VVD krijgt toch verkeer te beheren Provincie gaat bij Leiderdorp in de leer In toneel komen veel vormen van kunst samen [Le/cfee agenda 'Stuivertje wisselen' in Oegstgeester raad Alarmnummer politie gewijzigd Toverlei heeft nog steeds geen opslagruimte voor decormateriaal MAANDAG Academiegebouw, Rapenburg, opening academiejaar 16 uur. Kijkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17, film "the big sleep". Ontmoetingscentrum hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen, di. van 10.30 tot 12.30 uur. Stadhuis, burgerzaal, afscheid wethou der M. van Aken, 20-21.30 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 1 tot 8 september door apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, Leiden, tel. 120502 en apotheek Beker, Lijtweg 4, tel. 155482. Indien het 's avonds na 11 uur niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men uitsl. voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v. d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond -T. Miedema, Kagerplein 307. Sassenheim, tel. 02522-10542. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon I 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Bereikbaar maandag t/m vrydag van 19.30 tot 8 uur en tijdens het weekend doorlopend van vrijdagavond tot maandagmorgen. Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 j (kantooruren). Spreekuren ma., di. en I wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopen± ma. en woe. van 10-12.30 uur, di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. In de maanden juli en augus tus uitsluitend di. en do, geopend. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur. Noord: Van Hogendorpstraat 36. ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, mevr. A. van Dewall, Kloksteeg 6, tel. 140917. Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrij dag van 12-17.30 uur Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483 Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Belangengroep alleenstaanden Belangengroep, alleenstaanden, Room burgerlaan 55, Leiden, telefoon 123235. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. •Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f155,50 Jaarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden by voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. Politieke partijen Voorschoten eens over taken wethouders VOORSCHOTEN - De WD in Voorschoten kan tevreden zijn. Niet de PvdA-wethouder Eveleens zal zich de ko mende vier jaar met verkeer en vervoer bezighouden, maar de nieuwe VVD-wethouder Van Dalen. terwijl de WD een zetel had verloren. Met de nu gekozen taakverdeling tussen de nieuwe wethouders kunnen alle partijen het echter eens zijn. Het CDA ziet zijn verkiezingswinst van twee zetels gehonoreerd met een verzwaring van het taken pakket van C DA-wethouder Marselis. Deze krijgt nu behalve welzijn en onderwijs (waarover hij tevoren ook de scepter zwaai de) voorlichting en personeels zaken onder zyn beheer. Deze twee taken berustten de afgelo pen jaren respectievelijk bij de burgemeester en bij wethouder Eveleens. Ook wordt Marselis i Hiermèe is het meningsverschil tussen PvdA en WD over wie zich met het verkeersbeleid zal bezighouden van de baan. De WD was het op dit onderdeel niet eens met het beleid van wet houder Eveleens de afgelopen vier jaar. De PvdA wilde echter het wethouderschap op het ge bied van openbare werken niet prijsgeven. Zeker niet, nadat de progressieve combinatie (Pro gressieve Partij Voorschoten en D'66) er met de gemeenteraads verkiezingen van mei dit jaar één zetel op vooruit waren gegaan Eerste prijs meisjes SJZ ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse gymnastiekvereniging SJZ heeft gisteren met succes deelgenomen aan behendig heidsspelen voor 8- tot 13-jarigen in sporthal Overbosch in Den Haag. Vier van de vijf groepen wonnen een prys. De meisjes in de leeftijdsgroep van 10- en 11-jarigen veroverden zelfs een eerste plaats. Verder werden twee tweede prijzen en een vierde prys behaald. Onderdelen die onder andere