LEIDSCH DAGBLAD "Agent" berooft bejaarde in auto Z.-Holland: nog steeds geld tekort e Zomer1 Moeizame keuze Leidse wethouders vandaag Nicaragua: honderden arrestaties Guerrilla's schieten Rhodesisch vliegtuig met toeristen omlaag HELIKOPTER VALT OP MENIGTE "HIT VAN DE DAG" STRAKS VIA DE TELEFOON Spoorlijn in Italië vernield door tijdbom hisHh DINSDAG 5 SEPTEMBER 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35646 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN NOORDWIJK - In Noordwijk is gis teren een bejaarde Amsterdamse vrouw (73) van al haar juwelen beroofd. De sieraden vertegen woordigen een waarde van onge veer 125.000,-. Toen de vrouw (die enkele weken had gelogeerd in een hotel in de badplaats) op weg naar huis was werd zij op de. Van Panhuys- straat door een auto ingehaald. Eén van de passagiers van deze wagen stak een bordje naar bui ten met het opschrift: "Stop poli tie". De Amsterdamse bracht daarop haar auto tot stilstand Terwijl zij het portierraam open draaide, zocht zij in haar hand tas naar haar rijbewijs. Ze ver keerde in de veronderstelling dat de politie een controle-actie hield. Inmiddels was een man die volgens de vrouw was gekleed als een agent bij haar wagen verschenen Hij probeerde door het raam heen haar handtas te pakken. Daarbij duwde hij de Amsterdamse met het hoofd op het stuur. De pogin gen vam de "agent" mislukten door het luid blaffende hondje van de vrouw, dat naast haar op de voorbank zat en de aanvaller dreigde te bijten. De man verdween daarop ijlings in de auto die met draaiende motor stond te wachten. Na zijn vertrek ontdekte de Amsterdamse dat een juwelenkistje, dat op de achter bank had gestaan, was verdwe nen. In dit doosje zaten enkele zeer kostbare stukken. De politie kon rond het middaguur geen nadere gegevens over het voorval verstrekken. Premier Begin wandelt hier langs Park Avenue in de Newyorkse wolkenkrab- berwijk Manhattan. Hij kwam gisteren in Amerika aan voor het overleg in Camp David. Carter, Sadat en Begin gaan hier zoeken naar een mogelijkheid oiy het vredesoverleg in het Midden-Oosten weer op gang te brengen. PAGINA 9 I Jan Borkus ("het lijk van Paul Vlaanderen"): "Hoor spelacteur is een vak". 9 Nederland kan Frans vlieg tuig goedkoper krijgen. I Wassenaarse kerk bleef dicht: de kerkgangers gingen varen met de dominee PAGINA 13 9 Staatssecretaris De Jong slaat eerste paal voor nieuwbouw Leidse universi teit. PAGINA 15 9 Vakbond reageert fel op uit latingen werkgevers. PAGINA 19 Wales straft hautain Neder lands hockey-elftal af. PAGINA 11 22 PAGINA'S Leidsch Dagblad 0*«n krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. LUSAKA (Reuter) - De Rhodesi- sche guerrillaleider Joshua Nkomo heeft vanmorgen ver klaard, dat mensen van zijn orga nisatie inderdaad het afgelopen weekeinde een Rhodesisch lijnvliegtuig hebben neergescho ten bij Kariba. Hij ontkende ech ter dat de guerrillastrijders tien overlevenden zouden hebben DERRY, PENNSYLVANIA (UPI) - Tijdens een door een kerk georganiseerd feest in Derry in de Amerikaanse staat Pennsylvania is een he- likopter(waaruit prijzen wer den geworpen) op de menigte van 500 mensen gevallen. De draaiende rotorbladen van het toestel doodden zeven gasten en verwondden er achttien. Drie inzittenden van de helikopter overleefden het ongeluk. LEIDEN - De fracties van PvdA en WD zijn vannacht moeizaam akkoord gegaan met de vorming van een links/liberaal college van burgemeester en wethouders in Leiden. In beide fracties werd de laatste definitieve stap naar de nieuwe coalitie met de nodige aarzelingen gezet. De WD-frac tie ging na twee uur akkoord, de PvdA had bijna vier uuu nodig. Beide partijen toonden bij het be reiken van het definitieve ak koord voorlopig weinig enthou siasme. "We zijn te moe om blij te zijn", gaf WD-onderhandelaar Van Duijn vannacht te kennen. "Of het een succes wordt,moet nog blijken", reageerde PvdA-onder- handelingsleider Duivesteijn. De definitieve beslissing in de al maandenlang slepende college vorming viel