Vitesse- Sparta tumultueus Katwijk verrast Noordwijk: 2-0 Twente: slechte traditie in ere... 'Verdiend verlies' Bayern ïJ! LFC in beker op schot SCORES IN BETAALD VOETBAL MAANDAG 28 AUGUSTUS 19781 ARNHEM - Vitesse en Sparta heb ben in hun angst om te verliezen van de competitieouverture een tumultueuze affaire gemaakt. Hierbij werden beide ploegen trouwens goed geholpen door scheidsrechter Gerard Geurds, die op nogal dubieuze wijze de fluit hanteerde wat de verdraag zaamheid binnen en buiten het veld niet ten goede kwam. En zo als gebruikelijk voelden de trai ners van beide teams zich na af loop nogal te kort gedaan door het gelijke spel (2-2). Ten onrechte, aangezien zowel Vi tesse als Sparta gezien de matige, kwaliteit van het spel geen van beiden aanspraak mochten ma ken op de zege. Neem bijvoor beeld de beide Spartaanse tref fers. Nummer een was een dui delijk weggevertje van de sla pende doelman Nijhuis, die het halfzachte afstandsschot van Van Tiggelen niet opmerkte waardoor de kasteel-equipe in de 23ste mi nuut de leiding nam. Ook de tweede Rotterdamse treffer waarmee de Noordier Morgan zijn ploeg in de slotfase aan de gelijkmaker hielp, mocht nau welijks naam hebben. Overigens debuteerde Morgan gisteren in Arnhem voor Sparta. Vitesse kwam wel aan normale velddoelpunten toe. Bleyenberg kopte voor rust de gelijkmaker achter de weifelende Doesburg en in de tweede helft rondde in valler Terry Hendriks een com binatie met Theo Husers af. Ove rigens hadden de Spartanen voor rust al definitief hun slag kunnen slaan als Michel Valke vanaf de elf-meterstip beter had gericht. ROTTERDAM - Te elfder ure is- Sparta er nog in geslaagd een nieuwe buitenlandse spits in te lijven. Sammy Morgan, een Noordierse international, die uit eindelijk goedkoper bleek dan de Duitser. Morgan, die recentelijk uitkwam voor de Engelse tweede- divisieclub Cambridge United, tekende een contract voor een jaar. Morgan (31) speelde even eens voor Port Vale (de ex-club van Terry Lees), Aston Villa en Brighton en maakte in 1976 deel uit van het Noordierse elftal dat met Best en Mckilroy Nederland in Rotterdam met een 2-2 remise afscheepte. Sparta's geblesseerde andere Brit, Stuart Parker, komt de eerstkomende twee maanden niet in actie. De bal ketste evenwel via de paal weer het veld in. Sparta dankte deze omstreden strafschop aan een overtreding van libero Mul- derij jegens Van Staveren. Later nam de opwinding in het Vi- tesse-stadion nog heviger vor men aan, hetgeen veroorzaakt werd door de gele kaart die scheidsrechter Geurds trainer Henk Wullems voorhield. Vol gens de Eindhovense arbiter zou de Vitesse-trainer hem met woorden en gebaren beledigd hebben. De chaos nam nog ver der toe toen direct na het incident Geurds een op het oog haarzuive- re goal van Valke afkeurde we gens buitenspel. Van echt eredi visievoetbal was toen al lang geen sprake meer. Rinus Israel (3) verricht reddend werk voor het doel van PEC. De routinier voorkomt met een omhaal dat Heini Otto (r) en Frans Thijssen gevaarlijk kunnen worden. ENSCHEDE - FC Twente heeft een slechte traditie in ere gehou den. Al seizoenenlang immers komen de Enschedeërs maar moeizaam op gang in de vader landse competitie, en op die vaste regel heeft de Enschedese