Veteraan Tim Krabbé sterker dan Knetemann Larsen sterk van start in Tilburg WINKEL PAND Boa Van Duimen kan rol spelen bij Asser 750-races Har Meyer in halve finales bij OLTC Zege voor P/Leiden MIDDENSTAND OPGELET SEPTEMBER 1978 PAGINA 15 Daar hebben we Gerrie Knete mann. Hij woont in Brabant, maar het is 4 december 1977, hij is met vakantie een paar dagen te rug in Amsterdam en traint losjes met onze ploeg mee. Ik ga naast hem rijden, het gesprek komt op klimmen". „Jullie moeten meer lijden, viezer worden, jullie moeten als lijk op de bergen aankomen, daar beta len we jullie voor", zeg ik. „Nee", zegt Knetemann, .jullie moeten het aangrijpender be schrijven". Hij kan niet uitleggen, zomin als hij dat in kranteninterviews heeft gekund, waarom hij uitstekend kan klimmen, behalve in het hooggebergte. Ik probeer het gruwelijke uit hem te halen van het moment dat hij moet lossen, dat hij de anderen van zich weg ziet rijden. Is dat niet om te jan ken van pijn en verdriet? „Nee", zegt Knetemann. „Het is na tuurlijk jammer, maar op een ge geven moment gaat het niet meer. En als het niet meer gaat, ben je gelost. Peqh gehad. Je moet dat niet romantiseren". De renners Bovenstaand fragment komt voor in De Renner van Tim Krabbé. Ik heb het al eerder geschreven: het beste sportboek dat ooit in de Nederlandse taal geschreven is (geen geringe uitspraak voor ie mand die jarenlang Temidden der Kampioenen en Mysterieuze krachten in de Sport, van Joris van den Bergh als zijn sportbij- bels heeft gehanteerd), maar te gelijkertijd een literair meester werkje, dat over honderd jaar nog gelezen zal worden. Het aardige is dat de alzijdigheid van De Ren ner ook kennelijk door de lezers erkend wordt. De Renner staat al enkele maanden op de Top Tiën bestsellerslijst van de Haagse Post, waarop alleen literatuur een kans pleegt te maken, maar ik hoor ook steeds van niet in sport geinteresseerde vrouwen van wel in sport geinteresseerde mannen die De Renner in èèn adem heb ben uitgelezen. Tim Krabbé merkt ook herhaaldelijk dat de renners zelf De Renner ook lezen. Toen hij een paar weken geleden in Hardegarijp in Friesland bij de lièfhebbers en veteranen (vol gend jaar wordt hij 35 jaar, een veteraan) een ronde van 45 km meereed in het soort weer waarin veel kustvaarders in de golven plegen onder te gaan (duistere lucht, bliksem en donder, stro mende regen), citeerde een van de renners een uitspraak van de verzorger van Tour de France winnaar Charly Gaul: „Lekker weertje, jongens, veel zuurstof in de lucht!". Waar dat op slaat, moet u zelf op bladzij 103 maar opzoeken. In Hardegarijp eindigde Tim Krab bé als vyfde. Toen hü de eerste twee ronden op kop de meet bij de speakerspost passeerde, an nonceerde de speaker „Op kop Tim Krabbé uit Amsterdam, de schrijver van De Renner". Zou dat nu onder professionalisme vallen, of valt dit nog binnen de normen? Gratis reclame voor het hoofdberoep van de liefhebber, terwijl de fietsenmaker van Har degarijp ongetwijfeld heeft moe ten dokken voor de reclame die tussen de bedrijven door voor zijn zaak werd gemaakt. Amateu risme en professionalisme zijn en blijven begrippen in de wieler sport die soepel door elkaar heen vloeien. Hoewel hij in Hardega rijp niet verder dan een vijfde plaats reikte, ging Tim Krabbé als liefhebber toch met een bom dui ten naar huis. Tien gulden voor die vijfde plaats, en twee sprint premies van tien en vijf gulden, bij elkaar 25 gulden. Als uurloon redelijk (ze reden ongeveer een uur over die 45 