afgewerkt moesten worden waren een bal door een korf gooien, kegels omverwer pen, slalommen met de skippy bal en ballen door hoepels gooi- college van burge meester en wethouders loco-bur gemeester. WD-wethouder Van Dalen gaat zich de komende vier jaar met fi nanciën en gemeentebedrijven bezighouden, net als zijn WD- voorganger Oosterbaan. Daar naast neemt hij, als vermeld, ver keer en vervoer over van Eve leens. Openbare werken blijft de taak van de PvdA-wethouder. De nieuwe wethouders zijn het ook eens geworden over het beleid dat zij de komende vier jaar wil len voeren. Veel aandacht zal worden geschonken aan het wel zijnsbeleid, de zorg voor minder heden in de samenleving en aan woningbouw, vooral voor be jaarden en onvolledige gezinnen. Verder krijgen de voorlichting vanuit het gemeentehuis en de werkgelegenheid een hoge prio riteit. iykt. Daartoe wordt de computer gevoed met de wensen van de gemeenteraad en de financiële ruimte die er voor de gemeente is De gemeenteraad geeft zelf prio riteiten aan. In'^etdérdoi^wordt' met^behulp Gedeputeerd, Staten van Zuid van een computer berekend wel- HoUand stellen 3ÊT ke projecten er in de komende ja- DEN HAAG/LEIDERDORP - De provincie Zuid-Holland hoopt wat te kunnen léren van de ma nier waarop in de gemeente Lei derdorp het systeem van be leidsplanning wordt gehanteerd. kunnen worden DS. SUZE DE MEY DEED INTREDE LEIDEN - Gistermorgen deed me vrouw dominee S.T. de Mey- Meulendijk intrede in de Vredes- kerk te Leiden als predikant van de hervormde wykgemeente Vredeskerk - Staalwijk. Zij volgt ds. Steenstra op die naar Wasse naar ging. De andere predikant van deze wykgemeente, dr. A.J. Lamping bevestigde haar. Aan haar inzegening tot het ambt na men verscheidene predikanten deel, onder wie de zuster van me vrouw De Mey, mevrouw J.A. Meulendijk die in Rotterdam zie kenhuispredikant is, en ds. P. Kloek, oud-predikant van °Staalwijk", nu in Soest, en pas toor E. Hogervorst van de Sint Petrusparochie in Leiden-Zuid. Provinciale Staten voor om mee te betalen aan de verdere ontwikkeling van dit systeem. Leiderdorp kan daardoor rekenen op een provin ciale bijdrage: de helft van de kosten die de gemeente moet maken, wordt vergoed, met een maximum van 25.000 gulden. Een ambtenaar van de provincie zal de ontwikkeling van het Leider- dorpse systeem volgen, opdat de provincie er eventueel lering uit kan trekken. OEGSTGEEST - Zoals vanaf sep tember 1976 gebruikelijk is zul len ook in de komende raadspe riode de fracties in de Oegstgees ter gemeenteraad geregeld van plaats aan de raadstafel wisselen. Zo althans luidt het voorstel van B en W dat tijdens de installatie vergadering van de nieuw geko zen gemeenteraad morgenavond zal worden behandeld. Oor spronkelijk komt het idee de ver schillende partijen gedurende een raadsperiode telkens een naar plaatsjes aan de vergaderta- Minister teleurgesteld over houding commissarissen Grofsmederij DEN HAAG - Wanneer het minis terie van economische zaken eerder op de hoogte was gesteld van de kritiek van de werkne mers van de Grofsmederij op de directie dan zou wellicht het standpunt ten aanzien van steun verlening en eventueel de voor waarden die daaraan verbonden waren, anders hebben geluid. Dit antwoordt minister Van Aar- denne van economische zaken op vragen van het Tweede Kamerlid Stan Poppe (PvdA). De minister kan niet antwoorden op de vraag of opheffing van de KNG hier mee vermeden had kunnen wor den. Begin april besloot het ministerie de Grofsmederij een overbrug gingskrediet te verstrekken van één miljoen gulden. Kort daarop gingen de werknemers over tot de bezetting van het bedrijf om dat zij onder meer vervanging van de directeur wensten. Minister Van Aardenne schrijft verder in zijn antwoord dat hij teleurgesteld is over de houding van de raad van commissarissen, omdat de raad tijdens de bespre kingen niet alle relevante gege vens op tafel gelegd heeft. Eerder maakte de minister de Industrie bond NW hetzelfde verwijt. „Zijlkwartier' geopend LEIDERDORP - Politie en gemeente hebben sinds giste ren