Wereld positief over nieuwe paus BEGIN MET OUD PLAN NAAR Y.S. Owen: Geweld vanuit ambassades Paus deed kleine dingen in stilte Positie Somoza zwakker Moskou zou Arabische topconferentie willen Staat de postcode in een advertentie of brief?' Gebruikmdan alsu reageert en...vergeet ook uw eigen postcode niet. JONGE ECHTGENOTE MAANDAG 28 AUGUSTUS 1978 ROME - „Ik ben maar een klein mannetje, en ik ben gewend kleine dingen te doen en in stil te". Zo beschreef de kardinaal patriarch van Venetië, Albino Luciani, zichzelf tegenover de Italiaanse journalist Giancarlo Zizzola, de eerste en misschien wel de enige „vaticanist" die nieuwsgierig was naar deze on gewone bisschopsfiguur. Van nu af, als paus Johannes Paulus 1, is hij geen klein man netje meer en zal hij zich eraan moeten wennen beslissingen te nemen en daden te stellen, die in de hele wereld gezien en beoordeeld zullen worden. Albino Luciani werd op 17 okto ber 1912 geboren in Forno di Casale, een dorp in Belluno, in de noordoosthoek van Italië. Zijn vader, een ongeschoold arbeider, trok ieder jaar naar Zwitserland, om 's winters naar zijn dorp terug te keren, waar hij zich inzette voor de socialis tische zaak, waar hij hartstoch telijk in geloofde. Maar anders dan de meeste socialisten uit die tijd was hij geen verhit anti- clericaal en hij verzette zich niet toen zijn zoon priester wil de worden. Tijdens zijn seminariejaren in Belluno begon Luciani zich te interesseren voor de idee.ën van de Italiaanse priester-wijsgeer Antonio Rosmini, een man die in zijn gedachten over de in nerlijke hervorming van de kerk zijn tijd ver vooruit was. Na een onderbreking wegens de Tweede Wereldoorlog, toen hij bij de Alpenjagers werd in gedeeld, zette hij zijn theologi sche studies in Rome voort, waar hij aan de Gregoriaanse universiteit promoveerde op een proefschrift over Rosmi- Wars van vertoon Na enkele jaren als dorpskape laan, werd hij vicaris-generaal van zijn diocees, speciaal belast met het godsdienstonderwijs. In die hoedanigheid bezocht hij een voor een alle eenzame af gelegen bergparochies waar het bisdom rijk aan is. In 1958 behoorde hij tot de eerste bis schoppen die door paus Jo hannes benoemd werden (zij hadden elkaar een paar keer in de trein ontmoet: „Hij was steeds aan het woord", vertelde Luciani later, „dus hoe kon hij iets van mij afweten?"). De paus zond hem naar Vittorio Veneto, waar hij dadelijk op viel door zijn volslagen wars heid van ieder uiterlijk vertoon, maar ook door het feit dat hij een van de eerste Italiaanse bisschoppen was die geheel gekozen priesterraden instelde en hun besluiten opvolgde, ook als hij het er niet mee eens was. De sluiting van een kleinsemi narie, waarvan de studenten naar een openbare school wer den gestuurd, was daar een van de voorbeelden van. Hij erken de later zelf dat het een wijs be sluit was geweest. Op het concilie sloot hij zich aan -bij de aanhangers van de bis schoppelijke collegialiteit en hij erkende dat de kerk, met name in Italië, zich eeuwenlang had vergist door zich te verzet ten tegen de gewetensvrijheid, in de overtuiging dat „de dwa ling geen rechten bezat". Er werd dus nogal wat van hem verwacht, toen hij in 1969 tot patriarch van Venetië werd be noemd. En inderdaad legde hij er sterk de nadruk op „de kerk van de armen": hijzelf schafte ook hier alle uiterlijke versier selen en ceremonie af en gaf zijn clerus verlof kerkelijke be zittingen te gelde te maken ten bate van de armen. Bezorgd Maar de vooruitstrevende initia tieven die er in het industriële deel van zijn diocees waren ge nomen, zoals priester-arbei ders, katholieke arbeidersver enigingen en basis-gemeenten, remde hij ogenblikkelijk en met