Wat Suze de Mey boeit is bezig zijn met mensen Berg en dal ^SlÉt KERKDIENSTEN Morgen wordt zij predikant van „Staalwijk" (Leiden) ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1978 Vier dingen maken de bevestiging van mevrouw S.T. de Mey-Meulendijk, morgen in de Vredeskerk, tot hervormd predikant in Leiden heel bijzonder: zij begint haar loopbaan in een stad (niet, zoals ge woonlijk, in een dorp); daarom zal in Leiden voor het eerst een bevestiging- met-handoplegging plaats hebben; de zuster van mevrouw De Mey uit Rotterdam, die ook dominee is, neemt daaraan deel; en de nieuwe predikant gaat werken in een stadsdeel (Vredeskerk-Staalwijk) waar zij al acht jaar ouder ling is geweest. Meer over dit alles in bijgaand verhaal. Het was in de vakantie. De rust komt over je als je in een klein bergdorpje mag gaan wonen. Het duurt even voordat je gewend bent geraakt aan die nieuwe om geving. Steeds opnieuw schrik je wakker by het slaan van de to renklok. Je hoort vreemde gelui den die je wilt gaan opsporen. Een mens went snel; na een paar dagen brengen deze geluiden je niet meer in beroering. Je kunt dan zeggen dat je er thuis bent. Vacaturebank. By het Centraal Missionair Beraad Religieuzen is een verzoek ingekomen van de informatiedienst van Nederland se missionarissen om een vacatu rebank in te stellen voor missio narissen die naar Nederland te rugkeren. Zo'n bank zou het vin den van werk voor oud-missiona rissen aanzienlijk kunnen ver gemakkelijken. Cyfers van werkzoekende missio narissen zijn op dit ogenblik nauwelijks te geven, zo schrijft het bulletin van de informatie dienst. Hun aantal wordt op en kele tientallen geschat. Mocht echter een land zijn grenzen voor buitenlanders sluiten, dan zou dit aantal ineens flink kunnen sty- gen. Nu werken nog een 6000 mannelijke en vrouwelijke mis sionarissen in het buitenland, voornamelijk in Zuid-Amerika, Afrika en Azië. De voornaamste redenen van te rugkeer zijn de politieke toestand in het land en de gezondheid van de betrokkenen. Brezjnjev. De nieuwe paus heeft ook een telegram ontvangen van de Sowjetrussische partijleider Bre2ynjev. Deze wenst hem suc ces bij zyn pogingen de vrede, de internationale veiligheid, de vriendschap en de samenwer king onder de naties te verster ken. Petitie. De Italiaanse afdeling van Amnesty International - de organisatie die zich inzet voor politieke gevangenen - heeft paus Johannes Paulus een petitie aangeboden waarin zy er bij hem op aandringt tussenbeide te ko men ten gunste van politieke ge vangenen in Argentinië. De peti tie is ondertekend door 26.000 mensen. Er is een documenta tiemap bijgevoegd wïfcrin wordt gesproken van 10.000 politieke gevangenen en 15.000 ten" in dit land. LEIDEN - In de Vredeskerk aan de Burggravenlaan ge beurt morgenochtend iets dat in kerkelijk Leiden nog niet eerder is voorgekomen. Daar zal dan een groepje predi kanten door handoplegging de "kandidaat tot de Heilige Dienst" mevrouw S.T. de Mey-Meulendijk bevestigen in het ambt van "dienaar des Woords", waarna de wijkpre- dikant dr. AJ. Lamping haar nog bevestigt tot tweede predikant van de hervormde wijkgemeente "Vredeskerk- Staalwijk". Aan de plechtige handeling, die de over dracht van het ambt symboliseert en de opneming van de „wijdeling" in de kring der ambtgenoten, neemt ook een zuster van mevrouw De Mey deel, mevrouw J