kilometer), als dagloon een habbekrats, en als vergoeding van alle gemaakte kosten (inschrijven, reizen, mate riaal) natuurlijk een grote ver liespost. Maar ja, het is nu eenmaal zijn lust en zijn leven, en af en toe een overwinning verzoet veel. Vorige week won Tim Krabbé zijn eerste koers van dit jaar in Nederland, in Landsmeer. In Frankrijk, waar hij de zomermaanden al wielren nend pleegt door te brengen, is de concurrentie zwakker en wint hij regelmatig in zijn categorie, vooral als de afstanden wat lan ger zijp. Want hoe meer hij moet afzien, hoe meer hij zich in zijn element voelt. Maar in Nederland gaat hij moeizamer. Toch is Tim Krabbé Heelalkampioen, althans via de volgende methematische redenering. Gerrie Knetemann is wereldkampioen op de weg. Ger rie Knetemann is een clubgenoot van Tim Krabbé, ze zijn beiden lid van De Germaan. En Tim Krabbé werd dit jaar clubkam pioen van De Germaan op de weg. Tim Krabbé is dus sterker dan Gerrie Knetemann, die is we reldkampioen, dan is Tim Krab bé dus Heelalkampioen^ Man tegen man Ik zal de toekomstige lezers van De Renner niet verraden hoe het boek afloopt, want dat zou even hardvochtig zijn als het verraden van de ware moordenaar in een detectiveverhaal dat iemand net is begonnen te lezen, maar wel wil ik wijzen op de frappante overeenkomst van dat slot met het slot van het wereldkam pioenschap, waarin Gerrie Kne temann de sprint van Francesco Moser won. In Vrij Nederland van deze week laten Frits Barend en Henk van Dorp op hun sport pagina Knetemann vertellen hoe die laatste tweehonderd meter zijn verlopen: ze vertellen overi gens nog veel meer op die pagina, bijvoorbeeld dat Thurau vorig jaar de eindsprint en daarmee het wereldkampioenschap op de weg aan Moser verkocht voor 125.000 gulden, maar dat hij van zijn toe komstige baas, IJsboerke, die hem bij Peter Post en T. I. Ra leigh had weggekocht, toch ook al ge§n wereldkampioen mocht worden, omdat Thurau dan ver plicht zou zijn geweest een jaar lang in de regenboogtrui te rij den, en IJsboerke wou hem van wege de reclame in het shirt van de firma laten rijden. Zulke din gen luisteren nauw. U hebt dat kunnen zien bij het huldigen van de nummers 1. 2 en 3 na het we reldkampioenschap op de weg. Knetemann, Moser en de Zweed Mareussen moesten, voordat zij op het erepodium gingen staan om het Wilhelmus te beluisteren, hun pet met de reclameteksten afzetten. Maar de laatste toon van het Wilhelmus was nog niet ver klonken, of haastig zetten ze alle drie hun reclame weer op het hoofd, om de fotografen de gele genheid te geven hun firma te vereeuwigen. Maar goed, ik had het over die sprint tussen Knetemann en Mo ser. Barend en Van Dorp (van wie onlangs het boek „2 x 45 minu ten" verscheen. 21 topinterviews met topvoetballers en toptrai- ners) laten, kennelijk geinspi- reerd door het slot van De Ren ner, Gerrie Knetemann vertellen hoe hij Moser versloeg. Elders heeft Knetemann opgemerkt dat hij weliswaar geen pure sprinter is, maar toch niet vaak verliest bij sprints van èèn tegen èèn. Als ca deautje voor zijn wereldkam pioenschap heeft Tim Krabbé een exemplaar van De Renner aan Knetemann toegestuurd, met voorin als opdracht een gebeur tenisje uit 1973, toen Knetemann nog bij de amateurs reed. Tim Krabbé stond tussen de toe schouwers langs de kant. De sprint ging tussen Knetemann en een andere amateur. Iemand uit het publiek zei: „Dat wint die Knetemann nooit, die jongen kan niet sprinten", waarop een ander opmerkte: „Dat kan wel