Amateurs tamelijk honkvast Steeds groter wordt het leger grijze muizen 5Handhaven9 is komend seizoen het parool bij de Lisser Boys VRIJ-UIT Sr/X\1 Derdeklas richt zich vooral op jeugd WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1978 EXTRA PAGINA Trainers Nog heel even, vrienden, en ook voor de voetbalamateurs gaat het lieve leventje weer begin nen. En daarmee keert dan in de maandagkrant op ruime schaal de lectuur terug die mij vaak door merg en been gaat, maar die ik, vreemd genoeg, toch nooit oversla- de uitspra ken van trainers over de presta ties van hun elftal. Er gaat in het seizoen geen week voorbij of op de maandagavond (krant op tafel onder de lamp, koffie links, poes rechts) lees ik de oordelen van de onverbid delijke deskundigen. Vooral na volstrekt zouteloze partijen lees je soms dingen waarvan je het koud krijgt tus sen de schouderbladen. Dan, kukelt zo'n trainer in negen van de tien gevallen ongeveer zo: "Wie beweert dat er-vanmiddag niet best gespeeld is, gaat ge heel en al voorbij aan de tacti sche concepties die op de ach tergrond stonden. Het was dui delijk dat wij het spel niet hoefden te maken en dat wij ons positief op de counter kon den instellen. Ik mag wel zeg gen dat wij daarin zijn ge slaagd. Mijn spelers hebben hun opdrachten dan ook uit stekend uitgevoerd. Wij kwa men hier om een punt weg te halen en dat is gebeurd". Mooie taal voor: we hadden het lef niet in onze donder om de middenlijn over te gaan, maar we hebben goddank niet verlo- toe denk ik dan wel eens: moet zo'n kakkebroek van alle liefhebberijen die er in het melkwegstelsel te vinden zijn nu uitgerekend trainer van een amateurvoetbalelftal wor den? Waarom gaat-ie in het weekeinde niet gewoon wan delen met vrouw en spruiten? Door Ruud Paauw Helemaal fraai wordt het als in een wedstrijd beide ploegen op de counter spelen, zodat er een soort pat-stelling in de mid dencirkel ontstaat. Het proza dat trainers dan afscheiden is alleen voor ijzeren maagwan den te verdragen. Dan roepen ze om het hardst dat de andere ploeg "laf' speelde. Meestal knarsetand ik bij zulke stukjes. En dat nu kan ik beter laten, want de rechtsvoor zit tende kat is daar allergisch Die gaat zodra het tandengeknars hem in de oorschelp valt met woest slaande staart dwars over de sportpagina liggen om mij verder lezen te verhinde- Ik laat het daar dan voorlopig maar bij, ik kan wel gaan sjor ren aan dat beest zijn achter partij, maar ach, ik weet onge lezen toch al wat de heren trai ners verder te vertellen heb ben. Steeds groter wordt im mers het leger grijze muizen in het voetbalwereldje?. En om 'daarom mot inet de kat te krij gen - ik pieker er niet over. Dol Ruim tien jaar geleden zijn de sportverslaggevers begonnen het oordeel van de trainers in hun stukken te vlechten. Een democratisch trekje, want daarmee lieten ze als het ware anderen tot hun verslaggeving toe. Hun eigen oordel was daarmee niet meer zo overheer- Het honkbalstadion van de St. Louis Cardinals. Vroeger spraken verslaggevers natuurlijk ook uitgebreid met deze voetbal-mandarijnen, maar dat kwam zelden of nooit rechtstreeks tot uiting in cita ten. Het werd meer als achter grondkennis gebruikt. Aanvankelijk heb ik ook naar hartelust meegedaan met de nieuwe uit Amerika afkomsti ge) ontwikkeling, maar toen ik na enkele jaren merkte dat een groot aantal trainers de moge lijkheid steeds meer aangreep om zijn straatje schoon te vegen of om prietpraat af te leveren, was mijn enthousiasme snel be koeld. De deur dicht deed een