Technisch superieur Ajax gemakkelijk langs Zwolle ri- Jaan de Graaf in glansrol bij Jan vMbëverën niet tegen ajax FC Den Haag in 'keurig' duel ten onder: 2-0 Auto- slim. Scorebord Clarke valt weer uit de toon Topscorers Ruud Geels: drie doelpunten DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1978 FC VW-Haarlem 1-0 Volendam - NEC 0-0 Feyenoord - FC Den Haag 2-0 Vitesse - AZ*67 3-4 PSV - Go Ahead Eagles 1-0 Roda JC - Sparta 4-0 PEC Zwolle - Ajax 0-3 FC Twente -MW 3-0 NAC- FC Utrecht 3-2 Ajax 4 4 0 0 8 17- 5 PSV 4 3 1 0 7 10- 2 Roda JC 4 3 1 0 7 8- 0 Twente 4 1 3 0 5 5- 2 NEC 4 1 3 0 5 4- 1 AZ '67 4 2 0 2 4 13- 9 Feyenoord 4 1 2 1 4 3- 2 Utrecht 4 1 2 1 4 0- 5 NAC 4 1 2 1 4 6-11 VW 4 2 0 2 4 3-10 Vitesse 4 1 1 2 3 7- 8 Den Haag 4 1 1 2 3 3- 4 Volendam 4 1 1 2 3 3- 5 Sparta 4 1 1 2 3 3-7 Haarlem 4 1 1 2 3 4- 8 Go Eagles 4 0 2 2 2 5- 7 PEC Zwolle 4 0 2 2 2 4- 9 MW 4 0 1 3 1 0-8 Ruud Krol is niet te koop AMSTERDAM (GPD) - Arse nal-manager Terry Neill heeft gistermiddag van het Ajaxbestuur onomwonden te verstaan gekregen dat Ajax-libero Ruud Krol niet te koop is. Beleefdheidshal ve heeft het bestuur van de Amsterdammers de Engelse gasten ontvangen, maar in het slechts drie kwartier du rende onderhoud zijn er geen bedragen genoemd omdat Ajax weigerde een transfer som vast te stellen. Krol wordt gehouden aan zijn contract dat hem tot de zo mer van 1981 aan de club in de Meer bindt. Twee Vitesse-spelers proberen Kees Kist het aannemen ARNHEM (GPD) - Jaan de Graaf greep de kans met beide handen. Voor het eerst mocht hij van trai ner Georg Kessler een volledige wedstrijd meedraaien. Hij ont popte zich als de man die op de beslissende momenten het ontke tende Vitesse temde. De blonde AZ-spits stond aan de basis van de zwaar bevochten 4-3-zege op Vitesse. Zoals bijvoorbeeld in de 20ste mi nuut. De Graaf omspeelde toen na aangeven van Kist doelman Nijhuis en scoorde beheerst. Daarvóór hadden de Alkmaar- ders uitsluitend angstig voetbal getoond, een begrijpelijke reactie na de 2-0-nederlaag tegen het zelfde Vitesse afgelopen zater dagavond. Met de treffer van De Graaf her vond AZ het zelfvertrouwen. Op het middenveld, waar Van Hane- gem wegens een blessure ont brak, dirigeerde Jan Peters mees terlijk. In die periode kwam het braaf zwoegende Vitesse er he lemaal niet aan te pas. De 2-0 stand die na een half uur op het scorebord verscheen, was geheel volgens de krachtsverhouding. Vóór de goal van De Graaf had Ressel de bal al ontvangen uit een voorzet van Van Rijnsoever en vervolgens Nijhuis geen kans ge geven andermaal als wonder- doelman te fungeren. AZ'67 liet toen de teugels iets vie ren. En dat mag je tegen Vitesse op Monnikenhuizen natuurlijk niet doen. Gretig namen de Arn- Nygaard die niet lang daarna volgde: 1-3. Hoe boeiend voetbal kan zijn, be wezen zowel AZ als Vitesse na rust. Twee felle, aanvallende ploegen die het karwei fantasie rijk en in een hoog tempo afwerk ten. Met in de hoofdrol Jan Pe ters, die met snelle rushes keer op keer paniek zaaide in de niet hechte Vitesse defensie. De strijd" leek compleet open toen de thuisclub al spoedig dichterbij kwam. Een overtreding van de bikkelharde Spelbos tegen Boe- ve vormde de inleiding. Terwijl de Alkmaarse muur zich concen treerde op een schot vanaf de rand van het strafschopgebied, lepelde Husers de bal over de verbouwereerde verdedigers heen voor de voeten van Mulde- Opgezweept door een hartstochte lijke supportersschare leek een puntenverdeling voor de Arn hemmers