zijn, maar in sprints van man tegen man wint hij toch altijd". Knete mann won inderdaad, net als vijf jaar later op de Nurnber- gring. NICO SCHEEPMAKER Jan Timman (links) en de Hongaar Portisch worden afgeleid tijdens hun partij. TILBURG (ANP) - üe organisato ren van het internationale toer nooi in Tilburg hebben in het tweede jaar te kampen met een veelvuldig in de schaakwereld voorkomend probleem: een stroeve communicatie met de Russische schaakbond. Hierdoor is dit jaar in Tilburg geen officiële afvaardiging uit de Sowjet Unie, hetgeen toch een verzwakking betekent in.de groep, die deson danks voor een van de sterkste ter wereld doorgaat. De tegenwoordig op de Canarische eilanden wonende Bent Larsen begint elk toernooi met de ge dachten het te winnen. De Deen heeft de laatste jaren niet zo sterk gespeeld als in zijn beste tijd maar behoort nog altijd tot de eli te. In Tilburg^begon hij op de eer ste dag met een fraaie, zeer over tuigende overwinning op Hort. De Tsjech verdedigde zich na een vrij rustig, half-klassiek dame gambiet niet geheel nauwkeurig en gaf Larsen de gelegenheid tot een verrassend en sterk stukof fer. Of dit offer geforceerd tot winst moest leiden was niet dui delijk, wel dat de problemen zich opstapelden voor Hort. Op de 17de zet maakte Hort waar schijnlijk een fout door een to- renruil aan te bieden, waarna de veropgerukte vrijpion van Lar sen alleen ten koste van ernstig materiaalverlies te stuiten was. Daarna was de winst voor Larsen eenvoudig. Een interessante partij speelden ook Spasski en Miles. In een va riant van het dame-pion spel liet Spasski Miles inslaan met de da me op b2. Een oude schakers wijsheid zegt dat deze pionwinst altijd af te raden valt, ook als het goed is. Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat de Brit veel moeilijkheden had. Spasski wist hem echter onder druk te hou den, waardoor Miles zo gebonden kwam te staan dat ontsnappen kansloos leek. Mogelijk miste Spasski de beste voortzetting, feit was dat Miles door een stu koffer een eindspel bereikte, waarin zijn drie pionnen gelijk waardig waren aan het paard van de in Frankrijk woonachtige Rus: In Timman-Portisch en Ljuboje- vic-Sosonko, respectievelijk 20 en 13 zetten, gebeurde niet veel opwindends. In beide partijen stonden de witspelers iets beter toen remises overeengekomen werden. Tim man had te weinig voordeel om ssrieuze wintspo- gingen te ondernemen, Ljuboje- vic daarentegen kwam in een te 'vroeg stadium tot een puntver- deling. Ribli - Browne trok de aandacht van de toeschouwers door de uit stekende eindspeltechniek van de Hongaar. Vrij vlug na de ope ning werd afgewikkeld naar een eindspel met aan beide kanten twee torens en ongelijke lopers, waar in de betere pionnenstelling van Ribli de Hongaar zichtbaar voordeel gaf. Hij won een pion en •in de stelling waarin het duel werd afgebroken, had Ribli winstkansen. In tweede zitting, won hij dan ook. Dzindzindasjvili en Hübner zetten een Siciliaanse partij voor waar bij het systematisch afwachten van de Israëli en de Westduitser heel extreme vormen aannam. De partij werd na 43ste zet afge broken in een stelling die er uit zag alsof het vers uit de opening kwam. Toch bleek de concentra tie van Hübner tegen de tijdcon- trole iets verslapt, want Dzind zindasjvili heeft in de voortzetr ting kansen om op winst te gaan spelen. Uitslagen Eerste ronde: Timman (Ned)-Portisch (Hon) V2-1/ 2, Larsen (Den)-Hort (Tsj) 1-0, Spasski (Sov>-Miles (Gbr) V2-V2, Ribli (Hon)-Browne (VS) 