ploeg gisteren geen uitzondering ge maakt. Alsof ze de verse grassprieten geen geweld wilden aandoen, wandelde de ploeg van Spitz Kohn op kousevoeten de eerste 45 minuten vol. Zelfs het doelpunt van Uri Banhoffer, dat debutant PEC na 32 minu ten in een riante positie manoeuvreerde, miste zijn uitwerking. Pas na de rust, toen Spitz Kohn met zijn mannen had kunnen praten, besefte de Enschedese ploeg dat het geld op de mat verdiend moet worden. De fluwelen omhulsels werden afgelegd en de ploeg bleek weer bereid met hard werken te compenseren waar ze qua in ventiviteit te kort schoot. Heel lang wist uitblinker Rinus Israel zijn defensie staande te houden, maar vijf minuten voor tijd, de enige keer dat er een beetje snel heid in de aanval zat, kwam dan toch nog de gelijkmaker. Een voorzet van Niels Overweg werd met een fraaie duik kop pend door Ab Gritter afgewerkt. En met die puntendeling bleken beide trai ners achteraf toch wel tevreden. Frits Korbaqh: „Als de wedstrijd tien minuten langer had geduurd, waren we nog het schip ingegaan ook. Voor het eerst sinds een jaar stonden wij weer met de rug tegen de muur. In de eerste divisie hebben wij meestal het spel kunnen bepalen, maar nu werden we gedwongen het initiatief prijs te geven. En in de tweede helft werd die druk te groot. Het verbaast me nog dat we zo lang hebben standgehouden". Dat het einde van dit duel een beetje voor tijdig kwam, was de schuld van de falende scheidsrechter Beck, die voor enkele lan ge onderbrekingen wegens blessures geen seconde bijtelde en ruim drieënhal ve minuut te vroeg affloot. Het was niet de enige onbegrijpelijke beslissing van Beek, de arbiter die als tweede op de in ternationale lijst staat geplaatst. De man was beslist niet partijdig, maar stapelde zonder aanzien des persoons fout op fout en werd daarin volop bijgestaan door de twee grensrechters. In de falende leiding mag FC Twente echter geen excuus zoeken voor de povere pres taties in dit openingsduel. Vooral in de eerste helft bleek de bereidheid tot enige inspanning uiterst miniem en werden de feilen in dé Twentse ploeg door de en thousiaste Zwollenaren duidelijk bloot gelegd. In het verdedigingscentrum kwamen de veteranen Drost en Van Iers- sel niet alleen pure snelheid te kort, maar zochten zij ook voortdurend vergeefs naar de juiste posities, waardoor er regelmatig grote gaten vielen. Daar ook Strijdveen moeite bleek te hebben met de snelle Ron Jans, dreigde er nogal eens gevaar voor de veste van Andrè van Gerven, die na een half uur met moeite de in buitenspelposi tie doorgebroken Bonhoffer kon afstop pen. Nauwelijks twee minuten later liet de beweeglijke Zwolse spits zien hoe kwets baar de Twentse defensie is. Via Frandsen en Jans kwam hij in het bezit van de bal en van korte afstand liet hij Van Gerven, die terecht erg boos was op Drost en Van der Vall, volslagen kansloos. Dat Twente in die eerste periode zeven hoekschoppen kreeg en PEC niet èèn, duidde er wel op dat de thuisclub nogal eens bij de uitstekende Van Geffen in de buuyt kwam, maar in de acties ontbrak de overtuiging. Al drie minuten na de rust moest Strijdveen, na een botsing met doelman Van Geffen, met vermoedelijk een lichte hersenschudding per brancard naar de kleedkamer en kwam