een nieuw telefoonnum mer gekregen in Leiderdorp. Het alarmnummer van de poli tie is nu (071)-411025. Het ge meentehuis is voortaan te be reiken onder telefoonnummer (07D-899261. LEIDERDORP - Wethouder Gor dijn heeft zaterdagochtend om 11 uur het nieuwe verenigingsge bouw in de Leiderdorpse wijk Zijlkwartier geopend. In zyn toe spraak benadrukte de wethouder de noodzaak van een dergelyk gebouw in dit gedeelte van Lei derdorp. "Bijna elke dag zijn alle ruimtes in het gebouw bezet. Daaruit blykt wel hoe groot de behoefte aan iets dergelijks wa?" Met het nieuwe verenigingsge bouw is naast de 'hoofdbewoner', de vereniging 'Zylkwartier', ook de Leiderdorpse afdeling van K en O aan ruimte geholpen. De heer Manhoudt die elk jaar op nieuw moest proberen het cur susprogramma onder dak te krij gen ziet met dit nieuwe gebouw weer ruimere mogelijkheden. Volgens hem zal het ruimtege brek van K en O nu voorlopig van de baan zyn. fel te laten opschuiven var» de voorzitter van het CDA. Het nu ter tafel liggende voorstel houdt in dat vanaf september van dit jaar tot september 1979 het CDA op de meest begeerde plaats zit. Namelijk met het gezicht naar de publieke tribune. In de loop van de vieijarige zittingsperiode zullen drie verschuivingen plaatsvinden met als gevolg dat in het laatste zittingsjaar de WD het publiek recht in het gezicht kan zien en het CDA er met de rug naar toe gekeerd zit. De kleinere partijen PvdA, D'66 en PPR zul len als één blok meeverhuizen. De eerste vergadering van de raad in nieuwe samenstelling zal voor het grootste deel gewijd zijn aan de benoeming van de drie wet houders en de leden van de raadscommissies. De huidige wethouders zullen ook in de nieuwe raad wethouder blijven, met dezelfde taken als in de af gelopen periode. De samenstel ling van de verschillende raads commissies zal meer problemen opleveren. Zo ziet de eenmans fractie van Beckers (PPR) geen kans om aan alle commissies deel tergemeentelij ke 2aken zal het dan ook zonder de vertegen woordiger van de radicalen moe ten stellen. Eerste stenen nieuw gebouw Blauw-Zwart gemetseld WASSENAAR - De eerste stenen voor het nieuwe clubgebouw van de Wassenaarse sportvereniging Blauw-Zwart zijn gemetseld. Ook het volgend weekend zullen vrijwilligers met het leggen van de fundering doorgaan. Want voor de vereniging is het een be langrijke zaak dat het werk snel vordert. Als het nieuwe clubge bouw klaar is kan de oude kanti ne immers worden afgebroken, waarmee wordt plaats gemaakt voor een zesde veld. Blauw- Zwart heeft hieraan dringend behoefte. Het afgelopen jaar werd het 50e elftal van de vereni ging bij de KNVB ingeschreven. Toch is niet in alle opzichten het vorige competitieseizoen voor delig voor Blauw-Zwart verlo pen. Voorzitter Lammers memo reerde op de vrijdag gehouden jaarlijkse algemene ledenverga dering dat het eerste elftal uit de eerste klasse werd gewipt. Het stemde de voorzitter echter niet somber. Hij noemde het enthou siasme onder speler en suppor ters groot. Een voorstel van Lammers om in de nieuwe staturen het predikaat rooms-katholiek te laten verval len (de vereniging telt steeds meer niet-katholieke leden) haalde het in de vergadering niet. Het merendeel van de leden wil de, uit overwegingen van traditie, de toevoeging r.k. handhaven. WASSENAAR - Tal van Wasse- naarders hebben tijdens een druk bezochte receptie afscheid ge nomen van wethouder G.C. van Dijk. Van Dijk verlaat de Wasse naarse gemeenteraad na een wethoudersperiode van acht jaar. LEIDERDORP - 't Is heerlijk om tenminste één keer in de week iemand anders te zijn. Gewoon lijk moetje altijd maar jezelf zyn, het is best goed daar eens een keertje van af te komen." Jannie Koelman is met haar 61 jaar zoals zij het zelf noemt "één van de minst jonge leden" van de Leiderdorpse amateurtoneelver eniging. Deze vereniging, kort weg To-Ver-Lei genoemd, werd in januari 1976 opgericht. Sinds dien hebben de Leiderdorpse to neelliefhebbers de mogelijkheid hun hobby in de eigen gemeente te beoefenen. "Ik ben via een advertentie in de krant bij