Wales straft hautaine houding af: 2-2 Het WK-effect is zeker met de muziek mee VRIJ-UIT r Honkballers schrijven historie Kortsjnoi en Karpov dineren in stilte Hockeyteam geeft winst uit handen DINSDAG 5 SEPTEMBER 1978 Teruggang In de drie competitiedagen die het betaalde voetbal er nu op heeft zitten, is het totaal aantal toe schouwers ruim 120.000 minder dan in precies dezelfde periode van het vorig seizoen. Het bete kent dat de profclubs bij elkaar nu al zo'n dikke zes ton minder aan entreegeld hebben ontvangen dan in de eerste drie wedstrijden van 1977-78. Dat zorgwekkende cijfermate riaal werd zondagavond in Stu dio Sport gepresenteerd. Ik heb er niet van opgekeken. Maar voor tal van betaalde clubs moet het een bittere pil en een on heilspellend voorteken zijn. Want in hun begrotingen voor dit sei zoen legden zij op dit punt wel enig optimisme aan de dag. Zo rekende Ajax op een verdubbe ling van het toeschouwersaantal en ook andere verenigingen krik ten de publieke belangstelling in hun gedachten) een stukje om hoog. Men verwachtte daarbij vooral veel,zo las ik,van hetz.g. "WK-ef fect"; de gunstige tv-invloed van al dat flonkerende spel bij de we reldkampioenschappen in Ar- Door Ruud Paauw gentinië op de gewone, vader landse competitie. De inhoud van mijn hersenpan is helaas niet toereikend om deze redenering, die eens in de vier jaar de kop opsteekt, te door gronden. Want als je in de WK- maand juni drie keer in de week zo'n vier uur voetbal op het schermhebtkunnen bekijken dan kun je toch zeker maandenlang geen bal, geen doel en geen cor- nervlag meer zien Goed, ik overdrijf, zoals gewoon lijk. Maar als je na het zien van pakweg Nederland-Oostenrijk en Nederland-Italië door een groot enthousiasme wordt besprongen sta je dan ook te ssigeren om naar zoiets als FC VVV-PEC of FC Utrecht-N AC te gaan? U zegt het maar. Oorzaken Ouer de teruggang van de publieke belangstelling bij het voetbal (tot heden zich sterker manifesterend bij het amateur voetbal dan in de betaalde sector) is al heel wat afgeschreven. Wat oorzaken in willekeurige volgor de: b) de wat gewijzigde gezinsver houding (vroeger deelde de man eenvoudig mee dat hij naar het voetballen ging, tegenwoordig ligt dat wel iets anders; veel mannen hebben de zaak thuis uit de klauw laten lopen). c) de opkomst van een generatie (zo voel ik het tenminste) die zelf wel graag voetbalt maar veel minder dan vroeger er op ge brand is ernaar te gaan kijken d) de woordig voetbald Wat dat laatste punt betreft: elke spontaniteit is gedood, indivi dualisme moet bij vrijwel elke trainer onder het juk van het col lectief door. Tactisch, zo roepen onze trainers, wordt er nergens beter gevoetbald dan in Neder land. Dat zal best waar zijn. Jammer alleendatje je er zo vaak te plet ter bij verveelt. Herstelt?) Jarenlang dor resultaatvoetbal, ingraven rond het eigen doelge bied, grofheden en bedroevende theaterstukjes van tientallen spelers moeten eens hun uitwer king hebben op het publiek. Wij zijn (nog altijd) een voetbalvolk, de gang naar het stadion blijft er lang in, maar eens komt de klav. Ik beweer niet, dat dat moment nu is gekomen. Voorlopig geloof ik nog dat de situatie minder slecht is dan de cijfers aangeven Ik verwacht een zeker herstel na half september. Daarbij ga ik er vanuit dat de wel zeer matige be zetting van de voetbaltribunes iets te maken heeft met de dit jaar zeer laat vallende vakanties. Eric Filemon Maar een waarschuwing wat kan gebeurenis de gang van zaken in deze eerste drie competitie-dagen zeker. Stoot Zwierig, aanvallend voetbal is niet dé remedie tegen de kwaal. Wie dat uit het voorgaande haalt vergist zich. Gewijzigde gezins- en recreatiepatronen draai je daarmee niet terug. Maar het zou wel een stoot in de goede richting zijn. Want om eens een voorbeeld te noemenik geloof niet dat het merendeel van de toeschouwers bij FC Den Haag-Feyenoord (66 overtredingen, een gemiddelde van één per anderhalve minuut) een week later staat te springen van geestdrift om weer naar het voetbal te gaan kijken Voor het moment moet