"Niet in zwart pak met gouden banden" Ik leg me er niet bij Duur concours mogelijk met een dag verlengd Schipper Oudshoorn 40 jaar "onder één vlag" Staatsbosbeheer koopt Kaaggrond van de provincie Schoolartsen bezorgd over harde popmuziek DINSDAG 5 SEPTEMBER 1978 ALPHEN AAN DEN RIJN - "Voor hetzelfde geld had m'n 1 man nu rond gelopen in een mooi zwart pak met gouden banden en strepen. Gelukkig is dat niet zo. Je moet dat j zien als een offer aan zijn kinderen. Als hij op een groter schip had willen gaan varen, dan hadden we om te begin nen naar Rotterdam moeten verhuizen en wie weet wat er nog allemaal verder gebeurd zou zijn" "Nu konden de kinderen, twee dóchters en een zoon, op één school blijven leren en hebben ze allemaal een goede baan. Het of fer is dan ook niet voor niets ge weest en dat vind ik erg fijn". Dat zegt mevrouw Oudshoorn over DE KAAG - De provincie wil de bijna zeven hectare grond aan de Sever in Kaag (tegenover het ei land De Oude Kooi) aan Staats bosbeheer verkopen. Met deze transactie is een geldbedrag ge moeid van ruim driehonderddui zend gulden. Zo'n acht jaar geleden werd de pro vincie eigenaresse van de grond. Zij wilde die inrichten voor de waterrecreant, daarbij vooruitlo pend op de totstandkoming van het recreatiegebied Kagerzoom. Toen in mei 1976 over de inrich- tingsplannen werd gepraat, stuit te dit op bezwaren. Gedeputeerde Staten, het dagelijks bestuur van de provincie, namen hun voorstel terug. Na een nader onderzoek kwamen zij erachter dat de grond van natuurweten schappelijke waarde was. Het terreintje herbergde waardevolle oevervegetatie en had een relatief hoge en zeldzame vogelstand. Een opnieuw afwegen van de belangen deed het provinciaal kiezen voor de natuurbescher ming. Gedeputeerde Staten besloten daarom de grond over te doen aan Staatsbosbeheer, dat al meer na tuurterreinen langs de Kager- plassen beheert. haar echtgenoot Henk Ouds hoorn, de schipper die vandaag precies veertig jaar in dienst is bij de Rijnbron. De nu 63-jarige Oudshoorn zwalkt al 51 jaar met 'n schip over de Nederlandse binnenwateren. Zou dus veel te vertellen hebben, maar doet dat niet. Hij ziet de publiciteit rond zijn veertigjarig jubileum niet zo zitten. Hart verpand "Wat moet ik nu allemaal vertellen. Oké, ik heb een hoop leuke en ook nare dingen meegemaakt. Maar wat koop je er nu voor?" Gelukkig denkt mevrouw Ouds hoorn er anders over, zij vindt het wel gezellig, dat haar man eens in het zonnetje wordt gezet. En,zij zorgt er dan ook voor, dat we toch het nodige aan de weet komen Twaalf jaar was Henk Oudshoorn toen hij ging varen. Zij hart was werkelijk verpand aan de scheepvaart. Niet zo verwonder lijk. want zijn vader was ook al schipper en Henk vertoefde dan ook vanaf zijn jongste jeugd ge regeld op het water. Op twaalfja rige leeftijd ging Henk dan ook varen, al was dat zeer tegen de zin van zijn hoofdonderwijzer. Die vond dat de jongen door moest leren, omdat hij er zeker de capa citeiten voor had. Het gezin kon echter de centen die Henk zou gaan verdienen goed gebruiken en zelf ging hij ook veel liever va ren dan doorleren. Als piepjonge schipper begon Henk Oudshoorn met het afvaren van de kaasmarkten in Gouda. Dit ^eed hij vier jaar lang, toen kreeg hij van zijn baas te horen, dat hij naar ander werk moest gaan uitkijken. De welvaartstoe stand in die jaren liet niet toe, dat werklieden een halve middag liepen te luieren. Als ergeen werk Henk Oudshoorn (63) met pijp ("de mensen zouden hem anders niet herkennen") op de brug. Hij vaart al 