Waar een wil is, is EXTRA MUM Vreemde eenden in de bijt Nu ook een Volvo 343 zonder automaat Datsun: 'Japanners niet sneller duurder' Toyota Starlet 'i werd hoog tijd EXTRA BESCHULDIGT ALI EN SPINKS! BEDROG. MYSTERIEUZE GENEZENDE PIRAMIDES. 'T LAND VAN TOMATEN SLA EN BLOEMEN LEEFT IN ANGST. DE GROETEN VANBLONDIE. DE KROON OP EEN REGERINGSJUBILEUM. DE GROTE BOZE WOLF IS ZO BOOS NOG NIET... PAGINA 31 De door Alfa Romeo uitgebrachte 2300 Rio. Zowel Fiat als Alfa Romeo brengen dezer dagen een vreemde eend in hun bijt. Zo lijkt het althans, maar natuurlijk is het vreemde niet zo vreemd. Want als Leonard Lang een Seat in zijn showrooms zet dan moet men wel weten dat onder dat merk de Spaanse doch ter van Fiat schuil gaat. En als Al fa Romeo Nederland ons laat we ten met de Braziliaanse 2300 Rio op de proppen te zullen komen dan dient men daarbij te beden ken dat dit een produkt is van een fabriek die eens in handen was van Alfa Romeo maar inmiddels door Fiat is overgenomen. De re laties liggen dus meer voor het grijpen dan men zo op het eerste gezicht zou zeggen. Fiat heeft een tijdje weinig aan zo genaamde "sportieve" modellen gedaan. Maar nu zijn er kort ach ter elkaar drie tevoorschijn ge bracht. Eerst de Fiat 127 Sport en de 131 Racing. En daar komt nu dan de Seat 127 Sportcoupé 1430 bij. Wie het laatste jaar in Spanje is geweest zal de wagen wellicht al kennen. Hij rijdt daar al een jaartje. Het is het onderstel van de Fiat 127 waar de Spaanse con structeurs een leuke carrosserie op hebben gepoot. De 1438 cc me tende motór brengt het slechts 800 kilo wegende wagentje tot een topsnelheid van 165 kilome ter per uur. Met volgens de fa briek een acceleratie van 0-100 kilometer in minder dan twaalf seconden. En dat voor 14.300 gulden. Fiat heeft Alfa Romeo beloofd dat de produktie van de 2300 Rio die vorig jaar in de Braziliaanse fa briek van Alfa Romeo is begon nen ook na de overname door het Italiaanse merk zal worden voortgezet. Het is een ruime en volgens de gegevens comforta bele vijf persoons sedan van 1210 kilo met een 2,3 liter motor die een vermogen van 132 DIN-pk kan leveren. De wagen kan een topsnelheid van 175 kilometer per uur halen. De brandstoftank van honderd liter is uiteraard be rekend op het ryden van grote af standen. De wagen gaat f. 27.990 kosten. •kSeat 127 sportcoupé 1430. aangeduid. Tijdens het filmfes tival van Cannes bijvoorbeeld wemelt het in de buurt van stariets, meisjes die veel in huis hebben om eens een ster te kunnen worden en dat maar al te graag aan de in groten getale aanwezige fotografen tonen. Dat voor ogen houdend kan men rustig zeggen dat Toyota de naam goed heeft gekozen, want ook deze rijdende Starlet heeft genoeg aan boord om snel populair te worden. Toevallig hebben wij de laatste tijd diverse kleinere auto's ge reden maar weinige zijn ons zo goed bevallen als deze Toyota- Starlet. Gemakkelijk te hante- dat laatste vinden wij uiterma te belangrijk. Rust is de groot ste luxe in een auto en juist daaraan mankeert het vaak in - de kleinere wagens. Dubbel jammer derhalve dat in onze testauto de lucht door de venti latie gierde. Een onaangenaam bijgeluid maar we nemen on middellijk aan dat dit alleen in ons exemplaar voorkwam. Maar de motor van de Starlet is prachtig rustig. Wij hebben de driedeurs super de luxe gere den. In totaal zijn er vijf versies verkrijgbaar. Zelfs één met een vijf versnellingsbak. Maar in alle wagens zit dezelfde geruis- arme 993 cc motor die ze bij Toyota de 2K noemen. Eigen lijk in grote lijnen de motor die ook in de voorafgaande Toyota 1000 zat. De prestaties van zo'n krachtbron zijn natuurlijk niet overweldigend, maar een top van 140 kilometer op de teller zat er ondanks zijn jeugd toch dik in.De zestien seconden die Toyota opgeeft voor van nul tot honderd kilometer haalden wij niet, maar dat kan bij het klimmen van de jaren wellicht nog komen. De Toyota-Starlet is vrij stug ge veerd. Dat komt men bij de meeste Japanners tegen. Toch