WIELART GAAT AF "Ik zag plotseling iemand door de lucht vliegen" Marathonlopen kan niet gezond Toch akkoord tussen Feyenoord en River Plate Kogelstoter Capes haalt uit na diskwalificatie Vernederende uitschakeling in Praag ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1978 SPORT PAGINA 13 PRAAG (GPD) - Kogelstoter Geof frey Capes heeft gisteravond op de Europese atletiekkampioen- schappen in Praag de rekening gepresenteerd gekregen voor zijn gepeperde uitspraken over het dopinggebruik door atleten uit het Oostblok. De 29-jarige po litieagent uit het Engelse Hu- thersfield werd voor de aanvang van de finale gediskwalificeerd omdat hij de startnummers niet op de voorgeschreven wijze droeg. Toen hem dat werd mee gedeeld, raakte hij slaags met of ficials. Capes zegt ervan overtuigd te zijn dat de diskwalificatie een direct gevolg is van zijn uitspraken in de pers over het Oosteuropese do pinggebruik. Na de Gemenebest- spelen in Edmonton had Capes zelfs laten weten niet naar de EK in Praag te gaan, omdat strijde** tegen de „volgespoten tegen standers" zinloze tijdverspilling zou zijn. Desondanks kwam hij, mede na aandringen van zijn coach, toch, maar de finale be reikte hij door de diskwalificatie niet. Het niet correct dragen van zijn startnummers werd volgens hem slechts als een excuus gebruikt. Volgens de voorschriften moet een atleet èèn nummer op het trainingsjack en twee op het shirt hebben. Op zijn shirt had Capes echter alleen een rugnummer. „In de 15 jaren dat ik in interna tionale wedstrijden uitkom, heb ik altijd maar èèn. nummer op mijn shirt. Ook tijdens de Olym pische Spelen bijvoorbeeld. Trouwens, gisteren bij de kwali ficatie heb ik het ook gedaan en toen was er niets van ge zegd". Duw In de catacomben van het Strahov- stadion kwam het tot een hand gemeen tussen de potige Brit (1.97 m lang en 136 kilo zwaar) en enkele officials. Capes: „Ik had me zelf staan opwarmen en was geladen om aan de wedstrijd te beginnen. Toen ze me niet door wilden laten, had ik het niet meer en heb ik ze opzij geduwd. Meer niet. Toen ik een volgende man op rryjn weg vond, heb ik ook die een duw gegeven". Dat duwtje kwam echter hard aan. Dat mag tenminste blijken uit een opmer- king van de Nederlandse bonds- trainer Hans Keizer, die zei: „Ik zag ineens iemand door de lucht vliegen en onder de verwarming terechtkomen" De officiële lezing luidt dan ook dat Capes enkele pittige vuistslagen heeft uitgedeeld. De Engelse teamleider Bob Simmins diende onmiddellijk na de diskwalifica tie een protest in. Alle deelne mers - overigens met uitsonde ring van de omstreden Capes, die het stadion niet was binnenge komen - verlieten het strijdperk om in de warming-upruimte de uitslag daarvan af te wachten. Het protest werd door de jury d'appel verworpen. Willig „Officieel", liet Simmins weten, „werd hij gediskwalificeerd om dat hij het nummer niet goed droeg. Maar ik denk dat die duw of klap - ik weet niet wat het ge weest is - wel de doorslag heeft gegeven". Van dergelijke lezin gen wil Capes echter niet horen. „In de krant hier heeft het regeltjes gestaan dat ik een willig slachtoffer van dé pers ben om alle communistische mensen zwart te maken", zei hij, daarmee aangevend dat zijn strijd tegen de doping naar zijn mening zeker een uiterst belangrijke rol bij de uitsluiting heeft gespeeld. Gewoon Het incident overschaduwde de vierde dag van de titelstrijd. Des ondanks werd toch de gouden, zil veren en bronzen buit weer gewoon verdeeld. De Oostduitse Ruth Fuchs zegevierde met overmacht bij het speerwerpen