Leidse wethoudersploeg 'rond' Akkoord PvdA-VVD toch moeizamer dan verwacht k VAN AKEN IS NU "RIDDER" D'66 is Afvallers dreigden toch nog spaak in het wiel te steken gebelgd op VVD 7 M» DINSDAG 5 SEPTEMBER 1978 Democraten staan met lege handen vond de opvattingen over zijn persoon echter onoverkomelijk. In het overleg wist de WD-frac- tie hem echter van zijn bezwaren af te brengen. Unaniem De PvdA maakte tegen twee uur 's nachts bekend akkoord te zijn. Onderhandelingsleider Duives- teijn deelde mee dat de fractie zich vandaag unaniem op zal stellen. Dit betekent dat alle veer tien fractieleden op de eigen wet houders en die van de WD stemmen. Deze steun was tot nu toe nog niet uitdrukkelijk zeker door de af wijzende houding van een min derheid in de fractie tegen een coalitie van de WD. Van de vier tegenstanders behielden Mentzij en Groos het langst bezwaren. Zij besloten pas gisteren definitief de coalitie met de WD noodge dwongen te steunen. De onderhandelingen werden van nacht overigens nog niet volledig afgerond. De PvdA-fractie wil vandaag nog enkele kleine wijzi gingen aanbrengen in het ak koord over de wethoudersverde ling. De fractie wil proberen per soneelszaken (van WD-wet- houder Fase-Dubbelboer) in ei gen hand te houden. De PvdA stelt daar voorlichting en onder zoek (uit de. portefeuille van Van Dam) tegenover. De PvdA doet dit bod vanavond in een laatste overleg met de WD. Arie Verboom (PvdA) LEIDEN - De VVD-ers Jos Fase-Dubbelboer en Piet Hein Schoute en de zit tende wethouders Hans van Datn, Cees Waal, Arie Verboom en Dick Tesse- laar vormen de definitieve wethoudersploeg in de nieuwe coalitie van PvdA en VVD. Kuijers (VVD): "Het is niet zonder problemen gegaan" LEIDEN - In een bomvolle burgerzaal van het Leidse stadhuis heeft Leiden gisteravond afscheid genomen van wethouder Van Aken. Enkele honderden vertegenwoordigers uit vele maatschappelijke sectoren kwamen aan de vooravond van de benoeming van een nieuw college de vertrekkende wethouder de hand schudden. Burgemeester Vis prees in een toespraak de inzet van Van Aken: "Hij heeft kans gezien om tot en met vanochtend volledig actief te blijven in alle zaken die hij als wethouder behartigde. Van Aken is niet tot een tempovermin dering in staat. Zelfs niet als zijn dokter of zijn echtgenote dat wensen." Volgens burgemeester Vis verdwijnt met Van Aken een man die van de vroege ochtend tot de late avond in het stadhuis aan het zwoegen was. Als beloning voor die inzet overhandigde burgemeester Vis hem gisteravond de versierselen behorend bij de benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. College-wethouder Waal prees Van Aken voor zijn sterke gevoel voor stijl en decorum. "Van Aken is zeer ontvankelijk voor mensen en kan soms zeer doortastend optreden, al is dat voor de buitenwereld vaak minder zichtbaar." Waal noemde Van Aken ook een man met politieke visie omdat hij in 1969 in de Leidse raad het initiatief nam tot het opstellen van een structuurplan voor de binnenstad. Tijdens de afscheidsreceptie werden verder onder meer lovende woorden gesproken door Elzenga, vice-voorzit- ter van Stadskabei, Zonderop, namens de ambulante handel en Lijten, namens de landelijke bond van handelaren in vee. Bovendien was er een deputatie van de zustergemeente Krefeld aanwezig. In zijn slotwoord zei wethouder Van Aken onder meer "De toekomst van Leiden is me zo aan het hart gebakken, dat het uitgesloten is dat ik me daarmee niet meer zal bemoeien. Hoe ik dat vorm geef weet ik op het ogenblik nog niet." "Ome Willem" tussen kinderen