Paal voor brug bij de Doelen kantonrechter Openavond bij Ouders Op Herhaling Man bij ruzie op woonwagenkamp doodgeschoten Euthanasie voor Stockholmse rechtbank Overlast door werk - zaamheden aan brug Officier twijfelt aan "heel raar verhaal Eilandbewoners voor stralingsgevaar weg Het slaan van de eerste -paal voor de brug over de Witte Singel. De brug zal straks door de universiteit worden overgedragen aan de gemeente Leiden. LEIDEN - Ouders Op Herha ling, de cursus voor volwas senen in Leiden-Noord en de Kooi, start binnenkort weer met nieuwe groepen. Om de wijkbewoners te informeren over het cursuspakket wordt op woensdag 6 september een open avond gehouden in het OOH-pand aan de Herensin gel 3. Er is dan een film te zien en men kan met de begelei ders en ex-cursisten pratèn over het werk van Ouders Op Herhaling. De open avond is tevens be doeld voor mensen die inte resse hebben om medewer ker van de cursus te worden. Mensen die ervaring hebben in het onderwijs en bereid zijn iets van hun vrije tijd in dienst te stellen van de cursus zijn welkom in het pand aan de Herensingel. Ook kan men 126502 bellen voor meer in formatie. In tegenstelling tot voorgaande jaren duren de cursussen niet meer twee jaar, maar kan men zich opgeven voor één jaar. Daarna kan iedere deelnemer zelf beslissen of men nog een jaar door wil gaan met een vervolgcursus of dat men een andere cursus wil gaan vol gen. Ouders op Herhaling wil dit jaar ook beginnen met een huiswerkklas voor cursisten die niet in staat zijn thuis huiswerk te maken. LEIDEN - Bij de Leidse politie zijn vannacht klachten binnen ge komen over geluidsoverlast als gevolg van werkzaamheden aan de Singelbrug bij het Utrechtse Veer. Deze werkzaamheden (het op- nieuw verven van de brug) gin gen met het nodige lawaai ge paard waardoor omwonenden zich gestoord zagen in hun nacht rust. De werkzaamheden werden uitge voerd door de Dienst Gemeente werken van de gemeente Leiden. Daar verklaarde men de overlast als volgt "Voordat je kunt gaan verven moetje eerst de oude verf eraf halen en daar komt een com- Drugsbezit opgespoord LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond rond half tien twee mannen uit Den Haag aangehou den, die in het bezit bleken te zijn van een kleine hoeveelheid ma rihuana. In verband met deze aanhouding zijn later op de avond nog een 27-jarige vrouw en een 31-jarige man, beiden afkom stig uit Leiden, aangehouden. Bij hen werd 260 gram weed en hasj aangetroffen. Tegen het viertal dat op het politiebureau in Lei den werd ingesloten is proces verbaal opgemaakt. pressor by te pas die behoorlijk wat herrie produceert. Helaas voor de bewoners zijn we ge noodzaakt deze werkzaamheden s nachts uit te voeren" Comité tegen bezuinigingen opgericht LEIDEN - In Leiden is een comité gevormd dat actie gaat voeren te gen de bezuiningsplannen van het kabinet Van Agt. Het comité "Handen Af van de Sociale Uit keringen" zegt dat alle sociaal ge- steunden worden bedreigd met een vermindering van drie pro cent van hun inkomen. Daar naast worden nog verschillende verdergaande maatregelen ten aanzien van de sociale uitkerin gen voorbereid zegt het comité. Het comité vindt het bijzonder onrechtvaardig dat juist zij die uit het arbeidsproces zijn gesloten door ziekte, werkloosheid of pen sionering en toch al een verlaagd inkomen hebben, met een inko mensvermindering getroffen worden. Het comité is van plan adhesiebe tuigingen onder de Leidse bevol king te verzamelen. In een café in Den Haag ont moette A. een man die wellicht zijn auto wilde kopen. Er werd gepraat over de prijs en een proefritje maken. A. stemde toe in dat laatste en gaf de man die hem