LEIDSCH DAGBLAD velt wil Lnvoering vrije vrijdagmiddag Egypte wijst gedeeltelijk akkoord af 113?° Nederlandse bedrijven (17) op zwarte lijst van VN )m werkloosheid tegen te gaan "De Leidsche Fles" wm vandaag Zoon Mexicaanse ambassadeur in V.S. vermoord Kortsjnoi vervangt Petra Leeuwerick 33 3NDERDAG 31 AUGUSTUS 1978 OPGERICHT 1 MAART 1860 35642 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN [Van één onzer verslaggevers) SIDEN - De Industrie- "w bond NVV gaat zich sterk maken voor de invoering van de vrije vrijdagmid- L_dag. Met deze manier van ■"—Arbeidstijdverkorting tvil de bond arbeidsplaat- I »en behouden en schep pen. voorzitter van de Industrie bond NW, Arie Groenevelt zal pit vanavond bekend maken op i forumavond in Leiden die fivordt gehouden naar aanlei- I fling van het verschijnen van I een boekje over de bezetting van Je Grofsmederij, i Industriebond NW heeft het >unt van de vrije vrijdagmiddag ngebracht bij de besprekingen n de Federatieraad van de FNV >ver het arbeidsvoorwaarden beleid voor 1979. In de Federatie- ■aad zitten de voorzitters van de 25 bij de FNV aangesloten bon- ien. inneer de Federatieraad het foorstel van de Industriebond ^W, (met ruim 200 duizend le ien, op de ABVA na, de grootste bond binnen de FNV) overneemt, :al de vrije vrijdagmiddag een fan de centrale punten kunnen vorden in de cao-onderhande- ingen van 1979. Dofdbestuurder Frans Drabbe van de FNV zie vanmorgen dat een 35-urige werkweek past in het streven van de Europese vak beweging. j de cao-onderhandelingen voor dit jaar stonden de arbeidsplaat senovereenkomsten (apo's) cen traal. De FNV wilde door middel van deze overeenkomsten met de werkgevers afspraken maken over de hoeveelheid arbeids plaatsen. In het kader van die apo's is bij sommige bedrijven ook gestreden voor verkorting van de werktijd door middel van invoering van een vijfploegen dienst in plaats van vier ploegen, oor middel van de vrije vrijdag middag kunnen nu ook andere bedrijven die bijvoorbeeld niet in ploegen werken, worden betrok ken in het proces van arbeids tijdverkorting. Dlgens een stelling die Arie Groe nevelt vanavond zal verdedigen zal het behoud van werk hoe lan ger hoe centraler komen te staan in de behartiging van de werk- nemersbelangen. De Industrie bond-voorzitter meent dat daar bij de bedrijfsbezetting-in plaats' van de werkstaking - tot het voornaamste strijdmiddel van de vakbeweging zal uitgroeien, e invoering van een kortere werkweek als middel voor het herverdelen van de arbeid heeft het afgelopen jaar ook in België een grote rol gespeeld, West-Duitsland hebben de vak bonden de invoering van de 35- urige werkweek als centrale eis gesteld bij de cao-onderhande lingen voor het komende jaar. LEIDEN - Een vrachtwagen met aanhanger is vannacht rond drie uur op rijksweg 4 ter hoogte van de Hoge Rijn dijk in Leiden van de weg ge raakt, gekanteld en drie me ter lager tot stilstand geko men. De bestuurder van de vrachtwagen, een 58-jarige inwoner van het Noordhol landse Abbekerk, raakte hierdoor gewond aan het hoofd. Het ongeluk gebeurde doordat de vrachtwagenbestuurder, gehinderd door zware regen val,een flauwe bocht verkeerd beoordeelde en in de berm raakte. De bestuurder slaagde erin zelf uit de gekantelde vrachtwa gen te komen.Na enkele minu ten lukte het hem een passe rende automobilist te laten stoppen. Deze bleek bereid de gewonde Abbekerker naar het Westeinde Ziekenhuis in Den Haag te vervoeren. Daar ble ken de verwondingen nogal mee te vallenzodat de chauf feur niet opgenomen hoefde te worden. met kunststof beklede VENSTERBANKEN tóch even kijken bij DE HOUTBAAN zelfbouwcentrum OP het terrein van de Verenigde Touwfabriek zaterdags tot 5 uur geopend