Twijfels rond geheimhouding Omroepwet ondergaat opknapbeurt Halfvolle melk hele liter tijdelijk Leentje moest dood van moeder en stiefvader Kans op financiering erfelijldieidsonderzoek Oud-minister 'pronkt' met snor en baard Turken vragen film in beslag te nemen WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1978 BINNENLAND PAGINA 7 Oud-minister Jan Pronk (PvdA) verscheen gisteren op de eerste vergadering van de Tweede Kamer na het zomerre ces met een forse baard en snor. Pronk is niet de enige politicus die een gedaanteverwisseling heeft ondergaan want ook zijn partijgenoot Harry van den Bergh bleek een snor te hebben gekweekt. ARNHEM (GPD) - Omdat ze niet wilde eten en de vriend van haar moeder geen papa wilde noemen, moest de ander- half-jarige Leentje B. op 12 maart van dit jaar sterven. Moeder Lenie E. (20) en haar vriend Jos H. (ook 20) verdronken het weerloze kind op een afschuwelijke manier in het lavet van hun Arnhemse flatwoning. De officier van justitie voor de Arnhemse rechtbank, waar het tweetal gisteren op verdenking van moord moest verschijnen, mr. H. R. Lauwaars, noemde de daad een gevolg van de psychische en sociale omstan digheden waaronder het samenlevende paar destijds verkeerde. Het kind werd gezien als een overblijfsel uit het vorige huwelijk van de vrouw dat uit de weg geruimd moest worden, aldus de officier van justitie die dood slag bewezen achtte. Omdat zowel de man als de vrouw op het moment van hun daad volledig ontoerekeningsvat baar waren, eiste hij ontslag van rechtsvervolging om het paar direct in het kader van een terbeschikkingstel ling van de regering te kunnen laten verplegen. Lenie en Jos koesterden allang plannen om zich van het kind te ontdoen. Het zat Jos niet lekker dat Leentje het dochter tje was uit het vorige huwelijk van Le nie. Daar kwam bij dat hij hevig twij felde of het tweede kind dat zijn vrien din verwachtte van hem was of door de vorige man van Lenie was verwekt. Dit was een voortdurend twistpunt tussen de twee. Vaak resulteerden woorden wisselingen in klappen voor Leentje. Het kind werd zelfs eens in een wasma chine gestopt waarin de moeder water liet lopen. Toen ontstond ook het idee Leentje te verdrinken. Dit moest op een stille zondagmiddag als de buren weg waren gebeuren dan zou niemand het geschreeuw van het kind bemer ken. Op 12 maart was het zover. Toen Leentje weigerde haar eten tot zich te nemen ontstak Jos in woede en sloeg het kind in het gezicht. „Laat het bad maar vol lopen", zei hij tegen zijn vriendin, die zijn aanwijzingen blindelings volgde. Daarna werd het kind net zo lang met het hoofd onder water geduwd tot het roerloos op de bodem van het lavet, dat inmiddels was leeggelopen, bleef lig gen. „Ze was nog niet dood. Toen ik mond-op- mond-beademing toepaste, begon ze weer te bewegen", aldus Jos voor de rechtbank. De GG en GD brachten het kind naar het ziekenhuis, waar de dood werd geconstateerd. Volgens het sec tierapport van dr. Zeldenrust staat niet vast dat Leentje door verdrinking is gestorven, hoewel hij dit niet uitsluit. Het voerde de officier van justitie wat te ver om Lenie krankzinnig te laten verklaren, zoals was geadviseerd door een arts van de psychiatrische observa tiekliniek in Utrecht, waar ze is onder zocht. Toen Jos daar hoorde dat men daar een tbr de juiste oplossing vond om hem over enige tijd weer te laten meedraaien in de maatschappij, rukte hij een telefoon van de muur. „Als ze zeggen dat ik krankzinnig ben, laat ik zien dat ik krankzinnig ben", aldus verdachte gisteren voor de recht bank. Raadsman mr. D. Wijnveldt, die voor Le