binnen bereik. Maar opnieuw fungeerde Jaan de Graaf als reddende engel. Bij een snelle uitval draaide hij handig om zijn directe bewaker, Das, heen en kogelde vanaf de rand van het strafschopgebied laag en hard raak: 2-4. Het pleit voor Vi tesse dat het bleef strijden voor een gunstig resultaat. Het loon naar werken kwam ver in de bles suretijd. Doelman Meskovic leg de de doorgebroken Gerdsen neer. Blijenberg hield vervolgens het hoofd koel op de strafschop- tip (3-4). ZWOLLE (GPD) - De reputatie om slechts èèn helft kwaliteitsvoetbal op de grasmat te leggen heeft Ajax gisteravond verder uitgebouwd. Ook tegen PEC bleef de demonstratie van technische en tactische superioriteit beperkt tot de eerste 45 minuten, waarin de Zwollenaren duidelijk werden overklast, al bleef de schade in die periode voor de thuisclub beperkt tot 0-1. De uiterst wankele basis bij de rust kon echter in de tweede helft door Ajax probleemloos worden uitgebouwd tot 0-3, omdat de Zwollenaren buiten een portie goede wil en een forse dosis vechtlust vrijwel niets in huis hadden om de Amsterdammers te verontrusten. rn- hemmers het initiatief. Tien mi- nuten voor het m^steigmaljiet ROTTERDAM - Scheidsrechter Gerard Geurds wilde gis- iMW1 teravond kennelijk ten koste van alles vermijden dat de return tussen Feyenoord en FC Den Haag een herhaling van zaterdagavond zou worden. In het Haagse Zuider park werd de eerste wedstrijd tussen beide ploegen let terlijk uitgevochten in een ordinaire schoppartij: 66 over tredingen, vier gele kaarten en een uitslag van 1-1. Bleijenberg de hoop in de harten van de tienduizend Gelderse supporters herleven. 1-2. Een hoop die evenwel weer verdween door een beheerste treffer van Geurds beoogde een nette partij voetbal. Daarin slaagde hij vol komen (28 overtredingen slechts), maar complimenten verdiende hij nauwelijks. Onbe nullige overtredingen affluiten op het middenveld was niet zo'n kunst. Geurds leek een angs thaas, want in precaire situaties binnen het strafschopgebied durfde hij niet te fluiten. Zo ont hield hij Feyenoord drie straf schoppen. Vooropgesteld dat ze alle drie be nut zouden worden, had Feye- Gewoontegetrouw zocht Ajax na het beginsignaal van de goed, maar wel wat coulant leidende scheidsrechter Charles Corver de aanval en vooral La Ling en Ar- nesen bleken ongrijpbaar voor de stug spelende Zwolse defensie, waarin vooral Hamming en IJ zerman nog al eens aan de nood rem moesten gaan hangen. Maar de Amsterdamse ploeg liet zich door de vaak harde tackles niet uit haar ritme halen en onder aanvoering van de sterk stuwen de Krol bleef de druk gehand haafd. Toch was er een tactisch foulje van de thuisclub voor no dig om de gasten aan een voor sprong te helpen. Bij een poging om de Amsterdamse aanval via de buitenspelval uit te schakelen bleef Steinvoort hangen waar door Arnesen op de linkervleugel ongestoord kon voorzetten naar de naar binnen gezwenkte Ling. De vleugelspits zag zijn schot in eerste instantie gestopt door doelman Van Geffen maar by de herkansing maakte hij geen fout: 0-1. Even beet PEC van zich af. maar het knappe schot van de razend snelle vleugelspits Ron Jans werd door Piet Schrijvers be kwaam gestopt. Het kwikzilver achtige positiespel van de Am sterdammers dwong de Zwolle- en defen- rol. Een sublieme actie tus sen Arnesen en Ling kreeg geen bekroning doordat de tegenval lende Clarke de simpele kans op efen tweede treffer onbenullig om zeep hielp. Het uitvallen van de geblesseerde Everse bleek