Re ddin gsbri g a de in Leiden al 60 iaar actief PvdA zoekt verder naar een links Leids college Lezers schrijven Actief in vrije tijd and„Fee/ verdrinkingen door te laat reageren Taxi rijdt peuter aan „In de pauze kun je je beker met drinken opeten... I.98 J97JVOENSDAG 30 AUGUSTUS 1978 Basketbalveldje Dankzij de activiteiten van de bewonerscommissie Arends horst-Condorhorst heeft de jeugd van de Slaaghbuurt de beschikking over een nieuw basketbalveldje. Het veldje, gelegen tussen de Buizerd- en de Sperwerhorst, was aan vankelijk een grasveld omge ven door een wandelpad en struiken, en werd als voetbal veld gebruikt. Vooral bij nat weer ontstond daar een grote modderpoel. Om te horen wat de omvjo- nenden ervan vonden om het plekje om te bouwen tot bas ketbalveldje werd er een en quête gehouden. Vrijwel ie dereen bleek zich te kunnen vinden in het idee. De gemeentelijke plantsoenen dienst voerde het plannetje uit zodat nog tijdens de schoolvakanties gebruik kon worden gemaakt van het veldje. Volgens de bewoners commissie is het veldje over dag vrijwel nooit onbezet en wordt er ook 's avonds nog wel eens een partijtje gespeeld. Open dag Op zaterdag 2 september wordt er in het Breehuys aan de Breestraat 19 een "open. dag" gehouden. Iedere Leidse scho lier kan op die dag kennis nemen van de activiteiten die in dit clubhuis plaatshebben. Vanaf twee uur 's middags wordt er informatie verstrekt binnenkort wordt gestart, te weten: volksdansen, tapdan sen, jazz-ballet, kookcursus sen, pottenbakken, gitaar spelen, creatief bezig zijn, ke ramiek, schaken. Verder be staan er plannen voor een zang- en toneelclub, 's Avonds vanaf 8 uur is er een disco avond. Op vrijdag 1 septem ber treedt vanaf 8 uur in het Breehuys de Leidse groep Traill op. Najaarsprogramma De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afdeling Lei- den-Oegstgeest heeft het pro gramma voor het komende najaar samengesteld. Voor de ochtend- en middagbijeen komsten staat onder meer het volgende op het programma: een cabaret-optreden van de afdeling Delft, een lezing door de Leidse brandweercom mandant, praatjes over re- formprodukten en antiek, een demonstratie door het Zuivel- bureau en creatieve instui ven. Verder staan er diverse excursies op het programma. Nieuw zijn de breng-en-koop ochtenden. Dat zijn de rom melmarkten ten bate van een project voor vrouwen in de derde wereld. Bovendien worden er diverse cursussen gegeven (o.a. yoga, talen en politieke scholing en zijn er gezelligheidsclubs. Voor na dere inlichtingen kan men bellen tel. 150710 of tel. 134656 *^L,EIDEN - De PvdA-fractie onder zoekt vandaag de verdere moge- lijkheden voor de vorming van een links college van burgemees ter en wethouders in Leiden. Gis- info teravond besloot de fractie PPR, PSP en CPN te vragen naar de 2' steun en binding die zij willen ozei geven aan een links minder- 14_i heidscollege. je fractie geeft met dit onderzoek inen uitvoering aan de motie, die de PvdA-ledenvergadering vorige week aannam. In deze motie kreeg de fractie opdracht de mo gelijkheden van een links college diepgaand na te gaan. Nu D'66 definitief is afgevallen als deel nemer aan een links college moet de PvdA-fractie zich op PSP, PPR en CPN richten. De PvdA-fractie besloot gister avond in een besloten vergade ring van enkele uren tot verdere uitvoering van de motie. Volgens onderhandelingsleider Duives- teijn zal het gesprek met PPR, PSP en CPN alleen inventarise rend zijn. "We willen alleen horen of en in welke mate zij steun aan een links college willen geven", aldus Duivesteijn. Na deze inventarisatie zal de fractie vanavond