51 jaar, waarvan 40 jaar bij dezelfde onderneming. was, kon je naar huis. Het zoeken naar werk ging Henk Oudshoorn in die jaren vrij gemakkelijk af. Ook al zat de economie diep in de put, Oudshoorn was maar af en toé werkloos. "Je probeert ge woon overal wat bij te schnab belen", doet hij het zelf nogal koeltjes af. Beurtschippér. Voordat Oudshoorn in militaire dienst ging was hij nog twee jaar beurtschipper. "Ik ging op mijn route naar Rotterdam alle fabrie ken en bedrijven af of zij nog iets te vervoeren hadden. Op de te rugweg ging dat dan weer precies hetzelfde". In dienst bleek ooi:, dat de vroegere hoofdonderwij zer van Henk Oudshoorn gelijk had toen hij beweerde, dan Henk over een goed stel hersens be schikte. Oudshoorn wist in elk geval de korporaalsrang te berei ken. Direct na zijn dienst'periode keerde hij -weer terug naar de scheepvaart en vond al snel werk op een zandschip. Zand vanuit het Hollands Diep werd naar de steden in de Randstad Als schipper was er voor hem ook veel werk te doen bij de aanleg van de-Noordoostpolder. In 1937 begon hij daarmee en dat deed hij nog toen de oorlog uitbrak. Tij dens die oorlog dook een ander schippersgezin. waarvan de boot werd gevorderd door de Duitse bezetters, onder bij het gezin Oudshoorn. In die jaren werd al tijd in konvooi gevaren, één sleepboot voorop, die een tros schepen sleepte. Dat bespaarde olie. Beschoten In die jaren vervoerde Oudshoorn onder meer melk naar Bodegra ven. Op één van die tochten werd hij eens door de geallieerden be schoten. Met zijn driejarig zoon tje onder z'n arm wist hij zich te redden door vanaf de boot in het weiland te springen. "Het was aan het eind van de oorlog en er werd op alles en iedereen gescho ten, ook' door de geallieerden", zegt Oudshoorn. Vanaf 1938 vaart Oudshbórn dus voor één en dezelfde maatschap pij. Eerst was dat Carsjens, gele gen aan de Prins Hendrikstraat, daar waar nu garage Van Rijn is. Enkele jaren geleden ging dat bedrijf over naar de Rijnbron en sinds die tijd vaart Henk. Ouds hoorn steeds meer tegen zijn zin. De verklaring ervoor is gauw ge: geven. "Voor die tijd voeren wc namelijk in Alphen en heel de omgeving met produklen die va rieerden van jam tot dakpannen. Bij de Rijnbron worden alleen maar veevoeders verscheept. Er is geen sprake meer van de varia tie van vroeger en dat vind ik erg jammer", aldus de schipper. Nooit schade In alle jaren dat Henk Oudshoorn nu al vaart heeft hij nog nooit schade gevaren, tenminste niet door zyn schuld. Eén keer werd er een proces tegen hem aange spannen omdat hy tegen een spoorbrug was aangevaren, die door de bouw van een nieuwe brug aan het zicht was onttrok ken. In hoger beroep werd de Al- phense schipper echter van alle blaam gezuiverd. Oudshoorn is verder op schepen uit alle landen ter wereld geweest, "geeneen uitgezonderd". Hij kwam op die schepen toen hij nog geregeld Rotterdam aandeed. Anderhalf jaar varen heeft Ouds hoorn nog voor de boeg. Nog an derhalfjaar zal hij met zijn onaf scheidelijke pijp in de mond, ("ze zouden hem zonder die pijp niet 'herkennen"), aan het roer staan Knoop Zelf is hij niet rouwig om zijn nade rend afscheid. Zijn zevenjarige kleinzoon Gert-Jan waarschijn lijk wel. Als het maar even kan vaart hij met opa mee en hij weet zo langzamerhand ook het nodige van het vak. Gert-Jan presteerde het zelfs om tegen een kapitein in Rotterdam te zeggen, dat de man geen goede knoop in een touw legde. Omdat opa het anders deed GERARD HAVERKAMP V aleriusplein-bewoner schrijft Pvd A-kamerleden over "affaire-Stok" ALPHEN AAN DEN RIJN - "Ik betaal wèl, maar ik leg me er niet bij neer. Als wèals burger bij de belasting twee of drie jaar knoeien zijn we zelfs strafbaar. Als maatschappij heb je een goede boekhouding te voeren. Die regel is door Stok overtreden. Er is een wanbeleid gevoerd. En het is onredelijk om de gevolgen daarvan af te wentelen op de huurders". Servicekosten Aldus Valeriusplein-bewonei A. E. IJkema. Vorige week moesten zo'n tachtig huurders die een Stokflat bewonen op een vergadering met pijn in het hart besluiten akkoord te gaan met een verdubbeling van de servicekosten vanaf 1 juli jongstleden. De bewo nerscommissie, onder voorzit terschap van Valeriusplein- bewoner P. van Uden, kon niet anders adviseren dan dat er niets anders op zat dan de verhoging toch te betalen. "Ik twijfel er niet aan of de mees ten zullen betalen", spreekt IJkema als zijn verwachting uit. En ook hijzelf denkt er niet onderuit te kunnen. Toch wil hij proberen om langs politie ke weg nog wat van zijn gram te halen. Dit weekend ging er een brief de deur uit naar de PvdA-ka- merleden Marcel van Dam (ex-staatssecretaris van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening) en Hans Kom brink, waarin IJkema de zaak aanhangig maakt. IJ kema maakt niet alleen ge wag van de verhoging met ongeveer honderd procent van de servicekosten, maar ook van de nabetaling die de bewoners moeten doen over de '76/77 en "77/78. Over die nabetalingen zijn de advokaten van Stok BV en de bewoners nog met elkaar in de slag. IJkema gevraagd naar zijn verwachtingen van zijn een- mans-actie: "Ik hoop een beetje dat ik door de kamerle den wordt uitgenodigd om te komen praten, zodat ik de zaak mondeling kan toelich ten. En ik hoop dat zij me We gen kunnen noemen die ik moet bewandelen" Of die kamerleden inderdaad een oplossing zullen kunnen aandragen, daarover heeft ook IJkema zijn twijfels. "Maar ik heb wel hoop. An ders zou ik ook die brief niet hebben geschreven". Volgens de Valeriusplein-be woner moet zijn actie zeker niet worden opgevat als een tegenactie. IJkema desge vraagd: "Het is geenszins be doeld als tegenactie. Ik heb mijn zaak uitvoerig met de flatcommissie besproken. Ik vind dat Van Uden (voorzit ter van de flatcommissie) het tot nog toe bevredigend heeft gedaan, voor zover ik dat kan overzien. Ik ben realist genoeg om te beseffen dat het geen eenvoudige zaak is. Van Uden voelde er alleen weinig voor dat de zaak in het politieke vlak wordt getrokken" Gedupeerd IJkema, zelf lid van de PvdA, heeft daar wèl voor gekozen. "Zo'n plompverloren verho ging van de servicekosten brengt nogal wat teweeg in een gezin. Door het wanbeleid van een maatschappij wor den dik tweehonderd gezin nen gedupeerd. Ik wil berei ken dat een dergelijk beleid wordt veroordeeld" ALPHEN AAN DEN RIJN - De schoolartsendienst district Alphen aan den Rijn kijkt uit naar een nieuwe huisves ting. De huidige administratieruimte in het gebouw aan de Castellumstraat in Alphen wordt zo langzamerhand te klein. De schoolartsendienst meldt dit in het jaarverslag over 1977. Naast meer archiefruimte is volgens de dienst ook een eigen ruimte voor de logopediste vereist wil deze ef ficiënt kunnen werken. Als op lossing oppert de dienst de aan schaf van een gebouw waar ook diverse aanverwante diensten kunnen worden ondergebracht. Naast een betere huisvesting zal dat volgens de schoolartsen dienst tevens een doeltreffender samenwerking opleveren. Over die samenwerking met team- Elfhonderd muzikanten dag te gast in Rijnsburg