strengheid af, hij ontbond kerkelijke organisaties die er op het gebied van kerk en staat, echtscheiding en politieke vrijheid meningen op nahiel den die niet strookten met de officiële beschoppelijke lijn, waarschuwde in een brief aan zijn clerus tegen „de ongehoor zaamheid van geestelijken", met name op politiek terrein, en toonde zich uiterst bezorgd over de ontwikkelingen van het theologisch onderzoek sinds het concilie. „Veel katholieken", zo meende hij, „hebben zich door het con cilie laten verblinden, in plaats van zich erdoor te laten verlich ten". Binnen de Italiaanse bis schoppenconferentie, waarvan hij vice-voorzitter was, verte genwoordigde hij de niet toe gevende lijn, waar het aan kwam op openlijke veroorde ling van het marxisme, echt- scheidings- en abortuswet. In persoonlijke onthechtheid, eenvoud en hartelijkheid lijkt de nieuwe paus zeker op paus Johannes, die hem tot bisschop maakte; in zijn bezorgdheid over de ontwikkelingen die op het concilie volgden, heeft hij meer weg van paus Paulus, die hem kardinaal maakte. k' DEN HAAG - Blijdschap en vertrouwen in het leiderschap van de nieuw paus Johannes Paulus de Eerste. Dat is de kern van de talrijke reacties van kerkelijke en wereldlijke I leiders op de verkiezing van de nieuwe paus. Het katholieke „buitenland" spreekt zich bijna onverdeeld enthousiast uit over de persoon van de paus. Een uitzondering vormt de „dissidente" aartsbisschop van Genéve, mgr. Lefebvre, die al jaren lang in onmin leeft met het Vatikaan Hij constateerde bezorgd dat de naam van de paus „een slecht teken kan zijn voor de behoudende gelovigen, gn vroeg zich af of de keuze al niet vóór het conclaaf was beklonken. Zeer snelle reacties kwamen uit Washington en Bonn. Bondskan-1 selier Schmidt zond telegrafisch namens de Westduitse regering zijn gelukwensen. De Ameri kaanse president Carter noemde in zijn felicitatie telegram de ver kiezing van kardinaal Luciani een belofte van inspiratie en hoop voor allen die in de wereld naar vrede, rechtvaardigheid en leven in waardigheid streven. Ook de Ierse premier Jack Lynch juichte de verkiezing van kardinaal Lu ciani toe. Het Russische staatspersbureau Tass berichtte zonder enig com mentaar over de pauskeuze. De eerste reactie uit de socialistische wereld kwam van het Joegoslavi sche persbureau Tanjug. De naam van de nieuwe paus wekt de indruk dat de politiek van openheid en hervorming van de kerk zal worden voortgezet, aldus het Joegoslavische taar. De Argentijnse junta-leider Jorge Videla vroeg de nieuwe paus om diens zegen voor de Argentijnen, „als zeker onderpand van vrede en eenheid". De Spaanse koning Juan Carlos I verklaarde dat Spanje „van harte deelneemt aan de internationale vreugde" MANAQUA (AFP/Reuter) De top van het bedrijfsleven in de Mid- denamerikaanse staat Nicaragua heeft zich gisteren ook tegen pre sident Somoza gekeerd. De ka mers van koophandel van het land besloten in een vergadering van hun stuurgroep met 36 tegen drie stemmen steun te geven aan de algemene staking, wat van doorslaggevende betekenis is voor het bereiken van het doel der staking, namelijk Somoza tot aftreden te dwingen. Verwacht werd dat de meeste win kels en grootwinkelbedrijven in het land in de komende dagen ge sloten zouden blijven. De staking was uitgeroepen door het zogenaamde brede oppositie front Fao nadat linkse, sandinis- tische guerrillastrijders vorige week met succes een bezetting met gijzeling uitvoerden van het nationale paleis in de hoofdstad Managua, waarin het congres ze telt. Zij konden na twee dagen vrij naar Panama vertrekken sa men met rond 50 medestanders wier vrijlating zij hadden afge dwongen. Bij botsingen tussen de