ervaring van een jaar of twee geleden tijdens Huizen-Noordwijk, een zalige, dolle wedstrijd die met de ongewone score 4-5 eindigde. Trainers haten dat soort uit slagen, want het is duidelijk dat zo'n potje de vergelijking met een loterij kan doorstaan en daarvoor zijn ze niet aange- Na afloop snel naar Noordwijk- tiuiner Eelman gestapt. Die had een prachtig verhaal over de vrijheid die je spelers moet laten, de reclame voor de voet balsport enz. enz. Ik was zeer geïmponeerd. Aan het eind van de story stonden mijn ogen op oneindig en in mijn oren hoorde ik bijna hemels getsjilp. Maar ja, je valt weer terug op aarde en vervolgens neemt de achterdocht bezit van je. Dus maar eens bij een speler geïnformeerd hoe het had geze ten zonder hem te zeggen wat zijn trainer eerder had ver klaard. Ik hoor het Albert Spaanderman daar in de kan tine van Huizen nog zeggen: "We gingen het veld in met de uitdrukkelijke opdracht de nul te handhaven" De befaamde Amerikaanse jour nalist lzzy Stone heeft eens ge zegd: "Een politicus jokt, ten zij het tegendeel bewezen is". Zou Stone ooit wel eens in zijn le ven met een voetbaltrainer hebben gesproken? Kip plotsklaps: hoe zou het nou toch gaan met die kip van Jan van Harskamp? U herinnert het zich nog wel: vorig seizoen wierpen Rijnsburgse suppor ters tijdens de wedstrijd Ter Leede - Rijnsburgse Boys een geelzwarte kip het veld in en de Sassenheimse speler Jan van Harskamp gaf daar een schop tegen. Het werd daarna een vreselijk overtrokken rel, of schoon Van Harskamp direct zijn excuses aan de kip aan bood. De dierenbescherming en zelfs de Haagse officier van justitie kwam er aan te pas. De laatste drong er, als ik het malle verhaal goed begrepen heb, op aan dat Van Harskamp de zorg voor de kip op zich zou nemen. Hoe staat het nu eigenlijk met de ze representant van het pluim vee? Zijn er al lang zes volle, overheerlijke koppen soep uit getrokken of leeft-ie nog? In dat laatste geval wil ik voor stellen de kip hetzelfde eerbe toon te geven dat renpaarden met succesvolle carrières ten deel valt: het pensioen zorge loos doorbrengen in de wei, af en toe alleen nog wat handelin gen verrichtend in de sector fokkerij. Lijkt me zalig. Honkbal In de vrije uren die een congres in St. Louis (VS.) mij deze zomer lieten, ben ik eens naar een top- honkbalwedstrijd geweest. St. Louis Cardinals - Cincinnati Reds. Het was een broeierige, benauwde avond en wellicht daardoor zaten er maar 30.000 toeschouwers in het stadion van St. Louis dat er zo'n 50.000 kan bevatten. In honkbal zelf ben ik niet zo geïnteresseerd, wel in het randgebeuren bij zo'n Ameri kaans stukje folklore. Het eerste dat je opvalt is het enorme, elektronische score bord, waar je de hele avond al lerlei mededelingen op krijgt. Slag gemiddelden bijv. en die zijn zeer nuttig maar je krijgt ook tal van dingen voorgezet waar je nou niet direct op zit te wachten. Zo heb ik minuten lang ziten kijken naar een op somming van de scholen uit St. Louis (althans een aantal leer lingen daarvan), die de wed strijd bijwoonden. Aan die lijst leek geen eind te komen. Ben je op de avond van de wed strijd jarig en wil je dat het op het scorebord komt, nou dat kan. Je geeft het maar op. De toeschouwers smikkelen wat af op zo'n avond, dat is het tweede dat opvalt. In de ene hand de popcorn en de andere de cola, zo is driekwart van het volk uitgerust. De popcorn ligt bij mudden in de stadions op geslagen, zo heb ik mij laten vertellen. De cola is niet te drin ken, want de horeca-mensen stoppen