Guerrilla houdt moordpartij bij vliegtuigwrak Excuses van Kreisky via radio-Israël VREDES-DEMONSTRA TIE OP RODE PLEIN Vliegverkeer weer normaal NAAST HET NIEUWS Tien overlevenden gedood Sadat bezoekt Parijs amro bank rol vraagt Poolse bijval Charta '77 DINSDAG 5 SEPTEMBER 1978 MOSKOU (GPD) - Zeven Ameri kaanse toeristen hebben gisteren een korte ontwapeningsdemon stratie gehouden op het Rode Plein in het centrum van Moskou. Via een spandoek en strooibiljet ten riepen zij de Sow jet-Unie en de Verenigde Staten op om tot ontwapening te komen. Politie mannen in uniform en in burger maakten snel een eind aan de demonstratie, die begon tijdens de aflossing van de wacht bij het Lenin-mausoleum. Enkele de monstranten en drie westerse ver slaggevers werden gearresteerd, maar later weer vrijgelaten. De demonstranten ontvouwden een spandoek waarop in het Russisch „Vrede en vriendschap" stond. Na enkele seconden werd het spandoek door politiemannen uit hun handen gerukt en in stukken gescheurd. Op twee andere plaat sen begonnen demonstranten daarop strooibiljetten te ver spreiden waarop beide supermo- gendheden in het Russisch wer den aangespoord om het spoedig eens te worden over kernontwa pening. Twee Amerikaanse jour nalisten en een Westduitse came raman werden gearresteerd, toen zij de actie wilden vastleg gen. Kort daarop werden ook vier van de zeven Amerikaanse demon stranten gearresteerd e nabijgelegen politiebureau ge bracht. Aanvankelijk werden zij ondervraagd in het Russisch, maar dat had weinig succes om dat geen van de demonstranten de Russische taal machtig was. Een van de demonstranten was verbaasd over de snelheid van het optreden van de politiemannen, die overigens altijd aanwezig zijn op het Rode Plein, waar veel toeristen komen. „We hoopten op 10 seconden, maar het werden er maar 5", aldus de lerares Norma Berke. De politie-actie op het Rode Plein staat in merkwaardig contrast tot de vele artikelen die regelma tig in de Sowjèt-pers verschijnen en die ontwapening omschrijven als „de belangrijkste taak van onze tijd". In dergelijke commen taren gaat het gewoonlijk om de noodzaak voor het Westen om te ontwapenen, terwijl de militaire inspanningen van Moskou hoog uit worden omschreven als nood zakelijke maatregelen die een antwoord vormen op ontwikke lingen in het „agressieve NAVO- blok". De Amerikaanse demonstranten behoren lot de zogeheten Liga van oorlogsweigeraars. Leden van deze liga hielden vrijwel tegelij kertijd een demonstratie op het grasveld van het Witte Huis in Washington, waarbij eveneens arrestaties werden verricht. De Moskouse demonstranten kregen na een kort verhoor hun paspoor ten weer terug en konden vertrek ken. Een van de deelnemers verklaarde in 1961 aan een zelfde demonstra tie te hebben deelgenomenzonder dat de Moskouse politie toen tus senbeide kwam. Het is niet be kend of de demonstranten nog verdere gevolgen van hun actie kunnen verwachten. JOHANNESBURG (GPD) - Tien passagiers van een neer gestort vliegtuig van de luchtvaartmaatschappij Air Rho desia werden zondagmiddag door Zipra-guerrillero's van het Patriottisch Front vermoord Onder hen bevonden zich zes vrouwen. Het toestel zou door guerrillastrij ders zijn neergeschoten, die dachten dat het toestel militairen vervoerde, aldus welingelichte kringen in Rhodesië. Drie passagiers overleefden de ramp en de moordpartij. Zü wer den met helikopters naar een zie kenhuis in Kariba gebracht. Ze ker v\jf passagiers, die het totaal vernietigde vliegtuig hadden verlaten om bij dorpbewoners in de nabijheid hulp te halen, zijn eveneens nog in leven. Het vliegtuig - een viermotorige Vickers Viscount - had 52 men sen aan boord, toen het zondag zijn retourvlucht van Kariba naar Salisbury begon. Het waren meest vakantiegangers, onder wie een Zuidafrikaan en een En gelsman. Enkele minuten na de start gaf de piloot noodsignalen. Zijn laatste woorden waren: „Help mij. Ik heb twee motoren verloren. Ik ga omlaag...". Van de 52 passagiers overleefden oorspronkelijk achttien de ramp. Nadat vijf mensen de machine hadden verlaten, verschenen - omstreeks zes uur in de avond - guerrillastrijders, die de overle vende passagiers dwongen op te staan. Zij openden daarna het vuur met automatische wapens en doodden tien passagiers. Daarna plunderden zij het vlieg tuig en verdwenen opnieuw in de dichte bossen. De Viscount-machine werd maan dagochtend na een intensieve zoektocht door militaire vliegtui gen gevonden. Parachutisten werden neergelaten om vast te stellen of er nog