1-0, Ljubojevic (Joe)-Sosonko (Ned) V2-V2, Dzindzindasjvili (Isr>- Hübner (Wdl) afgebroken. GRONINGEN - Van alle klassen in de wegracerij heeft de Formule 750 in zijn vrij korte bestaan de grilligste koers gevolgd. Aan vankelijk zou deze klasse op Amerikaanse leest worden ge schoeid. De Formule 750 moest het strijdtoneel worden van cou reurs op „over de toonbank-mo torfietsen, dat wil zeggen stan daardmachines, waarvan er ten minste 200 waren verkocht. Om dat het grote Yamaha-concern al snel duur racemateriaal in de strijd wierp, zonder overigens te gen de reglementen te zondigen, bleef van de oorspronkelijke ge dachte weinig meer over. De Formule 750 ontwikkelde zich niet tot een klasse die de rijders vrijwel gelijke kansen bood, en toen de FIM in 1975 noodge dwongen de reglementen aan de realiteit moest aanpassen (de ma chines hoefden niet langer af te stammen van standaardfietsen en een produktie van 25 stuks was voldoende), was er van het basis-idee helemaal niets meer over, hetgeen vooral in Amerika werd betreurd. De verwachting dat de F-750 ver volgens uit zou groeien tot een met de Formule I in de autosport vergelijkbare klasse, kwam evenmin uit. Ook het feit dat de F-750 met ingang van 1977 de we- reldkampioenschapsstatus kreeg, kon niet verhinderen dat de 500 cc de belangrijkste catego rie bleef. Daarin lijkt voorlopig ook geen verandering te komen, want momenteel wórden door een FIM-commissie plannen ontwikkeld om het hele wegra- cegebeuren een andere opzet te geven. Zoals het zich nu laat aanzien, be staat er een grote kans dat de F- 750 wordt ondergebracht bij de langeafstandsraces, terwijl het aantal Grand Prix-klass^n tot vier (inclusief de zijspannen) ge reduceerd zal worden. Zover is het echter nog niet (er wordt gedacht aan 1980) en de da ta voor de Formule 750-races lig gen wat 1979 betreft ook alweer vast. Het huidige seizoen is in zijn beslissende stadium gekomen. Er staan nog drie wedstrijden op het programma, waarvan Assen het komende weekeinde het eerst aan de beurt is. De strijd om de tweede wereldtitel in de Formule 750 spitst zich toe tussen de Ve- nezulaan Johnny Cecotto en de Amerikaan Kenny Roberts, die onlangs het kampioenschap in de 500 cc-klasse veroverde. Roberts heeft zestien punten achterstand op Cecotto, maar de laatste twee wedstrijden worden afgewerkt in Amerika en Canada, en dat lijkt een voordelige omstandigheid voor de Amerikaan. Met het noemen van de beide kop lopers inhettussenklassement, is meteen aangeduid dat de titel in elk geval een waardige bestem ming zal krijgen. Het vorig jaar liet Steve Baker zich tot de eerste wereldkampioen in de F-750 kro Moser; wraak VALKENBURG (ANP) - De zesde editie van het wielercriterium de Nacht van Valkenburg is gisteren een herhaling geworden van de wereldkampioenschappen op de weg, een week geleden op de Nürburgring. Ook toen waren het Gerrie Knetemann en de Italiaan Francesco Moser die de strijd om de eerste plaats uitvochten. Kne temann werd in West-Duitsland gekroond tot wereldkampioen. De "troostprijs" was in Valken burg voor de Italiaan. In de eind sprint van een groep van drie man* naast Knetemann en Moser zat ook Joop Zoetemelk daarbij, haalde de Italiaanse wereldkam pioen van 1977 zijn gram door de beide Nederlanders op de eind streep te kloppen. Knetemann werd tweede, Zoetemelk derde. BOLOGNA (ANP) - Nederland heeft gisteren in Bologna de vijfde wedstrijd in het toer nooi om het wereldkam pioenschap honkbal tegen Cuba in zeven innings met 