P/Leiden staat aan vooravond loodzwaar basketbaljaar Leids korfbal ontwaakt door nieuwe leiding WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1978 EXTRA PAGINA 19 Tegenstellingen in eredivisie verscherpt Eric Filemon: terug van weggeweest. LiEIDEN - De Leidse korfbalverenigingen De Danaïden, Fides Pacta en De Algemene zullen alle drie het nieuwe seizoen met een nieuwe trainer van start gaan. Trainers, die weer nieuwe impulsen moeten gaan geven aan de in slaap gevallen Leidse korfballers. Want sinds De Danaï den twee jaar geleden uit de Hoofdklasse degradeerde, slaagden de andere Leidse sub-topteams er niet in de opengevallen plaatsen in te nemen. Met als gevolg dat het gat tussen De Danaïden en de andere clubs, dat sinds de doorbraak van de Leidse 'scholieren' was ontstaan, nu nog steeds bestaat. Wel kwamen de teams van Fides Pacta en De Al gemene wat dichter bij het spel- niveau van de Montgomery- straatbewoners, maar dat vloeide voort uit het feit dat de kracht van de blauw-witten aan het afnemen De technische leiding van De Da naïden wil daar in positieve zin weer verandering in aanbrengen. Daartoe werd sinds vorig jaar al druk gepoogd om trainer Gerard Bos, eens Neerlands beste korf baller en vele malen drager van het oranjeshirt, wederom voor de selectiegroep te interesseren. Bos hapte toe. Negen jaar geleden contracteerde De Danaïden hem ook al en het succes was er direct naar. Twee kampioenschappen achtereen brachten het team van de toenmalige captain Gerard Nap in de Hoofdklasse. Het resul taat was dat de ploeg vijfjaar on afgebroken meedraaide in de top van die klasse. Na zijn afscheid degradeerde de equipe binnen een jaar naar de Overgangsklas se. Of de successen in deze twee de periode van Bos bij De Danaï den even snel zullen komen lijkt twijfelachtig. Wel is bekend dat Bos niet eerder rust voor dat er resultaten geboekt worden. Twee elementen Bij De Danaïden zijn volgens de nieuwe coach twee elementen aanwezig die hem vertrouwen voor de toekomst geven. Aller eerst is er een vrij grote getalen teerde selectiegroep en, wat vol gens hem nog belangrijker is, de combinatiemogelijkheid van jeugd en routine. Toch blijft hij realistisch als hem gevraagd wordt wat hij er dit jaar daadwerkelijk van verwacht. "Het eerste jaar wordt er alleen maar op handhaving gemikt en wel zodanig, dat er voor het einde van de competitie voldoende punten binnen zijn om veilig te staan. In die laatste fase kan er dan gebouwd worden aan een team dat weer rijp is voor de Hoofdklasse. Zover is het echter bij De Danaïden nog niet. Zeker in mentaal opzicht is de club er de laatste drie jaar op achteruit ge gaan. Degradatie uit de Hoofd klasse frusteerde vele spelers en speelsters en het mag als een bij zondere prestatie aangemerkt worden, dat ex-trainer Jan Hens de ploeg in de Overgangsklasse heeft weten te houden", aldus Hagenaar Bos. De belangrijkste wapens om de mentale hardheid in het team weer op een beter peil te brengen ziet hij in de speelsters en spelers Ingrid van Haren, Trudy Nap, Simon Boot en de weer in de se lectiegroep teruggekeerde Eric Filemon. Bij Fides Pacta gaat Hans Zon neveld de belangrijkste man worden. Na een succesvolle periode bij het Sassenheimse TOP en een tweejarig verblijf bij Excelsior en HKV zal hij de fusieclub over de drempel moeten helpen, waar de club al jaren voor staat: de Over gangsklasse. Een afdeling waarin de Leidenaars gelet op het totale ledental, waaruit de vereniging kan putten, al veel eerder in had moeten spelen. Hans van Zonne veld is het daar volstrekt mee eens. De selectiegroep van Fides Pacta ondervindt practisch geen wijzigingen en iedere geselec teerde lijkt zich er van bewust te zijn dat er dit jaar een prestatie van hen verwacht wordt, gezien de inzet op de trainingen. Dezelfde