Vart den Driessche wint op punten van Fransman Chapier P/Leiden wint ook toernooi in Oostenrijk r«- Belg wint Proloog van Toekomstronde Betty Stöve in kwartfinale DINSDAG 5 SEPTEMBER 1978 WASSENAAR - WOUBRUGGE - Zon dagmorgen hoefde de koster van de Dorps kerk in het hartje van Wassenaar, hoewel hij volgens het rooster dienst had, niet,op het appèl te verschijnen. De kerkgangers ver zamelden zich ditmaal op het kerkplein, vulden de autobussen die daar om half tien waren voorgereden, lieten zich vervolgens naar Avifauna in Alphen brengen en scheepten zich toen in op twee rondvaart boten voor een tochtje richting De Kaag. In tegenstelling tot de Kieviet- en de Messias- kerk in de andere wijken van Wassenaar bleef de Dorpskerk deze morgen dicht. deze primeur in kerkelijk Nederland moet worden toegeschreven is de 43-jarige do minee R. Steenstra, die vorig jaar Leiden - waar hij hervormd predi kant van "Staalwijk" was - verwis selde voor Wassenaar. In Leiden al trok deze oud-vloot- predikant de aandacht door zijn originele aanpak. Met tentoonstel lingen in het centrum Vredeskerk over profane onderwerpen als Su riname, natuur en milieu en Leven in Leiden probeerde hij van de opening van een nieuw werksei- zoen steeds een wijkgebeuren te maken. Dat bracht honderden mensen op de been - en niet alleen toeschouwers maar ook medewer kers en dat was nu net zijn be doeling, want de kerk, zo zei hij eens, moet zijn een opèn huis waar terecht kunnen en mede- vinden. wijk plus een klein aantal belang stellenden van buiten die zich voor het zondagsreisje opgaven. "En daar zat," zo vertelde een opgeto gen ds. Steenstra ons, "van alles tussen. Van traditioneel kerkelijk Wassenaars tot buitenkerkelijk." Anders doen De vaartocht was bedoeld als ope ning van het winterwerk. Ds. Steenstra- "Wij vonden het als kerkeraad de moeite - en het geld - waard om zo samen het nieuwe sei zoen te starten. Je kunt natuurlijk in je eigen kerk een dienst houden en na afloop een kopje koffie Van alles Het - men kan gerust zeggen - ge waagde idee van een vaartocht op zondagmorgen voor de hele kerke lijke gemeente is ds. Steenstra op Wassenaarse bodem komen aan waaien. Van een man met een vaar- verleden kan men moeilijk ver wachten dat hij zoiets bij voorbaat als onuitvoerbaar afwijst. Er zijn éf in Wassenaar die hem de ze doorbraak van het geijkte zon dagspatroon niet in dank hebben afgenomen en die er dan ook geen moment over gepeinsd hebben mee te gaan. Sommigen vonden het niet passend, uitgerekend op de "dag des Heren". Anderen bleven thuis omdat zij er een "stunt" in za gen en zoiets, naar hun gevoel, de kerk onwaardig is. Toch waren er ongeveer 250 ge meenteleden uit de Dorpskerk schenken, maar het zijn altijd min of meer dezelfde mensen die nog wat blijven napraten. De meesten gaan gewoon naar huis. Daarom wilden wij het nu eens anders doen. Overigens is het idee van een vaar tocht minder buitenissig dan het lijkt. Wij hebben het eigenlijk over genomen van de Duitse zusterge- meente waarmee wü als hervormd Wassenaar al een aantal jaren con tact hebben. Daar is het ook een keer gebeurd, en dat beviel heel goed. Toen wij als kerkeraad ons de vraag stelden hoe je de mensen niet alleen bij elkaar krijgt maar ook nog een poosje bij elkaar houdt, sprak ons direct een vaartochtje aan, temeer omdat de kerk in de traditie toch wel vergeleken wordt met een schip. En niemand krijgt op deze manier de kans er voortijdig tus senuit te gaan. Je zit allemaal in hetzelfde schip. Op huisbezoeken had ik hier en daar al eens geprikt of er belangstelling voor was, en de reacties waren in het algemeen zo positief dat we er serieus mee zijn doorgegaan." Kerkdienst Om het karakter van de zondag morgen en de eerste bedoeling van het