JOS HERMENS „IK HEB OOK ALTUD WAT Geoff Capes zet kruistocht voort Schulting: „Pas in de finale neem ik risico W-Duitsland boycot de openingsceremonie VIJFTIEN MILJOEN PRHZENGELD BIJ DUEL SPINKS-ALI Spontane spierscheuring FINALES PRAAG WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1978 PRAAG (GPD) - Pas als ik in de finale kom, zal ik risico's nemen". Harry Schulting, de' 22-jarige atleet uit Vught, plaatste zich dinsdag op de Europese atletiekkampioen- schappen in Praag vrijwel moeiteloos voor de halve fi nale 400 m horden. Maar de eerste tien hordes op de kunst- stofbaan van het Strahov- stadion betekende slechts een eerste hindernis naar moge lijk blinkend eremetaal. Toch is hij met zijn vierde plaats op de Europese seizoenranglijst van dit jaar (49.85), zijn con stante vorm en zijn stalen ze nuwen een potentiële kans hebber op een medaille. Zelf wil hij daar nog niets van horen. Ook niet na de op ze kerheid gelopen serie, die hem met een tweede plaats (in 50.39) achter de Rus Dimitri Stukalov opleverde. Pas wanneer hij woensdag de fi naleplaats haalt, zal de twee dejaars student elektrotech niek aan de TH in Eindhoven, zijn strategie misschien her zien. Dan wordt zijn „passen- schema" wellicht veranderd om de broodnodige tijdwinst te kunnen, boeken. Schulting loopt met een onre gelmatig aantal passen tus sen de horden. De eerste vijf doet hij in dertien stappen, daarna twee in veertien en de laatste twee in vijftien.Als je dat elke keer doet en je loopt gemakkelijk vijftig rond, verander je niet zo gauw. Het scheeltje wel een paar tienden van seconden, maar er is ook een kans dat je verkeerd uit komt" vertelt hij. Daarom zal hij in overleg met de Belgische trainer Wilfried Geeroms pas vlak voor de eventuele eind strijd besluiten of het ver standig is dat risico te ne- Schulting is eigenlijk per onge luk op het hordenlopen te rechtgekomen. Zijn vereni ging, Prins Hendrik uit Vught, beschikte op een be paald moment niet over een loper die op dat onderdeel kon worden ingezet en daarom werd hem met zachte drang aangeraden dat eens te pro beren. ,Maar van nature ben ik eigenlijk geen hordenloper Door mijn lengte van 1.90 m ben ik zelfs wat stijf. Toen ik ermee begon, kon ik. niet eens met m'n handen op de grond komen als mijn knieën ge strekt waren. Ik heb er nu op getraind om leniger te wor den, want het komt er bij het hordenlopen vooral op sou plesse aan" komt omdat hij in de schaduw van Frank Nusse heeft gelo pen. Toch meent hij dat dat niet in zijn nadeel is geweest. >fJuist omdat Frank vaak naar het buitenland ging, mochten wij mee. Op die ma nier heb ik toch al heel wat in ternationale ervaring op kunnen doen". Voor Schulting was het dinsdag niet de eerste kennismaking met het Stra- hov-stadion. Eerder dit jaar liep hij er een testwedstrijd. Jk vind het een enorm fijn stadion. ,(De tribunes zijn erg steil en het publiek stimuleert enorm", besluit Schulting, die ook is ingeschreven voor de 4X400 m. De eerste medailles, die er in Praag te verdelen waren, le verden dinsdagavond een briljante wedstrijd op. Op de laatste 250 m van de drie ki lometer dames stoof de ontke tende Russin Svetlana Ulma- sova in een fenomenale eind spurt langs de Roem eense Na talia Marasescu en de ge doodverfde favoriete Grete Waitz uit Noorwegen. Wereld recordhoudster Waitz (die dit jaar 8.32.1 realiseerde) was op dat moment verslagen, maar Marasescu ging de eindsprint nog aan. Ulmaso- va was echter niet te