Concessies aan Iraanse moslims wm>- Fantastisch! Met 'n knipoog naar de prijzen. Vele doden bij burenruzies in Indo-China Sluiting casino's bevolen Westen demonstratief weg bij conferentie Gevangenen snijden zich de polsen door 1.75 19.95 9,95 Qtttfet Motorhuis 1 ^mteorhuur Yves SL Y)ung manager 117- Parlementsbril MAANDAG 28 AUGUSTUS 1978 TEHERAN (Reuter/UPI) - De nieuwe premier van Iran heeft de sluiting van alle casino's en speelhuizen bevolen en gaat de islamitische kalender opnieuw invoeren. Volgens waarne mers is de sjah bereid om de behoudende mos lims tegemoet te komen met de regeringswisse ling die dit weekeinde plaatshad. Hierbij werd Jaafer Sharaf-Emami, lid van de oppositie, benoemd tot minister-president. De sjah zou hopen een eind te maken aan de Weer chaos in luchtverkeer PARIJS (AP) - De staking van de Franse luchtverkeersleiders heeft gisteren in verscheidene Europese landen tot ernstige ver tragingen geleid. In Engeland moesten Britse vakan tiegangers voor het Middellandse Zeegebied rekenen op vertragin gen oplopend tot 24 uur. In Spanje dat het ergst werd getrof fen, werd het vliegveld van Pal- ma de Majorca gesloten. Op de belangrijkste vliegvelden van Parijs deden zich vertragingen voor van drie uur. Voorts werden op het vliegveld Charles de Gaulle 40 vluchten uit een totaal van 288 afgelast. De verkeersleiders hebben overi gens gedreigd hun actie tot na het volgende weekeinde te zullen voortzetten. Het internationale vliegveld van Palma de Majorca werd gisteren in verband met de actie der Fran se luchtverkeersleiders gesloten omdat het er te vol was geworden om nog meer vertrekken en aan komsten te kunnen afhandelen. De directie van de luchthaven deelde mee dat 26 voor Palma de Majorca bestemde vliegtuigen opdracht was gegeven te landen op nabijgelegen vliegvelden op het Spaanse vasteland. D't weekeinde hadden er oor spronkelijk te Palma de Majorca 1.000 vliegtuigen moeten aanko men en vertrekken. negen maanden van geweld on der het bewind van premier Jamshid Amouzegar. Pe ongere geldheden concentreerden zich vooral in de stad Abadan. Hier bleef het na de benoeming van de nieuwe premier vrij rustig, hoe wel de eerste reacties pas na een paar dagen worden verwacht. Partijen Wat voor werkelijke opwinding onder de oppositie zorgde was de aankondiging, dat de sjah de op richting van politieke partijen buiten de eenheidspartij "Ras- takhiz" zou toestaan. Voor een van de leden in de oppositie was dit aanleiding om te laten door schemeren, dat hij een "islamiti sche liberalistische partij" zou kunnen gaan vormen. De grootste vrees van de leiders van deze oppositie, namelijk dat na Door wolven de rellen en onlusten de politieke teugels in het land strakker zou den worden aangehaald, is ken nelijk niet bewaarheid. De sjah had eerder vrije verkiezin gen in het vooruitzicht gesteld voor volgend jaar juni en ver klaard dat het Iraanse beleid ge richt zou blijver, op verdere libe ralisering. Vrouwen Een andere tegemoetkoming aan de conservatieve religieuze op positie is het feit dat het nieuwe kabinet van 22 léden, in tegen stelling tot dat van Amouzegar, geen minister voor vrouwenza ken kent en dat er ook geen vrouw in zit. De orthodoxe mos lems zijn tegen emancipatie van Israël weer om racisme veroordeeld aangev allen VERVIERS (AP) - Een 13-jarige jongen in het Belgische Verviers is zaterdag aangevallen door wolven die waren uitgebroken uit een omrasterd deel van het dierenpark. Er waren zeven (Siberische) wol ven plus drie jongen losgekomen nadat hij met enige andere kna pen een wolvin en haar jongen waren gaan sarren en met stenen gingen gooien. Zeven volwassen wolven moesten dit avontuur met de dood beko pen, zij werden neergeschoten. De jonge dieren werden gegre pen en teruggevoerd. GENEVE (Reuter) - Zonder de be langrijkste westelijke landen, die demonstratief opstapten, is de VN-conferentie tegen het racis me in Genève vrijdagnacht beslo ten met een verklaring waarin Is raël wordt veroordeeld om zijn toenemende economische en militaire banden met Zuid-Afri- ka. In een deel van de verklaring, die 26 punten bevat, worden de "zich ontwikkelende relaties tus sen Zuid-Afrika en Israël" ver