van de lagere school "In den Prinsenhof' uit Leidschendam en tussen de melkkoeien. "Wan neer jullie net zulke mooie konten willen hebben als die meiden van ABBA moeten jullie veel melk drinken", vertelde "ome Wil lem" de meisjes. Campagne over melkdrinken op school onder aandacht Boerderij Oranjesteynbij Leidschendam vormde giste ren het decor voor het begin van dé omvangrijke en pro fessioneel opgezette campag ne "Melk voor de klas". Het doel van dez campagne, die door het Centraal School- melkcomité (een onderdeel van Het Nederlands Zuivel- bureau)„-wordt gehouden ligt voor de hand. Men wil probe ren zoveel mogelijk ouders, leerkrachten en leerlingen te doordringen van het nut van melkdrinken op school. Zoals bekend, is het drinken van melk door kinderen op kleu terscholen en lagere scholen de laatste jaren erbarmelijk in het slop geraakt. Oorzaken hiervan waren de betrekke lijk hoge prijs die voor schoolmelk moest worden be taald en de smaakverminde- ring, welke van diverse kan ten de uitspraak "Schoolmelk is vergif' ontlokte. Een wat overdreven uitspraak na tuurlijk, maar toch was er van een smaakvermindering wel degelijk sprake. De heer Stoppelenburg ver klaart die smaakverminde ring als volgt: "Op een gege ven moment werd schoolmelk rr halfvolle melk in plaats van volle melk. Nu is het zo dat tussen beide melk- soorten geen verschil in smaak bestaat, zolang ze koel worden gedronken. Bij een hogere temperatuur ontstaat er een aanzienlijk verschil in smaak en de ellende was dat vrijwel geen school over mid delen beschikte om de melk koel te houden De heer Stoppelenburg vervolgt: "Dit was een ramp want half volle melk is natuurlijk erg gezond. Het bevat heel weinig vet en is uitermate geschikt om eventuele voedingstekor ten bij de schooljeugd (vooral tekorten aan calcium en vi tamine B2) op te lossen: Daar om waren we erg blij dat per 1 januari van dit jaar een nieuwe schoolmelkregeling is ingegaanIn de hele EG wordt de schoolmelk voortaan ge subsidieerd. Door deze subsi dies, voor een derde deel af komstig van de EG en voor de rest van het ministerie van Landbouw en Visserij, is de prijs voor schoolmelk in het hele land gedaald tot 25 cent. per kwart liter, voor zowel halfvolle melk als volle melk. Daarnaast is het nu zo dat scholen die in overleg met ou ders besluiten over te gaan op invoering van schoolmelk een gratis koelkist op school ge plaatst krijgen Eén en ander heeft voor ons na tuurlijk een gunstig klimaat geschapen om een dergelijke campagne te gaan voeren. Een campagne die overigens hard nodig is, want nog altijd drinkt slechts tien pet. van de schoolgaande jeugd melk op school". Naar verwachting zal dit jaar ongeveer 14 mil joen liter melk op de Neder landse scholen worden ge dronken en dat is nog maar een slokje in vergelijking met de melkplas van tien miljard liter die jaarlijks in Neder land wordt opgedronken Hoe zit het eigenlijk met school melk in Leiden? Mieke Diemol van Menken Landbouw"In Leiden drinken dagelijks on geveer 5000 scholieren, (mid delbare scholieren erbij gere kend) melk op school. En dat zijn er minder dan enkele ja ren geleden. Gelukkig is er weer een stijgende lijn, maar de campagne "Melk voor de klas" kan ook in Leiden nog heel veel goeds doen". Een centrale rol in deze cam pagne speelt Edwin Rutten, beter bekend als "Ome Wil lem" een centrale rol. Tijdens een toernee zal "Ome Willem" intwintig plaatsen (helaas niet in Leiden) een tweetal programma's brengen. Een kleuterprogramma in de vorm van "De Fïllem van Ome Willem" en een programma