1 Wassenaar stapt over op vier wethouders Beslniteloosheid beheerst gemeenteraad Zoeterwoude I Zwarte piet in wethoudersberaad van Wirmond nu beland bij CDA Trouwen trekt ook in Wassenaar niet-inwoners l-eidsej agenda Kritische kanttekeningen van D'66 Verenigingsgebouw staat „te kijk" PARTIJEN GAAN VANAVOND WEER PRATEN Nog steeds geen fusie Onderlinge Zoeterwoude jmcfffK WOENSDAG 30 AUGUSTUS 197^°* ZOETERWOUDE - Het vereni gingsgebouw aan de Hoge Rijn dijk in Zoeterwoude zal a.s. maandag in gebruik worden ge nomen. Al eerder kunnen af gevaardigden van de instellingen en verenigingen die van het nieuwe gebouw gebruik gaan maken een kijkje komen nemen. Dat kan op donderdag 31 augus tus. Die dag is het verenigingsge bouw echter alleen voor geno digden toegankelijk. Voor andere belangstellenden wordt 16 sep tember en 14 oktober open huis gehouden van 17 tot 21 uur in de namiddag. Het verenigingsgebouw wordt 19 oktober officieel geopend. In de eerste week waarin gebruik wordt gemaakt van het nieuwe verenigingsgebouw aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude geeft gymnastiekvereniging Meerburg daar "open lessen". Dat wil zeg gen dat ieder die daar zin in heeft kan meedoen of alleen maar kij ken. Het programma omvat op maandag 3 september van 16 tot 17 uur gymnastiek voor kleuters; 17-18 uur jazz voor jongens en meisjes van 10 tot en met 12 jaar. Van 17.30 tot 20 uur turnen (keurtrai- ning); 20 tot 21 uur gymnastiek voor dames; 21 tot 22 uur jazz voor gevorderden (dames en he ren); 22 tot 23 uur trimmen voor heren. Dinsdag 4 september: 17 tot 18 uur gymnastiek voor meisjes van 6 tot en met 9 jaar; 17.30 tot 18.30 uur gymnastiek voor meisjes van 10 tot en met 14 jaar; 18.30 tot 20 uur gymnastiek voor meisjes van 15 jaar en ouder; 20 tot 21 uur gymnastiek recreatie voor da mes; 21 tot 22 uur jazz voor be ginners (dames en heren). Donderdag 6 september: 16 tot 17 uur gymnastiek voor jongens van 6 tot en met 8 jaar; 17 tot 18 uur gymnastiek voor jongens van 9 tot en met 12 jaar. Van der Zalm: gedesillusioneerd WARMOND - "Tijdens het gesprek met de andere fractievoorzitters en burgemeester De Vreeze af gelopen maandag heb ik nauwe lijks steun gekregen van CDA en VVD. Ik kan blijkbaar niet reke nen op de collegialiteit van Van Schagen" (de kandidaat wethou der van het CDA) Dat is het wat gedesillusioneerde commentaar van de fractievoor zitter van Progressief Warmond. Van der Zalm. op de impasse waarin de collegevorming in Warmond is terechtgekomen. Na beraad met de achterban besloot PW geen wethouder te leveren omdat een betere taakverdeling in het college van burgemeester en wethouders niet door de frac tievoorzitters van de andere poli tieke partijen werd gesteund. PW vond de wethouders in het verle den te zwaar belast. "Bijzonder spijtig dat aan het eind van de rit de zaak is vastgelopen", oordeelt CDA-leider Van Schagen. Van Schagen is echter van mening dat de voornaamste reden daarvan is gelegen in de slechte verstand- houding tussen De Vreeze en Van der Zalm. Tijdens het gesprek van afgelopen maandag was de controverse tussen hen zelfs zo duidelijk dat Van Schagen be twijfelt of het voor hem mogelijk was geweest om naast De Vreeze en Van der Zalm als wethouder te functioneren. Ook zet de CDA- leider vraagtekens bij de kritiek van Van der Zalm. "De burge meester heeft veel zaken aange dragen waarop de heer Van dei- Zalm geen antwoord had." VVD-fractievoorzitter Bonjer zegt: "geen oordeel te hebben over de terechtheid van de kritiek van Van der Zalm." Na beraad in zijn fractie heeft hij het CDA laten weten dat de VVD geen wethou der kan leveren. Daarmee schuift Bonjer de zwarte Piet door naar het CDA. Of het CDA in staat is om een tweede wethouder te le veren is nog niet bekend. Vanavond zullen de drie partijen nogmaals om de tafel gaan