oordeeld en wordt gewaar schuwd tegen nucleaire samen werking tussen de twee landen. In een andere paragraaf worden de Palestijnen omschreven als slachtoffers van rassendiscrimi natie. De negen EG-landen, evenals Au stralië, Canada en Nieuw-Zee- land, verlieten demonstratief de commissie waarin de betrokken resolutie werd behandeld en zei den dat ze niet verder zouden deelnemen aan de conferentie 122 landen medewerk ten. De Verenigde Staten en Is raël hebben de conferentie in het geheel niet bijgewoond, ook Zuid-Afrika was afwezig. Dit uit protest tegen een resolutie van de Algemene Vergadering van 1975 waarin zionisme werd gelijkge steld met racisme. In de plenaire slotzitting van de conferentie, die vrijdagavond laat begon, werd overeengeko men dat de Veiligheidsraad het opleggen van verplichte econo mische sancties tegen Zuid-Afri ka zou moeten overwegen, inclu sief een olie-embargo, als een van de internationale maatregelen tegen de apartheid. In de verkla ring, die bijna unaniem werd goedgekeurd door de delegaties die de plenaire zitting bijwoon den, wordt op alle landen een be roep gedaan zich te onthouden van banden met de "onafhanke lijke" thuislanden of bantoestans van Zuid-Afrika. MOSKOU - Dit zijn de kosmo nauten Walery Bykowski uit Rus land (boven) en Sigmund John uit de DDR (onder) die gisteren met de Saljoet-6 zijn gekoppeld aan het bemande ruimtschip Sojoez-31 waarin al zeventien dagen de Rus sische kosmonauten Alexander Ivansjenkov en Wladimir Kovale- nok verblijven. De koppeling, die door de Oostduitse televisie werd uitgezonden, waarbij ook het bin nenkomen van de twee nieuwe ruimtereizigers te zien was, verliep volgens het Russische persbureau Tass geheel volgens plan. HONG KONG (Reuter/AP) - De be trekkingen tussen China en Viet nam zijn clit weekeinde nog ver der verslechterd nadat Peking de beschuldiging had geuit dat Vietnamese troepen, na een grensincident, Chinees grondge bied hadden bezet. Het persbu reau Nieuw China meldde dat 200 Vietnamese militairen, gewa pend met knuppels, stenen, half- automatische machinegeweren, handgranaten en dolken, heuvels in de provincie Kwangsi bezetten en Chinese arbeiders aanvielen nabij de grensovergang Vriend schapspoort. De Chinese autori teiten hadden, volgens de mel ding, opdracht gegeven niet te rug te slaan. Ze dienden wel een krachtig protest in bij Hanoi. De twee partijen hadden elkaar eerder op de dag de schuld gege ven van het grensincident, waar bij aan beide zijden slachtoffers vielen. Het Vietnamese persbu reau had bekendgemaakt dat twee Vietnamezen werden ge dood en 25 gewond toen honder den Chinezen de grens oversta ken en Vietnamese funktionaris- sen aanvielen met messen, staven en stokken. Volgens een bericht van de radio zender van Phnom Penh, de hoofdstad van Cambodja, heb ben de Cambodjaanse strijd krachten sinds het eind van 1977 50.000 Vietnamese militairen ge dood of gewond, 10.000 Vietna mese stukken geschut en 2.000 tanks buiten gevecht gesteld. '"'De tegen ons gerichte oorlog is door Vietnam geheel verloren", zo zei dit radiostation. Door TROYES (DPA) - In de als "opstandige gevangenis" bekend staande Franse gevangenis Clairvaux bij Troyes hebben gisteren 35 gestraften uit protest tegen de directie en nieuwe veiligheidsmaatregelen zich de polsen doorgesneden. Het Franse ministerie van justitie verklaarde dat er slechts sprake was van oppervlakkige verwondingen, maar van andere zijde in Clairvaux werd gehoord dat de toestand van enkele gevangenen zeer ernstig zou zijn. De mannen gingen tot hun daad over tijdens het luchten, kort voor het begin van het bezoekuur. Na groot alarm van de directie werden veel dokters uit de omgeving en paramilitaire politie naar Clairvaux ge bracht. Cambodja is sinds het een zelf standige, marxistische staat is geworden herhaaldelijk gezegd dat Vietnam de volksrepubliek wilde annexeren met als uitein delijk doel de stichting van een Indochinese staat. Volgens berichten van de Ameri kaanse inlichtingendiensten van eerder deze maand zouden de Vietnamezen bij de strijd op Cambodjaans gebied steeds meer gebruik gaan maken van vlieg tuigen tot steun aan hun opera ties op de grond. Twee