Toverlei gekomen", ver telt Jannie Koelman. "Daarvóór dacht ik altijd datje op het toneel overdreven gebaren moest ma ken. Ik maakte in het begin alle fouten die je je maar kunt voor stellen. Vroeger werd het immers helemaal niet gestimuleerd om op zo'n manier bezig te zijn. Op school deed je wel eens toneel stukjes, maar die waren puur chaotisch. Ach, dat had natuur lijk ook z'n charme, we hebben destijds heel wat afgelachen. Al les moest altijd op het laatste moment gebeuren. Wel span nend, maar het is leuker als je al les goed kan voorbereiden. Spe len in verenigingsverband is an ders, je leert er echt wat van" vindt Jannie, die zichzelf overi gens niet als een toneelspeelster 'in hart en nieren' beschouwt. Eén van de aantrekkelijke kanten van het toneel is voor Jannie dat ze er heel vroegere hobbies, schrijven en beeldhouwen in te rugvindt. "In toneel komen vrij wel alle vormen van kunst sa men. In de beeldhouwkunst is bijvoorbeeld erg belangrijk in welke positie iets staat, de rotatie, dat geldt ook voor het toneel. Het werken met kleurcombinaties, met woorden, met je lichaam, zo als in de dans, dat komt allemaal terug in het toneelspel". amateurtoneel. - In tegenstelling tot Jannie heeft Cler Laurens, één van de oprichtsters van Toverlei op school wel veel aan toneel en cabaret kunnen doen. "Maar dat is toch iets heel anders dan wat ik nu bij Toverlei doe. Hier gaat het veel meer 'volgens de regels'. Het is ook zwaarder dan wat ik vroe ger op school deed, je moet er meer voor over hebben, veel kunnen incasseren. Reken maar dat het moeilijk is een tekst twin tig keer te moeten opzeggen zon der je gekleineerd te voelen". Volgens Cler, die vaak naar tonee lopvoeringen gaat, is er een dui delijk verschil tussen beroeps- en amateurstoneel. "De beroeps spelers kunnen veel meer op het toneel "maken" zonder dat het publiek in de gaten heeft dat er fouten worden gemaakt. Mis schien wil het publiek het soms niet eens zien. Op de televisie zie je bijvoorbeeld wel eens dat be kende toneelspelers een toneel stukje moeten improviseren. Wij weten dat de spelers na elkaar moeten spreken, anders wordt het geheel onverstaanbaar. Maar als je dan ziet dat iedere speler zo gevat mogelijk wil overkomen waardoor ze allemaal door elkaar heen staan te praten dan erger ik me dood." De leden van Toverlei blijven in Leiderdorp spelen en repeteren omdat daar verder niet veel is op toneelgebied. Dit leidt echter wel eens tot moeilijkheden. De afge lopen twee jaar moest Toverlei verschillende keren de opslag- en repetitieruimte verhuizen. Nu is echter, na lang zoeken, een ge schikte ruimte gevonden om in te repeteren. Een ruimte om de cormateriaal in op te bergen, heeft de vereniging echter nog niet, ondanks verwoede pogin gen via advertenties. c Toverlei tijdens i de vele repetities Brandweergarage "We hebben ook de gemeente Lei derdorp gevraagd of die iets voor ons had", vertelt Cler. "Misschien kunnen we een deel van de oude brandweergarage krijgen, maar dat is nog niet zeker. Het gemeen telijke apparaat werkt nu een- maal heel langzaam en niet ieder een is even enthousiast voor een toneelvereniging". Volgens haar werkt het ontbreken van een goede opslagruimte nadelig. "We moeten voor een uitvoering soms wel vier keer per week repe teren. Als dan iets gerepareerd of ontworpen moet worden bete kent het kleine onverlichte berg hok dat we nu hebben alleen maar extra gesjouw en extra moeilijkheden. Maar op de een of andere manier hebben we het al tijd weer voor elkaar weten te krijgen. We maken alles zelf, daardoor hebben we nog nooit om subsidie hoeven vragen." Het volgende toneelstuk van Toverlei, "Getrouwd of niet", wordt in het nieuwe verenigings gebouw Zijlkwartier opgevoerd. "Een heel leuk stuk dat we met zorg hebben uitgekozen", vertelt Cler. "Omdat amateurtoneel nu eenmaal erg kritisch wordt beke ken houden we daar rekening mee, in de keuze van een toneel stuk en in ons spel. We moeten het, zelfs zonder de kleinste foutjes, kunnen brengen".

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2