de niet ge heel fitte Niels Overweg zijn plaats in het centrum innemen. Zijn komst betekende inderdaad een verbetering. De ploeg ging wat zelfverzekerder spelen en langzaam aan moest PEC terug. Heini Otto, die in de eerste helft vrijwel onzichtbaar was ge weest, manifesteerde zich nu wat brutaler De Amsterdammer mengde zich regelma tig in het aanvallende gewoel, waar hij met zijn fysieke inbreng nogal eens gevaar stichtte. De zwak spelende Bos en de weinig fortuin lijke Thoresen kwamen op de vleugels nauwelijks los van hun directe opponen ten, terwijl de hard werkende Gritter in I het centrum door het duo Israel-Hendriks regelmatig stevig werd aangepakt. Toch was het niet. een van dit tweetal, maar Kees Cornelis die Gritter in uitstekende scoringspositie zo'n enorme opzwieper gaf, dat iedereen een strafschop verwacht te. Beek echter besloot tot een hoekschop; zijn zoveelste vreemde beslissing. Hij zou er nog meer aan toevoegen, bijvoorbeeld de gele kaart aan Köko Hoekstra, een on nodige en onterechte onderbreking van een Twente-aanval, die zeker gevaar in zich hield. Trouwens, de voordeelregel kwam helemaal niet in het boekje van de ze scheidsrechter voor. Noodlot Niet ontmoedigd bleef Twente echter druk ken, en kort na een geweldig paniekerige situatie voor het Zwolse doel sloeg het noodlot voor de gasten toch toe. Een snelle return van Niels Overweg na een afgeslagen aanval bracht de bal bij Gritter, die met een fraaie snoekduik het leer ach ter Van Geffen joeg. De tijd was te kort voor dë jagende Twenteploeg om nog maals toe te slaan. Maar dat zou het prima debuterende PEC ook niet hebben ver diend. LEIDEN - Opvallend produktief was LFC gisteren in de vierde bekerronde voor zondagama teurs. De Leidse tweedeklasser versloeg in een doelpuntrijke wedstrijd in poule 16 Foreholte met 7-3. De vierdeklassers doen het nog steeds buitengewoon goed. Zo versloeg nieuweling Meerburg Rijpwetering met 1-0. De ploeg uit Zoeterwoude neemt door dit resultaat in poule 11 de eerste plaats in. Het Noordwijk- se SJC rekende met LDWS af (3-1) en gaat daardoor aan de lei ding in poule 13. Bernardus is leider geworden jm poule 15 na de 1-0 winst op Van Nispen. In poule 11 behaalde SVLV zijn eerste winstpunten door DO- COS met 0-1 te verslaan. Doel puntenmaker was Frans Blom. Meerburg had aan slechts één doelpunt genoeg om van Rijp wetering te winnen. Halverwe ge de eerste helft was het Jan Zandbergen, die na een voorzet van Loek de Jeu raak schoot (1-0). Alphense Boys en UDO hielden el kaar in poule 12 in evenwicht (1-1). Vlak na rust zette Arjan Verkleij de Alphenaren op 1-0, maar 3 minuten voor tijd scoor de Bert Strijk voor UDO de ge lijkmaker. In poule 13 deed de équipe van SJC-trainer Duijndam van zich spreken. Het door blessures ge handicapte LDWS (Wim Visser Peter Marijnen, derde van links, scoort voor SJC het eerste doelpunt in het bekerduel tegen LDWS en de gebroeders De Roode ont braken) werd thuis met 1-3 ver slagen. Peter Marijnen zette de Noordwijkers op 1-0 waarna Bart van der Weyden via een pe nalty de ruststand op 1-1 bracht. Na rust liep SJC evenwel uit naar 1-3 via doelpunten van Henk Krauwel en Jos Alders. SC Lisse bracht in poule 14 MMO de eerste nederlaag toe. Voor de Lissenaren scoorden