een ploeg gewoon proberen te houden wat hij op de tribunes heeft. Filemon Eric Filemon, de Leidse korfbal ler over wie zoveel te doen is ge weest, is terug bij De Danaïden. Toen ik het midden van de vorige week in deze krant las,geloofde ik eerst mijn ogen niet. Want twee seizoenen terug gooiden Filemon en De Danaïden elkaar, figuur lijk gesproken, met grote ijver kluiten aarde naar de kop. Het conflict begon destijds vrij prozaïsch. Filemon verrichtte thuis een karweitje, viel van de trap en kneusde een rib of iets an ders. Hij meldde zich af bij de trainer, maar niet bij de wed strijdsecretaris, wat hem op een korte schorsing kwam te staan. Zeer gepikeerd daarover liet Fi lemon weken niets meer van zich horen en De Danaïden vertikte het om een stap in zijn richting te doen. Via een interview in deze krant explodeerde de zaak. Het was een verrukkelijke tijd. Misprijzende stukken verschenen er in het clubblad van De Danaïden dat in die dagen tot mijn favoriete lec tuur behoorde. Daarna trad er een stilte in. Maar de vijandelijkheden bloei den weer op als een pas begoten geranium toen Filemon wilde overstappen naar het Amster damse LUTO. Er ontstond een uitgebreid en briljant gekeuvel over overschrijvingsformulieren die wel of niet waren gepost. Er gebeurde nog wel meer, maar zo is het mooi genoeg. Nu is hij dan terug op het oer-nest: De Danaïden.Mysterieuze krach ten in de sport? De hemel mag het weten. Maar ik heb al eerder in deze rubriek geschreven dat het geval Danaïden-Filemon nóóit zal eindigen. Als een perpetuum mobile zal het blijven voortgaan Je zult het zien: in de herfst gaat Filemon weer de trap op voor een huishoudelijk karweitje en don dert er natuurlijk opnieuw vanaf HANNOVER(GPD)-Andrew Western hield nauwelijks op met juichen. In samenwerking met Peter Marsh had hij een combinatie opgezet die de totale Nederlandse defen sie tot een stel beginnelingen degradeerde en toen hij zijn opzet zag beloond met de gelijkmaker tegen het schier onaantastbare Nederland, kon de voor Europees kam pioen Southgate spelende student uit Wales zijn geluk niet op. Een mooier verjaardagscadeau hadden de ongeïnteres seerd spelende Nederlanders hem op het EK niet kunnen schenken. De 2-2 betekende tevens Nederlands eerste verliespunt. Tim Steens, kon het allemaal moei lijk verwerken. Hij bezit nu een maal een instelling, die hem vaak tot boven zijn teamgenoten ver heft. Een terriër, ook clie op vele plaatsen, inzetbaar is, maar sinds het duel met Spanje is voorbe stemd om de voorstopperplaats in te nemen. Een positie waar hü enige moeite mee heeft, omdat hij daar zijn energie niet kwijt kan. Het schaduwen van een spits ligt hem minder dan het zoek lopen van vijandelijke middenvelders, maar bondscoach Wim van Heumen ziet in hem een geschik te opvolger voor Bolhuis en Hans Jorritsma en zelfs voor nieuw komer Ewout van Asbeck, die bij zijn club Klein Zwitserland die taak naar behoren vervult. Slechts het gebrek aan routine houdt hem langdurig uit Oran je. Groene kaart Tim Steens, door de Duitse scheidsrechter Kraft getrakteerd op een groene kaart, moest voor vijf minuten zijn zonden over denken toen hij Krafts collega Stubing wees op diens verkeerde beoordeling. En uitgerekend in de periode dat Steens Oranje over het dode punt tegen Wales wilde heen helpen, moest hij lijdzaam toezien hoe Western en Marsh zowel Taminiau, Ron Steens en Sikking verlakten, waardoor Ne derland een punt verspeelde te gen een opponent die met sterk defensief hockey tot het tweede gelijkspel in de elf ontmoetingen met Oranje kwam. Steens zat stuk, dacht dat zijn teamgenoten de schuld op hem afwentelden en toen assistent manager Koen Kranenberg hem duidelijk had gemaakt dat hü op het verkeerde spoor zat, was hü nog niet bereid zijn zelfbeklag te staken. „Heel goed als een sportman zich na zo'n afgang zo opstelt. Als hü er morgen, tegen Rusland, maar overheen is", al dus Kranenberg, die zelf in 97 in terlands heeft leren uitdelen en Mijn schuld Het meer dan matige resultaat te gen het onbeduidende Wales wentelde coach Wim