Maredijk in nieuw gebouwtje WEEKAANBIEDINGEN Leids Vrijetijdscentrum weer geopend Zuid-Afrika wil steden voor zwarte bevolking 225 525 198 98 Minister dagje op bezoek in Leiden Speeltuin dankzij zel fwerkzaamheid onder de pannen Het Dorp in conflict met de Invalidenbond SUP® Venda chocolade repen 1976 Medoc A.C. Volkoren brood Star Pizza instant of Napolitana Soera zalm fancy keta d'Aucy hele sperziebonen VROOIVmDREESMANN ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1978 PAGINA 11 LEIDEN - Deze maand gaat het Vrijetijdscentrum, na ruim twee maanden op non-actief te hebben ge staan, weer open. Middels een openingsweek, dié van vandaag tot en met za terdag 2 september duurt en waarin allerlei activitei ten worden georganiseerd kan men een beeld krijgen van wat het Leids Vrije tijdscentrum het komende seizoen van plan is. Zo is er vandaag tot en met vrijdag een filmfestival, georganiseerd door het Filmhuis waar voorna melijk nieuwe films worden ge draaid van het laatste festival van Film International. Morgen opent het Sportcafé ook weer de poorten voor de sportliefhebbers van Leiden. De eerste avond staat er een damsimultaan met we reldkampioen Harm Wiersma op het programma. In het sportcafé kan verder geschaakt, gebiljart en getafeltennist worden. Zaterdag is gereserveerd voor de open dag, waar iedereen kan kennismaken met de nieuwe cur sussen. Er zijn demonstraties te zien en inlichtingen verkrijgbaar. In navolging van Troef, het Bree- huys en Ouders op Herhaling or ganiseert ook het Vrijetijdscen trum activiteiten voor werklozen. Vanaf de week van 8 oktober kunnen werklozen in het LVC aan tekenen en schilderen, foto grafie, wandkleden, gitaar spelen en etsen maken doen. Alle activi teiten hebben op donderdag middag tussen twee en vijf uur plaats. Er zijn geen kosten aan verbonden. Zoals al enkele jaren lang de ge woonte is houdt het Vrijetijds centrum een week vrij voor zoge naamde "initiatieven uit de be volking". Dit houdt in dat actie groepen, projectgroepen, vereni gingen en dergelijke op dinsdag avonden kunnen beschikken over de grote zaal, geluidsinstal latie, filmprojector en dergelijke. Tai Chi Chuan is een oude Chinese bewegingsleer-cursus. Van oor sprong een zelfverdedigings- sport wordt Tai Chi primair beoe fend ter verdediging van de ge zondheid. De eerste bijeenkomst, maandag 4 september, is een in troductieles. Verder staan er nog cursussen zelf kleren maken, saxofoon, aardewerk maken, fo tografie en volksdansen op het programma. Vanavond begint verder de cursus volksdansen voor beginners (19.45 uur) en voor gevorderden (vanaf 21.30 uur). Oud-gedienden als de Go-club en gitaarcursus zijn ook dit jaar weer aanwezig. Nieuw is de "blaas- workshop" die waarschijnlijk in september gaat beginnen. Het is de bedoeling dat mensen die een blaasinstrument bespelen zich onder deskundige leiding gaan bekwamen in het maken van geïmproviseerde muziek. De vrijdagavonden zijn van oudsher gereserveerd voor optredens van groepen, afgewisseld door bij voorbeeld Drs. P. (vrijdag 8 sep tember) en Dave Berry (22 sep tember). Jazz-zolder Hot House tenslotte, die na een gedwongen verhuizing vorig seizoen bij het Vrijetijds centrum aan de Breestraat te recht kwam, gaat op de zaterdag avonden in de benedenzaal draaien. Het is de bedoeling dat de zolder voor Hot House wordt gereserveerd. Er is ongeveer een ton nodig om de zolder grondig op te knappen voor dit doel. Er moet o. m. een nieuw dak (kos ten: 30.000 Gulden) in. De ge meente is niet van plan om subsi die voor dit doel beschikbaar te stellen zodat het Vrijetijdscen trum de verbouwing uit eigen middelen moet bekostigen. Als alles meezit kan er in de kerst vakantie wordpn verbouwd. Door een paar jaar lang een strak financieel beheer te voeren heeft het Vrijetijdscentrum enkele tienduizenden guldens in de re- servepot zitten, die