liegen CAIRO/WASHINGTON (UPI/Reu- ter/AFP) - Egypte wil op de top conferentie tussen Carter, Begin en Sadat volgende weck in het Amerikaanse Camp David een volledige regeling voor een duurzame vrede tussen Arabie- Brokx moet China- rcis afbreken DEN HAAG (GPD) - Staatssecreta ris Brokx van volkshuisvesting moet zijn China-reis, die hij op uitnodiging van de KNVB maakt, voortijdig beëindigen omdat hij volgende week donderdag in de Tweede Kamer moet verschijnen voor een interpellatie over de verkoop vah woningwetwonin gen. De socialist Marcel van Dam had om de interpellatie ver zocht. Brokx die met zijn vrouw al twee weken in China zit zou volgens plan maandag 11 september pas weer op zijn departement ver schijnen. De KNVB had de reis aangeboden als dank voor het vele werk dat Brokx voor de KNVB verrichtte. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan. Maandag t/m vrijdag van 18.00- 19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Kunstaardewerkfabriek voor al uw relatiegeschenken Inl. 071-134013. waarbewolkt en een groot deel van de ag regen. Matige wind, eerst zuid- estelijk, later draaiend naar noord- Cest en aan de kust tot krachtig toene- end. Minimumtemperaturen rond 11 aden. Maximumtemperaturen ongc- /—ccr 16 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 'september on op: 6.50 uur; onder: 20.28 uur, Maan p: 5.31 uur; onder: 19.47 uur. loogwater te Katwijk om 3.33 en 15.57 ur, laagwater om 0.37 en 11.45 uur. Er zitten méér kanten aan het kiezen van "n bril.. van alle kanten beter bekeken Dit is vandaag bekendgemaakt na afloop van een bijeenkomst van de Egyptische veiligheidsraad onder voorzitterschap van presi dent Sadat. Egypte heeft zich al eerder tegen gedeeltelijke overeenkomsten gekant, maar in' dit geval bete kent het een regelrechte afwij zing van het voorstel dat premier Begin eerder deze maand deed. Begin zei toen in Camp David wel "gedeeltelijke permanente rege lingen" te willen wanneer er geen algehele overeenstemming be reikt zou worden. Belang De nationale veiligheidsraad heeft ook gesproken over de gevolgen van een eventueel mislukken van de top in Amerika. Het belang dat in Egypte aan deze top wordt ge hecht blijkt onder meer uit het oordeel dat Radio Cairo gisteren gaf. De radio stelde Amerika ver antwoordelijk voor slagen of mislukken van de conferentie en stelde dat een mislukken "uiterst ernstige gevolgen" kan hebben. Het dagblad Al Gomhoeria stelde dat de top het eind van het over leg kan betekenen wanneer Israël niet bereid blijkt te zijn tegemoet te komen aan de Egyptische ei sen en de V.S. er niet in slagen het land "bij te draaien". Dit is ook het standpunt van Saoe- di-Arabië. De Egyptische vice- president Mubarak is gisteren onverwacht voor overleg naar dit land vertrokken. President Carter heeft gezegd dat in Camp David wellicht de mo gelijkheid ter sprake komt dat Amerikaanse troepen worden gestationeerd op Israëlisch-Ara- bische frontgebieden. De Sowjet- Unie heeft hiertegen gewaar schuwd. Het dagblad Washing ton Post had gisteren geschreven dat Carter voor zou stellen een Amerikaanse luchtmachtbasis in de Sinai te vestigen en troepen op de westelijke Jordaanoever. vurehouten kast met louvredeur i4 legplanken 11 170x48x30 cm UUMU vuren legplanken 23x208 cm 28x208 cm 16,900 33x208 cm 19,90 38x208 cm 22,90 zjxzuö cm GENÈVE (AFP/GPD) - Zeventien Nederlandse bedrijven komen voor op een lijst van de Verenigde Naties met namen van onderne mingen, bankinstellingen, orga nisaties en individuelen die ervan worden beschuldigd dat zij poli tieke, militaire en economische hulp verschaffen aan de blanke minderheidsregeringen in Zui delijk Afrika, waaronder Rhode- sië. Volgens een