Alleenstaanden tellen niet mee WEEKAANBIEDINGEN Financiering van wijkcentra in Leiden is rond Vertegenwoordigers Leidse belangengroep: BOEK VAN DE MAAND: NAÏEVE SCHILDERS ZIEN ONS LAND. I nctïc\ xsc n'lcfet~s zien ons land Prins in Lakenhal Korstplakjes 1.95 Venda Bier 0,5 Itr. 5.40 Boeren bruin Smiths Mirakels Punselie wafels 1.00 D.E. rood merk koffie 3.75 VROOMS DREESM ANN - - DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1978 i dan mannen naar onze avonden komen. Of de drempelvrees bij vrouwen nou lager ligt, we denken het. Feit is natuurlijk dat mannen meer mo gelijkheden hebben om hun ver tier elders te zoeken. Ze kunnen zo een café binnenlopen. Een vrouw doet dat niet, nietwaar' Meestal zitten we dus op een avond met veertig zo'n tien i LEIDEN - "Als alleenstaande tel je niet meer mee in deze maatschappij. Neem nou je kennissen en vrienden die een gezin hebben, daar word je niet meer geaccepteerd. Want voor één van beiden in dat gezin is geen gesprekspartner meer aanwezig. En bovendien: je bent een bedreiging voor hun huwelijk, 't Verwatert allemaal hè. Als je net weduwnaar bent, komen ze nog want dan ben je zielig. Maar al snel sta je alleen." Het relaas van drie alleenstaanden, die een stukje van de problemen die het alleen-zijn met zich mee brengt oplossen via de Belan gengroep Alleenstaanden Leiden e.o., waarin ze opgeklommen zijn tot bestuursleden: de dames Mollers (voorzitter) en Van de Salm (secretaris) en de heer Muijlwijk (penningmeester). Alleenstaand: steeds meer mensen kiezen ervoor, of ze worden tot het alleen-zijn gedwongen, hetzij door een scheiding, hetzij door het overlijden van de partner. Alles bij elkaar maakt de groep alleenstaanden zo zoetjes-aan een groot percentage van de bevol king uit. Geen wonder, dat clubs voor alleenstaanden als paddes toelen uit de grond schieten. De Belangengroep voor Alleen staanden is daar één van. Niet per se bedoeld om als gezelligheids vereniging te fungeren hoewel dat aspect niet wordt uitgesloten, maar in eerste instantie opgezet om alleenstaanden, of dat nu we duwnaars, weduwen, vrijgezel len of gescheiden mensen zijn, met raad en daad terzijde te staan Frisse wind Stond de vereniging vanaf de op richting (nu tien jaar geleden) al leen open voor weduwnaars cq weduwen - per slot van rekening kwam het scheiden er toen nog niet zo vaak aan te pas - na een frisse wind die vier jaar geleden over de Belangengroep waaide, werd besloten de avonden voor alle alleenstaanden open te stel len. Al ras steeg het ledental tot twee honderd, even ras daalde dat weer tot even vijftig. De be stuursleden, elkaar afwisselend, hebben daar wel wat verklarin gen voor: "Het komt natuurlijk voor dat mensen elkaar bij ons vinden. Kijk, we zijn geen huwe lijksbureau, maar het is toch fijn als jeen paar mensen besluiten met elkaar verder te gaan. Maar het resultaat is datje ze op de ver eniging niet meer terugziet. En als het niet lukt tussen hen, dan blijven ze weg omdat ze elkaar niet meer willen zien of ze geven de vereniging de schuld." Meer vrouwen "Vervelend is dat er relatief veel Nederland geschilderd door de kleermaker, de huisvrouw, de kruidenier op de hoek, de buschauffeur, de boekhouder. Een ontwapenend beeldverhaal van meer dan 170 afbeeldingen in kleur over de aardigheden en eigenaardigheden van ons land. Voorzien van een onderhoudende, luchtige tekst zonder ingewikkelde verhandelingen De naïeve schilders vertellen zelf genoeg. Een bijzonder Boek van de Maand om telkens weer plezier aan te beleven. Een avondje van de Belangengroep All Verkeer in één richting over Steenstraat LEIDEN - In de periode van 6 tot en met 28 september zal het verkeer in de richting van de binnenstad in één richting over de Steenstraat worden geleid. Deze tijdelijke ver keersmaatregel houdt ver band met de werkzaamheden op het kruispunt Oude Sin