dames. Met haar worp van 69.16 meter bleef ze 16 centimeter van haar eigen we reldrecord verwijderd, maar het was ruim voldoende om de Britse Theresa Sanderson (62.40) voor te blijven. De 200 meter heren leverde zoals verwacht goud op voor de Italiaan Pietro Mennea in 20.16. Bij de da mes was het verschil op dat onder deel duidelijk geringer. De Russi sche Ludmilla Kondrateva was echter 0,02 van een seconde sneller dan Marlies Gohr-Oelsner, de win nares van de kortste sprintafstand. De -fOO meter horden dames werd ontsierd door een valpartij. De Poolse favoriete Rabsztyn strui kelde over de voorlaatste horde en kwam in de baan van de Russische Margulina, die tegen het kunststof smakte. Winnares werd nu de Oostduitse Johanna Klier in 12.61 De finale zal vandaag worden over gelopen. Een Russische proest te gen het verloop van de strijd werd aangenomen. Ook de 400 meter leverde een val partij op. Winnaar Franz' Peter Hofmeister gooide zich in zijn laat ste meters door de finish en ging onderuit. De gouden medaille in 45.73 was een pleister op die won de. Ganzepas De kogelstoters, die na de afwijzing van het Britse protest tegen de uit sluiting van Capes in dezelfde kod dige ganzepas terug in de ring kwamen als ze hem verlaten had den, zagen de Oostduitser Udo Beyer zegevieren met 21.08 meter voor de Russen Mironov (20.87) en Barysnicov (20.68). De Rus Trofi- menko sprong op het altijd specta culaire onderdeel poolstokhoog- springen met 5.55 meter naar het goud. De Finnen Kalliomaki (5.50) en Pudas (5.45) werden respectie velijk tweede en derde. Tragiek in de sport: nadat zij door toedoen van de Poolse Rabsztyn is gevallen op de 100 meter horden,maakt de Russische Margulina huilend de tocht naar de streep. De race moet worden overgelopen. 3RAAG - De marathon blijft al tijd een van de meest tot de verbeelding sprekende on derdelen van de atletiek. Die loodzware race over ruim 42 kilometer is immers de grootmoeder van de sport. Toch is ook dat onderdeel enorm geëvalueerd. Uitslui tend hard trainen om zo'n slopend karwei te klaren is al lang niet meer toereikend. Want dat die enorme aanslag op het lichaam een riskante bezigheid kan zijn, is al lang onderkend. De gevolgen die er op korte termijn aan ver bonden kunnen zijn, hebben de wetenschappers inmid dels wel onder de knie, maar hoe het lichaam van een ma rathonloper over enkele tien tallen jaren reageert, is voor alsnog een witte vlek op de wetenschapskaart. Een van de lopers die zich daar zorgen over maken, is Co van der Weiden, de 33-jarige Noordhollander die zondag in het Oranje-shirt deel zal ne men aan de monsterwedstrijd door de omgeving van Praag. Van der Weiden, die zich als medewerker van het fysiolo gisch laboratorium van de Amsterdamse gemeentelijke universiteit onder meer bezig houdt met de invloeden van topsport op het lichaam, be toogt „We weten eigenlijk nog maar 2 procent van wat er zich afspeelt in het lichaam. Af en toe beangstigt het me wel eens. Ik maak me wel eens zorgen over de vraag wat er over 20 jaar met mijn li chaam gebeurt". Het probleem is, dat een inten sieve training, zoals de he dendaagse lopers die kennen, nog maar zo'n tien tot vijftien PRAAG (GPD)- Ruud Wielart mag dan een buitenbeentje zjjn bin nen de Nederlandse ploeg, wat prestaties betreft heeft hij giste ren keurig in de pas gelopen. De Haarlemse hoogspringer beleef de tijdens de kwalificatie op de Europese atletiekkampioen- schappen in Praag een trieste af gang. Slechts drie keer kwam h(j in actie, maar even zo vaak faalde hij toen de lat