Nieuwe Franse vliegtuig kan stuk goedkoper UKUNT ZE NU KOPEN. Boze boeren voeren gijzeling nit Cótesdu RhöneAC. •1 STAATSLOTEN? Oude vete motief voor brutale moord Twaalf jaar geëist tegen heroinehandelaar Zaak-Menten terug naar rechter-commissaris Mogelijke opvolger Neptune DINSDAG 5 SEPTEMBER 1978 ROTTERDAM (GPD) - Een oude vete, waarbij al eens eerder twee mensen werden doodgeschoten, is waarschijnlijk het motief voor de brutale moord die gistermor gen te midden van het drukke stadsverkeer in aanwezigheid van talloze voorbijgangers op het Rotterdamse Kruisplein is ge pleegd op de 42-jarige Turk Mehmet Yigit. De daders, waar schijnlijk ook Turken, zijn nog voortvluchtig. De blauwe Ford Transit waarin Yi git meereed, werd ter hoogte van de Doelen klem gereden door een witte wagen van hetzelfde merk. De bestuurder van de witte wa gen liep naar de auto van Yigit, rukte het portier open en joeg het slachtoffer met een pistool tien kogels in zijn lichaam. Yigit, die onder meer in hart en hoofd werd geraakt, stierf onmiddellijk. De andere inzittende van de witte wagen had inmiddels enkele woorden gewisseld met de chauf feur van de blauwe Transit. Deze had het portier geopend en op het moment dat er werd geschoten, had hij zich uit de wagen laten rollen. De schutter en zijn bijrijder vlucht ten vervolgens in wilde vaart met hun wagen in de richting van het Centraal Stations. Diverse men sen die van deze executie getuige waren geweest, zetten de achter volging in, maar op de Coolsingel verloor men de wagen uit het oog. De witte Transit werd even later onbeheerd in de naburige Hen- nekijnstraat aangetroffen. Op de wagen was een opvallend bord bevestigd, waarop in het Turks stond: „Ik zal u niet vergeten", een in het thuisland beleefde, vriendelijk bedoelde groet. Op het moment van de schietpartij waren in de Doelen juist de festi viteiten beëindigd ter ere van de afsluiting van de Ramadan, de mohammedaanse vastenmaand. Honderden Turken, die huis waarts gingen, waren eveneens 1 getuige van de aanslag. Volgens politiecommissaris Blaauw is de moord een vervolg van de schiet partij waarbij op 6 januari van het vorig jaar een broer van Yigit werd gedood. Deze laatste had een zekere V. ge weigerd zijn dochter/te huwen. V. had uit wraak de man doodge schoten. V. werd op zijn beurt met hetzelfde wapen door een zoon van Yigit doodgeschoten. Mehmet Yigit, die daarbij zig was, liep destijds een schot in de buik op. Na zijn verblijf in het ziekenhuis ging hij terug naar Turkije. Pas een week geleden is Mehmet Yigit weer in Nederland gearriveerd. De politie vermoedt dat de familie van V. wraak heeft willen nemen voor het aandeel van Mehmet Yi git in de schietpartij van vorig jaar. Gebleken is dat de witte Transit eigendom is van de 25-ja- rige H. V., een broer van de over leden V. Commissaris Blaauw noemde de aanslag een „Chicago- achtig gedoe, waaraan men in Nederland totaal niet gewend HOOGEVEEN (GPD) - Het onbe hagen van een groep kleine boe ren in Zuid-Drente, voor wie de aanschaf van een melktank een te kostbare aangelegenheid is, is gisteren in Hoogeveen tot uitbar sting gekomen. Dat gebeurde door een actie van enkele tien tallen boeren, die 's morgens om half elf aan het kantoor van de zuivelfabriek hun lidmaat schapskaarten kwamen opeisen. Ze wilden uit de coöperatie tre den zonder de boete te betalen, die daarvoor volgens de statuten verschuldigd is. Omdat directeur B. G. Muntjes naar een veekeuring was in Amster dam, werden de boeren te woord gestaan door adjunct-directeur P. Bouwstra. Deze weigerde hen de kaarten af te geven. De boeren bleven daarop posten in het be- drjjf en eisten dat het bestuur zou komen. Hun aantal groeide in korte