'Leiden laks bij koop-onderzoek' e/efse agenda Opzijhier hebben we 25 jaar op gewacht Lezers schrijven Nieuw clubgebouw in Zoeterwoude gereed ie komt in Leiden kijken naar aanpak van het "zwerfvuil" Gegevens over plaats voor Miro blijven uit LEIDEN - Het onderzoek naar de toekomst van winkelcen tra in de omgeving van Leiden dreigt bemoeilijkt te wor den door de trage en weigerachtige houding van de ge meente Leiden om voldoende informatie te verstrekken. Dat bleek gistermiddag uit de woorden van de onderzoeks groep die al een deel van de resul taten presenteerde. Bij de opzet van het kostbare on derzoek werd ervan uitgegaan dat bekeken zou worden wat het- effect is wanneer aan de Ples- manlaan een Miro wordt geves tigd. Toen het onderzoek al aan de gang was sprak de Leidse raad in een motie uit, dat op die plaats in elk geval geen Miro-vestiging zou mogen komen. Verzoeken aan de gemeente Leiden om aan te geven waar dat wél zou kunnen bleven volgens de onder zoekers steeds onbeantwoord. Gevolg is nu dat dat gedeelte van het onderzoek in de lucht blijft hangen en weinig realiteitswaar de heeft. Ook zou een variant worden onder zocht waarbij ervan uitgegaan wordt dat in de Leidse binnen stad een aantal maatregelen wor den getroffen. De gemeente Lei- den zou voor een dergelij k onder zoek de nodige gegevens ver strekken. Pas dezer dagen zijn die gegevens bij de stuurgroep binnengekomen. Rijkelijk laat. Afscheid in raad Leiderdorp LEIDERDORP - In een feestelijke raadsvergadering werd gister middag afscheid genomen van de zeven leden die de Leiderdorpse gemeenteraad gaan verlaten: wethouder Drenth (PvdA), Wil- lems (PvdA), Van den Wijngaard (DS'70), Reugebrink (PCG) en de WD'ers Dop en Dittmar. De scheidende raadsleden, die zelf met geschenken werden overla den, boden de nieuwe gemeente raad een zilveren kandelaar voor zes kaarsen aan. Wethouder Tichler die haar wethouderszetel voor een plaats in de raad gaat verruilen, deed gebaksbordjes cadeau. Of deze geschenken ook zullen worden aanvaard zal de nieuwe raad in een volgende ver gadering nog moeten uitmaken. Bovendien is gebleken dat de ge gevens niet erg actueel zijn. Zo ontbreekt bijvoorbeeld het ge geven dat aan de Langegracht eind van dit jaar het koopcen trum met een Digros-vestiging zal worden geopend. En gezien het feit dat het hier om een om vangrijke zaak gaat, die zeker het koopgedrag van de Leidenaar zal beïnvloeden, zullen de uitkom sten van het onderzoek zonder dit gegeven een onzuiver beeld ver tonen. Volgens de stuurgroepleden heeft Leiden nog slechts enkele dagen de gelegenheid om het verzuim goed te maken. Dan zal' het on derzoek zover zijn dat geen nieu we gegevens meer toegevoegd kunnen worden. De stuurgroep kan niet eigenmachtig het koop centrum in het onderzoek ver werken, omdat dat de bevoegd heid van de gemeente is en men bovendien niet precies op de hoogte is van de omvang van het koopcentrum. Komt Leiden te laat met de gege vens dan is het nog wel mogelijk later een apart onderzoek te ver richten, maar dan zal daarvoor enkele duizenden guldens op ta fel moeten worden gebracht. Eindelijk kon dan wethouder Verboom gisteren aan de Rooseveltstraat de eerste kruiwagen beton storten i een gebouw van waaruit het onderhoud van 5000 Leidse woningen zal worden geregeld Nieuw gebouw voor onderhoudsdienst van 5000 Leidse woningwet-huizen Politie "De politie is niet buiten haar boekje gegaan volgens minister Tuynman". Dit stond kort gele den in een artikel in deze krant. Minister Tuynman heeft dit geantwoord op kamervragen naar aanleiding van het oppak ken van 5 jongeren die stencils