kern De Algemene behaalde het afgelo pen seizoen net niet de titel van de Westelijk Eerste Klasse, wat overigens ook niet zo betreurd werd. De Leidenaars steunen immers al te lang op dezelfde kern: de gebroeders Van Vliet en Wim van Iterson, die nu al weer vijftien jaar meedraaien in het eerste team. Vervanging lijkt voorhands nog niet mogelijk. Bart Lambooy, die tijdelijk het trainerschap op zich heeft geno men, omdat een vaste trainer/ coach nog niet beschikbaar is, wil daar wel verandering in brengen en ziet het komende seizoen als een periode waarin De Algemene jongere krachten gaat testen. Daarom acht hij er een kam pioenschap dit jaar zeker niet in- zitten. Daarentegen leeft bij het eveneens 45-jarige Zuiderkwartier wel de wens om een stap naar boven te doen. De selectiegroep van de geel-blauwen is daarvoor uitge breid en telt nu 32 'man'. Trainer Frank Deerendes wil uit deze groep een team formeren, waar bij de kampioensgedachte al voor de start van de competitie gaat leven. Als enige hindernis zien de Tuinstadbewoners" toch nog De Algemene. Op 10 september prijkt reeds de derby op de agen da. Misschien dat dan reeds na afloop van het duel de kaarten voor het verdere verloop van de competitie geschud zijn. TOP, Ons Eiland en het gedegra deerde Pernix zullen in de andere Westelijke Eerste Klasse probe ren elkaar de punten te ontfutse len. Voor Pernix is het nu toch wel bittere noodzaak geworden om de terugval stop te zetten. Was het in de jaren zestig eén van de sterkste zaterdagverenigingen, waarin zelfs een Nederlands kampioenschap werd behaald', sinds de geintegreerde competi tie in het KNKV-verband zijn de Houtbewoners steeds verder gaan zakken. TOP en Ons Eiland lijken in deze klasse hun thuisha ven voorlopig wel gevonden te hebben. GERT GRESSIE LEIDEN - Hoelang nog kan de basketbalkruik te water gaan alvorens deze helemaal barst De vraag is, enkele weken voor de start van de competitie in de eredivisie opnieuw actueel. Sponsors hebben wederom voor flinke scheuren in het brokkelige voorwerp gezorgd, waardoor twee clubs definitief onder de oppervlakte verdwenen, terwijl vier anderen zich nog met de grootste moeite drij vend kunnen houden.Duidelijker dan tevoren zal er dit seizoen door de eredivisie een scheidslijn lopen: arm en rijk, sterk en zwak. Geen sponsor, wel een sponsor; want dat is het. De tegenstelling is zo schrijnend, dat er van een spannende competitie geen sprake kan zijn. Het geld, en daarmee de spelers, is dit jaar zo nadrukkelijk bij vier teams geconcentreerd, dat de an dere ploegen in feite hun eigen competitie spelen. Het zwakste drietal - BOB, Flamingo's en Am stelveen - maakt onderling uit wie er gaat degraderen en hoopt op een succesje tegen Punch, Dordrecht of Amsterdam. Die drie verdelen de posities in de middenmoot, met een knipoog naar de vier grootmachten: Par ker, Donar, Den Bosch en Rot terdam. Vorig seizoen kon nieuwkomer BOB als gesponsorde ploeg met betrekkelijk weinig middelen nog ver reiken. Pas op de laatste competitiedag ontging de club uit Oud Beijerland een plaatsje bij de laatste vier die onderling zouden uitmaken wie er kam pioen ging worden. De geldschie ter verlengde echter zijn contract met de club niet, waardoor BOB zich nu zonder geld en dus zonder zijn Amerikaanse sterspelers moet zien te handhaven. Eenzelfde situatie deed zich voor in Haarlem en Enschede. Na het vertrek van de sponsor haalden de Haarlemmers hun aloude naam Flamingo's weer van de rommelzolder. Liefst zeven spe lers vertrokken naar elders en in het komende seizoen moet nieu we coach Jan Janbroers met al leen de hulp van Den Bosch speler Herman Pluim de zaak draaiende houden. De andere spelers zijn afkomstig uit de jeugd en uit de eerste divisie Geen trek De Twentenaren bespaarden