tijd tot 80 man. Tegen de middag verzamelde de groep zich in de kleine personeelskantine achter de fabriek. Om half een kwam het eerste bestuurslid, te gen half twee waren er vier be stuursleden binnen, samen met Bouwstra en een boekhouder. In het gesprek over en weer, waar bij harde woorden vielen, wei gerde het bestuur om toe te ge ven. Voorzitter Lambertus Struyk uit Zuidwolde stelde dat voor beëindiging van het lid maatschap zonder boete een ver andering nodig is van de statuten. Deze verandering kan alleen worden doorgevoerd in een afde lingsvergadering. Het scheelde af en toe weinig in de verhitte discussies of de confron tatie liep uit op een massale vechtpartij. Tegen half vier werd in een geladen stemming min of meer een ultimatum gesteld door Geert Olde uit Kerkenveld na mens de bezetters. Onze lidmaat schapskaarten terug, of het be stuur komt de kantine niet uit. Het werd toen een zaak van wie de langste adem zou hebben. Intussen wist de buitenwereld nauwelijks iets van hetgeen hier gaande was. Ook de politie was niet op de hoogte. De kantine was vrijwel ontoegankelijk voor bui tenstaanders. De bestuursleden mochten alleen onder geleide naar het toilet. Om half acht kwamen commissaris Visser en hoofdinspecteur Hom- bert van de gemeentepolitie naar de bezette kantine. Zij traden in overleg met de bezetters en wis ten te bereiken dat tegen acht uur een delegatie van de boeren sa men met de vier bestuursleden naar het raadhuis gingen. Burgemeester Oosterhoff had zich aangeboden als bemiddelaar. Pas tegen elf uur, na ruim drie uur vergaderen, kwam de driemansdelegatie uit het raad huis, de vier bestuursleden gin gen naar huis, de afgevaardigde van de bezetters naar de kantine. De laatste las daar een verklaring voor, die door hét bestuur van de coöperatie werd getekend. Daarin werd akkoord gegaan met het binnen twee maanden vragen van een rechterlijke uitspraak in zake een rechtmatige beëindi ging van het lidmaatschap van de bussenboeren van de coöperatie. ADVERTENTIE wijn van klasse Uit de kelders van Bessac DEN HAAG (GPD) - De Bijzondere Strafkamer van de rechtbank in Den Haag is ingegaan op de eis van officier van justitie mr. Schimmel en raadsman mr. L. van Heijningen om de zaak-Men- ten voor onderzoek terug te ver wijzen naar de rechter-commis- saris. Na een korte zitting besliste de rechtbank gisteren dat het nieuwe proces tegen de van oor logsmisdaden veïdachte Menten (79) voor ten hoogste drie maan den is geschorst. Een beroep van Van Heijningen op verjaring werd door de rechtbank afgewe zen. De periode van drie maanden is volgens de president van de ka mer, mr. C. Stolk, nodig voor het onderzoek naar de vraag of de toenmalige minister van justitie mr. Struycken in 1951 Menten heeft toegezegd dat hjj niet meer vervolgd zou worden wegens in 1941 in Polen gepleegde oor logsmisdrijven. Die vraag was voor de Hoge Raad aanleiding om het vonnis dat de rechtbank in Amsterdam vorig jaar over Men ten velde - 15 jaar gevangenis straf- te vernietigen. Steeds meer muskusratten DEN HAAG - In 1977 werden in Zuid-Holland 400 muskusrat ten gevangen. Dit jaar zal dit aantal hoger zijn. In tegen stelling tot in de rest van het land breidt de muskusrat zich in Zuid-Holland en Utrecht nog steeds uit. Het rijk heeft inmiddels toegestaan dat in beide provincies in totaal zes- tien extra rattenvangers wor den aangesteld, waarvan er waarschijnlijk negen in Zuid- Holland komen te werken. Op dit moment is er in deze pro vincie nog maar èèn ratten vanger werkzaam. Tot 1973 werden in Zuid-Hol land slechts incidenteel mus kusratten aangetroffen. In dat jaar werden er 53 gevangen en in 1974 al 261. In 1978 zal het record andermaal gebroken