bij Endegeest uitdeelden over wan toestanden aldaar. Het is zo langzamerhand al bekend dat klachten over politie vaak in de doofpot terecht komen. Het is schijnbaar normaal dat als je met de politie meegaat met de toezeg ging dat het voor even is en alleen voor wat uit te zoeken je toch in de cel terecht komt. En we pas in de cel te horen hebben gekregen dat we aangehouden waren. Dui delijk is maar weer dat sommige (politie) mannen niet te vertrou wen zijn. Ondertussen blijkt ook nog dat de inhoud van het stencil wel dege lijk waar was. Dit blijkt uit uit spraken van dir. Mojet van Ende geest. Overigens hebben wij nog steeds niets gehoord over de aanklacht. Als we bellen om te vragen hoe het ermee staat, krijgen we te ho ren dat men dat niet aan ons kan vertellen. We hebben er niets mee te maken volgens hen. Het onderzoek of het om smaad ging (de aanklacht) is mi weer bij de politie in Oegstg(%t terug, omdat het on voldoenaeauidelijk Wij vragen ons af hoe grondig het onderzoek is geweest. Volgens minister Tuynman was niets fouts gebleken. Het gekke is, dat wij niet hebben gemerkt van het onderzoek, wij zijn er niet over gehoord. Daarom vonden we het nodig om via deze brief wat meer duidelijkheid te geven, hoe be trouwbaar dit soort werk gedaan wordt. Namens de KWJ, Noordeinde 2a Leiden Dinie Craane, Marleen Willekens, Ella Koning, Atty Brobbel, Arie Brobbel. r Het bibliotheek-gedeelte in het Zoeterwoudse verenigingsgebouw aan de Oranjelaan. LEIDEN - Gistermiddag is aan de Rooseveltstraat de eerste kruiwagen beton gestort voor een bedrijfs gebouw voor de Centrale Technische Dienst van vier Leidse woningbouw corporaties. Wethouder Verboom (volkshuis vesting) die deze officiële hande ling verrichtte had er duidelijk zin in: "Opzij, hier hebben we 25 jaar op gewacht", riep hij. De CTW (vorig jaar zomer opgericht door de Prot. Chr. Woningbouw vereniging, De Goede Woning, De Tuinstads wijk en Ons Doel) gaat voor deze woningbouwver enigingen het onderhoud van een kleine 5000 woningen verzorgen. Voorzitter Laman van het stich tingsbestuur zei dat een jaren lange wens van de woningbouw verenigingen in vervulling is ge gaan. Hij betreurde het echter dat het niet tot een totale bundeling van krachten van alle woning bouwcorporaties is gekomen. Pogingen voor de oprichting van een dienst voor alle negen Leidse woningbouwcorporaties zijn in het verleden stuk gelopen. Voor zitter Laman zei wel goede hoop te hebben dat twee corporaties die nog geen deel uitmaken van de samenwerking, Ons Belang en De Eendracht, tot de CTW zullen toetreden als de centrale dienst enige tijd draait. De CTW gaat zich voorlopig alleen bezig houden met het onderhoud van de woningen. Het voordeel Ook met postkantoortje COMMISSIE ENDEGEEST LEIDEN - Bij de instelling van een bestuurscommissie voor het psy chiatrisch ziekenhuis Endegeest in Leiden mogen de ouderver eniging van "Voorzorg" en depa- tièntenraad een vertegenwoordi ger voordragen. Dit heeft de Leidse gemeenteraad donderdag besloten. In de krant van gisteren werd abu sievelijk gemeld dat het voorstel van PPR-raadslid Van Oosten om de oudervereniging en de patiën- tenraad vertegenwoordiging te geven in de bestuurscommissie door de gemeenteraad was afge stemd. De raad nam dit voorstel echter zonder hoofdelijke stem ming aan. De gemeenteraad stemde juist het voorstel van wethouder Ooster man in grote meerderheid af om deelname van de oudervereni ging en de patiëntenraad in de .bestuurscommissie nog aan te houden en eerst op zijn moge lijkheden te onderzoeken. ZOETERWOUDE - Het vereni gingsgebouw aan de Oranjelaan in Zoeterwoude