tegelijk beslissen of de motie van de ledenvergadering - vorming van een links college - uitvoerbaar is. Onderhande lingsleider Duivesteijn gaf te kennen dat het niet onwaar schijnlijk is dat de fractie met een advies aan de ledenvergadering komt als blijkt dat de motie niet uitvoerbaar is. "Als de motie niet uitvoerbaar is, ligt er een nieuwe politieke situa tie en is het alleen maar zinvol dat de fractie een advies geeft", zei Duivesteijn. Het is waarschijnlijk dat de fractie de ledenvergade ring dan zal adviseren te kiezen voor de vorming van een college met WD en D'66. Deze moge lijkheid werd vorige week door de meerderheid van de PvdA-le denvergadering geblokkeerd. De WD-fractie plaatste zich gis teravond overigens unaniem ach ter het onderhandelingsresultaat dat de eigen delegatie tot vorige week met PvdA en D'66 bereikte. De fractie sprak zich uit dat de vorming van een links/liberaal college met het praktisch bereik te programma-akkoord aan vaardbaar is. Tegelijk liep de fractie vooruit op de kansen die een links/liberaal college nog heeft. Volgens on-i derhandelingsleider Van Duijn zijn er in feite geen andere moge lijkheden. "Voor Leiden is er geen ander alternatief. Als de PvdA-ledenvergadering de emo ties opzij zet zal ze ook tot deze conclusie moeten komen", zei hij. Collegevorming (3) Zonder de bedoeling te hebben de PvdA-fractie of haar afdelings bestuur te willen verleiden tot het nemen van beslissingen die af wijken van hun afdelingsverga dering-uitspraak, willen wij toch onze grote bezorgdheid kenbaar maken. ifiliJ film vm V De bestuurbaarheid van Leiden, waar de zwaarte van de proble men waar we de komende jaren voor staan als een loden last op zijn verantwoordelijke bestuur ders rust, maakt het elke con structieve partij noodzakelijk te streven naar een zo duidelijk en evenwichtig mogelijk program ma dat gesteund wordt door een stabiele meerderheid in de raad. Gezien de tot nu toe behaalde resul taten in de onderhandelingen tussen de PvdA, D'66 en de VVD kan geconstateerd worden dat met groot respect voor eikaars politieke zienswijze en luisterend naar wederzijdse argumenten een feitelijk college-programma binnen handbereik is dat zeker geen onaanvaardbare concessies voor één der deelnemende partij en zal bevatten. Gekeutel over mentaliteitsverschil kan slechts worden aangevoerd door hen, die bij gebrek aan fei telijke kennis de emoties de overhand laten krijgen of door hen die, kennis genomen heb bende van het ontbreken van doorslaggevende verschillen, drogredenen aanvoeren om hun persoonlijke politieke visies door te drukken. Het moet iedere Leidenaar duide lijk zijn dat wij het stadsbelang zeer hoog achten en stellen boven eventuele interne weerstanden in onze afdeling. Wij als voltallige fractie zullen ons sterk maken een zodanige uitleg te geven voor ons politieke handelen dat dit in brede kring als noodzakelijk aanvaard zal worden. Zeker willen ook wij ons inzetten om verstarde politieke structu ren en muren van onnodig onbe grip te slechten en hiermee een bijdrage te leveren tot politieke vernieuwing. Het feit dat D'66 het ons, door haar duidelijke en con sequente stellingname, mogelijk heeft gemaakt dit proces serieus in gang te zetten maakt ons zeer erkentelijk ten opzichte van deze partij. Waar de PvdA zich nadrukkelijk de laatste jaren laat betitelen als 'progressieve partij' lijkt het ons thans dringend gewenst en voor Leiden noodzakelijk dat zij hier aan in politiek vernieuwd opzicht duidelijker vorm geeft. Kees van Duijn namens de WD-raadsfractie De Mey van Streefkerkstraat 30 LEIDEN. Sportveldje Er blijkt