nie optrad kon zich verenigen met de tbr die tegen zijn cliënte was geëist. Ook hij achtte moord niet bewezen. Raadsvrouwe mr. M. J. Muller-Ferisz die Jos bijstond, vroeg om aanhouding van de zaak, om dr. Zeldenrust als ge tuige te horen. De rechtbank ging in eerste instantie niet akkoord met dit voorstel. Mr. Muller was van mening dat de dood van het kind voorkomen had kunnen worden door een eenvou dig telefoontje van bekenden naar de kinderpolitie. DEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamer heeft gisteravond, met uitzondering van de WD-fractie, ingestemd met een "opknapbeurt" van de sinds 29 mei 1969 bestaande om roepwet. De wijzigingen betreffen het te gengaan van versnippering dooi de toelating van nieuwe omroep organisaties te binden aan eisen, die een onderlinge vergelijking van programma's mogelijk maakt. UTRECHT (ANP) - De Utrechtse advocaat mr. J. J. Bertrams heeft de Amsterdamse officier van jus titie mr. F. H. von Meyenfeldt ge vraagd, alle kopieën van de film "Midnight Express" in zijn ar rondissement in beslag te nemen, Voordat de film-op 31 augustus- in première gaat. Omdat de film gelijktijdig gaat draaien in Rot terdam, Den Haag, Groningen en Enschede, verzoekt mr. Bertrams de Amsterdamse officier van jus titie ook te bevorderen dat zijn ambtgenoten daar de film even eens in beslag nemen. Mr. Bertrams treedt op r geveer vijftig in Nederland wo nende Turken en enkele instel lingen, waaronder het Turks cul tureel centrum in Amsterdam en de Turks-islamitische vereni ging de "Midnight Express" gaat jonge Amerikaan Billy Hayes en diens verblijf in Turkse gevange nissen wegens smokkel van ver dovende middelen. Volgens mr. Bertrams is een aantal passages in de film in hoge mate grievend en discriminerend voor het Turk se volk. Er zouden uitlatingen in voorkomen als "alle Turken zijn hoerenzonen" en "de Turken stammen af van de zwijnen en eten daarom geen varkensvlees" Mr. Bertrams zegt. dat zijn cliënten geen bezwaar hebben tegen het aan de kaak stellen van het Turk se strafrechtsysteem, "wat daar van ook zij", maar dat ze zich ver zetten tegen het in roulatie bren gen van een film waarin "gere geld en stelselmatig het Turkse volk als zodanig als een inferieur ras of volk wordt afgeschilderd en waarin wordt aangezet tot "haat tegen of discriminatie van mensen wegens hun ras c.q. na tionale of etnische afstamming" In Londen heeft de vertoning van de film bij de kleine Turkse ge meenschap daar geleid tot emo ties en felle protesten. Ook in Ne derland hebben berichten over de film bij de Turkse gemeen schap (ongeveer 100.000 mensen) volgens mr. Bertrams tot ernstige beroering geleid. De vrees is gewettigd, zo schrijft hij aan mr. Von Meyenfeldt, dat de anti-Turkse gevoelens die de film ongetwijfeld bij de toeschouwers zal opwekken, zullen worden af gereageerd op het Turkse deel van -de bevolking in Nederland. "Ook andere buitenlandse werk nemers zouden hiervan het slachtoffer kunnen worden" Zijn verzoek om inbeslagneming van de kopieën van de film is dan ook gebaseerd op de vrees, dat "door dit delict een ernstige ver storing van de openbare orde dreigt" ADVERTENTIE Bij de behandeling van de voorge stelde wijzigingen ontkende mi nister mevrouw Gardeniers-Be- rendsen (crm) dat de nieuwe be palingen een discriminatie bete kenen voor nieuw-komers in om roepland. Van meten met twee maten zal beslist geen sprake zijn, zo zei Zij. De bewindsvrouwe kon nog geen mededelingen doen over het onderzoek naar de commerciële activiteiten van de Veronica Omroep Organisatie (VOO). Voor 1 januari hoopt zij te kunnen beslissen