worden, omdat het aantal vangsten in de eerste helft van dit jaar al driemaal zo groot is als in dezelfde perio de vorig jaar. Wanneer de zaak weer een aanvang neemt, zullen ook nieuwe getui gen worden gehoord. Zowel offi cier van justitie mr. Schimmel als Mentens raadsman mr. L. van Heijningen legden een lijst met nieuwe getuigen aan de recht bank over. Van Heijningen betoogde dat Men ten niet opnieuw kan worden vervolgd, omdat hem daartoe strekkende toezeggingen zijn ge daan. De rechtszekerheid komt in het geding als op dat soort toe zeggingen niet kan worden ver trouwd, zo meende de raadsman. In dit verband wees hij ook op de beslissing van de toenmalige mi nister Donker, die op 28 oktober 1952 had gezegd dat Menten niet twee keer voor dezelfde zaak zou hoeven terecht te staan. Daarmee is de zaak afgedaan, aldus Van Heijningen, die verder zei dat het in strijd is met het beginsel van behoorlijk bestuur om een zaak waarnaar 25 jaar lang niet is om gekeken, sinds 1976 opnieuw aan te pakken. Hij ontkende dat er andere zwaarwegende belangen voor aanwezig zijn. Zoals bekend, stelde de Hoge Raad in een eerder stadium al vast dat het belang van de vervolging van oorlogsmisdrijven zwaarder weegt dan de eerbiediging van mogelijk bij Menten gewekte verwachtingen. TILBURG - Terwijl leden het college van bestuur van de ka tholieke hogeschool in Tilburg (links) weglopen neemt een student plaats op het spreekgestoelte en ont rollen andere studenten spandoe ken. Dat gebeurde gisteren in Til burg bij de opening van het acade mische jaar. Een actiegroep van studenten maakte professor Van Dijk het spreken onmogelijk. Be halve het ontrollen van spandoeken werden er in de aula ook witte dui ven losgelaten en ontstond er groot tumult toen een namaakbom ont plofte. De actiegroep protesteerde hiermee tegen het niet benoemen van de Berlijnse professor Glom- bomski die door het stichtingsbe stuur op wetenschappelijk terrein te licht is bevonden. De studenten beweren dat de weigering echter alles te maken heeft met de marxis tische overtuiging van Glomboms- ki. DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe Franse vliegtuig, de Atlantic, één van de kandidaten voor vervan ging van de verouderde Neptune-patrouillevlieg tuigen van de koninklijke marine, kan tegen een veel gunstiger prijs aan Ne derland worden geleverd dan aanvankelijk was ge dacht. Het vliegtuig zou nu per stuk 51 miljoen gulden kosten en dat is 13 miljoen gulden minder dan de aanvankelijke 64 miljoen gulden. Dit heeft het tweede kamerlid De Vries (PvdA) gisteravond ver- Recent portret van prins Claus die morgen zijn 52ste verjaardag zal vieren. Politie-optreden schadelijk DEN HAAG (ANP) - Zowel van de zijde van de PvdA-fractie als van de zijde van de PPR-fractie in de Tweede Kamer is ernstige kritiek naar voren gebracht op het politie-optreden in Den Haag, waarbij een vijf tienjarige Surinaamse scholier werd gewond. Mevrouw Ria Beckers, fractievoorzitter van de PPR, heeft de ministers De Ruiter (justitie) en Wiegel (binnenlandse zaken) gevraagd maatregelen te nemen om herhaling te voorkomen. De Pvd A-kamerleden Stoffelen en Roethof hebben de beide bewindslieden gevraagd een onderzoek te laten instellen door de rijksrecherche. Mevrouw Beckers wijst er op, dat de Surinaamse scholier na een vijfdaags verblijf op het Haagse politiebureau de volgende verwondingen zou hebben opgelopen: een grote zwelling boven het oor, schaafwonden aan de slaap, gekneusde ribben, een sterk gezwollen elleboog en duim en een opgetilde nagel met een verwonding daaronder. Zij vraagt zich af, of wel terecht geen maatregelen tegen de betrokken politiefunctionarissen werdën genomen. De socialistische