heeft deze Starlet achter gas- gevulde schokdempers en dat is een luxe die men anders slechts bij peperdure automo bielen tegenkomt. Met de star re achteras blijft de wagen aan de levendige kant. De meeste oneffenheden van de weg komt men ook in de cabine nog tegen. Maar de wegligging is zonder meer uitstekend. De afwerking kan voortreffelijk worden genoemd. De wagen ziet er zowel van binnen als van buiten goed uit. Het dashboard is erg smaakvol. De uitrusting is zoals steeds uitermate com pleet. De bediening gemakke lijk vooral door de grandioze versnellingsbak. De stoelen zit ten goed. Alleen op de langere afstanden komt men met de zit wat in moeilijkheden. Men ziet het, we hebben weinig op dit jongste produkt van de Toyota-fabrieken aan te mer ken. En dat alles voor een alles zins aanvaardbare prijs. De dat daarnaar veel vraag zal zijn. De grootste trek zal wel gaan naar de wat duurdere: versies,waarvan onze super de luxe (f.12.350) de kostbaarste Naast de prijs natuurlijk ook het benzineverbruik belangrijk. Wat dat betreft scoort deze Starlet bijzonder hoog: onder alle omstandigheden noteer den wij een verbruik dat om en nabij de één op veertien lag. En dat zijn wij zelfs bij kleinere auto's niet vaak tegengekomen. Mede daarom verwachten wij Men herinnert het zich wellicht nog. De Volvo-vestiging in het Limburgse Born (de voormalige DAF-fabriek) kwam in moeilijk heden omdat de vraag naar de Volvo 343 achterbleef bij de ver wachtingen. Dit mede omdat er geen geld beschikbaar was om meer variatie te brengen in het aanbod van dit type. De regering bleek bereid bij te springen. Het heeft destijds nogal wat voeten in de aarde gehad, maar men bleef optimistisch. Als er althans gele genheid werd geschapen ook an dere versies van de Volvo 343 uit te brengen. Eén daarvan staat op het punt te worden uitgebracht: een 343 met handgeschakelde versnellings bak. Men weet het, tot nu toe was dit door Volvo uitgebrachte maar door DAF destijds ontwikkelde model alleen maar verkrijgbaar met Variomatic (het pienterste pookje). Maar kortgeleden heb ben wij de eerste 343 zonder au tomaat bij een dealer kunnen zien. Er is een Volvo-versnel lingsbak in gezet. De bak die men ook in de grotere Volvo-modellen tegenkomt. We hebben er toen nog niet mee kunnen rijden, maar de dealer vertelde ons dat hij met dit proef exemplaar heel prettig uit de voe ten kon. Het grootste voordeel is dat men nu deze 343 tegen een aantrekkelijker prijs kan aanbie den. Met automaat is de wagen altijd aan de dure kant gebleven. Hoewel de prijzen nóg niet pre cies bekend zijn zal deze handge schakelde versie volgens de ver wachting in de buurt van de 15.000 gulden komen. Hij wordt in de loop van oktober in de showrooms verwacht. Nog een nieuwtje van Volvo: begin volgend jaar komt een geheel nieuwe personenauto met een zescilinder dieselmotor op de Nederlandse markt. Het is de eer ste motor die in Europa voor een personenauto werd ontwikkeld. De dieselmotor is van Volkswa gen. Wat op zichzelf geen verras sing kan zijn want Volvo en Volkswagen sloten twee jaar ge leden een overeenkomst inzake de ontwikkeling en levering van een dieselmotor voor personen auto's. De Japanse yen wordt duurder en dus zullen ook de Japanse pro- dukten wel duurder worden. Het lijkt een gezonde redenering, maar zij gaat niet helemaal op. Dat werd ons kortgeleden onder de neus gewreven bij de intro ductie van de nieuwe Datsun Sunny, de opvolger van de Dat sun 120Y. Nissan (de vierde auto producent in de wereld) heeft zich gehaast in navolging van Mazda en Toyota een aantrekke lijke kleinere middenklasser op de markt te zetten. Het zal tot een stevige concurrentie tussen de Japanners onderling leiden. Dat alleen al is natuurlijk voldoen de om ervoor te waken dat de prijsverhogingen niet de pan uit rijzen. Maar bij die introductie werd ons ook verteld, waarom het ondanks de stijging van de prijs van de yen met dat duurder worden niet zo'n vaart loopt. Men De