Rusland wil geen boze wolf zijn Controle op doping strenger dan ooit CS) „Bij ons niet op iedere hoek een soldaat" ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1978 "Zowel de deelnemers aan de Olympische Spelen in Mos kou als de toeschouwers zullen zich volledig veilig voelen, hoewel er geen tot de tanden gewapende soldaten op elke hoek staan zoals in Montreal het geval was." Dit citaat, gehaald uit een artikel over de Olympische Spelen van het Russische persagentschap Novosti, is een bewijs van de zelfverzekerd heid waarmee de Russen het veiligheidsvraagstuk tegemoet treden. Men heeft er alle vertrouwen in dat een drama zoals in 1972 in München - toen een aantal Israëlischè sportlieden werd gedood - zich niet zal her halen. Het Olympisch comité heeft een speciale commissie ingesteld die zich bezighoudt met de veiligheidsmaatregelen. Deze commissie heeft al contact gehad met Duitse en Franse deskundigen op het gebied van terreurbestrijding. Nikolaj Lubomirov, lid van het Olympisch comité: "We zijn gedwongen streng te zijn bij de aankomst van onze gasten. Aan de grens zal intensief gecontroleerd worden op het bezit van wapens. In ons land zijn namelijk geen pistolen en dergelijke te koop." Toeristen Bij de Spelen worden 600.000 toeristen verwacht, van wie er 300.000 uit het buitenland komen. De buitenlanders komen in drie groepen van steeds 100.000 mensen. Deze groepen zullen een week blijven. Men zal dus niet in de gelegenheid zijn om de drie weken durende Spelen van begin tot eind mee te maken. Van de in totaal 6V2 mihoen.kaartjes die voor alle sportevenementen tesa- men worden uitgegeven is 30 procent voor de buitenlandse toeristen gereserveerd. Tijdens hun 7 dagen durend verblijf kunnen de buiten landers zes tot acht sportwedstrijden bijwonen. Viktor Boichenko, hoofd van het bureau voor toerisme van het ministerie: "Ter Vergelij king: in Montreal mochten de Russische toeristen in totaal maar hooguit drie wedstrijden zien." Er moet nog heel wat werk worden verzet, maar Boichenko is ervan overtuigd dat het de Russen lukt de bezoekers van de Olympische Spe len een passende ontvangst te bieden. Ze worden ondergebracht in eerste klas hotels, toeristenhotels en jeugdherbergen. De Moskouse ho tels hebben op dit moment gezamenlijk 50.000 bedden. In juli 1980 is dit aantal opgelopen tot 82.000. De toeristen krijgen een volledig verzorgd programma aangeboden inclusief slaapplaatsen, maaltijden, excursies, culturele ontspanning, vervoer naar de stadions, enzovoorts. Er staan ruim 5.000 gidsen en vertalers klaar die gezamenlijk 30 talen spreken. Journalisten Moskou verwacht in totaal 7.400 journalisten te kunnen begroeten, onder wie 3800 radio- en tv-mensen, 3200 vertegenwoordigers - vende pers en 400 fotografen. Dat- zijn München en 300 mee landen. Naast het grote perscentrum aan de Zubovsky-boulevard, wordt in elk stadion een klein perscentrumpje ingericht met alle noodzakelijke ap paratuur zoals telefoon, tv-monitoren, kopieerapparaten, schrijfmachi nes, donkere kamers voor de fotografen, enzovoorts. In het grote pers centrum is een zaal met apparatuur, die onmiddellijk alle Russische I informatie in vijf talen verwerkt. In het perscentrum komen verder een restaurant, een café, bars, een post kantoor, een geldwisselkantoor en een medisch bureau. Het Russisch Olympisch comité heeft de journalisten trouwens nog een speciale ser vice te bieden. De pers kan tijdens de Spelen rechtstreeks naar alle grote steden in de wereld bellen. Een journalist kan düs op elk gewenst mo- I ment telefonisch contact hebben met zijn redactie zonder dat hij uren op verbinding hoeft te wachten. Een tekening het hotelcom plex bij het Iz- mailovo Park, dat 10.000 bedden zal tellen. Als het ge reed is zal het het grootste hotel complex van Eu ropa zijn. w.de schrij- ^aVlMJu ci in totaal 800 meer dan in Montreal. De journalisten komen uit 135 Russische ballen zijn net zo goed' "Er is geen land ter wereld dat ab soluut alle materialen, die nodig zijn voor de Olympische spelen, zelf kan maken. Bovendien ver plichten de reglementen van het Internationaal Olympisch Co mité ons om bepaalde spullen van particuliere firma's uit het buitenland te kopen. Dat zijn de twee redenen waarom wij sa menwerken met enkele wester se firma's "Maar ik moet eerlijk zeggen dat ik de noodzaak ervan niet inzie. Het IOC heeft ons bijvoorbeeld verplicht om de ballen voor het basketbal van een Japans be drijf te kopen. Dat zijn de beste, zegt het IOC. Maar voor mij zijn onze Russische ballen net zo goed. De apparatuur voor de tijdmetingen wordt geleverd door Swiss-Timing. Dat moet van het IOC. Maar