gel-Beestenmarkt-Nieuwe Beestenmarkt, die vooraf gaand aan de openstelling van de nieuwe Turfmarkt- brug moet plaatsvinden. Tot die werkzaamheden behoort onder meer het verleggen van gas- en waterleidingbuizen ter plaatse en het aansluiten daarvan op de leidingen die onder de nieuwe brug komen te liggen. Federatie Via de Federatie, het overkoepe lend orgaan, probeert de Belan gengroep "iets" te veranderen aan de situatie van alleenstaan den. "Het is bijvoorbeeld niet eerlijk dat weduwen, als hun kinderen achttien jaar zijn, geen AWW meer krijgen. Je inkomen valt dan voor een derde deel weg. Landelijk kun je daar iets aan proberen te doen, plaatselijk ben je nergens. Verder zitten we in de Gezinsraad in Utrecht, en via die raad hebben we iets te vertellen bij het rijk. En we hebben een speciaal nummer voor mensen die iets willen weten over sociale uitkeringen, belastingen, maar ook de niet-materiële zaken ko men natuurlijk aan de orde. Als iemand z'n hart uitstort dan denk je: ik zit hier toch niet voor niks En alleen al door het praten over je moeilijkheden als alleenstaan de voel je je een stuk opgelucht Jongeren Krijgt de vereniging relatief al veel meer vrouwen dan mannen, een ander probleem is de ledenaan- was onder jongeren. In het hele bestuur, twee mannen en drie vrouwen sterk, zijn de jongeren niet vertegenwoordigd. Het jong ste bestuurslid is 45 jaar oud. "Dat is niet zo héél jong meer. Je krijgt die jongeren niet. Je spant je in om op sociaal gebied iets voor hen te bereiken, tenslotte profiteren zij er uiteindelijk van Maar als er eens één naar een avond van ons komt zie je 'm denken: hier hoor ik niet thuis En dan zie je hem of haar niet meer. Voor hetzelfde geld was 'ie gebleven en had je het effect ge had van het ene schaap dat over de dam is ''Nou moet u niet denken dat onze avopden worden gekenmerkt narKPPrmptpr door gezeur en narigheid", vult KailvccllIlclcl de penningmeester aan. "We 1 gaan eens een dag uit, we halen g0StO16n LEIDEN - De financiering van de wijkcentra in Noord en de Kooi is rond. Zat er tot voor kort een "gat" in de begroting van een slordige 700.000 gul den, de gemeente kan dat bedrag nu lenen uit een speciaal potje en zodoende krediet verlenen aan de stichtingen "De Mirt" en "Zevensprong" Dat betekent dat vóór 15 november met de bouw moet worden be gonnen. CRM stelde die datum als voorwaarde voor het verlenen van 140.000 gulden subsidie. Omdat dit bedrag afkomstig is uit een landelijke pot die nog dit jaar verdeeld moet worden moest de ze voorwaarde worden gesteld. De benodigde gelden voor de bouw van de wijkcentra zijn uit ver schillende potjes geplukt. Zo kwam anderhalf miljoen uit de pot "opbouwwerk bijzondere si tuaties" en een miljoen kwam tot stand via de "interim saldo rege ling". Voor Noord betekent dit nieuw bouw aan 't Spoortje, nieuwbouw waar al in '74 om was gevraagd. De stichting vormt samen met speel-o-theek Pinokkio en het wijkcollectief een berheersstich- ting. Ook voor wat "De Mirt" be treft moet er een speciale be heersvorm in het leven worden geroepen. Beide buurtcentra, die eigendom worden van de ge meente, worden door één aan nemer, NV Betongroep, ge bouwd. Medio september vol gend jaar zullen de in hout en steen opgetrokken centra gereed zijn. NAÏEVE SCHILDERS ZIEN ONS LAND IN SPECIALE BOEK VAN DE MAAND OPLAGE: F 18,50.NA 7OKTOBER F 32,50. De aanbieding is geldig van 7 september t/m 7 oktober 1978. Echter zolang de voorraad strekt. Anderhalve i cabaret der doen de leden onderling veel De één wil kaarten, de ander bowlen. Dan gaan ze in kleine groepjes. Je kunt ,ze in vereni gingsverband nu eenmaal niet elke avond bezighouden." 