geen belemmering voor Ajax om het tempóvolle po sitiespel moeiteloos voort te zet ten, ondanks de omzetting die Cor Brom doorvoerde. Invaller Zwamborn verhuisde namelijk naar het middenveld en Lerby ging linksachter spelen. Deson danks kon de Deen zijn offensie ve kwaliteiten ten volle uitleven. Zo had hij bijvoorbeeld veel pech dat zijn schot na een breed opge zette Ajax-aanval op de doellijn nog door Rinus Israël werd ge keerd. Ajax bleef jagen op een gunstiger uitgangspositie voor de tweede helft maar de afwerking lijkt eenpunt waaraan trainer Brom zo kort voor de confronta tie met PSV nog wel enige aan dacht mag schenken. Vier hoekschoppen op rij en enkele panische situaties voor de Ajax- veste demonstreerden de en thousiaste bedoelingen van PEC na de rust, maar naarmate de strijd vorderde werd het toch wel duidelijk dat de thuisclub on danks alle goede voornemens niet veel verder zou komen. Wel iswaar was Frandsen zijn land genoot Rasmussen komen ver vangen, waardoor Banhoffer naar rechts verhuisde en Hoek stra de centrumpositie ging be zetten, maar al die wijzigingen hadden weinig om het lijf. De Zwolse ploeg miste eenvoudig de nodige klasse om het Krol en zijn mannen erg lastig te maken. Trainer Ffits Korbach probeerde later nog wel meer kracht in het spel te gooien door Van 't Land in te zetten voor Banhoffer, EINDHOVEN - Jan van Beveren zal zaterdag het PSV-doel niet kunnen verdedigen in de belangrijke competitiewedstrijd tegen Ajax in Am sterdam. In de eerste helft van de wedstrijd tegen Go Ahead Eagles greep de Eindhovense doelman na een afstandsschot van Jan van der Veen de bal ongelukkig vast. Een vingerkootje schoot uit de kom en het bot drong door de huid heen. De wond moest worden gehecht. "Zaterdag tegen Ajax speel ik zeker niet", aldus de onfortuinlijke PSV'er, "misschien woensdag in Istanboel tegen Fenerbahce". Gezien de aard van zijn verwonding is het echter zeer de vraag of Van Beveren inderdaad in de eerste wedstrijd voor de eerste ronde van het Toernooi om de Europacup voor landskampioenen in het doel van PSV zal staan. PSV won overigens gisteravond in een keiharde wedstrijd met 1-0 van Go Ahead Eagles, dat opnieuw taai tegenstand bood. Pas in de 70ste minuut bezweek de Deventer defensie. René van de Kerkhof was de maker van de winnende treffer. 1. Van der Kuylen (PSV) 5, 2. Arne sen, Clarke en La Ling (allen Ajax) 4, 5. Kist (AZ), Schoenmaker (FC Den Haag), Mohorovic (NAC), Bleyenberg (Vitesse) en Van Veen (FC Utrecht) 3. ook deze wissel sorteerde weinig effect. Inmiddels was het al 0-2 geworden toen een snelle counter Geert Meijer in een uitstekende sco- ringspositie bracht. Mede door dat Israel en Hendriks zich be perkten tot toekijken kon de Am sterdamse spits rustig uithalen voor een listig balletje waarop ook doelman Van Geffen zich gewonnen moest geven. In een laatste wanhoopspoging schoof Israel nog naar de spits waar hij door zijn traagheid voortdurend in de door Krol opgezette buiten spelval tippelde. Ajax free weelde rustig naar het einde, maar de marge werd on verwacht nog verhoogd tot drie doelpunten toen de kleine Taha- mata, ingevallen voor de gebles seerd geraakte Ling, plotseling wat goochelwerk verrichte en tussen vier verdedigers door de bal van dichtbij in het doel prikte. Een demonstratie die tekenend was voor het krachtsverschil. TENNIS - Jimmy Connors heeft zich tijdens het toernooi om de Open Amerikaanse tennistitel met moeite bij de laatste acht we ten te plaatsen. De