kloppen en bezorgde haar land in een tijd van 833.20 de eerste gou den medaille. Marasescu werd tweede in 833.50 en Waitz greep het brons in 834.30. De prestaties van de Neder landse deelneemsters was op de 3000 m ronduit onder de maat. Met een zwakke tijd van 925.50 werd Carla Beurskens21e. De vreugde die van haar gezicht afstraalde, kwam dan ook niet voort uit de gerealiseerde tijd, maar wel uit het feit dat ze natio naal kampioene Tineke Kluft uit Roosendaal had versla gen. De Brabantse werd 22e met 931 rond. PRAAG (ANP) - West-Duitsland heeft gistermiddag de openingsceremo nie van de Europese atletiekkampioenschappen geboycot. Het bestuur van de Westduitse Atletiek Unie nam het besluit de ploeg niet te laten deelnemen aan de plechtigheid toen bleek dat de equipe zou binnen marcheren achter een bord met de afkorting van de naam bondsre publiek Duitsland. Volgens de reglementen van de internationale atletiek associatie (IAAF) dient bij een dergelijke plechtigheid een bord met de afkorting van Duitsland de Westduitse ploeg vooraf te gaan. "Als de afkorting op het bord niet wordt gewijzigd", verklaarde August Kirsch, de voorzitter van de Westduitse atletiek unie drie uur voor de plechtigheid, "nemen wij niet aan het défilé deelDe delegatie diende bij de Europese Atletiek Associatie (EAA) een protest in dat werd toe gewezen. Het bestuur van de EAA eiste daarop dat de organisatoren de afkorting zouden wijzigen. Volgens de laatsten zou het niet mogelijk zijn op zo korte termijn het bord over te schilderen. Wereldrecord bij verspringen PRAAG - De Russin Vilgame- ne Bardauskiene heeft op de openingsavond van de Eu ropese atletiekkampioen schappen in Praag het we reldrecord verspringen op 7.09 m gebracht. Het record stond al op haar naam. Op 18 augustus van dit jaar sprong de 25-jarige atlete in Kuchinov 7.07 m. Ze was daarmee de eerste vrouw die de 7-m-grens doorbrak. De recordverbetering kwam dinsdagavond tot stand in de kwalificatie versprin gen. Na zijn triomf op de Gemenebest- spelen in Edmonton (Canada) bond Capes de kat de bel aan. Hij zou niet deelnemen aan de Euro pese atletiekkampioenschappen in Praag, omdat er tegen de vol gens hem volgespoten Oosteuro peanen geen eer te behalen was Die boycot ging echter niet door. In het gigantische Spartakiade- stadion in Praag, waar de Brit zich voorbereidt op die ongelijke strijd, legt hij uit waarom hij toch het vliegtuig naar Tsjechoslowa- kije heeft genomen. „Vooral mijn coach heeft erop aangedrongen toch te gaan. Verder kon ik het niet maken tegenover mijn baas. Ik krijg enorm veel vrij om te trainen. En alleen trainen zonder aan wedstrijden deel te nemen kan ook niet", vertelt de 29-jarige politieman uit Huthersfield. PRAAG (GPD) - Geoffrey Capes zet zijn eenzame kruistocht tegen de doping in de atletiek voort. De Britse kogelstoter bond veertien dagen geleden in het openbaar de strijd aan tegen het gebruik van anabole steroiden door Oosteu- ropese atleten. Inmiddels is hij er wel achtergekomen dat zijn stem die van een roepende in de woes tijn is. Want verder dan de grens van Oost en West reiken zijn waarschuwende woorden niet. Desondanks is de Engelse mas todont niet ontmoedigd. Hij vecht als een David tegen de Go liath door tegen de misstanden in zijn geliefde sport, die hij al twin tig jaar met volle overgave be drijft. Volgespoten PRAAG (GPD)- Als een hoopje doffe ellende zat Jos Her mens gisteravond zielig ineengedoken in een hoekje van de