nieuwe Datsun Sunny vergeet namelijk al te gemakke lijk dat dóór de hoge koers van de yen ook de inkoopsprijzen van de fabrieken die grotendeels hun grondstoffen uit het buitenland betrekken evenredig worden verlaagd. In feite hebben de stij gende yen-prijzen derhalve voornamelijk betrekking op de in Japan toegevoegde waarde. "Vandaar dan ook dat de stijging van de prijzen van Japanse pro- dukten veel minder sensationeel is dan men zou verwachten en tot nu toe zelfs gelijke tred heeft ge houden met de prijsstijging van de Europese concurrentie wiens produkten ook een stijgehde tendens blijven vertonen", aldus de woordvoerder van Datsun Nederland, waarvan het hoofd kwartier in Lisse is gevestigd. Hij voegde daaraan toe dat een au togigant als Nissan zeker niet be reid zal zijn een belangrijke markt als Nederland door tijde lijke buitensporige veranderin gen van valutawaarde te laten schaden. Zelfs niet als dat van fa briek en importeur gedurende enige tijd wat opoffering zou ver gen. Dat die prijzen niet zo sterk oplo pen meende hij ook te kunnen bewijzen uit de prijskaartjes die op de Sunny zijn geplakt. Een wagen die groter en stiller is dan zijn voorgangers en ook minder onderhoud vergt. Deze wagen zal in acht versies verkrijgbaar zijn. De goedkoopste gaat 12.300 gul den kosten en voor de duurste coupé moet 15.250 gulden wor den neergeteld. En dat vindt men bij Datsun bij de huidige markt verhoudingen niet te duur. Extra, een nieuw weekblad. Met een nieuwe formule en een bijzondere naam. Voor mensen van vandaag de dag. Extra is het weekblad dat wil informeren en N onderhouden. Dat zal signaleren en kritiseren. Goedkoop en schaamteloos effectbejag als onvolwassen terzijde zal schuiven. De mens in zijn waarde zal laten. WAAR EEN WIL IS, IS EXTRA. Het is geen toeval dat Extra in het eerste nummer zoveel aandacht besteedt aan een vrouw die dit jaar haar 30-jarig jubileum viert: Hare Majesteit Koningin Juliana 30 jaar op de troon! Speciaal om ons respect te tonen voor deze vrouw die een van de zwaarste taken in dit land met zoveel verve vervulde liet EXTRA een 'kroon' van 'n juweel ontwerpen. Vul deze bon in en u ontvangt 4 EXTRA'S gratis in de bus. Ja, ik wil EXTRA 4x gratis! Plaats (postc.): Extra lezers krijgen de groeten van Deborah Harry. Beter bekend als de bleekwater blonde Blondie, de zangeres van de popgroep Blondie. Een Extra-team zocht dit nieuwe fenomeen op in haar Newyorkse omgeving, en maakte een boeiend en kleurrijk portret van haar. jaarabonnement a f 83,50 halfjaarabonnement a f 44,50 kwartaalabonnement a 24, hokje van keuze zo)^aankruisen Deze bon in open envelop, zonder postzegel sturen EXTRA antwoordnummer 627, 1000 PA Amsterdam. Tel.: 020-585 3195 Extra besteedde maanden van onderzoek aan bepaalde figuren die Het Westland en andere delen van het land terroriseren. Eerzame tuinbouwers worden door één man en zijn medewerkers tot de bedelstaf gebracht. Justitie kijkt nog toe. Wat een revanche van het eerste gevecht Ali- Spinks had moeten worden, zal niet meer dan een farce zijn. In plaats van een nieuw gevecht te beginnen, zullen de heren bij het luiden van de eerste bel, in feite hun 16e ronde ingaan. Maar er wordt niet minder om verdiend. Zoudt u de wekker eigenlijk wel zetten? Tientallen Nederlanders zochten en vonden hun heil bij eeuwenoude piramides. Aan deze bouwwerken wordt een mysterieuze genezende kracht toegeschreven. Extra ontdekt en onthult de geheimen. Verder in Extra. Kleintje Extra, de speciale kinderrubriek. De mens kreeg in de loop der tijden een 'Roodkapje'-complex opgedrongen. Daardoor wordt de wolf, volkomen ten onrechte, met uitroeiing bedreigd. Jammer, want de wolf is een zeer sociaal dier dat mensenliefde bepaald niet schuwt. Dat begint meteen al goed! U mag zélf kijken wat u van EXTRA vindt, want de eerste vier nummers zijn gratis. U kunt later beslissen of u abonnee wordt. Vul daarom de bon in!

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 31