nationale garde en deelnemers aan de al gemene staking in Nicaragua zijn zaterdag twee mensen om het le ven gekomen. Het zijn een stu dent en een lid van de nationale garde. De Venezolaanse regering heeft za terdag politiek asiel verleent aan een groep sandinisten, die wer den bevrijd uit Nicaraguaanse gevangenissen na een geslaagde actie van het "sandinistische na tionale bevrijdingsfront". Kracht Aartsbisschop Roger Etchegaray van Marseille, voorzitter van de Franse bisschoppenconferentie, karakteriseerde paus Johannes Paulus als een allervriendelijkste man, vol van levenslust en in die zin een opvolger van paus Jo hannes de 23e. De secretaris van de Amerikaanse bisschoppen conferentie, mgr. Thomas Kelly uit Washington, meende dat de snelle keus van paus Johannes Paulus de kracht en eensgezind heid van de r.k. kerk aantoonde Hij noemde de nieuwe paus een man van „grote spiritualiteit, van medeleven voor de zwakken, zorg om wie dwaalt en liefde voor de mens'\Een woordvoerder van de Anglicaanse kerk in Engeland gaf als commentaar dat met Jo hannes Paulus de dag van een heid tussen de kerken „naar wij hopen veel sneller dichterbij zal komen". De primaat van Ierland, aartsbisschol Tomas O'Fiaich van Dublin, zei erop te vertrou wen dat de paus net als zijn voor gangers de „vrede en liefde van Christus naar alle mensen in de wereld zal uitstralen" In België werd van kerkelijke zijde, met verwijzing naar de naam die de paus zich heeft gekozen, ver wacht dat Johannes Paulus een politiek van compromissen zal Secretaris-generaal dr Philip Potter van de Wereldraad van Kerken in Genéve - de rooms-katholieke kerk is geen lid, maar wel waarnemer bij de Raad - zei dat de naam van de nieuwe paus aangeeft dat hij zich identificeert met het beleid van zijn twee voorgangers. Daarmee wordt de hoop op betere samen werking en oecumenisch begrip, zoals die de laatste jaren gestalte hebben gekregen, vergroot. Ook de secretaris-generaal van de Lu therse wereldbond, de Ameri kaanse ds. Carl Mau, hoopte dat het proces van toenadering tus sen de beide kerken, zoals dat de laatste vijftien jaar is gegroeid, onder de nieuwe paus zal worden voortgezet. Spijt De voorzitter van de Nederlandse Raad van Kerken, de hervormde prof. dr. H. Berkhof, vindt het jammer dat er weer een Italiaan tot paus is gekozen. De Italianen hebben naar zijn mening van na ture zo weinig begrip voor de ontwikkelingen in West-Europa, Amerika en de Derde Wereld. Op oecumenisch terrein verwacht hij niet erg veel van een Italiaan r. C.P. van Andel te Driebergen, een man die de relaties onder houdt tussen de Hervprmde en de Rooms-Katholieke Kerk in Nederland, betwijfelt of deze paus de muren tussen rooms-ka tholieke en reformatorische christenen kan beslechten. Hij kent de Reformatie niet. De oe cumene in de richting van de westerse reformatorische kerken de verzamelde menigte op het St zal zijn eerste aandacht waar schijnlijk niet hebben, zo vreest dr. Van Andel. Bisschop Gijsen van Roermond ziet in paus Johannes Paulus een bij uitstek pastorale paus, die wil streven naar eenheid, continuï teit, harmonie en verzoening. Voor zijn Rotterdamse collega Simonis betekent reeds de naam paus een program JERUZALEM (GPD) - De Israëlische regering heeft gisteren besloten haar oude voorstel tot zelfbestuur voor de westelijke Jordaanoever op nieuw voor te leggen aan president Carter en aan president Sadat tijdens de topconferentie die volgende week in het buitenverblijf van de Ame rikaanse president, Camp David, aanvangt. Twee weken lang heeft een hiertoe speciaal opgerichte interministeriële commissie zich gebogen over alle door Egypte en Israël gedane voor stellen in het afgelopen