de laatste jaren een nieuw soort sport te zijn ontstaan, na melijk tegen alles actie voeren. Als men huizen wil bouwen ko men er bezwaren (en dan bij zo'n woningnood). Nu zijn er weer be zwaren tegen de aanleg van een sportveldje aan de Kanaalweg. Tientallen jaren lag daar al een heel stuk land met een lelijk toe gangshek en verder niks. Ik ben ervan overtuigd dat als het veldje klaar is de gemeente voor een passende beplanting zal zor gen. Dan zal het mooier zijn dan het nu is. Hopelijk blijft het ook heel. Kritiek is gezond, maar het moet wel zinnig zijn. Er wordt al zoveel gepraat. W. Noppe, Meerburgkade 24b, LEIDEN LEIDEN - De ontmantelingvan de Nonnenbrug is in volle gang. Op het ogenblik staan vrijwel alleen de brugbogen nog overeind De brug verkeerde in een dermate slechte conditie, dat bijna volledige afbraak noodzakelijk was. Om het stadsbeeld aan de Rapenburg in stand te houden zal de brug weer in de oorspronkelijke vorm worden opgebouwd. Daarvoor is inmiddels subsidie verkregen van het ri]k Om te voorkomen dat de voetgangers een al te grote omweg moeten maken tijdens de uitvoering van de werkzaamheden is vlak nuast'de brug een houten noodbrug gebouwd. In Leiden wordt behalve aan de Nonnenbrug ook nagaan twee andere historische bruggen gewerkt te weten de Turfmarktbrugdie vervangen wordt door een nieuwe en de Koornbeursbrugdie een ingrijpende opknapbeurt ondergaat Demonstraties „Men weet niet wat men moet doen", wordt het probleem, kort samengevat. Om te laten zien wat men kan doen geeft de LRB af en toe demonstraties. Vrijdag negen september is er vanaf twee uur zo'n demonstratie in zwembad de Vliet. In samenwerking met de Eerste Leidse EHBO-brigade (voortgekomen uit de LRB) en Lotus-mensen (Landelijke oplei ding tot uitbeelding van slachtof fers). Het belooft spectaculair te worden. Van vorige demonstraties weten de LRB-bestuursleden te vertellen dat het zo echt leek dat verschei dene toeschouwers flauwvielen. Ze zijn nu zelfs zover dat de GG en GD acte de presence zal geven met een ambulance die de "slachtoffers" met onbekende bestemming zal afvoeren. Onderdeel van de demonstraties zal zijn aan te tonen dat de redder lang niet altijd zelf het water in hoeft; het publiek mag zelf pro beren een redklos uit te gooien, een soort jojo die ook dienst kan doen om de plaats te markeren waar bijvoorbeeld een auto te wa ter is geraakt. Het is niet alleen vaak onnodig in het water te springen, het kan ook gevaarlijk zijn. De Bruin: "Iedereen weet dat er in de Leidse grachten wel eens een ouwe fiets ofzo ligt. Het kan ie dereen overkomen dat hij met zijn hoofd in een emmer of op een hard voorwerp duikt en dan zelf het slachtoffer wordt. We laten ook zien hoe je veilig het water in kunt gaan" Jeugddag Het zestigjarig bestaan van de bri gade wordt verder gevierd met een jeugddag die jaarlijks plaats heeft, maar dit jaar door de Leid se brigade is georganiseerd. Op 23 september zullen zo'n 2000 kinderen worden vermaakt met een boottocht van Avifauna naar Leiden waar ze worden opge wacht door Jong K 8c G en ver volgens in de Groenoordhal door onder andere Rob de Nijs. Daar na volgt op 30 september een gro te feestavond, georganiseerd door Sempre Avanti. De LRB ontstond op 5 juli 1918 uit de Leidse Zwemclub die zelf al vanaf 1886 bestond. In 1928 werd de brigade zelfstandig en kreeg een eigen bestuur. De belang stelling voor het zwemmend red den was toen al vrij groot, in 1932 vermelden de analen al 295 leden. Nu zijn dat er zo'n 750 (leden en lessers). Vooral de laatste jaren is het ledental snel gegroeid, een verdubbeling sinds het vijftigja