A. Meulen- dijk. Zij is sinds 1974 ziekenhuispredikant in Rotterdam Met een klein groepje vrienden maakten we een bergtocht. Lan ge uren samen zijn brengt men sen tot elkaar. We hebben in de stilte van het moeizame klimmen en in de pauzes veel van elkaar geleerd. Zonder veel woorden er vaar je dat mensen bij elkaar ho ren. Elkaar niet kunnen missen. Mensen dreigen de moed op te geven en terug te gaan als je al leen op tocht gaat. Samen gaan geeft moed en ook een beetje durf. Je krijgt een ander beeld van die lage wereld waarop wij meestal verblijven. Vanuit de hoogte overzie je de bochten die automo bilisten gevaarlijk vinden. Op af stand verwonder je je over het voortdurende getoeter van de voortsnellende wagens. Konden zij maar sturen zoals wij het hier zien. Dan weet je precies wat er vóór je gaat gebeuren. Ik denk, zo merkte een van ons op, dat ons leven ook zo is. Wij over zien maar een klein stukje. Wij weten niet wat er over vijftig me ter, over enige minuten te gebeu ren staat. God weet het wel; Hij ziet alles eer der dan wij. Een mens overziet maar een klein stukje van zijn le ven. En toch zal ieder zijn eigen leven moeten gaan. Niet sneller dan verantwoord is. Rekening houdend met elkaar Want: je bent er niet alleen. Houd je aan de regels. Hoog en laag, klimmen en dalen symbool van het leven. Steeds een ander vergezicht, steeds een an der stukje leven. Als je de diepte hebt doorgemaakt is de hoogte des te verrassender. Na de hitte en de beslotenheid van de laagte bloeit een mens open op de toppen van de berg. Leven, vaak een moeizaam klim men, maar als je eenmaal de top hebt bereikt vergeet je snel alle in spanning en transpiratie. Bergen en dalen, licht en donker, het le ven zelf, het ritme van ieder mens En weet u,dat uopde top van bijna elke berg een kruis geplant vindt7 Dat wisten de mensen vóór ons ook. in vreugde en droefheid, bij hoog en bij laag, Jezus is er ook. J. OLSTHOORN, Leiderdorp Kan men twintig jaar na de open stelling van het ambt voor de vrouw de intrede van een vrou welijke dominee moeilijk nog een uitzonderlijk voorval noe men - al is mevrouw De Mey de eerste in hervormd Leiden, er zyn er zo al dertig in het land - de overgang van Suze de Mey van de kandidaatsstatus naar het offi ciële ambt is dat zeker wèl omdat zij meteen in een stad gaat wer ken. Regel is dat een jonge domi nee eerst ervaring in een dorp opdoet, voordat hij dingt naar een grotere plaats. Een bevestiging met-handoplegging, die alleen aan het begin van de loopbaan gebeurt, komt in een stad dan ook vrijwel niet voor. Er was toestemming van de synode nodig om een beroep op me vrouw De Mey uit te brengen, en dat hoge college won voordat het die gaf, strikt ordelijk, advies in bij de provinciale kerkvergade ring van Zuid-Holland en bij de classis Leiden (dat is het verband van hervormde gemeenten in de ze omgeving). De ervaring van de 37-jarige mevrouw De Mey in al lerlei kerke werk - acht jaar ou derling in dezelfde wijk en twee en een half jaar pastoraal mede werker in de Leidse Meren wijk - bleek voldoende om het verzoek uit Leiden positief te beantwoor den. Niet zo nodig Mevrouw De Mey, die in de plaats komt van dominee Steenstra en die vooral in het wijkge'deelte "Staalwyk" gaat werken, heeft niet naar deze plaats gesollici teerd. Zij is aangezocht. Als er één. in het wijkberaad van "Staalwijk" of in de gecombi neerde kerkeraad van de Vredes kerk tégen haar kandidatuur had gestemd, had zy nee gezegd. 