Italiaan Panat- ta dwong de Amerikaan tot het uiterste te gaan. Connors won uiteindelijk met 4-6, 6-4, 6-1, 1-6, 7-5. VOLLEYBAL - Het damesteanï van Cuba is gisteren in Leningrad wereldkampioen volleybal ge worden. In de finale kenden de Cubaansen weinig problemen met Japan: 15-6, 15-9 en 15-10. Nederland eindigde na de zege op West-Duitsland (15-5, 15-5, 9-15, 15-9) op een zeventiende plaats en' was daarmee de beste Westeuro- pese ploeg. Jos Jonker 'kegelt' René Notten omver, v strafschop. Later zou Notten toch nog i r arbiter Geurds (halfverscholen achter Jan i •en penalty scoren. i Deinsen) geeft geen noord met 5-0 van het verdedi gend voetballende FC Den Haag gewonnen. Geurds had namelijk drie keer de bal op de stip kunnen - en volgens de spelregels moeten - leggen. Hij deed het niet. Het hardwerkende, maar niet grootse Feyenoord won toch, al was het slechts met 2-0. Notten scoorde de eerste treffer na een klein half uur, merkwaardig ge noeg uit een strafschop, die totaal niet terecht was. Notten liet zich uit armoede op de grond vallen nadat hij zich had vastgewurmd tussen drie Hagenaars. De voor sprong was terecht, dat wel, al was het geen voortvloeisel van het surplus aan klasse aan Rot terdamse zijde. De aanvallen wa ren te eenvoudig van opzet om Galjé en zijn verdedigers te ver ontrusten. De jeugdige doelman had bovendien het geluk op zijn hand. Afstandsschoten van Not ten en Van Deinzen ketsten af op de paal. Doordat Feyenoord niet meer af stand nam, omdat Geurds geen strafschoppen meer toekende, bleef Den Haag tot het laatste kwartier behoudend spelen, gokkend op een snelle tegenaan val. De term 'behoudend' voor zo'n negatief spelletje is overi gens veel te positief. De sporadi sche counters leverden geen suc ces op, mede omdat Geurds in geval van twijfel onmiddellijk in greep. Den Haag was ook tijdens het massale tegenoffensief aan vallend zwak. De betere kansen kwamen in de slotfase aan de an dere kant. Van Deinsen benutte er eén van: 2-0. ADVERTENTIE BRUSSEL - Ruud Geels gaat het scoren in België al even gemak kelijk af als in Nederland. De An- derlecht-aanwinst was gister avond tijdens de derde competi tiedag in België opnieuw goed voor drie doelpunten in het tref fen met Sporting Charleroi. De Waalse club moest ook treffers toestaan aan Vanderels (2), Ver- cauteren en Rensenbrink. Laatstgenoemde speelde nog wel op halve kracht. Het was overigens Charleroi dat door Gebauer de score opende en daarmee indirect het onheil over zich afriep. Het duel tussen landskampioen Club Brugge en Bekerhouder Beveren eindigde in een zege (2-1) voor de club van Happel. Cools (na tien minuten) en Simoen (direct na rust via een strafschop) gaven Brugge een voorsprong van 2-0, die in het verdere ver loop van de wedstrijd door Beve ren zwaar werd aangevochten. Er ontstonden vele kritieke momen ten voor het doel van Leen Barth, maar verder dan een tegendoel punt van de Duitser Albert kwam de bekerhouder toch niet. FC Antwerp handhaafde zich in de voorste linies door een zege met 1-0 op Standard Luik. Daar kwam enig geluk aan te pas. Een voorzet van Lallo kwam in de 67ste- minuut tegen verdediger Labarbe aan. die zo ongelukkig manoeuvreerde dat de bal in ei gen doel verdween. A-1 Dan wéét u dat u goed zit met gebruikte auto! onbekommerd rijgenot. Alle merken, grondig nagezien, an binnen en van buiten. Bij uw Ford-dealer. Wees auto-slim /T <XK- WW? /StW& G&VQS& crr7£ XC/W&/ 2- I

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15