over de toe kenning van de C-status aan deze aspirant-zendgemachtigde Minister Gardeniers ging niet in op vragen over de financiering van de regionale omroep. Dit zal be handeld worden in een dit najaar uit te brengen beleidsbrief over de positie van de regionale om roep. In die brief wordt ook aan dacht geschonken aan het plaat sen van reclame-uitzendingen in uitzendingen van de regionale omroep. Verder deelde minister Gardeniers mee, dat binnenkort proeven zullen worden genomen met teletekst-uitzendingën. Deze proeven zullen geruime tijd du- Bij de behandeling van het wets voorstel bepleitte VARA-voorzit- ter Kloos (PvdA) extra gelden voor de omroep om te voorko men dat op het scherm culturele armoede gaat1 overheersen. Hij gaf de minister in overweging voor produkten van radio en te levisie, die een hoge culturele of informatieve waarde hebben, een extra-vergoeding of subsidie toe te kennen. Ook zei Kloos dat voorzichtig moet worden omge sprongen niet plannen tot uit breiding van de regionale om roep. Mevrouw van Someren-Downer (VVD) bepleitte invoering van reclame ook bij de regionale om roep. Dan kunnen, zo zei zij, ook kleinere bedrijven hun afzet ver groten. Volgens haar is het mo ment gekomen om de onderwijs taak van de omroep geheel onder het departement van onderwijs te brengen. KRUISING A VOORLOPIG NIET TERUG IN KAMER DEN HAAG - Oud-minister Krui- singa keert voorlopig niet terug in de Tweede Kamer. Hij ziet af van zijn benoeming in de vacatu re van het in juli overleden ka merlid Seijben. Aangezien Scij- ben lid van de KVP was, moet hij overeenkomstig de afspraak die de CDA-partijen daarover heb ben gemaakt, ook weer door een KVP-lid worden opgevolgd. De heer Kruisingais lid van deCHU. Tot Tweede-Kamerlid zal nu wor den benoemd mevrouw Andela- Bauer. De Staatscourant publi ceerde eind vorige week de me dedeling dat Kruisinga tot ka merlid benoemd was. Deze had vooraf niet laten weten niet voor het lidmaatschap in aanmerking te willen komen. Na de publicatie in de Staatscourant heeft de oud minister dat inmiddels wel ge daan. DEN HAAG - Kamervoorzit ter Vondeling (links) heeft gis termiddag een petitie en rond 40.000 handtekeningen in ont vangst genomen, die hem wer den aangeboden door drie van de 182 Marokkanen voor wie al lange tijd een steeds omvang rijker actie tot legalisering van hun verblijf wordt gevoerd. In de petitie, gericht aan de Tweede Kamer, wordt er op aangedrongen dat de Kamerle den staatssecretaris van justitie mevr. Haars verzoeken de Ma rokkaanse arbeiders te legalise ren. "De al drie jaar durende angst en onzekerheid van de 182 kan menselijkerwijs nauwelijks langer voortduren"zo staat in de petitie. De de i k a- r justitie, mr Geurtsen (VVD), zei bij deze ge legenheid dat de commissie binnenkort weer overleg met mevr. Haars over deze zaak zal hebben. De heer Geurtsen noch de heer Vondeling wilden overigens hun mening over deze aangele genheid uitspreken. Man blijkt doodgeslagen NIJMEGEN (ANP) - De 39-jarige amanuensis F.J.L., die gister morgen levenloos werd aange troffen op zijn werkkamer in een Nijmeegs universiteitsgebouw, is doodgeslagen met een hard voorwerp. Op het hoofd van het slachtoffer trof patholoog-ana toom dr. J. Zeldenrust ongeveer tien ernstige verwondingen aan. De politie heeft nog geen spoor van de dader(s). Ook het harde voorwerp, waarmee de ama nuensis is doodgeslagen, is weg. De politie weet niet wanneer L. is gedood. Het kan maandag middag in werktijd zijn ge weest, maar net zo goed even na de sluiting van het universi teitsgebouw, aldus een politie woordvoerder. DEN