nog maar op 2.10 •meter lag. De individualist Wiel art paste met die verrichting uit stekend binnen de lijn van het Oranje-collectief. De bl< nde, rijzige gestalte had zijn verklaring al gereed. ;,Ik heb veel meer last van mijn achillespezen gekregen", klaagde hij. Maar erg steekhoudend was dat argument niet, want de dag tevoren ging hij tijdens de training nog bijna spelenderwijs over 2.15, en die hoogte zou goed geweest zijn voor een finaleplaats, vandaag. Onder de indruk van die toch wel vernederende uitschakeling was hij echter allerminst. Lachend liep hij het Strahov-stadion uit. Toch had hij reden te over om enig schaamrood op de kaken te krij gen. Weliswaar waren de weers omstandigheden andermaal bar en haalden slechts acht springers de vereiste 2.18, maar de rij atle ten die normaal gesproken niet eens in de schaduw van de Noordhollander mogen staan en nu - via de mindere 2.15 - wel in de finale kwamen, was erg lang. Eens te meereen aanleiding voor Wielart om eens diep na te den ken oyer zijn toekomst. Niemand zal ontkennen dat Wielart een pracht-atleet is, met onmis kenbaar veel talent. Maar het is toch wel de vraag of zijn solisti sche optreden hem niet lelijk aan het opbreken is. Sinds maart moet hij bijvoorbeeld al de pro fessionele begeleiding van de Joegoslavische trainer Tanjic ontberen en hobbelt hij als een eenling de atletiekvelden af. Wielart heeft dit jaar veel wedstrijd gesprongen. Na zijn 2.27 van be gin dit seizoen in Turijn, heeft hij die hoogte niet meer echt kunnen benaderen. Het stranden op 2.10 is daarmee overigens niet ver klaard, want in juni haald2 hij in Lausanne de 2.21 en nog maar tien dagen geleden overbrugde hij in Nice de 2.20. Praag werd een groot dieptepunt. Wellicht behoort ook hij tot de categorie atleten die door onverklaarbare oorzaak, het op grote toernooien moeten laten afweten. Naast Wielart leek ook de West duitser Henry Lauterbach in problemen te komen. De num mer 3 van de Europese ranglijst (dit jaar al goed voor 2.30 meter) straalde op 2.18, maar kwam toch door de kwalificatie, omdat het aantal hoogspringers dat wel voldeed aan de eis, te gering was om de finale mee te beginnen. De grote favoriet Jascenko, die vol gens zijn Oostduitse collega Beilschmidt alleen te verslaan is door een helikopter, wipte xijna vanzelfsprekend over de vereiste hoogte, al maakte hij wel een schoonheidsfoutje. Ook de verrichtingen van de andere Nederlandse ploegleden waren geheel volgens het patroon van de afgelopen dagen. Alleen de Roosendaalse Tineke Kluft stak daar iets bovenuit, hoewel haar achtste plaats in de serie wel uit schakeling betekende, maar dat was geheel volgens verwachting. De Brabantse liep de 1500 meter in 4.17.7. Wellicht had er een bete re tijd in gezeten, wanneer de Britse Mary Stewart niet ten val was gekomen. Want juist door die val sloeg de schrik Tineke Kluft kennelijk flink in de benen en zakte zij wat verder terug. Wilma Hillen werd in haar serie 400 meter horden zevende met een tijd van 59.97. Klaas Lok viel op de 1500 meter heren, evenals donderdag ,op de vijf kilometer, uit. Tweehonderd meter voor het einde stapte hij uit de baan. Hans Koeleman, de nationaal-kam- pioen en recordhouder 3000 me ter-steeple chase, kwalificeerde zich ook niet voor de eindstrijd. Zijn laatste plaats, met een tijd van boven de negen minuten, was daarvoor voltrekt niet toe reikend. ROTTERDAM (GPD/ANP) Feyenoord-directeur Peter Ste phen is er met behulp van de Am sterdamse advocaat Philippe toch in geslaagd tot een vergelijk te komen met het