een grote kartonnen beker in je hand tot de nok toe vol ijsblokjes en laten daartus sen de limonade sijpelen Het smaakt ongeveer als het af treksel van mollepootjes. Amerikaanse honkbalfans zitten ook niet lang op hun stoel. Ze lopen heen en weer naar zo'n twintig cafetaria's die achter de tribunes te vinden zijn en waar hamburgers en ander eet- werk te krijgen zijn. Op de tri bunes schuin tegen over me zag ik een constante stroom mensen op weg naar of terugkomen van de eetruiven.In het begin had ik wel enige hinder van die pas santen, maar het went. En al dat eten en drinken voor je ogen, maakt hongerig, dus je stapt zelf ook al gauw op. Meebrullen Nu even iets over de toeschouwers en het spel. Zodra iemand van St. Louis, de thuisclub dus, op de honken kwam, ging er ie mand op een elektronisch orgel spelen tenminste zo klonk het), in steeds opzwepender tempo. Je werd dan geacht mee te klappen. Soms kwam ook het woord "CHARGE" (zoiets als: "er tegenaan") reuzegroot op het scorebord. Dat moest je dan meebrullen met de rechtervuist in de lucht. Lange tijd bleef het l-l, maar ten slotte forceerde Cincinnati de winst op dubieuze wijze. Eén van hun slagmensen werd op het derde honk uitgetikt (al thans volgens mij en 29.000 toe schouwers), maar de honkrech ter gaf hem in. Groot kabaal. De aanvoerder van St. Louis liep woest op de honkrechter af, je kon bij wijze van spreken het vuur uit zijn neusgaten zien komen. Maar die honkrechter had kennelijk ijswater in zijn aderen. Die bleef roerloos wijd beens staan. (In de krant las ik later dat hij alleen maar had gezegd: 'De vent is in,omdat IK ZEG dat hij in is"). Uitgerekend die omstreden slagman pas seerde even later de thuisplaat: 1-2. Met die score kwam ook het einde. Ik verwachtte na afloop enig gerommel (flessen het veld in, desnoods een half mud pop corn), maar nee. Iedereen ver wijderde zich heel rustig. Vreemde jongens die Amerika- Eerste klasse Roodenburg, de enige "Leidse" eersteklasser nu Blauw Zwart het onvrijwillig een klas lager zocht, raakte aan het eind van het vorig seizoen toch wel het een en ander kwijt. Pieter Versteegh bijvoorbeeld, de innemende, besnorde Haagse trainer. Hij wilde dit jaar wat relativeren over het voetbal en zette dat voornemen door, een aanbod van hoofdklasser VUC ten spijt. En Wouter Holverda natuurlijk. De linksbuiten die zo hoog kan springen werd bij eredivisieclub Sparta ingelijfd en ging daarmee zijn voormalige clubgenoot Bertje Jansen achterna. Daartegenover staat de terugkeer van John van de Wetering, die zijn verblijf bij de FC Den Haag niet continueerde. Reinier Verkuylen dreigde weer eens (voor het zaalvoet bal) te vertrekken, maar keerde, voor de zoveelste maal, nog juist op zijn schreden terug. Roodenburg is dit seizoen opnieuw ingedeeld in de, als hard bekend staande, Rotterdamse eerste klasse. Het is aan de van Docos gekomen trainer Ger Linkerhof om de blauwzwarten fysiek wat sterker te maken Tweede klasse de Bij LFC dreigde de kanariekooi vorig jaar totaal leeg te vliegen. "vogels" kozen uiteindelijk eieren voor hun geld en zitten nu weer keurig op stok. Alleen Koos Bekooy (terug op het oude nest Lugdunum), Wim Visser en Cees de Roode (LDWS) konden niet behouden worden, evenals trouwens tweede doelman Rob Groenendijk die zijn heil bij UVS zocht. Daarmee zit de nieuwe trainer Swaak (ex-UDO) wel meteen zonder kee per, een ernstige handicap voor het, in verdedigend opzicht toch al niet uitblinkende LFC, dat meestal wint omdat het zo goed kan aanvallen. Laatste