overigens totaal onbekend was, zijn au to in handen. Later werd A. opgebeld: "De benzine is op, je auto staat daar en daar". A. erachteraan, de auto stond er inderdaad, van de man heeft hij nooit meer iets gezien. Dat was misschien nog niet zo'n ramp geweest, ware het niet dat tijdens dat proefritje zijn auto betrokken raakte bij een ongeluk, en de vreemdeling daarna was doorgereden. A. kon niet direct antwoord ge ven op de vraag van de politie wie er in zijn auto had gere den en moest daarvoor te recht staan. Hij kon het gisteren tegen Kan tonrechter Oomen nog niet zeggen: "Ik heb wel gepro beerd om erachter te komen. Ik heb de caféhouder daar nog gevraagd of hij die man ken de. Ja, zei die, die komt hier wel eens meer, maar hoe hij heette wist ie niet. Ik heb hem gevraagd me te waarschuwen als hij weer eens zou komen, maar daar heb ik niets meer van gehoord. Maar ja, die ca féhouder wil zich er misschien niet mee bemoeien." "Dat denk ik ook niet", aldus de rechter: "Maar ja, U had nu eenmaal van tevoren moeten weten aan wie u uw auto meegaf. Ik vind het hoogst merkwaardig dat u het ge daan heeft" De officier van justitie vond het niet alleen merkwaardig, maar ook onwaarschijnlijk. "Ik vind het een heel raar ver haal en ik heb zo mijn twijfels. Het klinkt allemaal net iets te onwaarschijnlijk. Ik weet nog niet zo zeker of u niet zelf in die auto heeft gereden, vooral als ik uw documentatie zie. Ik ga niet zover dat ik u ervan beschuldig, want bewijzen hebben we niet". A. zelf ging in zijn laatste woord op de documentatie die er van hem bestaat in: "Ik vind het vreemd dat altijd het verleden erbij wordt getrokken. Dat ik vroeger een keer ben doorge reden na een ongeluk, omdat ik geen rijbewijs had, dat heeft hier toch niets mee te maken?" De officier van justi tie dacht daar klaarblijkelijk anders over, maar zei het niet in de eis van 250,- te hebben doorberekend. Een eis die rechter Oomen in zijn vonnis overnam'. Minder vlot verliep de discussie tussen de leden van rechter lijke macht en openbpar mi nisterie enerzijds en verdach te S. en zijn vrouw anderzijds. De verdachte is van Chinese afkomst en voert een restau rant aan de Breestraat. Hij zou dat echter zonder vergun ning doen. Die vergunning was er wel geweest, maar in 1977 trad de compagnon die de papieren had uit. De vrouw van S., die iets beter Nederlands spreekt dan haar man (die niet de indruk gaf iets te begrijpen van wat er werd gezegd) werd er gisteren bij gehaald. Zij vertelde dat er inmiddels weer een ver gunning is. Rechter Oomen: "Ja, heeft u nu een vergunning, en heeft u die van de burgemeester gekre gen?" „Welke?", vroeg de vrouw. "De bur-ge-mees-ter, dat is de baas hier in de stad", zei rechter Oomen met na druk. Gelach steeg op uit de zaal en ook de Chinese vrouw lag haast dubbel. "Ja, ja maar welke vergunning?", vroeg ze door. De rechter begon de discussie toch een beetje vermoeiend te vinden. Enigszins geïrriteerd maakte hij duidelijk dat er een vergunning moest zijn om het bedrijf te mogen voeren. Die vergunning is er, beves tigde de vrouw. "Dat hoop ik dan maar", nam de officier van justitie het woord, en eiste een boete van driehonderd gulden, waarvan tweehon derd voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Het vonnis luidde conform. Verdachte P. moest voor twee verschillende zaken voorko men. Toen in de ene, onverze kerd rijden, grif was erkend en het vonnis van honderd gulden was gevallen, kwam de tweede. "U heeft als voet ganger op een autoweg gelo pen. De secundaire weg I in Katwijk", aldus de rechter die dat weer uit het proces-ver baal van de politie haalde. P. stond te knipperen met zijn ogen, hij zei