eventueel voor de verbouwing aangewend kunnen worden. Dat strakke be heer was noodzakelijk omdat het Vrijetijdscentrum (een juridische voortzetting van het door schul den ter ziele gegane Creatief Cen trum) de schuld van de voorgan ger, groot 70.000 gulden, moest aflossen. Toen het Vrijetijdscentrum in maart 1976 open ging ging het nieuwe bestuur dan ook uiterst voorzichtig van start. Het nieuwe bestuur wilde, en wil dat nog, meer zijn dan alleen een ontmoe tingscentrum dat het Creatief was, en ging aan de slag met het organiseren van cursussen en programma's. Daarna volgden de "open avonden" op donderdag en vrijdag. De poging om de schulden af te los sen is tot nog toe succesvol ge weest, maar daar staat tegenover dat er volgens het bestuur (bij monde van penningmeester Jan Vos) een commercieel beleid moet worden gevoerd. Aan acti viteiten waarvan bij voorbaat niet vaststaat dat ze zichzelf groten deels kunnen bedruipen wordt niet begonnen. Het blijft voor het Vrijetijdscentrum voorlopig nog bij cursussen als fotografie, pot tenbakken en boetseren. LEIDEN - De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning Beelaerts van Blokland was gisteren voor een werkbezoek in Leiden. Op zijn tocht door Leiden werd de minister onder begeleiding van de wethouders Verboom en Waal langs talrijke objecten en stadsvernieuwingsgebieden gevoerd. Zo ging de route onder meer langs de Botermarkt waar een begin is gemaakt met de vernieuwing van de riolering en de walmuren. Voor het herstel van de totale marktenroute is een subsidie aangevraagd. Minister Beelaerts van Blokland werd ook door Maredorp en de Camp geleid, twee gebieden die door het Leidse gemeentebe stuur zijn voorgedragen om in aanmerking te komen voor een bijdrage uit de pot voor de stadsvernieuwing. Tot dusver heeft de minister zijn officiële goedkeuring aan het verbeteringsplan voor Maredorp onthouden. In de Kooi werd de minister geconfronteerd met de panden in het gebied Hambroeklaan/Kooilaan welke de gemeente in het kader van de stadsvernieuwing wil aankopen. De gemeente is hiervoor afhankelijk van het ministerie van volkshuisvesting dat niet meer dan 15.000 gulden per woning wil uittrekken. Dat is veel te laag. Volgens wethouder Verboom "kun je stadsvernieuwing wel op je buik schrijven als het ministerie aan deze lage prijzen vast houdt." Minister Beelae stadhuis. V.l.n.r laerts en de ambte den. n Blokland op de trappen van het Leidse ïthouders Verboom en Waal. minister Bee- Akse en Logtenberg van de gemeente Lei- LEIDEN - Er wordt nog druk getimmerd, gesjouwd en geverfd in en om het speeltuingebouwtje aan de Maredijk. In een paar maanden tijd verrees op het speeltuinterrein een van steen en hout opgetrokken clubgebouw dat aan de eisen van deze tijd ruimschoots kan voldoen. Een paar dagen voor de officiële opening (zaterdag door LJA-direc- teur G. Steinbach) wordt de laatste hand gelegd aan de afwerking van het ongeveer 140.000 gulden kostende ge bouwtje. ARNHEM (GPD) - Het bestuur van Het Dorp bij Arnhem ontkent dat zijn voorzitter Bijleveld (57) weg gaat met een gouden handdruk ter waarde van f 450.000,-. Met deze ontkenning reageert het be stuur op een pamflet van de Al gemene Nederlandse Invaliden- bond dat begin deze week in Het Dorp is verspreid. Daarin wordt stelling genomen tegen die „handdruk" en tegen een door berekening ervan in de verpleeg- prijzen. Verder zou volgens de ANIB 65 procent van de dorps bewoners van plan zijn Het Dorp te verlaten. Dit cijfer, zo zegt de bond, is afkomstig van de GG en GD in Arnhem. De bewonersraad, het orgaan waarin de bewoners van Het Dorp vertegenwoordigd zijn, heeft inmiddels in een brief aan de ANIB geprotesteerd tegen het plan van de bond om op maandag 4 september een protestvergade ring te houden. De raad betreurt het dat de bond hem genegeerd heeft. Ook de ondernemingsraad van Het Dorp