onze klokken zijn beter. Wij leveren nota bene de onderdelen aan Swiss-Ti ming!" Aldus Nikolaj Lubomirov van het Olympisch Comité. Hij reageert daarmee op berichten in de wes terse pers dat de Russen niet in staat zouden zijn geschikt wed strijd-materiaal te maken. Vol gens Lubomirov is dat onzin. Slechts 5% van het materiaal dat in 1980 in Moskou wordt ge bruikt komt uit het westen. Bij na een kwart van het overige materiaal komt uit de Oostblok landen (voornamelijk Polen, DDR en Hongarije). De Russen zelf produceren dus bijna 75% van de spullen die bij de wed strijden worden gebruikt. Lu- bomiurov: "Wij zouden zelf best meer kunnen maken, maar waarom zouden we niet profite ren van spullen die in andere landen worden gefrabriceerd? Het heeft geen zin zelf nieuwe dingen te ontwikkelen als ze al op de markt zijn". Onder de wes terse firma's die aan het Olym pische Comité leveren zijn drie Franse, twee Japanse, een Ita liaans, een Brits en een Zwitsers bedrijf. In Tallinnop korte afstand van de Finse hoofdstad Helsinki, worden de zeilwedstrijden gehoudenDe bouw van de accommodatie vordert gestaag. Maar bij deze bedragen horen wel enige kanttekeningen. Een groot deel van het geld dat de Russen hebben be steed aan de bouw van de Olympische accommodatie wordt namelijk niet op de post 'Olympische kosten' op gevoerd. De meeste bouw werkzaamheden waren al op genomen in het vijf-jarenplan van Moskou dat van 1976 tot 1980 duurt. Door de Spelen wordt een aantal werkzaam heden misschien wat sneller (en wat luxueuzer) uitge voerd, maar alle gebouwen zijn nodig voor de ontwikke ling van de stad. Ook de re constructie van de straten en de spoorwegen zat al in het Naar verwachting 2,/a miljard tv-kijkers zijn op zater dag 19 juli 1980 getuige van een historisch moment als voor het eerst in de geschiedenis de Olympische vlam in een socialistisch land wordt ontstoken. Plaats van handeling is het 103 duizend plaatsen tel lende Lenin-stadion in Moskou, waar de fakkel na een tocht door Griekenland, Bulgarije en Roemenië om plusminus 16.00 uur Nederlandse tijd wordt bin nengebracht. 'De USSR heeft de moderne Olympische Spelen altijd ge steund en zal dat ook blijven doen", zei Leonid Brezjnev - secretaris van de communis tische partij en als zodanig de leider van de Sowjet-Unie - in 1976 tegen leden van het In ternationaal Olympisch Co mité. "Het Sowjet-volk be reidt zich voor op de Olympi sche Spelen in Moskou in 1980 en zal alles doen om de spelen tot een groot succes te maken. Het Sowjet-volk zal frisse impulsen geven aan 'de prijzenswaardige ideeën over vrede en vriendschap". Verheugende woorden van Rusland's sterke man. Maar ook woorden die in de wes terse wereld met de nodige korreltjes zout worden ge nomen. Sceptisch als we zijn tegenover alles wat met de Sowjet-Unie te maken heeft verwachten we spelen die zullen worden beheerst door communistische propagan da. "De Sowjet-Unie zal de spelen ondergeschikt maken aan haar politieke ideologie", voorspellen westerse critici. de weerspiegeling is van de Russische opvattingen - on voorwaardelijk te steunen. De tweede groep vijanden be staat uit hen die "omwille van hun eigen streven om de we reld te overheersen" de spe len willen boycotten. "Ik wil er de nadruk op leggen dat de Sowjet-Unie de sport en de politiek nooit heeft ver mengd. Ze heeft de ping pong politiek altijd afgewe zen", meent Mikhail Efimov. Dat de Olympische spelen nu voor het eerst achter het ijze ren gordijn worden gehouden betekent volgens Efimov niet dat er vanzelfsprekend geen problemen zullen zijn. Maar hij is er wel van overtuigd dat het organisatiecomité in Moskou veel minder moei lijkheden behoeft te over- h dan anderen bij voor- Roodkapje Het Dynamo-stadion, het oudste van Moskou, wordt gemoder kwalificatiewedstrijden. Het biedt plaats aan 53.000 toeschouwer erd. De voetballers spelen 1 In Tijdens de Olympische spelen in München in 1972 won de Finse atleet Lasse Viren op magistrale wijze de 10 kilometer. Vier jaar later deed de magere politieman opnieuw de wereld versteld staan door in Montreal zowel de 5 als de 10 kilometer op zijn naam te brengen. Een superpreslcctie' riepen de toeschouwers: 'doping' oordeelden de kenni collega-hardlopers. De sportwereld lijkt rj der doping te kun Terwijl de medici bonzen proberen h bruik te bestrijden, worden steeds maar weer nieuwe middeltjes njaloer en beslaan. 