voor de lagere schooljeugd waarin het spelelement cen traal staat. De bedoeling is nu om uit alle programma's die met Edwin Rutten worden afgedraaid lesmateriaal te vervaardigen voor de scholen die daar be langstelling voor hebben. één van de grootste collecties bruids- en avondjaponnen in Nederland UnriïtóljiriH huurlemmerstraut 42 leiden tel. 071-131204 Hans van Dam (PvdA) houders hun plaats en porte feuille eenvoudig kunnen be houden. De verdeling van de portefeuilles is nog niet helemaal definitief. De PvdA wil vandaag bij de laatste besprekingen proberen perso neelszaken terug te krijgen van de VVD (uit portefeuille Jos Fa se) en daarvoor voorlichting en onderzoek (uit de portefeuille van Hans van Dam) aan te bieden. Dick Tesselaar (PvdA) De nieuwe wethoudersploeg telt twee nieuwe gezichten en vier oude. Twee wethouders zijn bei den nieuwelingen in het college, Jos Fase is zelfs een vólkomen nieuweling in de Leidse raad. Schoute en Fase worden geflan keerd door de PvdA-ers Van Dam, Waal, Verboom en Tesse laar die alle vier al deel uitmaak ten van het aftredende linkse programcollege. Kunst en Genoegen In verband met de jubileumvie ring van het Leidse muziekge zelschap K en G staan de ko mende wekéh weer een aaïital evenementen op het pro gramma. Zo zal het bestuur op vrijdag 29 september een re ceptie houden in motel Holi day Inn. Zaterdag 14 oktober staat geheel in het teken van de reunie-vieringEen comité werkt daar druk aan en men rekent op enkele duizenden oud-K G-ers. Zij die zich nog voor deze reünie willen aanmelden kunnen terecht op het volgende adres: Stadhou derslaan 27. Hengelsport DVS viste de vierde wedstrijd in het Noordhollandse Kanaal in Alkmaar. In totaal werden er 178 maatvissen met een ge wicht van 41.065 gram ge vangen. De uitslag: 1. W.v. Loon 3950 gr (18 st), 2. H.v. Loon 4100 (15), 3. F. Zandber gen 3710 (18), 4. J. den Os 3780 (11), 5W. Teske 3125 14), 6. J. Helverstein 3150 (7), 7. F.v.d Woerd 2200 (12),8. W.v. Berkel 2060 (10), 9. J. Moenen 2030 (10), 10. J. Sinteur 2000 (7). Hengelsportvereniging "Zuid- West" hield de vierde wed strijd in de Nieuwe Vaart. De vangst was redelijk: 331 stuks met een gewicht van 33.110 gram. De uitslag: 1. H. Moe nen 6300 (40), 2. H.v.d Laan 4570 (55), 3. G.v.d. Laan 4510 (50), 4.A. Ruis 3950 (25), 5. H. Schouten 3680 (38), 6. E Schreuder 3400 (30), 7. R. de Bezemer3010 (37),8.C.Schou ten 2750 (43), 9.1. Mazurel 940 (13). Duivensport PV "Het Oosten" vloog met 226 duiven vanaf Strombeek. De uitslag was: 1,4,5,7, C. Gijs man, 2. H.v. Klaveren, 3,10 K. Dokkum en zn, 6,8, B. Singe- ling,9. C. Seller. PV "De Reis- 'duif' vloog met 121 duiven vanaf Strombeek. De uitslag: 1,7, P. Mooten, 2,4,6,8)9, W. Kop, 3. K.v.d. Berg 5, S.v.d. Hoven, 10. F. Bink. LPV "De Snelvlieger" vloog met 309 duiven vanaf Strombeek. De uitslag: 1. C. Montanje, 2. F. Compier, 3. A. Witteveen, 4,5,6,8, A. Compier, 7. Gebr.v.d. Heijden, 9. M.de Lange en Zn., 10. Gebr. Bink. Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden, Colliers en Sieraden, Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Eigen ateliers voor het repare ren en ontwerpen van Uw sie raden. (Vervolg van pagina 1) LEIDEN - Nadat D'66 was opgestapt hebben de onderhan delingsdelegaties van PvdA en WD in enkele uren een akkoord bereikt. De beslissende besprekingen gingen in feite alleen over het programma voor het nieuwe college Door de claim van de WD voor de openvallende wethou- dersposten (Van Aken en Oosterman) en het vasthouden van de PvdA aan haar zittende wethouders en hun porte