jaar. Jongstleden donderdag bracht de commis sie rapport uit en konden de Israëlische ministers inzage krijgen in de uiterst geheime voorstellen van de commissie. Gisteren kwam het kabi net bijeen om zijn standpunt te bepalen inzake de te volgen lijn tijdens de topconferentie. Besloten werd het oude Israëlische vredesplan opnieuw voor te leggen. Daarnaast heeft Begin volmacht om ter plaatse beslissingen te nemen als dat noodzakelijk mocht zijn. Begin verklaarde na afloop van de zitting dat Israël al het mogelijke zal doen om tot een werkelijk akkoord met Egypte te komen. Behalve het oude voorstel tot beperkt zelfbestuur voor de bewoners van de westoever, heeft de Israëlische regering geen andere voorstellen ge daan. In het verleden heeft president Sadat van Egypte het Israëlische plan al enkele malen verworpen. Egypte eist namelijk dat Israël zich terugtrekt van de westelijke Jordaanoever; althans zich daar in principe toe bereid verklaart. Aan de kabinetszitting ging een strijd vooraf tussen de ministers over de vraag wie met Begin mee mag naar Amerika. De nationaal-religieuze partij eiste dat een van haar ministers in de delegatie opgenomen zou worden, wanneer ook vice-premier Yadin deel zou uitmaken van de afvaardiging. Yadin stond aan het hoofd van de verleden week uit elkaar gevallen democratische hervormingspartij Dash. Met de splitsing in deze partij is de nationaal-religieuze partij na de Likoed van Begin de grootste regeringspartij geworden, en zij eiste dan ook het recht van evenredige vertegenwoordiging op. Uiteindelijk zag Yadin van de strijd af en deelde hij mee thuis te zullen blijven om tijdens de afwezigheid van Begin de zaken waar te nemen. Besloten werd dat minister van buitenlandse zaken Dajan en minister van defensie Weizman samen met Begin aan het topoverleg zullen deelne- de rellen die het afgelopen weekeinde in de stad Leon in Nicaragua woedden. Tiener speelt drie maanden voor arts PEORIA/ILLINOIS (AFP)-Een 19- jarige jongen die werkte in een restaurant, Joseto Bueno, heeft zich drie maanden lang in twee ziekenhuizen in Peoria, in de Amerikaanse staat Illinois, als arts uitgegeven zonder dat ie mand het bedrog merkte. Joseto onderzocht de zieken, bestu deerde de medische rapporten over hen en sprak met alle catego rieën van het personeel. Een lid van de veiligheidsdienst van een van de ziekenhuizen maakte tenslotte een einde aan de "medische carrièrevan de jon gen toen hij onverwachts bij hem binnenkwam en hem aantrof in het bezit van medische appara tuur. BEIROET (AP) - De Sowjet-Unie zou haar Arabische vrienden willen bewegen tot het houden van een topconferentie als tegen hanger van het vredesgesprek over het Midden-Oosten dat in Camp David plaats zal vinden. Dit stond zaterdag in het weekblad van het onafhankelijke Beiroetse dagblad An na Nahar, dat te Parijs uitkomt. Volgens het artikel zouden eventu eel onder de auspiciën van het Kremlin Syrië, Libië, Algerije, Zuid-Jemen en de PLO (Pale stijnse bevrijdingsorganisatie) kunnen vergaderen, maar alleen wanneer het overleg tussen Car ter, Sadat en Begin op niets uit zou lopen. Moskou, aldus het weekblad te Pa rijs, wil dat zijn Arabische bond genoten een gemeenschappelijke strategie opstellen als tegenhan ger van wat er te Camp David kon worden bereikt. "De Sowjet- Unie is bereid aan de Arabische conferentie deel te nemen als blijk van haar onbeperkte steun", zo werd gezegd. Er wordt op gewezen dat de Syri sche minister van buitenlandse zaken Abd'al Haliem Chaddam gisteren 29 augustus in Moskou zou arriveren voor overleg met de leiders van het Kremlin. De vier genoemde Arabische lan den en de PLO zijn sterk gekant tegen Sadats vredesinitiatief