van Heu men af op zün eigen schouders. „Ik heb met het opstellen van 'de reserves Bouwman, Kooreman en Hans Kruize wellicht wat te veel gemorreld aan de eenheid in het team, maar ik geloof dat de spelers een dosis onderschatting niet kan worden ontzegd" Wout Leefers ontkende dat aller minst en de manier waarop jubi laris Maarten Sikking na een kwartier op avontuur ging aan de zijlijn was tekenend voor de in stelling van Oranje, dat na de ga ve demonstratie tegen Spanje die weelde niet kon dragen. Het mar cheerde fluitend in de kuil die de uiterst felle Welshmen hadden gegraven. Ze wilden nauwebjks aanvallen en waren uitsluitend uit op het voorkomen van doel punten, maar toen Sikking aan de noodrem moest trekken en Ro bert Cattral de strafcorner tegen de Nederlandse plank sloeg, werd het cordon spelers nog meer geconcentreerd op eigen helft, een nog straffere bewaking tegen alle Nederlanders, zodat combineren, zo dat al mogelijk is op de erbarmelük slechte toplaag van de drassige velden, uitgeslo ten was. Met andere woorden: de zaken marcheerden voor de un derdog naar wens. Verdienste Hoewel de Duitse arbiters Kraft en Stubing wat te veel toelieten, concentreerden de Nederlanders zich te veel op hun hakkende op ponenten en het arbitrale duo. Wout Leefers, altüd zichzelf en zoekend naar wegen om een im passe te doorbreken, zei: „Die lui weten dat ze veel te kort komen. Ze probeerden ons op eigen helft op te sluiten. Dat is hen gelukt, dus hun verdienste. Wij waren niet bü machte dat spelletje te doorbreken". De vleugelspitsen Roderick Bouwman (na rust vervangen door Theodoor Doyer) en Tom van 't Hek mokten lang na. „We hebben in de hele wedstrijd geen enkele bespeelbare bal gehad. Juist als de tegenstander zich in het centrum concentreert, moet je de vleugels benutten". Nieu weling Bouwman: „Op deze ma nier is het onmogehjk om je een plaats te verwerven. De enige kans die ik kreeg moest ik zelf creëren en daarin zag de scheids rechter ook nog een onbegrijpe lijke overtredingw Leefers probeerde de ruimte achter de verdedigers van Wales te zoe ken via zün perfecte scoops (een hoge, diepe lob), maar die vonden weinig genade in de ogen van de scheidsrechters. Maar, al met al leidde Nederland vijf minuten na rust wel met 2-1, doordat Paul Litjens in de eerste helft een strafbal feilloos achter doelman Austin Savage had gepusht en la ter een strafcorner via een aantal terugzwiepende sticks verzilver de. Dat was het sein om het heilig moeten op te bergen en hoe falie kant dat kan uitpakken, bewees Andrew Western met zyn mooi ste verjaardagscadeau. Geholpen Holland had hem aardig geholpen. Kooreman is defensief een klasse minder dan het Bloemendaal-ta- lent Diepeveen, die na rust we derom indruk maakte. Hans Kruize kan geen bal aan de stok houden, en Carel van der Staak zocht naarstig zün WK-vorm, die hem in staat stelde op alle plaat sen in het elftal succesvol op te treden. Van Heumen: „We zullen de basis nauwelijks mogen aan tasten, anders krijg je meer van deze waardeloze vertonin gen". Leefers: „Ach, consequenties voor het bereiken van de halve finales heeft deze uitslag totaal nfet. We weten nu weer ragfijn dat we on ze verregaande improvisaties in het team niet kunnen veroorlo ven en dat we elke wedstrijd se rieus moeten aanpakken. Na het duel met Spanje, dat Wales met 3-0 versloeg, heeft niemand aan dit potje gedacht. Dat breekt je op. Zelfs al heb je met z'n elven al 740 interlands gespeeld. Is dat niet het boeiende van de sport?" RIMINI (ANP) - Het Nederlands honkbalteam heeft voor een enorme prestatie gezorgd door binnen 24 uur drie overwinnin gen te behalen in het toernooi om het wereldkampioenschap. Zondagavond werd Mexico met 6-5 achtergelaten, gistermorgen liep de ploeg achteloos over België heen: 18-0 en gisteravond werd met gouden letters de triomf op Nicaragua bijge schreven: 7-2. Een moment in de geschiedenis van de honkbalsport in Neder land dat met recht historisch mag worden genoemd, immers nog nooit heeft Nederland in een toernooi om de wereldtitel van een Zuidamerikaans