'Ik hoefde echt niet zo nodig", zei ze my deze week in een gesprek. Maar toen niémand tegen was, wil de ze ook consequent zijn. Zy nam het beroep aan, ook al waren er in de centrale kerkeraad - het beleidsorgaan voor de hele stad - wèl bezwaren (tegen de vrouw ir het ambtmaar die achtte 7jj van minder belang. "Ik word gewoon wykpredikant, en het is toevallig dat ik een vrouw ben. Het had net zo goed een man kunnen zijn. Ik ben niet beroepen omdat ik een vrouw ben". Ook in de persoonlijke sfeer waren er geen onoverkomelijke hinder- Mevrouw De Mey is getrouwd. Haar man is ambtenaar in Den Haag. Zy hebben twee kinderen. Mirjam van vier en Marc van ne gen jaar. Een hulp verlicht de huishoudelijke taak. Als pastoraal medewerker in de Meren wijk heeft Suze de Mey zo veel ervaring opgedaan, niet al leen in het combineren van haar kerkewerk met haar andere ver antwoordelijkheden maar ook met de werving en toerusting van vrijwilligers, dat zij alles over ziende, de volledige baan in "Staalwijk" wel aandurfde. "En verder moet je zien hoe het in de praktijk allemaal gaat. Ik heb daar een complete kerkeraad. Wij hebben de taken al zo efficiënt mogelijk verdeeld. Ook geloof ik dat er buiten de kring van ambtsdragers veel mensen bereid zijn een stukje werk voor hun rekening te nemen. Maar dat moet dan wel concreet en afge rond zijn. Vaak is het in de kerk zo, dat als je eenmaal "a" gezegd hebt, je in een mum van tijd te veel op je dak geschoven krijgt. Je moet niet méér verantwoor delijkheid geven dan je gevraagd hebt. Ik heb eens iemand horen zeggen: ik wil wel wat doen, als het maar leuk is. Dat vind ik erg belangrijk. Je kunt mensen niet alles vragen. Ieder heeft zijn ei gen mogelijkheden en belang stelling. Bovendien moet je ze waar nodig begeleiden" Mirjam ging mee Mevrouw De Mey heeft altijd de spanning gekend tussen de stu die en het werk aan de ene en haar plichten als huisvrouw aan de andere kant. Toen zij haar kandidaatsexamen theologie had gedaan trouwde zy en na een jaar kwam er een zoon. Zy werd ouderling bij dominee Kloek maar deze ging na een maand naar Soest, en zij heeft toen in "Staalwijk" van alles en nog wat gedaan om de zaak gaan de te houden. Ook de samenvoe ging van de wijkgemeenten "Vredeskerk" en "Staalwijk" maakte zy toen mee. Studeren voor de laatste tentamens en haar scriptie deed zij voorna melijk 's nachts. In 1975 - inmid- Suze de Mey .Een man kan zulke eigenschappen ook best hebben dels was Miijam geboren - legde zij het kerkelijke examen af. In die periode had de Merenwijk een pastorale medewerker nodig, als opvolger van Chris de Jonge, die verder ging studeren. Me vrouw De Mey wilde het eerst drie maanden aanzien om te kunnen beoordelen of dat met haar huishouding - een man, een zoon van zes en een baby van één jaar - viel te regelen. Dat proef- kwartaal is twee en een halfjaar geworden. Toen kwam ds. Van Leeuwen in de Merenwijk. "Ik was wel tot de conclusie geko men dat ik naast mijn gezin nog redelijk wat kon doen. Het is een kwestie van afwegen, maar ook van indeling van je tijd, en die zo goed mogelijk benutten. Soms nam ik Mirjam mee op huisbe zoek overdag, en dat ging heel goed. Als kinderen dan leuk met elkaar spelen, heb je er geen om kijken