kleedkamer van het Praagse Strahov-stadion. De Nij meegse topatleet, die ruim zes kilometer lang regelrecht leek af te stevenen op Europees goud, moest door een spontane spierscheuring de baan voortijdig verlaten. De blessure op zich was weliswaar niet al te ernstig, maar het betekende een enorme mentale knak. Snikkend bracht hij uit: "Ik heb ook altijd wat. Het mag gewoon niet luk ken:". En hoofdschuddend voegde hij eraan toe: "En dat terwijl ik ervan overtuigd was dat ik had kunnen win nen." talie Marasescu (Roe) 8.33.5, 3. Grete Waitz (Noo) 8.34.3, 4. Maricia Puica (Roe) 8.40.9, 5. Giana Romanova (Sov) 8.45.7,6. Cornelia Buerki (Zwi) 8.46.1, 7. Raisse Bejoelsova (Sov) 8.48.7, 8. Paula Fudge (Gbr) 8.48.7, 21. Carla Beurskens (Ned) 9.25.50, 22. Tineke Kluft (Ned) FINALE 10.000 METER: 1. Martti Vaf- nio (Fin) 27.31.0, 2. Vcnanzio Ortis (Ita) 27.31.5, 3. Aleksander Antipov (Sov) 27.31.5, 4. Brendan Foster (Gbr) 27.32.7, 5. David Black (Gbr) 27.36.0, 6. Gerard Tebrokc (Ned) 27.36.6, 7. Ilie Floriou (Roe) 27.40.0, 8. Knul Kvalheim (Noo) 27.41.3, 9. Enn Sellik (Sov) 27.53.6, 10. Jerzy Kowol (Pol) 27.53.6, 11. John Treacy (Ier) 28.19.6, NEW ORLEANS (ANP) - Bij het gevecht om de wereldti tel in het zwaargewicht (ver sie WBA) tussen titelverde diger Leon Spinks en Mu hammad Ali, dat op 15 sep tember in New Orleans zal worden gehouden, bedraagt het prijzengeld zeven mil joen dollar (ongeveer 15 mil joen gulden). De contracten zijn in New Orleans gepubli ceerd. Het is in de geschiedenis niet vaak voorgekomen dat de tegenstander van Ali een groter bedrag ontvangt. Spinks nu wel, namelijk 3,75 miljoen dollar, tegen zijn te genstander 3,25. Dat heeft de ex-wereldkampioen echter gecompenseerd door sterk kostenverhogende condities in het contract op te laten nemen, die nog gerealiseerd zijn ook. Zo krijgt Ali de be schikking over 25 kamers in een luxe hotel in de stad ge durende twee weken en 40 vliegtuigtickets voor zijn vrienden, die hem bij het ge vecht terzijde kunnen staan. Drie limousines met chauf feur staan permanent voor hem klaar en eveneens ont vangt hij nog eens 200 toe gangskaarten voor dit zo veelste "duel van de eeuw". Toch hebben de organisatoren geleerd van vorige capriolen van Ali. Hij moet zelf op draaien voor de geconsu meerde sterke drank en de interlokale telefoonge sprekken. Als een mokerslag teisterde de vroegtijdige opgave het moreel van Hermens. Want opnieuw kon hij zich in een groot internatio naal toernooi niet op zijn best manifesteren. Waren de Olympi sche Spelen in montreal al een hel voor hem, de landencross in Glasgow een ware martelgang, door een onverklaarbare le verblessure, nu ieindigde de 10- kilometerrace op de Europese kampioenschappen in Praag in een comnplete desillusie. De achillespees in zijn linkerbeen, waar hij tijdens de Van Damme Memorial in Brussel al last van had en waarin hij donderdag een injectie kreeg tegen de pijn, werd zijn ondergang. "Ik had er al twee ronden last van, maar ik dacht: ik hinkel wel door", zei hij. Tot het fatale moment van de scheur. Als een gebroken man stapte Her mens uit de baan. "Ik was ervan overtuigd dat ik goud kon pakken. Brendan Foster nam al elke keer de kop over het tem po te drukken. Dus ik wist dat ik voor hem niet bang hoefde te zijn. De Roemeen Floroiu zat er ook helemaal door, en de Fin Vaino, die won, had ik in de laatste hon derd meter nog makkelijk kun nen pakken." stamelde hij. Maar het bleef niet bij die ene opdoffer