zitten in een poging de impasse te doorbreken. De kans van slagen lijkt gering. Alexander J. C., zv A. de Koning en A. M. A. Groen; René, zv J. J. Bekker en E. W. G. van Haasterecht (Leiden); Linda M., dv J. G. W. Spiegeler en A. M. Disseldorp (Zoeterwoude); Josja, dv A. Vermeulen en G. C. Scheltens (Leiden); Danielle, dv R. W. C. Barendse en L. Doedijns (Lei den); Rogier A. J., zv J. M. J. Bosch en S. A. van Houdt; Eline M., dv B. Kerssen en E. E. Pols (Leiden); Sander P. R., zv P. R. Douwma Kip en J. W. Zwart (Leiden); Claudia, dv D. la Lau en M. T. P. Peschier (Leiden); Dennis D., zv H. J. Wolf en C. J. M. Samwel (Leiden); Jakob S., zv F. van derKaaij en T. C. P. Jongmans (Leiden). Overleden: C. Zethof (78), Warmond; J. L. A. M. Vervoort (61), geh. gew. met H. H. C. M. Adelaars (Leiden); P. H. Pieters (62), geh. met A. Schotten: W. A. Koop man (66), geh. gew. met W. M. Bernard (Leiden); W. de Haas (46), geh. gew. met S. E. Oosterom; J. Oudshoorn (77), geh. gew. met J. Bloot (Warmond). Getrouwd: E. J. E. Stal en I. H. G. Ditt- mar; G. J. van Ommeren en J. W. Ouwe hand; E. A. van Engelenburg en J. A. Tutuarima; R. P. M. Wolters en K. G. van Winkel; P. N. W. M. Breuls en M. E. G. E. Keulen. Ondertrouwd: A. J. Velders en C. M. J. van Poelje. WASSENAAR - Onlangs is het sta tistisch jaaroverzicht van de ge meente Wassenaar over het jaar 1975 verschenen. De cijfers wer den verzameld en bewerkt door de afdeling bevolking, burgerlij ke stand en landsverdediging van de gemeentesecretarie. De vraag ligt voor de hand of het wel enige zin heeft in de tweede helft van 1978 met cijfers te komen over het jaar 1975. Maar het overzicht blijkt toch een aantal interessante gegevens te bevatten waaruit over ontwikke- lingen'op het gebied van de loop der bevolking, de volkshuisves- ring op maandag 2 oktober. Dan komt ook de naamsverandering ter sprake. Voorgesteld zal ZOETERWOUDE - De Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij in Zoeterwoude heeft nog geen be sluit genomen over samenwer king met de afdeling uit Berkel- Leidschendam. Op de algemene ledenvergadering maandag avond waren slechts 15 leden aanwezig. Om een besluit over fusie te kunnen nemen is echter een opkomst van 2/3 van de leden noodzakelijk. Toch verwacht voorzitter M.M. Berg dat de samenwerking er wel zal komen. Alleen is de beslissing hierover nu uitgesteld tot de vol gende algemene ledenvergade- den de. naam Onderlinge Brand waarborg Maatschappij te veran deren in Onderlinge Verzekering Maatschappij "Midden Holland" Omdat straks als de fusie een feit is maar een gedeelte van het huidi ge bestuur zitting kan nemen in het nieuw te vormen bestuur werd voor aftredend bestuurslid Bennekom geen nieuw be stuurslid gekozen. Van der Salm en Van Schie keerden wel weer terug in het bestuur. ting, volksgezondheid, hygiëne en sport, openbare veiligheid en sociale zorg een duidelijker beeld ontstaat. Bevolking Dat het bevolkingscijfer van Was senaar langzaam terugloopt, was al enige jaren bekend. In 1972 nog steeg het aantal inwoners met 638, waardoor een record-aantal inwoners van 28.762 werd be reikt. Daarna begon de terug loop: in 1973 met 208, in 1974 met 128 en in 1975 met 196, waardoor het inwoneraantal per 1 januari 1976 op 28.230 kwam. In de eerste twee jaren van deze "te rugloop", 1973 en 1974 dus, werd deze volledig veroorzaakt door een negatief vestigingsoverschot. Dat wil zeggen dat er meer men sen uit Wassenaar vertrokken dan er zich vestigden. In beide ja ren werden echter meer kinderen geboren dan er mensen overle den. 1975 nu was het eerste jaar waarin 39 mensen méér overle den dan er kinderen geboren werden. Uit de gegevens over 1975 blijkt ook, dat van de 304 huwelijken die in het raadhuis werden vol trokken, 104 zog. "keuzehuwelij ken" waren. Dat wil zeggen hu welijken van