naar" Mevrouw De Mey heeft geen theo logie gestudeerd met de uitdruk kelijke bedoeling predikant te worden. "Deze keuze van studierichting is voortgekomen uit interesse" Zy werd geboren in Roosendaal. Toen ze tien jaar was, verhuisde het gezin naar Noordwijk, waar haar oudei's nog wonen. In Was senaar doorliep zij het Rijnlands Lyceum. Als student woonde zy al in "Staalwijk" "Mijn studie werd de theologie, maar het had evengoed wat an ders kunnen zyn. Wel werd ik er steeds meer door geboeid. Ik ben ook diep onder de indruk geko men van wat gemeenteleden al lemaal doen om het kerkewerk draaiende te houden. Dat heeft mij enorm gestimuleerd" Het wordt saaier De Merenwijk, waar rooms-katho- lieken, gereformeerden en her vormden samen proberen tot nieuwe vormen van kerkelijk le ven te komen, was haar leer school. Mensen winnen om het kader te vormen van een gemeen- te-in-opbouw, waar het lidmaat schap van de eigen kerk geen struikelblok meer is in een proces naar eenheid, maar daarin mee- functioneert. Is een terugkeer in het begrensde hervormde nest dan geen verar ming? "Ik heb al eens gedacht: het zal wel saaier worden. Maar dat klinkt een beetje vervelend. In de Me renwijk is het niet zo interessant meer tot welke kerk je behoort. Je moet er soms de kaartenbak bij halen om te weten hoe het precies zit. Als je dan weer stap voor stap de oecumene moet gaan bevechten, is dat wel moei lijk. Ik heb wel eens gedacht: er zou een kerk moeten afbranden om de eenheid werkelijk een stuk dichterbij te brengen. Ik stel my voor in myn nieuwe werk gewoon met interkerkelijke kringen te beginnen. Bijvoor beeld een kring "kind en geloof' Daarin komen vanzelf vragen aan de orde waar iedereen mee zit, ongeacht of hij hervormd, gere formeerd of katholiek is. Maar je moet niet automatisch overnemen wat op andere plaat sen al vorm heeft gekregen. Eerst ga ik maar eens een jaar goed rondkijken. Me niet te gauw vastleggen. Het is een ontwikke ling". De vraag hoeveel tijd de kerk van haar kan vragen laat mevrouw De Mey wijselijk onbeantwoord. "Uitgangspunt is dat het werk ge daan moet worden. Dat is een zaak van voortdurend overleg in de kerkeraad en het wijkberaad. Wat mij vooral boeit is bezig zijn met mensen. Merken dat er een gemeente is. Mensen stimuleren om mee te doen. Ze erbij betrek ken". Kerkelijk is "Staalwijk" niet zon der problemen. "Oudere meelevenden verdwijnen en wie ervoor in de plaats komen zijn vaak niet op dezelfde wijze kerkelijk geïnteresseerd". Dat ontmoedigt mevrouw De Mey niet. Zij kent de wijk al vrij goed en weet ongeveer wel waar de knopen zitten. Voor haar is dat juist een prikkel om mensen te bewegen tot dienst aan hun wyk- genoten en ook zelf energiek aan de slag te gaan. Oog voor details Over haar vrouw-zijn doet de nieu we predikant van "Staalwijk" niet romantisch. "Misschien is het een voordeel. Het kan zijn datje soms gemakkelij ker binnenkomt. Je bent van na ture ook gevoelig voor huiselijke dingen. En in het algemeen zou je kunnen zeggen dat een vrouw meer oog heeft voor details. Maar een man kan zulke eigen schappen ook best hebben. En daarom houd ik 't er maar op dat ik in deze wijk gewoon predikant ben". S.J. DE GROOT LEIDEN - Herv. Gem.: Hoogi. kerk 10 ds. Pannekoek, medew. van cantorij, 11.45 oec. stud, dienst; Marekerk 10 ds. De Jong, 5 ds. v.d. Heuvel, Ede; Mar.kerk L. Morsw. 