man Sam Holswilder is nu nog verder naar achteren geschoven. Desondanks is het niet aannemelijk, dat LFC het dit seizoen erg moeilijk zal gaan krijgen. Wouter Holverda: de zoveelste 'Leidenaar' in het betaalde voetbal Docos is één van de drie derdeklassers uit de Leidse regio, die het komend seizoen door een nieuwe trai ner geleid zal worden. Wassenaarder Siem van der Ham nam daar het roer over van de naar Roodenburg vertrokken Ger Linkerhof. Van der Ham, ex-spits van Blauw Zwart en contractspeler bij ADO, moest het afgelopen jaar noodgedwongen een punt achter zijn actieve voetbalcarrière zetten. De nieuwe oe- fenmeester zal in het komende seizoen in ieder geval niet de beschikking hebben over Rob Aniba. Aniba is halverwege de vorige competitie na de nodige in terne strubbelingen naar UVS vertrokken. De aan dacht van de Morsclub zal de komende jaren ook op de jeugd gericht zijn. Om die reden is trainer Koos van Weerlee aangetrokken. Teylingen heeft ook een nieuwe coach verwelkomd. De ex-speler bij deze club Frans van der Vlugt volgt daar Koster op. Verdere nieuwe gezichten kon de Sassenheimse formatie niet begroeten. Wel haalde Ruud van de Zande zijn voetbalschoenen weer uit de kast, die hij het vorig jaar óm studieredenen niet aantrok. Aan de selectie werden verder de jeugd spelers Paul van de Zwan en Jos van der Lans toege voegd. WSB is de enige "Leidse" derdeklasser waar alles bij het oude is gebleven. De Noordwijkerhouters, met hun razend snelle voorhoede, gaan op dezelfde voet verder als in het succesvolle afgelopen jaar. Door de promotie van WSB is het aantal streekderbies in deze klasse nu uitgelopen tot tien. Spektakel genoeg dus. Sportclub Lisse moet daar ook een steentje toe bijdra gen. De Lissenaren draaiden in het laatste seizoen redelijk goed mee in de top. Aan de nieuwe trainer Hans van der Vlist, hij volgt Hans Spier op, de taak die goede lijn voort te zetten. Alleen zal SC Lisse het nu zonder Ruud van der Voort en Fred Dobbe moe ten doen. Van der Voort vroeg overschrijving aan naar Rijnsburgse Boys, terwijl Fred Dobbe zich we gens studieredenen niet meer vrij kon maken. Daar voor in de plaats komen drie jeugdspelers, Ron Mesman, John van de Heuvel en Ben Kortekaas, terwijl Ernst Pineda van Lisser Boys overkwam. Wim van Beek probeert, na een jaar gestopt te zijn, ook weer aan de bak te komen. Van Nispen tenslotte heeft weer de beschikking over Ton Meiland en Dick Qerwin. Meiland verwisselde eerder de rood-zwarte clubkleuren voor die van Rijpwetering, maar keerde aan het eind van het vorig seizoen toch weer bij zijn oude club in De Zilk terug. Gerwin zet zijn actieve voetbalcarrière, na ook een jaar gestopt te zijn, weer voort bij Van Nispen, dat de nieuwe competitie voor de derde achtereenvolgende maal met trainer Frank van der Gevel in zee gaat. Lugdunum is dit seizoen heel wat van plan, getuige het oefenprogramma dat de heren onder leiding van Ruud de Groot hebben afgewerkt. De Groot, die Koos Bekooy en Daan Kooimans mocht be groeten als nieuwe aanwinsten, liet de groenwitten soms vijf keer per week opdraven, dus conditioneel gezien zal er bij Lugdunum weinig meer aan schorten. Vorig seizoen kwam Lugdunum, mede door een zwakke start, in grote problemen en dat is iets wat De Groot dit keer koste wat kost wil voorkomen. Lugdunum heeft een uitstekende, jonge ploeg: mogelijk komt dat er dit jaar wat beter uit. LDWS hield zich het vorig seizoen met kunst- en vliegwerk staande en degradeerde net niet. Dat was volgens trainer Leo de Jong