Rob Mes man en Ronald Faas (3x); eind uitslag 0-4. Bernardus kreeg in poule 15 tegen Van Nispen een handvol kansen, maar wist er slechts eén in een doelpunt om te zetten via Theo van Goozen. Eveneens in poule 15 kwam Nieuwkoop uit tegen Lugdunum. De Leidse twee deklasser was voortdurend in de aanval, maar kwam slechts eenmaal tot scoren en wel via oud-LFC'cr Koos Bekooy (0-1). VVSB, leider in poule 16, behaalde een 2-3 overwinning op DOSR. De ploeg uit Noordwijkerhout liep uit tot 0-3 door doelpunten van Albert van de Burg, Joop Oostdam en Peter van de Klugt, waarna DOSR pas ir. de slotfase terug kon komen tot 2-3. In de zelfde poule herstelde LFC zich na een zwakke start in deze be kerronde door korte metten te maken met vierdeklasser Fore holte (7-3). Trainer Henk Swaak had zijn team vooral in de ver dediging gewijzigd. Desondanks LEIDEN - Eén week voor de start van de nieuwe voet baljaargang '78/'79 werd er nog druk geoefend. Het meest verrassend kwam Katwijk zaterdag voor de dag, dat in Noordwijk de plaatselijke eersteklasser een 0-2 nederlaag toediende. Piet Kruyt en Jan van Dijk schoten voor de équipe van trainer Frans van der Zeeuw raak. Quick Boys "speelde" met der deklasser Zuidland. Na de pauze, die doelpuntloos was ingegaan, liep Quick Boys door doelpunten van Freek Rienks (2), Cees van Rooyen (2), Teun van der Plas en Arie Haasnoot uit naar een 6-0 zege. RCL kwam in eigen huis niet verder dan een 1-1 gelijkspel tegen zondag-eersteklasser Gouda. Dick Witteman was de bij de Leiderdorpers de enige die succesvol In Maasland speelde Rijnsburgse Boys een matige ge nerale door tegen MVV'27 "slechts" met 0-1 te zege-' vieren. Hennie de Klerk was degene die de roos trof. Ter Leede behaalde in het nederlagentoernooi van het Brabantse NEO '25 een 0-1 overwinning op de organiserende vereniging. Pieter van der Heide scoorde voor de Sassenheimmers. Lisser Boys, dat alleen Langerijs en Barten nog mist, speelde tegen SVPTT met 2-2 gelijk, na tot vijf minuten voor het einde nog met 0-2 geleid te hebben door doelpunten van Wijers en Boot. Een zelfde uitslag gaf het treffen tussen de hoofdklas sers UVS en Longa: 2-2. Wil Henskens en Ron Be kooy doelpuntten voor de Leidenaars. Blauw Zwart, tenslotte, behaalde in het Haagse voetbaltoernooi om de Zilveren Bal een tweede plaats. De Wasse- naarse tweedeklasser kwam zover door zeges op Quick (1-0 door Rimmelzwaan), KHFC (2-0 door Karremans en Van der Ham) en HW 1-0 (door Kar- remans). In de finale moest Blauw Zwart echter het onderspit delven tegen VUC. De hoofdklasser won met 2-0. EREDIVISIE FC Twente-PEC/Zwolle 1-1 (0-1). 33. Banhoffer 0-1; 86. Gritter 1-1, Scheidsrechter: Beek; Toe schouwers: 11.000. Vitesse-Sparta 2-2 (1-1). 24. Van Tiggelen 0-1; 36. Bleijenberg 1-1; 71. Hendriks 2-1; 83. Morgan 2-2 Scheidsrechter: Geurds; Toe schouwers: 7.000. Feyenoord-NEC 0-0. Scheids rechter: Thomas; Toeschouwers. 12.000. PSV-AZ'67 3-1 (1-0). 30. Van der Kuylen 1-0; 61. Van der Kuylen (strafschop) 2-0; 65. Krijgh 3-0; 89 Kist 3-1. Scheidsrechter. Corver; Toeschouwers: 28.000. FC VVV-FC Den Haag 1-0 (1-0). 20 Van der Weide 1-0. Scheidsrech ter Mulder; Toeschouwers. 10.000. Go Ahead Eagles-Haarlem 2-2 (1-2). 