zich zelf de ellende van nederlaag op pederlaag en trokken zich na veel geharrewar terug uit de eredivi sie. De geldschieter had geen trek meer en het plan om met een aan tal kleine sponsors door te gaan mislukte. De voornaamste spe lers van Twente Harrewijn, Cramer, Noll en Bruyn) zochten een andere club, coach Zwezerij- nen vertrok naar Punch en de vereniging tracht zich nu onder de naam Twente Stars in de eer ste divisie te manifesteren. Het terugtrekken van Twente be tekent voor degradant Amstel veen zekerheid omtrent verlen ging van het eredivisieschap. De Topsportliga had weliswaar in principe besloten om met twaalf ploegen te gaan spelen (VAK Stars en Dordrecht kwamen er bij), maar helemaal zeker was Het niet. Veel bijzonders hoeft de voormalige landskampioen van dit jaar niet te verwachten. De groep 'haveloze is uitgebreid. Misschien kan Amstelveen door de inbreng van Tyronne Mario- neaux meer dan één wedstrijd winnen. Janbroers heeft voor zijn Flamingo's al een play-off voor degradanten bedacht. Snoever De sponsor van het Leidse Vak be dacht zich na veel snoeven over de toppositie van zijn club als de butant in de eredivisie. Onder de naam LISC moet de kampioen van de eerste divisie zich het ko mend jaar - in Katwijk - in die zelfde klasse zien te redden. Door het wegvallen van LISC promo veerde Dordrecht als enige naar de eredivisie. De terugkeer moet met veel vuurwerk gepaard gaan. In Dordrecht hoopt men de rol van BOB over te kunnen nemen De middengroep telt nog twee le den. Vice-kampioen Punch zit voor de zoveelste keer in korte tijd zonder geld. De malafide sponsor liet de club ondanks de uitstekende prestaties vallen als een baksteen en andermaal moe ten de .Delftenaren, in de bijna traditionele openingswedstrijd Ben van Cieef paste niet in de "snelle" image i balclub en kon vertrekken. i Leidens top-basket- tegen Leiden, in shirts zonder opdruk aantreden. Het vertrek van sterspeler Jimmy Woudstra naar Leiden en de onzekerheid omtrent het aantrekken van Amerikanen plaatsen Punch op de wip, balancerend boven de af grond. Zekerheid is er voor DL Amster dam, dat echter over niet al te veel geld beschikt. Het sponsorcon tract duurt nog tot de jaren tach tig en rond het duo Smith/Davis weet voorzitter Brakel altijd wel een redelijk team te formeren. Een gelukje was het falen van het eeuwige jeugdige talent Bert Kragtwijk op z'n eindexamen. Het plan van de Amsterdammer om, in navolging van Hans van Rooden een paar jaar in Amerika te gaan spelen werd daardoor voorlopig opgegeven. De hoofd stedelijke formatie zal bij het verdelen van de buit geen rol spelen. Af en toe een stuntje. In dé kopgroep van vier teams wordt uiteraard de jacht geopend op kampioen P/Leiden. Het twaalfde jaar in de eredivisie van de club die twintig jaar geleden als Bona Stars werd opgericht belooft extra zwaar te worden. De mannen van Henny Blom heb ben niet alleen een titel te verde digen, maar moeten daarnaast ook aantreden voor de Europa Cup. Nog steeds is niet bekend welke Leidenaars nu wel en wel ke niet mee mogen doen aan de strijd om de internationale er kenning. Voorlopig weet Blom zich gehandicapt voor de compe- titiestrijd omdat Hans van Roo den nog maar nauwelijks her steld is van zijn enkelfractuur en Jimmy Woudstra door de opera ties in China voorlopig wel van slag af zal zijn. Het duurste Geld speelt voor de landskampioen geen enkele rol meer als het gaat om het beste, het mooiste en het duurste. Zes buitenlanders (Woudstra, Bruinsma, Lende, Plaat, Collins en Bartolome) telt de ploeg inmiddels. De uitge breide oefencampagne wordt bijna in zijn geheel in het buiten land gespeeld. De Leidse spelers zijn voorzien van een uitgebreide garderobe, zodat men ook na de wedstrijden de door sponsor Bockweg zo gewenste fatsoenlij