VN-besluit is sinds 1968 alle handel met Rho- desië verboden. De genoemde Nederlandse bedrij ven zijn: Akzo, Berkel's patent, Blydenstein-Willink, Bos-Kalis, Grasso, Heineken, Hollandsche Beton. Internatio/Müller, Linde- teves-Jacoberg, Mulders rollend materieel, Nederlandse Scheep vaart Unie, Nijverdal-Ten Cate, Philips, Unilever, VRG-papier, Koninklijke Shell groep en de KLM. De lijst is opgesteld door de spe ciaal gedelegeerde van de VN. de Egyptenaar Achmed Chalifa die daarbij gebruik heeft gemaakt van documenten van de VN, in formatie van anti-apartheids- en vakbondsorganisaties en andere bronnen. In zijn rapport vermeldt Chalifa in totaal 593 westelijke ondernemingen die zich niet aan de door de VN afgekondigde boycot hebben gehouden. Daar- onder bevinden zich 444 Britse en 92 Amerikaanse bedrijven. Dut bedrijven de economische boycot van Rhodesië ontduiken was al eerder duidelijk geworden uit een geruchtmakend Engels rapport van de zogenaamde commissie-Bingham. In het rap port wordt ook de Nederlandse houdstermaatschappij Shell Pe troleum NV genoemd. Minister Van der Klaauw van buitenland se zaken heeft inmiddels op vra gen van de kamerleden Scholten (CDA) en Van den Bergh (PvdA) geantwoord dat de Nederlandse regering bereid is het rapport te publiceren maar dat dit afhanke lijk is van de bereidwilligheid van de Engelse regering. 36 PAGINA'S Alles wat nieuw is op het ge bied van kijk- en luisterap- paratuur kan men dezer da gen zien in het Amsterdamse RAI-complex. Vandaag is de Firato begonnen, die tot en met 10 september zal duren. De grootste "tophit" op deze grootste show van elektro nica is de kennismaking met 'Tees-televisie": een druk op de knop en men krijgt het gewenste nieuws of de ver langde inlichtingen thuisbe zorgd PAGINA'S 19 en 21 t "Hilversum wordt door links beheerst" PAGINA 5 I Scherpe kritiek op ir. Manu- "Dit PSV heeft op alles eer antwoord" PAGINA i Oostduits gezin kaapt Pools vliegtuig PAGINA 15 Tuinrecept voor honderd gulden PAGINA 27 Te optimistische verwach tingen over gashaven PAGINA 31 tijdelijk in 250 hubo zaken MEXICO-STAD (AP) - De zoon van de Mexicaanse ambassadeur in de Ver enigde Staten, de 35-jarige Hugo Margain jr., is giste ren dood aangetroffen na dat linkse guerrillastrij ders hem hadden ont voerd en een losgeld van 2 miljoen dollar hadden geëist. Het lijk, dat in het stadje Chalco, 29 kilometer van Mexico-stad, werd gevonden, vertoonde verschei dene verwondingen. Lijkschou wing heeft inmiddels uitgewe zen, dat hij aan bloedverlies is be zweken. De politie vermoedt dat Margain jr., die directeur was van het filosofisch instituut van de universiteit in Mexico, dinsdag avond tijdens de ontvoering zwaar gewond is geraakt. Politieambtenaren hadden eerder meegedeeld dat de wagen van Margain in de omgeving van zijn woning aan de zuidkant van Mexico door vallen. Een lijfwacht en een Ame rikaanse vriend van Margain raakten daarbij gewond. De ontvoerders lieten in de auto van Margain een boodschap ach ter, ondertekend door de "com munistische liga van de 23ste september", de actiefste linkse stadsguerrillagroep in Mexico. De boodschap luidde: "Wacht op instructies. De ontvoering is om geld te krijgen voor de strijd van het proletariaat" Stadsbelang De vorming van een nieuw college van burgemeester en wethouders (het dagelijks bestuur van de ge meente) dreigt zo langzamerhand een nachtmerrie te worden. De zandloper is bijna leeg en nog al tijd is er geen oplossing in zicht. Tal van combinaties waren er op basis van de nieuwe zetelaantal len mogelijk, maar ze konden om allerlei redenen niet worden ge realiseerd. De PvdA wenst niet samen te gaan met het CDA, om dat de verbittering over de wijze waarop