Veehouder eist De grafische wereld jaagt op talent. IPVBLIEE Een eeuw knuppelen in Noord wij kerhout Ere-prijs voor bloemen Voor stroomstoot lUli door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. U mag ook schrijven. De Warmondse veehouder Jan Heemskerk heeft van de bouwers van de Schiphollijn een schadeloosstel ling geëist omdat ten gevolge van grondwerkzaam heden voor de lijn één van zijn twee werkpaarden dood is gebleven. Het voor de wagen gespannen dier liep vorige week over een paar onder stroom staande ijzeren grondplaten en viel prompt leven loos neer. Dat gebeurde vlak bij het wei land van Heemskerk, waar op dat moment machinaal een sloot werd drooggelegd. Van een daarbij gebruikte electri- citeitskabel bleek na onder zoek een gedeelte van het omhulsel te zijn afgesleten, zodat er stroom „lekte". De 49-jarige Warmonder kreeg zelf ook een stroomstoot toen hij vlak na het gebeurde met een mes de keel van het paard probeerde open te snijden, om zodoende het bloed te la ten weglopen en het vlees van het paard voor consumptie te behouden. "My n man is een paar dagen duf geweest van die klap", zegt mevrouw Heemskerk. "Hij was niet in staat om normaal zijn werk te doen. Daar komt bij dat we door dit ongelukje nu nog maar oyer één paard beschikken en dat daardoor bepaald werk op het bedrijf niet kan worden uitgevoerd. Daar ondervinden we finan ciële schade van. Zoiets moet dus worden vergoed, vinden Veehouder Heemskerk heeft inmiddels wel de toezegging van zijn eigen verzekerings- maatschappeij dat hij een schadebedrag vangt voor zijn doodgevallen paard. De Sassenheimse politie heeft rapport opgemaakt over het gebeurde. Daar tilt men ove rigens niet zo zwaar aan de opmerking van de vrouw van de veehouder dat het "met haar man slecht had kunnen aflopen". Een woordvoerder "Voor zover wij hebben kun nen nagaan was de stroom sterkte gering. Maar het is be kend dat een paard nu een maal erg weinig kan hebben Een beetje stroom en het is al gebeurd met 'm. Dat de vee houder aan de dood zou zijn ontsnapt is sterk overdre-| Hoe het ook zij, de politie heeft een rapportje opgesteld en de arbeidsinspectie zal nu ver- der bepalen in hoevérre hij de uitvoering van dit gedeelte van de Schiphollijn sprake is geweest van het niet toepas sen van veiligheidsmaatre gelen. Mocht blijken dat daar sterk de hand mee is gelicht, dan zit cr voor de betrokken aannemer nog een proces verbaal aan vast. De Warmondse veehouder met zijn enig overgebleven werk paard. Hoewel de laatste jaren ook in andere plaatsen in de bollen streek het zogenaamde tonknuppelen in zwang raakt, is het van origine een typisch Noordwijkerhoutse volkssport. Morgen stropen (omdat er najaarsfeesten zijn) weer bijna 200 "Kok- kerhouters" de mouwen op om de uit Katwijk „geïmpor teerde" splinternieuwe ha ringtonnetjes van jetje te geven. Dat doen ze met behulp van handvervaardigde eiken houten knuppels, waarvan de feestvereniging er mo menteel zo'n tachtig in ei gendom heeft en die op maat zijn gemaakt door de plaat selijke aannemer Piet Laros. Voor het tonknuppelen in Noordwijkerhout breekt een gedenkwaardig jaar aan, iging Nederlandse Bloe koning. Tijdens de afgelopen weken in het Zweedse Malmö gehou den internationale bleömen- en bomententoonstelling heeft Nederland een ere-prijs in de wacht gesleept voor het totale arrangement. Een ver dienste die vooral op naam komt van Warmonder Chris Koomen, die door de Vereni ging Nederlandse Bloemiste rij was aangezocht als hoofd arrangeur. De Nederlandse i inzendingen snijbloemen waren goed voor niet minder dan twaalf gou den en acht zilveren medail les. De Zweedse koning Carl Gus- tav bracht een onverwacht bezoek aan de tentoonstelling en kon er niet onderuit in de Hollandse hoek in de bloe metjes te worden gezet. omdat het nu een eeuw is ge leden dat er een begin mee werd gemaakt. De sport heeft nauwelijks ver andering ondergaan. Het re cept is nog hetzelfde. Twee stijgerpalen rechtop in de grond en een verbindende dwarslat op een hoogte van een meter of twee. Aan die lat een stevig touw waaraan de met ijzeren banden ver stevigde ton komt te hangen. In die ton zit een bal, zo groot als bij tennis wordt ge bruikt. De gooiafstand is acht meter. Nu kan er ge knuppeld worden. Wie de ton zo beurs heeft ge gooid dat de bal er uit rolt, is winnaar. Bij het ton knuppe len in Noordwijkerhout worden per evenement ne gen tonnen aan gruzelemen ten gegooid. Om op te schie ten doen er twee ploegen aan mee. Die nemen eerst elk drie tonnen voor hun rekening en als toetje kunnen alle tonk- nuppelaars hun krachten ge zamenlijk botvieren op nog eens drie exemplaren. Er zijn prijzen in natura en er zijn geldprijzen. IKR De Noordwijkerhoutse tonk- nuppelaars komen tegen woordig uit alle lagen van de bevolking. Vroeger was dat anders. Was er een duidelijk standsverschil. Alleen Jan met-de-pet gooide. Die zag geen kans om mee te doen aan het veel stijlvollere ringrijden per tilbury. Als 'ie een knaak op zak had voor alle kermisdagen was het veel, terwijl het inleggeld voor het ringrijden alleen al vijf gulden bedroeg. Lange tijd heette in Noordwij kerhout het tonknuppelen katknuppelen. Wat nu de bal is was toen een levende kat. Er werd net zo lang op de ton gebeukt tot er een gaatje vrij kwam waaruit het dolge- dreunde dier kon ontsnap pen. Soms ging er twee uur voorbij voordat de ton het begaf..... Onder de druk van de steeds mondiger wordende dieren bescherming is destijds be sloten de kat voor de bal in te ruilen. Een karakteristieke uithaal bij het tonknuppelen. Adspirant-drukkers,-reprografen,-binders,-tekstverwerkers en al die andere grafische specialisten-in-spé kunnen over dit fascinerende vak met ongekende toekomstmogelijkheden inlichtingen inwinnen bij het Koninklijk Verbond van Grafische Ondernemingen, postbus 5453, Amsterdam, tel. 020-796551.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4