10 mevr. ds. v. Ever- dingen, L.dorp; Merenwijk 9.30 en 11 pastor Van Well; Bethl.kerk 10 ds. Lan- genbach; Bevr.kerk ZW 9 ds. Bodgert, 10.30 ds. v. Halsema, Sao Paulo; Vredes kerk 10 dr. Lamping, bevestiging mevr. De Mey tot predikant en mevr. ds. De Mey, intrede; Waalse kerk 10.30 ds. Ribs; Acad. Z. 10.15 ds. v. Malssen; Diac. huis 10.30 ds. Van 't Hof; Endegeest; 9.30 pas tor Boshouwers, gez. dienst met eucha ristieviering. Geref. Kerk: Zuiderkerk 10 ds. Sijtsma, 5 ds. Hortensius; Petrak. 10 ds. Hortensius, 5 ds. Sijtsma; O. Vest 10 ds. Koolstra, 5 drs. Korteweg; Mar.kerk L. Morsw. 10 ds. v. Achterberg, 5 ds. Koolstra; Bevr. kerk ZW 10.30 ds. v. Hal sema, Sao Paulo, 5 ds. De Raadt, Val kenburg; Groenh. 10.30 ds. Boogert; De Mirt 10 hr. Spijker; Mierennest 10 hr. Kroon; Merenw. 9.30 en 11 pastor v. Well. Dolerende Noodgemeente Groot Leiden (Pieterskerkstraat 1): 8.30 en 5 hr. Van Drunen, Ridderkerk. Geref. Kerk Vryg. (Herengracht 70): 10 en 5 ds. Gootjes, avondmaal. Chr. Geref. Kerk (Steen- schuur 9): 10 en 5 stud. Peels. Geref. Gem. (N.Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Drift- straat): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgracht): 10.15ds. Happee en ds. v.d. Horst, Delft. Remonstr.-Doops- gez. Gem. (Pieterskerkstraat 1): 10 dr. Meijering. Baptistengemeente (O.Rijn 3y. 10 ds. v. Mameren. Evang. Christen gemeenschap (Middelstegracht 3Y. 10 hr. Dikkes. Pinkstergemeente (O.Rijn 3): 3 evang. Kopelle. Leger des Heils (Hooi gracht): 10 en 7.30. Nieuw-Apost Kerk (H. Ryndijk 24): 9.30 en 4, wo. 8. Chris tian Science (Steenschuur 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Steenschuur 6): 10.15. Zevendedagad ventisten (Lokhorstk.): elke zat. 9.45 ge sprek, 11 prediking. Oud Kath. Kerk (Zoeterw.singel): 10. Vrij Kath. Kerk (Vreewijkstraat): 10.30. Rooms-Kath. kerken; Merenwijk zat. 7, zond. 9.30 en 11; Haagweg zat. 7, zond. 9, 10.45,12 en 6.30; Steenschuur zat. 10 en 7, zond. 8.30, 10,11.30,6 en 7; Lammenschansweg zat. 7, zond. 9,10.30,12 en 6; Haarl.str. zat. 7, zond. 9.30,10.45, 12.15 en 6.30; Rijndijk 281 zat. 7, zond. 9.30 en 11.30; Boshui- zerlaan zat. 7, zond. 9.30 en 11; Herensin gel zat. 7, zond. 8.30, 9.30 en 11. ABBENES - Herv. Gem.: 9.30 hr. Eve- leens, Vaassen. AARLANDERVEEN - Herv. Gem.: 10 ds. Wolthaus, 7 hr. Christ, Leiden. Geref. Kerk: 10 ds. Stolk, 6.30 mevr. Sysling, L.dorp. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 ds. De Joode, Rijnsburg. R.K. Kerk: zat. 7 zond. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Adv.kerk 9.30 ds. Volk, Goude rak, 5 ds. Bogers, interk. dienst met en voor geestel. gehandicapten; Kruiskerk 9.30 ds. v. Hoegee; Opst.kerk 9.30 ds. v.d. Heiden, 6.15 zang, 6.30 ds. Stolk, jeugd dienst; Nabij 9.30 ds. Bogers; G.H.kerk 9 en 10.30 ds. Verdoom, Waddinxveen; De Bron 9 en 10.30 ds. Hoogendijk, 6.30 dr. v. Santen; Driehoome 7 ds. Hoogendijk; Ashramcollege 9.30 dr. v. Santen; Oudsh.kerk 10 ds. Oort; Sionskerk 9.30 ds. Jansen, Voorthuizen, 6.30 ds. Ver- ploeg. Geref. Kerk: Mar.kerk 9.30 hr. Brouwer, Katwijk, 6.30 ds. Heemskerk; Salv.kerk 9.30 ds. Verheul, 6.30 hr. Ta- zelaar; Adventkerk 5 ds. Bogers (met en voor geestelijk gehandicapten). Zie ver der herv. gemeente. Geref. Kerk Vryg. 8.45 en 6.30 ds. Borgdorff, avondmaal. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 9.30 ds. v.d. Berg, 4.30 br. Wemmenhove (Eikenl. 233). Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Hamstra. Oud. Geref. Gemeente: 9.30 en 4, 7 sept. 7.15 ds. v. Prooyen. Baptisten gemeente: Noord 10 hr v.d. Vlugt. Leger des Heils: 10 en 6.30 uur. R.K. kerken: Bon.kerk zat. 7. zond. 8.30, 10 en 11.30; Piuskerk zat. 7, zond. 9, 10.30 en 11.45; De Bron zat 7, zond. 9 en 11.30. BENTHUIZEN-Herv. Gem.: 9.30 kand. v.d. Berg, Bodegraven, 6 ds. Exalto. Ge ref. Gem.: 9.30 en 6 ds. v. Haaren, A.foort, 5 sept. 7.30 ds. Kleppe, Woerden. BODEGRAVEN - Herv. Gem.: Dorps kerk 9.30 ds. Droogers, 6.30 ds. Den Boer, Wageningen; Salvatorkerk 9.30 ds. Richter, 6.30 ds. Droogers; Bethl.kerk 9.30 ds. De Vreugd, 6.30 ds. Richter. Ge ref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Buitenhuis. BOSKOOP - Herv. Gem.: 9.30 ds. Hey- mans, 6.30 ds. Stelwagen; De Stek 9.30 ds. Stelwagen. Geref. Kerk: 9.30 ds. Dijkstra, 5 ds. Modderaar. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Langevelde. Geref. Gem.: 9.30 en 6; Opwekkingsgemeente (Concordia): 9.30. Verg. v. Gelovigen (Nieuwstraat): 9.30 en 5. R.K. kerken: kerk zat. 7, zond. 9.30 en 11; De Stek zat. 5.30. HAZERSWOUDE-Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 ds. Geertsema. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Versluys. R.K. kerk: Anker zat. 7, zond. 8.45 en 11.15; Bernardus zond. 10; dorp zat. 7, zond. 8, 10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem.: 10 ds. Roth- fusz, 7 geref. predikant. Geref. Kerk: geen opgave. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 kand. Groenleer. R.K. kerk: Mart.kerk zat. 7, zond. 8.30, 10, 11.30 en 12.45; Jo zefkerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem.: 10 dr. v. Vliet. R.K. kerk: zat. 7, zond. 10. DE KAAG - Herv. Gem.: 9.30 ds. De Vries, Scheveningen. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. Mackaay, Lei den, 6 ds. De Jong, Leiden; Ontm.kerk 10 ds. Gebraad, nam. hr. Hoffenaar, Voorhout. Geref. Kerk: 9.30jeugddienst, hr. Dreef, 6 ds. Vrolijk. Kapel mari nevliegkamp: 10.30 gezinsdienst, ds. Schepers. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem.: N.kerk 10 ds. Arkeraats, 6 ds. Kool te Woerden; O.kerk 10 ds. De Vos, 6 ds. Ho- vius; Ichthuskerk 10 ds. v. Roon, 5 ds. Vroegindewey; Pniëlkerk 9.30 ds. Ho- vius, 6 ds. De Vos; Gr. v. Pr.school 10 ds. Boer; Hoeksteen 10 ^ovendienst; Over- duin 2 ds. Baas. Geref. Kerk: Vr.kerk 9.30 ds. Witte Alteveer, 5 ds. Snoey. Tr.kerk 9.30 ds. Vrolijk, 5 ds. Witte. Ge ref. K. Vrijg.: 10.15 en 3 ds. Hoff, avond maal. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 8.45 en 7 ds. Roukema, avondmaal. Chr. Ge ref. Kerk: 10 en 5 leesdienst. Geref. Gem.: 10 en 5 leesdienst, 6 sept. 7.30 ds. Boogaard. Volle Evang. Gem. (Voor straat 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: 10 ds. v.d. Linden, 7 ds. Boogert, Leiden. Geref. Kerk: 9.45 dr. Vlijm, Lei den, 6.45 ds. Nierop. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk: Dorpskerk 10 ds. Geursen; Hoofd- str. 10 en 6.30 ds. Doesburg; Schep- pingskerk 9 en 10.30 ds. Knorth, 5 ds. Geursen. Avonddiensten bedoeld als opening schooljaar. Baptistengemeente: zat. 7 bidstond, zond. 10 br. De Vries. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9,10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. De Vree. Geref. Kerk: 9.30 ds. Speelman, Mijdrecht, 7 ds. Kraan te O.geest. R.K. kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. 