trouwens het hoogst haalbare met het materiaal waarover hij toen beschikte. Wat dat aangaat kan hij nu wat opgeluchter ademhalen, want met de komst van Cees de Roode en Wim Visser is zijn ploeg kwalitatief duide lijk sterker geworden. Aspiraties voor de bovenste plek zal hij nog wel niet hebben, maar een goede middenmootpositie zit er toch zeker in. Blauw Zwart moet zich dit jaar noodgedwongen een klasse lager manifes teren. Erg veel wijzigingen deden zich bij de Wassenaarse club niet voor. Daarom alleen al behoort de ploeg bij de favorieten voor de titel. "Blauw Zwart hoort in de eerste klasse", zegt men in Wassenaar. Dus RBB-spelers kreunen onder harde aanpak trainer Wijnands Tweede klasse Zaterdag Nu Lisser Boys er vt is geslaagd een treedje hoger op de KNVB-ladder te klimmen, zal de zaterdag-tweedeklasse het komend jaar niet minder dan vier clubs uit de Leidse regio tellen. Bij de Lissenaren, die binnen twee jaar de stap van de vierde klasse naar de 'sub-topafdeling van het zaterdagvoetbal' hebben ge maakt, zal in de nieuwe competi tie het woord 'handhaven' het pa rool zijn. De ploeg zal dat doel trachten te verwezenlijken met nagenoeg dezelfde kern, die het afgelopen jaar op zo glansrijke wijze de promotie wist te be werkstelligen. Alleen jeugdspe ler Leo Weyers is nu aan de selec tie toegevoegd. efenmeester van de bollenstreekbewoners, Harry v.d. Horst -ooit zwaaide hij de scepter bij Noordwijk en ASC--, is inmiddels alweer enkele we ken met de seizoensvoorberei dingen bezig. Een start overi gens, die bepaald niet vlekkeloos is verlopen, nu de opvolger van Lazlo Nanai in de aanloop naar de zaterdag startende voetbaljaar gang 1978/'79 door ziekte(Ben Barten), blessures(Gerard Nij- kamp, Piet Boot, Nico Groene- weg) en vakanties(Jan van Sloo- ten en Jaap Lingbeek) nog geen Rijnsburgse Boys kende de afge lopen weken problemen van heel andere aard. Met name de spe lers. Gewend als ze waren aan de 'losse' benadering van de naar SC Emmen vertrokken Atte Bouma, heeft de Rijnsburgse selectie duidelijk moeten wennen aan de 'harde' aanpak van Herman Wij nands, de ex-coach van de Ajax- amateurs. Een duidelijke koerswijziging voor wat betreft het RBB-beleid dus. Wat trouwens evenzeer in ander opzicht geldt. Want waar de Rijnsburgse club in het nabije verleden in praktisch elke over schrijvingsperiode spelers van elders in de ledenadministratie mocht bijschrijven, daar werd nli slechts SC Lisse-speler Ruud v.d. Voort als nieuwe aanwinst be groet. Rust derhalve in Rijns burg. Katwijk daarentegen moest in de afgelopen 'transferperiode' toe zien, dat twee gerenommeerde krachten naar elders vertrokken. Steunpilaar Freek Rienks gaat na jarenlange trouwe dienst zijn geluk bij 'buurman' Quick Boys beproeven, terwijl UEFA-inter- national Rick Talan zich in het profavontuur heeft gestort, nu AZ'67 hem op de loonlijst heeft geplaatst. Traditiegetrouw zullen de Katwij- kers deze geduchte aderlatingen met eigen jeugd trachten op te vangen. 'Stuurman' Frans van der Zeeuw heeft uit die talent volle groep inmiddels Piet Var- kevisser en Jaap de Best voor het vlaggeschip 'aangemonsterd'. rer Leede werd verblijd met de komst van twee potentiële eerste elftalspelers. John Jansen kwam van de Leidse tweedeklasser Lugdunum en Dries van Hars kamp, broer van Jan en Wim, keerde van GWS terug. Daarte genover staat voor trainer Jan Turkenburg het verlies van Cees de Zwart, die een punt achter zijn voetballoopbaan heeft gezet.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 17