er niets van te herinneren. De rechter wilde zijn geheugen wet even opfris sen: "Toen er een agent naar u toe kwam om u te vragen wat u daar deed, heeft u gezegd dat u daar op de bus stond te wachten." De zaal lachte, maar de arme P. raakte steeds meer in verwar ring. Tot de officier van justi tie klaarheid bracht: "Heeft u soms een broer die op hetzelfde adres woont?" En ja hoor, dat bleek het geval. En nu maar afwachten of die het nog wel weet als hij over een poosje wordt opgeroepen om voor het kantongerecht te verschijnen. MARGA WUIS DINSDAG 5 SEPTEMBER 1978 PAGINA 15 Zo ziet de brug eruit als zij klaar is. Op de ach tergrond het zg. centrale faciliteitengebouw op het Doelenterrein. Start bouw RU-complex Diefstal van twee gereedschapskisten LEIDEN - Staatssecretaris K. de Jong Ozn. heeft gisteren op het terrein van de Doelenkazerne de eerste paal gesla gen voor het Witte Singel-Doelencomplex van de Leidse universiteit. Een handeling die niet helemaal werd vol bracht omdat er een stuk van het heiblok afbrak en de paal maar moeizaam in de bodem van de Witte Singel zakte. Toen de paal halverwege was, werd de ceremonie dan ook beëindigd en het bijbehorende vuurwerk afge stoken. De eerste paal was bestemd voor het fundament van een brug die straks het bouwterrein aan de Witte Singel en het Doelenterrein met elkaar moet gaan vérbinden. De brug wordt vijf meter breed en 22 meter lang en zal nadruk kelijk een openbare functie krij gen. Zij is bestemd voor voetgan gers en eventueel fietsers, maar ook voor bedienend autoverkeer, auto's van gehandicapten, brandweerwagens en ambulan ces. De brug is een ontwerp van een van de vijf architecten van het Witte Singel-Doelencomplex H. Bosch. De bedoeling is dat de nieuwe brug tijdens de bouw van het WSD- complex het bouwverkeer zal opvangen. Hierdoor wordt voor komen dat dit verkeer via andere routes zal verlopen. Eind van dit jaar zullen de bouwwerkzaam heden op het terrein aan de Witte Singel, waar o.m. de universi teitsbibliotheek zal komen, be ginnen. Voorjaar '79 is het de beurt aan het Doelenterrein, dat tegen die tijd uiteraard door de militaire kokschool moet zijn ontruimd. In zijn toespraak, voorafgaand aan het slaan van de paal, zei staats secretaris De Jong dat het minis terie van onderwijs en weten schappen na de nieuwbouw van de academische ziekenhuizen nog nooit zo'n hoog bedrag heeft uitgetrokken vooreen bouwwerk als voor het WSD-complex. Hij kondigde verder aan dat hij net als voor het voortgezet onderwijs (scholenbouwplan) een soort meeijarenbouwplan wil gaan maken voor de universiteiten en hogescholen. Met dit investe ringsplan wil hij vaststellen wel ke bouwplannen van de instel lingen in een bepaald jaar zullen worden gehonoreerd. De staats secretaris zei tot die gedachte te zijn gekomen omdat de finan ciële bouwwensen van de instel lingen de beschikbare middelen van het rijk te boven gaan. Tot burgemeester Vis zei De Jong dat hij z'n best zal doen om alle eigendommen die de toenmalige burgemeester Siegenbeek in 1860 aan de Leidse garnizoens- commandan Wickevoort Crom- melin kosteloos in gebruik gaf, terug te geven aan de huidige burgemeester. "Met name zal ik laten zoeken naar de grote en kleine haverkisten met sloten en sleutels, de blaasbalgen met toe behoren. de schoolezel, het plak bord,, twee koperen deurbellen, eeb turfkist en dertien secreet- brillen, die alle toentertijd in bruikbare staat waren", aldus de staatssecretaris. Mr. W. G. Koppelaars, in het college van bestuur van de universiteit verantwoordelijk voor bouwza ken, zei dat na het WSD-project de huisvesting van de subfacul teit biologie zorgen blijft baren. De subfaculteit