bestuur van de Argentijnse voetbalclub River Plate. Voor de Zuidamerikanen naar hun land terugvlogen, be reikte Stephan op het Londense vliegveld Heathrow overeen stemming om begin juni volgend jaar een viertal wedstrijden in Argentinië te spelen. Tevens kreeg Stephan de toezegging dat River Plate de schadevergoeding van meer dan een ton zal bétalen, omdat de ploeg zonder opgaaf van redenen wegbleef van het Feyenoord-toernooi, enkele we ken geleden. "Ik ben meer dan tevreden zei Stephan bij terugkeer in Rotter dam. "Na mijn eerste gesprek met River Plate had ik de moed bijna opgegeven. Zo zie je maar de aanhouder wint". Domper Frankrijk Frankrijk en Zweden hebben gis teravond in Parijs de eerste wed strijd voor groep vijf van de strijd om de Europese titel gelijk ge speeld: 2-2. De ruststand was 0-0. Met nog zestig seconden te spelen leek de winst voor het Franse na tionale voetbalelftal tegen Zwe den binnen in de eerste wedstrijd van groep vijf in de voorronden van de strijd om de Europese ti tel. Vijf minuten voor het einde had Six de Fransen de overwin ning bezorgd door het tweede doelpunt te laten aantekenen, waardoor de score 2-1 werd. De verdedigers Lopez en Bossis dol den wat met de bal, bijgestaan door doelman Rey. Maar de overmoed werd zwaar betaald. Na balverlies belandde de bal bij Bo Larsson, die alle Franse illu sies aan flarden schoot door de gelijkmaker op het scorebord te brengen: 2-2. Een enorme domper voor de 44.703 betalende en 1500 gratis (scholie ren) toegestroomde toeschou wers in Parijs, die Frankrijk de wedstrijd hebben zien beheer sen. Na de rust (0-0) nam Zweden tegen de verhouding in de lei ding, toen Nordgren in de 54ste minuut profiteerde van een blunder van de Franse doelman Rey. Berdoll bracht Frankrijk achttien minuten later op gelijke hoogte en Six, de beste man van reeds het voetbal leek met het tweede Franse doelpunt de ge rechtigheid alsnog te laten zege vieren. Maar de Fransen werden te laconiek, wat door de Zweden koelbloedig werd afgestraft. Zege amateurs Na twee nederlagen en één gelijk spel heeft de Nederlandse ama- teurploeg gisteren in het interna tionale voetbaltoernooi van Pe king met 1-0 gewonnen van Zai- Recht Het sectiebestuur betaald voetbak heeft zich gisteravond gebogen over de zaak Eddy Kraal. Deze spitsspeler werd door Volendam gekocht na bemiddeling van het bureau I.F. Dat was voor de voet balbond reden Kraal geen spe lerslicentie te geven. Deze week stelden enkele kamerleden dat Kraal recht op arbeid heeft. Het sectiebestuur betaald voetbal be sloot alvorens een beslissing te nemen advies in te winnen van de tuchtcommissie. Discriminerend Het Internationaal Olympisch co mité (IOC) zal het voorstel van de internationale voetbalfederatie (FIFA) om Europese en Zuid- Amerikaanse voetballers die hebben deelgenomen aan het toernooi om het wereldkam pioenschap te weren uit het Olympisch voetbaltoernooi niet accepteren. Dit heeft Arpad Csa- nadi, lid van het dagelijks be stuur van het IOC, in Lausanne verklaard. Csanadi noemde het besluit dat de FIFA in Buenos Ai res had genomen "geografisch discriminerend". Het IOC heeft de FIFA gevraagd zo snel moge lijk samen bijeen te komen om de zaak te bespreken. jaar wordt toegepast. „Er zijn dus nog geen mensen op wie je de gevolgen op langere termijn kunt onderzoeken", zegt Van der Weiden. „Maar ik ben ervan overtuigd dat het niet gezond kan zijn. Dat geldt trouwens voor alle top sport hoor. Bewegen is wel goed, maar topsport zeker niet". Van der Weiden zelf gaat on danks die rotsvaste overtui