de confessionelen vier jaar oppositie hebben gevoerd, niet kon worden doorgeslikt. En D'66 heeft niet willen meewerken aan een geheel links getint college noch aan een coalitie CDA-WD- D'66. Het langst is gesleuteld aan een college met PvdA, VVD en D'66. Menigeen zal vreemd hebben heb ben opgekeken dat zulke uitersten als PvdA en VVD toenadering zochten. Er zou inderdaad een pi kante opsomming te maken zijn van onaardigheden die men el kaar de afgelopen jaren in het Leidse stadhuis naar het hoofd heeft geworpen. Maar er kwam dan toch maar iets op gang dat op welwillendheid leek. Program matisch was men zelfs al heel dicht tot elkaar gekomen - ge meentepolitiek is ook wel wat an ders dan landspolitiek. Men kent echter de (voorlopige) af loop: een kleine meerderheid op de ledenvergadering van de PvdA 60-49), die zich meer door emoties dan door nuchtere over wegingen liet leiden, blokkeerde de ontwikkeling door een anti- WD-motie aan te nemen. Er moest, zo vond de meerderheid, maar opnieuw met de kleine linkse partijen worden gespro ken. Een weg zonder perspectief, zoals begin deze week opnieuw bleek. D'66, wiens deelneming aan dat college nu eenmaal ontontbeerlijk was,zei opnieuw daarvoor niet te voelen. Maar zelfs als de soms wat vage Democraten onder de druk van andermans ledenvergade ringen waren omgegaan dan nog zou de basis van deze coalitie door interne tegenstrijdigheden (met D'66 ter "rechterzijde" en PSP ter linkerzijdeuiterst wankel blijven. Met de anti-WD motie, zoals die er nu ligt, drijft de ledenvergade ring van de PvdA de fractie in de oppositie. Acht jaar geleden is dat ook gebeurd en menigeen zal zich de Poolse landdagen van toen nog herinneren. Leiden is niet gebaat bij een herha ling. De PvdA, de grootste partij in deze stad, behoort met haar creativiteit en bestuurskracht, in het dagelijks bestuur van de ge meente vertegenwoordigd te zijn. Samengaan met de WD is uiter aard niet de meest ideale situatie die de socialisten zich kunnen wensen. Omgekeerd zal bij de li beralen de PvdA niet bovenaan het lijstje van politieke minnaars staan Maar de politieke realiteit biedt, al thans op dit moment, geen alter natief voor PvdA-D'66-WD om tot een stabiel stadsbestuur te komen. De PvdA zou in deze for matie wederom een zeer fors aan deel in het college van B en W krijgen en ongetwijfeld een be langrijk deel van zijn program ma kunnen verwezenlijken. Niet al hun stokpaarden zouden de so cialisten de komende vier jaar kunnen berijden. Maar wat wil men nu eigenlijk na een fikse ver kiezingsnederlaag en met maar iets meer dan eenderde van het totaal aantal raadszetels in han den? Morgenavond buigt de ledenverga dering van de PvdA zich weder om over de situatie. Te hopen is dat daar behalve voor het partij belang ook enige aandacht zal zijn voor het stadsbelang. Een kwakkelcollege (want dat dreigt er te komen als de anti-WD-mo- tie niet wordt ingetrokken) is het laatste dat Leiden kan gebruiken BAGUIOSTAD (ANP) - Viktor Kortsjnoi heeft voor de tweede keer uitstel gevraagd van de acht tiende partij in de schaaktweekamp om de wereldtitel met Karpov. Aanvankelijk zou deze partij dinsdag al begonnen zijn. Indien zijn ver zoek wordt ingewilligd mag Kortsjnoi, die met 4-1 achterstaat, tot aan de 24ste partij geen uitstel meer vragen. De Engelse grootmeester Keene is overigens de nieuwe delegatieleider van het Kortsjnoi-gezelschap. Petra Leeuwerick, de Zwitserse die zo veel stof deed opwaaien door haar absurde uitspraken, zal die rol niet langer verv ullen. Keene is meteen maar begonnen met de jury zijn verontschuldigingen aan te bieden over het merkwaardige gedrag van Leeuwerick.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 1