tochtje niet uit het oog te verlie zen, werd in het programma, heel kerkordelijk, een kerkdienst opge nomen. En dat liefst niet aan boord. Dat zou ook wel moeilijk zijn ge weest met twee boten. De hervormde kerkeraad van Woubrugge stelde zijn kerk hier voor loyaal beschikbaar. De enige Woubruggenaar die voor de ont vangst van de Wassenaarse ge loofsgenoten deze dag extra dienst heeft moeten verrichten was de koster. De ouderlingen', de diake- De hervormden van Wassenaar-centrum verplaatsten zondagmorgen hun kerkdienst naar Woubrugge. Met twee rondvaartboten voeren zij daar heen. Hier het moment van de ontscheping bij Woubrugge's oude kerk. Over het "waarom" van deze onderneming gaat bijgaand verhaal. Dominee Steenstra: Niemand kon er nu tussenuit gaan nen, de organist en de collectanten, hebben het allemaal als weldadig ds. Steenstra had ze allemaal bij zich, en ze deden ook echt dienst. De invasie van vrèemd kerkvolk zo tegen het middaguur trok in het door zondagsrust verstilde dorp nogal bekijks. De kerk liep hele maal vol. Ze zaten zelfs op de gale- Er werd in die dienst één collecte gehouden ter bestrijding van de kosten. Deze bracht f. 1250 op. Te voren was via een girorekening al duizend gulden ingezameld. De or ganisatie kostte zo'n f. 2500 en dus is de kerkeraad er financieel net uitgesprongen. Ook in natura lieten de deelnemers zich niet onbetuigd. Veel vrouwe lijke gemeenteleden hadden een cake of taart gebakken, zodat ook de stoffelijke mens tijdens het va ren niets tekort kwam. Record Als ds. Steenstra, die zondagavond alweer geheel in stijl de preekstoel van zijn Dorpskerk betrad, op de hele onderneming terugziet, kan hij niet anders dan voldaan zijn. "Het weer was schitterend. Net een mooie dag tussen de buien door. En wat is het genoeglijk en ook zinvol om zo intensief met elkaar bezig te zijn. Iedereen was enthousiast. We O zeker, ik heb wel kritiek opge vangen. Om verschillende redenen zijn er mensen niet meegegaan. Maar de deelnemers vormden wel een doorsnee van de gemeente. Het is ook niet erg als mensen verschil lend reageren. Ook in de kerk moet dat kunnen. Ik geloof niet dat dit verwijdering brengt. Als wij het op een zaterdag hadden gedaan, zou de diepere bedoeling ervan zeker niet zo duidelijk naar voren zijn gekomen. Wij hebben ei genlijk niet anders gedaan dan onze kerkdienst verplaatst. Maar dan wel in het verband van een bredere ontmoeting, waar nu eens niemand zich aan kon onttrekken. De ge meentevorming die daarvan uit gaat moet je niet onderschatten. Iemand zie me: "We zitten zondag van half tien tot half drie in de kerk, en dat is een record waar geen ge meente, hoe streng ook, aan kan tippen." En zo was het ook." Voor "kapitein" dominee Steenstra is dat op z'n minst een verzachten de omstandigheid bij het bedenke lijke feit dat mede doorzijn toedoen voor het eerst sinds de Reformatie Wassenaars kerk op zondagmorgen voor de eredienst gesloten bleef. S. J. DE GROOT Beroepspingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Oud-Beyer- land en te Middelharms M. Goud- riaan Goudswaérd, te Aalburg A. J. Timmer Lunteren, te Ermelo S. W. Verploeg Oudshoorn-Rid- derveld (Alphen) te 's Graven moer J. Mostert Zwammerdam, te Ede H. Nap Hoogblokland; aangenomen naar Westerwird (Jorwerd e.o. Fr.) J. Rienstra Goënga, de benoeming tot staf medewerker voor evangelisato- risch werk van "Kerk en Wereld" te Driebergen C. J. Rensink En schede, naar Oirschot (NB) G. M. Santman Klarenbeek, naar Wou denberg (deelwerk) C. den Boer Wageningen. Gereformeerde Kerken: beroepen te Alphen aan den Rijn-Noord G. Mulder Ant werpen, te Maasdijk H. Bade Landsmeer; aangenomen naar Dokkum H. Groeneveld Gouda, de benoeming tot geestelijk ver zorger van het verpleeghuis Ley- thenrode