feuilles was de zetelverdeling betrekkelijk eenvoudig. Bij de afrondende onderhandelin- maar toe komt", zei hij op een gen bereikten de delegaties com- persconferentie promisteksten over de laatste ge schilpunten. Bij het laatste ge- F.mntinnppl schilpunt - de inleiding op het college programma - vonden "Wanneer de finish bereikt is, moet PvdA en WD elkaar door een iedereen spijkerhard maken dat mildere kritiek op de bezuini- hij ook wil en dan komen de emo- gingsplannen van de huidige tionele kanten naar voren. Voor CDA/WD-regering. De PvdA ons is het ook een samenstelling kwam de WD tegemoet en slikte die als je ertwee jaar geleden over harde kritiek dat bezuiniging op was begonnen, volslagen onmo- de stadsvernieuwing 'onverstan- gelijk zou zijn geweest. Zelf was dig' en 'onmetelijke schade' toe ik toen ook mordicus tegen", al- i brengen. dus onderhandelaar Van Duijn. Na de overeenkomst tussen de on- De WD-fractie dreigde derhandelingsdelegaties bogen kelijk niet unaniem akkoord te de fracties zich in de loop van de gaan. Fractielid Langerak stelde avond over het akkoord. In beide zich uit persoonlijke overwegin- kringen liet de goedkeuring lan- gen op een afwijkend standpunt, ger op zich wachten dan werd Hij toonde bezwaren omdat te- vermoed. Tegenover de al langer gen zijn persoon in PvdA-kring levende reserves in PvdA-kring bezwaren zouden leven. de aarzeling bij de WD-frac- °ie bezwaren zouden zich volgens tie opmerkelijk. hem richten op zijn kwaliteiten "Het is" - zo erkende fractieleider als wethouder. Langerak is voor Kuijers-"niet zonder problemen de WD evenwel op geen enkel gegaan. Na vier jaar oppositie moment kandidaat geweest voor voeren is het iets waar je niet zo- een wethouderspost. Langerak LEIDEN - De vorming van de coalitie tussen PvdA en WD is ternauwer nood zonder afvallers rond gekomen. In beide fracties dreigde tot gister avond een situatie met afwijkende fractieleden. Bij de WD toonde Langerak zich plotseling tegenstander, in PvdA-kring hielden Groos en Mentzij nog lange tijd onoverkomelijke bezwaren. De tegenstand van Groos en Mentzij binnen de PvdA-fractie verliep vrij geruisloos. Beide fractieleden wensten zich zaterdag in het eigen frac- tieoverleg nog niet achter de coalitie met d'e WD te scharen. Groos en Mentzij) hielden de mogelijkheid open dat zij zelf zouden opstap pen, maar trokken deze persoonlijke consequentie voorlopig in. Gister avond verklaarden zij beiden alle wethouderskandidaten - dus ook die van de WD - te steunen en voorlopig in de fractie te blijven. Mentzij zei desgevraagd dat het programmatisch akkoord voor hem bij nader inzien 'toch acceptabel' is. „Ik geef ze het voordeel van de twijfel" Hij kondigde echter tegelijk aan zich tegen voor hem onaanvaardbare college-voorstellen te verzetten. Als hij daarmee voortdurend tegenover de eigen fractie zou staan, zei hij alsnog op te stappen. Groos verklaarde dat zijn aanvankelijke bezwaren om de wethouderskan didaten - ook de eigen wethouders - niet te steunen door verder overleg 'uitgezuiverd' waren. Hij zei persoonlijk tegen de coalitie met de WD te blijven, maar zich voorlopig loyaal op' te stellen. Bij overenigbaarheid in de fractie sloot ook hij niet uit later toch op te stappen. De bezwaren van Langerak in WD-kring kwamen volkomen onver wachts en verliepen niet geruisloos. De WD-er kondigde gisteravond voor het beslissende overleg in zijn fractie plotseling aan tegen het akkoord te stemmen. Hij liet zich daarbij leiden door opvattingen in PvdA-kring dat hij niet over kwaliteiten voor het