gisteravond bij het opstappen van D'66. De democra ten braken de onderhandelingen met PvdA en WD af, nadat vast kwam te staan dat de PvdA on wrikbaar vast hield aan vier ze tels en de WD onveranderbaar bleef bij twee wethouders. D'66 wenste geen akkoord te sluiten zonder een wethouderszetel. In het overleg deden PvdA en WD vervolgens nog enkele pogingen om D'66 binnen de coalitie te hou den De WD deed de suggestie om D'66 aan enkele vertegenwoordi gende functies (bestuursposten bij het drinkwaterbedrijf LDM en streekenergiebedrijf Rijnland) te helpen; de PvdA stelde voor om de democraten bij het vooroverleg van het college te betrekken. Kul "Dat was gewoon kul, te gek om los te lopen", reageerde Oosterman na afloop op een persconferentie. "In zo'n positie heb je nog geen promille van de macht en invloed, die een wethouder heeft. Al die aanbiedingen waren gewoon doekjes voor het bloeden", zei hij. HILVERSUM - De PTT zal in samenwerking met het Insti tuut De Nationale Hitparade van Buma/Stemra vanaf a.s. donderdag met de "hittele foon" nieuwe service gaan bieden aan het publiek. Op Amsterdams telefoon- dat donderdag tij dens een bijeenkomst op de Firato door staatssecretaris drs. N. Smit-Kroes zal wor den bekend gemaakt, kan men dan de hit van de dag beluisteren. Op werkdagen van 's avonds 18.00 tot 's morgens 08.00 uur, in het weekeinde op elk gewenst tijdstip. vermoord. Nkomo, die vanuit de Zambiaanse hoofdstad Lusaka opereert, zei dat het toestel was neergescho ten, omdat de verbinding met Kariba gebruikt zou worden voor het vervoer van troepen en mili tair materieel naar het grensge bied met Zambia. Samen met Robert Mugabe is Nkomo leider van het Patriottische front, dat gewapenderhand streeft naar een zwart meerderhéidsbewind in Rhodesië. Volgens de autoriteiten in Salisbu ry zouden 18 van de 56 inzitten den van het verongelukte vlieg tuig het ongeluk hebben over leeft. Van hen waren echter later tien mensen door guerrillastrij ders vermoord. In de Viscount zaten 52 blanke vakantiegangers en een bemanning van vier leden. Zie verder pag. 9 'n Jeans? bij <^eV<^e zit 'ie goed! S (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG - De provincie Zuid-Holland heeft nog al tijd veel te weinig geld om de achterstanden die er op vele gebieden in deze pro vincie zijn, in te lopen. Dit constateert het college van Ge- deputeerde Staten, het dagelijks bestuur van de provincie, in de vandaag verschenen voordracht voor de begroting-1979. De ont- werp-begroting sluit met een te kort van 3,65 miljoen, op een uit- gaventotaal van 278 miljoen gul den. Gedeputeerde Staten vin den dit tekort aanvaardbaar, ge zien de komende wijziging in de verdeelsleutel van het Provincie fonds en de reservepositie van de provincie. Verdeling Het Provinciefonds bevat het geld dat door het rijk over de provin cies wordt verdeeld; de wijziging in de verdeelsleutel heeft tot ge volg dat aan het inwonertal van een provincie bij de verdeling van het fonds meer gewicht wordt toegekend. Daarvan profi teren de provincies Zuid-Hol land, Noord-Holland en Utrecht. Het wetsontwerp waarbij deze wijziging wordt geregeld, wordt deze maand in de Tweede Kamer behandeld. Overigens zijn diverse uitgaven, die wel wenselijk worden geacht, al bij voorbaat niet in de provinciale begroting voor 1979 opgenomen, omdat het geld daarvoor ont breekt. Het gaat hierbij om een bedrag van ruim zeven miljoen gulden. In de begroting wordt er verder van uitgegaan dat er een loonstijging van 6 procent zal op treden en een prijsstijging van 4,5 procent. In tegenstelling tot vorig jaar hebben Gedeputeerde Sta ten geen reservering opgenomen voor mogelijk tegenvallende inflatie, omdat de bovenge noemde percentages als realis tisch worden beschouwd. Voor personeelsuitbreidingen is een bedrag van 500.000 gulden gere serveerd. De provincie kan hier mee ten hoogste 20 mensen aan trekken. "Aanzienlijk minder dan het aantal uitbreidingen dat eigenlijk nodig is," aldus GS. Stadsvernieuwing De provincie Zuid-Holland