mensen elders. In 55 gevallen werd Wassenaar als plaats voor de huwelijksvoltrek king gekozen omdat de ouders van bruid of bruidegom in Was senaar woonden of wonen. In 39 gevallen koos men het raadhuis "De Paauw" omdat dit riant, rus tig of gunstig gelegen is. In 2 ge vallen werd in het Wassenaarse raadhuis getrouwd omdat de ei gen gemeente wat huwelijken be treft was "volgeboekt". In 1975 werden in Wassenaar 63 echtscheidingen ingeschreven. In 14 gevallen was de huwelijks- duur minder dan 5 jaren. In 12 gevallen volgde scheiding na een huwelijk van meer dan 20 jaar. Van de 2088 mannen en vrouwen die in 1975 uit Wassenaar ver trokken, vestigde zich 23,9 pro cent elders in de Haagse regio, 23 procent vertrok naar provincies buiten Zuid-Holland, 29 procent ging naar het buitenland. Van de 1931 personen, die zich in dat jaar in Wassenaar vestigden was 33 procent afkomstig uit de Haagse agglomeratie, en 30,3 procent uit het buitenland. Huizenbouw Over de woningbouw vermeldt het jaaroverzicht, dat er in 1975 79 woningen werden opgeleverd, waaronder geen woningwetwo ningen. Er werden 4 woningen afgebroken en 3 woningen on bewoonbaar verklaard. Eind 1975 bedroeg de totale woningvoor raad in Wassenaar 9268 wonin gen. De gemiddelde woningbe zetting eind 1975 bedroeg voor geheel Wassenaar 3,02 personen per woning. In Oostdorp en Ker- kehout bedroeg die bezetting 3,22 persoon per woning. Eind 1975 waren er 850 woningzoekenden geregistreerd. Zwemvierdaagse Voorschoten en Leidschendam organiseren ook dit jaar weer een avondzwemvierdaagse in zwembad "De Fluit" in Leid schendam. Deze vierdaagse wordt gehouden van 4 tol en met 8 september in het buiten badvan het sportcentrum van dezelfde naamvan 17.30 tot 20 uur. Scholen kunnen klas sikaal aan het zwemfestijn deelnemen van 17 tot 17 '30 water gaan. Voor ae origi neelst verkleden zijn prijzen beschikbaar. Dan treedt ook de gehele avond de "Down Town Jazz Band" op. J aarvergadering De Wassenaarse sportvereni ging Blauw-Zwart houdt a.s. vrijdagavond om 2030 uur de jaarlijkse algemene vergade ring in de kantine aan de dr. MansveltkadeOnder meer worden de statuten en het huishoudelijk reglement be sproken. Deelname aan de avond-zwem- vierdaagse kost 4.50, voor abonnementhouders 2.50. Voorschotense deelnemers zullen gratis per bus naar Leidschendam en terug wor den vervoerd. Inschrijfformulieren voor de avond-zwemvierdaagse zijn te krijgen aan de kassa van zwembad "De Fluit". Verder ook in Voorschoten bij Dou- za", Vermeerplantsoen 10, "Boek en Spelshop". Plan- ciusplantsoen 27, "Sigaren magazijn J.P. Uljee", School straat 47 en in het instructie- bad tijdens de verenigingsu- Afscheid. In een bijzondere openbare raadsvergadering wordt a.s. vrijdag om 4 uur afscheid ge nomen van de raadsleden die de Leiderdorpse gemeente raad gaan verlaten. Deze bij eenkomst is alleen voor geno digden. Andere belangstel lenden zijn welkom tijdens de receptie die aansluitend in het gemeentehuis wordt ge houden, van 5 uur tot half ze- Filiaal Carel van der Meer, ShoelLea- ther Fashion Oegstgeest opent morgen een filiaal in Voorschoten. De nieuwe zaak staat aan Kerkplein la. ZOETERWOUDE - Besluiteloos heid overheerste gisteravond de laatste vergadering van de Zoe- terwoudse gemeenteraad in oude samenstelling. Besluiteloosheid over het tegengaan van overwin sten op de verkoop van nieuwe, gesubsidieerde woningen. Be sluiteloosheid over te nemen verkeersmaatregelen. Besluite loosheid zelfs over de vraag of de behandeling van een agendapunt al dan niet moest worden uitge steld. Dit betekent dat de nieuwe raad zich zal moeten bezighouden met het eveneens nieuwe voorstel van de CDA'er Hogenelst om winst op de verkoop van nieuw-ge- bouwde gesubsidieerde wonin gen te voorkomen. Het gemeen tebestuur, dat in juni met een ei gen voorstel was