wethouderschap zou beschikken. Hoewel hij in eigen kring nooit kandidaat is geweest, liet Langerak deze bezwaren toch zwaar wegen. „Als leden van een partij, waarmee je nauw gaat samenwerken mij niet aanvaardbaar vinden, kan ik ze niet steunen", zei hij. Bij navraag bleek het overigens om informele meningen buiten de officiële besprekingen om te gaan. Volgens Langerak zouden met name de Pvd A-wethouders Tesselaar, Waal en Van Dam zich tegen zijn persoon hebben verklaard. De WD-fractie zag aanvankelijk kans Langerak bij het interne overleg van de onjuistheid van zijn beslissing te overtuigen. Bij de persconferen tie na afloop wond Langerak zich echter opnieuw op en liep hij kwaad weg. Fractieleider Kuijers wist hem uiteindelijk toch weer tot inkeer en instemming te brengen. LEIDEN- D'66 is verbitterd op de VVD. Na het afspringen van de coalitie met PvdA en VVD gaven de democraten gisteravond een verklaring uit, waarin de fractie uitsprak dat ze "ten zeerste verbitterd is over de houding van de VVD'. De fractie van D'66 vindt dat het afspringen van de coalitie vooral de WD te verwijten valt. Volgens de lezing van de demo- craten heeft de WD zijn posi tie in een college met de PvdA "voor honderd procent aan D'66 te danken". D'66 doelt hiermee op het feit dat zij steeds hebben aangedrongen om de WD ook bij de colle gevorming te betrekken. Vanuit dit standpunt wezen de democraten een links col lege steeds af. Op een persconferentie lichtte fractievoorzitter Glaubitz nog toe dat D'66 en WD al voor de verkiezingen tijdens oriën terende besprekinge^weder- zijdse overeenstemming be reikten dat zij elkaar niet in de steek zouden laten. Volgens WD-fractieleider Kuyers ging die afspraak ove rigens niet verder dan wan neer de PvdA D'66 bij het overleg zou betrekken D'66 op zijn beurt de WD bij de besprekingen over een nieuw college zou halen. D'66-on- derhandelaar Oosterman: "Wij hebben daar duidelijk meer in gezien." Fractieleider Glaubitz ver klaarde dat de houding van de VVD voorde fractie van D'ÖÖ geen consequenties zal heb ben bij de wethouders verkie zing. Dit betekent dat de drie D'66-raadsleden vanavond ook op de wethouderskandi daten van de WD zullen stemmen. D'66 maakte al eer der bekend in ieder geval linkse wethouders te stem- In de verklaring spreekt D'66 uit dat zij het beleid van het nieuwe college op zijn daden zal beoordelen. "Waar nodig zal D'66 niet aarzelen deze daden krachtig te bestrijden" stelt men. In zijn tóelichting zei Glaubitz dat D'66 bij zijn oppositie samenwerking eer der bij links dan bij het CDA zal zoeken. Piet Hein Schoute (VVD) De twee partijen zijn vannacht bij het akkoord praktisch rond ge komen over de portefeuillever deling. De verdeling van de wethouder- sposten in de links/liberale coali tie is vrij vlot verlopen. De WD claimde de twee openvallende wethouderszetels (van PvdA-er Van Aken en D'66-er Oosterman), waardoor de zittende PvdA-wet- Burgemeester Vis speldt wethouder Van Aken de versierselen op die behoren bij de ridderorde. De voorlopige verdeling van de wethoudersposten: Cees Waal (PvdA): ruimtelijke ordening, openbare werken, stadsontwik keling en verkeer. Arie Verboom (PvdA) volkshuisvesting en milieuzorg. Hans van Dam (PvdA): financiën en interne zaken. Dick Tesselaar (PvdA): sportzaken, onderwijs samenlevingsopbouw. Jos Fase-Dubbelboer (WD): economische zaken, bedrijven en perso neelszaken. Piet Hein Schoute (WD): sociale zaken, maatschappelijke aangelegen heden, gezondheidszorg en cultuur.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3