Cambodjaanse divisies van ruim 16.000 man zouden volgens berichten die in Bangkok zijn ontvangen van Welingelichte kringen, in een gebied op 150 km ten noordoosten van Pnom Penh, tussen Memot en Snuol, in het grensgebied door Vietnamezen omsingeld zijn. De Cambodjanen, die aan "hevige luchtaanvallen" van de Vietna mese luchtmacht blootstaan, stellen alles in het werk om de omsingeling te doorbreken, maar zijn daarin nog niet geslaagd. Volgens ooggetuigen die er in slaagden naar Thailand te vluch ten, is de helft van de 20 Cam bodjaanse bataljons die langs de grens met Thailand gelegerd wa ren, naar het oostelijk front, de grens met Vietnam, overge bracht. Gelijk met de omsingelingsma noeuvre slaagden de Vietname zen er in achter de Cambodjaanse linies, tussen de Mekong en de oostgrens, direct ten noorden van Pnom Penh, te infiltreren. Zij zouden onder meer de wegver bindingen van Pnom Penh naar Memot en Snuol moeten afsnij den. De verliezen aan beide zijden zou den hoog zijn. WASHINGTON (AFP) - De 145 bewoners van het atol Bikini in de Stille Oceaan moesten giste ren wegens stralingsgevaar geë vacueerd worden van dit eiland dat een centrum was van Ameri kaanse kernproeven. Drie schepen hebben de bewoners overgebracht naar hun nieuwe verblijfplaats. De Kili-eilanden, op 800 km afstand. Recente on derzoeken toonden een hoge graad van radioactiviteit tot in de lichamen van de bewoners van het atol aan. Nu volledig uitgerust naar school. Schoolbekertje en lunchdoos nu samen voor Kristal heldere ijscoupe voor koele verfrissingen in warme dagen. Fraai geslepen dekor. Prijs 4s95 V*. Magnetische raamwisser, waarmee u gelijktijdig binnen- en buitenzijde van ramen kunt zemen, zonder halsbrekende toeren. Speciale prijs curver Ronde wasmand met inhoud van 40 liter vervaardigd uit degelijke kunststof. Prijs 4.95 Van Flair komt deze naaibox van kunststof. Met handige vakindeling. Tweekleurig. Voor Zwaar uitgevoerde wasmand van gespleten bamboe, in 3 maten verkrijgbaar. 19.75 29.75 V 39.75 \ijrrp Ga gezellig allemaal samen in een busje van Het Motorhuis Autoverhuur, 't Is gauw ge fikst en het kost per man haast niks. ^Vonc k Vondellaan 80, Leiden, telefoon 071-769313 j/ 3 rS 'eiClS schilder" en teken9en°otschap ra w ars ra ateliers: pieterskerkgracht 9 postbus 486 - leiden telefoon 071-140784 tiener-tekencursus "ars aemula naturae" organiseert in samenwerking met de "leidse jeugd actie" een cursus voor jongens en meis jes van 13 t/m 15 jaar met enige aanleg voor tekenen, die de basisschool hebben verlaten. duur: 30 lessen, middagcursus op vrijdag, docente: Lucia Steinbach. de cursus wordt gegeven op "ars", pieterskerkgracht 9. Als 't aan Rinck Brillen ligt, gooit u dit najaar de hoogste ogen in de buurt. Kom nu kijken naar de najaarskollektie '78: modieuze monturen met dunne fand in lichte pastelkleuren en maar al te vaak voor 'n kleine prijs. Rinck Brillen zegt al jaren: ,,'n bril hoeft niet duur te zijn" Vandaar ook onze „specials"complete brillen - dus met glazen op sterkte* - voor een éxtra lage prijs. O Gratis computer-ogentest. Snel en accuraat. De befaamde service van Rinck Brillen behelst alle facetten van de ogen. Van oogadvies tot ogenmode. Inklusief 'n goede na-service. Het oogadvies begint bij ons vaak met de moderne Dioptron-computer. Een instru ment dat de kleinste oogafwijking keurig konstateert en de optisch jhiste korrektie adviseert. Feilloos. En mocht er iets te voorschiji komen dat echt op medisch terrein ligt, dan adviseren wij u een oogarts te raadplegen. Veilig idee! Nouveauté van allure: de beeldschone compleet met ontspiegelde glazen* en bijpassend chique YSL-etui. Onze bestseller, de Prinz 8 x 40. kost slechts ^0- Inklusief luxe tas en riemen, in cadeauverpakking en met 5 jaar garantie. Onze bril-jante topper J uit <^e nieuwe najaarslijn. Randloos, vederlicht en toch sterk ger de sterke man aan de top"! De bril der wijzen. Of niet soms? Altijd bij de hand, met handige vulpen-clip, laag geprijsd. Nu halen, compleet met leesglazen* de unieke 4975 *ij! Prijstopper l; Een gedistingecrde.eigen- ff tijdse bril, nü met flink voordeel in diverse

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 9