'Het is wel zo dat hoe langer je al leen bent hoe meer je durft. Pas nQg kwam ik een restaurant bin nen. Ik had helemaal geen zin om alleen aan een tafeltje te zitten Nou, toen heb ik gewoon aan ie mand gevraagd die alleen zat: mag ik er even bij komen zitten' En we hebben heel gezellig zitten praten." LEIDEN - De gemeente Leiden is beroofd van anderhalve par- keermeter, vermoedelijk al in de nacht van maandag op dinsdag, maar het werd gisteren ontdekt. Van een parkeermeter op de Apo- thekersdijk was alleen de kop, vermoedelijk door lang schud den losgeraakt, verdwenen. Schade: 900 gulden. Van de Nieuwe Rijn was er één met be tonblok en al meegenomen. Schade: duizend gulden. Het valt niet te ontkennen een eigen par keermeter is een hele luxe te genwoordig. LEIDEN - Prins Bernhard heefl gisteren een bezoek gebracht aan het Stedelijk Museum De Lakenhal, waar hem een exemplaar werd aangeboden van het onlangs uitgekomen standaardwerk over antieke wapens van de Deen dr. Arne Hoff Dr. Hoff, die voormalig direc teur is van het Deense leger museum, vond het passend om zijn omvangrijke boekwerk in Leiden aan de prins te over handigen, omdat in Leiden het Nederlandse legermuseum is gevestigd. Prins Bernhard is beschermheer van dit mu- Aan de overhandiging van het boek is een expositie van ze ventiende- en achttiende een wse wapens opgehangen, die tot 16 september in De La kenhal te zien zal zijn Foto: prins Bernhard, die een groot liefhebber is van antieke wapens, bekijkt hier samen met conservator drs. RBP v.d. Sloot van het legermu seum een zeventiende-eeuws pistool. Op de achtergrond burgemeester Vis. LEIDEN - Aan de Touwbaan in Leiderdorp werd gistermiddag de eerste paal geslagen voor een nieuw bedrijfspand van de vlees groothandel A. H. Visser en Zn. BV uit Leiden. Het nieuwe pand krijgt een oppervlakte van 1200 vierkante meter en zal waar schijnlijk over vijf maanden in gebruik genomen kunnen wor den. Op dat ogenblik verlaat de vleesgroothandel het terrein van het openbaar slachthuis aan de Pasteurstraat 1 waar men al gene raties lang was gevestigd. Bij de groothandel Visser en Zn. wer ken op het ogenblik 12 personen, een aantal dat naar verwachting in de toekomst zal worden uitge breid omdat er plannen bestaan voor het ontwikkelen van nieuwe activiteiten. In het nieuwe pand komen de bedrijfsruimten op de begane grond, terwijl op de eerste verdieping een kantine komt. Vandaag is de uitgebreide en ge heel gemoderniseerde Hubo maak-het-zelf-zaak in het pand Levendaal 150-152 in Leiden her opend. De nieuwe zaak heeft een oppervlakte van ruim 450 m2. Behalve een verruiming van het assortiment is er ook een nieuwe verhuurafdeling van professio neel gereedschap. Beheerder van de zaak is de heer L. J. Hooy- Weer woning Uit onze diepvries: pakje a 450 gram van 2.25 voor krat a 12 flessen van 6.72 voor 800 gram van 1.85 voor per zak van 1.15 voor Deze week als kassakoopje: pak a 8 stuks van 1.35 voor vacuum, gemalen, pak a 250 gram van 3.98 voor gekraakt aan Langebrug LEIDEN - Een echtpaar, tan wie de vrouw vijf maanden zwanger is, en een jongeman hebben een gemeentewoning gekraakt aan de Langebrug 101. Het drietal heeft bij de kraakactie, die op 3 september plaats had, de mede werking van de Kraakbond Lei den. De Kraakbond wijst erop dat even als bij een eerdere kraakactie van een gemeentewoning aan de Langebrug (onder beheer van de Leidse Woningstichting) de wo ning al geruime tijd leeg stond "Waarom is een raadsel", aldus de kraakbond. "Het pand ver keert nog in een prima staat. Om te voorkomen dat het verkrot, is het gekraakt". Bij de jongste kraakactie gaat het om zeer urgente woningzoeken den. Het echtpaar staat al een half jaar ingeschreven bij bureau huisvesting. Het woonde op één kamer van 2Vt bij 5 meter - zon der een eigen keuken - en betaal de f375,- 'kale' huur. Bovendien was de ruimte slecht en gehorig. De derde kraker had helemaal geen dak boven zijn hoofd. Het pand Langebrug 101 zal nu door de bewoners weer helemaal bewoonbaar worden gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11