is volgens Kop pelaars over te veel gebouwen verspreid en beschikt over te weinig ruimte. De staatssecreta ris zei in dit verband dat het lan delijk bouwbeleid erop gericht is verspreid liggende universitaire bebouwing - met name in de oude binnenstad - tegen te gaan en te komen tot geconcentreerde huisvesting. Nederland bereid te leveren aan VN-vredesoperatie DEN HAAG (ANP) - Nederland is bereid - indien de Verenigde Na ties hierom zouden vragen - een geneeskundige eenheid ter be schikking te stellen van de VN- vredesoperaties in het Zuidafri- kaanse Namibië. De ministerraad heeft hiertoe eind vorige week besloten en het betekent dat ons land nu voor de eerste maal een militaire eenheid beschikbaar stelt voor dergelijke operaties. Op het ogenblik worden bij de ko ninklijke landmacht voorberei dingen getroffen bij een eventu eel verzoek aan Nederland om mee te doen aan de vredesopera ties zo snel mogelijk (enkele we ken) te kunnen voldoen. Er zal een geneeskundige compagnie met aanvullingsdetachement voor verzorgende taken worden samengesteld, tesamen een sterkte van 200 man. De totale duur van uitzending zal ongeveer een jaar bedragen. HEERLEN (ANP) - Een dode en twee gewonden vormen de ba lans van een onenigheid tussen woonwagenbewoners op het streekkamp Ten Esschen in Heerlen. In de nacht van zondag op maandag werd daar de 23-jari- ge Joop Schneider door een ko gel uit een flobertgeweer dodelijk getroffen. Bij dezelfde schietpar tij liepen T.L. en zijn echtgenote verwondingen op. L. kreeg een schampschot en zijn vrouw werd getroffen door een kogel in haar kaak. Zij is vandaag in het zie kenhuis van Heerlen geopereerd. Haar man kon na medische be handeling huiswaarts keren. Een voormalige bewoner van het kamp, een 44-jarige man, is door de politie aangehouden evenals zijn 19-jarige zoon. Een tweede zoon van de oud-kampbewoner en verdere familieleden van de verdachten, die op het kamp aanwezig waren, zijn uit vrees voor represailles gevlucht. Hun achtergelaten auto's en caravans, vier stuks, zijn inmiddels in brand gestoken. Volgens de poli tie is dit gebeurd door familiele den van het slachtoffer van de schietpartij. Het drama schijnt hiet gevolg te zijn van een ruzie tussen een zoontje van het slachtofferen enkele leef tijdgenoten. Voor de tweede maal EIKINI (Reuter) - Voor de tweede keer in 32 jaar is de bevolking van het eiland Bikini in de Stille Oce aan geëvacueerd wegens de radioactiviteit op het eiland. Een Amerikaans schip heeft de onge veer honderdveertig bewoners en hun bezittingen aan boord ge nomen. Dat gebeurde na een dag van onderhandelen tussen de Amerikaanse hoge commissaris voor het uitgestrekte Ameri kaanse protectoraat in de Stille Oceaan, Winkel, en de 68-jarige leider van de bevolking van Biki ni, Andrew Jakeo. De eilandbe woners wilden aanvankelijk niet weg. In 1968 was Jakeo met zijn volk te ruggekeerd naar Bikini, nadat Amerikaanse wetenschappers hadden verklaard dat het eiland weer veilig te bewonen was. Tus sen 1946 en 1958 hadden de Ame rikanen er kernproeven geno men, waardoor een levensge vaarlijke radioactiviteit ont stond. Drie maanden geleden werd besloten, dat ze er wéér af moesten. Dat gebeurde toen bij enkele bewoners van het eiland een verontrustende radioactivi teit was vastgesteld. "Radioactiviteit kan me niets schelen", zei Jakeo tegen hoge commissaris Winkel. "Mijn kin deren en familie zal ik wegsturen, maar Bikini is alles voor mij. Je mag mij doden en me naast mijn huis begraven, maar ik ga niet meer terug naar Kili". In 1946 is de bevolking van Bikini aanvankelijk naar een atol en la ter naar het driekwart vierkante kilometer grote eiland Kili