te Leiderdorp (deel werk) R. G. E. Lutmers Gouda. Chr. Geref. Kerken: beroepen te Sneek W. P. de Groot Midwolda, te Enschede-West J. H. Velema Nunspeet, te Veenendaal A. Baars Urk. Gereef. Gemeenten: bedankt voor Groningen H. Hofman Rotterdam-Zuid. Re monstrantse Broederschap: aangenomen r didaat T. M. va Doopsgezinde aangenomen Lochem kan- Leeuwen aldaar. Broederschap: Winterswijk- Zutphen L. Lourense Sappemeer Baptistengemeenten: aangeno men naar Veendam G. Leuve- nink, voorganger van de Onaf hankelijke Baptistengemeente te Amsterdam. Reisbureaus. De Raad van Ker ken in ons land heeft de reisbu reaus Lissone Lindeman, Bui tenlands Bureau voor Inlichtin gen, Neckermann en Wagon-Lits Reizen gevraagd, het toerisme naar Zuid-Afrika op geen enkele r (meer) te bevorderen. Ook Thoonen in Rotterdam de sterkste ROTTERDAM (ANP) - De voormalige Nederlandse kam pioen in het zwaarweltergewicht, de prof Stan van den Driessche, heeft gisteravond tijdens internationale bokswedstrijden in Rotterdam een puntenoverwinning behaald op de Fransman Michel Chapier. Het was de tweede keer in twee jaar dat beide pugilisten tegenover elkaar stonden. In 1976 won Van den Driessche ook op punten. nodig om bij te komen. In de achtste ronde sloeg de Fransman hard terug. Hoewel Van den Driessche niet neer ging, had hij gedurende de rest van het ge vecht veel last van deze counter van de Fransman. Het gevecht dat over 8 ronden van drie minuten ging, kende slechts twee hoogtepunten. In de derde ronde bracht Van den Driessche de Fransman aan het wankelen toen hij een keiharde opstoot plaatste. Acht tellen had Chapier DIVONNE LES BAINS - De Belg Jan Bogaert heeft gisteren de Proloog van de Ronde van de Toekomst gewonnen. De Belg won de tijdrit over vier kilometer in de omgeving van Divonne les Bains in vijf minuten en zeve nendertig seconden. Tweede werd de Tsjech Klasa. Beste Nederlander in de openings- rit was Jo Maas die als vijftiende eindigde. Voor de Poolse renner Sujak verliep de tijdrit minder goed. Sujak slipte in een bocht en smakte tegen het asfalt. Bij aan komst in Divonne achtten de doktoren het noodzakelijk om de Pool op te nemen in het zieken huis alwaar een groot aantal kneuzingen werd geconstateerd. Bernard Hinault won gisteren het criterium van de Aulne. Hij versloeg in de sprint Roger de Vlaminck en Joop Zoetemelk. Het trio had een voorsprong van ruim drie minuten op het pelo ton. Hennie Kuiper eindigde als vijftiende in deze rit over 153 ki lometer. Met krappe meerderheid werd Van den Driessche tot winnaar uitge roepen. In het middengewicht won Rob Czabinia op punten van de Belg Roland. Lichtweltergewicht Ge rard Bok won op punten van de Algerijn Messaoud. De Nederlandse kampioen boksen in het zwaargewicht Harry Thoo nen behaalde een overwinning op de ex-kampioen van Canada Jerome. In de vierde ronde van dit zeer teleurstellende gevecht staakte scheidsrechter Kleinood de strijd. Daarop werd Thoonen tot winnaar uitgeroepen. Het publiek, 1000 man sterk, had ge durende de partij vele malen blijk gegeven dat de verrichtingen van beide boksers niet op prijs wer den gesteld. Met boksen had het inderdaad weinig te maken. Vooral de veel te zware Canadees, 106 kilo woog hij, maakte er bitter weinig van. Arie Huussen en de Engelsman Al- bert Hilman lieten in hun ge wichtsklasse - het zwaarwelter - zien dat tijdens dit gala ook par tijen van een beter gehalte te zien waren. Huussen werd tot win naar uitgeroepen, omdat Hilman twee keer een openbare waar schuwing van de scheidsrechter had gekregen. Opnieuw was het publiek het niet eens met deze beslissing. Terecht, Albert Hil man had zich gedurende acht ronden de betere bokser getoond. De Belg Hendrik Seis won door knock out in de tweede ronde van