is bijna klaar. Maandag nemen de verschillen de verenigingen het nieuwe ge bouw in gebruik. Met invalide bezoekers is bij de bouw van dit centrum rekening gehouden. Voor hen zijn enkele parkeerplaatsen gereserveerd. Verder is het hele gebouw drempelvrij gemaakt en zijn twee aangepaste toiletten aan gebracht. Eén van de belangrijkste ruimtes in het nieuwe verenigingsgebouw is de sportzaal, waar échter nog wel wat aan geknutseld moet wor den. De sportzaal kan door mid del van een vouwwand in tweeën worden gedeeld. Daardoor ont staan twee gymnastiekzalen, die gelijktijdig gebruikt kunnen worden. De dan ontstane afzon derlijkeruimtes hebben namelijk elk een eigen materialenruimte en eigen kleed- en wasgelegen heid. De zalen in het Zoeterwoudse ver enigingsgebouw krijgen namen die herinneren aan het 'Rijke Zoeterwoudse Leven'. Namen van vroegere café's of uitspan ningen. Zoals "Het Witte Huis", "Ik Leer Nog", "Muskadel" en 't Schippershuis". Deze zalen zul len worden gebruikt door drum band "De Rijntamboers", de plaatselijke EHBO-afdeling en de zangkoren. Daarnaast zijn ze be schikbaar voor recepties, waar door weer wat geld in het laatje komt. In de ontmoetingszaal staan vol doende tafels en stoelen om el kaar in een ontspannen sfeer te treffen. Een sfeer, waartoe de bar en twee biljarts bijdragen. In het nieuwe gebouw krijgt ook de voormalige jeugdbibliotheek, daarvóór gehuisvest boven "De Drie Eendjes", zijn plaats. Hier toe in staat gesteld door de grote re ruimte wil men nu uitgroeien tot een volledig informatie- en uitleencentrum. Er is al een aar dige collectie nieuwe boeken aanwezig voor jong en oud. De oude boeken zijn grotendeels op de rommelmarkt van de hand ge daan. Ook de kabouters en gidsen komen in het verenigingsgebouw aan hun trekken. Zij gaan beschik ken overeen eigen ruimte die vier ochtenden per week dienst doet als peuterspeelzaal. Peuters De peuters waren overigens de eer sten die van het nieuwe gebouw gebruik zijn gaan maken. Afge lopen maandag drentelden zij al in de speelzaal rond. Evenals een lagere schoolklas die voor acht tot tien weken onderdak in het gebouw heeft gevonden. De kantorenruimte die verder nog aanwezig is wordt gebruikt door een fysiotherapeut, een verte genwoordiger van de Stichting Midden Rijnland (maatschappe lijk werk) en een gemeentekas sier. Een postagentschap bij de ingang completeert het geheel. Het is nog niet bekend wanneer dit postagentschap in gebruik zal worden gesteld. LEIDEN - Een delegatie van het ministerie voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne heeft gisteren een bezoek gebracht aan Leiden. Het drietal be zocht de wijk Pancras uit nieuwsgierigheid naar de "anti-zwerfvuil actie" die daar op dit moment gaande is. Vervolgens bezocht het drietal de tentoonstelling "Zwerfvuil en milieu" in het pand Rapenburg 48. De delegatie bestond uit ambte naren van de sector afvalstof fen van het ministerie voor Volksgezondheid en Milieu hygiëne. De ambtenaren ver telden verrast te zijn door de serieuze aanpak van het zwerfvuiUprobleem in de Sleutelstad en door het grote aantal mensen dat bij de actie tegen het zwerfvuil betrokken Zoals wij maandag meldden heeft de gemeente Leiden zich bij het ministerie aangeboden als experimenteerstad voor een landelijke zwerfouïl-ac- tie. "Hetgeen wij hier in Lei den hebben gezien ervaren we als zeer positief en zullen we zeker laten wegen bij de be sluitvorming omtrent het aanwijzen van experimen teergemeentes", zo liet het ge zelschap bij zijn vertrek uit Leiden weten. van een eigen dienst voor de wo ningbouwverenigingen is dat men de bewoners sneller