19. Beek 0-1; 38. Haar 0-2; 44. Schneider 1-2; 89. Salfischberger 2-2. Scheidsrechter Van Dijken, Toeschouwers: 6000. NAC-Ajax 1-7 (0-5). 1. Clarke 0-1, 30. Arnesen 0-2; 30. Ling 0-3; 35 Lerby 0-4; 42. Schoenaker 0-5; 53 Mohorovic 1-5; 54. Arnesen 1-6; 83. Arnesen 1-7. Scheidsrechter Weerink. Toeschouwers: 15.000. li Volendam-FC Utrecht 0-1 (0-0). 56. Van Veen 0-1. Scheidsrechter Draaisma; Toeschouwers: 7.000. Roda JC-MW 3-0 (1-0). 42. De Jong 1-0; 80. Koster 2-0; 83. De Jong 3-0. Scheidsrechter Keizer, Toeschouwers: 14.000. EERSTE DIVISIE SC Gambuur-Wageningen 0-0 Scheidsrechter: Gans. Toe schouwers: 4000. Helmond Sport-Eindhoven 0-1 (0-1). 40. Van der Fleut 0-1. Scheidsrechter Beukman. Toe schouwers: 4800. FC Amsterdam-FC Vlaardingen 1-0 (0-0). 59. Stout 1-0. Scheids rechter: Van Swieten. Toe schouwers: 2600. FC Den Bosch-FC Groningen 0-0. Scheidsrechter Bosman Toeschouwers: 3500. Willem II-Excelsior 1-1 (0-1). 4. Horslander 0-1; 65. Van Rooy 1-1 Scheidsrechter Manuel; Toe schouwers: 2500. SVV-Fortuna SC 3-3 (3-2). 4. Engbersen 0-1; 8. Hutting 0-2; 19 Pijtsman 1-2; 32. Huigen 2-2; 41 Swart 3-2; 56. Hutting 3-3. Scheidsrechter Ram; Toe schouwers: 2500. De Graafschap-Heracles 1-1 (0-1). 21. Van Borsum Waalkes 0-1; 84. Polko 1-1; Scheidsrech ter Seyerijns; Toeschouwers: 4500. Veendam-FC Dordrecht 3-0 (1-0). 23. Likliwatil 1-0; 65. Brinkman 2-0; 89. Koolhog 3-0. Scheidsrech ter: Klint. Toeschouwers: 3600. SC Amersfoort-Heerenveen 3-1 (0-0). 55. Bosma 0-1; 57. Van Pelt 1-1; 60. Van Pelt 2-1; 76. Van Pelt 3-1. Scheidsrechter Klinkers. Toeschouwers: 1200. stond LFC na 3 minuten al op een 0-1 achterstand via Leo van Kesteren. Hans Kruijff zorgde na een halfuur voor 1-1, waarna wederom Leo van Kesteren vlak voor rust Foreholte op voor sprong zette: 1-2. Na rust scoor den Cock van Weerlee (3x) en Bles Zuma (2x) voor de Leide naars, terwijl Max Bleiswijk voor Foreholte de schade wist te beperken tot 7-3. Het Waddinxveense WSE ging met 7-1 ten onder in Gouda tegen Olympia. Voor WSE wist Andre Disseldorp de eer te redden. In poule 18 bleef Floreant met 0-1 de baas over Moerkapelle door een treffer van Henk van Pa len,terwijl in poule 32 Het Noor- den-Waddinxveen in 2-4 eindig de. Voor de Waddinxveners scoorden Adriaan Hoogervorst (3x) en Ad Hoogenburg. VOETBAL - Voor het internatio nale voetbaltoernooi van Peking, waaraan ook het Nederlands amateurelftal deelneemt, zijn za terdag twee wedstrijden ge speeld. Borac uit Joegoslavië versloeg Peking met 4-2 en de Rode Duivels (Congo) wonnen met 3-1 van Happy Valley (Hong Kong). ZWEMMEN - Martina Simard moest gisteren tijdens een trai ning van het Canadese kunst- zwemteam in het Schoeneberg- zwembad op de kant gehesen worden. De 17 jarige Canadese was in het water bewusteloos ge raakt. Als vermoedelijke oorzaak wordt opgegeven, dat de zwem ster teveel water in de longen had gekregen. Simard is voor onder zoek opgenomen in een Berlijns ziekenhuis. DEN HAAG - Voor Gay Lorant de trainer van Bayern München breken moeilijke tijden aan. De vorig jaar met zoveel tam-tam naar München gehaalde oefen- meester is er ondanks icidentele succesjes, zoals vorige week in de thuiswedstrijd tegen Duisburg toen Bayern met 6-2 won, nog steeds niet in geslaagd een win nende formatie te kneden. Ook zaterdag op de derde competitie