zet zich af tegen de uitlatingen van de ANIB. De actie wordt tendentieus genoemd. Eigenlijk zou het clubhuis, dat in een jaar van plannenmaken, ontwerpen en bouwen van de grond is gekomen, ruim 40.000 gulden méér hebben.gekost ware het niet dat zo'n vijftien wijkbe woners de prijs door zelfwerk zaamheid naar beneden drukten. Maandenlang zijn ze in de weer geweest nadat aannemer Du Prie het grondwerk had verricht en de muren had opgetrokken. En dat beviel de buurtbewoners eigen lijk best, eens toen werk was met het oog op de snel naderende openingsdatum. Het wachten op gasfabriek en elek triciteitsaansluiting vindt het handjevol buurtbewoners dat ook overdag in het gebouw is te vinden maar een slopende aan gelegenheid. Voorzitter Krom hout zegt vergoelijkend dat "ambtenaren hebben laten mer ken ook over een tweede ver snelling te beschikken" gezien de luttele maanden die tussen plan nen en uitwerking van de plan nen lagen. De werkers die moe ten wachten zeggen mopperend dat het lijkt of iederéén tegelijk met'vakantie is, daar bij de ge meente Slim Voorzitter Kromhout, hij kreeg vo rig jaar een "tip" om het oude ge bouwtje maar eens te laten ver vangen door een nieuwe, pakte het slim aan. Hij ging alle buurt bewoners langs van wie hij dacht dat ze "handig" genoeg waren om bij de opbouw van het clubhuis te helpen. Metselaars, timmerlie den, fervente doe-het-zclvers: ze zeiden allemaal spontaan ja tegen Kromhout, wellicht in de hoop om in de toekomst met hun vis- of kaartclub, bejaardensoos of reis- vereniging in het splinternieuwe gebouw terecht te kunnen, bleek gisteren nog Dat is ook de bedoeling van het wat jachtig aan het speeltuinbestuur. Weliswaar heet het officieel nog "speeltuinver eniging" maar de vereniging aan de Maredijk wil meer zijn dan al leen dat: de' buurt moet ook aan z'n trekken kunnen komen, want andere buurthuizen zijn er niet in en om de Maredijk. Niet voor niets werd er de laatste jaren steeds vaker een beroep op het speeltuingebc re club, die voor wat de bouw be treft met raad en daad terzijde werd gestaan door de Leidse Jeugd Actie, de aannemer en ar chitect (tevens oudwijkbewoner) Steiger. 'Het geld werd bijeengeschraapt middels een eigen kapitaaltje geld van CRM, een bijdrage van het Nationaal Jeugdfonds (ofte wel Jantje Beton) van zesduizend gulden, en een bijdrage van de gemeente, gedeeltelijk in de vorm van een lening van 30.000 gulden. Functioneel Kromhout wil het nieuwe gebouw "zo functioneel" mogelijk gaan benutten. Naast genoemde clubs krijgen waarschijnlijk een pedi cure, een jurist en een kruisver eniging een spreekuur in het ge bouw. Eigenlijk hoopt de voorzit ter dat vanuit de buurt het initia tief komt om een activiteiten comité op te zetten dat zich, de naam zegt het al, met de activitei ten in en om het clubhuis gaat bezighouden. De exploitatie zou helemaal in handen van de buurtbewoners moeten komen, zo meent Kromhout, die roemt over de teamgeest in het -enkele jaren geleden ververste- bestuur. Het bestuur heeft verder plannen voor de aanleg van een voetbal- annex volleybalveld en een rol- schaatsbaan op de plaats van het oude clubgebouw. Dat gaat bin nenkort tegen de vlakte. Overigens valt de opening van het nieuwe speeltuingebouw samen met het dertigjarig bestaan van de vereniging, zodat de buurt op 2- september nog een feest te wach ten staat. LJA-directeur Steinbach zal zater dag het resultaat van pakweg ze venhonderd manuren aan vrij willigerswerk openen. Om tien uur onthult hij het embleem van de speeltuinvereniging. Van tien tot twaalf uur volgt dan een bij eenkomst voor genodigden, 's middags vanaf half drie zijn alle buurtbewoners welkom op het terrein aan de Maredijk. 