leden van andere instellingen (psychologen, pedagogen, maat schappelijk werkers en dergelij ke) is de schoolartsendienst re delijk tevreden al is de samen werking met de schoolbegelei dingsdienst Holland en Rijns treek nog niet optimaal. "On danks werkafspraken met deze dienst, die nu een jaar in de Al- phense regio opereert, is nog niet het juiste evenwicht gevonden", aldus de schoolartsen in het jaar verslag. De schoolartsendienst regio Al phen, die vier artsen in dienst heeft, had in 1977 de zorg voor de gezondheid van 27.887 kinderen van 198 scholen in elf bij de dienst aangesloten gemeenten. Onder zocht werden ruim 18.000 kinde- RIJNSBURG - Zo'n elfhonderd muzikanten en "show girls" zijn zaterdag te gast in Rijnsburg. Daar wordt, op het parkeerterrein achter de Hoftuin, een mars-, show- en majorettenconcours gehouden. De Flora-band tekent die dag voor de organisatie. Het is de derde keer dat de Rijns- burgse muzikanten zorgdragen voor een goed verloop van het concours. Daan de Mooij, voorzit ter van de organisatie-commissie en secretaris van de Flora-band, is bijna een heel jaar in de weer geweest om alles in goede banen te leiden. Zo werden er aparte 7 groepjes gevormd die ieder hun eigen taak kregen. Waar laat je nu zoveel één dag? De Mooij: "Vlakbij de Hoftuin staat een grote school met een paar kleuterklassen. Daar kunnen alle deelnemers zich verkleden en hun instrumenten achterlaten. Ja, als iedereen zich op die dag in het uniform zou moeten steken, kwamen we natuurlijk ruimte te kort. De verenigingen die uit de buurt komen hebben we ge vraagd om in tenue te komen. Voor de deelnemers die van ver komen, hebben we plaats ge noeg". Bewaking De kleding en dure instrumenten worden niet zo maar aan hun lot overgelaten. Leden van de Flora band hebben een eigen bewa- kingsdienstje ingesteld. Vier "man", uitgerust met portofoons, zullen die zaterdag de school t. nauwlettend in de gaten houden dat er niets ongeregelds gebeurt. "Het is al een paar jaar achter el kaar goed gegaan, dus zullen we ook nu wel niet al te veel proble men hebben" verwacht De Mooij. Lijhonderd deelnemers op één dag, is dat aantal niet een beetje te hoog om alles gladjes te laten verlopen? Daan de Mooij geeft toe dat het wel "erg druk" wordt. "We hebben zelfs korpsen moeten weigeren. Weet je wat het nadeel is? De mensen wachten met inschrijven tot het allerlaatste moment, 't Is sneu als je iemand moet afwijzen. Maar daar kunnen wij ook niets aan doen" Na dit concours gaan de Flora band-mensen er serieus over denken om het muzikale gebeu ren in het bollendorp over twee dagen uit te smeren. "Dan hoe ven korpsen, die 's morgens aan de bak zijn geweest niet tot in de avonduren te wachten op de prijsuitreiking. Vermoedelijk zullen we dit jaar tussen de be drijven door ook al vast wat prijsjes overhandigen. En als het aantal deelnemers blijft groeien zoals dit nu het geval is, dan zul len we zeker in overweging moe ten nemen om dat concours met, een dag uit te breiden. Het is al leen zo jammer dat de inschrij vers altijd zo aan de late kant zijn. Pas op de sluitingsdatum weten we hoeveel mensen er komen", aldus Daan de Mooij. Veel tijd De geformeerde groepjes die veel trusthallen met net zo'n soort "happening". Ik denk dat die ruimte net voor een derde was gevuld. Voor de deelnemers is dat natuurlijk niet zo leuk". Is het de bedoeling dat de Flora band ieder jaar de organisatie op haar schouders zal nemen? "Eigenlijk niet", lacht De Mooij. "Maar het is de bond (van christelijke muziekverenigingen