dag van de Bundesliga sprong het licht op rood voor Lorant. Bij Schalke'04 werd Bayern op een weliswaar niet hoog uitgevallen, maar zeker verdiende 2-1 neder laag getrakteerd. "De uitslag is rechtvaardig", wist Lorant na afloop te zeggen. "We waren niet bewegelijk genoeg". Met deze nederlaag is Bayern sinds november 1976 nog steeds zonder een overwinning in uitwedstrij den gebleven. Tot een kwartier voor het verstrij ken van de officiële speeltijd heeft landskampioen FC Köln de idee gehad koploper Kaiserslau- tern twee punten afhandig te ma ken. Köln dat reeds in de eerste minuut door Cullmann een 0-1 voorsprong had genomen zag Kaiserslautern alsnog naast zich komen. Toppmöller was de man die ruim veertigduizend toe schouwers in het Südweso sta dion in Ludwigshaven deed op veren. Ondanks dit gelijkespel heeft Kaiserslautern zijn positie aan de kop van de ranglijst be houden. Maar Fortuna Düssel- dorf en Borussia Dortmund heb ben evenveel punten. Engeland Europa Cup winnaar Liverpool heeft zaterdag in de Engelse competitie geducht uitgehaald. Manchester City werd op eigen veld met 1-4 verslagen. Deze overwinning betekende dat Li verpool in deze nieuwe competi tie nog steeds zonder puntenver lies is. Het was voor de twee topclubs uit Manchester trouwens toch een bar slechte dag, want ook United slaagde er niet in een punt te pakken. Bij Ipswich Town dat, met Arnold Mühren in de gelede ren, nog altijd op zijn eerste zege wachtte, gingen de Mancunians roemloos ten onder. 3-0 werd het in Ipswich en Paul Mariner nam alle doelpunten voor zijn reke ning. Arnold Mühren s'peelde geen opvallende rol bij Ipswich. Tottenham Hotspur heeft met het aantrekken van de Argentijnen Villa en Ardiles blijkbaar toch een goede zet gedaan. Tot nu toe, en dat na drie competitiedagen, speelt het duo bij de Spurs een zeer opvallende rol. Ook tegen Chelsea uit een pass van Villa kon John Duncan scoren en in de tweede helft was het Ardiles die de bal zo precies aan Gerry Arm strong af gaf dat de laatste slechts met zijn hoofd hoefde te knikken. Helemaal tevreden waren de supporters van de Spurs niet omdat in de achterhoede veel fouten werden gemaakt. Daarom kon Chelsea alsnog gelijk maken (2-2). Veteraan Alan Ball, één van de spelers van Engeland dat in 1966 op Wembley wereldkampioen werd, heeft Southampton van een nederlaag op eigen veld ge red. In de laatste minuten soleer de hij langs enige verdedigers van Middlesborough en zorgde ervoor dat Southampton alsnog een 2-1 zege kon pakken. De klei ne Ball werd door zijn spelers op de schouders van het veld gedra gen. DEN HAAG - De KNVB heeft de Engelse voetbalbond laten weten dat men in principe niet afwij-1 zend staat tegenover een op Wembley te verspelen vriend schappelijke interland. Er is ech ter één maan de Engelsen willen het duel op 29 november laten plaatsvinden, een datum die de KNVB - gelet op het overladen programma van de clubs - niet uitkomt. Geprobeerd zal worden om de Engelsen akkoord te laten gaan met 24 februari, een dag waarop in eerste aanleg de inter land tegen Italië staat gepro grammeerd. Wél werd overeen stemming bereikt over een wed strijd die jong Oranje in Neder land op 28 februari tegen Enge- land-B

Leidsch Dagblad | 1978 | | pagina 14