rig bestaan. Dat komt in hoofd zaak door een extra lesuur per week wat weer te danken is aan het aantal leden. In 1965 werd het reddingsmateriaal dat voor die tijd door de brigade zelf werd gemaakt, officieel aan de gemeente overgedaan. De reddingskastjes aan de Kanaal- weg en de Singels, de redstokken en -plankjes aan de bruggen voor zover ze er nog zijn worden nu beheerd door de brandweer. De één uur instructie per week in het overdekte bad aan de Haarlem merstraat van vlak na de oorlog zijn drie uren geworden in De Zijl. Na het gereedkomen van het bad aan de Boshuizerkade hoopt de Brigade daarheen te verhui- LEIDEN - Een tweejarig kindje raakte gisteren gewond in de Hu- go de Vriesstraat toen het plotse ling tussen geparkeerde auto's door de rijbaan opliep. De 31-ja- rige chauffeur van een taxi kon het niet meer ontwijken en raakte het kind. Het werd met borst-, knie- en huidletsel voor onder zoek naar het Diaconessenhuis gebracht. Jurgen moet even getroost worden door de "juf, maar even later heeft hij het hoogste woord. De eerste dag op de "grote school". Nog niet zo gek lang geleden stond die dag borg voor soms hartverscheurende taferelen. Kinderen die zich krijsend vastklampten aan mama's rokken en voor geen goud in de schoolbanken wen sten plaats te nemen. Tegenwoordig komen deze tafe relen nog slechts zeer spora disch voor. Vandaag de dag hebben de kinderen nauwe lijks te kampen met aanpas singsmoeilijkheden. In de meeste gevallen hebben zij al enkele jaren peuter- en kleu teronderwijs achter de rug waardoor ze al een beetje ver trouwd zijn geraakt met de dagelijkse gang naar school. Op de Koningin Emmaschool in Leiden Zuid-West volgden gisteren 31 Leidenaartjes voor het eerst lager onderwijs. Van "hoofdmeester" Rijns burger en juffrouwTim mermans mochten wij een ochtendje meelopen. Het werd een openbaring. Vooral de manier waarop de meeste kinderen zich uitten was ronduit indrukwekkend. Van angst voor het onbekende of van "plankenkoorts" was ogenschijnlijk bij geen van de kinderen sprake. Niet zo verwonderlijk wanneer je weet dat de Koningin Em maschool bijzonder veel doet aan de integratie van kleuter school en lagere school. Tineke Timmermans: Bijna alle kinderen zijn al een stuk of vier keer bij mij geweest toen- ze nog op "Hummeloord"de kleuterschool die achter dit gebouw ligt, zaten. We doen dat elk jaarlaten de kinderen een soort van lesprogramma volgen en houden met ieder kind een kort gesprekje. Daarnaast is er vlak voor de vakantie een introductie avond voor de ouders waarop we ze vertellen wat we zoal met hun kinderen gaan doen. Wanneer hun kinderen al weer een paar weken op de "grote school" zitten nodigen we de ouders nog een keertje uit voor het meemaken van een lesmiddag" Terug naar de klas. De school- bankjes staan in groepjes van vier opgesteld. De kinderen vormen zelf groepjes en gaan zitten wachten op wat komen zal. Achter de ramen werpen de moeders nog een laatste blik op haar kroost. Jurgen ziet zijn moeder staan en kan er opeens niet meer tegen. Huilend sprint hij naar de deur en roept: "Mama kusje geven". Hij is de enige en ach, het is ook zo weer over. Enkele minuten later heeft hij in zijn groepje alweer het hoogste woord. Nadat de kinderen een kwar tiertje hebben mogen kleuren stelt jiLf ze de volgende vraag: "Wat. denken jullie wordt je hier meer moe als op de kleu terschool?" "Jazeker", brult Ernst die lekker onderuitge zakt op z'n stoel zit, "Want je moet hier wel even leren reke- Zo jongens, straks is het pauze hè, maar wie weet er nu ei genlijk wat pauze is? Ja Ro nald zeg jij het maar". "Nou, in de pauze