12-1 verloren. Cuba heeft hard en snel toegeslagen tegen Nederland. De startende werper van Oranje Marin Ronnenbergh werd op forse Wijze aan het verstand ge bracht dat de Cubanen geen kans verloren wilden laten gaan. Dat deden ze met drie runs in de tweede en drie runs in de derde innings. In de vierde slagbeurt kwam het einde van Ronnenbergh toen vier man hem zijn wil opleg den en Byers hun verving door Eddie Tromp die erin slaagde de score op 9-0 te houden door alleen aan Mar- quetti een tweehonkslag toe te staan. Oranje zorgde even Honkbalteam kansloos tegen Cuba voor een kleine opleving in de zesde slagbeurt. Don Wed- man liet een honkslag los, die hem, geholpen door een mis ser van de Cubaanse rechts- velder, zelfs op het tweede honk bracht. De harde hoge honkslag van Arnold Smith was daarna voldoende om de nul van het scorebord weg te halen. Boudewijn Maat bracht beiden een kussen verder, maar Charles Urba- nus kwam wederom niet uit de verf, waardoor Oranje op één bleef staan. In de zevende slagbeurt maakte Cuba een einde aan het ongelijke ge vecht. Marquetti en Sanchez lanceerden honkslagen en toen achtte Myers de tijd ge komen Tromp op de heuvel te vervangen door Paul Mulder. De UW-er zal zich dit mo ment lang heugén maar dan met een geweldige bittere na smaak. Zijn eerste bal die hij losliet werd door de home runkoning van de Haarlemse hoókbalweek Antonio Munoz top" op de millimeter nauw keurig bekeken en ver en hoog zeilde de bal over het hek voor een homerun: 12-1. Cuba is tweede achter de VS dat Mexico met 8-1 versloeg. Korea is na een 3-2 zege op Italië zeker van de derde plaats. OEGSTGEEST - De halve finalis ten van het 30 plus toernooi van de Oegstgeester tennisvereni ging OLTC zijn bekend. Jan de Groot kwam vaart tekort tegen Har Meyer. Die laatste speler had door het lage tempo alle gelegen heid om zijn backhand te ontlo pen en zo de ballen in de hoek te jagen. Bovendien serveerde Meyer voor zijn doen erg sterk, al ging dat nog al eens met voetfout gepaard. Gelukkig voor Meyer was er geen scheidsrechter om daar op te letten. Zonder proble men speelde Meyer zich met 6-3, 6-4 bij de laatste vier. Bram Ma dera was niet te bespelen voor Jan v. d. Lippe. Van de Lippe probeerde wat hij kon, maar hij moest zichzelf forceren. Dit le verde hem incidentele succesjes op, maar door een groot aantal missers gingen de meeste games naar Madera: 6-1, 6-3. Henk Em- nes kwam nog gemakkelijker in de halve eindstrijd via een walk over op Van Dijk. Ook Ronald Blommendaal speelde zich in de voorlaatste ronde. De manier, waarop de Noordwijker Kallenberg aftroefde, maakt hem tot favoriet voor de finale ten kos te van Emnes. In het gemengd- dubbel B kreeg Blommendaal te weinig steun van zijn vrouw om een serieuze kans te maken tegen Jolie Drok en Dick Bouman: 3-6, 0-6. In het herendubbel B speelde Van de Kwast als herboren. Samen met Meyer had hij eerder zwak gespeeld tegen het duo De Goot v. d. Lippe. Toen de strijd giste ren op 4-6, 2-2 werd voortgezet, speelde Van de Kwast dermate sterk aan het net, dat er voor de tegenstanders geen houden aan was: 3-6,0-6 in de tweede en der de set. Overige resultaten: HEC: Van Ton geren-Rodenburg 6-4, 2-6, 6-2. DED: D. Lcchte-G. du Prie 3-6, 6-2,6-4. HED: Dietz-Cysouw 6-4, 6-3. Stöve Tijdens de open Amerikaanse ten niskampioenschappen op "Flus hing Meadows" heeft Betty Stöve zich geplaatst voor de tweede ronde. De als zevende geplaatste Nederlandse versloeg de Ameri kaanse Terry Holladay met 6-3, 