HAAG (GPD) - Er lijkt een kans in zicht dat het erfelijkheidsonderzoek (op zuigelingen en bij zwangere vrouwen) kan worden gefinancierd. Bij het ministerie van volks gezondheid is een aan vraag in overweging aan de Ziekenfondsraad. Dit onderzoek zou dan ver moedelijk in het zieken fondspakket worden op genomen. Hoe de aan vraag precies zal luiden, is nog niet bekend, evenmin als de termijn waarin zo'n regeling haar beslag zou kunnen krijgen. De laatste tijd is van vele zijden bij de overheid aangedrongen het mogelijk te maken dat deze on derzoekingen door financiële steun op grotere schaal mogelijk worden. In een gesprek met staatssecretaris mevrouw mr. E. Veder-Smit (volksgezondheid) hebben vertegenwoordigers van acht samenwerkende ouder- en patiëntenorganisaties op het ter rein van erfelijke ziekten eind ju ni op dit punt een toezegging ontvangen. Ook moet de bewindsvrouw al eni ge tijd vragen uit de Tweede Ka mer over dit onderwerp afhan delen. Er is verder een rapport van de Gezondheidsraad over er felijkheidsonderzoek en erfelijk heidsvoorlichting. Daarin wordt gesteld dat het jaarlijks f20 mil joen zou kosten om in een aantal centra onderzoekingen te doen en voorlichting te geven. Een in Groningen bestaand prenataal onderzoekscentrum is wegens geldgebrek gesloten. De vrees bestaat dat dit ook het lot zal zijn van het centrum in Rot terdam, aan de Erasmus Univer siteit. Prof. dr. H. Galjaard, leider van deze afdeling, heeft onlangs in krasse taal het overheidsbeleid op dit punt - en op andere onder delen van de gezondheidszorg - gehekeld. Galjaard en zijn team boekten belangrijke resultaten doordat zij een methode vonden om in het vruchtwater van zwan gere vrouwen een groot aantal aangeboren afwijkingen vast te stellen. Kwart miljard In de afdeling van Galjaard worden onderzoekingen gedaan op het terrein van erfelijke ziekten. De hoogleraar ijvert er al enkele ja ren voor de ziekenfondsen te be wegen tot financiering van chromosoom- en vruchtwater- onderzoek. Hij stelde o.a. dat in Rotterdam door het voorkomen van ruim 150 gevallen van ernsti ge handicaps een bedrag werd bespaard van ongeveer een kwart miljard aan kosten voor medi sche en psychosociale begelei ding. derzoek, gebreken als een open rug, mongolisme en onvolledige hersenaanleg worden aange toond. Naar schatting worden jaarlijks in ons land ongeveer 7000 kinderen met een aangebo ren afwijking geboren. Van de le vend geborenen heeft 4 procent een erfelijke afwijking, met een herhalingsrisico van 25 tot 50 procent. Naar schatting zouden zeker 15.000 vrouwen moeten worden onderzocht Der iaar. ADVERTENTIE ^AMeer^oorMclkuni^o^Wenker^andbouwprod^ Kromme procedures organisatie Europese verkiezingen DEN HAAG (GPD) - De overgrote meerderheid van de Tweede Kamer stemt in grote trekken in met de manier waarop de rege ring de eerste rechtstreekse ver kiezingen voor het Europese parlement in Nederland denkt te organiseren. Alle sprekers tij dens de behandeling van het wetsontwerp over de regeling van die verkiezingen (op 7 juni 1979) wezen gisteren op de overi gens nogal kromme formele pro cedures die de regering heeft moeten voorstellen, om niet in strijd te zijn met de regels die door de negen EG-staten zijn vastgesteld. Zo zal het noodzake lijk zijn de stemmen al op don derdagavond 7 juni te tellen, - hoewel de uitslag van de stem ming pas op maandag 11 juni be kend mag worden gemaakt. Nog afgezien van de vraag of in an dere landen, waar de stemming op zondag wordt gehouden, men zich zo strikt zal houden aan de geheimhouding tot maandag morgen, vroegen onder meer