't Hooft; Pauluskerk 10 ds. De Gelder, 7 ds. Boon, jeugddienst. Geref. Kerk: 10 ds. De Wit. Geref. Kerk Vrijg.: 8.45 lees dienst, 4 ds. Simpelaar. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 9 ds. Schuurman, 7 ds. Moggré, Rijswyk. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg, avondmaal. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3. R.K. Kerken: Agatha- kerk zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.30; Poel- huys zat. 7, zond. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zond. 8.30,10,11.30; Engelbew. zat. 7, zond. 8, 9.30, 11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gem.: 9.30 ds. Bronsgeest, 6.30 ds. Van Roon, Katwijk aan Zee, jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. Warner, Utrecht, 6.30 ds. v.d. Ree, Al phen. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Hamstra. R.K. kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 ds. Molenaar, avondmaal. Geref. Kerk: 9.30 ds. Schouten, Baambrugge, 7 mr. Reugebrink L.dorp. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 11. NIEUW-VENNEP-Herv. Gem.: 9.30 ds. Den Harder, 7 ontm.dienst in rk kerk. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Wijngaar den. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 ds. Kok, R.dam. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Zou tendijk, 7 ds. v.d. Velden, Reeuwijk. Ge ref. Kerk (Woerdense Verlaat): 10 en 7 ds. Nooteboom. R.K. kerk: zat. 7.30, zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK-Herv. Gem.: Voorstr. 10 dr. Jansen. Geref. kerk 7 dr. Jansen: Hoofdstr. 9 ds. Keuning, 10.30 ds. Bos man, 7 ds. Keuning; De Rank 10 ds. Vroegindewey, Katwijk, 3.30 kand. Aangeenbrug, Heukelum. Geref. Kerk: Vinkenlaan 9.30 ds. Elgersma, 7 dr. Jan sen; St.kerk 11 ds. Bouma; Sole Mio 9 hr. v. Duin. Zie ook herv. gem. R.K. kerken: Zee 9.30 en 11; Binnen 8,10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT - Herv. Gem.: 10 dienst. R.K. kerk: Jozefkerk zat. 7, zond. 8.30 en 10; Viktorkerk zat. 7, zond. 9.30 en 11. OEGSTGEEST - Herv. Gem.: Gr.kerk 10.30 ds. Wagenvoorde; Pauluskerk 10 mej. ds. Irik; Gem.centr. 10.30 ds. Sasse; Van Wyckerslooth 4.30 ds. Perdok. Ge ref. Kerk: 10 en 7 ds. Vegter. Geref. Kerk Vrijg.: 10.30 leesdienst, 7 ds. Simpelaar. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 8.45 br. Vonk, 4 ds. v.d Berg. R.K. kerk Will.kerk zat. 7, zond. 9,10.30 en 12; Bon.kapel zat. 6.30, zond. 9 en 11. Volle-Evangeliegem (gem.centr.): 4 hr. v.d. Brugge. OUD-ADE- R.K. kerk: zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem.: 9.30 ds. Lalleman. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Cziria. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11.30. Remonstr. Gemeente: 10 mevr. ds. Went, Bloemen- daal. ROELOFARENDSVEEN - R.K. ker ken: P. Banden zat. 7, zond. 8,9.30,11 en 12.15; Maria Pres. zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11. RIJNSATERWOUDE-Herv. Gem.: 9.30 ds. De Kruijf, avondmaal, 7 ds. Hey- mans, Boskoop. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG - Herv. Gem.: Grote Kerk 9.30 ds. v. Niel, 5 ds. v.d. Bogerd;'Bethel- kerk 9 hr. Goedhart Nieuwkoop, 5 ds. v. Niel. Geref. Kerk: Petrakerk 9.30 ds. De Raadt, Valkenburg, 5 ds. Huisman; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Huisman, 5 ds. Bouma, Noordwyk; Mar.kerk 9.30 ds. v. Wijk, A.dam, 5 ds. Damsma. Geref. Kerk Vrijg.: 10.45 en 7 ds. Zomer, in herv. Be- thelkerk. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 5 ds. De Joode. Evang. Christengemeente (aula mavo): 10 br. v.d. Brink, avond maal. R.K. gemeenschap (aula tuinb.school): zat. 7, zond. 10.30. RIJPWETERING - R.K. kerk: zat. 7 zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem.: 9 en 10.30 ds. v.d. Meer, 6.30 hr. Goedhart. Geref. Kerk: geen opgave. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Rebel. Ned. Prot. Bond: 10.30 mevr. Heessels, Utrecht. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gem.: 9.30 ds. Quak, Vianen, 6.30 ds. Lindenburg. Geref. Kerk: 9.30 ds. Bezemer, 6.30 ds. v.d. Hei den, Zwammerdam. R.K. kerk: dorp zond. 9 en 12; Langeraar zat 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. VALKENBURG - Herv. Gem.: 10 hr. Hoffenaar, Voorhout, 6.30 ds. Kalkman, Noordwijkerhout. Geref. Kerk: 9.30 dr. v. Oeveren, Rynsburg, 6.30 ds. De Raadt. Geref. Kerk Vryg.: 10 en 5 stud. Wil schut. Kapel marinevliegkamp 10.30 ge zinsdienst, ds. Schepers. VOORHOUT - Herv. Gem.: 10 prof. dr. Berkouwer, avondmaal. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9,10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gém.: Dorps kerk 10 ds. v.d. Schoot, 7 hr. Kattenberg, Middelharnis- Hulp en H. 10 ds. Lentz; aula NH 9.30 ds. De Zeeuw; kapel Rijn dijk 10 vic. Bijl; Ark 10 jongerendienst. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Zwart. Ge ref. Kerk Vrijg.: 8.30 stud. Wilschut, 5 ds. Geelhoed. R.K. kerken: Laur.kerk zat. 7, zond. 10 en 11.30; aula NH 11; M. Gods- kerk zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. WADDINXVEEN - Hervr. Gem.: Be- thelkerk 10.30 ds. Roetman, 6.30 ds. Verwelius, 8.45 ds. Verwelius, 5 ds. Ver boom; Hoeksteen 9.30 ds. Verboom, 6.30 ds. Roetman; Imm.kerk 9.30 ds. Hulst, 7 dr. Haitsma, Woerden. Geref. Kerk: Kruiskerk 9.30 ds. Modderaar, 5 ds. v.d. Berg; Ontm.kerk 10 ds. v.d. Berg, 5 ds. Modderaar. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5. Volle Evang. Gem. (Lindengaarde 17a): 9.30. Remonstr. Gem.: 10. ds. Hooykaas. R.K. kerk: Viktorkerk 10; Ontm.kerk 8.30 en 11.45. WARMOND - Herv. Gem.: 10 dienst. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.30. WASSENAAR-Herv. Gem.: Dorpskerk zat. 7.15 avondgebed, zond. 's morgens geen dienst, 4.30 ds. Van Vliet, Papen- drecht, 7 ds. Steenstra; Kievietkerk 10 ds. Wiersma; Messiaskerk 10 ds v. Zan ten; Dorpscentrum 9.30 ds. Romein, Bo- ven-HardinxveldGeref., Kerk: 10 en 7 ds. v.d. Meulen; Zuid 10 ds. Hoekstra, Den Haag, 7 ds. v.d. Horst, Katwyk. Ned. Prot. Bond.: 10.30 ds. Werner. WOUBRUGGE - Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 ds. Blenke. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Ree, Alphen, 7 ds. Damsma, Rijnsburg. R.K. kerk: zat. 7, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Nicolai. Geref. Kerk: 9.30 ds. Koenes, A.dam, 7 dr. Vlijm. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem.: 10 ds. Schoch. R.K. kerken: Janskerk zat. 7.30, zond. 9.30; Chr. Dienaarkerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. ZWAMMERDAM - Herv. Gem.: 10 en 6.30 ds. Mostert. Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. Bezemer.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 4