6-2. In de eerste ronde begingen de geplaatste dames geen vergis- De jjding van Flushing Mea dow als opvolger van Forest Hills ging gepaard met klachten van spelers en speelsters. Niet alleen over het lawaai van de geregeld overkomende vliegtuigen en de gierende remmen van de onder grondse in de buurt, maar ook over de nieuwe banen van syn thetisch materiaal (decoturf) waarop gespeeld wordt. De op pervlakte is volgens enkele spe lers en speelsters veel te snel voor de Zo nen, maar op dit moment moet hij genoegen nemen met een zesde positie, juist voor Boet van Dui men, die uitstekend meekomt tussen de wereldtop. In 1977 eindigde de Nederlander als achtste in het kampioenschap. Wat Assen betreft, lijkt Van Dui men in staat een rol van betekenis te spelen. Hij kent het circuit op zijn duimpje en moet in de boch ten kunnen compenseren wat zijn Yamaha ten opzichte van het fabrieksmateriaal in pure snel heid te kort komt. Jack Middel burg is dit seizoen eveneens in de meeste Formule 750-races ge start. Hij verzamelde daarin twee punten. Middelburg kwam twee weken geleden op de Nuerber- gring hard ten val, waardoor hij uitgeschakeld leek voor de race in Assen. Inmiddels heeft de Naaldwijker echter een bezoek gebracht aan de in motorsport kringen befaamde Belgische arts Derweduwen, en de verwachting is dat hij toch zal kunnen star ten. WENEN (ANP) - Parker Leiden heeft gisteren een overwinning van 116-115 geboekt op de Oos tenrijkse club ABC Milde. De stand werd pas na verlenging be reikt. Na de normale speeltijd was het 105-105 en bij de rust stond de Nederlandse kampioen zelfs achter met 51-56. De topsco rers in het Leidse team waren Collins (30 punten) en Plaat (27). Bfj de Oostenrijkers waren Ste wart (32) en Meisinger (21) het meest produktief. Eerste zege van dames volleybalteam MINSK (ANP) - Het Nederlands damesvolleybalteam heeft giste ren in Minsk tijdens de strijd om de wereldtitel de eerste overwin ning behaald. Tunesië, zonder meer de zwakste deelnemer in dit toernooi, werd in een ommezien naar een kansloze nederlaag (0-3) gespeeld. De setstanden waren: 15-6, 15-12 en 15-1. gevraagd IN ALPHEN "HUUR OF KOOP" Wij zijn bereid VEEL GELD te betalen Aanbiedingen zo spoedig mogelijk onder nr. 28533 van dit blad. een belangrijk internationaal toernooi. Maar het is de op pervlakte die de meeste Ameri kaanse spelers willen, dus kun nen we er niets aan doen. Het is hun toernooi", vertolkte de Brit John Lloyd, die drie keer onder uit ging op de baan, de gevoelens van de tegenstanders. De gestaag neervallende regen was er de oorzaak van dat een deel van het programma moest worden afgelast. Van de 51 partijen in het dames- en heren enkelspel, wer den er slechts 20 gespeeld. John McEnroe kon zijn partij wel uit spelen en verzekerde zich door de overwinning van 6-4, 6-7, 6-1 op de Chileen Jaime Fillol van een plaats in' de derde ronde. Vitas JEUGDWEEK 1978 SGJ/CCJ ALPHEN AAN DEN RIJN Maandag 4 september: Alphens Filmjournaal van Piet van Heijningen in de grote zaal van de Salvatorikerk. 2 voorstellingen, aanvang 19.00 en 20.00 uur. Toegang vrij. Gerulaitis, als vierde geplaatst, zag z(jn partij tegen Victor Amaya bij de stand 6-2, 5-6 afge broken. Opnieuw was de regen spelbreker. De Rhodesiër Andrew Pattison zet te gisteren zijn zegereeks voort, nadat hy eerder Tom Okker had uitgeschakeld. In de tweede ron de versloeg Pattison in drie sets de Australiër Dick Crealy: 4-6, 7-6. 6-2.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 15