gekomen en dat nu weer aan de raad had voorge legd, wilde niet direct over het plan van Hogenelst beslissen, evenmin als de VVD. Dit in te genstelling tot Progressief Zoe terwoude en het CDA. die in het nieuwe voorstel een goed com promis zagen tussen de eerder door deze partijen geuite verlan gens om de verkoop van gesubsi dieerde woningen aan regels te Woensdag Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, te s 120833, adviescentrum voor werkloze* p do. van 10.30 tot 12.30 uur. g Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé van 14—1 n en van 21-24 uur Je Stadhuis, cie. openbare werken binner u festival vanaf 20 v Donderdag Parlement, Nieuwe Rijn 52, overhandl" ging boek Grofsmederij 20 Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, filrr festival en sportcafé met damsimultaai Harm Wiersma, 20 u Zijldijk 22a, Leiderdorp, afscheidsre ceptie hoofd BB (Bescherming Bevo] king) Laurens, 15.30 tot 17.30 uur Troef, Noordeinde 2, werkgroep diensl weigeren tel. 140866 Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie open avond 21 uur Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidsewei 0 33, Voorschoten spreekuur Alg. Ned. In validenbond 19-20 uur Architectenwinkel, Hoogl. Kerkgrach 32, advies 19.30-21.30 i 0 7 In Vrijdag Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, film festival 20 uur, popshow 20 uur me Gunner Gade, tragisch duo Paul en An a dré. M Stadhuis, koffiekamer, receptie hr. AkV se. 16.30 tot 18 uur. Hoge Rijndijk 19, dagverblijf gehandi W capten, opening met open huis v.a. 1' Herenstraat 45. gebouw Staalwijk jeugdsoos 19.45-23.30 uur. Ten Katestraat, speeltuingebouww, be jaardensoos Humanitas 14-16.30 uur. Li 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, club vai alleenstaanden, 20 uur. Leiderdorp, gemeentehuis, afscheid raadsleden en wethouder, v.a. 17 uur toi 18.30 uur. jj' Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst dei i apotheken in de regio Leiden, wordl waargenomen van 25 aug. tot 1 sept. door: Apotheek Kok, Rapenburg 9, Lei- den, tel. 071-124807; Apotheek Voor u' schoten, Leidseweg 66, tel. 01717-2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meei mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men uitslui tend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. C. J. Koster, Helmstraat 43, Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Bereikbaar maandag t/m vrijdag van 19.30 tot 8 uur en tijdens het weekend doorlopend van vrijdagavond tot maandagmorgen. Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: ma. en woe. van 10-12.30 uur, di. en do. van 18.30-20.30 uur. Van Hogendorpstraat 36, geopend ma. van 19-21 uur. In de maanden juli en augus tus uitsluitend di. en do. geopend. Dierenhulpdienst Anna Paulowriastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de^emeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht I bereikbaar, tel. 134687. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 21, aanvragen hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Een andere zaak die eveneens in september aan de nieuwe raad zal worden voorgelegd is de ver keerssituatie op de hoek Na- ssaulaan-Ommedijkseweg. Het gemeentebestuur wil auto's via een bocht naar rechts vanaf de Nassaulaan met een kleine om weg naar de Burg. Smeetsweg leiden. Volgens de CDA'er En- gelkes leidt een dergelijke oplos sing er echter toe dat de 5 meilaan als sluiproute gebruikt gaat wor den. Daarom ziet hij meer in een T-kruising op de Nassaulaan- Burg. Smeetsweg, of anders in handhaven van de bestaande verkeerssituatie. Over andere verkeersmaatregelen kon de raad het wel eens worden. Bij het gemeentehuis zal nu een parkeervoorziening voor vrachtwagens komen. Ook over subsidiëring van de St. Agnes- groep en werkgroep Wouw werd na lang heen en weer praten overeenstemming bereikt. Beide kregen een gedeelte van het aan gevraagde bedrag (respectieve lijk 1915 inplaats van 3910 gulden en 1215 inplaats van 11.587 gul den. De Kerst -Inn kreeg al het geld dat werd verlangd (2217 gul den) omdat deze het vorig jaar zo verlopen. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Redactie randgemeenten: Tel.: 071-144941 toestel 219 Privé: Ingrid Cramer 01718-16289 Charles Lennartz, Maredijk 33A, Leiden. Tel. 071-133202. Correspondenten: Leiderdorp: Roel Zaadnoor- dijk. Tel. 071-133202. Oegstgeest: Hans Sonders 071- 155854. Voorschoten: Joop Peeters 071-769935. Warmond: Jan Bonjer 01711- 10390. Wassenaar Piet Zonneveld, 01751-13387. Zoeterwoude: Rob Janssen, 01715-1021. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f155,50 J aarabonnement per post f226,9' Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en incassokosten. WASSENAAR - De zes politieke groeperingen die in de nieuwe Wassenaarse gemeenteraad ko men zijn het eens geworden over de samenstelling van een nieuw college van burgemeester en wethouders. Ook is overeen stemming bereikt over de hoofd lijnen van het beleid dat het ge meentebestuur zal voeren in de periode 1978-1982. VVD en CDA zullen elk twee wet houderszetels voor hun rekening nemen. Het voorstel van A. Lod der van Partij Wassenaar om evenals de afgelopen raadsperio de met drie wethouders te wer ken werd daarmee verworpen. Volgens het voorstel van Lodder zouden CDA en WD elk één ze tel wethouderszetel krijgen, -ter wijl één zetel gereserveerd zou worden voor de gezamenlijke kleinere partijen. Namen Hoewel de namen van de nieuwe wethouders nog niet officieel be kend zijn gemaakt is zeker dat de WD A.W.J. Caron en H.F. Dijk stal zal leveren tegen het CDA J.K. van Dingstee en A.J.M. van der Klaauw. De WD'ers zullen financiën en onderwijs, sport, jeugd- en jongerenzaken en cul tuur gaan beheren. Technische diensten en personeelszaken en sociale zaken, huisvesting en volksgezondheid vallen toe aan het CDA. Nieuw voor de Wassenaarse poli tieke historie is dat "aanbevelin gen in hoofdlijnen" voor het col- legebeleid in de komende perio de op papier zijn gezet. Deze aan bevelingen zijn het resultaat van programmavoorstellen van alle fracties behalve Partij Wasse naar. Afstand Gelijktijdig met het communiqué over de samenstelling van het nieuwe college en het te voeren collegebeleid heeft R.A. van Nieuwenhoven, nieuw raadslid voor D'66, een brief aan de frac tievoorzitters van WD en CDA gepubliceerd. Daarin neemt hij afstand van zowel de samenstel ling van het nieuwe college als van de programma-opzet. Nieuwenhoven heeft er bezwaar tegen dat slechts sprake is van aanbevelingen voor het gemeen tebestuur, niet van een beleids programma. Hij concludeert hieruit dat de beide grote fracties een onafhankelijker opstelling van het college tegenover de raad willen bereiken. Volgens Nieu wenhoven moet de feitelijke in vloed van de raad op het gemeen tebestuur echter worden ver groot. Pijnlijk "Pijnlijk" noemt de D'66-leider het, dat het voorstel voor drie wet- houders met een zetel voor Greep v (PvdA) zonder inhoudelijk op dit H voorstel in te gaan van de tafel werd geveegd. De uitbreiding van het aantal wethouderszetels I van drie naar vier is volgens f§§ff Nieuwenhoven een lichtvaardige beslissing geweest. De wijze waarop de taken van de wethou ders zijn verdeeld zal er volgens het nieuwe raadslid toe leiden dat de invloed van de WD op het collegebeleid veel groter zal zijn dan de verhoudingen in de raad rechtvaardigen. De taak van de CD A-wethouder die zich met welzijn gaat bezighou den steekt volgens Nieuwenho ven erg magertjes af tegen de taak van de WD-wethouder voor fi nanciën. NIEUWENHOVEN: Uitbreiding naar vier wethouderszetels lichtzinnig

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 2