kan helpen en goedkoper uit is. Men is dan praktisch niet meer aan gewezen op derden. Voorzitter Laman: "We willen vooral het klachtenonderhoud in de toe komst gaan voorkomen door het preventief onderhoud van de woningen op te voeren. Daar zullen wel enkele jaren voor no dig zijn voor het zover is. In een later stadium hopen we ook ad viezen aan de corporaties te gaan verstrekken over renovatie van woningbouwcomplexen", aldus de heer Laman. Meeslepend orgelconcert LEIDEN - Wim v. d. Reijden, orga nist van de Lokhorstkerk, heeft z'n luistervriendenkring ge maakt. Zijn programma in de niet onaardig bezette Pieterskerk deelde zich in twee: barok met uitlopers naar het hooggalante rococo en stukken van de eigen De barok-teststukken werden Bach's zesstemmig Ricercar en Böhms oudere Praeludium, Fu ga, Postludium. Een vreemde gewaarwording het ostinale, wat dansant-pedaal bij Böhm een as sociatie te horen verwekken met- Stravinski's Petroesjka (Jan Klaasken). Uit Bach's tijd ver scheen nog Walther's Koraal- voorspel "Herzlich". Ik heb in die composities wel eens wat gemist de onverbiddelijk strak doorgaande barokke moto rische beweging, zowel in tempo als in greep op de toetsen. Nadien evenwel ontpopte zich de speler als meeslepend speelman. Alvast in de Fantasia a gusto italiano van Bach's leerling Krebs. Die fanta sie maakt meer de indruk van een lied-transcriptie op een poezellief klein orgel en nadert Mozart. De verstandhouding organist- trompettist sprak door in iets uit zonderlijks: een "Echo voor Trompet" van V. d. Reijden's hand voor Schrijver solo. Vogel leven, Tremoleren bijv. Het slotnummer "Tu es Petrus" (de. zinspeling op het griekse en la- tijnse petra voor rots), van de Noor Knut Nystedt mag een "monumentaal orgelwerk" he ten, al heb ik er voor mij niets nieuws in gevonden. De taal is veelal gekruid, de toon bij wijlen wrang, zelfs dramatisch. Gebrui kelijke improvisatieloopjes zijn er in te vinden. De expressie is goeddeels dwin gend. Bij bekenden na afloop Het is de bedoeling dat het sport- gedeelte zaterdag 16 september helemaal klaar is. Die dag zullen de gebruikers van d it deel van het nieuwe gebouw, zoals gymnas tiekvereniging Meerburg, de ta feltennisvereniging, badminton vereniging en enkele bedrjjfs- sportverenigingen, nadere in structies in ontvangst nemen over het gebruik van deze ruim tes. Diezelfde zaterdag 16 september wordt open huis gehouden. Dan kan ieder die een kijkje in het nieuwe gebouw wil nemen daar terecht. Het open huis wordt la ter, 14 oktober, nog eens her haald. Til Gardeniers, minister van cul tuur, recreatie en maatschappe lijk werk, zal het ontspannings centrum op donderdag 19 okto ber officieel openen. 'IK HOOR DIT GRAAG NA 40 JAAR VAN ZWOEGEN LEIDEN - Een stortvloed van mooie woorden viel gemeente-amb tenaar H. Akse gistermiddag ten deel op de receptie die het ge meentebestuur hem gistermiddag aanbood ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum. De heer Akse is 40 jaar in overheidsdiensten 25 jaar in dienst van de gemeente Leiden, de laatste jaren als administrateur van de af deling Volkshuisvesting. De heer C.H. Hins, hoofd van deze af deling, noemde Akse een bekwaam man met een enorme inzet die voor een goeie zaak graag op de barricades staat. Akse werd algemeen afgeschilderd als een kleurrijke en strijdbare figuur en als een hooggeschatte collega. Wethouder Verboom (volkshuisvesting) zei dat de heer Akse er voor had gezorgd dat hij als wethouder niet te vaak op zijn bek viel, en niet teveel fouten maakte. Hij prees Akse om zijn vast houdendheid om op het ministerie in Den Haag voor renovatie te pleiten. "Akse zou eigenlijk actie moeten heten, want zijn acties in het belang van de gemeente liegen er niet om", aldus Verboom De heer Akse kreeg van wethouder Verboom een gouden speld aangeboden en als extra cadeau van B en W een gouden horloge. In een dankwoord zei de heer Akse: "Ik ben niet de man die u schildert, maar ik hoor het wel graag na 40 jaar gezwoeg". ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1978. ZATERDAG Pieterskerk, antiekmarkt 9.30-17 uur. Jeugdhonk De Zolder, Morsweg 114, jeugdschaaksoos (>1-15 jr.) 15 uur. Groenoordhallen, Willem de Zwijger laan, veetentoonstelling. Maredijk, open huis nieuwe speeltuin gebouw vanaf 14.30 uur. Volkshuis, Apothekersdijk 133 optreden kindercircus Atleta en open huis voor kinderen. Roomburg-complex, Vlietweg, feestdag Leidse Bond voor amateurtuinders, van 9 tot 20.30 uur. Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, open middag 14-17 uur. ZONDAG Leidsche Hout, openluchttheater met o.a. Matragoth, poppentheater, volks dansen en Ramshackle Stringband, vanaf 13 uur tot 17 uur. Horsten, Wassenaar, natuurwandeling IV, 14 uur. Antonius Clubhuis, Mare 43, dansen 20-23 uur. Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids poppentheater 14.30 uur, tel. 125802. Café de twee Spieghels, muziekpro gramma 15 uur. MAANDAG Academiegebouw, Rapenburg, opening Kjjkhuis, Vrouwenkerkkoorstraat 17, film "the big sleep". Ontmoetingscentrum hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen, di. van 10.30 tot 12.30 uur. Stadhuis, burgerzaal, afscheid wethou der M. van Aken, 20-21.30 uur. ARTSEN Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst waargenomen van za terdag 10 uur voorm. tot zondag 24 uur door de volgende artsen: wijk 1 (Mors- wegkwartier, noordbinnenstad, noor derkwartier en Groenoord) H. C. Jasper- se Witte Singel 72, tel. 124961; wijk 2 (Kooi en Meren wijk) H. A M. M. Meyer, Stokroos 1, tel. 122113; wijk 3 (Waard, Professorenwijk, Tuinstadwijk en zuid binnenstad) F. F. W. Kehrer, Burggra- venlaan 1, tel. 125820; wijk 4 (Zuid-West en Haagwegkwartier) zaterdag W. Schellekens, Paganinistraat 24, tel. 764035; zondag hr. Roos, tel. 766123. Leiderdorp - O. du Ry-van Beest Holle en N. P. Hennink, Vlaskamp 16, tel. 891100 (zaterdag en zondag spreekuur van 12.30-13 uur). Oegstgeest - E. J. Roelants, Frans Hals laan 10, tel. 153747. Voorschoten - Zaterdag A. J. E. Tromp, De Savornin Lohmanplantsoen 33, tel. 071-762159; zondag W. I. M. v. Dam, Pa- lestrinalaan 29, tel. 3960. Warmond - L. J. H. Lempers Churchill- laan 13, Voorhout, tel. 02522-10140. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 1 tot 8 september door apotheek. Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, Leiden, tel. 120502 en apotheek Beker, Lijtweg 4, tel. 155482. Indien het 's avonds na 11 uur niet meer mogelyk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men uitsl. voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v. d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond -T. Miedema, Kagerplein 307 Sassenheim, tel. 02522-10542. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 19.30 tot 8 uur en tijdens het weekend doorlopend van vrijdagavond tot maandagmorgen. Vertrouwelijk. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. In de maanden juli en augus tus uitsluitend di. en do. geopend. Dierenhulpdienst bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18 00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f155,50 Jaarabonnement Per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden by voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2