mag je buiten gaan spelen en dan kan je je beker met drinken opeten." Een mooi portret die Ronald, herhaaldelijk zorgt hij voor de nodige hilariteit. Na de pauze speelkwartierheeft hij nog een paar aardige in petto, zoals deze. De juf heeft een gedichtje voorgelezen over een koning die erg ziek was. Hij moest een drankje hebben om beter te kunnen worden. De juf vraagt aan de klas waar je zoal drankjes kunt halen. "Bij de apotheek" weet een meisje vooraan. "En waar nog meer?". Ronald springt overeind. "Bij 't ziekenfonds juf'. LEIDEN - "De reddingsbrigade staat klaar als een groep of 1 een vereniging uit de burgerij een beroep op je doet. En j dan zal het ons een zorg zijn wanneer of door wie dat gedaan wordt", zegt de heer K. H. de Bruin krachtig. Hij is voorzitter van het district West van de Koninklijke Nederlandse Brigade tot Redding van Drenkelingen (KNBRD) en tevens technisch adviseur van de Leidse Reddingsbrigade (LRB). r.De LRB viert dit jaar haar zestigja rig bestaan. Een bestaan waarin >r veel in positieve zin veranderd is, ir maar waarin de brigade zichzelf i- nog lang niet overbodig heeft rj gemaakt. De Bruin: "De meeste reddingen zijn in de beginperio de verricht. Er was ontzettend veel water, en een erg groot deel 1, van de mensen kon niet zwem men. Nu, de laatste decennia ei- - genlijk, leert de jeugd al jong op school zwemmen. Maar je staat ervoor hoeveel van de ouderen het nog niet kunnen. In de mili taire dienst is geconstateerd dat t veertig procent van de Neder landse militairen niet kan zwemmen. En ik zou ze niet graag de kost geven die op de Braassem en de Kaag aan het spelevaren zijn zonder te kunnen zwemmen. Er is werk genoeg voor de red dingsbrigades. Als we de plaat- I selijke brigades ervan konden overtuigen dat het hoog tijd wordt voor vaste reddingsposten op de Braassem en de Kaag, dan zaten we tot over onze oren in het i werk". Instructie is voor de LRB overduidelijk. Veel verdrinkingen gebeuren doordat omstanders te laat reage- Voorbeelden te over. De Bruin: "Als je de verhalen hoort. Van een oude vrouw bijvoorbeeld die in de Witte Singel lag en ze staan er met 25 man bij te kijken hoe ze bezig is tc verdrinken" Penningmeester Nolles: "Vorig jaar aan de Kanaalweg, raakt een oude man te water. Een jonge vent van 25 jaar staat erbij en doet niets. Ik zag het gebeuren, zegt ie. Waarom doe je niets?, vroeg ik hem. Weet je wat hij zegt: beter één die verdrinkt dan twee. Toen ik hem vroeg of hij kon z zei hij: ja, als een rat" ADVERTENTIE Zoveel mogelijk mensen leren zwemmen is in eerste instantie 2a het doel waarnaar de LRB streeft ?5f Dat gebeurt middels drie instruc- jr, tie-uren per week in zwembad De an Zijl. Maar niet alleen zwemmen an leren, ook zwemmend leren red- ,s" den, staat op het programma. Wie vijftien jaar is kan het A-diploma (met een Eerste Hulp aan Dren kelingen-brevet) en daarna het B- or diploma halen. Daarna kan hij lid at- worden van de brigade en door- ;n, gaan voor zwemmend redden, ht Een andere taak .die de LRB zich toeschrijft is het in kennis stellen van de burgerij van de manieren waarop een drenkeling eenvou dig op het droge kan worden ge- j"- haald, zonder dat de redder in veel gevallen zelf te water hoeft. \l De noodzaak van die voorlichting Rosbiefschijf met champignons 100 gram Een heerlijke schijf v malse stukjes rosbief. Geraffineerd gekruid en gevuld met champignons. Een smakelijk keuken geheimpje van uw Keur slager. 2x2 minuten flink heet in de koekepan bakken of op de barbecue. [k] üw Keurslager waarom zou u't met minder doen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 3