ke image kan uitdragen. Assis tent-coach Ben van Cleef paste niet in het (snelle) straatje van de sponsor en zonder zijn be kwaamheid ter sprake te brengen kon hij vertrekken. De keerzijde van de medaille glimt dus niet zo Dc voormalige coach van Punch, Han Wallaart, zit nu op de stoel van Van Cleef. Een aankoop ge richt op de toekomst waarschijn lijk. Blom immers begint aan zijn vierde jaar bij Leiden en het is niet denkbeeldig, dat hij aan het eind van deze rit opstapt. De dic tatuur van de sponsor heeft er overigens nog niet toe geleid, dat de spelers voor de wedstrijd aan een controle worden onderwor pen of zij wel goed geknipt en ge schoren zijn, maar dat het publiek dit seizoen geducht zal kennismaken met het 'snelle' Parker is wel zeker. Een (te) zwaar programma heeft de voorbije jaren zowel Den Bosch als Rotterdam van een titel afge houden. Beide teams hopen nu te profiteren van het feit, dat Leiden ditmaal degene is die het meeste werk moet vertzetten. En uiter aard ook het vernieuwde Donar (coach Parks, Zeilstra, Miller en Croft zijn vertrokken) ligt op de loer om Leiden van de troon te stoten. De duels tussen dit vier tal, ieder met een dunne draad aan een fikse geldschieter ver bonden, zullen alle aandacht op eisen. De eredivisie drijft hierop. De kurk van de kruik HANS JACOBS LEIDEN - Hel kortstondige ver blijf in het hockey walhalla van de vorig jaar uit de eerste klasse gepromoveerde Gro ninger Studenten en Victoria drukt LMHC nog eens extra met de neus op de feiten. De degradatie van die ploegen lijkt het verschil in sterkte te typeren tussen hoofd- en eer- steklasseclubs. Nochtans zien de Leidenaars niet tegen het 'hoofdklasseavontuur' op. In tegendeel. LMHC ervaart het stapje terug van de Gronin gers en Rotterdammers als een waarschuwingEn ook bij de Leidse hockeyclub telt een gewaarschuwd mens nog al tijd voor twee. Nu het LMHC-keurkorps in de jacht naar promotie lang niet tot het uiterste behoefde te gaan, zal het de Leidenaars volgens trainer Rein Grippe- ling niet moeilijk vallen om het komend seizoen een extra inspanning te leveren. Extra inspanningdie ongetwijfeld nodig zal zijn om te voorko men, dat de Grippeling-bri gade aan het eind van de rit per kerende post naar het uit gangspunt, "dat we feitelijk ontgroeid waren", zal moeten afdalen. Op uiterst consciëntieuze wijze heeft Grippeling de seizoens voorbereidingen in gang ge zet. In nóg sterker mate dan in het verleden al het geval was wil de Vlaardingse oefen- meester het amateurisme met zijn formatie professioneel gaan bedrijven. Heeft zelf al uitgewerkte analyses over het spelconcept van de diverse topclubs in het hoofd zitten. Grippeling kan zich er in het geheel niet over verbazen, dat met name de Groninger Stu denten hun plaats na één jaar alweer hebben af moeten staan. "Wat wij hieruit kun nen leren", legt hij uit, is datje te allen tijde je eigen spel moet blijven spelen. Juist dat heeft Groningen vooral in de eerste competitiehelft nagelaten. Ze zijn naar mijn mening te weinig van hun eigen capaci teiten uitgegaan. Hebben zich teveel aan de tegenstanders aangepast. Al moet ik er wel aan toevoegen, dat ze het af gelopen seizoen het nodige geluk hebben ontbeerd" Grippelingdie terecht met eni ge voldoening op zijn eerste jaar bij LMHC mag terugkij ken, heeft zijn strategie in gro te trekken op papier. Hij gaat daarbij uit van het basisge geven, dat Leiden zich weinig illusies zal inogen maken om tegen clubs als HCKZ en HGC punten te verzamelen. De con solidatie van het hoofdklas sersschap zal dan ook voor namelijk moeten worden verwezenlijkt door het ver zamelen van punten tegen middenmoot- en staartclubs. Wat coach Harm Zwieringa eveneens onderkent. Hij: "Onze kansen doen zich voor in wedstrijden tegen vereni gingen als Laren, Hattem