kamerleden Stoffelen en Roethof stellen in gisteren ge stelde schriftelijke vragen, dat de gang van zaken "uitermate schadelijk" kan zijn onder meer voor de noodzakelijke goede relatie tussen politie en burgerij. Naar hun oordeel moet de rijksrecherche ten spoedigste een onderzoek instelien, ook omdat een onderzoek door het Haagse korps moeilijk als een onafhankelijk onderzoek gezien kan worden. Bewoners van Het Dorp voelen voor onderzoek ARNHEM (ANP) - De Algemene Nederlandse Invaliden Bond (ANIB) heeft gisteravond tijdens een vergadering met de bewo ners van "Het Dorp" by Arnhem steun gekregen voor haar idee om een onafhankelijke commissie de huidige ontwikkelingen in de dorpsgemeenschap te laten on derzoeken. Volgens de ANIB is een groot deel van de ruim vierhonderd gehan- dicapte bewoners van Het Dorp ontevreden over de gang van za ken in hun gemeenschap. De vergadering gisteravond in het kerkelijk cultureel centrum van Het Dorp werd bijgewoond door een honderd bewoners. Twee derde van hen ging na soms ver warde discussies onder leiding van ANIB-voorzitter Hans Ou- werkerk akkoord met de idee van een onderzoekscommissie. De ANIB wil nu met de uitslag van de vergadering in de hand in de eerste plaats politici in Den Haag warm maken voor de instelling van een commissie, aldus Hans Ouwerkerk. Hij hoopt, dat ook staatssecretaris Veder-Smit van volksgezondheid voor het onder zoek te vinden is. Vanuit de CDA- fractie in de Tweede Kamer is in elk geval al op de instelling van een onderzoekscommissie aan gedrongen. Volgens Ouwerkerk moet die commissie bestaan uit politici en mensen uit kringen van de ge zondheidszorg en het maat schappelijk werk. klaard. De Vries heeft zijn informatie van de Franse vliegtuigfabrikant Das sault. De Vries was voorzitter van de commissies voor defensie uit de Eerste en Tweede Kamer, die gis teren een eendaags werkbezoek brachten aan de luchtvaartshow in het Zuidengelse Farnborough. Het was één van de laatste malen, dat de defensiespecialisten zich uitgebreid konden oriënteren over de beide vliegtuigen - de Atlantic Brequet van het Franse Dassaultconcern en de Ameri kaanse Lockheed p-3c Orion - die nog in de race zijn om de der tien Neptunes te vervangen. "Het'bezoek is ons van groot nut geweest. We hebben opnieuw uitgebreide informatie gekregen van beide vliegtuigfabrikanten en op deze manier kunnen wij enigszins bepalen hoe serieus hun aanbiedingen moeten wor den genomen", aldus mr. De Vries, die van oordeel is dat de keuze tussen de beide typen (de Britse Nimrod is reeds enkele maanden geleden afgevallen) er niet gemakkelijker op is gewor den. De kamerleden hebben gesprek ken gevoerd met zowel de direc ties van Lockheed en Dassault als met topfunctionarissen van Fok ker. Voor laatstgenoemde onder neming, die als partner van Das sault meebouwt aan het nieuwe vliegtuig, is er veel aan gelegen dat Nederland met de Fransen in zee gaat. De werkgelegenheid van enkele duizenden werkne mers zou by aanschaf van de Orion dan op de tocht komen te staan. De Lockheedvertegenwoordigers verklaarden tegenover de Ne derlandse parlementariërs, dat over enkele weken de definitieve offerte van de Amerikanen kan worden verwacht. Lockheed geeft op dit moment ongeveer 150 miljoen gulden aan compen satieorders aan Nederland, waar van circa 70 procent "rond* is. De Franse minister van defensie heeft de Nederlandse kamer commissie voor defensie uitge nodigd om op dinsdag 26 sep tember in Parijs nogmaals te ko men praten over de Franse Atlan tic. Eerder al maakte staatssecre taris Van Eekelen van defensie een reis naar Parijs om zich te oriënteren omtrent het nieuwe Franse vliegtuig. ADVERTENTIE Speel eens samen in de Staatsloterij met méér loten heeft u méér kansen. Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070 - 653955. De Staatsloterij. Méér spelers, méér kansen. AMSTERDAM (GPD) - Uiterlijk onbewo gen liet de als de grote organisator van heroïnesmokkel van Bangkok naar Am sterdam aangewezen Robbie W. (30) gis termiddag in Amsterdam de eis van de officier van justitie - twaalf jaar gevan genisstraf- over zich heen gaan. Terwijl hij na de eis de rechtszaal uitgebracht werd, omdat de zaak door de Amster damse rechtbank even was geschorst, wist hij zelfs nog opgewekt te wuiven naar de vele Chinese kennissen op de publieke tribune. Volgens officier van justitie mr. R. Berger was er voldoende bewijs dat Robbie W. zich mede had schuldig gemaakt aan het - volgens de Opiumwet verboden - in voeren van heroine in Nederland. Naast een aantal mislukte transporten, waarbij de heroine via respectievelijk Parijs, Athene en Rome ons land zou worden binnengebracht, was ook zijn betrok kenheid bij een wel gelukt heroine- transport van Bangkok via Brussel naar Amsterdam ten laste gelegd. Dat laatste transport kon alleen slagen omdat de Nederlandse politie een af spraak had gemaakt met de Belgische douane. Zelfs toen een van de koeriers de heroine uit de koffers liet vallen werd niet ingegrepen. „Het Ujkt wel honde- voer", was het enige wat de douane te gen de koerier zei. Behalve Robbie W. stonden gisteren in Amsterdam ook nog Kim Yin C. (25). Yui Fai L. (25), Chan Fai C. (27) en Sik Min L. (22) terecht. De eerste drie, die volgens mr. Berger ook een belangrijke rol in de organisatie hebben gespeeld, hoorden respectievelijk zeven, zeven en tien jaar tegen zich eisen. Tegen de vijfde ver dachte, Sik Min L., was de eis twee jaar en zes maanden gevangenisstraf omdat hem alleen deelname aan het werven van koeriers voor een heroinetransport, dat niet was doorgegaan, ten laste was gelegd. „Het strafmaximum dat de wet hiervoor kent, is aanmerkelijk lager dan voor het deelnemen aan de invoer van heroine", aldus de officier van justi tie. Spijt Het geslaagde heroinetransport van Bangkok via Brussel naar Amsterdam kreeg in het requisitoir van de officier van justitie veel aandacht. Evenals tij dens de behandeling - drie weken gele den - van het Nederlandse aandeel in de smokkelaffaire gaf mr. Berger de politie een compliment voor het verrichte speurwerk. „Al blijft het uiteraard spij tig dat de buit ons is ontgaan". Doordat de auto waarin de buit zich bevond uit het oog werd verloren, ontgitig de politie zestig kilogram heroine met een ge schatte handelswaarde van zo'n achttien miljoen gulden. „En dat is uiteraard erg spijtig", aldus mr. Berger. De wagen werd - zonder de heroine - een dag later teruggevonden bij het Amster damse Chinese restaurant waar een .van de verdachten, Kim Yin C., werkte. In zijn kamer werden verder twee brieven gevonden waarin wordt geschreven dat een „groep toeristen" op een bepaalde datum in Brussel meteen Sabena-vlucht vanuit Bangkok zouden aankomen. Volgens de officier werden met deze toe risten de heroinekoeriers bedoeld. De verdediger van de als hoofdverdachte aangemerkte Robbie W., mr. Lausch, vroeg zijn cliënt op de voornaamste pun ten van de dagvaarding vrij te spreken, onder meer omdat hij niet actief bij de invoer van heroine in ons land betrok ken was geweest. „Hij heeft alleen voor bereidingshandelingen verricht", aldus de verdediger, die vond dat Robbie W. hooguit veroordeeld zou kunnen wor den wegens een mislukte poging om he roïnesmokkel mogelijk te maken. De Amsterdamse rechtbank doet over twee weken uitspraak. Recherscheurs bekijken de aüio de doodgeschoten Turk zat.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7