overlevenden waren. De machine stortte onge veer op 20 kilometer afstand van de grens met Zambia neer, in een gebied dat begroeid is door on toegankelijke bossen vol olifan ten en buffels, leeuwen en lui paarden. De streek behoort tot het zogenaamde operationele ge bied en wordt door de guerrilla strijders van Joshua Nkomo's le ger gebruikt om Rhodesië binnen te dringen. TEHERAN (AP) - In ver schillende Iranese steden zijn gisteren opnieuw duizenden moslims de straat opgegaan om te demonstreren tegen het be wind van de sjah. Het kwam tot botsingen tussen demonstran ten en oproerpolitie. De ernstig ste ongeregeldheden deden zich voor in de stad Elamin het wes ten van Iran, waar twee po litieagenten en twee demon stranten om het leven kwamen. Over het algemeen verliepen de demonstraties echter rustig. De staatsradio meldde dat het ging om "pro-regeringsbijeenkom sten", maar journalisten en an dere ooggetuigen verklaarden dat er duidelijk sprake was van tegen het bewind gerichte de monstraties. In Teheran gingen meer dan 100.000 mensen de straat op om het einde van de heilige maand "ramadan" te vieren. Aan le- ,gertroependie de orde moeten handhaven, werden bossen bloemen uitgereikt. De demon stranten riepen het leger op zich van het bewind van de sjah te distanciëren. Op de foto: betogers in Teheran, die een beeltenis van hun be langrijkste leider, Khomeini, meedragen. Deze mag van het huidige bewind niet zijn va derland binnen. De Egyptische president Sadat oracht gisteren een bezoek aan Frank rijk. Op de foto begroet hij president Giscard d'Estaing, van wie Sadat- onder meer hoopt de verzekering te krijgen dat hij ook, op de steun vari West-Europa kan rekenen. ADVERTENTIE Neem een salarisrekening bij de Amro. Want die doet nu wat extra's voor mensen zoals jij. Speciaal voor jou heeft de Amro het Plus Pakket 1. Daarmee heb je een salansrekening. 2. Plus een spaarrekening met 1% extra rente. 3. Je krijgt alvast een beginbedrag van f 7,50.* 4. En tijdelijk kun je een perfecte digitaal- wekkerklok kopen voor f22,50. Een maand lang niet opvraagbaar. I— Amro Plus Pakket: voor 16 t/m 25 jarigen. PARIJS (AP) - De Franse lucht verkeersleiders hebben gisteren hun twee weken oude stiptheids actie beëindigd. Het vliegverkeer boven Frankrijk wordt gestadig weer normaal, ofschoon vertra gingen van 20 tot 45 minuten blij ven bestaan. De 2.500 verkeersleiders hervatten hun werkzaamheden rond het middaguur. De dreiging van een nieuwe langzaam-aanactie is er echter nog steeds, aangezien noch de verkeersleiders, noch de Franse regering hun standpun ten hebben verzacht. De verkeersleiders willen meer personeel, betere apparatuur en een herziening van de salaris schalen. De regering weigert tot onderhandelen te worden ge prest en verlangt een exacte agenda voor de besprekingen. De vakbond van verkeersleiders belegt vanmiddag een vergade ring om hun laatste actie te be schouwen en een besluit te ne men over eventuele nieuwe voortzetting ervan, als de autori teiten weigeren onderhandelin gen te beginnen. "Alleen nieuwe voorstellen van de autoriteiten kunnen de situatie uit de impasse halen", aldus een woordvoerder. SCHIPHOL (ANP) - Op Schip hol zijn gisteren aangekomen de Surinaamse minister van op bouw, Cambridge, en zijn ambt genoot van financiën, Goede. Naar verluidt zijn zij gekomen voor het halfjaarlijks overleg met de Nederlandse minister voor ontwikkelingssamenwerking De Koning. Besproken zou worden een ontwikkelingsplan dat voor meer jaren moet gelden. JERUZALEM (GPD) - De Oostenrijkse kanselier Bruno Kreisky heeft giste ren in een interview met de Israëlische radio zijn excuses aan het Israëli sche volk aangeboden. Maar, zo voegde de kanse lier eraan toe, mijn princi piële houding is bekend en hiervoor hoef ik me geens zins te verontschuldi gen. De spanning tussen de Oostenrijk se kanselier en Israël was de af gelopen twee dagen hoog opge lopen door een interview met Kreisky in het Nederlandse dagblad Trouw. Kreisky zou premier Begin daarin voor „poli tiek kruidenier" hebben uitge maakt en Israël „een politiestaat" hebben genoemd. Bewondering Kreisky ontkende gisteren voor de Israëlische radio Begin specifiek genoemd te hebben en voegde daaraan toe niemand te willen beledigen. Hij sprak zijn bewon dering uit voor de moed en pres taties van het Israëlische volk maar hield zich het recht voor de politici te bekritiseren. Op de vraag van de interviewer of zijn opmerkingen enigszins antisemi tisch waren geweest, werd de kanselier kwaad en ging hij van