week in Leiden. Nou, en toen kwam Ton met den, Dordrecht, Rotterdam keysport best leuke mogelijk- zijn plannen" (bijna) en Enschede (in voor- heden ziet, ja ook in commer- Menken zelf had het snel nog bereiding) al duidelijk gestal- cieel opzicht. Verenigingen even uitgelegd. Over zijn ke- te begint te krijgen. En binnen bijvoorbeeld en scholen voor ten van ijsbanen die met Lei- welk kader hij voor de ijshoc- de jeugd. Daarbij horen na tuurlijk trainers en instruc teurs. Die haal je uit het wal halla van de ijshockey sport. Canada dus. Ze brengen hun geld zelf op. Deels door les te geven, deels door zelf te spelen en dus reclame voor je te ma ken. Simpeler kan het eigen lijk niet. "Hier heb je vier Ca nadezen Pim, doe er ook je voordeel mee", of zoiets. De voorzitter zit er een beetje mee, denkt nog steeds aan wat hij vorig jaar zei. Hij staat nog steeds op dat standpunt, maar denkt reëel. "Het is moeilijk", legt hij uit. "Ener zijds staan die buitenlanders de ontwikkeling van onze jeugd in de weg, anderzijds maken zij het hockey attrac tiever, terwijl ze bovendien juist voor die jeugd een goed voorbeeld en eventueel goeie leermeesters kunnen zijn. Als club ben je momenteel afhan kelijk van Canadezen. Haal jij ze niet dan doet een ander het wel. En dan kan jij het wel vergeten. Bij het basketbal is het al precies hetzelfde". Van basketbal weet Menken trouwens alles af, daarbij heeft hij zich al eens knap in de vingers gesneden. "Nooit geen buitenlanders meer", sprak hij eens. "Maar dat lag anders", weet Ton Menken nu. "Ik kon die Amerikanen toen niet produktief maken. Nu heb ik, met die ijsbanen, wel de mogelijkheid om dat te doen. En dat heb ik niet kun nen voorzien. Dit is toch een te gek idee?". Pim van Halem twijfelt nog. Ziet desondanks de toekomst van de Leidse ijshockeyclub best wel rooskleurig in. "Het voordeel is, dat ik aan dit, door Paul Dom geleide profes sionele, team weinig aan dacht hoef te besteden. Dat kan ik helemaal aan hem overlaten. Ik ga me nu vooral concentreren op andere din gen, zoals de jeugd en het ver beteren van de organisatie. Het loopt inmiddels al aardig steeds meer mensen raken bij de vereniging betrokken. Dat zijn de dingen die mij interes seren. Ik vind het leuk hoor, als het eerste team goed gaat draaien, maar echt warm lo pen doe ik er niet voor. Ik zie een goede vereniging meer zit ten. Maar ach, dat komt wel" En hij wekt de Canadees, die veel te lang in het vliegtuig heeft gezeten. "Kom, we gaan naar huis, kan je lekker sla pen. Ja, inderdaad,hij logeert een tijdje bij mij. Hij moet toch ergens heen...". AD VAN KAAM LEIDEN - Gisteren zyn de laatste wedstrijden verspeeld in de voor rondes van de strijd om de KNVB-beker voor zondagama teurs. Tussen SC Lisse en Rand stad Sport ging het om de eerste plaats in poule 14. De Lissenaren zegevierden met 4-3. In een, ze ker wat betreft de eerste helft, aardige wedstrijd scoorden Har- rie van der Zwet (2x), Hennie Eeuwijk en Ronald Faas voor SC Lisse en Joop Hendriksen (2x) en Leen Bolle voor Randstad Sport. UDO speelde zijn laatste beker wedstrijd tegen Roodenburg. In een gelijkopgaande strijd schoot Gerard Slierings UDO een kwar tier voor tijd op 1-0. Hierna kreeg Roodenburg nog wel kansen op de gelijkmaker, maar het bleef by 1-0. Deze wedstrijd gold tevens als laatste in het door UDO geor ganiseerde nederlaagtoernooi, waar RCL de uiteindelijke win naar van is geworden. LDWS won gemakkelijk van ASC (4-2). De tweedeklassers hoefden zich eigenlijk maar één helft in te spannen. Bij LDWS scoorden Bart van der Weijden (2x), Wally Gallaard en Cees de Roode, ter wijl Benno Schoonwater en Pie- ter Barendsen voor ASC doel puntten. Waddinxveen ging met 0-5 ten onder tegen poulewin- naar UNIO (in poule 32). WSE Ron Steens is de Rus Lampejev te vlug af. Nederland won dit duel met 4-1 en plaatste zich daardoor voor de speelde via een doelpunt van An- halve finale van de strijd om de Europese hockey titel <3re Moons gelijk tegen Woerden (1-1).

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17