land ge wonnen. In Rimini gebeurde dat voor de eerste maal en met een geweldige overtuiging. De grote man in het duel tegen Ni caragua was Ben Richardson, die liefst twee homeruns sloeg en daarmee vijf van de zeven runs binnenbracht. Reeds in de eerste slagbeurt was het raak. Paul Smit forceerde een vrije loop, kwam via een doorgeschoten bal op het twee de honk, werd door Boudewijn Maat naar 'drie' geslagen en stal daarop het thuishonk. Oranje kreeg hierdoor een geweldige impuls en toen Ben Richardson daarna de bal ver en hoog over het hek ranselde leidde Neder land met 3-0. Werper Monge verdween hierna naar de dug out. Oranje leek de zaak volledig onder controle te hebben, maar raakte in de tweede innings toch even in moeilijkheden. Jan Hijzelen- doorn moest hard vechten. Coach Meyers kwam zelfs naar de heuvel. En toen de Amstel Tij gersman tweemaal achter el kaar een vrije loop weggaf, zag het er even bedenkelijk uit. Een harde honkslag van Moody was goed voor de eerste run en een korte klap van Jacquin zorgde voor de tweede. Verder liep Oranje het echter niet komen. Jan Hijzelendoorn beet zich door zijn inzinking heen en ging naarmate het duel vorderde be ter werpen. Voor de Amsterdammer was het een bittere pil dat hij in de vijfde innings het veld moest ruimen toen hij een hard geslagen bal van Vargas op zijn pols kreeg. Bertil Haage kreeg de ondank bare taak met twee honken be zet de wedstrijd voort te zetten. Evenals tegen Canada onder ging hij deze vuurdoop op bril jante wijze. Oranje, dat nog lang niet zeker was van de triomf, sloeg in de zesde innings weer toe. Opnieuw speelde Ben Richardson de hoofdrol. Met twee honken bezet (Paul Smit en Charles Urbanus) ranselde de felle Antilliaan bij na op dezelfde plek de bal als in de eerste slagbeurt over de schutting: 6-2, waarna het team van Ernie Meyers in de laatste innings nog één maal door uit gekiend honklopen van Hore man scoorde: 7-2. Hij had na vier wijd en een tik van pinchhitter Tromp de thuisplaat voor de ze vende maal kunnen passeren. BAGUIO - Anatoli Karpov en Vik tor Kortsjnoi hebben gisteren aan één tafel gedineerd zonder ook maar één woord tot elkaar te rich ten. Zich ontspannend na de ver beten confrontatie in de acht tiende partij van de vorige avond onderhielden de twee rivalen zich lachend en grapjes makend met de gasten bij een banket ter ere van Imelda Marcos, de echt genote van de Philippijnse presi dent. Een enkele maal kwamen ze daar bij in één groepje terecht, zonder elkaar overigens een blik waardig te keuren. Dat alles in overeen stemming met Kortsjnoi's weige ring om enige directe communi catie te hebben met de wereld kampioen. Toen bleek dat de Philippijnse pre- sidentsvrouwe zou ontbreken bij het banket in de speelzaal, wer den de stoelen van de beide scha kers aan het hoofd van de tafel dichter naar elkaar toegescho ven. De wereldkampioen en zijn uitdager waren alleen van elkaar gescheiden door hun gastheer, rechter Ramon Gaviola, voorzit ter van de Philippynse schaak bond, die zijn tijd zo correct mo gelijk tussen beide spelers tracht te te verdelen. Waarnemers leidden uit beider aanwezigheid af, dat er sprake is van een soort wapenstilstand na de bittere gevechten tussen beide delegaties. Eerder in de match dreigde Kortsjnoi weg te lopen, omdat hij naar zyn zeggen werd gehinderd door de gedachten- golven van een Russische para psycholoog. REYKJAVIK - Het is al weer zes jaar geleden dat de Rus Spasski en de Amerikaan Fi scher op IJsland hun meesle pend gevecht om de wereldti tel schaken hielden. Alle ogen van de wereld waren toen op Reykjavik gericht. Het schaaklawaai komt nu uit de Philippijnen. En het is stil geworden in Reykjavik. Wat nog herinnert aan de tweekamp Spasski-Fischer is te vinden in een hoekje van het museum in de IJslandse hoofdstad; het bord, de stoelen en de stukken die de helden in 1972 gebruikten. Het geheel wordt goed bewaakt, zoals men ziet. Want iemand zou eens met zijn ontwijdende handen aan een pion willen zitten

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11