Engels op Duits over „Altijd als het woord jood voorkomt denken de joden dat er anti-semitisme achter zit". Aan het eind van het interview sprak Kreisky de wens uit in dis cussie te treden met de jongeren in Israël over de doorhem gedane uitspraken. Kreisky's uitspraken hebben niet alleen bij de Israëli sche regering maar ook bij de op positionele Arbeiderspartij voor de nodige opschudding gezorgd. In de Israëlische Arbeiderspartij gingen gisteren ook stemmen op om uit protest uit de socialisti sche internationale te treden zo lang Kreisky daar nog een cen trale rol in speelt. Sadat zijn Franse ambtgenoot Giscard gebracht, alvorens door te reizen naar de Verenigde Staten. Er wa ren uitzonderlijk zware veilig heidsmaatregelen genomen. De tussenstop is duidelijk bedoeld om zijn positie te versterken aan de vooravond van de onderhan delingen in Camp David. Premier Begin van Israël is enkele dagen eerder naar New York gereisd om de steun van de aanzienlijke joodse bevolking daar te verkrij gen, en zijn image in de Ameri kaanse massamedia te verbete ren, zodat het bemiddelaar Carter moeilijker zal vallen hem onder druk te zetten. Om diezelfde redenen heeft nu pre sident Sadat de tijd genomen om een dag en een nacht in Parijs over te blijven: om te onderstre pen dat hij na de breuk met de Sowjet-Unie niet uitsluitend is aangewezen op een bondgenoot schap met de Verenigde Staten, maar evenzeer zijn heil kan zoe ken in een nauwere samenwer king met West-Europa ook op militair gebied. Frankrijk helpt Egypte namelijk op dit moment bij het opzetten van een grote wapenindustrie in de Nijldelta, en overweegt zelfs een vergun ning te verlenen voor de bouw ter plaatse van zijn allernieuwste straaljager, de Mirage 2000. Omgekeerd zit Frankrijk nog steeds met een ernstig energiete kort en probeert president Gis card ongetwijfeld garanties te verkrijgen, dat na een eventuele mislukking van het vredesover leg in Camp David een mogelijke nieuwe olieboycot zijn land on gemoeid zal laten. OUD Zoals op de foto te zien is wordt ook de Rhodesische premier Smith een dagje ouder. De man die deze voormalige Engelse kolonie naar de onafhankelijkheid leidde was boer voordat hy in 1950 in de politiek ging. Veel tijd om zich op zijn boerderij te verpozen heeft hij door alle politieke problemen in zyn land niet, maar een dezer dagen vond hij toch dat het tijd werd om eens naar de buitenlucht te gaan. Vergezeld van een zwarte veiligheidsagent. GESELING Een voormalig lid van de Pakistaanse volksvertegenwoordiging is in het openbaar gegeseld, na drie slagen bewusteloos geraakt en naar een ziekenhuis overgebracht. Chaoedhary Mohn Chan was veroordeeld tot vijftien geselslagen, een jaar d wangarbeid en een boete van 100.000 ropijen, omdat hij een generaal zou hebben willen omkopen. De geseling vond zaterdag plaats op de grote markt van Chans woonplaats Jheloem. WEGGEBRUIKERS De 37-jarige Japanner Masami Oeno heeft gisteren tien jaar gevan genisstraf gekregen omdat hy een mede-weggebruiker die al maar toerend achter hem reed, met een mes had doodgestoken. Volgens een ooggetuige had het slachtoffer, de 29-jarige Mikio Matsoenanga, voortdurend getoeterd omdat Oeno van de ene kant van de weg naar de andere zigzagde. VOET AAN DU Chirurgen in Kaapstad hebben vrijdag de voeten van een man aan de stompen van zijn dybenen vastgehecht na amputatie van de onderbenen. De niet genoemde man liep vorige week by een ongeluk ernstige brandwonden op. Doordat de onderbenen door koudvuur aange tast waren, moesten zy geamputeerd worden. De voeten bleken evenwel niet aangetast te zijn. WARSCHAU (Reuter)- De dissidenten in Tsjechoslowakije hebben voor het eerst aan het Poolse "Comité voor zelfverdediging" gevraagd om publikatie van een verklaring over tegenwerking die zij van de auto riteiten in Praag zouden ondervinden. De voorzitter van het Poolse comité, Jahek Kuron, zei dat de twee woordvoerders van de groep Charta-77, Marta Kubisova en Ladislav Hejdanek, hadden gevraagd om de grootst mogelijke solidariteit met drie dissidenten die onlangs in Tsjechoslowakije gevangen zijn gezet. In augustus hebben vertegenwoordigers van het Poolse comité en Char ta-77 elkaar in het geheim ontmoet aan de Pools-Tsjcchische grens, ter voorbereiding van een gemeenschappelijke verklaring naar aanlei ding van de tiende verjaardag van de inval van de legers van het Pact van arschau in Tsjechoslowakije en voor het bespreken van manie ren van samenwerking.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9