1 sportbond- dopingge- uitgevonden die de sportman/ vrouw tot betere prestaties moe ten brengen. Vladimir Klykov, lid van het Rus sisch Olympisch Comité en vice- voorzitter van het anti-doping comité, gelooft dat de Russen vol doende apparatuur hebben om de sporters die tijdens de Spelen hun heil willen zoeken in doping, af te schrikken. In 'Olympiade', het maandblad van het organisatie comité. schrijft hij: "Op dit mo ment kunnen onze specialisten zestien keer zo j j steroïde-analysl Montreal. En o nog druk bezig 0 nabole maken als in e mensen zijn. te onderzoeken hoe het nog sneller kan". Een speciaal laboratorium voor de normale doping- en anabole ste- roïdecontroXe wordt gevestigd in een gebouw aan de Kazanov- straat. De apparatuur voor de hormonen-controle wordt opge steld in het Olympisch dorp. In alle Olympisch stadions zullen dopingcontrole-kamers worden \ngerichl. Vladimir Klykov: "De dopingcon troles in Moskou zullen strenger en uitgebreider zijn dan op alle voorgaande Spelen. Maar toch is dit het enige onderdeel van ons programma waarbij we graag negatieve resultaten halen 'Als je die mensen hoort praten denk je meteen aan het sprookje van Roodkapje dat werd opgegeten door de boze wolf. Dit keer zal de Olym piade het slachtoffer worden, beweren die mensen. Maar ik kan iedereen verzekeren dat niemand in Moskou de witte Olympische vlag rood zal gaan verven", aldus Mikhail Efimov van het Russische persagentschap Novosti. artikel over de Moskouse spelen doet Efimov - die de zomerspelen van Tokio in 1964 en Montreal in 1976. als mede de winterspelen van Sapporo in 1972 bijwoonde - een felle aanval op de "open- jlijke en heimelijke vijanden van de Moskouse Olympia de". Hij verdeelt ze in twee ca tegorieën. De eerste groep bevat de mensen die bang zijn dat de Sowjet-Unie de Spelen zal gebruiken voor politieke doeleinden en de politiek de sport zal verslinden zoals de boze wolf met Roodkapje deed. Efimov gelooft dat die mensen geen been hebben om op te staan, omdat de Sowjet-Unie er altijd blijk van heeft gegeven de Olympi sche idee - dié in grote lijnen Olympische Spelen "Ik kan me niet voorstellen dat je in Moskou .situaties mee maakt zoals in Montreal toen de openingsceremonie werd gehouden in een nog niet af gebouwd stadion, de toe gangswegen naar de sport stadions maar voor de helft aangelegd waren en de on dergrondse roltrappen in het Olympisch dorp eruit zagen als een skelet van een of ander uitgestorven diersoort omdat ze niet op tyd gemonteerd konden worden. Ik kan me nog goed de paniekerige ver halen herinneren in de Cana dese kranten. Omdat de leve ranciers en de bouwers van de sportcomplexen steeds maar weer hun prijzen opschroef den dreigde op een gegeven moment de hele Olympiade afgelast te worden". Deze toestanden, door Efimov met enig leedvermaak ge schetst, zullen in Moskou in derdaad niet voorkomen. De 22e Olympiade zal een van de best georganiseerde sport- feesten uit de geschiedenis worden; daar kun je vergif op innemen. Bovendien zal het naar verhouding een van de allergoedkoopste Olympia des worden. De kosten wor den geraamd op bijna drie kwart miljard gulden. Ter vergelijking: München '72 kostte ruim twee miljard, Montreal '76 bijna vier mil jard gulden. vat. Bestemming Alle 'Olympische' gebouwen hebben een bestemming voor na de spelen. Het Olympisch dorp bijvoorbeeld wordt na juli 1980 een gewone woon wijk en zal er ook praktisch net zo uitzien als alle andere nieuwbouwwijken in de grote Russische steden. Het bestaat uit achttien flatgebouwen van zestien verdiepingen. Op de begane grond zijn allerlei voorzieningen zoals restau rants, bars, winkels, biosco pen en theaters, een zieken huis en uiteraard een groot sportcomplex voor de trai ningen. Na de spelen kunnen er 14.000 Moskovieten wonen, voornamelijk in- twee- en driekamerwoningen. Dan zullen ook enkele scholen in gebruik worden genomen. Het dorp is 107 hectare groot en is gesitueerd aan de Mi- churinski Avenue in het zuid westen van Moskou. In de grondwet is vastgelegd dat elke inwoner van de Sowjet-Unie recht heeft op woonruimte. De overheid geeft de woningbouw daarom een hoge prioriteit. Er is nog steeds woningnood - zij het in veel geringere mate dan in Nederland - maar in een koortsachtig tempo worden woonblokken uit de grond gestampt om elke Russische staatsburger een dak boven het hoofd te kunnen geven. De meeste Russen krijgen dan ook redelijk snel een huis toegewezen. Des te opvallender is het - en voor de overheid is dat het bewijs dat de Olympische Spelen populair zijn bij de bevolking - dat duizenden Moskovieten die nu in aan merking komen voor een nieuwe woning, gevraagd hebben om nog twee jaar op de wachtlijst te mogen blijven staan. Ze hebben dat wachten er best voor over om straks in het Olympisch dorp te mogen gaan wonen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 27