's Avonds tenslotte is er "open huis". vtje gedaan. Handjevol Van de ruim dertig enthousiaste lingen bleef een handjevol over die nu, na zoveel maanden, nog met de bouw van het clubhuis bezig zijn, in hun vrije tijd, pro deo. Een bezigheid die volgens de voorzitter niet alleen een band schept tussen de buurtbewoners, maar ook genoegen geeft. Het genoegen van het zelfstandig zijn en blijven, geen gemeentelijke instantie zijn maar een particulie- PRETORIA (REUTER) - Zuid- Afrika overweegt acht zwarte 'stadstaten' aan te leggen om te pogen het probleem van de zwar ten in de steden op te lossen, met handhaving van het apartheids- ADVERTENTIE geldig t/m zaterdag 2 september melk, puur of melk-hazelnoot bundel a 6 stuks 150 gr.) van 2.65 voor Wijn van de maand: 0,7 Itr. van 6.25 voor 800 gram van 1 pak voor 4-6 personen blikje 240 gram Deze week als kassakoopje 1/1 blik van 1.35 voor beleid. Dit is gisteren in rege ringskringen in Pretoria verno- De nieuwe centra, die nabij zwarte 'thuislanden' zouden moeten komen, zouden worden aange wezen als economische en indus triële groeipunten. De overtollige zwarte arbeidskrachten van be staande steden zoals Soweto, zouden daar kunnen worden op genomen. De 'thuislanden' zouden tevens daardoor levensvatbaarder wor den. De negen zwarte 'thuislan den', waarvan er tot dusver twee door Zuid-Afrika tot onafhanke lijke staten zijn uitgeroepen, vormen de hoeksteen van de apartheidspolitiek. De meeste van deze gebieden zijn echter zeer armelijk waardoor de zwar ten gedwongen worden werk te zoeken in 'blanke' gebieden. Dr. Connie Mulder, die als minister voor de betrekkingen tussen en de ontwikkeling van de ver schillende bevolkingsgroepen de voornaamste man is op het ge bied van 'zwarte' aangelegenhe den, zinspeelde op het nieuwe plan op een onlangs gehouden congres van zijn regerende "Na tionale partij". Hij zei dat in de toekomst de zwarten in de steden economisch en politiek nauwer verbonden zullen zijn met hun 'thuislanden'. Volgens genoemde regeringskrin gen zal elke stadstaat zorgen voor een bepaalde stam. De eerste zou bestemd zijn voor de Ndebele- stam en ten noordoosten van Pre toria komen. Waar dat kan, ko men de stadstaten op voor blan ken bestemd land, aan de rand van een thuisland. Op die manier zouden de zwarte arbeiders ge makkelijk op en neer kunnen rei zen naar hun thuisland waar zij in beperkte mate politieke rechten hebben. De vestiging van zwarte centra waar alleen leden van een be paalde stam zullen wonen, zal explosieve steden als Soweto, waar verscheidene stammen bij elkaar wonen, tot een uitzonde ring moeten maken De zwarte stadstaten zullen volle dige gemeentelijke autonomie hebben, met inbegrip van belas tingheffing en het vaststellen van de huren. Naar men in Pretoria verwacht, zal het voorstel deel uitmaken van een vijf-jarenplan, dat dr. Mulder en zijn ambtena ren opstellen ter regeling van het vraagstuk van de zwarten in ste den, aldus genoemde regerings kringen. Wissenaarse politie beschuldigd AMSTERDAM (ANP) - De Iraanse studentenbeweging in Neder land zegt in het bezit te zijn van een document waaruit zou blij ken dat een topfunctionaris van de Wassenaarse politie alle in lichtingen over Iraanse dissiden ten doorspeelt naar de Iraanse ambassade. Mr. W. van Bennekom, een van de raadslieden van de negen Perzen, die vorige week de ambassade in Wassenaar hebben bezet, heeft dit gisteren bekendgemaakt in Amsterdam. Het zou hier gaan om een in het Iraans gestelde brief die in mei 1975 door de toenmalige zaakgelastigde in Wassenaar werd gezonden naar het Iraanse ministerie van bui tenlandse zaken. Daarin heeft ge staan, dat het "hoofd" van de Wassenaarse politie alle informa tie, die het via de Nederlandse in lichtingendienst bereikte, zou doorgeven aan de Iraanse ambas sade. De betrokken functionaris werd in het document niet met name genoemd, evenmin als zijn functie. Over de herkomst van het docu ment wilde mr. van Bennekom (nog) niets zeggen.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 11