dat werd ingeluid met zijn histori sche bezoek aan Jeruzalem in november van verleden jaar. „Camp David' dag later WASHINGTON - In Washing- ton is zaterdag meegedeeld dat de conferentie over het Midden-Oosten tussen presi dent Carter van de Verenigde Staten, president Sadat van Egypte en premier Menachem Begin van Israël, een dag la ter begint, om te voorkomen dat men botst met de moham medaanse heilige vasten maand Ramadan. De verdaging stelt president Sadat in staat het sluitings- feest van de vastenmaand mee te maken Toen het Witte Huis op 8 augus tus bekendmaakte dat men in Camp David zou bijeenko men om te proberen de impas se te doorbreken in het overleg over het Midden-Oostenwas als begin datum 5 september vastgesteld. Men was hierbij uitgegaan van een misreke ning in Cairo van het precieze tijdstip waarop de Ramadan afliep. De Egyptenaren vroe gen toen om uitstel. Premier Begin komt naar ver wachting op 3 september in de Verenigde Staten aan en zal dan twee dagen doorbrengen in New York. alvorens te gaan naar Camp David, het geïso leerde landgoed in de bergen van Maryland op 130 kilome ter ten noordwesten van Was hington. ADVERTENTIE pttpost Gebruik'm goed. CAIRO (AP) - In het Egyptische dagblad Al Achram stond afgelo pen zaterdag het relaas te lezen van een tienjarig meisje dat door haar neef was uitgehuwelijkt aan een man van 32 jaar als vol doening van een schuld van enkele tientjes. De man nam haar als zijn vierde echtgenote, wat volgens de wetten van het land is toegestaan, maar wat niet veel meer gebeurd omdat het teveel in de papieren loopt voor de gemiddelde Egypte- De man en het jonge kind hadden het echter niet samen kunnen vinden. Op een dag'had hij al het meubilair uit haar flat weg laten halen. Zijn "echtgenote" had hierop een aanklacht bij de rechter ingediend. Deze gaf echter een ander oordeel dan zij verwachtte. Hij liet haar in voorlopige hechtenis nemen in afwachting van een enkele reis terug naar haar ouders. Zij bleek namelijk nog veel te jong om te trouwen. Of maatregelen tegen de neef zullen worden genomen is niet bekend. LONDEN (AP) - Engeland heeft naar aanleiding van de toene mende Arabische terreur in de straten van Londen een gesprek op gang gebracht met de ambas sades uit het Nabije Oosten om hen te overreden de omvang van hun diplomatieke staf te vermin deren, aldus de Engelse minister van buitenlandse zaken David Owen gisteren tijdens een televi sie interview. Owen zei dat "Engeland bereid is elke actie te ondernemen die noodzakelijk is om de gevechten zoals die zich de laatste weken in Londen hebben voorgedaan van de straat te weren". Sinds 1977 zijn in de Londense hoofdstad al acht Arabieren ver moord. Het sterke vermoeden bestaat dat de aanslagen mede worden uitgevoerd door leden van Arabische ambassades die verder niets met diplomatie heb ben uit te staan. Ook is de vrees geuit dat de wapens voor derge lijke aanslagen via de (Arabische) diplomatieke post door de doua ne wordt gesmokkeld. Gevraagd wat de Britse regering hiertegen dacht te kunnen doen antwoordde Owen dat wat betreft de diplomatieke post de zaken gemakkelijk overdreven kunnen worden, maar hij gaf toe dat het een zwakke schakel was in het Britse veilighiedssysteem. De Britse minister zei echter dat "de hele zaak van de soms zeer grote ambassades van Arabische landen moest worden bekeken" Het lijkt erop dat sommige leden van enkele Arabische ambassa des geert diplomaten zijn, aldus Owen. "Wij voeren op het ogenblik besprekingen met hen en hopen dat zij inzien dat als zij zelf actie ondernemen, wij dat kunnen vermijden", aldus de Britse minister.

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 7