en Schaerweijde. Dat zijn de te genstanders, die we naar mijn mening wel aankunnen. In vredesnaam moeten we de partijen tegen HCKZ en HGC dan maar laten lopen". Een blik binnen de vereniging leert, dat LMHC nu meer dan ooit klaar is om in de hoogste hockeyklasse aan te treden. Vorig jaar, toen de kansen op promotie zich eveneens al voordeden trad de zozeer ge vreesde 'hockeymoeheid' bij Roomburg F Rein Grippeling de Leidenaars te vroeg in en kon het behaalde kampioen schap niet met nóg meer glorie worden gekroond. In de afge lopen hockeyjaargang verlie pen de zaken voor LMHC aanmerkelijk soepeler, waardoor er de nodige kracht voor de promotie strijd in reserve konden worden ge houden. Rein Grippeling is ervan overtuigd, dat LMHC qua sterkte nog niet aan zijn plafond zit. Volgens hem kan er 'zeker nog twintig procent meer' uit het elftal worden ge haald. "Die extra kracht", weet de trainer, "kan eruit worden gehaald door een nóg effi ciëi i te retrain ingsopbouw Centraal daarbij zal staan een beter gebruik van de stick. Verbetering is een woord.dat in Roomburg-kringen eveneens regelmatig over de lippen komt. Niet zozeer waar het gaat om het spelpeil, al blijft ook in dat opzicht een wat meer opgaande lijn altijd wenselijk, maar meer nog als de accomodatie ter sprake komt. Jarenlang hebben de hockeyers van Roomburg hun velden aan de Van Vollenho- vekade moeten delen met cricketspelers, honkballers en beoefenaars van de handbal sport. De handbalvereniging HVL bijvoorbeeld is op het Roomburg-terrein 15 jaar te gast geweest. Een situatiedie voortvloeide uit het feit, dat de sport in Leiden gedurende vele decennia door de toen malige gemeentebestuurders als een ondergeschoven kindje is behandeld. De laatste jaren is echter veel ten aanzien van de sport ver beterd, omdat met name sportwethouder en Room burglid Dick Tesselaar de so ciale functie van de sport als actief en passief recreatie- middel wél iriziet. Ook Roomburg heeft van die veranderde beleidskoers ge profiteerd. Onlangs is een be gin gemaakt met de aanleg van een vierde veld, terwijl het vorig jaar één van de vel den andermaal is gedrai neerd en van een nieuwe top laag voorzien. Dat vernieuw de terrein werd door de club prompt tot hoofdveld gebom bardeerd. Hoewel het zich laat raden of juist die gemoderniseerde pis te de reden is geweest van de behaalde titel in de derde klasse van de KNHBmag het toch wel opvallend worden genoemd, dat uitgerekend in het afgelopen seizoen dat zo lang nagestreefde doel werd bereikt. Voorzitter Reinders: "Dat kam pioenschap was natuurlijk een geweldige prestatie. Het komend seizoen moeten we alles in het werk stellen om ons in de t weede klasse te hand haven. Daarom komt ons de aanleg van het nieuwe veld zo gelegen. Kunnen we weer eens gaan denken aan uitbreiding van ons ledental, wat nodig is om op redelijk niveau in de tweede klasse mee te kunnen draaien. Sinds twee jaar be staat er bij Roomburg een le denstop voor senioren, wat een stilstand voor de vereiii- ging impliceert. Al het hoe- keytalent is gedurende die pe riode naar andere verenigin gen gegaan". Als geen ander beseft Reinders, dat de huidige generatie hoc keyers vooral meer comfort eist. Wanneer het bestuur er inderdaad toe over mocht gaan om het sein voor nieuwe leden om groen te zetten, dan betekent die beslissing wel haast het einde van het huidi ge clubhuis. Die thuishaven voldoet in geen enkel opzicht meer aan de in deze tijd gel dende normen. Is totaal 'uit gewoond', ergo, elke moderne vorm van sanitaire voorzie ning ontbreekt. Reinders: "Er wordt bij ons driftig aan een nieuw gebouw gedacht of in ieder geval aan een grondige renovatie van het bestaande. Want alleen dan heb je kans, leden komen'.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 19