PPR-woordvoerder Waltmans en mevr. Kappeijne van de Coppello van de VVD zich af of het in de' praktijk mogelijk zal zijn alle uit slagen geheim te houden, vooral omdat de telling zelf volgens de Kieswet toegankelijk moet zijn voor alle burgers. "Als een kiezer, wat zijn goed recht is, bij elk stembiljet dat door de voorzitter van hetstembureau wordtgeteld, vraagt of hij het even mag con troleren, kan hij zelf de telling bijhouden, waar blijft dan de ge heimhouding?", zo vroeg mej. Kappeijne zich af. De problemen met de tijdelijke "geheimhouding" van de uitsla gen (gezien de moderne technie ken van marktonderzoek zal een vrijwel exacte uitslag toch al en kele minuten na het sluiten van de stembus bekend zijn) vloeien voort uit de onmogelijkheid in Nederland verkiezingen op een zondag te houden, terwijl in de meeste Europese landen juist wel op zondag wordt gestemd. Bo vendien kunnen in Nederland om godsdienstige redenen ook niet de stemmen op zondag wor den geteld. Minister Wiegel erkende dat er nogal wat haken en ogen zitten aan de organisatie van deze eerste Europese verkiezingen, "maar het kan helaas niet anders". Hij voelde niets voor suggesties van o.m. Patijn (PvdA) om bijvoor beeld de stembureaus langer open te houden, een andere dag te kiezen (vrijdag 8 of zaterdag 9 juni), met als argument dat het toch al moeilijk genoeg is vrijwil ligers te vinden om de stembu reaus te bemannen. Alleen D'66'er Brinkhorst suggereerde zeer voorzichtig dat men wel eens over de godsdienstige bezwaren tegen stemmen op zondag heen zou kunnen stappen, met een be roep op de verdraagzaamheid die niet alleen de meerderheid te genover de minderheid dient te betrachten, maar die ook ander som niet misplaatst zou zijn. Minister Wiegel wilde niet ingaan op suggesties van de kant van de kleine partijen met name Ver- brugh (GPV) en Bakker (CPN), om de kiesdrempel (niet alleen van belang voor de toekenning van de eerste zetel, maar met na me ook voor het eventueel ver spelen van de waarborgsom die partijen, die aan de verkiezing meedoen zonder al in de Tweede Kamer vertegenwoordigd te zijn, verspelen als zij de kiesdeler niet halen) te verlagen. Staatssecretaris Van der Mei (Eu ropese zaken) deelde nog mee dat ernaar zal worden gestreefd de uitslag van de verkiezingen in alle EG-landen gelijktijdig be kend te maken. Verder zal wor den geprobeerd zoveel mogelijk aandacht te wekken voor de eer ste Europese verkiezingen, niet alleen bij de Nederlandse kiezers, maar ook bij Nederlanders in het buitenland (in tegenstelling tot de Tweede-Kamerverkiezingen mogen deze wel stemmen bij de Europese verkiezingen) en bij de Britten, Ieren en Luxemburgers in Nederland, die het recht zullen krijgen in Nederland (op Neder landse kandidaten) te stemmen. Van der Mei weigerde aan de Kamer bekend te maken of het comité-Vondeling, dat allerlei - voorlichtingsactiviteiten inzake de Europese verkiezingen coör dineert, daarvoor op de begroting voor 1979 de gevraagde één mil joen gulden zal krijgen. De staatssecretaris hanteerde daarvoor het argument dat hij eerst de commissie-Vondeling zelf wilde inlichten. Dat argu ment wekte in de Kamer enige hilariteit, omdat de voorzitter van de commissie-Vondeling, ka mervoorzitter Vondeling, tegen over de heer Van der Mei op zijn kamervoorzittersstoel zat en. in het parlementaire gebruik, steeds degene is tot wie een spre ker in de Kamer zich richt ("Me neer de voorzitter!"). De Kamer zal morgenavond de be handeling van het wetsontwerp voor de regeling van de Europese verkiezingen afsluiten.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7