ge bracht. Daar kwamen ze bijna van de honger om. Bovendien is Kili in de wintermaanden vrijwel ontoegankelijk wegens hoge zeeën. Een Amerikaanse onder wijzer op Kili heeft eens verteld, dat hij gedurende een winter ruim twintig kilo aan gewicht had verloren. In zes maanden was er toen geen bevoorradingsschip geweest. Winkel verzekerde dat Kili maar eeh tijdelijke verblijfplaats zou zijn. Daar zijn inmiddels 28 hui zen gebouwd naast de al be staande school en de medische post. Ook moet er een haven ko men. De Verenigde Staten heb ben er totaal vijftien mihoen dol lar voor uitgetrokken. De bewoners van Bikini gaan ech ter liever naar een ander eiland, dichterbij. Dat zou al veilig zijn. Er worden uit veiligheidsover wegingen nog metingen gehou den tot begin volgend jaar. Moch ten die toch negatief uitvallen, dan willen de bewoners van Bi kini land krijgen op Hawaii of op het vasteland van Amerika. STOCKHOLM (GPD) - In Stock holm begon gisteren een proces dat al vanaf het begin omstreden is en veel vragen oproept. Het gaat hierbij om het eerste Zweedse proces over doodshulp (euthana sie), waarbij een arts en een jour naliste voor het gerecht moeten verschijnen. Lijdend voorwerp, degene die op 6 juni 1977 deze doodshulp verlangde, was de aan multiple sclerose lijdende Sven- Erik Handberg, die geen uitweg meer zag. Hij kon zich amper nog voortbewegen en wist dat hij, on danks alle hulpmiddelen, slechts een kortstondig leven zou kunnen leiden. Gebonden aan zijn rolstoel zag hij geen kans een normaal menselijk leven te leiden. Na met hem in contact te zijn ge komen, verzocht de 53-jarige jour naliste Berit Hedeby een arts, dr. Ragnar Toss, om een dodelijke do sis medicijn voor te schrijven, hetgeen hij deed, hoewel hij wist waarvoor het gebruikt zou moeten worden. Het ging om 100 digi- toxin-tabletten van 0,1 milligram. In een commentaar hierop ver klaarde Berit Hedeby, die een boek over deze doodshulp schreef, dat het enorm moeilijk was ge weest de patiënt de tabletten te la ten slikken. Meer problemen do ken de dag erna op. Sven-Erik was niet gestorven, maar had de dode lijke dosis overleefd. Dit tot grote verwondering van iedereen die bij dit drama betrokken was. Dr. Toss zorgde daarop voor insuline en met een behoorlijke overdosis was het pleit voor Sven-Erik Hand- berg beslecht. Hij stierf. Nu, voor het gerecht, moet uit de doeken worden gedaan wie er aan wat schuldig is en welke grenzen hierbij door de Zweedse wetge ving w orden gesteld. Is Berit He deby alleen tegemoet gekomen aan de wensen van iemand die wilde sterven? Heeft dr. Toss zich schuldig gemaakt aan medewer king tot doodslag of kan het heel anders worden gerubriceerd: is het moord? Centraal staat hierbij de vraag of iemand het recht heeft zijn eigen leven te nemen. Een vraag die bo vendien de nodige ethische, reli gieuze en morele aspecten ople vert. De jury van de rechtbank te Stockholm denkt minstens twee weken nodig te hebben om daar over een beslissing te nemen. LEIDEN - Van een bedryf dat werkzaam is op het terrein van het Academisch Ziekenhuis in Leiden kwam men gisteren bij de Leidse politie aangifte doen van diefstal van twee gereedschap- kisten. De gezamelijke waarde van beide kisten met inhoud zou een kleine 5000 gulden bedragen. President Carter van de Verenigde Staten heeft een nieuwe auto Het is een zilvergrijze Sedan die volgens de bodyguards van Carter optimaal voorzien is van allerlei snufjes om de veiligheid van de president te waar borgen. I n ieder geval is het beter dan een tractor waarmee Carter zich voor zijn ambtsaanvaarding vervoerde over zijn landerijen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15