van verloren goud alleen. Want nauwelijks was de race afgelo pen, of Hermens hoorde dat Ge rard Tebroke, die zesde werd, het nationale record met een seconde verbeterd had en bracht op 27.36,60. "Ook dat nog", klonk het somber uit Hermens' mond. Tebroke kwam trouwens ook al ge broken over de streep. Vertwij feld greep hij naar zijn maag- Jos Hermens: Het mag gewoon niet lukkev streek. "Ik heb ontzettend last van mijn maag gehad. Het ging helemaal niet" klaagde de Arn hemse atleet. De trieste onder gang van twee potentiële me daillewinnaars. Jos Hermens liep inderdaad een sublieme race. Vanaf het eerste moment nestelde hij zich in de spits, en uiterst ontspannen liet hij alle tempowisselingen op zich 1 afkomen. Met hem zochten ook de Brit Brendan Foster, de Roe meen Ilie Floroiu en Tebroke de voorste posities op. Foster werk te vertragend, de anderen zwiep ten het tempo steeds angstaanja gend hoog op. Tot 3200 meter voor het einde. Plotseling zwikte Hermens ineen. Hij stapte uit de baan, sprong er weer in, maar hinkend moest hij zijn weg ver volgen en zocht hij de kleedka mer,op. op een adembenemende eind spurt. Daaruit dook de Fin Martti Vaino als triomfator op. Met zijn 27.31,00 was hij angstig dicht bij het Europees record van Foster, die in de strijd om goud, zilver en brons geen rol van betekenis kon spelen. De Italiaan Venanzio Or tis legde beslag op de tweede plaats, in dezelfde tijd als num mer drie, de Rus Alexander Anti pov. Beiden kwamen .uit op 27.31,5. Hoewel de boycotactie dus niet werd doorgezet, zijn zijn opvat tingen volstrekt niet gewijzigd. „Want het blijft natuurlijk je rein ste tijdverspilling. Tegen die „Duitse machines" kunnen wij toch niets beginnen", merkt hij op. „Als het aan mij had gelegen, hadden ze het geld niet hoeven te verspillen. Waarom moeten wij met vijftig man naar de Europese kampioenschappen, als er toch maar vijf of zes medailles te be halen zijn. De motivatie is niet zo erg groot", vertelt Capes die met 20.62 m zevende staat op de Eu ropese seizoenranglijst van 1978. Giller Vooral het controlesysteem betitelt Geoff Capes als een grote giller De Oosteuropeanen breken in ei gen land record na record, maar dat gebeurt, zegt hij, allemaal zonder dat er een dopingcontrole is. Enkele weken vóór de grote internationale wedstrijden wordt met het gebruik gestopt, betoogt Capes, waardoor ze de strenge controles daar ontlopen. „Het is toch te gek dat in het Westen veel geld wordt uitgegeven om de do- pingtest te verbeteren, terwijl in het Oosten handenvol geld ge spendeerd wordt om die test juist steeds te verslaan en voor te zijn" Hoewel de Oostbloklanden de on uitwisbare naam hebben uiterst lichtzinnig de injectiespuit en andere middelen te hanteren, kan ook Capes geen enkel bewijs le veren dat het zo is. „Ik weet dat ik op dat punt zwak sta", zegt hij, „wantje zou ze stuk voor stuk aan moeten wijzen. Maar laten we nu eerlijk zijn. Er loopt in heel En geland en ook in Nederland geen vrouw rond, die eruitziet als een van die Oosteuropese atletes. Dat zijn net mannen. En het blijft ook vreemd datje van de kampioenen van een paar jaar terug nu niets meer hoort". ZM70£- WM£T/££ 6fi£££/?£ /7-« T/£ £/V//éT MA- M//££S/T£/T tCC/W/6.//V/&/(X£M" V/tA/ £//>TSTPZ)- MASCP£/P5A£CP7£P5 AOWAQ£//£AStOor rw££- ££7vo£//<-/oo-^y/££óa0D, 8£fiJ/Gl£ /A/<£, looPT OP IA47S7P V£A£t£P CccPV AWPP V/A£>7~ .5T£W 7,£7~7£)W& V£OC/M£/£ 7XUPJ

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 13