stelt in 1979 twee miljoen gulden be schikbaar voor stads- en dorps vernieuwing. Het provinciaal bestuur wijst erop dat de provincie veel beter dan het Rijk in staat is om het probleem van de stadsvernieu wing in de gemeenten financieel, juridisch en organisatorisch te. begeleiden. Het vindt het ont werp van de Wet op de Stadsver nieuwing, dat bij de Staten-Ge- neraal in behandeling is, in dit verband geen reden om de toe komst met vertrouwen tegemoet te zien. SCHIPHOL-Minister Van derKlaauw van buitenlandse zaken (links) was vanmorgen op Schiphol aanwezig om de Somalische president Siad Barre (rechts) te begroeten. Barre brengt een bezoek van drie dagen aan ons land en wordt op zijn reis vergezeld door vier Somalische ministers. Direct na aankomst vertrok het gezelschap naar de Fokker-fabrieken. Vandaag zou president Barre ook nog een gesprek hebben met premier Van Agt. FLORENCE (AP) - Een krachtige tijdbom heeft in de afgelopen nacht een stuk van de spoorlijn tussen Florence en Bologna in Noord-Italië verwoest, aldus de politie. De sabotagedaad heeft echter geen slachtoffers geëist omdat het betrokken stuk spoor lijn wegens herstelwerkzaamhe den niet werd gebruikt. De ontploffing deed zich voor toen een passagierstrein op een zij spoor voorbijreed en zou zeker tot een ongeluk hebben geleid als de spoorlijn in gebruik was ge weest, aldus de politie. Drie wa gons van de trein werden be schadigd. De politie vermoedt dat de aanslag het werk is van terroristen. Op dezelfde spoorlijn zijn in de af gelopen vier jaar vijf soortgelijke aanslagen gepleegd. Op 4 augus tus vanhetjaar 1974ontplofte een bom in één van de wagons van de internationale Italicus expres- trein. Daarbij werden 12 passa giers gedood en 40 anderen ge wond. De aanslag werd destijds toegeschreven aan extreem rechtse krachten. Tot dusverre heeft niemand de ver antwoordelijkheid voor de aan slag opgeëist. I hi 60nio september van 12 toll) uur. 2C Binnenhaven SCHEVENINGEN Later kans op regen In de nacht opklaringen, weinig wind en in het binnenland hier en daar mist. Min. temperaturen omstreeks 9 graden. Overdag toenemende be wolking en later in het zuiden en westen plaatselijk regen. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind en max. temperaturen circa 18 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 6 september Zon op: 6.59 uur; onder: 20.17 uur. Maan op: 11.02 uur; onder: 21.53 uur. Hoogwater te Katwijk om 6.14 en 18.35 uur, laagwater om 2.21 en 14.29 uur. Heb je het el gehoord? Manaumeubelen-rietwerk vind je bij C0RRY HAG00RT Doezastraat 14 4 weken lang LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS 1 MANAGUA (AFP/UPI/REUTER) - In Nicaragua zijn honderden mensen gearresteerd in een po ging de algemene staking te bre ken die nu al meer dan een week voortduurt. President Somoza, tegens wiens bewind de acties gericht zijn, heeft verklaard dat iedereen die zich tegen hem ver zet gevangen gezet zal worden. Oppositieleiders hebben gezegd dat 700 leden van de oppositie en burgers, zijn opgepakt door de nationale garde van Nicaragua. Het conservatieve parlementslid Barcenas, zijn partij is in de op positie, stelde gisteren dat 600 personen zijn gearresteerd op verdenking van steun aan de al gemene staking. Somoza heeft voor de televisie de arrestatie van 200 personen toe gegeven. Vijftig van hén zouden zijn vrijgelaten. De anderen zijn beschuldigd van deelname aan "terroristische activiteiten". Zy zouden hebben deelgenomen aan het gewapende verzet van de al gelopen dagen. Na de massa-arrestatie hebben stu denten in de stad Leon aange kondigd begonnen te zijn met het maken van bommen en het ver zamelen van wapens. "Wij pla veien de weg voor de opstand," aldus een studentenleider. De jonge rebellen zouden de steun willen krijgen van de bewoners van de krottenwijken in de stad. oe urani voor dVhalvepr Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon ingevuld ^^^Leidsch Dagblad Antwoord .n de bu:

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1