in (west) Nederland) hier zo goed bevallen, dat het er nu al naar uit ziet dat het volgend jaar weer in Rijnsburg zal worden gehouden. Ja, het is een belasting. Als je dan merkt dat het wordt gewaar deerd, vind je het toch ook wel weer leuk. Alleen moet je wel eens schipperen met je mede werkers. Tot nog toe zijn we er aardig in geslaagd om hiervoor goede mensen warm te krijgen" Sponsor erdag ook van de partij. vrije tijd in de organisatie van het concours hebben gestoken, "duimen" dat zaterdag het zon netje maar zul schijnen 'Maai laat Daan de Mooij geruststellend weten, "we hebben ook een uit wijkmogelijkheid. Als het regent kunnen we terecht in de groente veiling van Katwijk. Daar kun nen we alles overdekt doen. Hoewel, het is wel roeien met de riemen die je hebt. Het gaat, maar daar is alles mee gezegd". De hal van veiling Flora is 's mor gens niet beschikbaar. Alleen in de middaguren kan van die ruim te gebruik worden gemaakt. En dat doen de organisatoren ook. Ze verwachten dat zeker, net als vorig jaar. tweeduizend streek genoten het muziekge beuren zullen bijwonen. "t Is gek", zegt De Mooij. "maardit evenement slaat hier in Ryns- burg enorm aan. Een paar weken geleden was ik in de Haagse Kou- Het hele gebeuren kost zo'n vijfen- dertighonderd gulden. Daar hoeft de Flora-band niet zelf voor op te draaien. Een sponsor uit het dorp heeft toegezegd een groot deel van de kosten voor zijn re kening te zullen nemen. Het geld dat men dan nog tekort komt, "int" men via de verkoop van programmaboekjes en consump ties. Vice-voorzitter Duym van de bond is vol lof over de organisatie. "Het klopt altijd en het loopt ge smeerd. Dat er zoveel mensen komen kijken is te danken aan de stimulerende werking van de Flora-band. Daar zijn we erg blij mee. Bovendien valt Rijnsburg ook erg in de smaak bij de vereni gingen die meedoen". In totaal zyn er tweeënvijftig ver enigingen die op 9 september hun beste beentje zullen voorzet ten. bijna 1600 wer den doorverwezen naar huis- of oogarts. Daarbij ging het groten deels over afwijkingen van oog en oor. De artsen wijzen in hun jaarverslag met nadruk op de ge hoorproblemen die optreden als gevolg van het luisteren naar "te harde popmuziek in besloten ruimten" Aan geluidshinder uit de omgeving staan volgens de artsen drie lage re scholen in de regio bloot. Dat zijn in Alphen de christelijke la ger school Timotheus, in Zwam- merdam de christelijke lagere school Oranje Nassau en in Roe- lofarendsveen de RK-lagere school St. Jozef. De scholen Timotheus en Oranje werken aan een oplossing via dubbele beglazing. Voor de Jo zefschool, gelegen aan de drukke Van Alkemadelaan, is nog geen oplossing aangedragen. Wel heeft de school plannen een gedeelte (vier klassen, ongeveer 120 leer lingen) te verhuizen naar de nieuwbouw, waar ook de kleu terschool St Jozef staat. In de nieuwbouw ziet de Jozefschool meer overlevingskansen. De school komt dan dichter bij de leerlingen te liggen en verder van de drukke Van Alkemadelaan, die dan bovendien niet meer overgestoken hoeft te worden. De verhuisplannen moeten ech ter nog wel door de diverse in stanties worden goedgekeurd. Zes maanden voor inbraak DEN HAAG/WOUBRUGGE - Een 21-jarige chauffeur uit Woubrug- ge is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot zes maanden cel, met aftrek van voorarrest. De Woubruggenaar had in een be drijf aan de Kerkstraat leren mo torpakken en pantalons gestolen. De man was binnengekomen door een raam te vernielen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17