Fighting Wallcott. Ook dit was een partij in het zwaarwelterge wicht. Leon Spinks, de huidige voorbereidt op het gevecht kinderen door bereidwillig poseren Dat liefde niet altijd wederzijds is blijkt wel ge Laura. Zij vond Spinks gewoon maar et reldkampioen boksen die zich momer t Muhammed Ali, toonde zijn liefde i t een aantal van hen voor de camera KLOSTER NEUBURG - Lands kampioen Parker Leiden heeft in Oostenrijk de lange reeks van oe fenwedstrijden met succes voortgezet. Na de eindzege vorige week in het internationale toer nooi van Maastricht en de over winning afgelopen vrijdag op ABC Wien (116-115), bleef de Leidse basketbalploeg ook tij dens het toernooi van Kloster Neuburg ongeslagen. Zaterdag plaatste de Nederlandse titelhouder zich voor de finale poule door een alleszeggende 111-56 (rust 58-28) zege op de Oos tenrijkse eerste divisieclub Pro gress Graz. Na drie minuten was het pleit al be slecht; 13-0. Nieuwkomer Jeff Lende, die langzaam aan weer enig wedstrijdritme krijgt na een stilstand van twee jaar behoorde tot de produktiefste spelers met 20 punten. De Westduitse bekerwinnaar USC Heidelberg was zondag de eerste NEW YORK (ANP) - De Nederland se tennisspeelster Betty Stöve heeft zich gisteren op de banen van Flushing Meadows bij New York geplaatst voor de kwartfi nale van de strijd om de Open Amerikaanse kampioenschap pen. Stöve, die tot nu toe nog geen set verloor, versloeg de Britse An ne Hobbs met 7-6 en 6-2. Bij de heren moest Vitas Gerulaitis bijna drie uur op het "rubber" van Flushing Meadows staan om zijn landgenoot Bob Lutz buiten de kwa rtfinale te houdenVoor de langharige Gerulaitis is dit de eerste keer in acht jaar dat hij zo ver komt. Maar evenals in de eer ste ronde, toen Gerulaitis aan trad tegen de Finse jongeling Pascal Portes, moest hij vechten voor elk punt. In de vierde set nam Lutz zelfs een 3-1 voor sprong. Gerulaitis kwam via een break toch weer op gelijke hoogte en besliste de partij daarna bin nen tien minuten. De als vierde geplaatste Amerikaan ontmoet in de kwartfinale de winnaar van het duel Teacher-Kriek. Ook John McEnroe drong door tot de kwartfinale. De 19-jarige Amerikaan, die zich in 1976 bij de laatste vier van Wimbledon speelde, versloeg gisteren de Rho- desier Colin Dowdeswell in drie sets: 7-6,6-3,6-3. Vandaag komen de overige favorieten in actie. tegenstander in de eindronde. De Duitsers boden aanmerkelijk meer weerstand maar werden door Leiden desondanks met duidelijk verschil geklopt; 111-99 (rust 57-46). Collins (27), Bruins- ma (17) en Hagens (16) waren de beste schutters. Tenslotte moesten de Leidenaars het opnemen tegen de Oosten rijkse nummer éen, gastheer BK Klqster Neuburg. Leiden moest het in die finale stellen zonder aanvoerder Harry Kip, die alweer naar Nederland was teruggevlo gen. Jimmy Woudstra was er in Oostenrijk overigens ook nog niet bij. De Nederlandse Ameri kaan is herstellende van een blindedarmoperatie die hij in China heeft ondergaan. Kloster Neuburg had bij rust de beste papieren voor de winst (46-41) na een (9-21) achterstand) maar een tempoverhoging van Leiden was te veel voor de Oos tenrijkers. Hagens en Plaat diri geerden hun ploeg langszij (46-49 en 49-61) en stelden de toernooi zege veilig; 83-91. Het komende weekeinde heefl Leiden drie wedstrijden op het programma staan. Vrijdagavond moet de ploeg van Henny Blom dag tegen Le Mans. terwijl zon dag na terugkeer uit Frankrijk het Zweedse Uppsala tegenstan der is in de Vijf Meihal. De lat Frankrijk hangt ov gens aan een zijden draad om Leiden tot gisteravond nog g<_ stigmg over de verblijfplaa i ontvange geval dat Kip, Zeke i de Fr Paulides (mil. dienst). Woudstra en Rosbergen de reis niet mee-

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13