ging door met de marathon. Omdat hij zo nauw betrokken is bij alle onderzoekingen, kan hij de lichte angstgevoe lens die soms bij hem opwel len, snel van zich afzetten. Hij is als het ware zijn eigen proefpersoon. Dat er echter nog heel wat afgeklungeld wordt met de medische be geleiding, staat voor hem als een paal boven water. Vooral bij erg hoge temperatu ren, de grootste bedreiging van marathon-atleten, vallen er slachtoffers door ondes kundigheid en onwetend heid. Juist op dat gebied heeft Van der Weiden een intensief onderzoek op het universi teitslaboratorium achter de rug. „De koeling wordt gere geld door het zweten. Maar je hebt slechts 4 tot 5 liter water in je lichaam. Daarom moet dat aangevuld worden. De meesten drinken veel, maar het duurt te lang voordat het in zweet wordt omgezet. Nat houden van het lichaam is daarom het belangrijkste en effectiefste middel". Een sprekend voorbeeld van een atleet die zich niet aan die regel hield, is Karei Lismont. Twee jaar geleden, na de ma rathon in Amsterdam, waarin Van der Weiden de Neder landse titel voor zich opeiste, lag de Belg een uur kronke lend van de pijn op straat. „Die heeft heel slecht gele gen. Dokter Hans Keizer heeft van hem gezegd: „Ik zou zijn nieren niet graag willen hebben". Want juist de nieren zullen verschrikkelijk be schadigd wordt". Ook in Ne derland zijn ernstige gevallen bekend. De atleet Rob Ter- poorte balanceerde zelfs tien dagen op de rand van leven en dood, weet Van der Wei den. Een riskante bezigheid dus, op het eerste gezicht. „Ach, als je wat voorzorgen neemt, kan er niks gebeuren. En er zijn zo veel andere risico's in het le ven", merkt Van der Weiden op. Toch heeft de in Berkhout wonende loper nog een ande re reden om stug door te gaan met de marathon. „Het is ge weldig leuk. Kijk, als je sprin ter bent en steeds maar die korte afstand moet lopen, stompt dat op den duur af. De lange afstand kun je dan ook veel langer volhouden. Dat zie je ook aan de enorme op bloei van de veteranensport. Per slot van rekening is lopen het meest natuurlijke van een Van der Weiden verwacht op het loodzware parcours in de omgeving van de Tsjechische hoofdstad een geweldige concurrentieslag tussen de drie Nederlandse deelne mers. Naast hem komen zon dagmiddag om vijf uur plaat selijke tyd Roelof Veld en Cor Vriend aan de start. „Mis schien zeggen de anderen wel dat ze het niet belangrijk vin den, maar voor mij zou het een hele eer zijn als ik de eer ste Nederlander was. Wij lo pen erg veel tegen elkaar, dus die rivaliteit is er echt wel". De Berkhouter tipt echter Roelof Veld als eerste Oran jeklant. „Als hij zijn dag heeft, kan hij behoorlijk goed eindi gen. In de buurt van de eerste tien of vijftien. In Sneek heeft hij me enorm geimponeerd. Volgens mij heeft hij daar echt nog niet alles laten zien". De pijp aan Maarten geven zal Van der Weiden echter nooit. Hij ziet volstrekt niet op tegen het heuvelachtige landschap dat de marathonlopers moe ten doorkruisen. „Je moet gewoon de eerste twintig ki lometer rustig aan doen en geconcentreerd blijven. En daarna steeds positief blijven denken om over je inzinkin gen heen te komen. Want op geven... nee, dan zal ik toch eerst een been moeten bre ken" Medailles PRAAG (ANP) - Na de vierde dag van de atletiekkampioenschappcn in Praag is de medailleverdcling als volgt: Land Goud Zilver Brons Totaal Oost-Duitsland 8 7 5 20 Sovjet Unie West-Duitsland Italië Finland Groot Brittan ië Tsjechoslowakije 6 5 8 19 3 0 1 4

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13